Verwoede gevechten In het hart van Noorwegen Clm het hezit aan de „paavt aan dile-" Het aandeel van de luchtstrijdkrachten ft De sterkte der geallieerde troepen Bedreigt Duitsch- land Zweden? Opperste oorlogsraad te Parijs bijeen. £iicfttyevee(ïteti aan tiet lUeótpuuit WOENSDAG 24 APRIL 1940 DE LEIDSCHE COURANT TW"r:'~r "1 - SUCCESSEN GEMELD. Berichten uit Zweden maken er melding van, dat 'n verwoede veldslag in het hart van Noorwegen wordt geleverd om het be zit van de „poort van Oslo", waar het groote Gudbrandsdal uitkomt in de Zuide lijke vlakte nabij Lillehammer. Een Zweedsch perstelegram uit Roros meldt, dat Engelsche en Noorsche troepen aanval len in de richting van Hamar, op 50 K.M. ten Zuiden van Lillehammer. Zij hebben volgens dit telegram Moelv bereikt, ondanks den krachtigen Duitschen tegenstand. Het telegram voegt hieraan toe, dat de Noorsche troepen thans door de Geallieerden worden uitgerust met mo derne wapens. Verder naar het Oosten, zoo verluidt bij geruchte, trekken de Duit- sche troepen, die Noordwaarts opgerukt zijn van Elverum naar Rona, thans- terug onder den Britsch-Noorschen druk. Meer naar het Noorden is de strijd bij Steinkjes, een kleine stad aan de fjord ten Noorden van Drontheim, waar de Noren in de laatste paar weken een versterkte linie hebben aangelegd, ernstig begonnen. Op sommige punten staan de Britten en de Duitschers op minder dan 200 M. van elkander, aldus een bericht van de Alle- handa van de Noorsch-Zweedsche grens. Verklaard wordt, dat Britsche troepen stellinger hebben betrokken en met de Noren gegroepeerd zijn over een diepte van ongeveer 20 K.M. Al hetgeen te Stockholm vernomen kan worden over de getalsterkte der Britsche en Fransche troepen is, dat de Britten, Franschen en Noren in aantal ongeveer even sterk zijn als de Duitschers. Hoewel de Britsche troepen perfect zijn uitgerust waren zij niet van meening, dat thans en gemechaniseerde eenheden in dit gebied vereischt worden. In het gisteravond door het opperbevel van het Noorsche leger uitgegeven com muniqué wordt verklaard: De Duitsche aanvallen zyn Dinsdag aan beide zijden van het Mjoesa-meer voortgezet met steun van artillerie, tanks en vliegtuigen. De Duitschers hebben ook die Noorsche troepen in het Oesterdal aangevallen. De Noren hebben vorderingen gemaakt bij Valdres en 100 gevangenen gemaakt Duitsche vliegtuigen hebben op verschei den plaatsen verbindingslijnen aangeval len. Uit Berlijn wordt voorts gemeld, dat in het bergland ten Zuid-oosten van Sta- vanger gisteren de deelen van een Noor sche divisie na een hevigen strijd met de Duitsche troepen de wapens hebben neer gelegd. Het aantal gevangenen en de ge maakte buit zijn nog niet te overzien. Het Britsche ministerie van oorlog deelt nog mede; De operaties in Noorwegen wor den voortgezet in samenwerking met de Noorsche troepen. In het Zuiden bieden onze troepen tezamen met de Noonsche strijdkrachten weerstand aan den druk van den vijand. Ten Noorden van Drontheim hebben onze troepen een tegenaanval on dernomen. Er werd een levendig gevecht geleverd. ZEESLAG IN HET SKAGERAK? Per radio is uit Stockholm medegedeeld, dat in het Kattegat ontploffingen werden gehoord van Falkemberg (West Zweden) in den tijd tusschen 7 en 8 uur gisteravond Gisteren is voorts buiten de Zweedsohe kust hevig kanonvuur gehoord. Er werden tien oorlogsschepen gezien, die buiten Ursholm snel voorbij voeren, terwijl zij vuurden. Ongeveer tezelfder tijd zag men een groot aantal vliegtuigen. Het zag er naar uit, ilsof gevechts toes tellen met bom bardementsvliegtuigen in gevecht gewik keld waren. Een telegram uit Stroemstad aan de „Nye Dagligt Allehanda" meldt, dat een vloot Duitsche transportschepen :rd aangevallen. Ursholm ligt aan de van het Skagerrak. DE DEELNAME VAN DE LUCHTMACHT AAN DEN STRIJD. In de lucht schijnen tot nu toe de Duit schers de overhand te hebben, omdat de Britsch-Fransche landingstroepen een te kort hebben aan luchtdoelgeschut en ge vechtsvliegtuigen. Maandagavond hebben vliegtuigen van de Royal Air Force voor de eerste maal de Duitsche luchtbases nabij Oslo gebom bardeerd. Terzeifdertijd deden Britsche vliegtuigen voor de derde maal een aanval op het Deensche vliegveld Aalborg. Naar uit Berlijn wordt gemeLd heeft op 23 April de Duitsche luchtmacht bij haar actie boven Noorwegen zich wederom voor namelijk gekeerd tegen de Britsche lan dingstroepen; de landingspogingen werden aanzienlijk gehinderd. Behalve een torpedojager zijn nog twee Britsche troepentransportschepen door bommen van zwaar kaliber getroffen. Ver moedelijk hebben zij hun lading niet op de vastgestelde plaats aan land kunnen bren gen. De vernieling van de wegen en spoorlij nen tusschen And alsnes en Dom ba as werd voortgezet en de door de Engelsohen be zette plaatsen in dit gebied zijn met bom men bestookt De spoorwegstations van Les ja en Dovre zijn ernstig beschadigd; het station van Dombaas, dat eergisteren werd gebombardeerd, staat in brand. Verkenningsvliegtuigen hdbben telkens weer vastgesteld, dat de Britsche troepen zich in de bosschen terugtrekken en ver mijden zich op de wegen en in de plaatsen bloot te stellen aan de Duitsche bombarde menten. De in dien grond geboorde Engelsche tor pedoboot jager, die door twee inslaande bommen vernietigd werd, lag op het oogen- blik van den aanval aan een uitgang van een fjord aan de Midden-Noonsohe kust. Het achterdeel van dien destroyer werd letterlijk afgerukt. Na een geweldige ont ploffing zonk het schip. Van de bemanning heeft waarschijnlijk een deel den dood im de golven gevonden. Een tweede torpedo- bootjager kreeg een bom treffer op het voorschip, waardoor een langdurig rook ontwikkeling ontstond. Tengevolge van dezen bom van middelgroot kaliber is de geveahtsactiviteit van den torpedoboot- jager in ieder geval sterk belemmerd. Het in den grond boren van een Britsche trans portschip geschiedde aan den Westelijken uitgang van een fjord. Tevergeefs traohtte het transportschip de aanvallende Duitsche vliegtuigen met luchtafweergeschut af te weren. De bommen troffen hun doel en het transportschip helde naar bakboord over en zonk spoedig. Een tweede trans portschip van ongeveer 5000 ton werd door het ontstaan van brand vernietigd. ENGELSCHE LUCHTAANVAL OP DUITSCHE LUCHTBASES BIJ OSLO. De Britsche luchtstrijdkrachten hebben Maandagavond, naar Reuter in gezagheb bende kringen verneemt, hun eersten luchtaanval ondernomen op de Duitsche luchtbases nabij Oslo. De bommenwerpers vielen Fornebo en Kjeller, de twee vlieg velden aan den rand van Oslo, aan en ter- zelfdertijd het Deensche vliegveld te Aal- borg, dat voor de derde maal des nachts met succes werd gebombardeerd. Zwaar explosieve bommen en brandbommen wer den op Fornebo en Kjeller neergeworpen. Gezien werd, dat een groote brand woedde tegenover een hangar op Fornebo. De toe stellen, die Aalborg aanvielen, ontmoetten een hevig luohtafweervur, dat versterkt was sedert de vorige nachtelijke aanvallen maar ondanks het hevige verzet werden alle aanvallen doorgedreven en werd waar genomen, dat een groot aantal zware bom men ontplofte op de oppervlakte van het vliegveld en op de startbanen. Een vlieg tuig keerde niet terug. Een tweede vlieg tuig werd getroffen door een kleine gra naat, waardoor "een motor werd bescha digd. Het slaagde er echter in veilig naar zijn basis terug te keeren. Naar thans bekend wordt hebben de Engelsohen Maandag zonder succes zegt het Duitsche Nieuwsbureau een bom aanval op het vliegveld van Stavanger on dernomen. Twee Engelsche vliegtuigen werden neergehaald. Naar van Duitsche zijde uit Narvik ge meld wordt is aldaar Maandag een En ge lsch vliegtuig door Duitsoh luchtdoel geschut neergeschoten. DE BRITSCHE VLOOTVERLIEZEN IN DE NOORSCHE WATEREN. In het Britsche Hoogerhuis heeft de mi nister zonder portefeuille, lord Hantkey, in antwoord op een hem gestelde vraag verklaard: „Sedert den Duitschen aanval op Noorwegen en Denemarken hebben de Britsche vloot verliezen in.de Noorsche wa teren bedragen drie torpedoboot jagers, een duikboot, een admiraliteitstreiler, die tot zinken werd gebracht en een vierde tor pedoboot jager, de „Hardy", die na bescha digd te zijm op de kust werd gezet. Een kruiser en twee torpedo-bootjagers zijn be- sahadiigd maar veilig naar hum bases terug gekeerd. De „Renown" en de „Rodney" hebben beide treffers opgeloopen. In geen van beide gevallen werd ernstige schade veroorzaakt, noch werd de gevechtsdoel treffendheid der schepen op eenigerlei wij ze benadeeld. Bovendien hebben nog vier destroyers eenige schade van niet ennsti- gen aard bekomen. Drie kruisers hebben schade van geenerlei belang opgeloopen door bomsplimters." Over de vijandelijke beweringen tem aan zien van de Britsche vloot verliezen merkte Hankey op: „Hun beweringen, die in even redigheid met hiun verliezen stijgen, wor den opgesteld volgens onbekende wiskun- deregels. Ik behoef hieraan slechts toe te voegen, dat hun laatste bewering even on waar is als de vaak herhaalde aankondi ging, dat Duitsche vliegers het Engelsche schip „Ark Royal" tot zinken hebben ge bracht. De Britsche regeer in g is zich be wust van de recente vlucht, die de fanta sie van het vijandelijke propaganda-depar- temernt heeft genomen." Te Parijs zoowel als te Londen spreken gezaghebbende maritieme kringen tegen, dat eenigerlei transportschip, waarmede Fransche en Britsche troepen naar Noor wegen werden gebracht, in den grond zou zijm geboord. Geruchten omtrent militaire uitbreidingen. BERLIJN BOOS OVER ZWEEDSCHE BERICHTGEVING. Zooals gisteren reeds gemeld, gevoelt mei zich in militaire kringen te Parijs on gerust over het lot van Zweden, daar Duitschland alle voorbereidingen zou tref fen voor een aanval op Zweden. De correspondent te Kaunas van „Af- tonbladet" schrijft, dat aan de Duitsche Oostzeekust uitgebreide militaire voorbe reidingen in vollen gang zijn. Troepen, wa penen en munitie worden in groote hoeveel heden aangevoerd near de havens van het Memelgebied en van Oost-Pruisen vanuit de andere deelen var Duitschland. Burgers worden thans van deze havens geweerd, welke onder sterke bewaking staan. Terwijl het doel van deze voorberei dingen, zoo vervolgt de correspondent, niet bekend is, blijven Duitschlands buren aan de Oostzee kalm, overtuigd, dat tegen hen geen actie in het schild gevoerd wordt. In scherpe bewoordingen, aldus meldt het D N. B. uit Berlijn, richten zich eenige Duitsche bladen tegen de anti-Dultsche gruwelpropaganda welke door Zweedsche bladen bedreven wordt. De „Berliner Boersenzeitung" herinnert BELGIE KRIJGT ZIJN DEEL. DOELTREFFENDE SAMENWERKING TUSSCHEN GEALLIEERDEN. Officieel wordt gemeld dat de achtste bijeenkomst van den oppersten oorlogs raad te Parijs op 22 en 23 April is ge houden, waarbij nieuwe besluiten geno men werden, welke bestemd zijn om de doeltreffende samenwerking tusschen de geallieerden te waarborgen. Na de bijeenkomst van den oppersten oorlogsraad is een dejeuner aangeboren, waaraan o.m. aanzaten Paul Reynaud, Chamberlain, Halifax, Winston Churchill, Samuel Hoare, Cadogan, Daladier, Cam- pinchi, Campbell, Corbin en Laurent Eynac. Over de bijeenkomst van den oppersten oorlogsraad is te Londen en Parijs een communiqué uitgegeven, waarin wordt ge zegd: De achtste vergadering van den opper sten oorlogsraad is te Parijs bijeengeko men op 22 en 23 April. Voor Frankrijk waren aanwezig Rey naud, Daladier, Campinchi, Laurent Eynac, vergezeld van Baudoin, Leger, ge neraal Gamelin, admiraal Derlan, generaal Vuillemin, Corbin, den Franschen ambas sadeur te Londen en generaal Koeltz. Voor Groot Brittannië waren aanwezig Chamberlain, Halifax, Churchill, Hoare, vergezeld van Campbell, den Engelschen ambassadeur te Parijs, Cadogan, Dudley Pound, Cyrill Newall, Ironside. Voor Polen waren aanwezig Sikorski en Zaleski. Voor Noorwegen was aanwezig ae Noor sche gezant te Parijs, Bachke. De bijeenkomst stelde in staat tot een breede gedachtenwisseling over alle pro blemen van militaire politiek, welke op dit oogenblik de waakzaamheid noodig kun nen maken van de geallieerde regeeringen ten einde te gelegener tijd de eventueele uitvoering te verzekeren van haar ver plichtingen en de gemeenschappelijke verdediging van haar belangen tegen ieder initiatief van den tegenstander. Na alle kwesties te hebben bestudeerd, welke betrekking hebben op de algemee- ne leiding van den oorlog, nam de raad nieuwe besluiten om onder alle omstandig heden de doeltreffendheid der samenwer king tusschen de geallieerden te waarbor gen. De Poolsche minister-president gaf den raad de verzekering, dat de regeering het leger en het volk van Polen vastberaden met al hun hulpbronnen den strijd zullen voortzetten, welke hulpbronnen op het oogenblik volledig georganiseerd worden en in volle ontwikkeling zijn. De opperste oorlogsraad gaf te kennen, hoezeer hij den geest waardeerde, waarin de inspanning wordt voortgezet en prees zich gelukkig om de doeltreffende bijdrage van Polen aan de gemeenschappelijke zaak. Reynaud, Chamberlain en Sikorski ver zochten den Noorschen gezant om aan zijn regeering hun bewondering over te bren gen voor den heldhaftigen tegenstand, die door het Noorsche volk onder de hooge leiding van zijn souvereinen koning Haa kon Vn aan den- aanvaller wordt geboden. De vertegenwoordiger van Noorwegen gaf uitdrukking aan den dank van zijn regee ring voor de snelheid en doeltreffendheid van den bijstand die door de geallieerde regeeringen aan zijn land is gebracht. Aan het einde van den middag ber/* Reynaud zich naar het Elysée om Lebrun op de hoogte te brengen van de besluiten van den oppersten oorlogsraad. HEDEN VERKLARING VAN CHAMBERLAND VERWACHT. Men verwacht, dat Chamberlain vandaag in het Lagerhuis een verklaring af zal leg gen over de jongste gebeurtenissen. Het is mogelijk, dat hij over de jongste zitting van den oppersten oorlogsraad zal spre ken en vermoedelijk zal hij enkele bizon- derheden vertellen over de actie in Noor wegen. LUCHTGEVECHTEN. Gistermorgen is aan de grens van Lo tharingen een luchtgevecht waargenomen. Een vliegtuig, waarvan de nationaliteit niet kon worden bepaald, is neergestort op 2 kilometer van het Luxemburgsche dorp Bumerange. Dinsdag zijn ten Zuiden van Dieden- hofen Britsche Hurricane jachtvliegtuigen slaags geraakt met Duitsche Messer- schmidtjagers. Het gevecht werd geleverd op 7500 meter en het duurde geruimen tijd. Eén Hurricane-vliegtuig werd om- laaggeschoten. Na een kwartier poogden de Engelschen den strijd te ontwijken, blijkbaar omdat hun brandstof opraakte. Bij de achtervolging hebben de Duitschers nog een Britsch vliegtuig omlaag gescho ten. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN BELGIë. De persdienst van het Belgische mi nisterie van nationale verdediging deelt mede: Op den 23en April zijn vreemde vlieg tuigen op groote hoogte hefhaalde malen boven Belgisch grondgebied verschenen. De batterijen van het luchtdoelgeschut zijn in werking gesteld. Verscheidene van deze toestellen werden geïdentificeerd als van Duitsche nationaliteit en andere van Fransche nationaliteit. Twee Fransche toestellen, die een Duitsche machine ach tervolgden, drongen het land binnen tot Bergen. Een ander toestel, dat eveneens een Duitsche machine achtervolgde, werd waargenomen in de omgeving van Neuf- chateau. Beide toestellen verdwenen naar de grens van Luxemburg. De Belgische re geering zal de noodige protesten laten hoo- ren. In de omgeving van Sint Truiden zijn zes granaten van het luchtdoelgeschut in een straat terecht gekomen. Vlak daarbij kwamen verscheidene kogels van machi negeweren neer als gevolg van een lucht gevecht. BELGISCH SCHIP BESCHOTEN. Het Belgische karteeringsvaartuig „Pas tor Pype", dat thans voor patrouillevaar tuig wordt gebruikt, is gisteren door een vliegtuig van onbekende nationaliteit met mitrailleurvuur bestookt op de Noordzee ten Westen van Oostende. Niemand aan boord werd getroffen. HET MIJNENGEVAAR. Dinsdagavond zijn twee Britsche red dingbooten van de Engelsche Zuidoostkust uitgevaren om twee schepen, welke op mijnen waren geloopen, te helpen. Een van deze schepen, de 1926 ton metende „Lolworth" is na een ontploffing in het Kanaal gezonken. Twee opvarenden zijn omgekomen en acht gewond. Men weet nog niet, wat met het tweede schip is ge schied. aan het vermaan van den Zweedschen mi nister van Justitie, Westman, tot de Zweedsche pers, de uitwerking van hun woorden in en buiten Zweden wel te over wegen. Hiermede is, zoo vervolgt het blad, de aandacht van het Zweedsche volk ge vestigd op een verschijnsel, dat wij reeds sinds weken en maanden waarnemen. Niet slechts, dat door Zweedsche bladen zonder critiek alles wordt overgenomen, wat Reu ter en Havas de wereld insturen, doch groote Stockholmsche kranten steunen zelfs nog deze leugenpropaganda. Door dit soort berichtgeving wordt niet alleen het Duitsche aanzien, doch ook het voornemen tot hand having eener onvoorwaardelijke neutraliteit ondermijnd. Hier liggen de ware redenen der zenuwachtigheid, welke in Zweden te bespeuren valt, en wanneer men daar naar de vijanden van het land en zijn neutrali teit zoekt, zal men ze het allereerst moeten zot ken in de redacties van bladen die zich hieraan schuldig maken. ZWEDJN IS PARAAT Kroonprins Gustaaf Adoif verklaart in een boodschap aan den „Chief Scout" der Zweedsche padvinders ca.: „Zweden staat voor een ernstige situatie, doch wij verlie zer den moed niet. De „Goeteborgs Handels Tidning" wijst op de moreele paraatheid van Zweden. Het blad schrijft: Alle pogingen van een vij andelijke strijdmacht, in Zweden aan land te gaan, zouden op verzet stuiten. „Dagens Nyheter" schrijft: In alle Zweed sche kringen getuigt men van den wil, met alle middelen de onafhankelijkheid van Zweden te verdedigen. Het Zweedsche volk houdt van den vrede uit instinct en over tuiging, doch niet uit blinde passie. Onder werping aan een vrede, waardoor wij van or.ze onafhankelijkheid zouden worden be roofd, zou erger zijn dan een strijd op leven en dood. Nooit heeft Zweden deze waarheid beter begrepen dan thans. Volgens radio Stockholm worden schik kingen getroffen voor een vrijwillige eva- cuftie van burgers uit Malmoe, een haven ln het Zuiden van Zweden vlak tegenover K(penhagen. Zweedsche marinevaartuigen hebben gis teren vijf Duitsche schepen verzocht zich uit de Zweedsche territoriale wateren voor Stroemstad aan de Westkust van Zweden, te verwijderen. De vaartuigen, Noorsche walvischvaarders, die waren uitgerust als mi.'nen vegers, voldeden onmiddellijk aan dit verzoek.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6