NIEUWS STADS Maar.... Maar! Nog i >iet ingestuurd? WOENSDAG 24 APRIL 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 ADonnenvmtsprtfi: voor Lctden li cent per week; 2.5ü per kwartaal By onze a,{enten tO cent per wwk; f 7l60 per kwarta&L Franco per pont S.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaaL Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentlën: SO cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 60 cent per plaatsing, al téén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER 7 BETROKKEN. De Bilt seint: Verwachting: Betrokken tot zwaarbewolkt, nu en dan regen met geringe kans op onweer, later tijdelijk opklarend. Nog eenige verdere da ling van temperatuur. De weerstoestand va.i hedenmorger* 7.20 uur: Den helder: betrokken matige Z.-O. wind, 12 gr. C. Vlissingen: betrokken zwakke N. wind, 12 gr. C. De Bilt: betrokken:, zwakke O.Z.O. wind, 15 gr. C. Groningen: zwaarbewolkt, matige O.Z.O.- wind, 12 gr. C. Maastricht: regen, zwakke W.Z.W. wind, 17 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Over onze omgeving ligt een vlak gebied van lagen luchtdruk, dat hi-.- te lande som ber weer en regen brengt. De ochtendtem- peraturen zijn sinds gisteren nog gestegen, en in Maastricht was het hedenmorgen zelfs 9 graden warmer dan normaal. Echte,r zul len heden niet meer zulke hoóge maxi mum-temperaturen worden bereikt als giste ren, toen hier en daar maxima boven 25 graden Celsius werden bereikt. Vermoede lijk ontwikkelt zich in een storingsfront, dat over Frankrijk ligt een nieuwe storing, die via België naar onze omgeving zal trek ken. Over Spanje en Portugal is de lucht druk snel stijgende. Er is vooral in Spanje in de laatste 24 uur veel regen gevallen. De hooge druk, die zich thans tusschen de Por- tugeesche kust en de Azoren bevindt, wordt al weer aangetast door een nieuwe depres sie. Van de Randstaten strekt zich tot Roe menië een hooge drukgebied van ongeveer 1022.5 mbar uit, dat naar Zuid-Rusland schijnt te trekken. Onder invloed van dit maximum blijft het in centraal Europa nog mooi warm weer met plaatselijke onwe- ders. LUCHTTEMPERATUUR. 2.04 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.; Van Woensdagnamiddag 7.42 uur tot Donderdagmorgen 4.13 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Wonderdag 25 April v.m. 4.45 uur en nam. 5.10 uur. Maan op 10.11 uur Woensdagavond. Maan onder 7.07 uur Donderdagmorgen. DE EVENTUEELE BENZINE DISTRIBUTIE In aansluiting van het reeds gepubli ceerde ten aanzien van de uitreiking van indentiteitsbewijzen aan houders van motorrijtuigen en andere benzine- en ben zolmotoren kan thans nog worden medege deeld, dat de opvatting, dat nog wel ge wacht kan worden met het afhalen dezer bewijzen, volkomen onjuist is. Voor hen, die de bewijzen niet afhalen, zouden bij een eventu- eele invoering van de benzine distributie groote moeilijkheden kunnen ontstaan. Het spreekt vanzelf, dat indien velen zouden verzuimen hun identiteitsbewijzen thans, nu de gelegenheid daartoe bestaat, af te halen, het rijksbureau later slechts zeer geleidelijk in staat zal zijn, de ge legenheid tot afhalen der identiteitsbewij zen op andere wijze open te stellen. Hier door zou een groote vertraging in de uit reiking ontstaan met alle gevolgen van dien, als bijv. de werkelijke distributie eens in werking zou treden, aleer men zijn identiteitsbewijs ontvangen had. Zij die in dat geval gedupeerd zouden zijn, zouden dit geheel aan zich zelf heb ben te wijten. BEKROONDE TOONZETTING MARIA-LIED Uit de 173 inzendingen als antwoord ont vangen op de prijsvraag tot toonzetting van het bekroonde Marir-lied van den heer Ben van Zevenen, heeft de jury, bestaande uit de heeren Henri Hermans, Henri Heyden- dael, Benoit Franssen, Hubert Kuypers en dr. Rob. Salomons pr., bij eerste schrifting een twaalftal inzendingen terzijde gelegd die het beste aan de opgave voldeden. Na rijp beraad heeft zij besloten als toon zetting Marialied voor het a.s. Maria-con- grrs te bekronen de inzending onder het motto: St. Servaas. De waardige, rustig- voortschrijdende en simpel-volksche melo die, gesteund door zeer goed gekozen ac- coorden, maakt dit lied uitermate geschikt om in de Congresdagen en nog lang daarna door alle gezongen te worden. Bij opening der enveloppe bleek de in zending toe te behooren aan den heer Jan Schmitz, toonkunstenaar, Vondelstraat 185, den Haag. Hem werd de prijs van 50 toe gekend. Tenslotte was de jury van meening, dat de inzendingen „Magnificat" van den hebr Nico Schuurman te Amsterdam en„Spes Nostra" van den heer Albert de Klerk te Haarlem wegens haar zeer goede kwalitei ten een bijzondere vermelding verdienen. ONDERNEMERSOVEREENKOMST IN HET SIGARENBEDRIJF. De minister van Economische Zaken heeft ter zake van een bij hem ingediend verzoek tot algemeen verbindendverkla ring van een ondernemersovereenkomst tot verbetering van de distributieverhou dingen in het sigarenbedryf het advies ge vraagd van de betreffende vaste commis sie uit den Economischen Raad. VALSCHE ALARMKRETEN? N.S.B.-er stelt vragen aan de regeering. Het Tweede Kamerlid de Marchant et d'Ansembourg (N.S.B.) heeft aan de mi nisters van Justitie en Defensie de volgen de vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat de ge- pensionneerde generaal-majoor A. Die- mont, secretaris van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid, in een voordracht, gehouden op 18 April j.l. te Alkmaar, het volgende heeft verklaard: „Er is het gevaar van de sterker wor dende organisatie van vreemdelingen bin nen onze grenzen, die, wy moeten het helaas erkennen, gesteund wordt door Ne derlanders, die niet waard zyn, dien naam te dragen en den kogel verdienen?" Is aan de ministers het bestaan bekend van een organisatie van vreemdelingen hier te lande, die gevaar oplevert voor de Nederlandsche veiligheid, en, zoo ja, waar om worden dan tegen deze organisatie geen maatregelen genomen op grond der bestaande wettelijke bepalingen en waar om worden deze vreemdelingen niet ver volgd of over de grens gezet? Is het aan de ministers bekend, dat aan zoodanige staatsgevaarlijke organisatie van vreemdelingen steun wordt verleend door Nederlanders en, zoo ja, waarom worden deze personen dan niet vervolgd op grond der bestaande wettelijke bepalingen? Heeft de gepensionneerde generaal-ma joor A. Diemont van de aan hem bekende strafbare feiten en voornemens kennis ge geven aan de ambtenaren der justitie of politie, en, zoo niet, is de minister van Ju stitie dan bereid tegen hem een vervolging te gelasten wegens overtreding deratike- len 135, 136 of 189 van het Wetboek van Strafrecht, of, zoo aan den genoemden spreker in werkelijkheid geen strafbare feiten of voornemens bekend waren, op grond van art. 142 van het Wetboek van Strafrecht, dat strafbaar stelt het opzet telijk de rust verstoren door valsche al armkreten? HUISZOEKINGEN BIJ N.S.B.-ERS. Graaf De Marchant wendt zich tot den minister-president. Het Tweede Kamerlid De Marchant et d'Ansembourg (N.S.B.) heeft aan den voorzitter van den Raad van Ministers ge vraagd: Is het den minister bekend, dat tijdens de laatste dagen in Limburg en Noord- Brabant op last van den procureur-gene raal bij het gerechtshof te 's Hertogen bosch meer dan honderdvijftig invallen zijn gedaan bij leden van de Nationaal- Socialistische Beweging? Is het den minister bekend, dat op 18 April 1940 omstreeks 14 uur een afdee- ling, bestaande uit ca. 20 marechaussees en rijksveldwachters, de woning van steller dezer vragen, het kasteel Amstenrade, heeft omsingeld en ten aanschouwe van een groote menigte het geheele complex van gebouwen twee uur lang op wapens heeft doorzocht, evenals in de bovenge noemde gevallen zonder eenig resultaat? Heeft de minister zich er rekenschap van gegeven, dat de bovenbedoelde feiten wijzen op een discriminatie van de Natio- naal-Socialistische Beweging, die niet in overeenstemming kan worden geacht met de door hem in September j.l. en ook la ter nog herhaaldelijk aangegeven richtly- nen voor het algemeene regeeringsbeleid? Burgemeester. Benoemd is tot burgemeester der ge meente Bingelrade de heer C. F. M. Baron van Hövell tot Westerflier en Wezeveld. (De heer van Hövell tot Westerflier en Weezeveld is 3 Juli 1910 te 's-Hertogen- bosch geboren en woont te Roermond, waar hij volontair ter gemeentesecreta rie is). KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Onder voorzitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer kwam de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland gistermiddag in openbare vergadering bij een. De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van de K. v. K. te Gouda met ver zoek adhaesie te betuigen aan een adres dier Kamer aan den minister van Economi sche Zaken, waarin wordt aangedrongen op meerderen steun voor den kaasexport naar verschillende landen. De Kamer besluit een adres in dien geest aan den betrokken minister te zenden. Adhaesie wordt betuigd aan een adres der K. v. K. te Rotterdam aan den minis ter van Justitie inzake maatregelen ter be scherming van den titel van makelaar. Afvalwater in Rijnlands boezemwater. Van het Hoogheemraadschap van Rijn land is bericht ingekomen, dat sinds eeni- gen tijd maatregelen worden genomen om te voorkomen, dat afvalwater van fabrie ken, enz. geloosd wordt in Rijnlands boe zemwateren. Bij het oprichten van nieuwe fabrieken of industrieën dient men daarmee reke ning te houden, omdat deze bedrijven ver gunning zullen moeten hebben tot loozing van het afvalwater. Rijnland verzoekt daarom de Kamer van Koophandel e.v. nieuwe bedrijven van deze maatregelen op de hoogte te stéllen om onaangnaamheden te voorkomen. Aldus wordt besloten. Verbetering vaarweg RotterdamLeiden. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat eenigen tijd geleden in overleg getreden is met de K. v. K. te Den Haag, Delft en Rot terdam om de belangen der scheepvaart tusschen Rotterdam en Leiden meer dan tot nu toe te behartigen, speciaal wat be treft de tarieven op dit traject. In verband daarmede, is aan prof,. Boerman gevraagd in deze kwestie te adviseeren, waarvan het gevolg is geweest een lijvig rapport, dat aandringt op stichting van een Kanaalver- eeniging. Het ligt in de bedoeling te streven naar verbetering der vaargelegenheden, om te bereiken, dat schepen met een grootte van 1500 ton van dezen vaarweg gebruik zul len kunnen maken. Aan de gemeentebesturen van Leiden. Katwijk en Alphen aan den Rijn zal ver zocht worden in deze vereeniging zitting te nemen. Werkzaamheden Handels register. Aan het verslag van de werkzaamheden van de commissie voor het Handelsregister over 1939 ontleenen wij het volgende: Het aantal dossiers nam in het afgeloo- pen jaar met 137 stuks toe en bedroeg op 31 December 1939: 7418. In den loop van het jaar werden inge schreven 1339 opgaven, waarvan 1121 wij zigingen, 81 opheffingen en 137 nieuwe in schrijvingen. Het aantal persoonlijke inzagen der in het Handelsregister berustende dossiers be droeg 2360, terwijl het aantal afgegeven uittreksel en afschriften 800 bedroeg. Voor 1938 waren leze cijfers resp. 2542 en 680. Op 1 Januari 1940 stonden ingeschreven 4225 zaken. Vacantie-spreiding. Inzake de wenschelijkheid van Spreiding van het Vacantieverkeer stelde het bureau der Kamer voor een verzoek in dien geest te richten tot de gemeentebesturen in het district der Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland. In een adres aan de gemeentebesturen wordt o.m. gezegd: Zooals u bekend is, wordt van verschil lende zijden bepleit om de vacanties der di verse scholen over een grootere periode dan tot nog toe te verspreiden, zulks o.a. zoo wel in het belang van de verkeerseconomie, alsook van het hotel- en pensionbedrijf en van de vacantiegangers zelf. Voor Leiden en omgeving is de aanvang van de vacanties gedacht op 27 April, ter wijl werd voorgesteld voor de Rijnstreek den aanvang te bepalen op 3 Augustus, dit laatste in verband met het feit, dat ook voor Gouda en Utrecht 3 Augustus als aan vangsdatum werd gekozen. De K. v. K. zal het zeer op prijs stellen, indien uw bestuur zou willen bevorderen, dat de vacanties der diverse scholen in uw gemeente in het algemeen zouden aanvan gen volgens dit schema. De Veevoeder-distributie. Naar aanleiding van ingekomen klachten van belanghebbenden inzake de regeling der Veevoederdistributie, had het Bureau der Kamer een conceut-adres opgesteld aan den minister van Economische Zaken, waarin gezegd wordt: In verband met de toezegging, dat de handel bij de voorbereiding en uitvoering der distributiemaatregelen zooveel moge lijk zou worden ingeschakeld, zou de Ka mer het bijv. zeer op prijs stellen te mogen vernemen, of niet eenzelfde regeling zou kunnen worden vastgesteld als door den minister aan den middenstand in overwe ging werd gegeven, n.l. om zelfstandig commissies te vormen, die met de hoofden der distributiekringen overleg zouden ple gen. De Kamer meent dan ook in den geest van den Minister te spreken, wanneer zij verzoekt om het mogelijk te maken, dat ook wat den vecvoederhandel en de vee voederdistributie betreft, de belangheb bende organisaties zelfstandig ieder een of meer vertegenwoordigers aanwijzen en dat deze een eigen dagelijksch bestuur en se cretaris onderhouden. Daarbij zou alsdan aan deze commissie de bevoegdheid kun nen worden verstrekt om zelfstandig on derzoekingen in te stellen en zich zelfstan dig tot den minister en andere regeerings- organen te wenden, enz. een en ander uiter aard verbonden aan een voorschift van den minister, dat de daarvoor in aanmerking komende organen verplicht zijn aan de taak dezer commissies hun volle medewerking te verleenen. Na eenige toelichting door don secre taris der Kamer, mr. Krabbe, werd door de Kamer tot verzending van het adres besloten. Wettelijke regeling accountants wezen. Inzake het wetsontwerp tot regeling van het accountants wezen bad het bureau der Kamer een concept-adres opgesteld aan de Tweede Kamer deT Sttaten Generaal, waar in de Kamer in overweging geeft om de regeling van bet accountants wezen te be perken tot toezioht der Regeering op de examens, toezicht, tuchtoefening enz. van die organisaties, die getoond heibben serieus baar taak ten deze op te vatten of te wil len opvatten. Bij de erkenning dezer or ganisaties door de Regeering zou deze o.a. in den Raad van Toezicht en Discipline van elk dier „erkende" organisaties een of meer leden, zoo noodig met bet recht van veto, kunnen benoemen en kunnen eischen, dat de statuten en reglementen aan haar goed- keurig zouden moeten worden onderwor pen. Mocht onverhoopt blijken dat een or ganisatie van accountants de erkenning niet waardig zou zijn, dan zou deze erken ning kunnen worden ingetrokken. De groote bedrijven, welke wetenschap pelijk gevormde accountants begeeren, zoowel als de andere bedrijven, zullen als dan beide een goeden leidraad hebben om zich goede, volwaardige accountants te as- sumeeren. Ook zou, indien althans noodig, de naam accountant.verleend kunnen worden alleen aan degenen, die lid van een erkende or ganisatie zijn en zich derhalve aan het toe zicht en de tuchtoefening van een erkende organisatie zouden onderwerpen. Naar aanleiding hiervan was van den beer Schrandt, die verhinderd was de ver gadering bij te wonen, een schrijven inge komen om dit adres niet te verzenden. De heer de Gooyer sprak in den zelfden geest en vroeg hoe het bureau der Kamer tot de in dit adres gevormde gedachten is gekomen. Spr. kan niet begrijpen waarom betrokkenen niet om de zoolang ge wens ch- te erkenning van bun titel zouden mogen vragen, waar tegenwoordig ieder zich maar den titel van accountant kan aanmatigen. De voorz. wees erop, dat ook andere Ka mers zich in denzelfden geest als de Ka mer voor Rijnland' hebben geuit, terwijl hij een nadere toelichting geeft op de ziens wijze van den minister. Ook de Midden stand uitte bezwaren tegen het voorgestel de wetsontwerp. Uitvoerig werd over deze kwestie van gedachten gewisseld, waarna met 113 stemmen besloten wordt het adres te ver zenden. Op voorstel van het bureau der Kamer wordt besloten de leden en plaatstvervan- gende leden der Bevraohtingscommissie voor een jaar te herbenoemen. Hierna ging de Kamer in huishoudelijke vergadering. PLAFOND INGESTORT. Gisteravond te omstreeks kwart voor elf is ten huize van den heer A. S., Lammer markt 53, een gedeelte van het plafond in de achterkamer neergestort. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. De politie-brandweer, die gealarmeerd was, trof de noodige voorzieningen. AGENDA LEIDEN. Donderdag, R.K. Bond van Overheidsper soneel „St. Paulus", Bondsgebouw Donderdag, Vriendenkring ter eere van het Allerheiligst Sacrament, ledenver gadering, geb. St. Joz. Gez. Ver., 8.15 uur. Donderdag, Jongeren R.K. Staatsparty, propagandavergadering, spreker J. A. M. van Oyen over „Beginsel- politiek", „Den Doelen", 8.30 uur. Vrijdag, „St. Christoffel", ledenvergade ring „De Harmonie", 8.30 uur. De avond-,, nacht- en Zondagsdienst dar apotheken te Leiden wordt van Zatex- d a g 20 tot en met V r ij d a g 26 April a.s. waargenomen door de apotheken G. H. Blanken, Hogewoèrd 171, tel. 20502 en Apoth. Reyst, Steenstr. 35, tel. 20136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. VEERTIGJARIG BESTAAN CAFé-REST. „IN DEN VERGULDEN TURK". Op 1 Mei a.s. Het bekende café-restaurant „In den Vergulden Turk" aan de Breestraat be staat 1 Mei a.s. veertig jaar, van welke pe riode de tegenwoordige eigenaar, de heer W. Couvvenberg, gedurende niet minder dan dertig jaar de leiding van het bedrijf heeft gevoerd, daarin trouw ter zijde ge staan door zijn echtgenoote en, in de laat ste jaren vooral, ook door zijn jongsten Het perceel Breestraat 84 werd in 1900 aangekocht door den heer M. H. van Wa- veren. bierbrouwer te dezer stede; voor heen was er het café „Suisse" gevestigd. Zijn tegenwoordigen naam dankt „de Turk' aan het frontispice, dat in 1673 door den beroemden beeldhouwer Xaveri in zandsteen werd gehouwen en dat voorstelt de buste van een Turk, omgeven door de figuren van Neptunus en Mercurius, waar naast een Angora- of kameelgeit. Het ge heel geeft allegorisch den welgeslaagden wolhandel van een der vorige bewoners met den Levant weer. In 1930 ging de zaak in eigendom over aan den heer W. Couwenberg, waarna het pand verscheidene 'verbouwingen onder ging. „De Turk" heeft zich in de afgeloopen veertig jaren een voortreffelijke reputatie als café-restaurant verworven, welke zich tot ver over de landsgrenzen uitstrekt. Men vindt „de Turk" o.a. vermeld in de internationale „Guide gastronomique" (Gids voor lekkerbekken), hetgeen voor gastronomen als de hoogste aanbeveling geldt. Van de uitstekende hoedanigheid der keuken getuigt ook het feit, dat een der koks, de heer Van Kempen, indertijd werd aangesteld als chef-kok aan het hof van H. M. de Koningin. Prinses Juliana bezocht meermalen „de Turk", o.a. in Haar studententijd, toen Zij er eens met vierhonderdvijftig V.V.S.L.- leden een feestmaaltijd gebruikte. In den middag van den herdenkings dag van 34.30 uur wordt een receptie ge houden, terwijl voorts een jubileum-diner wordt georganiseerd en over eenigen tijd aan het dertig man sterke personeel een feest zal worden aangeboden. Een Hongaarsch orkest onder leiding van Gregor Serban zal gedurende eenige dagen de feestelijke stemming door zijn goede muziek verhoogen. ADRES AAN DEN RAAD. Inzake de bezetting der Gem. H.B.S. Een aantal oudere (of verzorgers) van leerlingen van de Gemeentelijke Hoo gst Burgerschool met vijfjarigen cursus, alhier hebben zich met het volgende schrij ven tot den Leidsohen Gemeenteraad gewend: „ZooaLs u bekend is, is het gebouw van deze school aan de Burggraven laan sinds het begon van de mobilisatie door militai ren bezet De leerlingen ondervinden dagelijks de bezwaren van dezen toestand, daar zij met minder lesuren, die bovendien elk nog 10 minuten korter zijn dan normaal, ongeveer hetzelfde moeten verwerken, als andere. Zij kunnen daardoor vaak hst temipo in de les niet meer behoorlijk volgen. Dit kan onmogelijk worden opgsiheven door' den meerderen tijd, dlien zij aan burn huiswerk kunnen besteden, zoodat zy, vooral indien dit van langeren duur zou zijn, niet vol doende voor het eindexamen kiunnen wor den voorbereid. Ondengeteekenden hebben daarom de eer, uw collage met den imeesten aandrang te verzoeken, alles in het werk te willen stellen, om het gebouw van de H.B.S. bij het begin van den nieuwen oureus weer geheel ter beschikking van het onderwijs te verkrijgen. Bewijzen van instemming met dit ver zoek zijn bovendien ontvangen van 156 personen." Het adres is onderteekend door: A. N. Ballego, B. Hageman, J. A. Herfst, Mevr. E. Hoekstra-Buys, J. J. de Jong, R. D. Kollewijn, P. C. Liridenbcrgh, J. A. Rie del, J. G. J. Verbey van Wijk. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 3327. P. Ravensbergen Jzn., Rijrisburg, Dubbele Buurt 6. handel in kruidenierswaren en manufacturen. Overl. E.: P. Ravensbergen, d.d. 11 Febr. 1940. Wijz handelsn. in: Wed. P. Ravens bergen. N E.: Wed. J. S. Ravensbergen- Schoneveld, Rijnsburg. 96. N.V. Koninklijke Nederlandsche Fa briek van wollen dekens voorheen J. C. Zaalberg en Zoon, Leiden, Vestestraat 22. Procuratie verleend aan: D. de Bruyn, Lei den (B. P.). f HAA Zend spoedig Uw lotkaart in(vooi 2e trek 3e trekking Moeilijk kan F. 38.330 een kwartje aaschloterij 194U prijzen. beter worden besteed! .vjtBANDERU//f-

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2