Oorlogsbegroofing Engeland Honderd negers levend verbrand. RECHTZAKEN OMGEVING FRUIT-TELERS WETEN T: WOENSDAG 24 APRIL 1940 DE LEJDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 van Simon presenteert de rekening INKOMSTENBELASTING ONVERANDERD. Een buitengewoon groot aantal Lager huisleden juichte gisteren den minister van Financiën, Sir John Simon toe, toen deze Dinsdagmiddag in het Lagerhuis zijn tweede ocrlogsbegrooting indiende. Simon deelde mede, dat in het afge- loopen jaar de uitgaven beneden de nood- begrooting van 1933 millioen zijn ge bleven, waardoor een bedrag van 116 millioen werd bezuinigd. Het aanvullende goedgekeurde crediet voor nooduitgaven bedroeg 500 millioen pond, waarvan 100 millioen pond niet werd uitgegeven. Met genoegen vermeldde Simon, dat in het afgeloopen jaar de inkomsten in aan zienlijke mate zijn gestegen, namelijK met 54 millioen boven de raming, welke 995 millioen bedroeg. Naar aanleiding hiervan wenschte Simon de betalers van directe belastingen geluk, die zich zoo voorbeeldig hebben gedragen door zoo snel de ver hoogde sommen te betalen, die van hen verlangd werden. De inkomstenbelasting alleen heeft 390 millioen pond opgebracht, een record voor den tijd van een enkel jaar, vergeleken met de 59 millioen in 1914. Simon gaf een opsomming van de vele belastingen, die meer hadden opgebracht dan geraamd was, zoo b.v. de douanerech ten en accijnzen, die 400 millioen op brachten. hetgeen 27 millioen boven het geraamde is. De tabaksbelasting bracht bijna 10 millioen meer op dan geraamd was. De alcohol-belasting 2 millioen pond, de belasting op suiker bijna 2 millioen pond en de automobiel-belasting bijna 12 millioen pond meer. Simon deelde mede, dat de nieuwe be lasting op de oorlogswinsten reeds 40.000 pond had opgebracht. Voortgaande gaf Simon een overzicht van het afgeloopen jaar, waarin uitgege ven werd 1.817 millioen en ontvangen uit inkomsten 1.049 millioen en uit leeningen 768 millioen. Plet is noodig, dat er aan zienlijk minder wordt geleend dan ver wacht werd. De totale nationale schuld is in het afgeloopen jaar gestegen van 8.163 millioen tot 8.931 millioen. De ontvangsten uit de aan het publiek aangeboden spaar- certificaten bedroegen 109 millioen meer dan de terugbetalingen. Een bedrag van 245 millioen geleend geld werd geconver teerd van 4 Yt pCt. op 2 pCt. Het nieuwe begrootingsjaar wordt inge zet met een kassaldo van 100 mihoen In het belang der geheimhouding worden geen bijzonderheden gepubliceerd over de ramingen voor de militaire diensten. In de eerste zeven maanden van den oorlog is voor oorlogsdoeleinden uitgegeven 905 millioen pond, het tempo der uitgaven moet echter toenemen en daarom wilde spr. aannemen, dat de uitgaven voor oor logsdoeleinden in het jaar, eindigend op 31 Maart 1941 2 milliard pond zouden bedra gen. De dienst der nationale schulden zou 230 millioen kosten .De andere vaste lasten komen op 17 millioen. De uitgaven voor niet-militaire doeleinden, met inbegrip van de passieve verdediging, worden geraamd op 420 millioen. Het totaal der geraamde uitgaven bedraagt 2.667 millioen. Simon kondigde de volgende fiscale voorstellen aan. De inkomstenbelasting, die verleden jaar September werd ver hoogd tot 7 sh. 6 d. per pond sterling, kan niet verder worden verhoogd, daar dit reeds een buitengewoon zware belas ting is. Het minimum inkomen, dat surtax zal mfieten opbrengen zal worden verlaagd v&n 2000 pond op 1500 pond. De belastin gen op bier, tabak, alcohol en lucifers zul len echter worden verhoogd. Voorts zullen de briefport en de telefoontarieven ver hoogd worden. Een nieuwe belasting zal worden inge voerd op groothandels-transacties in zeke re artikelen. Deze belasting zal echtej niet toegepast worden op voedingsmiddelen of dranken, of op artikelen, die reeds zwaar belast zijn. Het percentage van deze belas ting is nog niet vastgesteld. DE BEGROOTING GOED ONTVANGEN. De Britsche pers heeft de groote oorlogs- begrooting goed ontvangen, hoewel de mee ningen verdeeld zijn ten aanzien van de verhouding tusschen directe en indirecte belastingen. Men is evenwel algemeen van oordeel, dat de belastingen hooger moes ten worden en dat geen offer te groot is om den oorlog te winnen. Buiteniandsche Berichten RU BRAND IN DANSLOKAAL. Uit Natchez (Mississipi) wordt gemeld, dat bij een brand in een danslokaal meer dan honderd negers om het leven zijn ge komen. De dansgelegenheid was een oude kerk, waarin uiterst brandbare kartonnen decors waren aangebracht, en die slechts één uitgang had. Men denkt, dat de brand bij de deur is uitgebroken en het grootste deel der aanwezigen den uitgang heeft versperd. OVERSTROOMINGEN IN DE DONAU-DELTA. Uit Boekarest wordt gemeld: Als gevolg van den ongewoon hoogen stand van den Donau is de geheele. delta overstroomd. Elf dorpen staan volkomen onder water en moesten ontruimd worden. Ruim honaerd woningen van boeren en visschers zijn in gestort. 1200 gezinnen zijn dakloos gewor den. Het water bereikte hier en daar een peil als in veertig jaar niet is voorgeko men. NOG DRIE WEKEN IJS IN DE BOTHNISCHE GOLF? Volgens een mededeeling van het Fin- sche Meteorologische Instituut, door den radiozender van Helsinki uitgezonden, is de Bothnische Golf nog steeds met ijs be dekt. De dooi zal dit jaar minstens drie weken later dan gewoonlijk intreden. HAAGSCH GERECHTSHOF. DE GOEDKOOPE ELECTRISCHE STROOM. Drie maanden gevangenisstraf opgelegd. J. J. D. te Leidschendam had op de meest goedkoope manier zijn electrische stroom betrokken, door een clandestiene leiding aan te leggen naar een leegstaand belendend perceel, zoodat de stroom langs, inplaats van door de in zijn huis staande meter ging. Het Hof vond het feit ernstig en veroordeelde verdachte eveneens, zooals de Haagsche rechtbank reeds had gedaan, tot drie maanden gevangenisstraf. DE VELDWACHTER MOCHT ER NIET IN. Drie weken gevangenisstraf geëischt. De caféhouder C. H. H. te O e g s t g e e s t had op zekeren avond, na sluitingstijd, be zoek gekregen van veldwachter de Wit die binnen gelaten wilde worden om de nale ving van de drankwet te controleeren. Hij belde en klopte aan maar, inplaats dat er open gedaan werd. deed H. de grendel op de deur. De procureur-generaal was in het geheel niet te spreken over het optreden van ver dachte. Spr. vroeg dan ook bevestiging van het vonnis van den politierechter (drie we ken gevangenisstraf). Vonnis over 14 da gen. HIJ HAD ER EEN MAAND GEVANGENISSTRAF VOOR OVER. Maar het werden er zes. Toen W. van T. te Wassenaar be trapt werd op het stelen van jonge boom pjes, voor een heg, had hij tegen den agent verteld, dat hij het niet zoo heel erg vond, want dat hij hoogstens maar één maand ge vangenisstraf zou krijgen, welke hij er best voor over had. Het was echter anders geloopen, dan hij gedacht had, want de politierechter had hem veroordeeld tot twee maanden gevan genisstraf onvoorwaardelijk en bovendien nog tot vier maanden gevaigenisstraf voor waardelijk met drie jaar proeftijd. En om dat hij dat te veel gevonden had was hij in hooger beroep gekomen bij het Haagsche Hof, alwaar de procureur-generaal de straf juist gewezen achtte en dan ook bevesti ging van het vonnis vroeg. Uitspraak over 14 dagen. OEGSTGEEST DIENSTBODE VERMIST Het signalement luidt.... Sedert den voormiddag van 22 April 1940 wordt alhier uit haar betrekking ver mist de 18 jarige Christina Diederiks, die per rijwiel is vertrokken en niets meer van haar liet hooren. Het direct door de politie ingestelde onderzoek naar haar ver blijfplaats heeft tot op heden geen resul taat opgeleverd. Signalement: zij is normaal van postuur, sloom uiterlijk en heeft kort geknipt rood haar, zonder krullen. Zij is gekleed met donkere mantel, zwarte hoed en draagt zwarte schoenen. Het merk van haar rij wiel is „Forward". De burgemeester van Oegstgeest ver zoekt de verblijfplaats van genoemde Chr. Diederiks. VOORSCHOTEN DOOR DE TRAM AANGEREDEN Wielrijder onder invloed van sterken drank Gisteravond omstreeks 10 uur is de tuin man K. V., die onder invloed van sterken drank verkeerde, met zijn rijwiel nabij de Laan van Langenhorst op de Leidscheweg gevallen en nadat hij was opgestaan, waarschijnlijk aangereden door de blauwe tram uit de richting Den Haag, die op dat uogenblik slechts op korten afstand van net slachtoffer verwijderd was. V. bekwam enkele groote wonden aan het hoofd en een zware hersenschudding en is, nadat dr. H. J. Keegstra hem had verbonden, per ziekenauto naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden overgebracht. De tram kreeg hierdoor 20 minuten ver traging. LEIDSCHENDAM Het uitbreidingsplan Bezwaren van de gemeente Den Haag. De raad van Leidschendam heeft 14 April van het vorige jaar een uitbreidingsplan vastgesteld, waartegen bij diverse belang hebbenden nogal eenige bezwaren zijn ge rezen. in een openbare zitting hebben Ged. Sta ten van Zuid-Holland gisterenmiddag re clamanten en het gemeentebestuur van Leidschendam in de gelegenheid gesteld, hun standpunten te dezer zake nader toe te lichten. Mr. J. J. R. Schmal, lid van Ged. Staten, gaf aii rapporteur een overzicht van de gewisselde stukken. Namens het Haagsche gemeentebestuur, dat tot de reclamanten behoort, sprak ir. P. Bakker Schut, directeur van den dienst van stadsontwikkeling en volkshuisvesting. Spreker achtte het niet toelaatbaar, dat een gemeente, die pl.m. 1600 woningen telt, een uitbreidingsplan voorstelt, dat plaats biedt voor 5000 nieuwe woningen. Er is een tijd geweest, dat men de verdienste van een uitbreidingsplan meende te moeten afmeten naar den omvang: hoe grooter hoe impo santer. Maar men heeft de laatste jaren in gezien, dat een uitbreidingsplan veeleer beperkt dient te zjjn en evenredig aan de te verwachten behoefte. Leidschendam bestaat ais gemeente nog slechts korten tijd, n.l. sedert 1 Januari 1938. Van dien datum tot 1 Januari 1940 is da bevolking toegenomen met 173 inwoners, dus correspondeerende met 40 50 wonin gen, derhalve 20 25 woningen per jaar. Het gevolg van een dergelijk te groot op gezet plan, dat op allerlei verschillende plaatsen bouwgrond-exploitaties ontstaan en enkele huizen worden gebouwd, terwijl de rest braak blijft iggen. Dit is nu reeds het geval. Op vier verschillende zeer uit een gelegen plaatsen liggen rond 4 3/4 H.A. bouwterrein aan aangelegde straten, onge rekend de bouwterreinen aan oudere be staande wegen. De onsystematische bébou- wing wordt zoodoende in de hand gewerkt en de gemeente heeft per saldo de grootste moeite d« eeschapen puzzles tot oplossing te brengen. Het landelijk deel buiten beschouwing latende, bestaat het plan uit vijf deelen: le. De uitbreiding van Veur ten N.W. van den Vliet; 2e De uitbreiding van de kom van Leid schendam; 3e. Een op zichzelf staand buurtje bij de voormalige electrische centrale; 4e. Een stuk lintbebouwing langs den Westvlietweg, tusschen de brug tegenover de Kerkstraat in Voorburg en het park Leeuwenbergh; 5e. Een stuk voorstad op de grens van Rijswijk. De uiterste deelen van dit plan liggen he melsbreed niet minder dan 6750 M. uit elk ander, d.w.z. een afstand van 1J^ uur gaans. Vooral de ontworpen uitbreidingsmoge lijkheid van het voormalige Veur treft door de zeer groote oppervlakte: niet minder dan pl.m. 152 H.A. zal hier worden ontsloten. De behoefte aan een dergelijke nieuwe voorstad schijnt zeer twijfelachtig, daar Voorburg tegelijkertijd een zeer aanmer kelijke oppervlakte bouwgrond bouwrijp maakt. Maar buitendien heeft dit plan een aanhangsel langs den Veurscheweg. De lint bebouwing langs dezen provincialen weg wordt hierdoor niet alleen gesanctionneerd, maar ook aangemoedigd. Ook de bebouwing aan de Rijswijksche grens, ofschoon aanmerkelijk ingekrompen vergeleken bij het aanvankelijk plan, is nog vrij omvangrijk. Vooral tegen dit gedeelte van het plan bestaat bij den Haag overwegend bezwaar. Er wordt hier getracht een Leidschendam- sche voorstadsbebouwing te enten op de Rijswijksche, zooals de Rijswijksche be bouwing parasiteert op de Haagsche. De zeer uitgesproken bedoeling van dit Leidschendamsche uitbreidingsplan is: het onder dak brengen van een zoo groot mo gelijke hoeveelheid middenstanders en het zooveel mogelijk weren van arbeidersbe volking, waarvan men minder voordeelen voor de gemeente verwacht. Men wil door middel van het uitbrei dingsplan tot zich trekken die bevolkings groepen, waarvan men uit fiscaal oogpunt gunstige resultaten verwacht en de centrale gemeente blijft met de restanten zitten. Verder wees spr. er op, dat zoowel de meest rationeele grootte van het woonge bied, als de vraag of hier terrein voor in dustrie moet worden aangewezen en het beloop der groote verkeersaderen, aangele genheden zijn, welke alleen afdoende in streekplan-verband kunnen worden opge lost. Reeds sedert 1925 heeft het gemeentebe stuur van den Haag aangedrongen op het voorbereiden van een streekplan voor het Westen van Zuid-Holland. Namens de Ned. Spoorwegen vroeg de heer H. G. Tulp bij de aanwijzing van ter rein bestemmingen rekening te houden met voor hero alleen 't beste fruit 1 Heerlijk frisch en gezond. Hero-Perl; „Vloeibaar Fruit"! Hero werkt alleen met fruittelers, niet met mengers van kunstmatige kleurtjes en smaakjes. „Puur natuur" is het devies van Hero. Dat beteekent voor U en Uw kinderen» „Puur gezondheid". Bestel Hero Perl in café of winkel. Er is geen drank, die de dorst zóó grondig lescht, zoo heerlijk smaakt en tegelijk zoo gezond is als Hero Perl. Inderdaad» „vloeibaar fruit 1" uit zuiver Vruchtensap bereidI de mogelijkheid voor de spoorwegen om langs de lijnen bepaalde stukken grond te Kunnen bestemmen ten gerieve van de spoorwegen of van de cliënten van dit be drijf. De heer De Jonge, sprekende namens de N.V. Mij. tot Expl. van Onroerende Goede ren Vado" te 's-Gravenhage, noemde het uitbreidingsplan fataal voor zijn vennoot schap en zeide, dat, indien het niet zou wor den vernietigd, daarin tenminste eenige in grijpende wijzigingen dienen te worden aangebracht. De heer H. van der Kloot Meyburg ver dedigde namens Leidschendam het onder havige uitbreidingsplan. De beslissing van Ged. Staten volgt later. Jaarvergadering K. J. M. V. Onder voorzitterschap van den heer Wim Bleijs kwam gisterenavond de K.J.M.V. „St. Al- bertus Magnus" in jaarvergadering bijeen. De secr. van de Sport- en Ontspannings commissie bracht verslag uit en het finan- cieele verslag van den penningmeester, welke onder dank werden goedgekeurd. De voorzitter dankte de commissie voor het vele werk voor de K.J.M.V. gedaan en deelde mede, dat in verband met het ge ringe aantal leden het sport- en ontspan- ningsbestuur eervol ontslag heeft gekregen. De sport en ontspanning zal nu door den voorzitter met eenige jongere leden zelf ter hand genomen worden. Mededeeling ge schiedde hierbij, dat het in de bedoeling ligt wederom voetbalwedstrijden te spelen. Feest en rouw bij de korenmolens. DE JUBILEERENDE KORENMOLEN TE KATWIJK EN DE KORENMOLENS VAN LEIDEN EN VOORSCHOTEN Heden bestaat de korenmolen te K a t- wijk aan den Rijn 200 jaar. Hierop kan Katwijk met recht trotsch zijn. Twee eeuwen heeft hij zijn arbeid verricht, twee eeuwen was hij tegelijkertijd een sieraad van het dorp. De stad Leiden, die in 1740 tal van korenmolens op de wallen bezat kan zich beschaamd gevoelen. In de vorige eeuw werden ze als iep-zieke boomen neerge haald, de molen „de Oranjeboom" van 1734 met zijn fraaien gevelsteen, thans in de Lakenhal, werd onnoodig gesloopt, molen „de Stier" uit 1687 stierf een roemloos einde en zijn wieklooze romp ontsiert de omgeving geen klein beetje en molen „de Valk" wacht vermoedelijk een zelfde lot. In ieder geval draaien zijn wieken sinds jaren niet meer en is zijn houtwerk tot instortens toe vergaan Sic transit gloria mundi! Ook Voorschoten kan deze maand rouwen. Het aardige korenmolentje aan den Vliet, genaamd de Oranjeboom, aan iederen wandelaar of roeier wel bekend, is zoo juist met den grond gelijk gemaakt. Deze molen uit 1732 stond reeds vele jaren buiten werking en daardoor was zijn ver- val zoo groot, dat geen redding meer mo gelijk was. Het eenige wat nog gedaan kon worden, heeft de Vereeniging „Oud Leiden" verricht. Zij kocht, dank zij de welwillende houding van den eigenaar, aan den fraaien gevelsteen van dezen molen, waardoor deze niet in opkoopershanden kwam en, als 't lukt, voor Voorschoten be houden zal blijven. Het ligt n.l. in de be doeling van het bestuur van „Oud Leiden" voor dezen gedenksteen een plaatsje in Voorschoten te zoeken. Do.or den heer burgemeester van Voorschoten werd be reids volle medewerking toegezegd. De gevelsteen van „de Oranjeboom", welke zeer fraai is, heeft een voorstelling van een oranjeboom en daaronder staat het volgende gedicht: ORANIJE BOOM IS MIJN NAAM OM KOOREN TE BREKEN BEN IK BEKWAAM ANO 1732 Het is verheugend, na opsomming van deze verdwenen of geknakte schoonheid, gewag te kunnen maken van den goeden staat van Katwijk's molen; genaamd „de Geregtigheid". Deze molen toch draait zijn wieken nog geregeld en vlug, dank zij ook, dat twee van de vier wieken „ver-, dekkerd" zijn, dus voorzien zijn van stroomlijnen, zooals deze tijd nu eenmaal eischt. Vrijwel alle korenmolens ui de 18e eeuw in deze streek dragen prachtige gevel- steenen, typische staaltjes soms van volk- sche kunst. Ook Katwijk's molen doet hiervoor niet onder, al domineert hier het gedicht en niet het versierend element, zooals bij den molen „de Oranjeboom". In Katwijk's molen ziet men n.l. o.a. af gebeeld een weegschaal met het volgend^ onderschrift: t" Gewigt te Ligt of T" Zwaar Is een Grouwel voor den Heer Maar Valsheid in de Waar Dat kwetst de Zie_e meer Gestigt bij Henderik van der Muele Ao 1740 En de eerste Steen geleyd Door Jacobus van der Muele i den 24 April i Van Lennep en ter Gouw vermelden in hun boek „de Uithangteekens" ook dit opschrift, onder mededeeling, dat deze ge moedelijke rijm een zinspeling is op Spreuken XI1. Mocht heden de korenmolen „de Gereg tigheid" niets te malen hebben, dan zal hij wel, naar wij vertrouwen, naar oude ge woonte in de „vreugde" zijn gezet, waarbij dus een bepaalde stand der wieken de innerlijke vreugde van den molen tot in den verren omtrek wordt vertolkt. Moge tyij nog menig maal zóó ótaanl A. BICKER CAARTEN

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7