Naar de Bollenvelden OMGEVING tinge# de mooidfe ti/n.' KLEINE ANNIE VRIJDAG 19 APRIL 1940 roiioj VIERDE BLAD - ?AG. 13 Eeniae nuttige wenken der K.N.A.C. Nu het bollenfeest, het kleurenspel in Neerland's mooiste bloementuin, weer op komst is voor Zondag a.s. verwacht men, vooral nu het weer gunstiger is geworden, dat vele narcissenvelden in bloei zullen zijn mag worden aangenomen, dat aller- wege plannen worden gemaakt voor een be zoek aan het centrum der Nederlandsche bloembollencultuur, gelegen tusschen Lei den en Haarlem, aldus schrijft ons de K.N.A.C. Wie zijn plannen nu reeds maakt, diene er wel rekening mede te houden, dat hij voorloopig alleen op de narcissenvelden zal zijn aangewezen. Voor vele natuurvrienden is dat uiteraard geen bezwaar, omdat zij weten, dat ondanks de inkrimping der cul tures de levendig met hun omgeving con- trasteerende witte en gele tinten een fraai schouwspel zullen bieden. Maar wie zich veel meer aangetrokken voelen tot het veel kleurige beeld, dat de tulpen en hyacinthen him kunnen bieden, zullen hun bezoek nog moeten uitstellen, omdat tengevolge van den strengen winter de bloei van deze bloemen nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten. Zoowel voor de vroege als late bezoekers van de boller.velden kan het naar de mee ting der K.N.A.C. nuttig zijn reeds thans eenige aanwijzingen te geven omtrent de te volgen wegen, welke langs de mooiste vel de voeren. Reeds langs den Rijksweg tusschen Ben- nebroek en Sassenheim dus den weg HaarlemDen Haag kan men in den bloeitijd prachtige velden zien, maar boven al is zulks het geval langs de wegen en weg getjes, welke zich tusschen den hoofdweg en de duinenrij bevinden. Talrijk zijn deze binnenwegen, en pas hier is het mogelijk de pracht van de velden volkomen te bele ven. Vele van deze binnenwegen zijn goed te berijden, niet smal en voorzien van een fraai wegdek. Bij andere is het wat minder goed, maar men zal gaar e deze ongemak- ker. nemen voor de belooning, welke te wachten staat. Want deze wegen toch, leiden den bezoe ker dwars door de velden. Men dringt hier door tot in het hart van de bollencultuur, waarop wij Nederlanders terecht zoo trotsch zyn. De eenige moeilijkheid, echter is om in de grootere plaatsen den juisten weg te vin den, die toegang tot het dorado geeft. In Sassenheim bereikt men dit door ongeveer midden in het dorp de Teylingerlaan in te slaan (richting Noordwijk). Deze laan voert lai.gs de ruïne Teylingen en verder naar Noordwijkerhout. Deze laan is thans ook over een nieuwe verbinding, welke iets Noordelijker even buiten de kom van het dorp op den Rijksweg uitkomt, bereikbaar. 1 In Lisse is het de Stationsweg of de Ach terweg, die men in de richting Ruigenhoek moet volgen om het binnenwegennet te belanden, terwijl men in Hillegom de tij dens den bloei onzegbaar mooie Veenen- bu- gerlaan moet opzoeken, die aan het Zuideinde van het dorp t.o. de Josephkerk Westwaarts afbuigt. Het is echter mogelijk dat de Veenenburgerlaan voor het ver keer uit de richtL.g Loosterweg zal zijn afgesloten evenals de Hyacinthenlaan. Voor hen, die toch van het panorama op de hoog gelegen Veenenburgerlaan willen genieten, verdient het daarom aanbeveling de auto te parkeeren en een wandeling over de Veenenburgerlaan te maken. In Hillegom zelf wordt het verkeer, ko mende uit de richting Haarlem, omgeleid over de v. d. Endelaan, zoodat de vrij smal le Hoofdstraat geheel beschikbaar komt voor het verkeer uit de richting 's Graven- h&ge. Bezuiden Bennebroek leidt de weg langs tal van bijzonder mooie velden, waarover i ooed berijdbare Binnenwegen 1ber'/dbare Binnenwegen Ro'genhoek men een grootsch uitzicht krijgt, doordat de bruggetjes, welke in den weg aanwezig zijn, den automobilist hooger plaatsen dan de omgeving. Slechts de z.g. „Nieuwe Weg", welke overgaat in de Margarietenlaan r niet voor automobilisten aan te bevelen, daar deze weg gekruist wordt door een spoorbaan met onbewaakten overweg, terwijl het uit zicht ter plaatse zeer slecht is. Overige bollenvelden. Naast deze „bloembollencentra" liggen er in de buurt van Breezand, Alkmaar en Santpoort en in het Westland verspreid, verschillende bloemenvelden, welke welis waar niet zoo grootsch van opzet zijn en ook niet dat groote aaneengesluien geheel vor men van de velden bij Hillegom, maar toch het bezoeken zeker waard zijn. De bloei in de meer Noordelijk gelegen bollenstreken valt ech'er altijd eenigen tijd later dan in de Zuidelijke gedeelten. Zoo kan men, komende uit de richting Haarlem, in Heiloo links afslaaoKMao/den weg tot aan de spoorbaan volgen. Voor de spcorwegoverga g slaat men links af en volgt den weg, die zich tusschen weliswaar kit ine, maar daarom niet minder mooie bol lenvelden heenslingert. Bij Limmen be reikt men weer den groottn weg. In het Westland is het voor hen, die uit Rotterdam komen, wel aardig om in plaats van den grooten weg te volgen over Maas sluis te rijden, van hieruit den Maasdijk te /eigen naar 's Gravezande. Ve.volgens over Naaldwijk, Poeldijk, Loosduinen en Den Haag. Men heeft dan reeds een voorproefje gehad van de bollenvelden, die wachten tusschen Sassenheim en Hillegom. Maar zooals gezegd, is er geen reden om Zendag a.s. reeds een bollen-Zondag te ver wachten. Want narcissen alleen zijn niet in staat de groote massa te trekken. Deze zal dus tot later moeten wachten. Wanneer dat zal zijn, hangt voer een groot deel van het weer af. In ieder geval zullen wij de lief hebbers op de hoogte houden. HILLEGOM Verkeersongeval. Gistermiddag werd een Chineesch koopman aan de Haarlem merstraat ter hoogte van café Visboel aan gereden door een auto eener militaire co lonne. De man kwam 'met zijn hoofd tegen een ijzeren paal terecht. Hij was bewuste loos en bekwam een gapende hoofdwonde. Nadat E. H. B. O. een voorloopig ver band had gelegd werd door een militairen dokter verder gehandeld. De man werd vervoerd naar een militaire inrichting te Bloemendaal. Verkoopingen. Gisteravond had ten overstaan van notaris B. Lodder in hotel Sistermans de verkoop by afslag plaats van: 1. De villa ,,De Bongerd" gelegen aan den Stationsweg 208a, te Hillegom, groot 4 A. 10 c.A. In bod gebracht op f 5550. Ge mijnd op ƒ300 door S. Mijssen qq te Hille gom. Gegund. 2. Het woonhuis met aange bouwde bloembollenschuur Stationsweg 208, groot 8 A. 40 c.A. In bod gebracht op 4500. 'Gemijnd op 250 door den heer P. de Vreugde. Gegund. 3. Het woonhuis Meerstraat 17, groot 85 c.A. In hoogste bod gebracht op 2700,'gemijnd op 4 door den heer H. Roeland. 4. Het woonhuis Meer straat 19, groot 1 A. 5 c.A. In bod ge bracht op 2700. Niet gemijnd. Combinatie 3 en 4, staande op 5404, gemijnd op 80 door den heer W. van Zanten, alhier. Ge gund. 5. Een woonhuis met schuur, kas, erf. enz. Kerkstraat 6 en gelegen aan de Hillegommerbeek, groot 4 A. In hoogste bod gebracht op 3775. Niet gemijnd; niet gegund. 6. De onverdeelde helft in diver se perceelen weg, water en berm aan de Winterrustlaan en Zandlaan, te zamen groot 74 A. 41 c.A. In bod gebracht op 20. Gemijnd op 6 door den heer P. J. van Keulen qq te Hillegom. Gegund. 7. Een woonhuis aan den Regenvlietweg No. 35 met schuur, erf en grond te Zilk, gemeen te Noordwijkerhout, groot 3 A. 17 c.A. In bod gebracht op 1500. Gemijnd op 275 door den heer J. de Winter te Zilk. Ge gund. Er was veel belangstelling. KATWIJK AAN DEN RIJN Tuinbouwoverzicht. Al zal het altijd niet opgaan dat, als de jonge groenten slecht weggaan, ook de winterproducten goedkoop moeten zijn, begrijpelijk is het toch wel, dat als voor het eene geen afne mers zijn, het andere moeilijk een goede opbrengst te krijgen is. Alarmeerende be richten over de jonge groenten, sla, radijs, komkommers, welke reeds nu, nu er pas een beperkt kwantum is, voornamelijk om dat er geen of onvoldoende export is, een verliesgevende opbrengst geven, hebben we dezer dagen, medio April, reeds vele gehoord. Moeilijk is dan te verwachten, dat de koudegrondsproducten het voor de tuin ders goed zullen maken. Niettegenstaande er nog volop waspeen is, blijft de aanvoer gelukkig matig en niet overstelpend. Waar schijnlijk zou het anders nog slechter gaan. Men haast zich niet met de bestaande prij zen en er is trouwens voor de tuinders, in verband met den strengen winter, volop ander voorjaarswerk. Waarvoor zou men zich haasten. De waspeen noteerde deze week van f 4.10 tot f 7.50 per 100 K.G. Maar er is veel meer van den prijs van 4 dan van ƒ7.Van kroten niet niet veel be ters gezegd worden. Gekocht werd van 1.40 tot 2.50 p. 100 K.G. Maar ook van dit product is veel meer afwijkend dan beste kwaliteit. Met witlof ging het iets vlugger dan eenige dagen geleden. Echter blijft de prijs te laag om van een loonende te kunnen spreken. Dit product deed van 8.— tot 12.80 per 100 K.G. Schorsenee- ren komen niet iedere veilingdag. Er is onvoldoende belangstelling voor dit arti kel en de prys is ook maar matig, van 4.90 tot 8.40 per 100 K.G. Ook voor aardappe len is weinig vraag. In den vrijen handel wordt ook weinig gedaan. De verkoopers hebben tegen de bestaande prijzen geen haast. Gekocht wordt in de beste kwali teit voor ƒ3.20 tot-J4.per 100 K.G. Wat niet best is kan moeilijk koopers vinden. In de bedrijven is het thans overal zeer druk vanwege de voorjaarswerkzaamheden waarmede men, in vergelijking met andere jaren, tengevolge der strenge winter, ver ten achter is. LEI DSCHEND AM Aansluiting Vlietweg op Rijksweg. Ten aanzien van de totstandkoming van den nieuwen Rykweg 4a, welke zal worden gelegd vanaf het Vliegveld Ypenburg door de Gemeente Leidschendam in de richting Leiden, hebben B. en W. tegenover den Rijkswaterstaat en in overleg met den raad de wenschelijkheid uitgesproken van de totstandkoming tegelijkertijd van een aansluiting op genoemden Rijksweg vanaf den Vlietweg, omdat hierin werd gezien een belangrijk gemeente belang. B. en W. lichten deze zaak nader toe en deelen mede, dat blijkens de kostenbe- grooting de totstandkoming van bedoelden verbindingsweg en het doortrekken van den reeds bestaanden parallelweg langs den Vlietweg een uitgaaf zal vorderen van 25000.welk bedrag vermeerderd moet worden met 1684.57, welk bedrag in 1936 door de heeren Leeuwenburg in de ge meentekas werd gestort in verband met bouwplannen langs den Vlietweg, welke thans niet mogelijk zijn; dit bedrag wordt thans teruggevraagd. Deze kosten ad f 25000.zullen moeten worden gevonden door leening. Het rijk heeft zich bereid verklaard den grond voor den verbindingsweg aan de gemeente af te staan voor f 1.—. Het werk komt niet in aanmerking om "uitgevoerd te worden in werkverschaffing met rijkssteun. Het ligt in de bedoeling t.z.t den verbindings weg door te trekken over den Vliet. In verband met het vooigaande stellen B. en W .den raad voor te besluiten: tot het maken van een verbindingsweg vanaf den Vlietweg naar den Rijksweg 4a, als mede tot doortrekking van den langs den Vlietweg gelegen parallelweg; tot beschik baarstelling der hiervoor benoodigde gel den; tot aanvaarding van het Rijk van den voor den verbindingsweg, benoodigden grond voor een bedrag van 1.tot het verleenen van restitutie van 1684. 57 aan den heeren Leeuwenburg; tot publieke aanbesteeding van genoemde werken en tot wijziging der gemeentebegrooting 1940. Maatschappelijk Hulpbetoon. In ver band met de tusschen tij dsche aftreding van den heer A. Kraan als bestuurslid van de gemeentelijke instelling voor Maatschappe lijk Hulpbetoon hebben B. en W. ter voor ziening in deze vacature den Raad de volgende voordracht aangeboden: 1. W. Postma en 2. J. van Elk. De te benoemen persoon zal in het bestuur zitting hebben voor de diaconie der Geref. Kerk. Volksbond. Onder voorzitterschap van den heer A. Langeveld kwam gister avond de R.K. Volksbond in algemeene ledenvergadering bijeen. In zijn openings woord spreekt de voorzitter zijn tevreden heid uit, dat ondanks het slechte weer de opkomst toch bevredigend is. Hij hoopt, dat het een prettige en zakelijke vergade ring worden zal. Na het zingen van het strijdlied, wor den de notulen gelezen jen onveranderd goedgekeurd. De voorzitter heet dan wel kom den geestelijk Adviseur en den spre ker van dezen avond, den heer W. Stein- metz, die inmiddels ter vergadering zijn binnengekomen. Door den heer De Langen wordt een uit eenzetting gegeven van de agenda van de a.s. vergadering van den Bondsraad. Geschieden enkele mededeelingen, o.m. over de reorganisatie der klachtencommis sie, betreffende de bezorging van Herstel en over het contact met de St. Josephs- gezellen. Het woord is dan aan den heer Stein- metz ter behandeling van zijn onder werp „Enkele grepen uit de geschiedenis der arbeidsbescherming". Na een korte in leiding, waarin spreker o.m. aan toont, dat de arbeider thans iemand is, die meetelt en die een positie heeft in het bedrijfs leven, komt hij tot zijn e.genlijke onder werp, waarbij hij op zeer duidelijke wijze schildert de bedroevende arbeidstoestanden van de vorige eeuw, het werk van vrouwen en kinderen, enz. en hoe geleidelijk uit diverse overwegingen gedacht werd aan arbeidsbescherming en hoe er ook gelei delijk verschillende wetjes en wetten kwa men ter bescherming van den arbeider, hoofdzakelijk eerst voor de vrouwen en kinderen, doch ten slotte 6ok voor den vol wassen arbeider, "ooral door de arbeids wet van Aalberse. Wij zijn er echter nog niet, aldus besloot spreker zijn interes sante lezing, want het einddoel van de sociale actie moet zijn het herstel van de maatschappelijke orde, de bedrijfsorgani saties. Aller medewerking is noodig, om het einddoel te bereiken, n.l. het herstel van de maatschappelijke orde op Christe- lijken grondslag. Daar het de laatste vergadering van het seizoen is, dankt de voorzitter allen voor de medewerking gedurende het win terseizoen en hoopt, dat allen gedurende den zomer propagandist zullen zijn en op de le vergadering in September weder om present zijn. Een gratis verloting besloot den avond. Emmabloem-collecte. De hier ter plaatse gehouden Emmabloem-collecte heeft opgebracht de somma van 117.74J4. LISSE Inbraak. Bij de gemeente-politie is gis termorgen aangifte gedaan van een inbraak. Onbevoegde personen hebben zich toe gang verschaft tot de woning van den heer v. d. Z. aan Jen Heerenweg en uit dit per ceel eenig geld ontvreemd. De politie stelde een uitgebreid onder zoek in, hetgeen nog voortduurt. Geboren: Cornelis z. van C. Trommel en M. van Groen Berendina Annie van Helean Maria d. van C. A. van Merrieboer en C. M. Smit Nicolaas Johannes z. van C. W. van der Salm en C. C. Onderwater dementia Maria d. van G. van Gerven en A H. Hoogkamer. Getrouwd: C. M. Koomen uit Haar lemmermeer en J. A. Grimbergen. Overleden: Cornelis Adrianus van Gerven 11 m. Gevestigd: Th. P. van der Aart uit Noordwijkerhout A. L. H. Veldhuis uit Oldenzaal J. M. Schouten uit Hillegom. V e r t r o k k e n: J. in 't Veld naar 's Gra- venhage P. v. d. Ploeg naar Benne broek A. J. Wennekes naar Noordwyk H. Ippel en gezin naar Mijdrecht. OEGSTGEEST Wit Gele Kruis. Onder voorzitterschap schap van den heer C. Paardekooper hield deze afdeeling haar jaarvergadering, welke slecht was bezocht en waarover de voor zitter bij de opening dan ook zijn teleur stelling uitsprak. De heer J. van Noord bracht een wel verzorgd en uitgebreid jaarverslag uit. Het ledental is nog steeds stijgende. In het wijk gebouw zijn behandeld. 89 papienten met 424 behandelingen en buiten het wijkge- bouw 347 patiënten met 4303 behandelin gen. Van de hoogtezon maakten 3 personen gebruik met 33 bestralingen. Uitgeleend werden 232 verplegingsartikelen. In het verslag wordi bijzonder dank gebracht aan de geneeskundig adviseur Dr. Holtzer voor zijn waardevolle adviezen. Op advies van dr. Holtzer werden vele nieuwe hulp middelen aangeschaft. Voort wordt in het jaarverslag dank ge bracht aan het kerk- en armbestuur voor den financieelen steun. Verder wordt er aan herinnerd, dat door bemiddeling van het Wit Gele Kruis enkele kinderen de school voor achterlijke kinderen te Leiden bezoeken en ook aan de onderafdeeling E.H.B.O., die 29 leden telt. Naar aanleiding van het verslag herin nerde de heer Sontrop aan het betrekkelijk plotseling overlijden van zuster Humiliana, oud wijkverpleegster. De heer G. den Dubbelden rapporteerde den financieelen toestand. Er bleek dit jaar een klein nadeelig saldo te zijn, dat even wel uit de reserve wordt gedekt. Op voor stel van de kascommissie werd den pen ningmeester gedechargeerd en dank ge bracht voor zijn accuraat beheer. Het af tredend bestuurslid de heer G. den Dub belden werd herkozen en in plaats van den heer J. v. d. Putten die niet meer voor een benoeming in aanmerking wenschte le komen koos de vergadering den heer E. Nota. Bij de rondvraag deelde de voorzit ter nog mede dat een gemeentelijken bloedtiansfusie-dienst is opgericht. Be sloten werd dat de vereeniging 25. daaraan zal bijdrage. De heer Sontrop be pleitte het wijkgebouw telephonisch aan le sluiten. Het nut daarvan toonde spr. duidelijk aan. Bij het bestuur bleek een en ander reeds in overweging. Hierna sluiting. SASSENHEIM Aanrijding. De heer A. N. S. werd, toen hy bij de „Vlecschfabriek" aan den Hoofdstraat den weg overstak door een militairen auto aangereden en ernstig aan hoofd en een been gewond. Dr. Zijeveld verleende de eerste hulp en deed hem naar het St. Elisabethsziekcn- huis vervoeren. WASSENAAR DE PINKSTERMARKT GAAT DOOR! Gecombineerde Middenstandsvergadering. In het Centraal Theater werd gister avond een vergadering gehouden van den gecombineerden middenstand. De voorzit ter van de Hanze, de heer H: C. J. van Os, sprak een welkomstwoord waarin hij het doel der vergadering uiteenzette, nl. om piannen te bespreken voor een te houden Pinkstermarkt, welk plan bereids instem ming vond in het bestuur van de Hanze, alsook op een gehouden ledenvergadering. Spr. hoopt, dat de bespreking op dezen avond tot een gunstig resultaat zal leiden. De bedoeling is om leven te wekken, de aandacht te vestigen op de zaken en koo pers te trekken. Na deze inleiding was het woord aan den voorzitter van de Wassen. Middenstands- vereeniging, den heer Adr. v. d. Lee, de ini tiatiefnemer van het plan. Deze betreurde de afwezigheid van zoo velen, terwijl het plan toch niet voor de aardigheid is opge zet of om voor het bestuur werk te hebben. Inplaats van een winkelweek is een voor- jaarsmarkt bedacht, opdat de ingezetenen zullen kunnen zien, dat Wassenaar zich aanpast op een manier waardoor ook de verfijnste menschen bediend kunnen wor den. Spr. zet dan het plan uiteen zooals dat reeds vorige weer in ons blad is ver meld geworden, dat, met medewerking van diverse vereenigingen, twee aardige dagen kunnen worden. De Pinkstervacantie voor de scholen begint dit jaar op 1 Mei en eindigt daags na Pinksteren. In dien tijd, n.l. op 7 en 8 Mei valt dan de Pinkster- markt. De toestand is niet rooskleurig, doch wij winkeliers moeten niet bij de pakken gaan neerzzitten. Bereids ontving spr. mededeeling, dat de Kon. Wilh. Ver eeniging alle materiaal beschikbaar stelt. Uit de hierna volgende bespreking bleek, dat het plan algemeene instemming had, hetgeen terecht als een succesvol begin werd aangemerkt. Voor de verdere uitvoering en actie werd een comité gevormd waarin zitting namen de heeren Adr. v. d. Lee, J. C. Hoo- geveen en P. M. H. Spanjaard, en als plaats vervangers de heeren P. A. Woest en P. M. van Leusden. De aanmelding van deelname kan tot 26 April gratis geschieden; daarna zal 1. ir.lepgeld verschuldigd zijn. Een plan om bij contante aankoop voor een bepaa'd bedrag gedurende die dagen, middels bonnen, een grat's toegangsbewijs le verstrekken voor de op die beide dagen in Centraal te geven avondvoorstellingen, zal door de commissie nader worden be zien en uitgewerkt. Na een gehouden pauze volgde de be spreking van een tweede plan, n.l. de uit gave van een fraaie telefoonklapper, die aan alle telefonisch aangeslotenen gratis zal worden verstrekt, hetgeen door het bestuur een buitengewoon mooie en doel treffende reclame werd geacht. Na vrij uitvoerige besprekingen werd besloten, dat de vermelding der winke liers daarin naamsgewys zal geschieden a 3.50 per vermelding, terwijl daartus- schen ook een vermelding per branche mo gelijk zal zijn, eveneens 3.50 per ver melding. Een commissie werd benoemd die de le den zal bezoeken voor opgaaf van tele foonnummers en deelname in deze recla me-actie. ZOETERMEER Geboren: Lena d. van A. Vingerling en S. Noteboom. Ondertrouwd: Ch. in 't Hout 28 j. te Rijswijk en A. Waltman 26 j. Overleden: Johannes Romijn 77 j. te Zoetermeer Pietertje Verhoef 74 j. Gevestigd: A. Böke van Amsterdam K. P. Janse van Groningen H. Feijtel van Leidschendam. Vertrokken: G. J. Kloosterman en gezin naar Waarde P. L. Vogelaar naar Boskoop A. S. M. de Krijger naar 's Gra- venhage M. J. Hage en gezin naar Moer- capelle G. Dul naar Nieuwerkerk a. d IJssel. de dokter /5 6/jma dem heeled a vonv me r m'jhheer turn öe Z/6 h'j 15 er hoc h'J zegt üa1 de CR/5/5 OPKOM57 /i O K/JK.M'/fiHEER FL//1T RRO-\ BÈER7 OP TE z/ttehbHTE SPR E Ken MAAR Ik KAH H/El VERVTAAti W* H'J ZEGT

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 13