Engelschen en Noren organiseeren zich Mae de öituatie in ACaatiaeyen zied aniwikkeit JUióóchen JVxvtuUï en Qiontheim Hef eerste treffen Vertrouwen in Fransche regeering Bescherming van inwendige veilig heid Hitler's verjaardag ZATERDAG 20 APRIL 1940 lf£ L'i"!S1:LE courant TWEEDE BLAD - PAG. 5 DUITSCHERS ZOUDEN TERUG GESLAGEN ZIJN. Volgens een bericht uit het gebied van Drontheim heeft nabij Namsos het eerste treffen tusschen Britsche en Duitsche troepen plaatsgevonden, en wel te Grong aan den spoorweg van Drontheim naar Namsos. De Duitschers werden terugge slagen. De Duitschers waren blijkbaar per vliegtuig naar Grong vervoerd. De correspondent van de „Daily Telie- gtarph" aan de Noorisch- Z weedsobe grens meldt, dat Britsche troepen geland zijn te Romsdaisfjord, ten Z.W. van Drontheim, dat den toegang 'beheersüht tot het 26 K.M. lange dal van GudJbrandeal, dat in Z.O. richting naar Hamar loopt. Reuters bijzondere correspondent aan de Zweedsche grens meldt, dat tusschen de Noorsche en Britsche troepen van Narvik tot Drontheim voortdurend actief wordt samengewerkt. Namsos en Bodoe zijn bei de in Noorsche handen. De Noren hebben, naar verluidt, een linie opgeworpen van Namsos tot de Zweedsche grens, teneinde den Duitschen opmarsch te stuiten. De correspondent van Reuter te Stock holm méldt, dat volgens veen gisteren al daar aangekomen jonge Noor talrijke No ren erin geslaagd zijn, op ski's-uit Oslo te ontsnappen en zich naar het Noorden be geven om zich bij de Noorsche troepen te voegen. In een dag waren 2.500 man ont snapt en gezamelijik hadden zij zich naar het Noorden begeven. De Duitsche autori teiten hebben in verband hiermede aan alle mannen tusschen 18 en 50 jaar ver boden, de stad te verlaten en bij alle uit gangen van Oslo en op de voornaamste skiwegen zijn wachten geplaatst. In Noorsche kringen wordt verklaard, dat bet moreel van de Noorsche troepen zeer goed is, de weerstand van het Noor sche volk wordt krachtiger. De Noorsche regeering heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij alle Noorsche ban ken wordt 'gelast Britsche en F rans olie miumt te wisselen voor Noorsche teneinde het voor de geallieerde trooepen gemakke lijker te maken zich van het noodige te voorzien. De koers is vastgesteld op die van 6 April, vóór de landing van de Duit sche troepen. GEVECHTEN BIJ ELVERUM. Gemeld wordt, dat gisterochtend vroeg geveohten zijn begonnen bij Elverum,. waar de Noren sterke stellingen bezetten. Een Noorsch majoor heeft in een onder houd verklaard, dat de Noren den Duit schen opmarsch in dezen sector waarschijn lijk eenigen tijd tot staan kunnen brengen, daar de verdediging goed georganiseerd is en de soldaten gereed zijn om te vechten. Men meldt, dat de Duitschers in betrekke lijk kleine afdeelinigen opereeren en men hoopt, dat door de koortsachtige Duitsche voorbereidingen voor een optreden tegen de geallieerden bij Drontheim de druk rondom Elverum zal verminderen. De toestand der Duitsche troepen in den sector Narvik zou wanhopig zijn. De strijd krachten te Ronnbakseg bij Narvik en te Bjarnssfjell, 5 kilometer van de Zweedsche grens, zouden vrijwel geen aanvoer meer kunnen krijgen. De Noren hebben de tun nels en de bruggen op den ertsspoorweg naar Zweden in de lucht laten vliegen. Het omringende land is niet geschikt voor vliegtuiglandingen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Duit schers thans 65 kilometer ten Noorden van Kongsvinger staan. De Noorsche troepen zouden weinig kans op succes hebben te gen de Duitsche automatische wapenen. De plaatsen links en rechts van de Glom men zijn door de Noren ontruimd. Donderdag zijn Roverud en Grinder reeds 'bezet, ten Oosten van de Glommen dringen de Duitschers verder op, terwijl ten Westen van de rivier eveneens Duit sche troepen opereeren. Ofschoon bij El verum vrij sterke Noorsche troepen afdee linigen geconcentreerd moeten zijn, nam men aan, dat de plaats niog gisteren zou vallen. Ook Hamar is sedert gisteravond in Duitsche handen. De politie heeft biljet ten aangeplakt, waarin de bevolking wordt aangemaand haar kalmte te 'bewaren en de stad niet te verlaten. DE LUCHTGEVECHTEN IN NOORWEGEN De speciale correspondent van Reuter te Oestersund heeft het eerste bericht over het luchtgevecht, dat Maandag boven de fjord van Namsos,is geleverd, van een be trouwbaren Noorschen vluchteling ver nomen. Aan de kust liggen volgens dezen zegsman zeven ernstig beschadigde Duit sche vliegtuigen. Volgens Noren, die in Zweden zijn aangekomen, verwacht men binnenkort gevechten tusschen de Duit schers en de geallieerden rondom de fjord van Drontheim en in het bijzonder aan de kust vlak ten Oosten van de stad. Men zegt verder, dat drie Duitsche vliegtuigen bij het landen op het vliegveld te Vaernes over den kop geslagen zijn: de Duitschers zouden dit vliegveld ontruimen. Het is gisteren door het Noorsche garnizoen te Hegre gebombardeerd. Uit Berlijn wordt gemeld, dat Donder dagavond Duitsche bombardementsvlieg tuigen Britsche zeestrijdkrachten en transportschepen bij Hardstad, ten Noor den van Narvik hebben aangevallen. De bommen werden van verscheidene duizen den meters hoogte geworpen en troffen de havenwerken op het oogenblik, dat de Engelschen waren begonnen met het aan land zetten van manschappen. Drie bom men van zwaar kaliber beschadigden de havenwerken zoo, dat op twee plaatsen de kademuur vernield werd en over een afstand van 10 tot 20 meter in het water zonk. Verscheidene bommen vielen in het water, een deel daarvan echter zoo dicht bij een transportschip, dat dit opgeheven werd en overhelde, zonder zich weer te kunnen oprichten. Men zag, hoe een deel der Engelsche soldaten in het water sprong of het zinkende schip trachtte te verlaten in reddingsbooten en visschersvaartuigen. Een bom van het zwaarste kaliber kwam vlak naast een slagschip, dat de landing moest beveiligen, neer en veroorzaakte op dezen bodem een sterke slingerbeweging, hetgeen tot gevolg had, dat het afweervuur van dit slagschip onmiddellijk gestaakt werd. TWEEDUIZEND DUITSCHERS PER DAG Een uit Noorwegen in Londen aange komen Noorsche ambtenaar heeft tegen over een vertegenwoordiger van Reuter verklaard, dat naar zijn schatting ongeveer 2000 man Duitsche troepen dagelijks te Oslo en Bergen aangevoerd worden door uit Denemarken komende vliegtuigen. De zee, zoo verklaarde hij verder, is niet lan ger geheel vrij voor de Duitschers, maar door de lucht laten zij versterkingen Noor wegen binnenstroomen. Hij raamde, dat het totaal aantal der Duitsche troepen in Noorwegen ruw ge steld kon worden op 60.000. Ook verklaarde hij, dat drie pogingen zijn gedaan om den koning en leden van het kabinet te dooden of gevangen te Er is te veel aandacht gewijd, aldus de ambtenaar verder, aan z.g. verraad door Noorsche ambtenaren. Veel daarvan was geen verraad, maar vond zijn oorsprong in valsche bevelen aan de troepen en de ambtenaren, die gegeven waren door de Duitschers door middel van de radio. Som mige legeraanvoerders geloofden de be velen, die z.g. van den generalen staf kwa men en waarin hun gezegd werd, geen tegenstand te bieden of niet te vuren op de Duitschers, totdat de Duitschers vuur den op hen. Voortgaande zeide de ambtenaar, dat Drontheim genomen was met middelen, erger dan verraad. Terwijl Duitsche schepen het fort van Agdeness in de fjord naderden, terwijl het duister was, dreven zij voor zich uit een groot aantal buit ge maakte passagiersschepen een visschers- booten, bezet met de Noorsche bemannin gen. De kanonniers in het fort durfden niet te vuren, uit vrees, een slachting aan te richten onder de eigen zeelieden. Er hebben zich eenige bewezen gevallen van verraad voorgedaan in Oslo, en Narvik is zeker door verraders uitgeleverd. Voor het grootste deel echter is de aanvankelijke wanorde veroorzaakt door valsche radio bevelen van den kant der Duitschers. De z.g. Quisling-regeering was een farce. Zij is in elkaar gestort. De commissaris des konings van het district Oslo, Christian sen, heeft van de Koninklijke regeering bevel gekregen de bestuursfuncties in Oslo over te nemen, bijgestaan door een comité, waarin ook zitting heeft de rector van de universiteit aldaar. Dit comité houdt geen verband met de Duitschers, maar legt de functies ten uitvoer, die de koninklijke regeering tijdelijk niet kan vervullen in het bezette gebied. De z.g. minister van defensie en minister van justitie in de Quisling-regeer ing, Hvoslef en Jonas, Lie, zijn door Quisling zonder hun voorkennis benoemd. Beiden hebben sindsdien hun diensten aangeboden aan de koninklijke koninklijke regeering. De minister voor socialen welstand in de regeering, Quisling Cabal Lunde, is door de Noorsche troepen gevangen genomen. BRITSCHE TRANSPORTSCHEPEN AANGEVALLEN. Escadrilles van de Duitsche luchtmacht hebben gisteravond weder bij zeer slechte weergesteldheid Britsche transportschepen voor de Noorsche kust met succes aange vallen. Een groot troepentransportschip werd vlak voor de kust rechtstreeks ge troffen door een bom van zwaar kaliber. DE BRITSCHE VERLIEZEN TER ZEE. In gezaghebbende Britsche kringen heeft men er vanmorgen op gewezen, dat de Duitschers sedert 16 Maart beweerd heb ben, 9 slagschepen, 3 slagkruisers, 2 vlieg tuigmoederschepen, 7 zware en 6 lichte kruisers, 13 torpedojagers, 8 duikbooten en 1 transportschip hetzij tot zinken gebracht of buiten gevecht gesteld te hebben. De waarheid is, zoo wordt nogmaals verklaard, dat Engeland sedert het uitbreken der vij andelijkheden in Scandinavië slechts 4 tor pedojagers en 1 duikboot verloren heeft, terwijl, zooals gisteren gemeld, 1 torpedo jager averij heeft gekregen. DE NOORSCHE SCHEPEN IN AMERIKAANSCHE HAVENS. Duitschland doet pogingen om de geal lieerden te verhinderen gebruik te maken van de thans in Amerikaansche havens lig gende Noorsche schepen. In opdracht van Duitschland heeft de Duitsche consul ge schreven aan de Noorsche scheepvaartagen ten in de Vereenigde Staten met het ver zoek hem de namen mede te deelen van de schepen, die in Californische havens lig gen. Tevens heeft hij gevraagd deze schepen in neutrale havens te laten liggen tot het einde van den strijd in Scandinavië. De scheepvaartagenten hebben geen commen taar geleverd, maar er is op gewezen, dat zij geen wettige reden kennen om de ge vraagde inlichtingen te verstrekken. Ver klaard wordt, dat de Britsche autoriteiten zich kortgeleden in verbinding hebben ge steld met de Noorsche scheepvaartagenten in de Vereenigde Staten, wien zij aanboden de schepen te verzekeren op hun terugreis, mits zij naar geallieerde havens gingen, zonder onderweg neutrale havens aan te loopen. MOTIE MET ALGEMEENE STEMMEN AANGENOMEN. De Fransche Kamer heeft gisteren na een geheime zitting unaniem haar vertrou wen in de regeering uitgesproken. Er waren 504 afgevaardigden aanwezig. De stemming in de Kamer is in open bare zitting gehouden. Het eerste deel der motie, „de Kamer brengt een erkentelij ken groet aan de geallieerde strijdkrach ten te land, ter zee en in de lucht en aan het heldhaftige Noorsche volk", werd bij handopsteken met algemeene stemmen aangenomen. Bij het tweede deel „de Ka mer keurt de verklaringen der regeering goed en vertrouwt, dkt zij tot de overwin ning de steeds door het parlement goed gekeurde oorlogspolitiek voortzet", stelde de minister-president de kwestie van ver- tróuwen. Ook dit deel werd eenstemmig aangenomen: er werden 504 stemmen uit gebracht. REDEVOERING VAN BELGISCHE MINISTER-PRESIDENT De Belgische prémier, de heer Pierlot, heeft gisteravond te Brussel in een verga dering van Roomsch-Katholieken sprekende over de binnenlandsche veiligheid, erkend, dat België, dat een asylland moet blijven, ook voor zijn veiligheid moet waken. Wij het ben, zeide hij, een complex van maatre gelen genomen, welke clandestiene binnen komst of verblijf in het land tegengaat en dn vreemdelingen in groepen indeelt. Reeds nu zijn verscheidene duizenden vreemdelin gen geïnterneerd. Wij richten te Ruysselede eer. concentratiekamp in en zijn overgegaan tot een volledige telling der vreemdelingen. Wat de goudvoorraden aangaat, deelde do premier mede, dat deze tot 31 December j.l. waren gedaald tot 1 milliard sinds Ja nuari tot anderhalf milliard zijn toegeno men. België kan zijn grondstoffenvoorziening verzekeren. De handelsbalans is bevredi gend, doch op de verre markten is een ge deelte der klandizie verloren, met name door gebrek aan tonnage of wegens de hoo- ge vrachtprijzen. Anderzijds is de prijsstijging veroorzaakt door hooger grondstoffenprijzen en hoogere vrachten. Ook te dien aanzien zijn wij waakzaam, aldus de premier en wij heb ben besloten de organisatie van de controle op de prijzen krachtiger te maken. Pierlot besloot met te zeggen, dat daar men niet met zekerheid weet, wat de dag van morgen brengen zal, „wij ons tegelij kertijd voorbereiden op vrede en oorlog. De tcekomst is in Gods hand". SCHERPER TOEZICHT OP VREEMDELINGEN IN TURKIJE De Turksche autoriteiten verscherpen hun onderzoek naar het optreden van in Turkije wonende vreemdelingen, zoo meldt een telegram uit Ankara. Hier wordt ge meld, dat in Istanboel het directoraat voor de openbare veiligheid reeds een lijst heeft opgesteld met de namen van ongewenschte vreemdelingen, die aanbevolen worden voor uitwijzing. Er zouden zestig Duitschers op deze lijst voorkomen. De lijst is ter goed keuring voorgelegd aan den minister van binnenlandsche zaken. Vreemdelingen, die kort geleden in het land zijn gekomen, wor den in het bijzonder nauwkeurig gecontro leerd. Het Turksche ministerie van opvoe ding heeft een bevel uitgegeven, waarin van nu af aan verboden wordt leerlingen van vreemde nationaliteit toe te laten tot Turksche scholen zonder machtiging van het ministerie. VROEGERE JOEGO-SLAVISCIIE PREMIER GEÏNTERNEERD D. Stoyadinowitsj, de vroegere Joego slavische minister-president, wiens huis gisteren, zooals gemeld, is doorzocht in verr band met de politieke houding van den ex- premier, welke pro-Duitsch zou zijn, is he denmorgen door de politie gearresteerd en overgebracht naar het stadje Rudnik, in Midden-Servië, waar hij geïnterneerd zal worden. Volgens het Kroatische blad „Dnevnik" wordt de vroegere minister-president van hoogverraad beschuldigd. Ook een broeder van den ex-premier, Drabonir, Stoyadinowitsj, oud-parlements lid en weleer directeur van het dagblad „Vreme" is gearresteerd. GEEN PARADE DIT JAAR. Goebbels sprak gisteravond. Rijksminister Goebbels heeft gisteren aan den vooravond van den verjaardag van rijkskanselier Hitier een redevoering uit gesproken, waarin hij zeide, dat de Engel sche plutocratie kanslooze pogingen onder neemt, het Duitsche volk van zijn leiding te scheiden, om het vervolgens des te ze kerder te kunen vernietigen. Wij beleven thans grootc en waarlijk be slissende tijden. De Duitsche natie raapt zijn geheele kracht bijeen, om zijn volks leven te verdedigen. Front en binnenland vormen een aaneengesloten eenheid, wel ke broederlijk tezamen staat, aangezien het om het bestaan van het Duitsche volk gaat. En daarbij zijn alle Duitschers de buitenlandsche waarnemers en verslagge vers merken dat steeds weer op met altijd nieuwe verwondering vervuld van een rus tig souverein werkend vertrouwen. Mij ons wordt thans slechts gestreden en gewerkt. Niemand klaagt en niemand vraagt. Morgen vieren wij nu den 51sten ver- jaardig van den man, die het Duitsche wonder heeft volbracht. Ditmaal zal geen parade worden gehouden. Maar de liefde, welke ons met hem verbindt en het ver trouwen, dat wij hem schenken, is daarom des te hartelijker, dieper en inniger ge worden. Hess spreekt voor de radio. Ter gelegenheid van Hitler's verjaardag heeft minister Hess zich over de radio tot de Duitsche jeugd gewend. Na dezen oor log, zoo verklaarde hij o.a., zal Duitsch land weder koloniën bezitten en de geheele wereld zal voor jullie openstaan. De weermacht betuigt trouw aan Hitier. De opperbevelhebber van het leger, de marine en de luchtmacht hebben ter gele genheid van Hitler's verjaardag ieder een dagorder gepubliceerd, waarin trouw aan den Fuehrer betuigd wordt. De laatste in de serie van vier winterwedstrijden is op de golflinks te Noordwijk gespeeld. Mevr. Furnée. aan slag. Mevr. Dorhout Mees ziet belangstellend toe De interacademiale schermwedstrijden eijn Donderdag en Vrijdag ie Leiden gehouden. - Een duel tusschen twee rivalen, waarbij het zoo nu ert dan heet toeging

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5