DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Restaurant „In den Vergulden Turk WOENSDAG 1 MEI a.s. J 1, 2, 3 en 5 Mei: OrchestreRiïmck'n.è: GregorSerban Qeatiie&cde en Shiifacke twep&n nikken ap OM DE BESTE PLAATSEN TIJDIG TE BEZETTEN BINNENLAND WOENSDAG 24 APRIL 1940 31ste Jaargang No. 9625 Ste £eid&elic(3oti/Ya/nt Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015» Administratie 20935. Adv. en Abonn.-tarieven zie pog 2. Giro 103003. Postbus 11. Oil nummer beslaat uil drie bladen. Een boek voor ieder gezin Heel graag willen wij hier de aandacht richten op een onlangs verschenen boekje. Gewoonlijk dat is nu eenmaal de taak van de pers wordt de indruk, dien wij na lezing van een of ander krijgen, onmid dellijk vastgelegd. Door samenloop van om standigheden is het al 'n paar weken ge leden, dat wij bedoeld boekje hebben gele een, maar wij behoeven vandaag geen let ter te wijzigen in wat toen na de lezing ons oordeel was: „Een boekje, dat in alle katholieke ge zinnen verspreid moge worden. Het nut, dat het zal brengen, zal niet overal even groot behoeven en ook niet overal even groot kunnen zijn, maar overal zal het nut stichten." De belangstelling van den lezer willen wij niet langer gespannen houden. Het door ons bedoelde boekje is getiteld: „Ver loofd, getrouwd, 'n kind". De schrijver is de zeereerw. heer H. W. Agterof, pr. (secre taris van het Bisdom Haarlem); uitgave van de N.V. De Spaarnestad, Haarlem. Wij schrijven over een „boekje". Maar het is groot 140 bladzijden. Het dient zich echter heel bescheiden aan, zooals ook de prijs.... sensationeel bescheiden is: 25 cents. Maar de prijs is dan ook de eenige sen satie, die het boekje geeft! t Is een heel verheugend feit, dat hier vrij uitvoe rig en heel open over onderwerpen als om gang tijdens verloving, voorbereiding voor het huwelijk, voorbereiding voor een ge boorte, enz. wordt geschreven, zonder dat er iets in ligt wat als sensatie kan wor den aangeduid. Dit is zoo verheugend, om dat het, terwijl het zóó behoort, helaas maar al te vaak niet zóó geschiedt, 't Is iets ongezonds en niet zelden iets ergerlijks, dat in gesprekken en geschriften ook wel in katholieke kringen en in over het al gemeen goede geschriften even normale als mooie en even mooie als zakelijk hoogst belangrijke levensverrichtingen en levens uitingen worden omweven met een ze kere sensatie-sfeer! Niets van die sfeer in dit boekje, dat desniettemin of juist daardoor veel leer rijks biedt in prettigen vorm, en dat iedere vader of moeder kan ter lezing, geven aan iedere zoon of dochter, die den leeftijd is gaan naderen, waarop aan een verloving -\yordt gedacht. Niets in dat boekje, wat de phantasie in ongunstigen zin zou kun nen beinvloeden; alles daarin geschre ven kan niet anders, dan een gunsti ge inwerking hebben op het gedachten- en gevoels-leven. Met deze recensie, heel oprecht neerge schreven, zouden wij gaarne het boekje in alle katholieke gezinnen geïntroduceerd willen achten! Wij willen echter al is 't dan ook voor het door ons beoogde doel v/aarschijn- lijk overbodig nog iets naders over den inhoud mededeelen. In het eerste deel „Verloofd" worden zoo wel aan verloofden als aan dezer ouders een reeks wijze raadgevingen geschonken. Ouders, wier wijze voorzichtigheid door verloofde kinderen op onredelijke wijze als „lastig" of verouderd" wordt afgewezen, zouden, ons inziens, goed doen, als zij dien kinderen 'ns niet in een booze bui, na tuurlijk, maar in een hartelijke stemming van liefdevolle bezorgdheid onder de aandacht brachten, wat in dit boekje wordt gezegd over den pl i c h t der ouders. Is het niet een raad, die goud waard is, als de schrijver een verloofde voorhoudt de ware liefde van de andere partij hieraan te toetsen, óf hij of zij „vol toewijding is niet alleen voor u, maar voor de huisge- nooten, met wie uw verloofde samen leeft"? Wij citeeren hier slechts één raadgeving uit de vele, door ons in de drie deelen bij de lezing aangestreept. Een zeer schoone uiteenzeting geeft dê schrijver in het tweede deel over de hu welijksmis. Wat jammer toch, dat nog betrekkelijk zoo veel huwelijken (al zijn tegenwoordig de gebruiken in dit opzicht véél verbeterd in vergelijking met enkele toentallen jaren geleden) worden gesloten zónder huwelijksmis! De uitvoerige nuchtere uiteenzetting van de zeer ernstige bezwaren, en gevaren, die een gemengd huwelijk met zich brengt, zou op zichzelf al reeds ons een ruime versprei ding van het boekje doen wenschen. Op ondergeschikte punten zal misschien niet iedereen het met alles eens zijn. De op redelijke motieven afgekeurde vorm van een moderne „deftige" trouw-circulai- re (blz. 34) vindt men misschien wel wat te bout; over het trouw-costuuum (blz. 39) zou men ook wel een ietwat andere mee ning kunnen hebben, al zal niemand wil len of mogen ontkennen, dat het trouw- costuum „ernstig en voornaam" moet zijn. Uit deze voorbeelden kan men constatee- ren, dat de schrijver wel volledig is in de behandeling van zijn onderwerp! Wat de schrijver in het derde deel zegt over mooie gezinsgebruiken zouden wij ook nog wel heel speciaal in de aandachtige en overwegende lezing willen aanbevelen. Al 1900 Couvert f. 2.50 Met medewerking van ELMEnBALARS. Woensdag 1 Mei tot 1 uur geopend. Men wordt vriendelijk verzocht vroegtijdig te reserveeren. De worsteling bij Drontheim DUITSCHERS BEZETTEN STEINKJER. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Het stelselmatige succesvolle voortschrij den der Duitsche troepenbewegingen in Noorwegen wordt door een nieuw aan zienlijk succes bevestigd. In samenwerking tusschen zeestrijd krachten en legerdeelen gelukte het de plaats Steinkjer na strijd te bezetten. Steinkjer heeft door zijn ligging aan het Noordeinde van de diep ingesneden Dront- heim-fjord bijzondere beteekenis. De hier ingenomen Duitsche positie verspert de van Namsos via Grong naar Drontheim voerende spoorlijn en verkeersweg. De Duitsche troepen in Drontheim hebben daarmede de door hen bezette zone aan zienlijk uitgebreid en een groote vrijheid van beweging gekregen. Elke poging van Namsos uit langs de spoorlijn door te drin gen naar Zweden, ontmoet thans reeds honderd kilometer ten Noorden van Drontheim Duitschen tegenstand, welke door de bodemgesteldheid bijzonder be gunstigd wordt. Britsche troepen rukken eveneens naar Steinkjer op. Volgens de laatste berichten hebben de Noren stellingen opgeworpen te Steinkjer, ten Noorden van Drontheim, en rukken de geallieerden van hun punten van ont scheping snel naar dit gebied op. De Duit- schers hebben hier het voordeel, dat zü door de bezetting van het fort van Adge- nes, bij den ingang van de Drontheim- fjord, in staat gesteld zijn, hun oorlogs schepen gebruik te laten maken van den fjord-arm, die naar het schiereiland Inde- roy leidt en zij hebben daar dan ook troe pen aan land gezet. Bovendien kan 'het geschut der oorlogs schepen bij de gevechten gebruikt worden. Uit de te Stockholm binnengekomen be richten blijkt, dat de geallieerden en No ren zekere vooruitgeschoven stellingen tij delijk hebben moeten prijsgeven. Over het algemeen acht men in Noor- sche kringen de situatie bevredigend. Daar in het Vaerdal, het gebied ten Zuiden van Steinkjer, uitgebreide operaties worden verwacht, is de geheele bevolking van dit dal geëvacueerd. De Duitsche luchtmacht blijft alles in bet werk stellen om de verbindingen te vernietigen en den opmarsch der geal lieerden naar het Zuiden tot staan te bren- ge. Naar men zegt, is het spoorwegstation Grong thans volkomen vernield, doch de omvang van de schade aldaar en elders langs de spoorlijn kan niet geschat wor den, daar de telefoonleidingen naar Zwe den tijdens een sneeuwstorm zijn gebro ken. DUITSCHE OPMARSCH BIJ ELVERUM GESTUIT. Wat den strijd in Zuid-Noorwegen be treft, staat thans wel vast aldus een Reuter-bericht uit Stockholm dat de opmarsch der Duitschers ten Noorden van zou men niet alle daarin vermelde mooie gebruiken invoeren, velen zullen er, bij goe den wil, zeker iets goeds uit lee- m voor de practijk van het leven. „Verloofd, getrouwd, !n kind" wenschen wij wij herhalen het een plaats in ieder gezin! Elverum door de Noren tot staan gebracht is te Osen, ongeveer 40 K.M. ten N.O. van Elverum. Iedere correspondent geeft weer een an der cijfer voor de sterkte der geallieerde troepen in dit gebied, doch in de berich ten van vandaag wordt het cijfer 17.000 het meest genoemd. Verklaard wordt, dat de troepen bloot staan aan felle luchtaan vallen, doch dat zij blijkbaar gestadig doorgaan met zich te concentreeren. In het Oesterdal hebben de oprukkende Duitschers een punt ten Zuiden van Kop- pang, 'op ongeveer 80 K.M. ten Noorden van Hamar bereikt. Naar men zegt, rukken de Britsche troepen? in allerijl op naar een plaats aan den ingang- van het Oesterdal, teneinde den Duitschen opmarsch naar het Noorden tot staan te brengen. Meer naar het Oosten, in het Renadal is de opmarsch der Duitschers gestuit door den weg over een afstand van 30 K.M. met gevelde boomen te versperren. De correspondent van „Dagens Nyheter" meldt, dat de geallieerde troepen, die op rukken uit Andalsnes, op 190 K.M. ten Z.W. van Drontheim, eveneens verder naar het Noorden trekken, den Duitschers tege moet, die naar verluidt uit Drontheim op rukken naar Roeros, dat 110 K.M. Zuidelij ker ligt. De Duitschers zouden reeds een punt op ongeveer 80 K.M. ten Zuiden van Drontheim hebben bereikt. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: De vijandelijke zee- en landstrijdkrach ten in de zone van Narvik zijn verder versterkt zonder tot dusver tot den aanval over te gaan. Noordoostwaarts van Dront heim namen Duitsche troepen na een kor ten strijd het belangrijke Steinkjer, gele gen aan de uiterste Noordoostpunt van de Drontheim-fjord. Er werden tachtig ge vangenen gemaakt. Ten Oosten van Ber gen duurt de aanval op de bij Voss aan wezige Noorsche troepen voort. De gevech ten in het gebied van Stavanger zijn ge ëindigd. Twee Noorsche regimenten wer den daar in samenwerking met het lucht- wapen aangevallen en na een korten doch feilen strijd Ontwapend. De van Oslo naar het Noorden en Noordwesten oprukkende Duitsche hoofdtroepen hebben, gesteund door pantsertroepen en het luchtwapen, den vijandelijken tegenstand overal gebro ken en trekken vlot verder. Dagelijks ko men nieuwe versterkingen te Oslo aan. Een aanvalspoging van Engelsche vliegtui gen op de omgeving der vliegvelden van Oslo had geen succes. Eenige particuliere huizen werden beschadigd. De luchtverkenningen van gisteren strekten zich weer uit tot de geheele Noordzee, in het bijzonder tot de Orka den en het zeegebied voor de Noorsche Westkust. De aanvallen der Duitsche ge vechtsvliegers richtten zich in hoofdzaak tegen de landingen der Engelschen op de Noorsche kust alsmede tegen de naar het binnenland leidende wegen en spoorlijnen. In de Namsos-fjord werd weer een tor pedojager zwaar beschadigd. Voor An dalsnes werd een andere torpedojager en een transportschip zoo zwaar getroffen, dat op beide vaartuigen brand uitbrak. Aan den ingang van de Molde-fjord kreeg een ander transportschip twee voltreffers, waardoor het vaartuig onbestuurbaar werd. Op een andere plek werd een vijan delijk vrachtschip met verscheidene bom men bestookt. Het vaartuig maakte kort daarop zwaar slagzij. Op de naar het bin nenland leidende spoorlijnen werden de rails op verscheidene plaatsen door bom- treffers opengescheurd, werden stations vernield en werd brand -gesticht in depots. Een vijandelijk transportschip kreeg een voltreffer en brandde uit. Plaatsen en kwartieren, waarin zich vijandelijke troe pen bevonden, werden vernield. In het Westen geen gebeurtenissen van beteekenis Tijdens een nachtelijken inval in de Duitsche Bocht werd een Britsch vliegtuig boven Sylt door luchtdoelgeschut neergehaald. Tijdens een luchtgevecht ten Zuiden van Diedenhofen schoten Duitsche jagers twee Hurricane toestellen neer. ENGELSCHE MELDEN GESLAAGDE BOMBARDEMENTEN. Officieel wordt te Londen medegedeeld, dat de Britsche luchtmacht gisteravond het vliegyeld Westerland op het eiland Sylt heeft gebombardeerd en twee patrouille vaartuigen tot zinken heeft gebracht. Voorts hebben Britsche bommenwerpers gisteravond nieuwe aanvallen gedaan op de vijandelijke luchtvaartbases te Aalborg, Kristiansand, Oslo en Stavanger, terwijl „offensieve verkenningsvluchten" werden gemaakt over de Trondhjem-fjord. Vol gens de eerste berichten waren al deze operaties zeer geslaagd. Bij het bombardement van het vliegvëïd Westerland werden hangars en startbanen gebombardeerd .Op verscheidene plaatsen brak brand uit, terwijl een zware ontplof fing werd gehoord. Ten Noorden van het eiland Sylt open den patrouillevaartuigen het vuur op de Britsche machines. De schepen werden ter stond aangevallen en twee werden tot zin ken gebracht. DE BRAND IN EEN DANSLOKAAL TE NATCHEZ. NATCHEZ, (Mississipi) 24 AprilANP). Volgens den gerechtelijken lijkschouwer zijn bij den brand in een dansgelegenheid alhier meer dan 200 negers levend ver brand. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland ER WORDT FEL GESTREDEN OM DE „POORT VAN OSLO" (2e blad). DE OPPERSTE OORLOGSRAAD TE PA RIJS BIJEENGEKOMEN (2e blad). HEEFT DUITSCHLAND PLANNEN TE GENOVER ZWEDEN? (2e blad). Binnenland GROOTE MAGAZIJNBRAND TE AM STERDAM (3e blad). ERNSTIGE GASONTPLOFFING TE DEN HAAG (3e blad). STADHUISBOUW TE 's GRAVENHAGE VA Millioen boven de raming! De bouw van een nieuw stadhuis te 's Gravenhage moet worden voortgezet, al dus meenen B. en W. aan den Raad, doch de bouwkosten zullen ruim 20 procent hoo- ger moeten worden geraamd, in verband met de stijgign van de prijzen der bouw materialen, terwijl ook de contractloonen voor de bouwkvakarbeiders sinds Januari 1940 met 3 procent zijn verhoogd. De totale kosten van den bouw, waarvoor de Raad op 4 Juli 1938 8.100.000 beschikbaar stelde, zullen dan ook moeten worden verhoogd tot 9.650.000. Bij de verdere uitwerking van het plan, waarvoor men, zooals men weet, het voor- loopige ontwerp van den architect H. Luthmann gekozen werd, zijn enkele wij zigingen wenschelijk gebleken. Zoo zijn de zetels der raadsleden in het nieuwe plan veranderd in verband waarmee een gepro jecteerde tribune moest vervallen. Het ge volg zal zijn, dat de raadzaal een grootere breedte zal krijgen. Ook tep aanzien van de schuilgelegenheid bij luchtaanvallen blfek wijziging van het plan noodig. Thans zijn negen schuilkelders ontworpen over het geheele gebouw verdeeld. Verder heeft mer het laboratorium voor het gemeentelijk bouw- en woningtoezicht doen vervallen. B. en W. willen den raad evenwel in ver band met de bijzondere tijdsomstandigheden nogmaals een uitspraak laten doen of met de uitvoering van het plan moet worden begonnen. B. en W. hebben nogmaals getracht op ecnigerlei wijze financieelen steun uit 's rijkskas te verkrijgen, doch ook deze po ging is op een teleurstelling uitgeloopen, zoodat de gemeente zelf geheel voor de. fi nanciering zal moeten zorg dragen. B. en W. zijn met de stadhuiscommissie zich ten volle bewust van de verantwoordelijkheid, welke het gemeentebestuur op zich neemt wanneer het besluit tot uitvoering van den bouw over te gaan. Het college zou 't betreuren, indien de bouw van het stadhuis zou worden uitge steld met de bedoeling, om „betere tijden af te wachten". Het is immers onzeker wan neer er weer een normale toestand zal ko men. Uitstel zou daarom beteekenen dat het plan in z\jn huidigen vorm niet zal worden verwezenlijkt. B. en W. motiveeren vervolgens, waar om men moet doorzetten: ten eerste wegens de sterke toeneming van de behoefte aan een nieuw stadhuis, ten tweede ter bestrij ding van de werkloosheid, ten derde omdat het financieringsplan van 1938, niettegen staande de verhooging van de cijfers, als uitvoerbaar kan worden beschouwd. B. en W. stellen tenslotte voor een be drag van 2.800.000 beschikbaar te stel len voor het eerste gedeelte van den bouw van een nieuw stadhuis. DEN HAAG GAAT BRUINE BOONEN EN AARDAPPELEN TELEN. Op braakliggende gemeentelijke bouwterreinen. B. en W. van 's-Gravenhage merken in een missive aan den gemeenteraad op, dat aan de vermeerdering van de nationale bodemproductie de gemeente kan mede werken door tijdelijk op verschillende aan den buitenkant der stad liggende braak liggende gemeentelijke bouwterreinen bruine boonen en late aardappelen te doen telen. De totale oppervlakte van den te betelen grond bedraagt ongeveer 20 hec tare. Hiervan kunnen pl.m. 15 H.A. met brui ne boonen en pl.m. 5 H.A. met aardappelen worden beplant. Het is de bedoeling, dit werk in werkverschaffing te doen geschie den. De uitvoering van het plan zouden B. en W. willen opdragen aan den directeur van de gemeentelijke school- en kinder tuinen in overleg met den directeur der gemeenteplantsoenen. De opbrengst van de teelt kan ter beschikking worden ge steld van den gem. dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon ten behoeve van de verzorgingshuizen. Voor dit plan vragen B. en W. den raad een crediet aan van 18.300.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1