Nationale Paaschloterij IS4Q STADS NIEUWS DONDERDAG 18 APRIL 1940 ÜE LEWSCWE CDIJRANT EERSTE BLAD - PAG. 2 ADonnenv<nl£prua: voor Leiden II cent Der week; 15J per kwartaaL BU oi'ze agenten '0 cent per wvwk; f U 60 per kwartaal Franco per po»1 t 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad f Ü.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 60 cent per plaatsing, al- léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER 7 EENIGE REGENKANS. De BUI seint: Verwachting: Meest zwaarbewolkt tot betrokken, kans op eenigen regen. Weinig verandering in temperatuur. De weerstoestand va.i hedenmorgeh 7.20 uur: Den Helder: betrokken, matige N. O. ■wind, 6 gr. C. Vlissingen: zwaarbewolkt, zwakke Oos telijke wind, 6 gr. C. De Bilt: zwaarbewolkt, matige N. O. wind, 5 gr. C. Groningen: zwaarbewolkt, zwakke N. O. wind, 4 gr. C. Maastricht: betrokken, zwakke Oostelij ke wnid, 8 gr. C. BU1TENLANÜSCH WEEKOVERZICHT. Het minimum, dat zich de laatste dagen over Scandinavië bevonden moet hebben, heeft thans zijn invloed op het weer in on ze omgeving geheel verloren. Over het Iberisch Schiereiland vormde zich een nieuwe storing, die langzaam over de Golf van Biscaye en Zuid-Frankrijk in Noord- Oostelijke richting doordringt. Onder in vloed hiervan liep in onze omgeving de wind naar het Oosten om, waarbij in Lim burg eenige regen viel. Dezelfde storing veroorzaak in Spanje buiig weer, waarbij plaatselijk onweer voorkwam. In de Po- vlakte bracht zij hier en daar zware re genval (Turijn 32 m.m.). Het gebied van hoogen luchtdruk over Zuid-Oost-Europa veranderde weinig in omvang en beteeke- nis. Het weer is helder en rustig met be trekkelijk hooge temperaturen. Een wei nig actieve depressie deed de luchtdruk op de Azoren verder afnemen. De tempera tuur bleef er zeer laag, Horta meldde he denmorgen slechts 10 graden. Over de Randstaten bevindt zich nog een storings front, dat daar plaatselijk matige regen val veroorzaakt. LUCHTTEMPERATUUR. 11.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagnamiddag 7.33 uur tot Vrijdagmorgen 4.25 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 19 April 's middags 12 uur. Maan op 3.43 uur Vrijdagmiddag. Maan onder 3.59 uur aZterdagnacht. KATHOLIEK COMITÉ VAN ACTIE „VOOR GOD" In God's Hand.... Hot loven is een krijgsbanier, door goede en kwade dagen, gescheurd, gevlekt, ontvullcn schier, kloekmoedig voorwaarts dragen. Het leven is.geen vrede alhier, geen wapenstilstand vragen t hel leven is de Kruisbanier tot in Gods handen dragen 1 Gezelle. instanUn DE OSSERVATORE ROMANO OVER DE NEUTRALITEITSPOLITIEK VAN NEDERLAND EN BELGIë De correspondent van de „N. R. Crt." te Rome telefoneerde gisteravond: Het pauselijke orgaan, de Osservatore Romano, wijdt zijn geheele voorpagina aan den oproep, die de Paus gericht heeft tot den kardinaal-staatssecretaris om op te wekken tot gebeden voor den vrede. Het politieke hoofdartikel van het pause lijke blad houdt zich bezig met de houding van Nederland en België ten opzichte van de gebeurtenissen in Scandinavië. Aan de hand van uitvoerige citaten uit de rede van minister Spaak betoogt het blad, dat er in de beide landen een groote sympathie bestaat voor de beide Scandinavische lan den die met hen verbonden waren in de gemeenschap der Oslo-staten. z Daarna wijst het blad er op, dat de toe stand waarin Nederland en België ver- keeren, beter vergeleken kan worden met die van Denemarken, dan met die van Noorwegen, in zooverre als er geen enkel conflict over de territoriale wateren van deze beide landen is gerezen, zooals dat met Noorwegen wel het geval is geweest. In geval van schending der neutraliteit ech ter zullen de beide landen zich zeker gedra gen zooals Noorwegen doet. Dat zij hun vrijheid en onafhankelijkheid tegen eiken aanslag zullen verdedigen, daaraan bestaat geen enkele twijfel. Groote aandacht wijdt het blad verder aan de N e- derlandsche en Belgische houding ten aai.zien van de pogingen om aan de beide landen bij voorbaat eenige bescherming op te dringen of aan te bieden. Het blad schrijft hierover o.a.: „de neu traliteit van Nederland en België wil een absolute en strikte neutraliteit zijn en blijven. Terwijl een opgedrongen bescher ming leidt tot een zekeren oorlog, hoewel zij slechts een verondersteld gevaar wil af wenden, zal een gevraagde bescherming het veronderstelde gevaar vergrooten, daar zij de mogelijkheden van uitbreiding van het conflict vermeerdert. België en Nederland worden voorts versterkt in hun neiging om elke bescher ming bij wijze van voorzorg ook van de zijde der geallieerden af te wijzen, daar zij kinnen bouwen op de kracht der beide weermachten, die in deze laatste maanden op doeltreffende en belangrijke wyze werd versterkt, en die de beide mogendheden in staat stelt, om althans de eerste slagen met succes op te vangen, waarna zij altijd nog den tijd hebben de hulp van een der beide oorlogvoerende partijen in te roepen. Na ook nog te hebben gewezen op den inhoud van het Oranjeboek eindigt het ar tikel met de volgende mededeeling: „De heading van Den Haag en van Brussel zou niet logischer en niet eerlijker kunnen zijn dan zij is. Aan het christelijk gevoel van bewogenheid met iet lot der getroffen lan den paart zij een gevoel van waardigheid en van verantwoordelijkheid, waardoor vooral de houding der beide betrokken lan den wordt gekenmerkt". DE VER-AFGODING VAN EEN MENSCH. „Grootheid, waarvoor geen maatstaven bestaan. Aan het hoofdartikel van het nationaal- socialistische weekblad „Das Schwarze Korps" van 18 April, dat aan de verjaardag van Hitler is gewijd, ontleenen wij de vol gende passages: „....Onze harten zullen nog dichter tot hem naderen en onze gedachten, die hem trachten te volgen, zullen nog meer ver baasd staan over zijn grootheid, waarvoor reeds lang geen maatstaven meer zijn.... Wat een jaar geleden over hem gezegd en geschreven werd, schijnt nu reeds ver ouderd te zijn en verbleekt. Steeds duide lijker moeten wij erkennen, dat eerst een veel latere tijd, mischien door den mond van een begenadigden dichter, de woorden zal vinden, die zijn plaats in de Duitsche geschiedenis omlijnen en de macht van zijn persoonlijkheid, het phenomeen van zijn werk zullen verklaren. Wij, die het geluk hebben, zijn tijdge- nooten te zijn, zijn soldaten, hebben voor hem niets dan deze twee woorden: Mein Führer! Maar dit zijn woorden met de ge loofsinhoud van alle gebeden, die ooit ge beden werden, met alle gevoelens van dank en liefde, waartoe wij in staat zijn.... Nooit is het geloof aan de Voorzienig heid grooter geweest dan in het Duitsch- land van Adolf Hitler. Hoe hoog verheven staan wij boven een wereld vol ongeloof en wormachtige kleinheid, ook al hult deze wereld zich nog zoozeer in godsdienstig ge tinte phrasen. Als deze wereld ook maar een vonkje ware godsdienstigheid zou bezitten, als zij de openbaringen van een Goddelijken wil ook maar zou kunnen spellen, dan zcu zij nooit de vermetelheid hebben gehad haar bestaan op het spel te zetten tegen het werk van Adolf Hitler". Goedgek. bij Min. BeM. d d. 27 Jaq^l940 2de aid A. No. 1158;'18 Maart 1240 2da^VA. No. 1138; 8 April 2de afd. Jr No^ llofe ten bate van het Katholiek Jromité vin acti\„Voor God" en de R K. Centrale „Voor Ofte GemoJliseerlBn" (V 0 G.) ■rijzen. fd landere prijxen ter waarde van F. 31000. Eerste trekking gehotidafl 10 April. Trekkingalijsteo worden 18 April verzonden. Tweede trekking 16 Mei. 2108 Derde trekking 20 Juni a.s. Lotkaarlen nog gratis en franco verkrijgbaar: POSTBUS 2, HEEMSTEDE. BINNENLAND DE UITVOER VAN EIEREN NAAR DUITSCHLAND EN ENGELAND. Naar aanleiding van de berichten weike over den uitvoer van eieren dezer dagen zijn gepubliceerd wore,, van officieele zijde het volgende bekend gemaakt. De uitvoer van eieren naar Duitschland is reeds sedert jaren gebonden aan de voor dezen uitvoer beschikbare betalingscontin genten. De op dezen grondslag te leveren hoeveelheden werden steeds regelmatig in tiendaagsche of wekelijksche perioden in gedeeld. Deze laatste regeling is sedert eenige weken achterwege gelaten. Daar inmiddels bleek, dat hierdoor moei lijkheden ontstonden zijn met het oog op een regelmatige verdeeling van de be staande exportmogelijkheden thans weder om wekelijksche contingenten bepaalcj. Van maatregelen van Duitsche zijde met het doel den invoer van eieren uit Nederland tegen te gaan is niets gebleken. Voortaan zijn met het oog op een zoo regelmaiig mogelijken uitvoer ook wekelijksche con tingenten voor den uitvoer naar Engeland vastgesteld HULPDIENST VOOR DE KOOPVAARDIJ OP DE NOORDZEE. Over den eersten hulpdienst voor onze koopvaardij op de Noordzee, bestaande uit patrouilleerende vaartuigen, welke tege lijk als reddings- en hospitaalschepen cienst doen, zijn enkele ten deele minder juiste berichten verschenen, waaruit men onder meer den indruk krijgt, dat deze schepen een vaste r&ute zouden volgen. Dit is niet juist. Het patrouilleeren zal uiteraard in de bekende gevaarlijke zones geschieden, doch het ligt, naar wij verne men, geenszins in de bedoeling, daartoe vaste routes te volgen. De routes zullen telkens opnieuw worden aangewezen, naar mate de omstandigheden op zee daartoe aanleiding geven. BUITENLANDSCHE TARWEBLOEM De Nederlandsche bakkersorganisaties hebben zich gewend tot den* minister van Economische Zaken, met het verzoek het bakkersbedrijf te doen vertegenwoordigen in de advies-commissie voor aankoop en distributie van buitenlandsche tarwebloem, aangezien de adviezen door deze commissie te geven, van groot belang moeten worden geacht voor het bakkerijbedrijf. CONFERENTIE VAN DEN CENTRALEN JEUGDRAAD TE UTRECHT. ,.De verhouding der beide sexen". Onder groote belangstelling is gisteren een conferentie gehouden georganiseerd door den Centralen Jeugdraad over het on derwerp „De verhouding der beide sexen". Na een inleidend woord van den voorzit ter, mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen, waarin deze in het bijzonder den Commis saris der Koningin in de provincie Utrecht jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van Ro senthal, den burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, en den secre taris-generaal van het departement van onderwijs, prof. G. A. van Poelje, een har telijk woord van welkom toevoegde, wees de eerste inleider, dr. J. v. d. Spek, op den belangrijken funesten invloed van den oor log op het sexueele leven. In verband hier mede betoogde spr. de noodzakelijkheid tij dig een sterke rem in het leven te roepen. Spreker memoreerde het groote belang, de kinderen opgroeiend tot rijpere menSchen, ver verwijderd van de flirt te houden en de moeder in een gezond gezinsleven tot voorbeeld, tot ideaal te stellen. Ten slotte stelde spr. de noodzakelijkheid van de eerbied in het licht. De eerbied adelt de sexueele samenleving en brengt de mensch op een hooger niveau, aldus beter beantwoordend aan het scheppings werk. De tweede spreker, dr. W. Banning, wees er op, dat betrouwbaar feitenmateriaal ten opzichte van sexueel wangedrag absoluut ontbreekt. Het is buitengewoon moeilijk een onderscheid te constateeren tusschen het verleden en het heden en aan de hand van positieve feiten een conclusie te trek ken. Spr. schilderde de toestanden op het plat teland en in de groote steden, daarbij die per ingaand op de jeugdgroep van de mid delbare scholen. Vervolgens noemde spr. den funesten invloed van de echtscheidin gen en van de werkloosheid op het sexuee le leven, in het bijzonder wijzend op den verderfelijken invloed van den oorlog. Spr. wees op de gelukkige remmende en reinigende kracht, welke uitgaat van de jeugdbeweging. Er valt een positief streven te bespeuren onder de jeugd om tot zuiverheid te ko men. Do jeugdbeweging moet dus krachtig gesteund worden door de opvoeding van do opvoeders van de jeugd. De laatste inlei der, pater prof. dr. J. A. M. M. Kors, wees op oen grooten invloed vdn voortplantings- instincl in het menschelijke leven. Vooreerst hebben wij ons af te vragen, wat eigenlijk de doelstelling is van de sexueele drift. Deze drift heeft geen ander doel dan de voortplanting van de soort. De vooriplenting van den mensch is niet al leen een biologische werking. Voor alles dient vooropgesteld, dat bij de voortplan ting van de mensch een nieuw schepsel wordt geschapen, dat niet alleen een lang durige moeite volle verzorging vergt van het lichaam doch nog meer van den geest. Daarvoor is een milieu noodig, waarin de opvoeding naar behooren kan geschieden. Het huwelyk is daarom onmisbaar. Het so ciale milieu is van groot belang voor de vorming van den jongen mensch. Het juiste inzicht bij het individu is een van de voornaamste eischen. Daarvoor is absoluut noodzakelijk een goede voorlich ting van het kind- Naast het inzicht is de wilsfactor van groot belang. Om dezen wil in goede banen te leiden, is een ideaal noo dig. Het alles overheerschende ideaal is God. Wanneer de liefde tot God van jongs- DU nummer bestaal nil drie bladen. Gemeentel. Aankondiging INSCHRIJVING VAN HANDELAREN IN VASTE BRANDSTOFFEN De Burgemeester van Leiden deelt mede: Alle handelaren in steenkolen, steenkool briketten, cokes, bruinkolen, bruinkoolbri ketten, petroleumcokes, die va# den handel in deze vaste hp»dstoffen *uri">jiormale bedrijf makea^h lie in hfyttijdvaVvan 1 April 1938 311Maart vastewrand- stoffen me£yhins^ns 10.#)0|K.G. ui eens per wagon of pe: worden verzocht het Distributiekantoor, voudige formulieren deze daar ingevuld, ij Maandag 29 April Het nauwkeurig exemplaren van di lijk voor alle brandstofhandelaren, die belang bij hebben, met het oog op het ver krijgen van voorraden, ingeschreven worden bij het Rijks Kolenbureau. Leiden, 18 April 1940. De Burgemeester A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. :ken, aan Y, twee omen afhalen en :n geval later dan ■rug te bezorgen. :llen van de beide frmulier is noodzake- te 1841 af aan door de ouders bij het kind wordt bijgebracht, zal het opgroeiende menschen- kind een krachtige steun vinden ter ver sterking van den wil. Tucht bij de opvoeding is absoluut nood zakelijk tot vorming van de wilskracht. Het natuurlijke milieu van de opvoeding van den jongen mensch is het gezin. Het ge zin is de door God zelf gewilde instantie. In het gezinsverband leeren de beide ge slachten de jongens en meisjes, met elkaar omgaan. Wanneer hulporganisaties voor de opvoe ding noodig zijn, dan zullen deze onder de zelfde voorwaarden als in* het gezin moeten arbeiden. Dat alles móet evenwel gedragen worden door een goede levensbeschouwing. Des middags vond een interessante ge- dachtenwisseling plaats. LEIDSCHE INSTRUMENTMAKERSSCHOOL. Onder voorziterscahp van prof. dr. W. J. De Haas werd gisteravond in het Kamer- lingh Onnes Laboratorium aan de Zonne veldstraat de jaarlijksche algemeene leden vergadering gehouden van de Vereeniging tot Bevordering der opleiding tot instru mentmaker. Na het openingswoord van den voorzit ter bracht de directeur, dr. C. A. Cromme- lin verslag uit over het afgeloopen jaar. Het aantal leden der vereeniging onder ging een vermeerdering. Door bedanken werden verloren 16 leden, 34 nieuwe leden traden toe, zoodat het aantal op 31 Decem ber 1939 bedroeg 282 (31 Dec. 1938 264). Het bestuur is steeds bezig met krachtige pogingen tot het werven van nieuwe le den. Het beheer der geldmiddelen eischte bij zondere .voorzichtigheid en zorg. Een ver meerdering der inkomsten werd verkregen door, evenals het vorige jaar, zoowel van de deelnemers aan de examens als van die aan de vacantiecursussen een bijdrage van 10.te vorderen en door verkoop van examenwerkstukken. Aangaande het onderwijzend personeel vermeldt de directeur met diep leedwezen het overlijden op 28 November van den ieeraar P. J. van der Baan, die sinds de aanvaarding van zijn ambt, den lsten No vember 1912 al zijn krachten van hoofd, hand en hart aan de Leidsche Instrument- makersschool heeft gewijd. Voortreffelijk instrumentmaker, bezield met een groote liefde voor zijn vak, even voortreffelijk Ieeraar, heeft hij talrijke leerlingen opge- léid; tallooze fraai afgewerkte instrumen ten, door hem of onder zijn leiding ver vaardigd, hebben zijn werkplaats verla ten. Het aantal leerlingen bedroeg bij den aanvang des jaars 80. Gedurende het jaar 1939 verlieten 23 leerlingen de school. Eén om zijn opleiding voort te zeten aan de M. T. S. te Haarlem, één werd geplaatst als instrumentmaker bij Defensie te Delft, één alh instrumentmaker bij de B. P. M. te Pernis, één als aspirant-instrumentmaker bij de versterkersinstallaties der Telepho- niet te Amsterdam, één als instrumentma ker aan het Radiolaboratoroum der P. T. T te 's-Gravenhage, één als instrumentma ker aan het Natuurkundig Laboratorium dor Philips Fabrieken te Eindhoven, één als fijnbankwerker bij de Turmacfabrie- ken te Zevenaar, één als technicus 2de klas se aan het Botanisch Laboratorium te Gro ningen, één als glasblazer bij de firma kipp «salm te Amsterdam, eèn als aspi rant-onderofficier vlieger bij het N. O. I e^er, één als instrumentmaker bij de fir ma Monroe te Amsterdam, twee als instru mentmaker hij Hazemeijers Signaalapara- tenfabriek te Hengelo, twee als aspirant instrumentmaker aan het Lab. der P. T. T. to 's-Gravenhage, twee als instrumentma ker aan het Laboratorium voor Physische Strijdmiddelen te Waalsdorp, twee als in strumentmaker bij de K. L. M. te Schiphol, vier vertroken teneinde hun militairen dienstplicht te vervullen. Toegelaten werden 30 leerlinen, komende van de ambachtsscholen te Amsterdam, Deventer, Den Haag, Haarlem, Harderwijk, Leiaen, Schiedam, #Wageningen. Eén leer ling kwam van de Ortsschule te Berlijn. Be nieuwe werkplaats, waarvan in vori ge jaarverslagen herhaaldelijk sprake is geweest, kon na de zomervacantie in ge bruik worden genomen. De leiding werd opgedragen aan wijlen den heer van der Baan, die aaar zijn laatste krachten aan de school hpeit besteed. De metaalbewerkings machines, waarmede deze werkplaats is toegerust, zijn: 3 draaibanken met loopend werk, 4 patronendraaibanken, 4 gewone draaibanken, een fraismachine, een rond- slijpmachine, 3 boormachines, een koud- zaagmachinO; een vijl- en zaagmachine, een slijpmachine voor beitels, een hardings oven, een laschmachine voor puntlasschen en een smidse. Evenals ir; vorige jaren konden ook in 1939 sommige leerlingen indersteuning ont vangen uit het door wijlen den heer P. W. Janssen gestichte „Janssenfonds voor Vak- opleidingsbeurzen". Ir. September werden wederom als naar gewoonte de practische instrumentmakers- examen^ afgenomen. Deelgenomen werd: door 31 candidaten aan het examen voor leerling-instrumentmaker, door 4 candida ten aan het examen voor gezel-instrument maker, dorr 1 candidaat aan het examen voor mcester-instrumentmaker, door 4 can didaten oan het examen voor leerling-glas blazer, door 3 candidaten aan het examen voor gezel-glasblazer. De aantallen der geslaagden dezer groe pen waren resp. 19, 0, 0, 4, 2. De vacantiecursussen in instrumentma ken en glasblazen vonden wederom als naar gewoi nte in de laatste helft van Aug. plaats Aan den cursus voor instrumentmaken werd door 1„ aan dien voor glasblazen door 25 persom n deelgenomen. Deze vacantie cursussen handhaven hun internationale beteekenis. Ook nu weer bevond zich een aanta bu'tenlanders onder de deelnemers. Gaarne brengen wij een woord van welge- meenden dank aan die leden van ons on derwijzend personeel, die met de leiding van de cursussen belast zijn geweest. Ook in 1939 werden herstellingen aan of constructies van niet aan de opleiding of aan het laboratorium toebehoorende toe stellen en instrumenten verricht, die van wege de daaraan verbonden moeilijkheden nergens elders in ons land konden worden uiipevoerd. In het bijzonder geschiedde dit ten dienste van openbare instellingen en steeds ailcen in zulke gevallen, waarbij deze werkzaamheden buitengewone moei lijkheden opleverden en van concurrentie mot de Nederlandsche industrie geen spra ke kon >ijn. Het jaarverslag werd onder dank aan den samensteller goedgekeurd. Do bestuursverkiezing had tot resultaat, dat in de plaats van dr. E. Oosterhuis, die aan de beurt van aftreden was. werd geko zen prof. dï. J. M. Burger uit Delft. De vergadering werd besloten met een voordiacht van den heer G. Hampe, Ieeraar aan de Leidsche Instrumentmakersschool over ,,glasslijpen".

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2