STADS NIEUWS AGENDA MAANDAG 15 APRIL 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 f Abonnem/mtsprOs: voor Lelden 18 cent per week; 1 2.5i) per kw&rtaaL Bij onze agenten /O cent per wo*k; f fi.60 per kwartaal. Franco per pavt 2.85 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeel ingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 60 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER 7 GUUR. De BUI seint: Verwachting: Buiig, vrij koud weer. Krachtige tot ma tige wind uit Westelijke richtingen. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: nu en dan lichte regen, krachtige W. Z. W. wind, 5 gr. C. Vlissingen: nu en dan lichte regen, stormachtige W: Z. W. wind, 8 gr. C. De Bilt: voortdurend matige regen, krachtige Z. W. vrind. Groningen: nu en dan matige regen, krachtige Z. W. wind, 7 gr. C. Maastricht: nu en dan lichte regen, krachtige W. Z. W. wind, 7 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Gedurende de afgeloopen paar dagen bleef de depressie-activiteit in het Noorden aanhouden. In den nacht van Zaterdag op Zondag passeerde een depressie IJsland. De kern is vermoedelijk over de Noordzee ge legen. Thans breidt zich het arctische hoogedrukgebied over IJsland uit. Het luchtdrukverval is daar zeer groot, het ver schil in barometerstand tusschen Oost- en Westkust bedraagt hedenmorgen niet min der dan 21 mtar. Dientengevolge waait er een storm uit het Noorden, die buitenge woon koude lucht aanvoert, zoodat de tem peratuur tot vijf graden onder het vries punt daalde. Ook in ons land bleef de de pressie-activiteit merkbaar. Het storings front van de genoemde kern over de Noord zee passeerde hedenmorgen omstreews 8 uur de Bilt, hetgeen gepaard ging met zware regenval en hagel en krachtige wind- stooten. Het gebied van hoogen luchtdruk op den Oceaan heeft zich wat verder naar het Westen verplaatst. In Spanje en Por tugal daalde de luchtdruk vrij veel. Over het Middellandsche Zeegebied Is de lucht- drukverdeeling vlak en onregelmatig. LUCHTTEMPERATUUR. 9 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 7.27 uur tot Dinsdagmorgen 4.32 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 16 April voorm. 8.25 en nom. 8.50 uur. Maan op 11.48 uur Dinsdagmorgen. Maan onder 2.30 uur Woensdagnacht. HET KATHOLICISME IN JAPAN. 9 De Japanneesche Kerk (Korea en For mosa niet inbegrepen) telt 115 inlandsche priesters en 293 buitenlandsche Missiona rissen, 127 inlandsche broeders en 104 bui tenlandsche missiebroeders, 602 inland sche zusters en 489 buitenlandsche missie zusters. Op de seminaria in Japan studee- ren 383 studenten, waarvan 112 op de Groot-Seminaria en 271 op de Klein-Semi- nana. Het aantal katholieke kerken en ka pellen bedraagt ongeveer 400. De hoogste katholieke onderwijsinrichting in Japan is de katholieke Sophia-universiteit in Tokio, die onder leiding staat van de Jezuieten. Voorts zijn er 53 hoogere katholieke scho len met meei dan 15.000 leerlingen. In ver gelijking met het aantal katholieken (on geveer 113000 in geheel Japan) is het Ca- ritas-wezen goed ontwikkeld. De Japan neesche Katholieken bezitten 15 ziekenhui zen, 27 tehuizen voor verwaarloosde kin deren en weeskinderen, 8 tehuizen voor ouden van dagen en twee melaatschen- tehuizen. DOODELIJK MOTORONGELUK OP DE AALMARKT Na botsing met wielrijder Zaterdagmiddag heeft op het gevaar lijke kruispunt Vrouwensti.egAal markt een botsing plaats gehad tus schen een motorrijder en een wielrij der, waarbij de motorrijder zoo onge lukkig kwam te vallen, dat hij in het Acad. Ziekenhuis aan de gevolgen is overleden. Omstreeks 4 uur reed de 25-jarige mo torrijder I'. IJ., uit Sassenheim op de Aalmarkt in de richting Hoogstraat. Uit de Vrouwensteeg kwam de 15-jarige P. C., om naar de Kippenbrug te rijden en aangezien de motorrijder een voor die plaats vrij groote snelheid had, kwam hij met den .wielrijder in botsing. De motorrijder kwam daarbij ten val en wel zoo ernstig, dat hij met zware in- en uitwendige kneuzingen naar het Acad. Zie kenhuis werd vervoerd, alwaar hij later aan de gevolgen is overleden. De wielrijder kwam er met enkele lichte verwondingen af. Op de luo van den motor was zekere P. C. de V. gezeten, doch deze was, toen hij de botsing zag aankomen, tij- c 0 van den motor afgesprongen en be kwam geen letsel. JUBILEUM. Heden herdacht die heer H. F. M. Meijier dien dag, waarop hij voor 25 jaar werd be noemd tot onderwijzer aan.de school Pe likaanstraat No. 20 van het Bestuur der R.K. Parochiale soholen. Deze school werd in September 1933 met de school Haarlemmerstraat No. 240 tot een school vereenigd. Wegens het inbeslagnemen van deze school door de militairen, is de klas van den heer Meijer thans tijdelijk gehuisvest in het gebouw van bet St. Franciscus Lief dewerk, Nieuwe Rijn No. 52. Hier waren hedenmorgen bijeengekomen de eohtgenoote en kinderen van den jubi laris met verschillende bestuursleden van de R.K. Parochiale scholen, de heer J. van Heteren, hoofd der school Haarlemmer straat/Pelikaanstraat benevens alle onder wijzers dier school, de heeren A. van der Meer en J. van de Poel, beiden oud-hoofd van de school Pelikaanstraat en de be stuursleden van het St. Franciscus Liefde werk. Te 10 uur werd de jubilaris in een der feestelijk versierde zalen van het gebouw binnengeleid, waar hij werd toegesproken door den heer J. van Heteren, die de ver diensten van den jubilaris voor het onder wijs aan zijn school prees en hem dankte voor de toewijding, waarmede hij zich in die 25 jaren aan zijn taak had gegeven. Na mens het personeel bood hij hem een salon lamp aan, den wensch uitsprekend, dat hij bij het zien ervan eiken dag mocht worden herinnerd aan dezen herdenkingsdag. Rector F. Bernefeld, voorzitter van het R.K. Schoolbestuur wensche den jubilaris uit naam van dit 'bestuur geluk met dezien weinig voorkomenden 'herdenkingsdag, welke echter voor het bestuur van zulk een groot belang is. Namens het bestuur bood hij hem een geschenk onder couvert aan. Verder voerden nog het woord de heeren A. van der Meer en J. van der Poel, die beiden een beeld gaven van de offervaar digheid en het plichtsbesef, waarmede de heer Meijer in die 25 jaren zijn taak had vervuld. Na een dankwoord van den jubilaris bleven de meesten van de aanwezigen nog eenigen tijd in opgewekte stemming bijeen. EEN WOORD VAN DANK. Wie zouden wij het eerst en het meest moeten bedanken? De heeren, die ons hun vrachtauto's ter beschikking hebben gesteld, de padvin ders, die ons zoo goed hebben geholpen, of de milde gevers? Het Magazijnbestuur van de Sint Vinc.- Vereeniging dankt allen. Op twee Zaterdagmiddagen hebben wij ruim 1600 adressen kunnen bezoeken en wij zijn zeer tevreden met het resultaat. De gezinnen, welke geregeld door de St. Vinc.-Vereen. worden bezocht, kunnen weer geholpen worden aan het meest noo- dige. Wanneer er echter nog adressen zyn vergeten bij het ophalen, zoo verzoeken wij u beleefd dit even te willen melden aan ons Magazijn: Hoogl. Kerkgr. 32. Ook kunt u dit doen per telefoon onder de nummers No. 24694 en No. 24165. R.-K. BOND VAN HOUTBEWERKERS ENZ. „ST. ANTONIUS VAN PADUA". Een geslaagde lustrumviering. Gisteren heeft de afdeeling Leiden van den Nëd. R.-K. Bond van houtbewerkers, meubelmakers, behangers en aanverwante vakgenooten op waardige wijze feest ge vierd. Dit feest betrof het feit, dat de afd. twintig jaar aangesloten was bij den lan- delijken bond. De Leidsche afdeeling be staat reeds eenige jaren langer en hoopt volgend jaar haar 25-jarig bestaan te her denken. De dag werd begonnen met een H. Mis in de St. Lode wij kskerk, opgedragen door den weleerw. heer Leenders. Onder de H. Mis naderden alle leden ter H. Tafel om Gods zegen af te smeeken voor het werk, dat nog te wachten staat. Des avonds vond er in het gebouw van den R.-K. Volksbond een feestelijke propa- ganda-vergadering plaats, waarvoor groote belangstelling bestond van de zijde der le den en hun huisgenooten. Deze avond werd geopend door den voorzitter der Leidsche afdeeling, den heer J. A. van Oyen die, na opening met het gebed van de Nieuwe Ge meenschap, allen een hartelijk welkom toe riep, in het bijzonder aan den bondsvoor zitter, den heer de Groot, die tevens dezen avond een propagandistisch woord zou spreken, aan de vertegenwoordigers van het Volksbondbestuur, aan de leden met hunne huisgenooten en ten laatste tot de ongeorganiseerde uitgenoodigden, wien de voorzitter den raad gaf goed te luisteren naar de rede van den heer de Groot en dan niet langer afzijdig te blijven, maar zich aan te sluiten bij de Leidsche afdeeling. Na verder allen een genoeglijken avond toe- gewenscht te hebben, was het woord aan den bondsvoorzitter, die zijn rede begon met er op te wijzen, dat alleen de Katho lieken kunnen zorgen voor een betere we re'dmaatschappij Toen de organisatie 20 jaren geleden werd opgericht bloedde de wereld nog uit vele wonden, van den we reldoorlog en thans nu het 20-jarig be slaan gevierd wordt is er weer een mensch- otiteerende oorlog aan den gang. Spr. be handelde daarna in korte trekken wat er gedaan moet worden om de wereld te ver los.'en van het communisme en nationaal- socialisme en te komep tot een maatschap pij waarin nationaal en internationaal recht zullen zegevieren. De mensc.h, aldus spr., is doel en al het andere moét men daar ongeschikt aan ma ken. Tevens gaf spr. in enkele woorden aan wat en hoe de werkelijke vrede is en hoe zij georganiseerd moet worden. En dan is er maar één vrede, die duurzaam zal kunnen zijn en dat is de vrede naar de richtlijnen van den Paus. Ook op politiek terrein, aangaande de organisatie, gaf spr. een uiteenzetting, er op wijzend wat er gedaan is en wat er ge probeerd is, maar dat niet geslaagd is. Veel is er reeds bereikt, maar wij mogen, aldus spr., niet stil blijven zitten. Er zuilen offers, groote offers gebracht moeten worden. Wij hebben een taak te vervullen ook in het economisch leven. Geen Katholiek mag verzaken in deze Allen naast elkaar en geen Katholiek bui ten onze rijen, dan is er alles te bereiken. Honderdduizenden wakkere jongens en mannen bewaken onze grenzen om den vijand er buiten te houden, maar hoe staat het met den vijand?" binnenslands? Hou den wij daar wel voldoende rekening mede en zijn wij, Katholieken, daartegen ook ge mobiliseerd? Daarom moeten alle Katholie ken één massa vormen. Vei der gaf spr. eenige voorbeelden en en richtlijnen voor de toekomst, vooral voor de. jongeren. Wij, Katholieken, zijn dikwijls veel te bleu en laten ons veel aan leunen. Waarom is dat noodig?, vraagt spr. zich af en hij gaf daarvan sprekende voor beelden uit zijn twintigjarige loopbaan. Tot slot zeide spr., dat er geen tegen stelling behoeft te zijn tusschen werkgever en werknemer. Er zijn thans 200.000 geor ganiseerde arbeiders(sters), maar daar kunnen nog zeker 10C.0O0 leden bij, die thans er naast loopén. Er moet meer waar deering komen voor het eigen Kath. leven en eigen Kath. beginselen en spr. herhaal de de woorden van Thomas More, die zei- de: „denk de Katholieken weg en men dooft de aarde". Deze woorden hebben nu nog net zooveel zeggenswaarde, want, .denk thans de Katholieken weg en men dooft het licht der wereld. Wij moeten Kath. zijn van de daad en niet van den sleur, één massa vormen en pal staan, dan komen wij tot een wereld maatschappij, waarin vrede en recht zege vieren en waarin alle Katholieken georga niseerd zijn en niemand zich aan zijn plich ten za] onttrokken hebben. De voorzitter bracht den spreker dank voor zijn begeesterende rede en sprak den wensch uit, dat dit propagandistisch woord je zeker zijn vruchten zal afwerpen in de toekomst. Het verde re gedeelte van den avond werd gevuld met enkele kleine films en de groote Nederlandsche geluidsfilm „Pyg malion". Het hoeft nauwelijks gezegd te worden, dat deze dag uitmuntend geslaagd is. VER. OUD-LEERLINGEN AMBACHTSSCHOOL (V.O.L.A.) Vrijdagavond werd in ,,'t Schuttershof" een zeer geslaagde filmavond gehouden door bovengenoemde vereeniging. In een kort openingswoord door den 2den voor-, den heer Chr. A. de Grauw, wees deze erop hoe nuttng en leerzaam het is om dergelijke avonden te houden en steeds alle excursies te bezoeken. Verder zette hij het doel en streven der vereeniging uiteen. Na nog eenige woorden te hebben gesproken over de te houden feestavond op 11 Mei a.s., werd aangevangen met het zeer interessante filmprogramma, welwillend verzorgd door de Sted. Lichtfabrieken alhier. In de pauze gaven zeer veel nieuwe le den zich op bij bestuur der V.O.L.A. Tijdens de pauze bestond er veel belang stelling voor het smalfilmapparaat, dat op zeer bijzondere wijze werd toegelicht door dx heer v. d. Meer, reclame-chef der Sted. Lichtfabrieken. JONGE MIDDENSTANDERS. Aan jullie is dit schrijven gericht! Ben je je wel bewust van de groote taak, die op je rust? Ben je je wel bewust van hetgeen je in de toekomst te vervullen hebt? Tracht niet te denken dat je jezelf geen zorgen meer behoeft te maken en dat je al „klaar" bent voor de toekomst, want met die gedachte zal je het nooit ver brengen. Tracht steeds hooger te mikken en ge bruik daartoe al je kracht en energie, maarpas op en doe het voorzichtig! Het leven is vol idealen, doch ook vol voet angels en klemmen! Wil daarom jezelf vormen, geestelijk vormen, tot man van karakter en kath. van de daad, dan pas zul je in deze voor ieder een zoo moeilijke tijd iets kunnen bereiken. Overschat jezelf niet door te denken je geestelijk volwaardig bent, want dat is niemand. Voor iedereen valt er altijd nog wel iets te leeren. Jonge Middenstanders, toekomstige za- kenmenschen, onderwijzers, kantoor, han dels- en winkelbedienden, en allen die uit een middenstandsmilieu komen, sluit je aan bij je jeugdstandsorganisatie. Volg het voorbeeld van de velen, die je zijn voorgegaan en kom eens een kijkje nemen of vraag eens om inlichtingen, die we ten allen tijde bereid zijn je te geven. En indien je reeds bekend bent met onze vereeniging, geef je dan als lid op! De Katholieke Jonge Middenstandsver- eeniging „Sint Petrus Canisius" (K.J.M.V.) ontvangt je met open armen. Kom eens een kijkje nemen, het verplicht je tot niets. Iedere Donderdagavond om half negen houdt de K.J.M.V. haar bijeenkomst in huize Maria, Pieterskerkkoorsteeg 15. Op deze cultureel zeer hoog staande avonden worden door bekende sprekers in leidingen gehouden over allerlei actueele onderwerpen, er worden ontspannings avonden gehouden, muziekavonden, decla matie, zang, tooneel, enz. Dus voor„Elk wat wils"!! Vrienden niet-K.J.M.V.'ers, laat weldra je gezond verstand de bovenhand krijgen en sluit je aan in onze gelederen. Wij verwachten je a.s. Donderdagavond in ons „Eigen Huis", waar deze week een ontspanningsavond gegeven zal worden met muziek, zang, tafeltennis, schaken, bridgen, enz. Dit is een uiterst mooie gelegenheid om eens nader met de K.J.M.V. kennis te maken. Propaganda-adres: C. J. A. ZANDVLIET, Hoogewoerd 100, Leiden VEREENIGING VAN MATHESIANEN Lezing door Prof. Dr. H. G. G. Casimir over „Magneten" In de Collegezaal van het Kamerl. On- neslaboratorium heeft Zaterdagavond Prof. Casimir, hoogleeraar aan de Rijksuniversi teit te dezer stede, gesproken over „Mag neten". Nadat de voorzitter, de heer J. Freeke, de talrijke aanwezigen had verwelkomd, verkreeg Prof. Casimir het woord. Spr. begon met duidelijk te maken, dat de magneten een scheiding vormen tus schen de electrotechniek en de natuurkunde Er zijn 3 methoden om magneten te ma ken n.l. permanente magneten, koperen spoel met ijzeren kern en koperen spoel zonder ijzeren kern. Een magneet van 20.000 G. (gausz) kan vrij eenvoudig worden gemaakt. Als be wijs hiervan liet spr. eenige lantaarnplaat jes zien van Faraday's ringmagneet. Grootere veldsterkte kan worden bereikt door spitse poolschoenen toe te passen, waarvan de afschuiningen bij voorkeur in eikaars verlengde moeten liggen. De groote Leidsche magneet heeft een buitenstraal var* 40 c.M., terwijl men de binnenstraal kan laten varieeren van 10 tot 1 M.M., waarmede dan resp. een veld sterkte van 24.000 en 70.000 G., kan worden verkregen. De grootste magneet tér wereld, welke te Parijs is opgesteld, heeft een buitendiam. van 1 M. terwijl de binnendiam. varieert van 6 c.M. tot M.M. Hiervan is de veldsterkte resp. 35.000 en 78.000 G. Het merkwaardige hiervan is, dat de Leidsche magneet 14 ton en de Parijsche 150 ton weegt. Het vermogen van de Leidsche magneet bedraagt ongeveer 80 K.W. terwijl de stroomsterkte 400 tot 500 Amp. kan bedra gen, welks vermogen geleverd wordt door accubatterijen. De voordeelen dezer mag neet zijn, dat een vlakke en zeer constante stroom wordt verkregen en dat men er zeer gemakkelijk bij kan komen. Dit laatste in tegenstelling met b.v. de Zweedsche mag neet. Vervolgens liet spr. eenige plaatjes zien van de Leidsche magneet, eenige spoelen en schakelborden. Wanneer we kernlooze spoelen gebruiken, dan zal het veld evenredig toenemen met de stroomsterkte. Men zou dus een steeds grootere stroom door de draad kunnen sturen. Om tot hooge veldsterkte te komen is men ten eerste afhankelijk van het ver mogen, dat ter beschikking is en ten twee de van de koeling. Bij voorkeur kieze men dus een lagere spanning om het isolatie probleem te vereenvoudigen. Er zijn nu twee methouden om met kern- löoze spoelen tot een zeer krachtig mag netisch veld te komen n.l. door het snel in- en uitschakelen en door continu- schakelen. Baanbrekend werk is verricht door den Rus Kapitsa, die een veldsterkte wist te be reiken van 360.000 G. Hiertoe gebruikte hij geen koeling, doch jaagde vele duizenden K.W. gedurende 1/100 sec. door de spoel. De temperatuursverhooging, welke hierbij werd gemeten, bedroeg slechts 30 tot 50 gr. Celsius. Voor dit experiment gebruikte hij Gemeentel. Aankondiging BONNEN VOOR PATIëNTEN. De Burgemeester van Leiden maakt be kend, dat in het vervolg voor het uitrei ken door den Gemeentelijken Geneeskun digen DienstflTieuwe Mare 13, van formu lieren M.Dj/2aSv waafcp^tfe^controleerende geneesheer.' aaijAeeft ioe\\?lheden sui ker en gectoogcfe peul^i^chteï, die in ze kere ziektegevallen gewensch» zijn,x 0.55 zal worclen\]jferèkend, Iwelk ledrag aan het Distributiekantoor,Ötrae Rijn 132, moet worden voldaan bjfj het in ontvangst nemen van de extra boenen. Min- of onverjfrTOgenden worden ver zocht het formuljêr M.D. 29 te laten af stempelen bij Maatschappelijk Hulpbe toon, Nieuwe Mare 15, vóórdat zij zich naar het Distributiekantoor begeven. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden, 15 April 1940. LEIDEN. Dinsdag. Rede vah H. de Greeve, pr. On derwerp: Het Drie-punten-ideaal. St. Antonius-clubhuis, Mare 43. Donderdag, R. K. Mctaalbewerkersbond, Afd. Leiden. Ledenvergadering, Bondsgebouw, 8 uur. Donderdag, R. K. Reclassaeringsver., Afd. Leiden, bureauzitting, St. Vincen- tiusgébouw, Hoogl. Kerkgr. 32, 7.308 30 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Z a t e r- d a g 13 tot en met Vrijdag 19 April a.s., waargenomen door de apotheken Boekwijt, Breestraat, 74, tel. 20552 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. een wisselstroomgenerator, welken hij bij een zeer hoog aantal toeren over de spoel kortsloot. De Amerikaan Bitter experimenteerde den laatsten tijd met watergekoelde kern looze spoelen. Hij gebruikte hiervoor ronde koperen platen, welke hij door op elkaar stapelen tot een spiraal formeerde. Dwars door deze platen werden gaten geboord, waardoor de koeling werd aangebracht. De' waterdruk bedroeg 6 Atmosfeer, waardoor een bijna onbeperkte koeling werd ver kregen. Met deze spoel heeft hij een in ductie bereikt van omstreeks 100.000 G. in een volume van 25 c.M.3, waarvoor een vermogen benoodigd is van maximum 1700 K.W. Spr. besloot zijn lezing met op te mer ken, dat bij dergelijke vermogens het expe riment vrij kostbaar wordt. Het applaus van de aanwezigen bewees wel hoezeer deze buitengewoon interes sante lezing door hen werd gewaardeerd. De voorzitter kon dan ook met recht zeg gen te spreken namens allen toehoorders, toen hij Prof. Casimir hartelijk dankte voor hetgeen hij dezen avond had geboden. VER. VOOR MUZIKALE ONTWIKKELING DER SCHOOLJEUGD. Al schijnt een deel der wereld zich toe te leggen ep volkomen afbraak der cul tuur, dit mag ons zoolang wij er nog toe in staat zijn niet verhinderen, voort te bouwen en vooral de jeugd te interessee ren voor de dingen, die het leven glans en schoonheid kunnen geven. De Vereeniging voor Muzikale ontwik keling der schooljeugd heeft dit begrepen en wil trachten, zonder onderschatting van wat anderen in die richting reeds voor zeer verdienstelijks hebben gedaan, de jeugd in te leiden in de schoonheid der werken van eenige der allergrootste compc-nisten. Daartoe heeft zij een viertal voordrachten georganiseerd, die gegeven ziillen worden in de Aula van het Gemeentelijk Gymna sium aan de Fruinlaan. Deze voordrachten, aan de piano geïllustreerd, zijn bestemd voor leerlingen van Middelbare scholen en scholen voor Voorbereidend Hooger On derwijs en zullen gehouden worden op de Donderdagen 18 en 25 April en op 9 en 16 Mei, telkens des namiddags om 4.15 uur. De heer Leo Mens zal Bach behandelen, mej. Marie Veldhuyzen, mus.se. dra., be handelt Beethoven, de heer Hennie Schou ten spreekt over de Moderne Franschen en ten slotte is de behandeling van Mozart weer aan den heer Leo Mens toever trouwd. Nadere bizonderheöen zullen zon der twijfel nog aan de scholen bekend worden gemaakt. Tot dusverre is gebleken, dat dergelij ke ondernemingen dcor de jeugd ten zeer ste op prijs worden gesteld. Waar ook thans weer de voordrachtgevers menschen zijn, die hun stof volkomen beheerschen en de gave bezitten ,deze op boeien-.de wij ze voor te dragen, is het te hopen, dat de jeugd opnieuw van groote belang stelling blijk zal geven. VOET GEBROKEN Zaterdagmiddag te kwart voor zes is het 15-jarige meisje C. L.' uit de Evertsenstraat met haar rijwiel op de Haarlemmerstraat bekneld geraakt tusschen de gele tram en een autobus van Maase en Kroon. Het meis je brak den rechtervoet en werd door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2