De Stedebouwkundige ontwikkeling der Sleutelstad C. F. M RfPÖEL's EATERDAG 20 APRIL 1940 0E LEIDSCHE COURANT f.EKaiE BLAD - PAG. 2 Abonnenymtsprjjs: voor Leiden 18 c«nt per week; 2.5Ü per kw&rtaaL B4 onze aifenten /0 cent per week; f &.60 per kwartaal. Franco per poat 1.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent v Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 60 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER 7 ZACHT WEER. De BUI seint: Verwachting: Zacht weer. Tijdelijk betrokken met plaatselijk eenigen regen, overigens gedeel telijk bewolkt. Meest matige overwegend Zuidelijke wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: zwaarbewolkt, matige Z. wind, 8 gr. C. Vlissingen: Zwaarbewolkt, matige Z. Z. wind, 9 gr. C. De Bilt: Halfbewolkt, zwakke Z. wind, 11 gr. C. Groningen: Zwaarbewolkt, zwakke Z. Z. W, wind, 8 gr. C. Maastricht: Lichtbewolkt, zwakke Z. wind, 11 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Het minimum, dat gisteren in onze om geving stormachtig wind bracht, is snel in Noordelijke richting verdwenen. Het werd gevolgd door een belangrijke drukstijging, waarbij de wind in ons land tegen den avond snel ging liggen. Tegelijkertijd trok het gebied van hoogen luchtdruk over Zuidoost-Frankrijk in beteekenis toene mend raar Duitschland. Tengevolge hier van draaide de wind in ons land weer naar het Zuiden. Uit de schaarsche berichten van het Wes ten valt af te leiden, dat zich thans een stroom van depressies in Noordoostelijke richting van de Azoren via de Britsche eilanden naar Scandinavië moet bewegen. De storingsfronten hiervan zullen vermoe delijk juist tot onze omgeving doordringen. Bij ponta Delgada bevindt zich weer een nieuwe depressie, die nu snel dieper wordt en daar zware regen brengt. De kern ver toont thans reeds standen van 989 mbar. Tengevolge van den luchtdrukverdeeling wordt over geheel West-Europa warme en betrekkelijk vochtige lucht aangevoerd, waarbij over het algemeen de bewolking vrij zwaar is en hier en daar wat regen valt; de afgetapte hoeveelheden waren op de beschikbare stations echter nergens meer dan 5 mm. Over het Middellandsche Zeegebied is de luchtdrukverdeeling zeer vlak geworden en heerscht overal rustig weer met hooge tem peraturen. In Italië is de bewolking echter nog zwaar en viel hier en daar eenige re gen. LUCHTTEMPERATUUR. 16.— gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdag namiddag 7.36 uur tot Zon dagmorgen 4.21 uur; van Zondagnamiddag 7.38 uur tot Maandagmorgen 4.19 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 21 April v.m. 1.45 uur en nam. 2.10 uur; Maandag 22 April v.m. 2.30 uur en n.m. 2.55 uur. Maan op 506 Zaterdagavond, onder 4.28 uur Zondagmorgen; op 6.28 Zondagavond, onder 5 uur Maandagmorgen. (Maandag volje maan). KLEUTERSCHOOL „VOORZIENIGHEID". De kleuterschool behoorende bij de scho len van de Voorzienigheid, die wegens de militaire bezetting dier scholen tijdelijk moest worden opgeheven, wordt met 1 Mei a.s. heropend aan de Hoogewoerd No. 53. Kinderen vanaf 2% jaar kunnen worden toegelaten. Aangifte van leerlingen kan ge schieden aan de Voorzienigheid, Hooge woerd 57, bij voorkeur 's avonds tusschen 7.30—8 uur. Haar ontstaan en uitgroei in beeld gebracht door den Directeur van Gemeentewerken, den heer A. M. de Blauw Op de vergadering der Ned. Ver. van Directeuren van Gemeentewerken In de Kleine zaal der Gehoorzaal werd hedenmorgen de voorjaarsvergadering ge houden van de Ned. Vereeniging van di recteuren van Gemeentewerken, welke o.m. werd bijgewoond door den burgemees ter, mr, A. van de Sande Bakhuyzen. Op deze vergadering hield de directeur van Gemeentewerken te Leiden, de heer A. M. de Blauw, een voordracht over de ontwikkeling van de stad. Spr. begon met een kort historisch over zicht. Het ontstaan der Sleutelstad en haar groei. De stad is ontstaan in de 9e eeuw, toen onder de règeering van Karei den Kale kleinzoon van Karei den Groote hier, ter plaatse waar de beide Rijnarmen samen komen, een Burcht gesticht werd ter verdediging tegen de invallen der Noor- Ten Westen van den Burcht de eenige der destijds in ons land gestichte burchten, welke nog, zij het in wat gewijzigden vorm, bewaard is gebleven ontwikkelde zich allengs een woonbuurt, een stad, alwaar de graven van Holland in de 12e en 13e eeuw bij voorkeur verblijf hielden en Willem II en Floris V geboren werden. Die oude stadskern, waarin o.a. de Breestraat lag, was eenigszins ovaalvormig en besloeg, om- gracht en ommuurd, een lengte van pl.m. 750 M. en een grootste breedte van pl.m. 400 M. Toen omstreeks de 14e eeuw handel en industrie opbloeiden, hield de stadsontwik keling daarmede gelijken tred en vonden achtereenvolgend, beoosten en benoorden den Burcht en bewesten en bezuiden de oude stadskern, drie uitbreidingen plaats, n.l. in 1294, 1355 en 1389, waarmede de stad tenslotte tot Wittesingel, Oude Vest en Vestestraat was uitgebreid. In het begin der 16e eeuw was het aantal inwoners pl.m. 15000; Leiden had toen meer inwoners en meer huizen dan Amsterdam en was de grootste stad in Holland. Tot het beleg in 1574 bleef het inwoner tal vrijwel constant, doch gedurende het beleg stierven door pestziekte pl.m, 6000 menschen, waardoor het bevolkingscijfer tot 8000 daalde. Na het beleg en de stichting van de Hoogeschool brak een nieuwe welvaarts periode aan, en nam het bevolkingscijfer snel toe; in 1600 was het pl.m. 30000, in 6125 45000, tot, het omstreeks 1670 een grootte bereikte, gelijk aan dat van het te genwoordige Leiden, n.l. 70.000 80.000, zulks ondanks zware pestziekte de bevol king voortdurend teisterde en er jaren wa ren, dat zelfs 12000 a 15000 sterfgevallen voorkomen (1635 en 1655). Het was in dien tijd, dat om de verspreiding van de „heete pestziekte" zooveel mogelijk te voorkomen, den Directeur van Gemeentewerken, des tijds „stadsfabriek" geheeten, werd opge dragen om honderden pektonnen aan te schaffen „om bij voortgang van de ziekte tot zuivering van de lucht te worden ver brand". Van de periode vóór het beleg dateeren slechts weinige der nog bestaande monu mentale gebouwen, n.l. de Burcht, het Gra vensteen (13e eeuw), de Hooglandsche- of St, Pancraskerk (1312) en de Pieterskerk (1400). De meeste van de monumenten dateeren uit de welvaartsperiode vlak nè het beleg als: Academiegebouw, verbouwd Klooster der Witte Nonnen, in 1581 als Universiteit in gebruik genomen, in 1616 verbrand en in 1618 wederom in gebruik genomen. Rijn- land'shvis (1598), Latijnsche School (1600), Weeshuis aan de Hooglandsche Kerkgracht (1607), Stadstimmerwerf (16121. Marekerk (1639—1649), Lakenhal (1640), Waag (1658) en Pesthuis (1658). Ook dateeren uit laatst bedoelde periode de meeste statige parti culiere huizen, welke er nog zijn aan Ra penburg, Breestraat, enz., en het groote aantal nog bestaande mérkwaardlge hofjes met poortjes. Het spreekt vanzelf, dat met de sterke bevolkingstoename in de 17e eeuw achter eenvolgens stads vergrooting en plaats von den; dat waren er na ongeveer 3 eeuwen stilstand wederom drie, n.l. in 1610, 1644 en 1659, waarmede de stad den tegenwoor- digen vorm binnen de singelgrachten ver kreeg. Als men bedenkt, dat de totale ge- biedsoppervlakte toen slechts pl.m. 170 h.a. bedroeg zijnde nog niet 1/7 deel der te genwoordige gebiedsoppervlakte (1254 h a.) dan is het duidelijk, dat b(j een inwonertal van over de 70.000 de men schen wel heel dicht op elkaar woonden en dat ook de sporen daarvan thans nog in de vrij talrijke nauwe straten en stegen worden aangetroffen. Na de bloeiperiode in de 17e eeuw volg de in de 18e eeuw een groote achteruit gang van handel en industrie, gepaard met een sterke bevolkingsafname, mede veroorzaakt door hooge sterftecijfers. In den aanvang der 19e eeuw waren er nog slechts 28.000 inwoners. Daarna neemt de bevolking weer geleidelijk toe, en be reikt in 1865 een aantal van pl.m. 40.000. Omstreeks dien tijd het midden der 19e eeuw werden vele grachten gedempt (hoofdzakelijk om de ernstige grachtver vuiling te beperken), verschillende vest- wallen en bolwerken afgegraven en vele poorten en molens gesloopt, zoodat toen helaas veel stadsschoon ten offer is geval len. Van de 9 fraaie poorten, die er toen waren, zijn er nog maar 2 over, n.l. de Morschpoort en de Zijlpoort. Van de mo lens, waarvan er in de 17e eeuw nog 19 en in het begin van de 19e eeuw nog 10 op de vestwallen stonden, zijn er thans nog maar 2 over, n.l. „De Valk" en „De Stier": welke beide dringend restauratie behoeven, vooral laatstgenoemde. Het duurde tot 1896, dat een nieuwe grensuitzetting verwezenlijkt werd, waar bij het gebied der gemeente toenam van 170 h.a. tot 564 h.a. en het bevolkingscij fer van 45.000 tot 55.000. In 1919 kwam wederom grenswijziging tot stand, waardoor de stad haar huidige begrenzing verkreeg en pl.m. 689 h.a. werd toegevoegd aan het stadsgebied, dat daar mede steeg tot 1254 h.a., terwijl het inwo nertal, inmiddels aangegroeid tot 61.000, met 4000 geannexeerden toenam tot 65.000. Men kan wel zeggen, dat onmiddellijk na deze grenswijziging, welke met het ein de van de oorlogsjaren samenviel, een be langrijke opleving in de stadsverbeterings- werken optrad. Belangrijke toegangswe gen naar de stad, o.a. de Hooge Rijndijk en de Rijnsburgerweg, werden verbreed en verschillende verruimingen van de binnen stad vonden plaats, waarvan de voornaam ste zijn de doorbraak SteenschuurLeven daal met aanleg Korevaarstraat (1924), noodig in verband met den aanleg van de interlocale (blauwe) tram naar Den Haag, (eerste) verbreeding Gangetje en aanleg Kaasmarkt op het door slooping van het Oud-Invalidenhuis vrijkomende terrein. Ook de vernieuwing van bruggen Lei den telt pl.m. 135 bruggen, waarvan 27 be weegbaar werd toen krachtig ter hand genomen, noodig in verband met de toe neming van de verkeerseischjen. In de eer ste plaats werden de smalle en zwakke dubbele ophaalbruggen door breede moder ne bruggen vervangen, wat in zooverre wel jammer is, omdat juist die dubbele op haalbruggen zoo'n typisch stadsbeeld op leverden, en thans nagenoeg verdwenen zijn. Van dat type is er nog maar één over (dé Kerkbrug). Verbeteringen der laatste jaren. Spr. weidde hierna uitvoerig uit over het geen er in de laatste negen jaren op het gebied van openbare werken in de Sleutel stad is verricht. Met het bouwen van nieuwe bruggen werd geregeld voortgegaan, niet alleen strekkende ter vervanging van bestaande, maar ook tot het maken van geheel nieuwe bruggen, waar zulks met het oog op nieuwe verbindingswegen of wegens stadsuitbrei ding noodzakelijk was. Zoo zijn er na 1931 alleen al 16 nieuwe bruggen gebouwd, waarvan 11 vernieuwd en 5 geheel nieuw, terwijl het bouwen van een 5-tal nieuwe bruggen in voorbereiding ia. Omdat er nog verschillende zwakke of smalle bruggen zijn, zullen er binnen af- zienbaren tijd nog meer moeten volgen. Het bruggenvraagstuk is voor deze stad van bijzonder groote beteekenis, vooral ook uit financieele oogpunt. Speciaal de be weegbare bruggen kosten veel aan onder houd en bediening. Nog slechts weinig ja ren geleden werd alleen aan bedienings koeten (hoofdzakelijk brugwachtersloon) jaarlijks rond 80.000 besteed. Daarom wordt natuurlijk krachtig naar beperking dezer kosten gestreefd, in de eerste plaats door intensieve toepassing der techniek, maar tevens door vervanging van beweeg bare door vaste bruggen. Een ander belangrijk vraagstuk is: de verwijdering van het afvalwater. Met de in 1927 aangevangen uitvoering van de centrale rioleering is vrij geregeld voortgegaan, ten eerste door het leggen van diepriolen en verder door den bouw van het zuidelijk rioolgemaal. Het centrale rioleringsstelsel berust hier op een verdeeling van de stad in twee be- malingsgebieden, een noordelijk en een zui delijk, met resp. rioolgemalen oan den Ma- resingel en de Geeregracht. Via het hoofd- rioolgemeal werd het water naar de noord grens der gemeente geloodst, waar het tot voor kort ongereinigd werd geloodst. Rijn land eischte tenslotte wegens den steeds ongunstiger wordenden toestand van het boezemwater den bouw van een rioolwater- zuiveringsinrichting, welke dan ook tot stand kwam en waarin het rioolwater vol ledig mechanisch en biologisch wordt ge reinigd. In verband met de uitbreiding van het aantal op de centrale rioleering aange sloten wijken is reeds een uitbreiding van de capaciteit der zuiveringsinrichting in voorbereiding. Andere belangrijke openbare werken, welke in het laatste decennium werden uitgevoerd, zijn o.a.: het dempen van de Middelstegracht, van het Levendaal, ge paard met den aanleg van een verbin dingsweg over de Plantage naar den Hooge Rijndijk; het verbreeden en asfalteeren van alle Singelwegen. In afwachting, dat de Veemarkt t.z.t. naar deiji buitenkant der stad zal worden ver- Laat „Meerpoel" U ej Aan welk merk Doch Lada is, d Altijd prima zoi NAAIMAC !£U demonsfreeren jt i^eesfe heeft, z|l 't leeren ifg U |eeft INEHANDEL Alléén: Breestraat 171 plaatst, werd de bestaande Veemarkt ge wijzigd en uitgebreid. Op het terrein van de gesloopte Katoen- fabriek werd een nieuwe verbindingsweg tusschen Zijlsingel en Heerengracht aan gelegd, de slooping van gebouwen aan het Gangetje en de bouw van een moderne win kelgalerij verbeterden het stadsaspect ter plaatse zeer belangrijk. Om het Schuttersveld vrij te krijgen werd aan den buitenkant der stad een nieuw exercitieterrein, annex sportveld, aange legd. Op een terrein aan den Rijnsburgerweg wordt in aansluiting met den Leidschen Hout een groot sportveldencomplex aan gelegd met twee voetbalvelden, een hockey en korfbalveld, een slntelbaan, tennisbaan, enz. Een belangrijke saneering vond plaats tusschen Haarlemmerstraat en Oude Vest, waar tal van krotwoninge». werden opge ruimd; verschillende andere saneerings- plannen zijn in voorbereiding. De stadsuitleg vond op krachtige wijze voortgang. De totstandkoming van ver schillende nieuwe woonwijken zal er on getwijfeld toe hebben bijgedragen het tot voor kort geregeld in elk jaar nog geconsta teerde vertrekoverschot betreffende het in- wondertal der gemeente om te zetten In een vestigingsoverschot. Sinds 1931 is het bevol kingscijfer met plm. 7000 toegenomen, wel ke toename vooral In de allerlaatste jaren relatief het sterkst is geweest, n.l 1200 a 1500 zielen per jaar. Spr. somde daarna op de verschillende gemeentelijke bouwwerken, welke in de af- geloopen jaren tot stand kwamen, als de brandweergarage, het nieuwe Gymnasium, belangrijke verbouwingswerken van het Openbaar Slachthuis tot een bedrag van ruim 400.000, enz. Een vraagstuk, dat sinds jaren een punt van ernstige zorg uitmaakt, is het overweg- vraagstuk. Dit verkeert op het oogenblik wel in een zeer actueel stadium, omdat er gegronde reden bestaat voor de verwach ting, dat het binnenkort nu eens eindelijk tot verwezenlijking zal komen, met dit voorbehoud alweer, dat de huidige tijdsom standigheden „geen spaak in het wiel" zul len steken. In den loop der tijden zijn verschillende plannen gemaakt om tot een oplossing van dit penibele vraagstuk te komen. Men heeft gedacht aan diverse tunnels, aan overbrug gingen, doch dit waren alle provisorische oplossingen, bij bestudeering waarvan men meer en meer tot de overtuiging kwam, dat slechts het omhoog brengen van de spoor baan, gepaard met den bouw van een nieuw station, tot een alleszins bevredigen de oplossing zou voeren. Een moeilijkheid vormen nog de belang rijke kosten, welke voor het laatstelijk door de Spoorwegei. terzake opgemaakte plan, zijn te stellen op 3% a 4 millioen gulden, waarbij vanzelf ook de vraag naar voren komt, hoe die kosten over de daarbij be trokken instanties zijn te verdeelen. Spr. uitte den wensch, dat spoedig terzake al- geheele overeenstemming zal zijn verkre gen, ook in verband met de stedebouwkun dige ontwikkeling van de Sleutelstad. Tot beslü'it wees de inleider nog op de gunstige ligging van Leiden ten opzichte van het Rijkswegennet, waardoor Leiden binnenkort zal komen te liggen in het knooppunt van de snelwegen, welke de hoofdstad met de beide andere groote ste den van het land verbindt. Na deze inleiding zou de Stadhuis-archi tect, ir.' C. J. Blaauw, een causerie houden over de vorderingen van den Leidschen Stadhuisbouw. Aangezien de heer Blaauw evenwel door droeve familie-omstandigheden verhinderd was hieraan gevolg te geven, deelde de di recteur van gemeentewerken, de heer A. M. de Blauw, een en ander mede over den stand van zaken. Na de lunch, welke in café-restaurant „In den Vergulden Turk" werd gehouden, wer den excursies gemaakt naar het nieuwe stadhuis en het Openbaar Slachthuis, na af loop waarvan een thee wordt aangeboden in „Zomerzorg". ROSE MARIE. Zondagavond 28 April, zal het Gemengd Zr.ngkoor „Pulchri Studio" zijn jaarlijksche uitvoering geven in de Stadsgehoorzaal. Het heeft zijn keuze laten vallen op de mooie operette, getiteld „Rose Marie", een oor spronkelijk zangspel in drie bedrijven, tekst en muziek van Sam Vlessing. Het koor bestaat uit solo's, duetten, trio's en het 4- stemmig gemengd koor, alls onder begelei ding van het Leidsche Symphonie-orkest. Uitsluitend oude Fransche costumes. Dit stuk belooft een éclatant succes te worden, maanden van gedegen studie zijn aan de uitvoering voorafgegaan. Met en thousiasme en liefde hebben de speelsters en spelers zich geoefend, en zij trappelen van ongeduld om haar beste kunnen te too- nen, en de kunst-lievende Leidenaars zullen zich niet onbetuigd laten, maar In dichte drummen optrekken op den bewuslen avond naar de Stadsgehoorzaal, om te genieten van een drama, vertolki in zang en decla im tie. Het stuk speelt in den Elzas, in het dorpje Bellevile, omstreeks het jaar 1850. Gemeentel. Aankondiging STAAT VAN LEG. De Burgemeester van leiden maakt be kend, dat bij Koni ïklij/kïBesluit met in gang van 19 April 940 «eze gemeente in STAAT VAN BELHJ is jerklaard en ves tigt de aandacht o het fbverzicht van de voornaamste wets lejpalÉigen betreffende den thans ingetrec m bffzonderen rechts toestand, hetwelk de§daarvoor bestem de plaatsen is aangeplakt. WAARSCHUWING. De Directeur van den Reinif ings- en Ont- smettingsdienst deel die het schoonmak^ strekte huisvuilemn schen te verrichten, I bij besluit van Bur^ ders voorloopig aan de „Emmer Schj Stavleu, Langebrug f Andere schoonmaakdiensten, die zich hiertoe eventueel aanmelden, hebben deze vergunning niet. 2211 ingezetenen, hen ver- zelve wen- neÖe, d t deze arbeid J"- en Wethou- is toegestaan imaalp Centrale", P. Een meisje, Rose Marie geheeten, is de pleegdochter van een welgestelde boerin. Zij is, verliefd op Jean, en Frans, evenals zij pleegkind van vrouw Trincard, bemint Rose Marie en wil haar ten huwelijk vra gen. Zij weigert omdat Jean haar verloof de is. Er heeft een mysterieuse diefstal op het kasteel plaats, en Jean wordt ten on rechte verdacht, mede door toedoen van Frans, die in de vlucht van Jean een geree- de aanleiding vindt Rose Marie te vragen, maar zij blijft weigeren, en blijft gelooven in de onschuld van haar verloofde. Na vele avonturen zwerft Jean, en eindelijk moe- gezworven komt hij in zijn dorp terug, waar zijn onschuld wordt bewezen en hij de ge lukkige echtgenoot wordt van zijn Rose Marie, die hem trots alles getrouw bleef. Voorziet u tijdig van kaarten 40 en 60 cents. W. BENDE, Moderator van Pulchri Studio. GIDSENBEWEGING IN DE STAD LEIDEN Hebben wij nu nog niet genoeg bewe gingen en organisaties, zult U onwille keurig bij U zelf denken, wanneer U dit opschrift leest! En inderdaad ontbreekt er nog iets. Zoo hoorde ik dikwijls meisjes van ongeveer 12 jaar zeggen: „Waarom kunnen ook wij niet aan Padvinderij doen, waarom mogen wij niet in zoo'n leuk cos- tuum loopen, met een riem en waaraan een mes, fluit en dergelijke artikelen ben gelen?" Wij kunnen dat gemis aanvoelen, en dat gemis aanvullen is de bedoeling van deze beweging, en de meisjes van 12 tot 15 jaar zullen haar dan ook wel van harte toejuichen. Wat is nu feitelijk het karakter en het doel van deze beweging? Meerdere malen hebben de Bisschoppen na rijp be raad geweigerd hun goedkeuring te geven aan een Katholieke meisjes-padvinderij, maar toch heeft Monseigneur Huibers, onze Bisschop, toegestaan een beweging op te richten, die bepaalde kenmerken heeft, zooals een eigen uniform, een hol, eigen groet, kampvuur; maar waarvan het doel gericht is op de Katholieke Actie. Wij kunnen het dus het beste noemen padvin derij met een speciaal doel, en als hoofd leider een Priester-Aalmoezenier. Haar ge- heele karakter en methode is erop gericht om eigen karakter te vormen, menschen, die bewust hun Katholicisme beleven wil len, te leeren onder alle omstandigheden trouw te blijven aan hun idealen, en ook in moeilijkheden iets goeds tot stand te bren gen, het aankweeken dus van een echt- katholieken geest. Practisch worden de Gidsen geholpen bij hun Wet door 'n stelsel van klassen en vakken die ze door zelf werkzaamheid en voor 'n groot deel op eigen initiatief doorloopen. Dit alles ge schiedt op 'n vroolijke en royale manier. Hier in Leiden wilden wij beginnen met een groep meisjes van 12 tot 15 jaar, zij komen samen in hun hol, dat ze zelf helpen mee inrichten. Maar ge begrijpt dat om te beginnen de hoogst noodzakelijke dingen noodig zijn, b.v. een gezellige potkachel, kastgordijnen, enz., ook geld is van harte welkom. Een meisje dat op de teeken academie is, heeft aangeboden de muren te beschilderen. In andere steden maken de Gidsen een geweldigen opgang, hier zal 't dus ook een enthousiaste beweging worden, met ideale Gidsen. Wie komt in aanmer king voor Gidsen? Alle, en alleen de studeerende meisjes aan-onze Muio's, H.B.S. en Gymnasia. Nu Leiden weet wat er gaande is in onze krin gen, hoop ik dat niemand zal achterblijven. Behalve dus degenen die worden bezocht door de Gidsen-leidsters worden allen uit- genoodigd zich in verbinding te stellen met de Dames-Leidsters. Wij beginnen zoo spoedig mogelijk, moge Gods' Zegen rusten op onze onderneming. WILLY BRAND DOMINICA WYTENBURG JETTIE CUPPEN W. E. M. BENDE, Pr.-Aalmoezenier De politie-brandweer is gisteren viermaal uitgerukt met haar ladderwagen om assi stentie te verleenen bij aangerichte storm schade voor perceelen aan het Rapenburg en den Hooge Rijndijk en voor een recla mebord aan den Apothekersdijk.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2