OMGEVING zaterdag 20 april 1940 ÖE LEIDSCHE COURANT KARDINAAL FAULHABER OVER PAUS PIUS XII De absolute staatsalmacht tr De „Oservatore Romano" publi ceert uitvoerige passages uit een predikatie van Kardinaal Faulha- ber, aartsbisschop van Munchen, over de persoon en het werk van Paus Pius XII. Deze toespraak is een actueel do cument, omdat de Kardinaal met moedige openhartigheid gewaagt omtrent de valsche opvatting der absolute staatsalmacht. Enkele passages zullen wij hieraan ont- leenen. Sprekende over de Pauskeuze van den Heiligen Vader zeide Kardinaal Faulhaber: „Wij herinneren het ons nog, alsof het gisteren was gebeurd. Ook wij hebben deel genomen aan het Conclaaf in het Vaticaan. Het Conclaaf heeft slechts 26 uur geduurd en de eigenlijke stemming duurde 5 uur. Een groote echo heeft deze Pauskeuze ge had in ons land, waar ontelbare personen door persoonlijke herinneringen verbon den zijn aan den vroegeren Apostolischen Nuntius van Munchen. Hoevelen hebben mij na mijn terugkeer niet met stralende oogen verteld: Ik hem hem bloemen aan geboden, ik heb in zijn tegenwoordigheid gezongen, ik heb bij hem de H. Mis ge diend, ik werd door hem gevormd Uitvoerig besprak Kardin.al Faulhaber vervolgens de eerste Encycliek van Paus Pius XII. Hij merkte op hoe deze Ency cliek feitelijk een boodschap is van Chris tus. Het geloof in het Primaatschap van den H. Petrus en zijn opvolgers is noodza kelijk, dit geloof 's onafscheidelijk verbon den met het Geloof aan het Evangelie en aan de Godheid van Christus. „Het geloof in het Primaatschap van den Bisschop van Rome wordt nog gemakke lijker wanneer deze, van zuiver mensche- lijk oogpunt beschouwd, een man is van een geniale geestesgrootheid, van een sou- vereine goedheid, van een vroomheid en een nederigheid als die van Pius XII, en wanneer hij, zooals het geval is met Kar- diaal Pacelli in de twaalf jaren van zijn Nuntiatuur te Munchen en te Berlijn de officieele kringen en ons volk zoozeer na bijgekomen is in zijn toespraken op Katho lieke Duitsche congressen en bij zijn rond reizen. Hij spreekt onze taal uitmuntend, hen kent en bemint ons volk, hij heeft de Duitsche Concordaten voorbereid en onder teekend. Ontelbare personen hebben met hem gesproken, voor officieele en particu liere aangelegenheden, cn met dankbaar heid zegenen wij dit uur. Dat alles is prach tig en goed. Maar de beslissende factor voor het geloof in het- Primaatschap van den Paus bestaat niet in genialiteit en be minnelijkheid. Beslissend is het woord van den Heer: Gij zijt Petrus, en op deze steen rots zal Ik Mijn Kerk bouwen. Wi" geloo- ven in het Primaatschap van den Paus, om dat wij gelooven in Christus. Met Apostolische Vrijmoedigheid heeft de H. Vader in zijn eerste Encycliek en kele moderne dwalingen blootgelegd, voor al de diepe en uiteindelijke wortel van het kwaad, dat wij in de moderne samenle ving betreuren, de ontkenning en de afwij zing van een norm van universeele mo raal zoowel in het individueele als in het sociale leven en in de internationale be trekkingen. De geheele menschheid is één gezin, met één en dezelfde oorsprong, één woonplaats en één en dezelfde Middelaar bii den Vader. Men kan werken voor de roem van het eigen vaderland, men kan wettige belangen bevorderen, maar de lief de jegens het eigen vaderland mag de oogen niet sluiten voor de universaliteit van de christelijke liefde. Een tweede dwaling van onzen tijd, die verband houdt met de ontkenning van de moreele natuurwet, is de bewering, dat de burgerlijke autoriteit onafhankelijk zou zijn tegenover God en Zijn wetten. In dat geval zou God niet de eerste bron zijn van het recht, maar de menschelijke macht zou de oorsprong zijn van de juridische nor men en van de hoogste regelen van inter nationale moraal. Met deze dwaling, waar van alle consequenties gelukkig nog niet zijn doorgevoerd, zou men van den staat een afgod maken. Met vrijmoedigheid heeft de Pauselijke Encycliek de grenzen getrokken van het staatsrecht tegenover het privaat-recht, het gezinsrecht en het internationale recht. Met bijzondere ijver en vastberadenheid richt de H. Vader zich op als de beschermer van het gezinsrecht. Juist dit recht wordt zwaar getroffen in onzen tijd. De rechten van het geweten moeten hei lig blijven. De staat kan bezittingen en het leven opeischen, maar aan de door God verloste ziel kan hij niet raken. De gezins opvoeding moet ook tot het welzijn van den staat leiden. Op bijzondere wijze moet ge zorgd worden voor het bijbrengen van de burgerlijke deugden en offervaardigheid. Maar men kan aan het gezin niet het recht ontnemen, om de kinderen ook voor Chris tus op te voeden. Een opvoeding, die vreemd is of vijandig staat tegenover de christelijke idealen, zal de bitterste vruch ten dragen, ook voor de natie. De valsche opvatting over de absolute staatsalmacht zal een fatalen invloed heb ben op de samenleving der volkeren. Na tiën en staten, ofschoon onafhankelijk van elkander, blijven toch onderling door mo reele banden verbonden. Alleen waar het natuurrecht de basis is van de internatio nale betrekkingen, daar is een vreedzame samenwerking mogelijk. Het volkenrecht kan niet gescheiden worden van het godde lijk recht. De H. Vader richt vervolgens de oogen op de toekomst. Ook als er na de- KATWIJK Personalia. De heer D. Vlieland al hier is benoemd tot hulpagent van poltie in deze gemeente. Geboren: Bastiaan, zoon van W. v. Rijn en A. die Best. Janna Cornelia, d. van J. v. Duyvernbode en J. Hoek. Cor nells, z. van K. v. d. Plas en J. Duyven- bodie. Petronella d. v. P. v. d. Bent en M. v. d. Plas. Pietje Cornelia, d. van A. Was senaar en C. Jonker. Leendert z. van H. Aandewiel en A. Haasnoot. Jacoba Wilhelimina d. van J. v. d. Bent en N. Zwaan. Neeltje Jacoba d. van A. v. Duyn en H. de Jong. Ondertrouwd: G. J. v. Welie en P. v. Duyn. G e t r o u w d: J. Nijgh en G. van Dijk. Overleden: Christiaan Snijders 81 jaar, wedrn. van Deuntje Keur. LEIDSCHENDAM JONGETJE EEN VOET AFGEREDEN Door de Tram Gisterennamiddag omstreeks 6 nur heeft aan de halte Damlaan van de Blauwe tram een ernstig ongeluk plaats gehad, waarvan het 6 jarig zoontje van den heer R., wonende Plaspoelstraat 5, alhier het slachtoffer is geworden. Door onbekende oorzaak is het ventje onder den achtersten wagen van de Blauwe tram geraakt, waarbij hem een der voeten vrijwel geheel werd afgereden. Door dr. Van Zeeland werd de eerste hulp verleend werd de knaap naar St. Antoniushove te Voorburg vervoerd. De bestuurder van de tram heeft van het ongeluk niets bemerkt en is doorgereden. Nader vernamen wij, dat bij het onderzoek in St. Antoniushove is vast gesteld, dat de verwonding van zoo- danigen aard is, dat het beentje van den jongen tot onder de knie zal moe ten worden geamputeerd. St. Josephsgezellen. Zondag 21 April na de Hoogmis te 11.30 uur en na het Lof bijeenkomst. Dinsdag 23 April te 7.30 uur Maria-Congregatie, daarna bijeenkomst. Vrijdag 26 April te 8 uur biljartclub A.D.O. en Zaterdag 27 April na het lof bijeen komst. K.J.M.V. Maandag 22 April te 8.30 uur ledenvergadering. Dinsdag 23 April te 7.30 uur Maria-Congregatie en Donderdag 25 April K.J.M.V.-avond en van 89 uur in leidingscursus voor adspiranten. STOMPWIJK A. LAAT NIETS MEER HOOREN. Een spoor loopt dood. Een week geleden ontving de burgemees ter van Oegstgeest, de heer Van Gerervink, een briefje van een militair, die zich A. noemde. Hij schreef inlichtingen te kunnen verschaffen over de verkleedpartij ten hui ze van den rijwielhandelaar Roest te Oegst geest, maar voordat hij zich daarover zou uitlaten, wilde A. eerst zekerheid hebben, da: hij persoonlijk daarvan geen moeilijk heden zou ondervinden. Een adres gaf A. niet op. De brief maakte een serieuze indruk. De verwachting werd gewekt, dat A. de „Arie" zou zijn, die zich eenige keeren heeft ver kleed bij Roest. Omdat de burgemeester A. niet per brief kon beantwoorden, werd een bericht aan de pers doorgegeven. Daarin werd A. ver zocht, zich onverwijld tot den burgemeester van Oegstgees* te wenden. Hem werd te vens de verzekering gegeven, dat het ver- kleeden op zich zelf hem geen schade zou kunnen berokkenen. Met spanning werd gedurende eenigen tijd het antwoord van A. afgewacht, maar tevergeefs. A. liet niets meer van zich hoo- ren. Thans heeft men de hoop opgegeven, dat een nieuw spoor in de Stompwijksche moordzaak gevonden zou zijn door dat ge tuigenis. zen oorlog een nieuwe ordening komt, ook als de vredesduif zal nederdalen, dan kan die nieuwe ordening toch alleen gestabili seerd worden op de grondslagen van de moreele natuurwetten. Met hoeveel zekerheid heeft de Paus de eeuwige wetten van het natuurrecht toe gepast op de huidige moeilijke problemen. „Wie u hoort, Hoort Mij". In de stem van den H. Vader weerklinkt de stem van Christus". Hierna bespreekt de Kardinaal twee pun ten uit de Encycliek, die voor het Duit sche volk van zeer groot belang zijn: de woorden van vaderlijke welwillendheid jegens de afgescheiden broeders, en vervol gens de passagesover de economische oor zaken van de nooden van dezen tijd. Kardinaal Faulhaber besloot zijn predi katie met deze woorden: „De bisschop van Rome, die de sleutels van het Hemelrijk in handen heeft, de hoogste moreele autoriteit der wereld, heeft gesproken. Wij hebben naar hem ge luisterd, en in hem hebben wij de woor den van Christus vernomen. Wij hebben gezien hoe hij in zijn encycliek de driepun- tige kaars heeft omhooggeheven met de woorden: Lumen Christi! En wij antwoor den daarop: Deo gratias. Deo Gratias." lisse Woningbouwvereeniging „Het Gezinsbe- lang". De R.-K. Woningbouwvereeni ging „Het Gezinsbelang" hield in het Pa tronaatsgebouw van de par. H.H. Engelbe waarders een ledenvergadering onder voor zitterschap van den heer W. F. M. Busch- man. In zijn openinswoord releveerde de voor zitter het feit, dat de vereeniging dit jaar haar vijfjarig bestaan herdacht, hetgeen spr. verheugde, omdat in deze 5 jaren veel door de vereeniging is gedaan. Na de vaststelling der notulen bracht de secr., de heer A. Th. van der Aart, het jaar verslag uit. De administrateur, de heer J. H. M. Bul ten, bracht hierop het financieel jaarver slag uit. Hieraan ontleenen wij het navol gende. De winst over het jaar 1939 zal ver moedelijk bedragen, volgens de voorloo- pige cijfers, ruim ƒ700. Het door de ver eeniging gevormd reservefonds is thans groot 256.19. De huren kwamen vlot binnen. Slechts een bedrag van 9.60 was op 1 Januari 1940 nog in te vorderen. Aan contributies werd ontvangen een bedrag van ƒ43.—, terwijl er een rten werd gekweekt door de bzleg- ging der gelden bij de Coöperatieve Boe renleenbank, van 175.93. In 1939 werd op de gebouwde eigendom men afgeschreven een bedrag van ƒ569.28. De laatste afschrijvingen op de inrichting van de bestuurskamer en de oprichtings kosten vonden in 1939 plaats. De post on derhoud beliep dit jaar een bedrag van 1.047.05, zoodat slechts 25.95 aan het on- derhoudsfonds kon worden toegevoegd. Voor den bouw van de 32 woningen had de vereeniging op 1 Januari 1940 ontvan gen: van het grond voorschot 16.649.40. van het bouwvoorschot ƒ28.600.25, totaal f 45.249.65. Aan bouwkosten was op dien datum door de vereeniging uitgegeven een bedrag van ƒ51.784.15, zoodat een bedrag van 6.534.50 was voorgeschoten, welke vanwege de gemeente nog moesten wor den ontvangen. In verband hiermede be droeg het banksaldo op 1 Januari 1940 slechts ƒ1.634.11. De administrateur wees op het einde van het verslag er op, dat de huurders van het bouwblok van 37 woningen zich hebben doen kennen als uitstekende huurders, die hun geldelijke verplichtingen ten opzichte van hun eigen vereeniging goed zijn nage komen. Hij deed daarom een -krachtig be roep op hen, die de nieuwe woningen zul len betrekken om even nauwgezet aan de ze verplichtingen te voldoen. Het aftredende besturslid, de heer J. van Dijk Wzn., werd hierop bij enkele candi- daatstelling als zoodanig herbenoemd. De voorziter lichtte het agendapunt „be noeming commissie speelterrein" toe. Het ligt in de bedoeMng om een speelterrein te stichten zoowel voor de kleine als voor de grootere kinderen, derhalve twee terrei nen. Voor accomodatie dier terreinen wil de het bestuur gaarne een commissie heb ben, waaraan dan een bestuurslid zal wor den toegevoegd. Door de vergadering wer den hiervoor benoemd de heeren A. Schenk, W. van Dijk en A. van der Voet. Het punt mededeelingen volgde thans. Betreffende den nieuwbouw deelde de voorzitter mede, dat de huurprijs van de nieuwe woningenexploitatie van den nieuwbouw bekend is, zal de definitieve prijs worden vastgesteld. Spr. herinnerde de leden er aan, dat het geheel niet onmo gelijk moet worden geacht, dat deze huur prijs met b.v. 5 of 10 cent per week zal worden verhoogd. De huurprijs voor den nieuwbouw en de reeds bestaande huizen zullen evenwel gelijk zijn. Voorts deelde de voorzitter mede, dat ten gerieve van de bewoners een z.g. kerke- pad wordt aangelegd naar de Heereweg, hetgeen evenwel uitsluitend is bestemd voor voetgangers. Van de overgebleven zwarte grand kunnen de bewoners der huizen grond halen voor hun tuintjes. Het bestuur zal bovendien nog 4 groententuin- tjes, welke zijn overgebleven van het bouwterrein, verhuren ad ƒ4.per jaar per tuintje, hetwelk 10 R.R. groot is. De toewijzing zal geschieden bij loting indien er meer dan 4 gegadigden zijn. Tot slot zijner mededeelingen wees de voorzitter er op, da* de bewoners, wier in boedels ontsmet worden, verplicht zijn de kosten daarvan aan de vereeniging te be talen, hetgeen kan geschieden met 10 cent per week, tegelijk met de huur. Na een lange rondvraag, welke uitslui tend huishoudelijke aangelegenheden be trof, sloot de voorziter de vergadering. Gunning. Naar wij vernemen hebben B. en W. dezer gemeente aan gebrs. Rands- dorp opgedragen het verbouwen van het zuiverhuis van de gemeentelijke gasfa briek voor een bedrag van ƒ2.867 en aan de fa. B. van der Zaal, te Lisse, het ma ken van een ondergrondsch urinoir op het Vierkant, voor een bedrag van 1.397. OEGSTGEEST Demonstratie brandbluschmiddelen. Gistermiddag had in het Wilhelmina-park een demonstratie plaats der brandblusch middelen waarbij de nieuw aangelegde brandkranen tevens in gebruik werden gesteld. Onze brandweer beschikt thans over een Reo-autospuit, capaciteit 1600 liter per minuut; autoladderwagen met draagbare „Magirus" cap. 10001200 per min. Motorspuit „Marginus" capaciteit 800 1. per. min. 6 diepboringen capaciteit 80—100 M3 per uur. 2 oudere diepboringen met kleiner capaciteit. 3 brandputten in ver binding met open water en 150 brand kranen, waarvan er momenteel 110 ver nieuwd zijn. Bijzondere Nooden. In de j.l. Donder dag gehouden vergadering van de commis si e van Samenwerking voor Bijzondere Nooden heeft de heer H. Ch Gooszen, die gemeend had zich niet voor een herbenoe ming tot voorzitter beschikbaar te moeten stellen, afscheid genomen. Van verschillen de zijden werden woorden van hartelijken dank en lof gesproken voor het vele, dat de heer Gooszen sedert 1931 eerst als voor zitter van het Crisis-comité en vervolgens van de commissie van samenwerking voor de steunverleening in deze gemeente had gedaan. De heer van Egmond, wethouder van Sociale Zaken, bracht daarbij den dank van het gemeentebestuur over. Tot opvolger is gekozen prof. dr. C. Weststrate, die deze benoeming heeft aan genomen en in dezelfde vergadering als voorzitter is geinstalleerd. Geboren: Pieter Gerardus z. van P. Damsteegt en A. Mcurik Jacoba d. van L. van den Hoonaard en W. G. Swagers Judith Hester d. van J. D. van Roijen en L. K. van der Wel Johannes Lauren tius z. van J. v. d. Voort en C. C. v. Bourgon- diën. Ondertrouwd: D. H. van Valburg en M. Becker E. E. F. Folkard von Scher- ling en S. A. Manlief. Overleden: Jiskje T. Jelgersma 78 j. H. W. Driessen 74 j. W. A. Zandber gen 76 j. C. van der Meer geb. v. d. Meer 69 jaar. G e v e s t i g d: D. A. v. d. Meij van Rijns burg C. A. W. van Meetelen van Uit hoorn A. de Vries van Leiden S. Pat- tist geb. Brandeis van Zeist J. C. E. Stoelman van den Haag G. B. Weber van Leiden C. C. Karremans van den Haag T. de Boer van Warmond L. de Boer van idem J. E. Quak van Berkel M. G. Brokken van Wassenaar C. M. Mo lenkamp van Haarlem M. Tijsseling van Ferwerderadeel F. van der Zwart van den Haag H. de Mooij van Leiden C. J. Klink van Leiden W. C. A. de Jong van Leiden J. Engelbarts van Wilder- vank C. Mulder van Rijnsburg M. C. Ligthart van Schiedam K. J. Berk van Rotterdam F. van der Kooi van Harder wijk C. van der Kooi van idem N. de Wilde van Leiden A. Outman van Hui zen N.H. J. J. M. Gerris van Leiden C. J. Klamer van Schiedam W. H. M. Quint van den Haag A, de Rijk van Lei den P. Doek van Zutphen F. C. C. Noest van Arnhem E. M. J. van Eijken van Leiden. Vertrokken: M. J. Haaze naar Am sterdam S. Barkema naar Leiden D. van Kuilenburg naar Rotterdam M. van Gent naar Ridderkerk E. Diepenbach naar Noordwijk H. J. K. Kolstee naar Leiden R. G. van Dam naar Warmond E. M. de Ru geb. Kortekaas naar Leiden J. J. D. Hagendoorn naar Overschie C. W. de Jong naar den Haag G. J. H. Gun ning naar den Haag F. de Boer naar Voorschoten A. P. M. Braat naar Mon- treux (Zw.) J. Mulder naar Montreux (Zw.).C. Th. Boldoot naar Putten G. C. Juffermans naar Warmond J. Blans- jaar naar Leiden W. R. B. Acker naar den Haag G. Middelkoop naar Leiden H. S. Kekius naar Leiden W. J. M. Koe nekoop naar Zundert W. G. den Houdij- ker naar Amsterdam J. J. Flim geb. Lahr naar Voorburg J. M. de Regt naar Sas- senheim C. J. van de Ven Sauveur naar Putten. rijnsburg Bloemenhandel. Het gaat nog bar slecht met die trekkerij. Zee lage prijzen, groote aanvoer, massa's bloemen door draaien. Men vraagt zich af wat het wor den zal als het eens een paar dagen mooi. zonnig en zacht weer zal zijn geweest. Voor tulpen was de noteering per dozijin: Rose Copland 12—15, Generaal de Wet 1013, Prins van Oostenrijk 810, Pelikaan 12 14, Bandoeng 14—16, Victoir d'Olivierre 810, Farmoombe Sanders 912, William Pitt 13—16, Witte Valk 11—13, Le Nolre 911, Alberio 10—12, Telescopium 1417, Reinland 1113, Gele Prins 710, Mr. Tu- bergen 68, Albino 1316, Vuurbaak 18 21, Elisabeth Evers 1416, Cram. Bril- lant 810, Sultane 911, Son ja 810, Azalea 79, Duchesse de Parma 1517, Bartigon 1215, Theeroos 911, La Reine 68, Murillo 79, Peaoh Blossom 1013, Fred. Moore 68, Goudvink 1315, Oran je Nassau 1214. Narcissen per dozijm: Victoria 68, King Alfred 810, Croesus 46; Koudengrond Narcissen per 100: Helios 1525, Goldem Spur 1015, King Alfred 2530. Hyacin then per 100 0.60—2.10. Anemonen 0.80 1.40. Freesia geel 812, Blauw 1114, Lila 1417, gemengd 811. Irissen per do zijn: Imperator 2532, Wedge wood 20 24, Excelsior 2528. voorschoten K. J. M. V.-nieuws. Hoewel het be stuur had gehoopt in 't „Eigen Huis" den spreker, den heer Van 't Woud, te kunnen ontvangen, moeten wij nog een week ge duld oefenen. De heer van 't Woud stak terstond van wal aan de hand van enkele vragen n.l. over het Miltvuur, dat in den afgeloopen winter vele slachtoffers onder onze Nederlandsche veestapel heeft ge- eischt en menig veehouder dupeerde. Voorts behandelde spr, de colorado-kever, hoewel deze hier ter plaatse nog niet is aangetroffen. Vervolgens behandelde spr. de teeltbe perking met haar voor- en nadeelen, het geen nogal debat uitlokte onder de hoor ders. Spr. drong aan met alles te baseeren op krachtvoeder, maar juist veel meer op het oogsten van ruwe voeders als hooi en kuilgras, waardoor wij veel minder afhan kelijk zijn van buitenlandschen aanvoer. Spr. gaf in overweging weide te scheu ren tot het verbouwen van gewassen, wel ke voor het vee zeer van pas kunnen ko- TWEEDE BLAD - PAO s men. Echter is dit niet steeds aan te beve len, daar dit veel kennis van grond, gewas en bewerking eischt. Spr. spoorde vervol gens de jonge boeren aan deze kennis op te gaan doen op cursussen of nog beter op 'n landbouwwinterschool. Ook is 'n prac- tische werking ten zeerste aan te bevelen, waardoor men meer vertrouwd zal gera ken met de nieuwste methodes waarvan de ouderen onder ons nog steeds afkeerig zijn. Ten slotte sprak de voorzitter woor den van dank voer dezen leerzamen avond en sloot de avond met het gebed tot verkrijging eener nieuwe gemeenschap. voorhout R. K. E.H.B.O. Naar wij vernemen heeft de heer J. v. d. Berlghe, hoofd der Chr. School alhier, de benoeming tot be stuurslid van de R. K. vereeniging E.H.B.O. alhier, met gelijke rechten van stem aan genomen. Geboren: Cornelis z. van P. Bons en C. Horsman Cornelia Martina Lidwina d. van W. N. Steekers en J. M. Mooyekind. Ondertrouwd: Hendrik Griffioen 25 j. en Gerdina Katharina Colijn 26 j. G e h u w d: Rutgerus Wilhelmus Lom- merse 25 j., te 's-Gravenhage, en Gerarda Clara van Steijn 29 j. Adrianus Cornelis Antonius van den Berg 25 j., te Noordwijk, en Maria Cornelia de Groot 22 j. Warmond Kruisvaart. Dinsdag, inplaats van Woensdag om 8 uur Mgr. Aengenent-, Mi- chaël- en Tarcisus-ban. Zaterdag om 7.30: Willibrord- en Jeroan-ban. Jongens, door de Buurtschap zullen dezen zomer verschil lende acties worden opgezet. We gaan be ginnen met een wandelmarscih. Om deel te kunnen nemen aan wandeltochten, gaan train in gst och ten vooraf. Dus jongens allen present, als we gaan Oefenen en demk er aan: blij en fier. wassenaar Boerenleenbank. Vrijdagavond hield de Coöp. Boerenleenbank haar algemeene le denvergadering in gebouw Centraal. De voorzitter van den Raad van Toezicht, den heer G. van der Marei, heette de aanwezi gen welkom, in het bijzonder den burge meester, dr. S. van Wijnbergen, die lid van den Raad van Toezicht der Centrale Bank en tevens voorzitter is van den Ring in den Bollenstreek. In zijn openingswoord wees hij op de buitengewone omstandigheden, waaronder de bank in het afgeloopen jaar heeft moeten werken, hetgeen tot uitdruk king komt in de cijfers. Over het geheel liep de omzet terug. Echter bleef het ver trouwen in de Bank ongeschokt, terwijl de leden hun verplichtingen getrouw nakwa men. Na het lezen der notulen verkreeg de burgemeester het woord. Hij onderstreepte de woorden van den voorzitter, dat de tijds omstandigheden moeielijk zijn, maar ook hij heeft den indruk en hij kan dit als lid van den raad van toezicht beoordeelen, dat het vertrouwen in de Bank ongeschokt is en dat het bestuur der Centrale Bank op haar qui vive is. om de moeilijkheden het hoofd te bieden. Dat hij zelf vertrouwen heeft, moge blijken uit het feit, dat hij zich als lid heeft doen inschrijven. Het is echter noodzakelijk dat elke bank en elk bestuur tracht zichzelf te redden en daartoe de noo- dige maatregelen neemt door een voorzich tig beleid. Op voorstel van het best'mr werd vervolgens besloten 8 leden om bij zondere redenen af te voeren. Als waarne mend kassier in geval van ontstentenis wordt benoemd de heer A. P. Ruygrok. Hierna wordt aangeboden de rekening en balans, waaruit wij de volgende cijfers aan stippen: Ontvangen spaargelden ƒ436.069,97 terugbet. spaargelden 532.813,28. Totaal spaargelden 690.015,78. Terugbetaalde voorschotten 102.995,14; gegeven voorschotten 20.650.Uitstaan de voorschotten onder hypotheek en borg stelling 427.938.32. Ontvangsten in lopoende rekening 1.051.954.21; Centrale Bank 587.028 26; Postcheque en girodienst 303.041, 80. Uit gaven in loopende rekening 1.039.858,90; Centrale Bank 584.330,18. Postcheque en girodienst 301.937115. Door rekening couranthouders was opge nomen 273.613.68; Deposito's Rek. Courant bedroegen 92.713,99. Ontvangen rente van voorschotten 19.007,77; idem kosten van voorschotten 371.52- idem van Rek. Courant 10.841.15; id. provisie enz. van Rek. Courant 1944.96; id. rente van effecten 294,id. rente van Centr. Bank 1805 63: uitgegeven ren te aan spaarbank 18.120,57; uitgegeven rente in loopende rekening 1257.67; uit gegeven rente aan Centr. Bank 13.84. Het reservefonds bedraagt 49.815,37. De winst bedraagt 2839.64. De totaal-om zet bedroeg 5.031.509 47- het aantal dag- boekposten bedroeg 12.956. Het aantal spaarders bedraagt 1260; het aantal rek.- crt.-houders 131; het aantal voorschotne mers 151 en het aantal leden bedraagt 329. Besloten wordt van de bruto winst ad 5589.64 te bestemmen voor afschrijving 3275.86 en van het resteerend bedrag 2313.78 toe te voegen aan het reserve fonds. Tot lid van het bestuur werd met groote meerderheid van stemmen herkozen de heer N. H. Winnubst, terwijl eveneens werd herkozen de heer C. Kraaij als lid van den raad van Toezicht. De plaatsvervangen de leden, de heeren J. Binnendijk en J. W. van der Aa, werden eveneens herkozen. Door den heer A. P. Ruygrok werd vervol gens rapport uitgebracht van de algemeene vergadering te Utrecht gehouden. Tenslotte werden tot afgevaardigden naar de volgen de algemeene vergadering te Utrecht be noemd de heeren N. H. Winnubst en W. Snater. Na de rondvraag, die geen vermel denswaardige zaken opleverde, volgde slui ting van deze go°d vergad®^"".

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6