De Britsche lucht- en zee- strijdkrachten Se Maten aiganheeten dun teg^enatand OSLO WORDT INGESLOTEN Qwate zeeslagen, niet geteitevd OMGEVING r ZATERDAG 13 APRIL 1940 0E |.i?mcri.<R COURANT i WREDE READ - PAD. 6 Troepentransport over zee onmogelijk? NOORSCHE REGEERING RICHT ZICH TOT HET VOLK Het Zweedsche blad „Aftinbladet" schrijft, dat de Noorsche regeering zich gisteren voor het eerst sedert den inval der Duitschers over de radio rechtstreeks tot het volk had gewend. De regeering spoor de de Noren aan, de mobilisatie voort tc zetten en al het mogelijke te doen om de onafhankelijkheid des lands te verdedigen. NOORSCH LEGERBERICHT Radio-Stockholm heeft het legerbericht Van den Noorschen generalen staf gepubli ceerd. Hierin wordt gezegd: „De Duitschers hebben Oslo en de on middellijke omgeving bezet. De Noorsche troepen hebben de lijn ten Noorden en Noord-Oosten van Oslo bezet. Bovendien hebben de Duitsche triepen Christiansand, Stavanger, Bergen, Drontheim en twee andere kustplaatsen in het Zuiden van Noorwegen bezet. De rest van het Zuidelijk deel des lands is nog in Noorsche handen. Behalve Narvik, dat door de Duitschers is bezet, is het geheele Noorden van Noor wegen door de Noorsche troepen bezet. De Jongste pogingen van de Duitschers om met gemotoriseerde afdeelingen van Nar vik uit op te rukken, zijn verijdeld." DE SITUATIE BIJ NARVIK Volgens United Press hebben de Duit schers geen enkele verbinding meer en zitten zij in de val. In de Hergansfjord zou den gisteren tengevolge van een Engeischen aanval met torpedojagers, vijf Duitsche tor pedojagers tot zinken zijn gebracht. De Duitschers zij onmiddellijk begonnen zich uit het binnenland op Narvik terug te trekken. De troepen hadden de spoorlijn van Narvik naar Zweden bereikt en waren tot Hundalen doorgedrongen. Gisteravond zfjn zij den terugtocht naar Narvik begon nen. Ook de „United Press"-correspondent aan het Narvikfront meldt uit het Noorsche hoofdkwartier, dat er geen Duitsche sche pen meer in de haven van Narvik liggen. Alle zijn door Engelsche torpedobootjagers tot zinken gebracht. ZIJN DE BRITTEN TOCH GELAND? De „United Press"-correspondent aan de Noirsche grens seint naar Stockholm, dat tamelijk groote Britsche troepeneenheden verderop in de Oslo-fjord zijn geland. Personen, die uit Narvik komen, berich ten, dat de Engeischen het uiterste punt tegenover de Narvikbaai Ankenes, hebben. Ook wordt gemeld, dat de Britsche basis halverwege de Oslo-fjord het dorpje Bal- langen is. De correspondent van de Zweedsche „Dagens Nyheter" bericht uit Charlotten- berg dat de operaties te land in Noorwegen bestaan uit guerrilla-gevechten. Kleine Duitsche troepenafdeelingen van 30 man, die uitstekend zijn bewapend, zijn thans in gezet tegen de Noorsche troepen. De Noorsche burgerwacht is thans vol komen georganiseerd; afdeelingen vrouwen werken samen met de mannen. Het moreel der Noorsche troepen is uitstekend en men is vast besloten, de wettige regeering te steunen. Quisling heeft maar heel weinig aanhangers. OSLO WORDT INGESLOTEN Alle wegen ten Oosten van Oslo zijn door de Noren afgesloten, zij zijn van plan, Oslo te omsingelen. Afdeelingen Noorsche troe pen worden nu geconcentreerd in het dal ten Noord-Westen van de hoofdstad. Uit Oslo zelf wordt bericht, dat zeven Duitsche oorlogsschepen in de Oslo-fjord zijn geblokkeerd door de Engelsche vloot- eenheden, die buitengaats de wacht houden. De Noren verwachten, dat een beslissen de slag nu ieder oogenblik kan losbreken. Het Zweedsche blad „Allehanda" deelt mede, dat de Noren pogen een ijzeren ring rond Oslo te leggen en een boog te vormen van Elverum (120 K.M. ten Oosten van Oslo) naar Moss (64 K.M. ten Zuiden van Oslo). Alle wegen naar het Westen zijn versperd om tanks tegen te houden en de ring wordt geleidelijk gesloten. Van het oude fort Kongsvinger, halver wege tusschen Elverum en Moss, wappert nog de Noorsche vlag, 18 K.M. Weste'ijk hiervan wordt gestreden. De Duitschers vallen aan met gemechaniseerde eenheden, ondersteund doör de luchtmacht, doch de Noren bieden hardnekkig tegenstand. De mobilisatie in Noorwegen verloopt snel en duizenden jonge mannen nemen dienst. QUISLING EN ZIJN AANHANG Uit Charlottenburg wordt gemeld, dat de Noorsche autoriteiten den commandant van het voormalige fort Kongsvinger, generaal- majoor Hoch Nielsen, hebben afgezet, om dat hij de bevelen van Quisling had uitge voerd en de mobilisatie zou hebben gesabo teerd. Een officieel Noorsch communiqué ver meldt, dat majoor Hvosleff, die benoemd was tot minister van buitenlandsche zaken in de tegenregeering te Oslo gister in het Noorsche hoofdkwartier is aangekomen, na zijn post te hebben verlaten. Hij heeft gezegd, dat hij zich geheel ter beschikking stelt van den Noorschen opperbevelhebber. In gezaghebbende Noorsche kringen te Stockholm wordt vernomen, dat de leider van de Noorsche marionet, en-regeering Quisling aan alle diplomatieke en consu laire vertegenwoordigers van Noorwegen order heeft gegeven, zijn bevelen op te volgen en de wettige Noorsche regeering af te zweren. Geen der vertegenwoordigers heeft geantwoord. DE VERSTERKING DER DUITSCHE TROEPEN. Gisteravond werd te Londen vernomen, dat de Duitsche afdeelingen in Noorwegen thans versterkingen per vliegtuig ontvan gen van het bezettingsleger in Denemar ken. De Noorsche gezant te Londen, Colban, heeft een onderhoud gehad met lord Hali fax om de aangelegenheid te bespreken. Slechts twee Noorsche radiostations, Bo- do en Tromsoe, zijn nog in handen der Noorsche regeering, de B.B.C. staat met deze stations in verbinding. DE DUITSCHE VERLIEZEN. De marine-medewerker van de „Stock- holm-Tidnir.gen" schat de verliezen van de Duitsche transporten r.aar Noorwegen op 25 tot 30 schepen mei een totaal tonnage van 70.000 tot 80.000 ton. De correspon dent voegt hieraan toè, dat het verlies aan menschen en materieel niet kan worden geschat, doch aangezien elk schip minstens 200 man verveerde, moeten ongeveer 5000 man Noorwegen niet hebben bereikt. Ve len van hen zullen verdronken zijn. Aangezien de wind naar Zweden gericht was, heeft men van de Zweedsche kust vele lijken zien drijven. Ook heeft men groote olievlekken op zee gezien. De wind is tha'ns gedraaid en de lichamen drijven naar zee. Naar verluidt, zouden vannacht te Nar vik nieuwe Duitsche troepen aangekomen zyn. DE KONINKLIJKE TREIN BESCHOTEN. Een Zweed, die met de Noorsche ko ninklijke familie en de Noorsche regeering heeft gereisd, toen deze Oslo verlieten, heeft medegedeeld, dat de koninklijke trein by Lillenstroem door Duitsche vliegtuigen werd beschoten. Een mitrail leurkogel viel tusschen den koning en een der leden van het gevolg, graaf Webel, neer. Toen de koning bukte om dezen ko gel op te rapen, werd dit gefotografeerd. Deze foto zal in de Zweedsche pers ver schijnen. De koning heeft de kogel als aandenken gehouden. Van bevoegde Duitsche zijde is den bui- tenlandschen journalisten te Berlijn me degedeeld, dat de onderhandelingen tus schen de Duitsche autoriteiten en den ko ning van Ncorwegen niet afgebroken zyn. De Duitsche gezant zou gisteren een nieuw bezoek aan koning Haakon brengen. Koning Haakon heeft een interview toe gestaan aan den correspondent van ..Svenska Dagbladet". De koning was zeer kalm ondanks de vele vermoeienissen, die hij heeft doorstaan, want sedert hij Dins dag Oslo had verlaten, had hij vrijwel niet geslapen. Hij verklaarde plechtig, dat hij het Noorsche grondgebied, ondanks de ge varen, niet zou verlaten. KATHOLIEK COMITÉ VAN ACTIE „VOOR GOD". Hef uur van den leek Het is thans het uur van den leek. De leeken moeten met woord en daad aan de weder opbouw van de maatschappij medewerken. Doch het is ook het uur van onze stands organisatie, waarin wij een drachtig samenwerken in het belang van kerk en maat schappij. Dr. A. OLIEROOK. Blokkade-lek door mijnen gestopt DE STRIJD TER ZEE. In gezaghebbende kringen te Londen werd gisteren verklaard, dat gisteren geen gevecht van grooten omvang in het Kattegat is gevoerd. De berichten, die de ronde hebben gedaan, en zekere verwijzingen naar ontploffingen kun nen hun oorzaak vinden in het gebruik van dieptebommen. Er is weinig twij fel aan, of Duitsche eenheden zijn aan het zoeken geweest naar duikbooten» die er in dat gebied zouden hebben kunnen zijn. Het Zweedsche b!ad „Allehanda" be richt, dat een sterke concentratie van Britsche oorlogsbodems is waargeno men bij Namsos in de Folsenfjord, 75 mijl ten Noorden van Drontheim. De strijdmacht bestaat uit twee slagsche pen, vier kruisers, vier torpedojagers en een groot aantal vliegtuigen. Twee torpedojagers zijn de haven van Nam sos binnengevaren. Duitsche oorlogsschepen zijn niet ge zien. Gisternacht zouden Britsche oorlogs schepen in de Oslofjord een Duitsch convooi, dat op weg naar Noorwegen was, hebben aangevallen. Een groot vrachtschip, dat vermoedelijk troepen vervoerde, zonk ter hoogte van Strom- stadt. Een tweede schip, geladen met munitie, zou bij Marstrand gezonken zijn. Volgens een officieel Noorsch com muniqué, dat door den zender te Stock holm verspreid is, is het Duitsche slag schip „Gneisenau" in de Oslofjord ge zonken. Een bericht uit Berlijn aan het in Kau nas verschijnende dagblad „Lietuvosaidas" meldt, dat de kwestie van verlof voor de Duitsche oorlogschepen om gebruik te ma ken van de haven van Moermansk als ba sis voor de operaties in het Noorden bespro ken is in het onderhoud, dat de Duitsche ambassadeur in Moskou met Molotof heeft gehad op Dinsdag j.l. Een Duitsche zeeman, een der overleven den van de acht troepenschepen, welke ter hoogte van Gothenburg zouden zijn gezon ken, welke zeeman thans in een ziekenhuis te Marstrand ligt, heeft verklaard, dat zijn schip 1600 man troepen vervoerde, die al len om het leven zijn gekomen. DE DEENSCHE SCHEPEN. Omtrent de Britsche houding ten aanzien van de Deensche koopvaardijschepen wordt nader gemeld, dat deze schepen evenals de Duitsche zullen worden in beslag genomen en door de geallieerden in dienst zuilen worden genomen. Alleen zal aan de beman ning worden gevraagd of zij in geallieerden dienst willen overgaan. De eigenaars zullen schadeloos worden gesteld, evenwel zoo, dat de Duitschers hiervan geen profijt kun nen trekken. Nadere bijzonderheden kunnen natuurlijk nog niet worden gepubliceerd. ONDERZOEK VAN DE MAIL UIT DUITSCHLAND. Volgens een inlichting van het Britsche ministerie van oeconomische oorlogvoering zal aan het Duitsche vervoer van poststuk ken, welke voortdurend meer Duitsch be zit van buitenlandsche valuta inhoudt door de geallieerde vlootcontrol'e een einde wor den gemaakt. Er zijn duidelijke bewijzen, dat Duitschland den laatsten tijd kleine kostbare artikelen, zooals juweelen, met de mail uitvoert. Dit zal nu ophouden. Wanneer het stoomschip „Manhattan" vandaag New York bereikt, zal waarschijn lijk worden onthuld, dat het onderweg werd doorzocht en dat de mail uit Duitsch land werd verwijderd. Deze zal, indien zij wordt vrijgelaten, met een volgend schip worden verzonden. BRITSCHE LUCHTAANVAL OP DE VLIEGVELDEN TE STAVANGER. Volgens een gisteravond te Londen ontvangen bericht heeft de Britsche luchtmacht Donderdagavond op de vliegvelden te Stavanger belangrijke schade aangericht. Talrijke Duitsche gevechts- en bombardementsvliegtui gen werden door machinegeweervuur vernield en vele leden van den staf en het personeel van de luchtmacht ge dood. Toen deze aanval eindigde, brak een he vig vuur van luchtdoelgeschut en machine geweren los, doch de Britsche machines wisten te ontkomen. Een half uur later kwamen Britsche toe stellen uit Oostelijke richting boven het vliegveld. Zij lieten zware bommen vallen. Onverwijld werd een hevig doch onnauw keurig vuur op hen geopend. De toestellen keerden terug en openden een machinege weervuur op de vijandelijke mitraileurpcs- ten, de luchtdoelbatterijen, de loodsen en de op het veld staande toestellen. Er werd aanzienlijke schade aangericht, terwijl er een groote brand uitbrak. Daarna versche nen vele Duitsche vliegtuigen. Er ontstond een verwoed gevecht, waarbij slechts één Britsch toestel verloren ging-. Berlijn meldt: Acht Bri'sche vliegtuigen neergehaald. Van Duitsche zijde wordt bericht: Gister avond hebben Britsche gevechtsvliegtuigen getracht Duitsche steunpunten aan de Noorsche kust aan te vallen. Door tijdig op treden van Duitsche Messerschmitt-toestel- len werden deze aanvallen bloedig afgesla gen. In totaal zijn acht Britsche bombarde mentsvliegtuigen van het modernste type neergeschoten. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat Vrijdag sterke afdeelingen Britsche bommenwerpers de Deensche en Noorsche wateren hebben afgezocht naar Duitsche vlootcenhèden, welke naar hun basis terugkeerden. Een afdeeling bomenwerpers is de Kris- tiansand-fjord binnengedrongen en heeft hier Duitsche Oorlogsschepen aangevallen. De vliegtuigen stieten op krachtigen tegen stand. Een andere afdeeling ontmoette bij Stavanger een sterke escadrille vijandelijke jachtvliegtuigen. In een hevig gevecht wer den vier Messerschmidt-toestellen omlaag geschoten en vermoedelijk zijn nog twee verloren gegaan. De eigen verliezen bedroe gen acht vliegtuigen, terwijl twee anderen op de thuisreis op zee moesten dalen. Nadere berichten over de aanvallen van de Engelsche luchtstrijdkrachten op de vij andelijke scheepvaart in het Kattegat en in den Grooten en Kleinen Belt melden, dat zij een munitieschip tot ontploffing brach ten en bovendien acht tot tien schepen aan vielen, die in de nauwe wateren van den Grooten Belt voeren. Voorts werd een voorradenschip van 5000 ton naar men ge looft beschadigd. Ook werden bomaanval len gericht op een Duitsche watervlieg tuigbasis aan de Baltische kust. Het muhi- tieschip maakte deel uit vön een formatie van acht groote, grijsgeschilderde schepen, die men met groote snelheid zag opstoomen door den Grooten Belt in Noordelijke rich ting. Een treffer werd geplaatst op het mu nitieschip, dat met zoo'n geweld in de lucht vloog, dat het aanvallende vliegtuig schud de. Verder Noordelijk in de Oostzee werd een andere formatie van vijandelijke sche pen, die in kiellinie voeren, aangevallen en zwaar gebombardeerd. In het donker kon den de resultaten echter niet worden waar genomen. ENGELSCHE TEGENSPRAAK. Een hooggeplaatst ambtenaar van het Engelsche ministerie van luchtvaart heeft Reuter medegedeeld, dat er geenerlei waar heid schuilt in het bericht van het Duit sche Nieuwsbureau, volgens hetwelk En gelsche vliegtuigen een klein station in Sleeswijk Holstein zouden hebben gebom bardeerd. GROOT MIJNENVELD OP DE NOORDZEE. Britsche mijnen zijn gelegd over een aanzienlijk gebied in het Skagerrak en het Kattegat, evenals op de Noordzee van een punt nabij de Nederlandsche kust tot aan de Noorsche kust. Volgens United Press is dit mijnenveld het grootste, dat ooit werd uitgzet. Het strekt zich van Noord naar Zuid uit over ongeveer een afstand van vier-en-twintig mijlen en ongeveer twee-en-dertig mijlen het Skagerrak in naar de Zweedsche ter ritoriale wateren, vervolgens Zuidwaarts in het Kattegat. Het veld beslaat een oppervlakte van on geveer vijftigduizend vierkante mijlen, het geen bijna viermaal zoo groot is als het mijnenveld, dat langs de Oostkust van En geland werd gelegd en bijna driemaal zoo groot als het enorme veld, dat in den vori- gen oorlog de bocht van Helgoland en de Duitsche Noordzeekust tot halverwege de Deensche kust blokkeerde. Dit laatste liep ook voor een deel langs de Nederlandsche territoriale wateren. Er werden toen door de Engeischen 43899 mijnen voor gebruikt. w muiTfliRÊ coLonnss hebben altijd voorrang, ook al kruisen zij den voorrangs- w weg, waarop u rijdt. H1LLEGOM Hanze. De R.-K. Middenstandsvereeni- ging hield in hotel „Flora" een goedbezoch te ledenvergadering onder voorz. van den heer G. B. Kroon. Tot afgevaardigde naar den Centralen Raad op 29 Mei te Den Haag werd gekozen de heer Manshande. Vervolgens leidde de voorzitter het on derwerp in: wenken inzake de noodzake lijkheid van een testament. De geest. adv. hield vervolgens zijn tien- minutenspeech. Glashe'der en boeiend als immer. Als dank bood het bestuur hem het boekwerk aan: „Het Verlossende ant woord op kwellende vragen" van de pro fessoren Otten en Verhaar. De G. A. dankte hartelijk voor deze attentie en beloofde gaarne, zoo veel in zijn vermogen is, moei lijkheden der leden weg te nemen. Hierna rondvraag en sluiting. Verkoopingen. Donderdagavond had den in hotel Sistermans ten overstaan van notaris D. Lodder de volgende verkoopin gen bij opbod plaats: 1. de villa „De Bon gerd" met erf en tuin aan den Stations weg No. 208a te Hillegom, groot 4.10 A. Hoogste bieder de heer J. van Til Broek huizen voor ƒ5500. 2. Het woonhuis met aangebouwde bloembollenschuur aan den Stationsweg No. 208 ter grootte van 8.40 A. Hoogste bieder de heer P. de Vreugd Jr. voor ƒ4500. 3 Het woonhuis Meerstr. 17 groot 85 c.A. Hoöeste bieder de heer W. van Zanten voor ƒ2700. 4. Het woonhuis Meerstraat 19, groot 1. A. 5 cA. Hoogste bieder de heer H. Roeland. 5. Een woon huis met schuur, kas, erf en open grond aan de Kerkstraat 6, groot 4 A. In hoogste bod gebracht op f 3775 door den heer P. de Vreugd Jr. 6. De onverdeelde helft in diverse perceelen weg, water en berm in den Oosteinderpolder. Hoogste bieder de heer J. v. Til Broekhuizen voor 20,— 7. Een woonhuis aan den Regenvlietweg No. 35 te Zilk, geb. Noordwijkerhout. groot 317 A. Hoogste bieder de heer W. van Zanten voor f 1500. Toeslag Donderdag aanstaande. Schaakclub. - De R.-K. Schaakclub „Hil legom" gaf als laatste uitslagen van de compeititie-wedstrijden: F. NijssenG. B. Kroon 0—1, G. B. Kroon—J. J. Balm 1/2 —1/2, F. NijssenG. Mooyekind 0—1. De totale uitslagen van de wintercompetitie leverden de volgende punten: Groep I: 1. J. J. Balm 14 1/2, 2. G. Mooyekind 14 1/2, 3. S. Lieverse 12, 4. P. v. d. Mey 9, 5. G. B. Kroon 7, 6. L. C. M. Koeken 5; 7. R. J. J. Heirman 4, 8. E. Th. La Feber 4, 9. F. Nijs sen 2. Groep II: 1. M. v. d. Poll 14 1/2, 2. J. Staats 11; 3. A. Heirman 9, 4. C. v. d. Valk 7, 5. Th. Peters 6, 6. A. Schreurs 5, 7. Th. Warmerdam 4, 8. A. Jansen 3, 9. J. Moorman 3, 10. G. Förrer 0. Voor promotie-degradatie-wedstrijden zl/n r.og de volgende wedstrijden gespeeld: E Th. ia FeberA. Heirman 10; F. Nijs sen M. v. d. Poll 01. De stand van den ladderwedstrijd is: M. v. d. Poll 5; E. Th. la Feber 5; P. v. d. Mei] 4; J. Langeveld 4; L. C. M. Koeken 4; R. J. J Heirman 3; F. Nijssen 1; S. Lieverse 1; Th. Warmerdam 1/2. KATWIJK Gemeenteraad. Raadsvergadering op Woensdag 17 April des avonds te half 8. De agenda-punten zijn o.m.- Voorstel tot wij ziging van de verordening betreffende het gemeentelijk kampeerterrein. Voorstel tot herziening van de verordening op het bad en strandleven. Voorstel tot wijziging van de verordening regelende den rang en de bezoldiging van de ambtenaren ter secre tarie en ten kantore van den gemeente ontvanger. Voorstel met betrekking tot uit breidingswerken aan de gasfabriek. Voor stel tot wijziging van het raadsbesluit tot aankoop van grond van H. V. van der Ma- rel. Voorstel tot het verleenen van voor schotten aan de Katwijksche Bouwver. tot het bouwen van 52 woningen. Voorstel tot intrekking van de verordening regelende het beroep bedoeld in art. 18, reglement autovervoer van personen. Preadvies op het adres van J. Hoppenbrouwer om wijziging der verordening als bedoeld in art. 10 der Drankwet. Geboren: Margaretha Agada d. van A. v. Beelen en S. E. Borgs Arendje d. van D. Schaap en W. Haasnoot Adriana d. van D. J. v. Prooien en P. Paap Ma- rijtje Elsje d. van C. Langmuur en E. Glas bergen. Ondertrouwd: J. Nijgh en D. v. Dijk L. de Best en M. Zuyderduin C. Kraaienoord en W. Barnhoorn. Getrouwd: G. v. Duyn en Z. Kloos H. v. Duyn en C. B. Verdoes J. Vooys en J. Varkevisser N. Haasnoot en J. D. Verdoes. Overleden: Jacob Minnee ongh. 45 j. Wilhelmina v. d. Plas 58 j. WiUem Minnee 74 j. Willem van der Plas 70 j. Johannes Bartholomeus z. van J. A. v. Schie en J. C. Grimbergen, 1 jaar.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6