STADS NIEUWS MAANDAG 22 APRIL 1940 OP. iCOURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Lolden 18 cent per week; 2.50 per kwartaal. B4 onze agenten /O cent per wook; f U.80 per kwartaal. Franco per poat 1 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 80 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER 7 DROOG, WARM WEER. De BUS seinS: Verwachting: Droog en voor den tijd van het jaai warm weer. Helder tot halfbewolkt, Langs de Waddeneilanden en in Noord-Holland tij delijk mistig of betrokken. Meest matige wind uit Oostelijke richtingen. m De weerstoestand va-i hedenmorgefc 7.20 uur: Den Helder: betrokken, matige Oostelijke wind, 7 gr. C. Vlissingen: zwaarbewolkt, matige Ooste lijke wind, 12 gr. C. De Bilt: lichtbewolkt, zwakke O. N. O. wind, 12 gr. C. Groningen: lichtbewolkt, matige O. N. O. wind, 7 gr. C. Maastricht: lichtbewolkt, windstil 12 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. In de luchtdrukverdeeling is gedurende de laatste dagen slechts weinig verande ring gekomen. Een uitgebreid, doch betrek kelijk vlak gebied van hoogen luchtdruk strekt zich van de Zwarte Zee over Roe menië, Hongarije en Duitschland naar de Noordzee uit. De as van dit gebied bevond zich hedenmorgen juist ten Noorden van ons land, waardoor de wind Oostelijk werd. Ook in Italië blijft de luchtdruk hoog. In al deze gebieden is het helder rustig weer met hooge dagelijltsche maxima (Budapest meldde gistermiddag 31 gr.) In ons land had Maastricht met 23 gr. de hoogste tem peratuur. De Oceaandepressies doen in Spanje en Portugal de luchtdruk steeds verder dalen. Tengevolge hiervan namen de lucht/drukverschillen in Frankrijk toe. Matige tot krachtige winden uit Zuidelijke richtingen voeren thans warme en drooge lucht in Noordelijke richting. In de Rand staten daarentegen is het koud. Hier en daar kwam zelfs lichte vorst voor. In de Balkan kwamen gistermiddag plaatselijke warmteonweders voor. Geen der beschikba re stations meldde echter meer dan 5 m.m. neerslag. LUCHTTEMPERATUUR. 16.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamidag 7.39 uur tot Dinsdagmorgen 4.17 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 23 April voorm. 3.15 en nam. 3.40 uur. Maan op 7.48 uur Maandagavond. Maan onder 5.36 uur Dinsdagochtend. AGENDA LEIDEN. Donderdag, R.K. Bond van Overheidsper soneel „St. Paulus", Bondsgebouw Vrijdag, „St. Christoffel", ledenvergade ring „De Harmonie", 8.30 uur. De avond-,, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Z t e r - d a g 20 tot en met V r ij d a g 26 April a.s. waargenomen door de apotheken G. H. Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502 en Apoth. Reyst, Steenstr. 35, tel. 20136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsch Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BINNENLAND PRINSES JULIANA. H. K. H. Prinses Juliana heeft Zaterdag de vergadering van het dagelijksch bestuur van het algemeen steuncomité 1939 bijge woond. VOORLOOPIGE MOBILISATIE VRIJSTELLINGEN. Tot 4 November verlengd. De minister van Defensie heeft bepaald, dat de voorloopige mobilisatie-vrijstellin gen, welke t..t 1 Mei a.s. gelden, worden verlengd tot 4 November. In het tijdvak van 1 Mei tot 4 Novem ber zal de minister doen onderzoeken, of de gronden, waarop deze vrijstellingen zijin verleend, alsnog aanwezig zijn. Zoo die gronden zijn komen te vervallen, zal na 4 November geen verlenging meer plaats hebben. SANATORIA „DEKKERSWALD" EN „HELIOMARE". Gisteren werd te Amsterdam de alge- meene ledenvergadering gehouden van de Vereeniging R. K. Herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen. De voorzitter, dr. N. P. van Spanje her dacht bij. de opening der vergadering aller eerst dr. P. W. C. M. Busch en Deken J. L. van Mulukom, die met bijzondere liefde de belangen der Vereeniging en de sanatoria hebben behartigd. De weinige leden, die nog vanaf de op richting der Vereeniging in het Bestuur zitting hebben, zullen zich heel goed her inneren het vele werk, dat dr. Busch als secretaris en'Deken van Mulukom, des tijds als Rector van „Dekkerswald" hebben verzet en waarbij zij him krachten gegeven hebben om dat sanatorium het eerste onder de Katholieke Sanatoria te doen worden. Het jaarverslag van den 2en Secretaris, dr. L. A. M. van dex Spek en van den pen ningmeester, den heer E. J. L. M. Schaep- man werden goedgekeurd en de penning meester werd gedéchargeerd voor het ge voerde beheer. De aftredende Bestuursleden de heeren: W. G. A. H. van Berkel, Pastoor te Arnhem, prof. dr. A. K. M. Noyons, Utrecht, C. Cor- smit, Rector te Breda, dr. J. A. ten Brink, Amsterdam, werden bij acclamatie herko zen. In de bestaande vacatures werd voorzien door verkiezing van notaris F. C. M. de Bie en mr. F. P. Th. Rohling. In de vergadering van den Raad van Be stuur werd de heer Schaepman, die tijde lijk penningmeester was als zoodanig defi nitief gekozen en werd dr. C. H. A. T. Feh- mers gekozen tot le secretaris. Naar aanleiding van de verslagen uitge bracht over de sanatoria „Dekkerswald" en „Heliomare" kon de voorzitter met vreugde vaststellen, dat ook op het oogenblik alle patiënten zich rustig en veilig voelen en dat ook de aanvrage om opname steeds doorgaan. Op „Dekkerswald" zijn 240 en op „Helio mare" 207 patiënten in verpleging. Aan alle aanvragen om opname kan jammer genoeg niet worden voldaan. DUURDERE TOMATENSOEP Door den Minister van Sociale Zaken is bepaald, dat met ingang van 5 Mei a.s. de prijs va nde tomatensoep in blik met 2 cent per blik zal worden verhoogd; dit in verband met de stijging der blikprijzen. Hierdoor wordt de verkoopprijs per blik aan werkloozen en armlastigen 15 cent. VERBOUW VAN ERWTEN OP GESCHEURD GRASLAND. In vervolg op de mededeeling van 29 Januari, dat zij, die na 1 September 1939 blijvend grasland scheuren of zouden scheu ren, 1/3 van de op dat gescheurd grasland geteelde granen voor eigen gebruik mogen behouden, dan wel een toewijzing zouden ontvangen voor een extra hoeveelheid mengvoeder, hiermede overeenkomende, wordt ons van officieele zijde medegedeeld, dat, indien op het gescheurde grasland erwten worden gezaaid, hetzelfde zal gel den, echter met dit verschil, dat waar schijnlijk niet 1/3 van de opbrengst voor eigen gebruik mag worden behouden, maar men de geheele opbrengst ter overneming zal moeten aanbieden, waarna een extra hoeveelheid mengvoeder overeenkomende met 1/3 van de opbrengst zal worden be schikbaar gesteld. Uiteraard geldt dit alleen voor, die land bouwers, die het gescheurde of te scheuren grasland hebben doen goedkeuren door den productiecommissaris en geen nieuw gras land ter vervanging van het gescheurde grasland hebben aangelegd. UITBREIDING AANKOOP CONSUMPTIE-AARDAPPELEN. Beëindiging denaturatie klei-consumptie- aardappelcn. Overneming goedgekeurde pootaardappelen. Naar wij van officieele zijde vernemen, heeft de minister van economische zaken, op grond van den huidigen toestand op de aardappelmarkt besloten, met ingang van Maandag 22 April eenige ingrijpende ver anderingen aan te brengen in de tot dusver gevolgde gedragslijn ten aanzien van con sumptieaardappelen en goedgekeurde poot- aardappelen. Met ingang van genoemden datum zal de gelegenheid tot het indienen van aanvragen voor denaturatie van klein-consumptie- aardappelen worden gesloten. De Neder- landsche Akkerbouwcentrale zal van de te- JUBILEUM HEILIG HART- CONFERENTIE der St. Vincentiusvereeniging. In het gebouw van de Katholieke Stu dentenver. „St. Augiustinrus", Rapenburg, waren gisterenmorgen te elf uur een aan tal genood igde te zamen om mèt de Leden van de de Heilig Hart-oonferentie der St. Vincentiusvereeniging dankbaar te herden ken het 25-jarig bestaan dezer studenten- conferentie. 't Was een samenkomst in den geest der St. Vincentiusvereeniging. Geen uiter lijke schittering, geen verheerlijiking van personen, maar een dankbaar, godsdien stig herdenken van het voorrecht, door God aan zoo velen in een kwart eeuw geschonken: de armen te mogen dienen, daarbij als uitgangspunt en einddoel aanvaardend de eigen heiliging. Te elf uur namen bestuur en leden der Heilig Hart-confenentie te zamen met af gevaardigden van B'ijzonderen Raad en an dere plaatselijke conferenties, van St. Eli sabeth vereeniging, van Katholiek Armbe stuur en van „St. Augustonus" en enkele andere genoodigden. De hoogeerw. heer Deken Homulle woon de met den weleerw. heer kapelaan Genen deze bijeenkomst bij als Deken en als Pasmoor der parochie, waarin de Heilig Hart-conferentie een groot deel (de vroe gere St. Josepbparochie) als haar arbeids terrein heeft. De Voorzitter van de jubileerende con ferentie, dokter H. Kortmann opende de samenkomst met een sympathieke rede, waarin hij een overzicht gaf van het ont staan. en het werken der Heilig- Hart- coruferentie, dankbaar herdenkend het wer ken van de voorgangers, speciaal van mgr. Groenen, die mede-oprichter der conferen tie is geweest en als werkend lid een groo- te stuwkracht heeft gegeven aan de groei en bloei der conferentie. De voorzitter deelde eenige berichten van verhindering mede en verwelkomde speciaal den spreker op deze bijeenkomst prof. dr. H. v. Rooyen, Kruisheer, die ook reeds 's morgens in de plaats van mgr. Groenen, die plotseling door ongesteldheid verhinderd was, een H. Mis had opgedra gen voor de zielerust van de overleden confreres, onder welke H. Mis Zij neerw. een predicatie had gehouden. Rede prof. dr. van Rooijen. Hierna was het woord aan prof. dr. H. van Rooijen, die een feestrede zou houden. Spr. zegt, dat het begrijpelijk is, dat hij allereerst zijn hartelijke gelukwenschen wil aanbieden als priester en als moderator van „St. Augustinus", welke vereeniging in zoo nauw verband staat tot de conferentie van het H. Hart. Als wij de vreugde van vandaag met een enkel woord zouden moeten teekenen, dan moeten wij het noemen de vreugde der dankbaarheid. Geen vreugde van succes of zelfvoldaanheid, maar van ootmoedige dankbaarheid. ,,Wat zal ik den Heer we dergeven voor. alles, wat Hij mij gegeven heeft". God is het, die het willen en volbrengen uitwerkt. Het is daarom vandaag het feest van Gods goeoheid. Zijn werk was het, Hij vergunde ons dit werk voor Hem en door Hem te doen. Het onderwerp van deze rede is: studen ten en caritas. Spr. wil eerst deze beide begrippen ont leden. Wat is een student? De. opvatting van het studentenleven is ernstiger geworden. De vraag is toch: waarom studeert de student. Hij is de intellectueele leider van de toe komst. Dat is het doel van zijn studie. Hij Iers dezer aardappelen alle aan de eischen voldoende partijen overnemen. Ook goedgekeurde pootaardappelen van bepaalde rassen, die niet mogen worden ge denatureerd, zal deze centrale overnemen. Alle anders goedgekeurde pootaardappelen kunnen tegen de bekende vergoedingen worden gedenatureerd of ter overneming aan de genoemde centrale worden aange boden. De telers, die hun partijen willen laten overnemen, moeten hiervan vóór'l Mei schriftelijk opgave hebben gedaan aan den voedselcommissaris in hun provincie. COMMISSIE VAN ADVIES RIJKSINKOOPBUREAU. De minister van financiën heeft onder dagteekening van 16 April 1940 goedge vonden le. In te stellen een commissie van advies omtrent de Werkwijze van het rijksinkoop- bureau; 2e. Te benoemen tot lid en voorzitter van die commissie mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, voorzitter van den Midden- standsraad; 3e. Te benoemen tot lid van die commis sie: J. Bakker, administrateur bij het de partement van financiën; ir. G. J. Braat, lid van de commissie van toezicht op het rijksinkoopbureau; E. J. M. Stumpel, lid van den Middenstandsraad; ir. E. C. Ver schoor, directeur van het rijksinkoopbureau, H. Wierenga, lid van den Middenstands- raad; 4e. Te benoemen tot secretaris van die commissie: H. A. C. L. Barentsen, referen daris bij het departement van financiën; en tot adjunct-secretaresse mejuffrouw mr. H. H. Bückmann te Bussum; 5e. Aan de commissie opgedragen haar advies in een rapport neer te leggen. moet door zijn studie het noodige inzicht krijgen in de maatschappij om te kunnen helpen. Want leiden is een dienende func tie. Van de studentenwereld van nu zal het afhangen of er eens een nieuwe gene ratie zal zijn, klaar voor haar taak, de noo- den van haar tijd te begrijpen en te leni gen. Zoo heeft dus ook de combinatie stu dent en caritas zin. Wat is caritas? Dat is geen bureaucrati sche liefdadigheid, maar de liefde van God in onze harten uitgestort door den H. Geest. De beide eerste geboden zijn de geboden der liefde Een christelijke maatschappij moet door liefde worden gedragen, zonder liefde is een christelijke maatschappij on denkbaar. s Hiermede is ook het verband tusschen student en caritas duidelijk. Hoe hooger -onze positie, des te grooter onze verplich tingen tegenover onze medemenschen. En het is juist de St. Vincentiusvereeniging, die dit ideaalhet vruchtbaarst heeft ge toond. Spr. toont dit nader aan. Het christendom is een samenwerking van God en de menschen. Dat was vanaf het begin de kracht der St. Vincentiusver eeniging: te trachten allereerst waarachtige christenen te zijn. De liefdadigheid was de vrucht der liefde, die uit God is. Dit paste spr. toe op het leven der toekomstige intel- lectueelen, die dus in hun studententijd daarvoor de grondslag moeten leggen. Men schrijft onnoemelijk veel over her ordening; de kern hiervan ligt in het gods dienstig leven. Moge daarom de studenten- conferéntie aar wferk voortzetten, maar daarbij nooit vergeten, dat het aller eerst gaat om de innerlijke geest, die zui ver en godsdienstig is. Dan zal de studen tenconferentie een levende stichting zijn, een ware broederschap en een levende prediking van Christus' liefde. Na eer dankwoord van den voorzitter voerde het woord de president van den Bij- zonderen Raad, de heer F. A. M. Gründe- mann, die de gelukwenschen van den Bij zonderen Raad en tevens die van den voor zitter van den hoofdraad, den heer Quant, aan de eerste studentenconferentie, aan bood. Spr. herdacht tevens het werk van het eere-lid Mgr. Groenen, aan wien hij voorstelde een telegram te zenden, welk voorstel met applaus werd aanvaard. Spr. dankte vervolgens den hoogeerw. Deken voor diens medewerking, de oud voorzitters en de studentenvereniging „St. Augustinus". De hoogeerw. Deken, A. Homulle zeide, dat het meer dan van zelf sprak, dat hij hier zijn gelukwenschen uitte mede uit naam van zijn kapelaans. De H. Hartconfe- rentie werkt grootendeels in spr.'s parochie, waar zeer veel stoffelijke en geestelijke nood is Daar hebt gij, aldus spr., ontzagge lijk veel goeds verricht onder de armsten der armen, die God verlaten hebben. Voor al wat gij gedaan hebt dank ik U, want velen hebben den weg naar den Va der door U teruggevonden. Spr. wenscht, dat deze conferentie moge bloeien tot heil van velen, tot glorie van God en tot geluk van de confrères zelf in dit leven en hiernamaals overvloedig. Vervolgens sprak nog woorden van ge- lukwensch de voorzitter van „St. Augus tinus", de heer P. Boin. Hierna dankte de voorzitter der H. Hart- conferentie den Deken voor diens hartelijke woorden, hem toezeggend den besten arbeid der conferentie ook in de toekomst. Spr. dankte vervolgens eveneens den president van den Bijzonderen Raad, het bestuur van „St. Augustinus" en alle aanwezigen. Hiermede was deze f eestbij eenkomst ten einde, waarna ververschingen werden aan geboden. OPROEP KERKZANGERS Assistentie wordt gevraagd van heeren kerkzangers uit Leiden en omgeving voor de plechtige Requiemmis Donderdag a.s. om 10 uur in de parochiekerk van O.L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph aan de Heeren singel. KAPELAAN PAAP ST. JOSEPHSGEZELLENVEREENIGING. Een laatst opwekking tot de afd. Ge zellen. Dinsdag 23 April te 8.45 uur Recollec tie-oefening op de als kapel ingerichte bo venzaal. Alle oud-retraitanten worden verwacht, alsmede bestuursleden van on der afd., Kol- pingslijfwaohters en vanzelf alle commis sarissen. Laat het zoo zijn! Dat de kapel te klein is. ST. JORISDAG Gemeentel. Aankondiging INDENTITEITSBEWIJZEN VOOR HOUDERS VAN MOTOREN De Burgemeester deelt mede: Aan de houders van alle soorten motor rijtuigen, benevens aan de houders van ben zine- en benzolmotoren, dienende tot an dere doeleinden dan het voortbewegen van een rij- of voertuig zullen op de hieronder aan te geven data, identiteitsbewijzen te vens inhoudende 3 aanvraagkaarten voor het verkrijgen bij de aangeduide postkan toren van zegels voor benzine, benzol en smeerolie, worden uitgereikt na betaling van 0.75. Houders van alle soorten motorrijtuigen, zullen op vertoon van hun nummerbewijs en hun geldige motorrijtui£nbelasting- kaart, ongekleurde identifeitsbgwijzen ont vangen. |V ff Houders van *,.g. „terrein-ahlo's waarvoor geen motorrijtuigMrtTélasting verschuldigd is, zullen zich hel»en te legifmeeren door middel van hun flistributiestjlm kaart voor zoover het natqlffSjke perim h betreft en voor zoover# het Yrechtspirsonen geldt op andere af dofinde vijze. ^1 Rose identiteitsbewijzen "millen worden uitgereikt aan houden» van Jhotoren voor het voortstuwen v^nl vaartS^en én van stationnaire motoremÉij zuflJn zich heb ben te legitimeeren als de lljouders van terrein-auto's. V De uitreiking zoowel van de ongekleur de als van de rose identiteitsbewijzen zal van 9 tot 12, van 14 tot 17 uur en van 19.30 tot 21.30 uur plaats hebben op 24, 26 en 27 April a..s aan het GEMEENTEHUIS, ingang LANGEBRUG. Op 24 April a.s. worden verwacht de houders van de nummers H. 135 tot en met H. 7092. Op 26 April a.s. worden verwacht de houders van de nummers H. 70689 tot en met H. 99980 en H.Z. 178 t.m. HZ. 3955. Op 27 April a.s. worden verwacht de houders van de nummers HZ. 4002 tot en met HZ. 69045 en de houders hier ter. stede van alle andere nummers. Houders van motoren zonder nummer- bewijs kunnen gedurende die bovenge noemde dagen en uren hun identiteitsbe wijs komen afhalen. Men kan een gemachtigde zenden. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 22 April 1940. 2227 VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Excursie naar de Leidsche Duinwater Mij. Voor die school van het Kon. Gein. „M. S. G." kwaimen Zaterdagmiddag 1.1. een 60-tal Matbeeiamen bijeen voor het bnen- gien van een be~ .k aan het bedrijf der Leidsche Duinw. Mij. te Katwijk. Na een prachtig fietstochtje door de zore overgoten landelijke omgeving van Val kenburg met haar, door ontelbare hobbels en kuilen, wat al te landelijke Valken- burgsohe weg, bereikte het gezelschap die plaats van bestemming, alwaar het wend ontvangen door dien heer G. Rückert. Deze gaf eerst een korte uiteenzetting van de werking van het bedrijf aan de hand van een miniatuur-inrichting, waar bij de werking der verschillende installa ties zeer duidelijk was te zien. Nadat de exoursisten aldius een indruk hadden gekregen'van de verschillende be werkingen welke het 'hemelwater, dat in de duinen wordt opgevangen, ondergaat alvorens hiet voor het gebruik geschikt is, werd een rondwandeling gemaakt langs de installaties, welke rondom en in dien watertoren zijn opgesteld. Hierbij bleek, dat ook is rekening ge houden met die hediendaagsche tijdsomstan digheden, zoodat indien die watertoren dioor bomaanvallene.d. biutenwerking zou worden gesteld, de watervoorziening toch kan worden voortgezet. Ook de pompinstallaties en vooral de ontij zeringsinrichting werden met 'belang stelling 'bezichtigd. Aldus dien loop van het bedrijf volgen de, kwam men weer terecht in dien water toren, waar de exoursisten in de gelegen heid werden gesteld tot het stellen van vragen. Daarna was het woord aan dien leider van het gezelschap, den heer M. Van Zwie ten de Blom en dien V. V. M.-Voorzitter, die namens deelnemers en 'bestuur den heer Rüokert hartelijk dankten voor de ontvangst en de rondleiding. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 5761. HaBeVeLenO, Leiden, Haven 24. Winkel in hengelsport- en vis- scherijartikelen. Overl. E.: F. C. Haalebos, Leiden, dd. 14 April 1940. Morgen, 23 April, wappert van alle groepsgebouwen der Padvinders de vlag, loopen de padvinders in uniform, beginnen en besluiten zij den dag gezamenlijk, in den geest vereenigd met alle padvinders der wereld. De stichter, Lord Baden Powell of Gil well, stelde in dat jaarlijks op dezen dag door alle padvinders de belofte herhaald wordt. St. Joris, die volgens de legende de draak versloeg en in de wereld strijdt tegen alles wat duister en onrein is, is voor den padvinder het symbool van elks levens taak. Ook in 1940 is St. Jorisdag de dag der wereld broederschap. Strekke hij tot verdieping van de' vredesgedachte zoowel in de wereld der jeugd als in die der groote menschen. OPBRENGST EMMABLOEM-COLLECTE De gehouden Emmabloem-collecte heeft opgebracht een bedrag van 1709. Men schrijft ons: Gisteravond werd door de Dansschool voor R.-K. Evert Castelein in de geheel bezette groote zaal der Stads gehoorzaal het sluitingsbal gegeven van de cursussen 19391940 met medewerking van het uitstekende dansorkest van Nick White and his Swingers. Dit feest was evenals alle clublessen alleen voor Katho lieken toegankelijk. Een menuet van Beet hoven van het jaar 1750 in een uit den zelfden tijd overeenkomstig costuum werd door den heer en mevr. Castelein gedanst. Dat dit geapprecieerd werd bleek wel uit het applaus. Ook het genre van moderne dans Rumba verwierf veel applaus. Aardig was het moment waarop het dochtertje bloemen aanbood. Een der leerlingen bracht dank voor de vele leerrijke en aan gename lessen en liet deze dank vergezeld gaan van een stoffelijk blijk van waar deering. Het was en bleef den geheelen avond gezellig.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2