RIJNSTREEK ZATERDAG 20 APRIL 1940 OE i.F.inscHP r«HPAMT TWEEDE BLAD - PAG. 7 ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Johannes Gerardus Hen- drikus z: van Q. Wortman en M. van Eg- mond. Ingekomen: A. G. Wansinck, van Hazerswoude. V e r t r o kken: G. W. van Leeuwen, naar Hilversum. M. van Donk, naar Aals meer. T. Rozendaal, naar Leiderdorp. BODEGRAVEN Polder Noordzijde. Het bestuur en stemgerechtigde ingelanden van den Noordizijderpolder kwamen onder voorzit terschap van den heer H. Los in hotel van Haaften in gewone jaarvergadering bijeen. De rekening over 1939 sloot met een batig saldo van 947.6. De begrooting van dit jaar werd goedgekeurd. Met een omslag van 6.50 per H.A. tegen 7.— in het vo rige jaar. Tot leden der finan-cieele com missie voor 1940 werden bij acclamatie ge kozen de heeren C. van Dam, W. F. Brunt en C. S. P. van Griethuizen, terwijl de hee ren H. W. Speelman, J. H. de Bruijm en J. van Diemen tot plaatsvervangers wer den aangesteld. De voorz. werd met 71 van de 78 stemmen herkozen. Geboren: Felix Thomas Bemardus, zoon van P. B. Bakker en M. J. Th. van Pelt. Adriaan, zoon van W. van Holst en G. W. de Jong. Grietje Frouke, d. van L. Boelen en F. G. Versluis. Willem Comelis, zoon van A. J. de Wit en J. P. Baas. Pieter Gerrit, zoon van C. Kalk man en J. G. Spierenburg. Overleden: Jacob van der Neut, 80 jaar. KOUDEKERK Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Maandag 22 April, des namiddags half acht ten Raadihuize. De agenda bevat o.m.: Verzoek Burge meester om ontheffing verplichting fot in woning. Wijziging Ambtenaren-reglement en verordening Veldwachters. -Benoeming onderwijzer aande O.L.-Sohool alhier. Voordracht: 1. C. van der Molen te Leiden, 2. J. G. Riedijk te HelLévoetsluis, 3. F. Ta- nia te Goedereede. Overleden: Geertje Nagtegaal, 19 jaar. HAZERSWCUDE Geboren: Paulus, zoon van C. Brem- mer en P. C. Sonneveld. Christina Louisa Maria, dochter van J. L. van Ben- nekom en L. M. Odijk, Cornelis, zoon van C. Kraan en N. v. Veen. Frederik, zoon van J. v. Om:.iering en A. H. van der Loo. Martha Henderina, dochter van A. v. d. Haven en J. Helmis. Overleden: C. L. M. Bennekom, 6 dagen. N1EUWVEEN Geboren: Johanna Alida Maria d. van G. Brouwer en J Hogervorst. Ondertrouwd: N. v. Dijk en A. C. Lok. Gevestigd: N. L. C. Roland van Den Haag A. Smid van den Haag A. L. van Beek van den Haag G. J. Mettes van den Haag N. A. van den Bas van den Haag F. A. J. Strater van den Haag G. A. Kraan van den Haag A. C. M. Das horst van den Haag L. P. Rietveld van Leimuiden M. J. P. de Mooij van Cas- tricum. ROELOFARENDSVEEN Luchtbescherming. In de St. Pancra- tluszaal zal op Dinsdag 23 April a.s. een belangrijke vergadering voor dames en oudere meisjes plaats hebben. Deze verga dering heeft tot doel om eenige voorname vragen over bescherming van zichzelf en het gezin bij eventueele luchtaanvallen te bespreken. Gezien het belang wordt aller opkomst dringend aanbevolen. TER AAR T.B.C.-Vereeniging. Onder voorzitter schap van dr. Quartel werd de leden-jaar vergadering gehouden van de plaatselijke vereeniging tot bestrijding van tuberculose in het café van den heer v. Acker. Na een kort welkomstwoord tot de weinig talrijke aanwezigen te hebben gericht, werd bet woord gegeven aan den secr.penn., den heer B. J. Hogenboom, voor het uitbren gen van de jaarverslagen. Het financieele gedeelte meldde een batig saldo van 265.54, terwijl de stand van het ledental slechts in geringe mate is teruggeloopen, deels door vertrek en overlijden. Bij ver kiezing bestuurslid, wegens periodieke af treding van den voorzitter, zag deze zich wederom met enkele candid aatstelling her kozen, voor welk vertrouwen hij zich er kentelijk toonde. Naar aanleiding van een vraag uit de vergadering, of men lid van de t.b.c.-vereeniging moet zijn, om van de voordeelen dezer vereeniging te profl- teeren antwoordde de voorzitter, dat dit geenszins vereischt is, aangezien de orga nisatie een liefdadig doel heeft en barm- hartigheidswerk wil betrachten. In geen geval is het een verzekering. Dit neemt niet weg, dat moreel de plicht bestaat om in dergelijke gevallen lid te zijn. Voorts kwam ter sprake de voorlichting der inge zetenen op het punt van t.b.c.-bestrijding, AARLANDERVEEN 25-JARIG KLOOSTERFEEST Op Dinsdag 30 April a.s. hoopt de eerw. priorin Beata, van de Congregatie der Zus ters Dominicanessen te Voorschoten, in het St. Joannesklooster alhier haar zilveren professiefeest te vieren. Priorin Beata was als Zuster achtereen- vcigens werkzaam in de weeshuizen te Rotterdam en Leiden, werkte daarna nog vele jaren op het kinderpaviljoen in het sa natorium Berg en Bosch te Bilthoven en werd in 1936 benoemd tot overste van ge noemd klooster. Receptie Zondag 28 April van half twee tot half drie. waarby het bestuur in overweging gegeven werd circulaires te verspreiden. Tenslotte gaf de voorzitter eenige wenken, betreffen de voorkoming en bestrijding van tuber culose in de gezinnen, waarna 'sluiting. Geboren: Lambertus Wilhelmus z. van A. J. WassenburgHoogervorst Anthonius Wilhelmus Maria z. van C. Markman -Lek. Ondertrouwd: J. H. Holscher, 29 jaar en A. M. U. van Dam, 23 jaar. Gevestigd: D. Overbeek van Zuid- land J. W. G. van Leeuwen van Alphen P. J. Uyttewaal van Leiden. Vertrok ke n: A. Roodakker naar Diepenveen M. van Acker naar Wasse naar Chr. H. Pieterse naar Leiden J. W. v. d. Pijl naar Amsterdam H. van Lammeren naar Leiden. UITHOORN Geboren: Wilhelmina d. van J. Vork en C. A. Nijs Louisa Carolina Maria d. van P. J. Lebesque en A. van Emmerik Adriana Nellie Irene d. van L. Tasseron en A. N. Stoorvogel. Ondertrouwd: Wilhelmus Johannes Voorn en Alida Alberta Meijer. Getrouwd: J. Stevens 28 j. en Grietje Tijsterman 25 j. WOERDEN Feest op 3 April. In gehouden ver gadering van dra vereeniging „Koninginne dag", onder leiding van haar nieuwe voorzitter de heer Droogendijik, werd be sloten 30 April waardig feest te vieren. Des morgens vindt een groote militaire parada plaats op de Meeuwenlaan waarna een défilé gehouden wordt. Voor den mid dag staan volksfeesten op het programma, waaraan ook de militairen hun medewer king zullen verleen en. Des avonds Volks zang. Het jaarverslag van den penning meester werd goedgekeurd, e/enals dat van den secretaris. De heer C. den Blan ken werd als bestuurslid herkozen. Hierna sluiting. Tertiaris-jubilaris. De Derde Orde telt wederom jubilarissen. Een 7-tal leden her denken hun 25-jarig lidmaatschap. Zondag a.s. zal des middags in de kapel der Eerw. Zusters de plechtige hernieuwing der in- kleeding plaats vinden, terwijl 's avonds in hotel Ruys de feestelijke herdenking ge houden wordt. Brand. Gisterenavond woedde een felle brand in een groote schuur bij Pola- nen. De schuur brandde geheel uit, waar bij een vrachtauto en een luxe auto in de vlammen omkwamen. Een nabijzijind woonhuis kon men behouden. ZWAMMERDAM Geboren: Johannes, zoon van G, Kersbergen en N. F. Golverdingen. Leendert Huibert, zoon van L. H. van Drimmelen en A. Straver. Ondertrouwd: Wilhelmus Gerar dus Veelenturf, 28 paar Elisabeth Maria Voordouw, 23 jaar. Overleden: Ariaantje Verduijn, 69 jaar, wed. van J. Verburg. Jan Derk ten Broeke, 78 jaar, wed. van A. van den Broek. Gevestigd:' Mej. A. Gochel, C. 46 van Heemstede. M. C. Bfoebhoff, A. 157 van Bodegraven. Mej. J. M. Koelewijn, A. 157 van Alphen aan den Rijn. Vertrokken: C. A. Niekerk, D. 55 naar Woerden. Mej. C. J. Balvert, G. 85 naar Zegveld. Ph. Kr. van Eok en ge zin, A 77 naar Alphen aan den Rijn. JONGE MIDDENSTANDERS In dit stukje willen wij de niet-georgani- seerde katholieke jonge middenstanders (toekomstige zakenmenschen, onderwijzers, handels-, kantoor- en winkelbedienden, enz.) een klein idee geven van het wezen en doel der jeugdstandsorganisatie, waarbij zij aangesloten behooren te zijn, n.l. de Ka tholieke Jonge Middenstandsvereeniging „Sint Petrus Canisius" (K.J.M.V.). De KJ.M.V. is niet zooals velen denken een schooltje, waar de leden netjes en doodsbedaard moeten zitten luisteren; de K.J.M.V. is ook niet een vereeniging, waar op iedere bijeenkomst gefuifd en lol ge maakt wordt! De K.J.M.V. is een vereeniging met zeer diepe en edele bedoelingen; haar eerste en voornaamste doel is aan haar leden hulp te bieden in hun uitgroei tot de volle mensche- lijke wasdom. En dit is toch op de aller eerste plaats noodig, opdat we als man van karakter en Katholiek van de daad klaar zijn om het volle leven in te gaan. - De K.J.M.V. is niet een vereeniging die zich slechts op een bepaald terrein beweegt en daardoor eenzijdig zou kunnen worden, zii is geen loutere ontspanningsvereniging, geen loutere vakbeweging, maar een alge meen vormende beweging. De K.J.M.V. is een uiting van en een stre ven naar Katholieke Actie, welke noodza kelijk is, ja zonder welke actie zelfs een bl jvende vrede en welvaart onmogelijk is. Daarom is het juist zoo hard en hard noo dig. dat de katholieke jonge middenstan ders zich organiseeren, want op hun ter rein is de toekomst wel bijzonder duister. En het resultaat van dit organiseeren zal zeer gunstig zijn! Immers, de K.J.M.V. „wil van den jon gen middenstander maken: een diepbewusten katholiek; een edelen vriend, een sociaal voelend mensch; een man, die de ware schoonheid van het leven mint; een man, die al die schoone eigenschap pen levend maakt in zijn vak- en beroeps- kundige positie in het maatschappelijke leven. De pauselijke encyclieken spreken her haaldelijk van organiseeren, vooral van de jongeren! Wij allen hebben godsdienstig-zedelijke verdieping en sociale vorming noodig, die samen met de ontspannign een sterke ka rakter- en mentaliteits-vorming geven. Aarzel daarom niet en kom eens nader kennis maken met de K.j.M.V. of vraag eens inlichtingen hieromtrent. Wij verwachten je a.s. Donderdagavond in ons „Eigen Huis", Pieterskerkkoorsteeg 15, waar deze week een ontspa.mings-avond zal worden gehouden, die weer reuze ge zellig belooft te worden. Komt dus allen! Propaganda-adres: C. J. A. ZANDVLIET, Hoogewoerd 100, Leiden. RECHTZAKEN LUITENANT VOELDE ZICH STUDENTIKOOS en mishandelde burger. Voor den Krijgsraad te 's Gravenhage, ge presideerd door prof. mr. van Bemmelen, moest gistermiddag de eerste luitenant L. A. H. terecht staan, die in een dronken bui een burger in het gezicht geslagen heeft. Het bleek, dat dit niet de eerste keer geweest is, dat hij een dergelijk feit pleegde. President: „Vindt u zelf dat nu een ernstig feit of niet?" Beklaagde: „Ik geef toe, dat ik verkeerd heb gehandeld, maar ik voel mij nog steeds student". President: „Dat is nog geen reden om iemand in zijn gezicht te slaan. Laat u dit nu een ernstige waarschuwing zijn, en, als u geen alcohol verdragen kan, laat u den drenk dan staan; anders gebeuren er nog ongelukken". De auditeur-militair, n r. G. H. L. Arriens, eischte een geldboete van 200 subs. 50 da ger. hechtenis. De Krijgsraad legde den luitenant een geldboete van 150 subs. 50 dagen hechte nis op. SERGEANT VERLIET DE WACHT OM ZIJN MEISJE TE BEGROETEN Voorwaardelijke straf opgelegd. De sergeant W. F. van H. moest terecht staan, omdat hij op 1 Januari, toen hij ka- zerr.ewacht had, die wacht heeft verlaten, omdat zijn meisje hem kwam bezoeken. Wel heeft hij den dienstdoenden korporaal ge vraagd zoolang zijn post waar te nemen, doch deze regeling kon slechts getolereerd worden, indien de sergeant voor dienstza ken zich even moest verwijderen, dus niet voor zijn eigen genoegen. Hij was in rfienst reeds met 20 dagen licht arrest gestraft. De auditeur-militair vorderde beklaagde's veroordeeling tot 14 dagen militaire de tentie. Mevr. mr. R. C. B. Broekhuisen voerde de verdediging. Zij drong er bij den krijgs raad vooral op aan, den sergeant niet in rang te verlagen, omdat hij thans met veel toewijding zijn militairen dienst vervult. De sergeant overhandigde den Krijgs raad een schrijven, onderteekend door zijn collega's en enkele minderen, waarin zij op de uitstekende verhouding in dienst met beklaagde wezen en op een clemente straf voor hem aandrongen. Dit schrijven viel bij den president allerminst ih goede aarde. „Voelt u niet, aldus de president, dat het De godsdienstig-zedelijke positie van de jeugd in Duitschland Naar aanleiding van den „Kinder zondag" in alle Duitsche bisdom men op 21 April, heeft Mgr. Groe- ber, aartsbisschop van Freiburg in Bnsgau, een Herderlijk Schrijven uitgevaardigd, dat zeer belangrijk is, onmat het aan de hand van een enquête onder alle katholieke in stanties, die medewerken aan de de godsdienstig-zedelijke positie jeugdopvoeding, een oordeel geeft over de godsdienstig-zedelijke po sitie van de Duitsche jeugd. Terwijl uit vele parochies goede getui genissen kwamen over het godsdienstige en zedelijke leven van de jeugd, is in an dere parochies toch een verflauwing merkbaar, die duidelijk aantoont, dat de godsdienstige onverschilligheid allerwege groeit. „Niet zelden aldus Mgr. Groeber wordt het bijwonen van verplichte gods dienstoefeningen verzuimd en op erger lijke wijze gestoord. Niet zelden is het ontvangen der H.H. Sacramenten pro- centsgewijze sterk achteruitgegaan. Niet zelden lijden mijne geestelijken onder de vermindering van eerbied en hoogach ting voor hun persoon en ambt, ja zelfs onder minachting of, wat nog be denkelijker is, onder volledige negee ring, alsof zij niet meer bestonden. Niet zelden meenen de jonge menschen, dat het vierde gebod afkomstig is van een vreemd ras of van een vreemde gods dienst, en het derhalve vcor ons niet meer geldt. Sommige jonge menschen hebben zelfs onverholen aan hun ouders doen weten, dat zij in het christelijk op voedingsbeginsel niets anders zien dan waardelooze overblijfselen van een ver leden, dat nooit meer terugkeert. Der gelijke meeningen komen op vele plaat sen in de school en bij het onderwijs aan het licht". Het zedelijke verval van de jeugd heeft een onrustbarenden graad bereikt. En na dat de eerbied voor opvoeders en ouders verdwenen is, verdwijnt ook de eerbied voor het geloof. In de vertegenwoordigers van de Kerk ziet men een vijand. „Er zijn ons zelf uitspraken en da den bericht van jonge menschen, die ge tuigen van vplledig verval van het geloof in God". Een gevolg hiervan is de achteruitgang van de sexueele zedelijkheid. „Daarbij moesten wij tot onze droef heid constateeren, dat de vrouwelijke jeugd cp niet weinige plaatsen de man nelijke jeugd in dolle uitgelatenheid en onwaardige zwakheid overtreft". Men mag echter niet veralgemeenen. Aan den Bisschop zijn ook gevallen ge meld van moedigen trouw aan het Ge loof en van diepen godsdienstigen ijver. In het vervolg van het Herderlijk Schrij ven wijst de bisschop op de diepere oor zaken van het verval. Hij somt eerst de redenen op van den vroegeren bloei van het godsdienstig leven, en daarna de oor zaken van het verval. Aan den bloei van het godsdienstig le ven der Duitsche jeugd heeft het werk van niet te pas komt, dat minderen zich over hun superieuren uitlaten? Hoe zou u het vinden, wanneer u gevraagd werd het ge drag van uw luitenant te beoordeelen?" Beklaagde zag toen het verkeerde van het overleggen van het geschrift in. Het was niet van hem, maar van zijn collega's ser geants uitgegaan. Bij de uitspraak zeide de president, dat de Krijgsraad het geschrift niet ten nadeele van beklaagde had laten gelden, omdat het niet van hem was uitgegaan. De sergeant kreeg nog een kans om te tocnen wat hij in d'enst waard is. Het vonnis luidde: veertien dagen militaire detentie voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. GENEESKUNDIGE HULP AAN KIND ONTHOUDEN. Voor de Rechtbank te Assen stond giste ren het echtpaar O. uit Zwartemeer terecht wegens schuld aan den dood van zijn doch tertje, doordat zij op grond van hun gods dienstige overtuiging geneeskundige hulp aan het kind hadden onthouden. In Januari van dit jaar was het kind ziek geworden, en, naar achteraf blijkt, had het kind ernstige op bronchitis wijzende ziek teverschijnselen, die hebben geleid tot kinder-longontsteking. In den nacht van 3 op 4 Februari is het kind op een leeftijd van tien maanden daaraan overleden. Eerst later werd dit ge val openbaar. Dr. J. P. L. Hulst, uit Lei den, had sectie verricht op het op 23 Fe bruari d.a.v. opgegraven lijkje. Zijn conclusie was, dat het kind hoogst waarschijnlijk niet aan de kinder-longont steking zou zijn overleden, als er tijdig ge neeskundige hulp was geboden. De ouders verklaarden, dat zij zoowel geestelijk a's stoffeli'k alles voor hun kind hadden gedaan. Het geestelijke gaat h.i. ver uit boven het stoffelijke en zij hadden dan ook veel gebeden voor het kind, dat zij zoo graag hadden behouden. Zij behoor den tot de z.g. „Gemeente des Heeren" waardoor zij op het standpunt staan, dat het gansche leven rust in handen van God- de vroegere katholieke vereenigingen en van de nu ifog bestaande Maria-congrega- ties een groot aandeel gehad. Tot de oorzaken van de ontaarding noemt de bisschop op de eerste plaats „de ons opgedrongen oorlog" met zijn schadelijke invlceden. De aandacht wordt van het on derwijs afgeleid, het geordende onder richt is verstoord en groot zijn de geva ren van de lichtverduistering. Hiermede zijn echter niet alle redenen opgesomd. „Op grond van betrouwbare in lichtingen stelt Mgr. Groeber de volgen de vragen: „Zijn de betreurenswaardige mistoe standen onder de jeugd ook niet te wij ten aan die godsdienstige-wereldbe- schouwende ideeën, die in zulk een fel contrast staan tot de christelijke leer en de levensopvatting? Hebben ook degenen niet gelijk, die beweren en hun bewe ringen met bewijzen staven, dat er naast de openlijke aanvallen tegen het chris tendom onder de rijpere jeugd zelf een stille stryd wordt gevoerd tegen het christendom en de Kerk' Is het over dreven of zelfs in strijd met de waarheid, dat vele ouders zich niet meer bewust zijn van hun verantwoordelijk heid ten opzichte van het godsdienstige leven hunner kinderen? Is het geen feit, dat er vaders zijn, die het godsdiensti ge leven meer verwoesten dan opbou wen, en die de autoriteit van den pries ter meer ondermijnen dan een stevige basis geven? Kan er een tegenbewijs gebracht wor den voor de klacht, dat zelf^ vele moe ders zoo zwak zijn, zoo doof en verblind, dat zij hun dochters, die nauwelijks hun' schooltijd achter den rug hebben, teu- gellooze vrijheid toestaan in het verkeer met de andere sexe. Het is een schok kend verschijnsel, dat onvolwassen kin deren moeder moeten worden, terwijl de moeders als onverstandige kinderen hun oogen, ooren en geweten sluiten". Met moedige openhartigheid legt Mgr. Groeber de vinger op de wonden. Tenslotte richt de bisschop zich tot de jeugd zelf, die in gevaar is, en dringend vermaant hij de jongens en meisjes om hun onschuld toch niet weg te werpen als een ccstuum, dat uit de moede is geraakt. „Meent gij soms, dat gij de beslissen de plichten van den oorlog naar Duit sche opvatting^van eer kunt vervullen, als er een jeugd opgroeit, die door uw medeschuld geestelijk onverschillig is en zedelijk bedorven en verrot?" Tegenover dit voorwendsel, dat de jeugd aan den staat toebehoort, en dat de Kerk op dit punt geen recht van spreken heeft, verklaart Mgr. Groeber: „De jeugd, ook de Duitsche jeugd, be hoort aan God tce! Nog meer: millioenen jonge Duitsche menschen willen volgens hun heilige belofte en volgens den uit- drukkelijken wil van hun ouders aan Christus, den Koning toebehooren! Daar mede onttrekken zij zich nóch aan het volk, nóch aan den staat. Integendeel! Zooals het verleden het geleerd heeft, zal ook de toekomst van het Duitsche volk leeren, dat een jeugd die voor Christus wordt opgevoed, het volk niet onteert en het staatsleven niet in gevaar brengt en de Duitsche overwinningsze kerheid niet schokt, maar met Gods ze gen de grootheid van het volk en de kracht van ons volk voor de toekomst waarborgt". God is almachtig en als Hij het wilde, was het kind beter geworden. De president bracht naar voren, dat dok toren voor de genezing der menschen heb ben gestudeerd en vroeg verdachten of het niet zoo kon zijn, dat God aan die men schen de kracht heeft 11 jeven menschen te genezen. Verdachten konden de zienswijze van den president niet deelen en waren er van overtuigd, dat zij alles voor het kind ge daan hadden wat mogelijk was. De Officier van Justitie zeide, dat het zoo goed als zeker was, dat het kind bij tijdige geneeskundige hulp, genezen was. De dood van het kind is dus aan verdachten te wij ten. Wat de straf betreft stelde spr. voorop, dat de dood niet het gevolg is van ver zuim of verwaarloozing maar het gevolg is van een godsdienstige opvoeding. En of schoon ieder vrij is in zijn godsdienst, moet hij daarbij toch blijven binnen de perken van het geldende moraal, waarop ook het Wetboek van Strafrecht is gebaseerd. V;\n deze behandeling moet dus ook een zekere I leering uitgaan en dan is ook alleen een gevangenisstraf z.i. de eenige juiste straf. Daarom eischte hij tegen elk der verdach ten een gevangenisstraf van twee maan den. Uitspraak over 14 dagen. LUCHTVAART DE POSTVLUCHTEN OP NED. INDIc De positie van de K.L.M.-postvliegtuigen op de Indië-lijn was gisteravond als volgt: Op de uitreis bereikten de „Gier" met ge zagvoerder Blaak Rangoon en de „Emoe" met gezagvoerder Kalberer Alexandrië. Deze vliegtuigen worden onderscheidelijk 21 en 24 April te Batavia verwacht. Op de thuisreis landden de „Nandoe" met gezagvoerder Smirnoff te Alexandrië en de „Wielewaal" met gezagvoerder Gravis te Rangoon. Deze toestellen worden respectievelijk 20 en 23 dezer te Napels verwacht.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7