Vuurzee in de gemeente Geilen (N.B.) ]De Liturgie der Kerk] Qemenyde SiexicMen Vier boerderijen en vijf voorraad schuren afgebrand SATERDAG 20 APRIL 1940 0£ COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 BAGGERMOLEN IN DEN STORM OP HET IJSSELMEER VERGAAN Zeven opvarenden door de „Maasland" gered. Uit Blokzeil wordt aan de „Tel" bericht: In een vliegenden storm, die gistermid dag op het IJselmeer huishield, is de groote baggermolen „Delfzijl" losgeslagen en ver gaan. Na een uiterst moeizamen tocht zijn de zeven opvarenden door de sleepboot „Maasland" gered. Tusschen Schokland en Kuinre, in het IJselmeer, worden enkele baggerwerken uitgevoerd door de N.V. Zanen Verstoep. De baggermolens lagen ongeveer elf kilo meter ten Nooiden van het eiland in wild weer te stampen toen plotseling, tegen twee uur 's middags, twee kabels van de „Delf zijl" sprongen. De boot begon te slingeren en onmiddellijk sloegen de golven ovei het schip, zoodat de zeven opvarenden, die ge lukkig hun zwemvesten hadden aangetrok- ker. en reddingsgordels hadden omgedaan, de grootste moeite hadden den loggen mo len boven water te houden. De uitvoerdei van het werk, de heer Boo gaard te Vollenhove, vernam van de moei lijkheden en trok naar Blokzijl. In dit stidje riep hij de hulp in van enkele beva ren menschen en samen gingen zij met een sleepboot naar het vaartuig, dat in een steeds hachelijker positie kwam. Koog sloe gen de golven over het schip. Het water op de sleepboot stond dertig centimeter hoog in de stuurhut, zoodat men, veiligheidshal- V- ook op deze boot de zwemvesten -aan trok. Na uren werk gezonken. Na harden strijd bereikte men ten slotte den in nood verkeerenden baggermolen, die reeds zwaar slagzij maakte. Onder lei ding van den heer Boogaard werd nog uren lang gewerkt om ti traenten den molen te behouden, doch steeds werd de zee ruwer en tegen drie uur kwam men tot de con clusie, dat de pogingen moesten worden opgegeven. Het was door de geweldig hoo- ge zeeën en het steeds meer slagzij maken vai den molen onverantwoordelijk nog aan boord te blijven. Met ware doodsverachting heeft de be manning van de sleepboot daarop getracht verbinding te verkrijgen met den zinken den molen. Tenslotte gelukte dat. Alle ze ven opvarenden konden op den grooten baggermolen „Gorkum" van dezelfde fir ma overgebracht worden. Allen waren door en door nat, maar ongedeerd. De mannen, die alles kwijt zijn, hebben liefderijk onder dak gevonden in hotel „De Verwachting". Alleen de scheepshond is verdronken. De sleepboot bleef nog geruimen tijd in de nabijheid, maar tegen halfviei verdween ■de mooie molen in de witgekopte golven. D sleepboot keerde daarop naar de haven van Blokzijl terug. De molen zal worden gelicht. Verder zijn, juist toen de wind 'smiddags iets in hevigheid afnam, vier zandschuiten van de firma Zanen Verstoep van de slee- yen losgeslagen en bij Kuinre gestrand. Ir. de Leeuwte, onder de gemeente Ambt- Vollenhove, is voorts 'een groote ijzeren kapschuur gistermiddag door den storm op genomen en een dertig meter verder, ver nield, neergeworpen. Hierbij deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. BOTSING TUSSCHEN TWEE GOEDERENTREINEN TUSSCHEN VUGHT EN DEN BOSCH Ernstige spoorwegstagnatie Vanmorgen zijn twee goederentrei nen met elkaar in aanrijding geweest op het spoorwegemplacement tusschen Vught en 's-Hertogenbosch. Een groot aantal goederenwagens is tengevolge van de botsing beschadigd en ont spoord. Do zuidelijke toegangen tot het station den Bosch, dus die naar en van Lage Zwa- luwe, naar en van Tilburg, en naar en van Boxtel, werden als gevolg hiervan ver sperd. Het spoorwegverkeer naar het zuiden on dervond dientengevolge groote stagnatie. Het reizigersverkeer van het noorden naar het zuiden werd in plaats van over Den Bosch, over Arnhem en Nijmegen en Dor drechtLage Zwaluwe geleid. De spoorwe gen hebben onmiddellijk busdiensten inge legd van do Bosch naar Waalwijk, Til burg en Vught Tusschen Vught en Boxtel werd nog een treinverbinding onderhouden. Voorloopig werd tusschen Den Bosch en Utrecht een uurdienst onderhouden en wel electrisch op het traject Utrecht—Zaltbom- mel en diesel-electrisch tusschen Zaltbom- mel en Den Bosch. Van Den Bosch uit was het verkeer naar Nijmegen normaal. Onmiddellijk na het ongeval werd met de Bijna veertig personen dakloos De sterke wind, welke gisteren woei, heeft in de gemeente Geffen (N.Br.) aan een brand den omvang van een ramp gegeven. Door tot nog toe onbekende oorzaak ontstond gistermiddag omstreeks kwart over vijf brand in de voorraadschuur van den heer F. Ruys aan de Broek straat. De sterke wind wakkerde het vuur in de opgesiagen partijen hooi en rogge aan en binnen enkele oogenblik- keu was ook de kapitale boerderij van deti heer Ruys, welke op enkele meiers afstand van de schuur is gelegen, door het vuur aangetast. De vlammen bleken niet te stuiten. Zij maakten zich ook meester van een leeg staand» boerderij, eveneens eigendom van den heer Ruys. Daarnaast stond de boerderij van den heer A. van Zandvoort. Zoowel deze als twee schuren, welke op het erf stonden, gingen verloren. Slechts met de grootste moeite gelukte het de ziek te bed liggende echtgei.oote van den heer Van Zandvoort tijdig buiten het gebouw te brengen. Hooge lindeboomen scheidden de boer derij van den heer Van Zandvoort van die der familie Schel. Deze boom en hebben de boerderij van Schei gespaard, doch zij vormden geen voldoende scherm, om te voorkomen, dat vonken overwaaiden op de ongeveer veertig meter verder geiegen boerderij van den heer Willems, welke eveneens"in brand geraakte. Ook deze werd geneel verwoest. De bij deze boerderijen behooier.de schuren brandden eveneens tot deu grond af. Her feit, dat al deze gebouwen rieten da ken hadden, verklaart mede de zeer snelle uitbreiding van den brand. Slechts met zeer groote moeite gelukte het een gedeelte van den inboedel en het vee van den heer Willems te redden. Ook het vee van den heer Van Zandvoort kon in veiligheid wor den gebracht. Van den heer Ruys kwamen eenter zes koeien, een aantal varkens en een groot aantal kippen in de vlammen om. Slechts zes koeien, welke in de boerderij waren ondergebracht, konden worden ge red. De inboedel ging geheel verloren. De burgemeester van Geffen, de heer Veltman, had toen de brand een angst- wekker.den omvang aannam de assisten tie van de brandweer uit Oss ingeroepen. Deze was spoedig ter plaatse en gaf met enkele stralen water, doch zij stond vrijwel machteloos tegenover de vuurzee. Een groot aantal militarren verleende medewerking bij het blusschingswerk. Zij slaagden er in, bijgestaan door buren, een belangrijk deel van den inboedel van den heer Willems te redden. Tevens verrichtten zij goed werk, door er voor te waken, dat de vonken geen onheil konden aanrichten aan aangrenzende perceelen. De schade, welke is aangericht, is zeer aanzienlijk. Groote voorraden hooi, stroo en rogge zijn verloren gegaan, terwijl te vens alle landbouwwerktuigen, welke in de boerderijen waren opgeslagen, door het vuur zijn vernield. De gezinnen, die in de boerderijen woonden, bestonden uit totaal bijna veertig personen. Zij zijn thans dak loos. Voor de eigenaars van de perceelen is deze brand een ramp, daar zij allen laag verzekerd zijn. Uiteraard trok de felle vuurzee groote belangstelling, niet alleen uit Geffen en Oss, doch ook uit de andere omliggende ge meenten. Omstreeks zeven uur was men het vuur meester. opruimingswerkzaamheden begonnen. Een der treinen door onveilig signaal gereden. De botsing tusschen de beide goederen treinen, welke zoo groote stagnatie in het treinverkeer ten zuiden van den Bosch heeft veroorzaakt, geschiedde vanmorgen om tien minuten over half vier. Op dat moment vertrok een volbeladen goederentrein, nummer 4009, van Den Bosch naar Roozendaal. Gelijktijdig kwam in het station Den Bosch aan de volgtrein 7737 uit Utrecht, welke geheel was samen gesteld uit ledige kolenwagens. Deze trein had moeten stoppen, zoowel volgens de dienstregeling als wegens onveilig signaal. Door tot nu toe onbekende oorzaak reed de trein echter door en toen de locomotief en drie wagens trein 4009 op kruisend spoor de trein uit Utrecht was bestemd voor Eindhoven was gepasseerd, kwamen beide treinen met elkaar in botsing. Van den voor Roozendaal bestemden goederentrein, die nog slechts weinige vaai*t had en daardoor vrijwel onmiddellijk stil stond, raakte slechts een der wagens met een as buiten de rails. De gevoleen voor den aanrijdenden trein waren echter ern stig. Een twintigtal wagens werd uit de rails geworpen, door en over elkaar en ten minste zes wagens werden totaal in elkaar gedrukt. Het was een ontzettende ravage, een versperring 'o-^lijkertijd van alle lij nen raar bot n"den. Tegen vijf uur, toen voldoende materieel was vrrri"kon met het opruimings- werk worden begonnen. De eene wagen van tein 4009, die uit de rails was geloo- pen, was spoedig weer op zijn plaats ge bracht, waarna dé trein kon worden terug getrokken en langs anderen weg afgevoerd. Het opruimingswerk moest echter zeer voorzichtig geschieden. Doordat in verband met de eiectrische bovenleidingen geen groote kranen konden worden gebruikt, vorderde het opruimingswerk echter zeer langzaam. Er werd echter met alle macht onder leiding van ingenieurs en instruc teurs der spoorwegen uit Den Bosch aan het vrijmaken der spoorlijnen gewerkt. Ook de stationschef was reeds zeer vroeg ter plaatse. Zooals reeds -gemeld, ondervond het spoorwegverkeer naar het zuiden groote vertraging. Waren oorspronkelijk busdien sten ingelegd naar Waalwijk, Vught en Tilburg, deze laatste kon spoedig weer ver vallen, omdat besloten werd de treinen van Roozendaal, die via Tilburg naar Den Bosch reden, voorloopig tot Boxtel te laten rijden, zoodat de reizigers voor Tilburg per bus naar Vught worden gebracht en vandaar naar Boxtel, op welke lijn een eiectrische verbinding wordt onderhouden, konden vertrekken. In de eerste plaats werd de spoorlijn naar Lage Zwaluwe vrijgemaakt De grootste materieele schade is de ver nieling van de vele wagons van den kolen- trein uit Utrecht. Ook de spoorweg heeft geleden door de ontzetting van de rails en de dwarsliggers, doch deze schade is niet zoo groot. Bij de botsing hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. BOERDERIJBRAND. Gistermiddag is op onbekende wijze brand uitgebroken in de kapitale boer derij van den landbouwer Heiligers te Oirle. Twee paarden kwamen in het vuur om. De stalling en schuren werden een prooi der vlammen. Het woonhuis, dat apart staat, kon be houden blijven. Tengevolge van den sterken wind was blusschen niet mogelijk, zoodat de brand weer zich heeft bepaald tot het nathouden van aangrenzende perceelen. KOLENDAMPVERGIFTIGING TE ARNHEM. Gisteravond is te Arnhem een geval van kolendampvergiftiging ontdekt, dat aan twee personen het leven heeft gekost. Reeds den geheelen dag was de woning van het bejaarde echtpaar Mulder aan de Vij verlaan gesloten gebleven, zonder dat dit den buren was opgevallen. Tegen den avond evenwel kwam een buurman, die het echtpaar een bezoek wilde brengen, bij de woning. Op zijn herhaald bellen kreeg hij geen gehoor. Hij stelde -een onderzoek in. Door de achterdeur, die niet op slot bleek, kwam hij in de woning. In de huis kamer, die vol kolendamp stond, deed hij teen een ontstellende ontdekking. Op den grond vond hij mevrouw Mulder liggen, terwijl de heer Mulder nog op een stoel zat Beiden gaven geen teekenen van leven meer. Bij onderzoek bleek een defect aan den haard een zoo sterke kolendamp-ontwikke ling te hebben veroorzaakt, dat de oude menschen, die ruim zeventig jaar waren, terwijl zij aan tafel zaten er door be dwelmd zijn geraakt. Een hondje, dat zich in de kamer be vond, leefde nog. hoewel het door de ko lendamp geheel versuft was. WIELRIJDER OMVERGEWAAID EN BIJ VAL GEDOOD. Gistermiddag.omstreeks twee uur fietste de 53-jarige brandstoffenhandelaar Thijs Hofma uit Kortezwaag op den weg aldaar, toen hij tengevolge van zeer sterke ruk winden van zijn fiets werd geslagen. II. bleef dcod op den weg liggen. Het stoffelijk overschot is naar de wo ning vervoerd. ST. PETRUS CANISIUS N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. Prefatie van Paschen (invullen: vooral in dezen tijd). ZONDAG 21 April. Vierde Zondag na Paschen. Mis: Cantate. 2e gebed v. d. H. Anselmus, Bisschop, Belijder en Kerk leeraar; 3e voor den vrede. Credo. Kleur: Wit. Zooals op iedere Zondag na Paschen is ook vandaag de Liturgie weer vervuld van de Paaschgedachte. Wonderbare dingen heeft God gedaan! Door eigen kracht is Christus van de dooden opgestaan en Hij sterft niet meer (Introitus en Alleluja vers). Ook wij, ledematen van Christus, zijn met ons Hoofd, Christus verrezen. Komt en hoort gij allen, die het hooren wilt, wat de heer aan onze zielen gedaan heeft. Wij doen niets te veel, als wij de geheele aarde uitnoodigen om een dank- psalm uit te jubelen (Offertorium). Maar boven alles: dankbaarheid van de daad! Afleggen alle onreinheid en boosheid (Epistel), ons steeds meer en meer zui veren van onze gebreken (Postcommunio), in één woord: onze levenswandel heiligen (Stiigebed) opdat, als de H. Geest zal ko men (Evangelie), Hij ons nie' van zonden overtuige. (Communio).- MAANDAG 22 April. Mis V. d. H.H. Soter en Cajus, Martelaren: Sancti tui. 2e gebed Concede (ter eere van Maria); 3e voor Kerk of Paus; 4e voor den vrede. Kleur: Rood. DINSDAG 23 April. Mis v. d. H. Geor- gius, Martelaar: Protexisti. 2e gebed Con cede; 3e voor Kerk of Paus; 4e voor den vrede. Kleur: Rood. Tot een aanzienlijke rang in het leger van keizer Diocletiaan opgeklommen, legde Georgius, die christen was, tijdens een ver volging tegen de christenen zijn ambt neer en beleed openlijk zijn geloof, waarvoor hij met veel anderen gemarteld werd. WOENSDAG 24 April. Mis v. d. H. Fidelis van Sigmaringen, Martelaar: Pro texisti. 2e gebed voor den vrede. Kleur: Rood. De heilige Fidelis van Sigmaringen,.eerst beroemd advocaat, muntte later uit als Capucijn, door versterving en zelfbeheer- sching. Door de Congregatie tot voort planting des geloofs uitgezonden, werkte hij met yver aan het missiewerk en ver diende als eex'ste Martelaar van die Con gregatie zijn leven te mogen geven in 1622. DONDERDAG 25 April. Feestdag van den H. Marcus, Evangelist. Mis: Protexisti. 2e gebed uit de Mis: Exaudivit (Zie achter de vijfde Zondag na Paschen); 3e voor den vrede. Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. Waar processie gehouden wordt, volgt na de processie de gezongen H. Mis: Exaudi vit (Zie achter de vijfde Zondag na Paschen). In kerken, waar meerdere H.H. Missen worden opgedragen: Geen Gloria. 2e gebed Concede; 3e voor Kerk of Paus; 4e voor den vrede. Geen Credo. Prefatie van Paschen. Kleur: Paars. In kerken, waar slechts één H. Mis wordt opgedragen: dezelfde H. Mis zonder Gloria en Credo, 2e gebed v. d. H. Marcus; 3e voor den vrede. Voor de H. Mis behoort processie ge houden te worden, waaronder de Litanie van alle Heiligen wordt gezongen met her haling van iedere aanroeping en bede. Deze gewoonte dagteekent van de 4e eeuw en is een verchristelijking van een heidensche processie, welke op .den 25en April door de velden trok ter eere van de beschermgod tegen brand in 't koren. Van daag wordt nu de processie gehouden of minstens de Litanie gebeden om Gods on misbare zegen af te smeelcen over de vruchten der aarde. VRIJDAG 26 April. Mis v. d. H.H. Cletus en Marcellinus, Pausen en Martelaren: Sancti tui. 2e gebed Concede; 3e voor Kerk of Paus; 4e voor den vrede. Kleur: Rood. ZATERDAG 27 April. Mis v. d. H. Petrus Canisius, Belijder en Kerkleeraar: In medio 2e gebed voor den vrede. Vredo. Kleur: Wit. Petrus Kanis, later Canisius geheeten, den 8sten Mei. 1521 te Nijmegen geboren, erfde van zijn ouders, Peter en Aegidia van Henegouwen, innige liefde voor het geloof en oprechte trouw aan de ééne, ware Kerk. Petrus had vele goede hoedanigheden en aanleg tot degelijke godsvrucht, maar was lang geen kind zonder fouten. Van nature was hij driftig, een echt parmantig bur gemeesterszoontje, die met de bescheiden heid lang niet op goeden voet stond en zijn overwicht in talenten voelend, zag hij „neer" op anderen. De „heilige" is hij geworden na veel strijd en zelfoverwinning en versterving. Op 14-jarige leeftijd was hij voldoende onderlegd om de hoogere studies, waar van het brandpunt dest.jds te Keulen was, te volgen. Hij ging dan naar Keulen en daar wachtte hem een belangrijke levens- omkeer. Hij nam n.l. zijn intrek in een studentenconvict, waarvan Nicolaas Esch, een Hollandsche pr.ester, een van de lei ders was. Al spoeuig wist Esch de muur van trotsch en zelfoverschatting in Cani sius af te breken en hem te maken de nederige dienaar Gods. Van hem leerde de jonge Petrus inzien de leegheid van de wereld, met het gevolg, dat hij zich steeds meer van haar afkeerde. Op 19-jarige leef tijd promoveerde hij tot meester in de vrije kunsten. Hij ging naar Nijmegen terug, waar zijn vader hem wilde uithuwelijken aan een schatrijk meisje. Petrus begreep nu, dat hij kiezen moest en hij koos het beste deel. Op 19-jarigen leeftijd deed hij vrij en blij een gelofte van zuiverheid, ging weer terug naar Keulen om zijn geestelijke leidsman te raadplegen en als 22-jarige verbond hij zich aan de Sociëteit van Jesus. ïn 1547 legde hij, een jaar na zijn heilige priesterwijding, de plechtige gelofte af, waardoor hij voorgoed bij de Sociëteit werd ingelijfd. En als priester van de Sociëteit van Jesus heeft Petrus Canisius vijftig jaren lang en juist in de jaren, waarin de ketterij met onstuimige kracht alles scheen te verpletteren, gestreden met vastberadenheid en doorzicht, mei voorzichtigheid en bescheidenheid en zachtmoedigheid. En in die strijd tegen de „nieuwe" leer heeft hij steeds de leiding gehad. De heilige stierf den 21sten December 1597. Paus Pius IX, z.g. heeft hem zalig, Paus Pius XI z.g. heeft hem heilig ver klaard en, om zijn buitengewone diensten voor de Kerk van Christus, verheven tot Kerkleeraar. IN DE KERKEN VAN DE E.E.P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender van het Bisdom, behalve: MAANDAG. Mis v. d. Z. Franciscus van Fabriano, Belijder: Os Justi. 2e gebed v. d. H.H. Soter en Cajus; 3e Concede; 4e voor den vrede. Kleur: Wit. DINSDAG. Mis v. d. Z. Aegidius van Assisië, Belijder: Justus. 2e gebed v. d. II. Georgius; 3e Concede; 4e voor den vrede. Kleur: Wit. Amsterdam. ALB. M. KOK, pr. AAN DE GEVOLGEN VAN AANRIJDING OVERLEDEN. Gistermorgen is in het St. Eilsabethszle- kenhuis te Venray overleden de heer van Assen, werkbaas bij de N.V. Grond Mij., die in den nacht van Dinsdag op Woens dag op den oude Oostrumscheweg te Ven ray, met zijn rijwiel door een auto werd gegrepen en gewond. KANTOORHOUDER DER P.T.T. GEARRESTEERD. Wegens kastekort, In verband met een geconstateerd aan merkelijk kastekort is de 50-jarige kantoor houder der P.T.T. te Rijsoord, gemeente Ridderkerk, in verzekerde bewaring ge steld. De man, die door de gemeentepolitie is verhoord, heeft reeas een bekentenis af gelegd. Het onderzoek duurt nog voort. SCHETSENDE JONGEDAME WEKTE ACHTERDOCHT. Ieder op zijn hoede voor spionnage. Iri het Oosten van het land is een jonge dame aangehouden, die van een inundatie- gebied schetsteekeningen maakte. De mili taire politie onderzoekt thans of hier van spionnage sprake is. Een 75-jarige dame, die in die omgeving wandelde, zag een meisje zitten teekenen en deed hiervan mededeeling aan twee of ficieren, die zij even later ontmoette, meldt de „Tel." Daar het signalement goed was, konden de officieren de jonge dame spoe dig opsporert. In afwachting van een nader onderzoek is zy opgesloten. Of hier inderdaad een goede vangst ge daan is, valt nog niet te zeggen, maar uit de houding van de oude dame blijkt weer eens te meer, dat de Nederlandsche bur ger in deze dagen op zijn hoede is en van verdachte gedragingen onmiddellijk mede deeling doet aan de daarvoor in aanmer king komende instanties. BuiYenlaiirisctie Berichten ONGELUK IN DUITSCHE CONSERVEN- FABRIEK In een conservenfabriek bij Osnabrück is gisteren een muur ingestort, waarbij vier vrouwen werden gedood, terwijl 25 andere personen min of meer zwaar gewond wer den. ONTPLOFFING IN LONDENSCHE MUNITIEFABRIEK. Officieel wordt medegedeeld, dat zich vanochtend in een munitiefabriek in het Noorden van Londen een ontploffing heeft voorgedaan. Vijf man werden gedood en tevens werd een aantal ernstig gewond. Verdere bijzonderheden ontbreken nog. Et is een commissie van onderzoek inge steld, terwijl maatregelen zijn genomen, teneinde de productie spoedig te kunnen hervatten. VIJF DOODEN BIJ SPOORWEG ONGELUK IN AMERIKA Bij Little Falls (New York), is de snel trein „Lakeshore Limited", die op weg was van New York naar Chicago, door on bekende oorzaak uit de rails geloopen. Naar verluidt zijn hierbij vijf personen om het leven gekomen en 20 gewond.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 15