De Brilscbe vloot in de Noorsche wateren Toerisme bi) honk De positie van Zweden Rusland wil er buiten blijven Mamifi zenen. Quii&che jag.e%ó uexnietig.d Mijnenvelden gelegd in de Oostzee MAANDAG 15 APRIL 1940 CE LFJOSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 HET JUBILEERENDE BROUC- HOVEN-HOFJE Het Brouchoven-hofje op de Papen gracht viert morgen zijn driehonderdsten verjaardag, en wij zoudén in buren-plicht tekort schieten a Is wij ter wille van dit gedenkwaardig eeuwgetij bij onze rond wandeling door de stad geen omweg maak ten. Er is een reden te meer om dit feest mee te vieren, omdat het hofje en wij van onge veer denzelfden leeftijd zijn. Twee zulke oudjes, en dan nog wel in dezelfde straat, mogen elkaar toch niet vergeten. Toen het hofje nog piepjong was maar de bewo ners ervan even hoogbejaard als nu werd eenige huizen verder het logement „De Gouden Bel" opgetrokken, dat thans Let meer repi esentatieve gedeelte in het gebouwen-complex der „Leidsche Courant" inneemt. Jacob van Brouchoven, een van de burgemeesters der stad, heeft bij testament dit hofje gesticht, met een liefdadige be doeling, doch kennelijk ook met de ne ven-gedachte de herinnering aan zijn naam levendig te houden. Daarvan getuigen de voorschriften in het testament: in welk kamerken ik wille, dat myne Zusters en myne conterfeytzels tot eene memorie werden gehangen: ook mede dat boven de poorte, daer door de gemene in en wtgang zal we zen ons wapen met de voorste letteren van ons Naemen in dezer voege: I. V. B A. V. B. werden gestelt, te weten, in eene steen gehouwen." Deze voorzorg om zijn naam voor het na geslacht te bewaren, had Jacob zich ge voegelijk kunnen besparen, want anderen hadden die taak reeds op zich genomen, zij het met minder de ij delheid streelende intentie. Jacob van Brouchoven was een van de onrechtvaardige rechters, die het doodvonnis uitspraken over den grijzen, Johan van Oldebarneveld, en daarmede de toorn op zich laadden van Vondel. Een man „zoo boos als onbeschaamd" noemt deze den Leidschen burgemeester in zijn fel gedicht „Haec Libertatis Ergo", en daarmede heeft hij den stichter van ons hofje voor alle tijden gebrandmerkt als een geestdrijver van ongenietbaar eoort. En dat niet ten onrechte. Jacob was integenstelling tot zijn vader Jan (in v/iens boekenkast Thomas van Aquine en Calvijn broederlijk naast elkander ston den!) een onverdraagzaam man, die in de godsdiensttwist tusschen Remonstranten en Contra-Remonstranten een ware vervol ging ontketende tegen al die Protestanten, welke zich niet konden vereenigen met de uitspraak van de Dordtsche Synode inzake de praedestinatie. Het testament draagt van dezen afkeer van de Remonstranten den inslag. Bij de toelating van bewoners tot het hofje moest niet alleen „regard ge nomen werde op de Godzaligheyt, vroomig- heid ende nood", maar bovendien dat dezelfde professie doen, of ten minsten notoire Voorstanders zyn van de Gereformeerde Religie, die alhier in oonformite van de besluyten des Dortsen Synodi Nationalis in de publyke Kerken geleerd werd". Het „proper kamerken" waar „Oud-Leiden" vergadert. Het moet ter eere van Jacob van Brouc hoven gezegd worden, en de bewoners van het hofje zullen dit morgen ook dankbaar gedenken, dat hij en zijn zuster voor hun beschermelingen op onbekrompen wijze hebben zorg gedragen, zoowel door de royale huisvesting als door mildheid der „preuven". Het zijn inderdaad, zooals het testament voorschrijft, „zestien propre huyskens, in 't vierkant, houdende in 't midden een pieyn en een poorte, tot de gemene wt gang". In ieder van de zestien propere huis jes woont een echtpaar en een kanarie pietje. In het hofje is het zoo stil en vreedzaam, dat men de zestien kanaries hoort tierelie ren achter de ruiten. De eeuwen schijnen hier ingedut. Van de straat af kijkt men door de poort opening, op de stevige, hardsteenen pomp, die 's zomers omgeven is door bloemen in allerlei kleur. Een schilderij, gevat in een omlijsting van luchtig bewerkte Bent- heimer steen. De geheele voorgevel is uit dat materiaal opgetrokken en door sierlijk oeeldhouw-werk verlucht. Met zfjn fes toenen en trossen van vruchten en bloe men, fijne Renaissance loovertjes en kar telrandjes, heeft dit hofje aan de buiten zede het voorkomen van een paleis-in-mi- niatuur. Overeenkomstig den laatsten wil van zijn stichter zijn een dubbel stel ini tialen in de voorgevel gegraveerd en het wapen van de Brouchovens. Overeenkomstig diezelfde wilsbeschik king is boven den ingang „een proper ka- merken" ingericht voor de vergaderingen van de Regenten, welke bijeenkomsten steeds zeer kort van duur zijn en in de grootste eenstemmigheid en volmaakte har monie verloopen. Het college bestaat, als wij 't goed weten, uit één regent, den Bur gemeester. Jacob van Brouchoven had bepaald, dat de burgemeesteren van de stad toe zouden zien op de aangelegenheden van het hofje. Vroeger telde de stad verscheidene burge meesters. Met één gaat het echter even goed, en ook het hofje vaart er wel bij. Aangezien reeds te voren vast staat, dat al de voorstellen van het regenten-college zonder bespreking en z. h. st. zullen wor den goedgekeurd, was het overbodig een „proper kamerken" klaar te houden om de burgemees terlij ke monoloog voor te dra gen, weshalve het college van regenten eenparig heeft besloten het vertrek in flllllllllllllllilllllllllllllllllll De voorgevel van het Brouchoven-liofje. bruikleen te geven aan de vereeniging „Oud-Leiden", die, aangezien de oude re genten-zetels helaas naar de Lakenhal zijn verhuisd, het kamerken knus stoffeerde met Gouden-Eeuwsche keukenstoelen, be legd met oranje kussens. Op deze ongemak kelijke zitplaatsen vergadert het kwieke bestuur van deze bloeiende vereeniging, waarvan ieder beschaafd en meer ontwik keld Leidenaar het zich tot een eer moet rekenen lid te zijn. Een rek mat lange Goudsche pijpen wil het doen voorkomen, •f de bestuurderen zich op deze omslachti ge wijze nicotine-vergiftiging op hals ha- ien. Boven de granieten schoorsteenmantel is een oogst-idylle in stuc „aangedikt"; de ge-wit-kwaste wanden zijn opgevroolijkt met enkele oude gravures, wel aardige, maar toch onwaardige remplaganten van de Brouchoven-familie-portretten, die hier ttuishooren, maar even als zoovele stuk ken van artistiek en historisch belang, uit hun milieu werden gerukt en in de Laken hal opgeborgen. VENATOR VAGANS. DUITSCHE TROEPEN BEREIKEN NOORSCH-ZWEEDSCHE GRENS. Duitsche troepen hebben Zondag, komen de van Halden, het grensstation Kornsjoe aan de Zweedsch-Noorsche grens bereikt. Duitsche troepen hebben de grensbewaking aan de Noorschc grens overgenomen. DUITSCH VLIEGTUIG NEERGESCHOTEN Radio-Stockholm heeft gistei avond me degedeeld, dat een Duitsch driemotorig vliegtuig na boven Udevalla te hebben ge vlogen tegen een heuvel is gebotst en in brand gevlogen. Een ander Duitsch vlieg tuig heeft een noodlanding moeten maken in het Westen van Zweden. Nader wordt gemeld, dat het Duitsche vliegtuig, dat nabij Uddevalla is verbrand, door de Zweedsche luchtdoelartillerie om laag is geschoten. Op één na alle inzitten den zijn omgekomen. „HET ZWEEDSCHE VOLK IS KALM EN EENSGEZIND". De omroeper van het radiostation te Stockholm verklaarde Zaterdagavond, dat het Zweedsche volk een volkomen eenheid tot stand heeft gebracht. Hij voegde hier aan toe, dat, zooals minister-president Hansson gezegd heeft, Zweden vastbesloten is zijn eer en zijn vrijheid te verdedigen. „Na de opwinding der laatste dagen heeft de toespraak van den minister-president in het geheele land een kalmeerende uitwer king gehad. Het Zweedsche volk is kalm en eensgezind." Gerucht omtrent een Duitsch verzoek aan Moskou. De Duitsche ambassadeur te Moskou zou volgens een Havasbericht uit Stockholm aan Molotof voor Duitschland om het recht verzocht hebben, gebruik te maken van de haven van Moermansk als basis voor de Duitsche oorlogseenheden. Er wordt aan toegevoegd, dat Duitsch land tevens om het recht verzocht zou heb ben gebruik te maken van de spoorlijn Le ningradMoermansk. Rusland zou ge meend hebben deze verzoeken niet te moe ten inwilligen en deze afwijzing gebaseerd hebben op den wensch absoluut buiten het Noorsche conflict te blijven. De „Daily Telegraph" en het Litausche blad „Lietupos Aidas" hadden zelfs ge meld, dat de Duitsche troepen, die te Nar vik zyn aangekomen, afkomstig waren uit Moermansk, waar zjj tevoren zouden zijn aan land gezet. Het Russische telegraaf- De Zeeslag bij Narvik DE ENGELSCHE LEZING. Uit Londen wordt gemeld, dat Zaterdag zeven Duitsche torpedobootjagers in de fjord van Narvik door Britsche jagers tot zinken zijn gebracht. Drie Britsche jagers zijn niet ernstig beschadigd. Men gelooft te Londen, dat het verlies aan mcnschenlevens aan Britsche zijde zeer gering is geweest. De Duitsche verliezen, kunnen op het oogenblik nog niet geschat worden, doch de zeven jagers moeten meer dan duizend man aan boord gehad hebben. De Britsche admiraliteit heeft den offi cieren en manschappen haar gelukwen- schcn overgebracht. Omtrent dezen zeeslag deelt de Britsche admiraliteit nog het volgende mede: „Sedert den aanval van Woensdag cp de Duitsche torpedobootjagers, in de fjord van Narvik ondernomen door de tweede flottielje jagers, heeft deze flottielje, die in middels versterkt was, den vijand in de fjord geblokkeerd. Zaterdagmorgen om streeks twaalf uur stoomde de „Warspite", begeleid door een sterke macht van jagers, die mijnen veegden en andere diensten verrichten,-de fjord op, om de Duitsche jagers, waarvan enkele reeds beschadigd en en die te Narvik een schuilplaats hadden gezocht, aan te vallen en eenige kust/batterijen, die volgens door den Brit- sohen commandant, Whitworüh, ontvangen mededeel in g wellicht in stelling werden gebracht, te bestoken. De aanval was bui tengewoon succesrijk en ondervond geen buitengewoon sterken tegenstand van den vijand. Een veldhouwitser, die aan de kust was opgesteld, werd door het vuur van de Cossack" buiten gevecht gesteld. Vier Duitsche jagers werden vernietigd en zon ken in de baai van Narvik. Drie andere vluchten naar de fjord van Rombah, een kleinen inham, achter de stad Narvik en ongeveer veertien kilometer lang. Ook de ze jagers werden achtervolgd en vernie tigd. Op het oogenblik, dat dit communiqué werd uitgegeven, had de admiraliteit geen nauwkeurige inlichtingen over de situatie in de stad Narvik. Men heeft troepen man nen, mogelijk Duitsche soldaten, over de heuvels uit de stad zien vluchten. De vernietiging van zeven vijandelijke jagers is niet zonder eenig verlies tot stand gebracht. Drie Britsche jagers werden bij het gevecht beschadigd, doch de schade was niet ernstig en men gelooft, dat aan Britsche zijde het verlies aan menschen- levens zeer gering is. De Duitsche verliezen aan menschenlevens kunnen op het oogen blik niet geschat worden, doch de zeven jagers moeten meer dan duizend man aan boord gehad hebben." DE DUITSCHE LEZING. Het operbevel der Duitsche weermacht maakte Zondag bekend. „Duitsche torpedobootjagers onder lei ding van commodore Bonte, die de landing in Narvik en de eerste installatie der troe pen hadden beveiligd, hebben de laatste da gen, gesteund door Duitsche duikbooten en vliegtuigen, zware gevechten geleverd te gen de herhaalde pogingen der Britsche strijdkrachten om binnen te vallen. Op 13 April des middags deed de vijand weder om een grooten aanval. Tot dit doel wierp hij een eskader, bestaande uit twee slag schepen, vliegtuig-moederschepen, krui sers en talrijke torpebootjagers in den strijd. Desondanks zijn onze eigen torpe dobootjagers weer overgegaan tot den aan val op de sterkere Engelschen. Bij deze ge vechten werd de Britsche destroyer „Cos sack" door marine- en luchtstrijdkrachten in brand geschoten en strandde. De torpe- dobootjager „Eskimo", evenals nog een tor- pedobootjager werden zwaar beschadigd, resp. vernietigd. De totale verliezen van den vijand zoowel als onze eigen verliezen zijn nog niet in vollen omvang te over zien." COMMANDANT VAN DE „HARDY" GESNEUVELD. De Britsche admiraliteit maakt voorts in een communiqué bekend, dat van de be manning van de Hardy," welke Woensdag bij de actie voor Narvik aan den grond is geloopen, 2 officieren en 14 man zijn ge dood, drie officieren en zes man ernstig zyn gewond en dat twee man vermist wor den en naar men gelooft zijn verdronken. Tot de gesneuvelden behoort captain agentschap is gemachtigd te verklaren, dat deze berichten volkomen onwaur en van provocatieven aard zijn. Ook de Duitsche ambassadeur te Mos kou, graf vonder Schulenburg, heeft in antwoord op een vraag van journalisten te gengesproken, dat hij zou hebben gevraagd om Duitsche troepen door Sovjet-Rusland naar Noorwegen te laten trekken. Warburton Lee, de commandant van de „Hardy" en leider van het flotielje torpe dojagers, dat de Westfjord is binnenge drongen. ANDERE SUCCESSEN VAN DE BRITSCHE VLOOT Officieel werd gisteren te Londen mede- gedco'd, dat de Britsche onderzeeër „Spear- fishmet succes het vestzakslagschip „Admiral Scheer" heeft aangevallen. Vermoedelijk is de „Admiral Scheer" door meer dan één torpedo getroffen. Dc onderzeeër „Truant" heeft Dinsdag een Duitschcn kruiser, vermoedelijk de „Karls ruhe" getorpedeerd en tot zinken gebracht. Het ministerie van marine deelt mede, dat Britsche onderzeeërs vorige week nog meer successen hebben behaald, verschei dene Duitsche transport- en voorraad schepen zijn tot zinken gebracht. Twee Duitsche schepen zijn door de eigen bemanning tot zinken gebracht. Het 8145 ton metende Duitsche schip „Alstar" is, evenals drie Duitsche treilers, door de Brit ten genomen en naar een Britsche haven gebracht. In het communiqué van het ministerie, van marine wordt medegedeeld, dat de aanval van de „Spearfish" op de „Admiral Scheer" Donderdagochtend j.L vroeg is ge schied. De „Karlsruhe" is Dinsdag j.l. ge zonken en dit verlies is door de Duitscher» toegegeven. De getorpedeerde Duitsche transport schepen zijn: het tankschip „Posidonia" (3911 ton) en de transportschepen „Leonard August" (2593 ton), „Kreta" (2539 ton), „Rio de Janeiro" (5261 ton), „Idonia" (3102 ton), „Antares" (2593 ton), „Moorsund" (321 ton), alsmede een onbekend Duitsch schip. Deze schepen zijn 9 April tot zinken gebracht, terwijl 10 April nog twee onbe kende Duitsche schepen werden vernield. Vier andere in convooi varende schepen werden getorpedeerd, doch het resultaat hiervan is niet bekend. BRITSCHE KRUISER YORK GEZONKEN? Naar de Amerikaanschc radio meldt, is de Britsche kruiser „York" (8.000 ton) ter hoogte van Drontheim, na een aanval van Duitsche bommenwerpers, gezonken. Het betreft hier naar alle waarschijnlijkheid den zwaren kruiser, die, zooals gemeld was in het leger bericht van het opperbevel van de weermacht van den elfden April, door twee bommen getroffen en buiten gevecht gesteld was. TWEE BRITSCHE DUIKBOOTEN TOT TOT ZINKEN GEBRACHT Tijdens een verkenningsvlucht boven de Noordzee verrasten Zaterdag Duitsche ge vechtsvliegtuigen twee aan de oppervlakte varende Britsche duikbooten. Beide vaar tuigen werden met verscheidene bommen aangevallen en door voltreffers tot zinken gebracht. ENGELAND LEGT MIJNEN IN DE OOSTZEE De Britsche admiraliteit deelde Zondag mede, dat mijnen gelegd zijn in de Oostzee en de toegangswegen daarheeft. Dc posities der mijnen zijn: a. 57 graden 00 minuten NB., 10 graden 26 minuten OL.; b. 57 gra den 00 minuten NB., 12 graden 24 minuten OL.; c. 55 graden 30 minuten NB., 14 gra den 20 minuten OL.; d. 55 graden 30 mi nuten NB., 21 graden 06 1/2 minuten OL. Alle wateren der Oostzee en van haar toegangswegen, gelegen ten Zuiden van Lunes, grenzende aan de plaatsen welke hierboven opgegeven, zijn gevaarlijk door mijnen. Geen mijnen zullen worden gelegd in de Zweedsche territoriale wateren". Men legt deze mededeeling van de Ad miraliteit aldus uit, dat dit beteekent, dat de geheele Oostzeekust van Duitschland door het nieuwe mijnenveld wordt afge sloten, daar dit (met uitzondering van do Zweedsche wateren) het Zuidelijk deel van de Oostzee afdekt, in Noordelijke richting tot een punt op ongeveer 12 mijl ten Zui den van Memel. Het nieuwe mijnenveld vindt aansluiting bij het reeds in het Skagerrak en Kattegat gelegde mijnenveld, strekt zich uit door den Grooten en den Kleinen Belt en komt dan uit in de eigenlijke Oostzee. De door de Engelsche gelegde mijnenvelden dekken thans geheele kust van Duitschland en het door Duitschland bezette Denemarken af. VERBAZING IN ZWEEDSCHE MILITAIRE KRINGEN Militaire en marinedeskundigen te Stock holm zijn zeer verbaasd over het leggen van Britsche mijnenvelden in de Oostzee. Men veronderstelt, dat dit door vliegtuigen is geschied en in dit geval acht men het des te opmerkelijker, aangezien de zwaar geladen toestellen een langen weg hadden af te leggen van hun Britschen basis naar de Oostzee en terug.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5