Rijnaak vergaan BIOSCOPEN TE LEIDEN De uitvaart van kard. Verdier RECHTZAKEN LUCHTVAART WEEK-END. LIED VAN DEZEN TIJD ZATERDAG 13 APRIL 1940 OE l.cincfup COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 Tweede Kamer Heffing Winstbelasting goedgekeurd Vergadering van gisteren Na een parlementaire behandeling, die vier dagen geduurd heeft, is het wets ontwerp heffing van een winstbelasting vanmiddag door de Tweede Kamer zon der hoofdelijke stemming aanvaard. Na een bestrijding door Minister de Geer trok den heer TEULINGS (R.K.) zijn giste ren toegelichte amendementen in, waar van de eene beoogde het bedrag van de winstbelasting in mindering te doen bren gen van de belastbare winst en het andere om den toegelaten aftrek bij dubbele be lasting te verlagen van negen tienden op twee derden ter compensatie van de min dere opbrengst door de eerste wijziging. Evenzoo trok de heer IJSSELMUIDEN (R.K.) een amendement in, waarbij een progressieve belastingheffing werd voorge steld. Verschillende andere amendementen werden nog ofwel door de voorstellers teruggenomen, ofwel door den minister overgenomen, ofwel door de Kamer aan genomen. Onder de eerste bevond zich een amendement van den heer Teulings, dat de instelling van een afzonderlijken raad van beroep beoogde met uitsluiting van den Hoogen Raad. In zijn bestrijding ver klaarde Minister de Geer o.m. dat bij hem het voornemen gerijpt was om een minis- terieele commissie van advies in te stellen, waartoe belanghebbenden zich bij geschil len met de inspecteurs kunnen wenden. Voorts werd door den heer Teulings een amendement ingetrokken, waarvan de -trekking was de winst op het overgangs tijdstip, in het lichaam aanwezig, aanstonds te belasten, zulks volgens de regelen van de thans geldende dividend- en tantième belasting. Bij de behandeling van het wetsontwerp heffing van opcenten ten behoeve van de gemeenten op de winstbelasting, voerde de heer SWEENS (R.K.) het woord. In zijn antwoord verklaarde de MINISTER, dat hij het niet juist achtte, wanneer de ge meenten bij deze belastingherziening voor deel zouden hebben. Een amendement van den heer DONKER (S.D.) dat een regeling ten aanzien van filialen behelsde, werd door den minister overgenomen. Het ont werp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. MINSTER DIJXHOORN beantwoordde enkele opmerkingen van den heer DUY- MAER VAN TWIST (A.R.) bij de behan deling van het wetsontwerp herziening van de wet houdende instelling van de Militaire- Willemsorde. Een amendent van den heer BAJETTO (R.K.) werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Dit beoogde de jaarlijksche toelage van korporaals, matrozen en sol daten, die ridders vierde klasse zijn, te ver- hoogen tot tweehonderd gulden. Zonder stemming werd het ontwerp aangenomen. De heer WENDELAAR (Lib.) maakte bezwaren tegen het tot zich trekken door de algemeene landsdrukkerij van particu lier drukwerk bij de behandeling van het ontwerp verhooging van de begrooting van dat Staatsbedrijf voor 1939. Hij uitte voorts critiek op de gesties van den directeur. In zijn antwoord zeide MINISTER VAN BOEYEN, dat de capaciteit der drukkerij in het laatste jaar niet is vergroot en dat het budgetrecht van de Kamer niet ge schonden zal worden. Wat den directeur betreft, wilde hij de overwegingen van de commissie van toezicht op de landsdruk kerij afwachten. Ook dit ontwerp werd zonder stemming aanvaard. Ten slotte werd door de heeren TILA- NUS (C.H.) en TER LAAN (S.D.) het woord gevoerd bij het ontwerp wijziging van de grens tusschen de gemeenten Rot terdam en Overschie. Na antwoord van MINISTER VAN BOEYEN werd ook dit ontwerp aanvaard. Zonder debat vereenigde zich de Kamer met het ontwerp instelling van een ge meente „Wieringermeer" en vervolgens ging zij tot nadere bijeenroeping uiteen. Qemeayde ffivdcfiten De belde opvarenden wisten zlcb in veiligheid te stellen Gistermorgen Is ongeveer zeven kilo meter West ten Westen van de Ketel, de monding van den IJssel, de 900 ton metende Rijnaak „Amsterdam I", toe- behoorende aan de Internationale Zand en Grint Maatschappij te Amsterdam op het IJsselmeer vergaan. Het schip was met een lading grint van Oberburg in Duitschland op weg naar LJmuiden. Het werd gesleept door de sleepboot „August" uit Rotterdam. Toen de sleep goed en wel het IJsselmeer was opgevaren, ontmoette zij hier een zeer sterken wind. De zware lading maakte, dat de „Amsterdam I" zeer diep lag. Op een gegeven oogenblik sloeg een stuk van het gangboord weg, het schip begon water te maken en te zinken. De schipper W. M. van der Logt uit Nijmegen en zijn knecht A. van Boxem uit Amsterdam, verlieten het schip en werden aan boord van de „August" ge nomen. Op het wrak zijn lichten aangebracht. Het ligt niet gevaarlijk voor de scheep vaart. Omtrent het eenigen tijd geleden nabij Urk gezonken sleepschip „Risico", dat door de reederij Goedkoop te Amsterdam gelicht zal worden, kan nog gemeld wor den, dat de weersomstandigheden van dien aard zijn, dat het bergingsvaartuig „Hulp in Nood" nog geen succes heeft kunnen be halen. De positie van het gelijktijdig ge zonken sleepschip „Ekama" heeft men nog niet kunnen bepalen. WIELRIJDSTER OVERREDEN EN GEDOOD Gisteren is in de Frederik Hendrikstraat te Amsterdam bij het Hugo de Grootplein een ernstig verkeersongeval gebeurd, waar bij een 25-jarige wielrijdster den dood heeft gevonden. Om ongeveer elf uur reden in de Tweede Hugo de Grootstraat een vrachtauto en een wielrijdster in de richting Jan van Galen straat. Bij het Hugo de Grootplein maakte de vrachtwagen een bocht naar rechts om de Frederik Hendrikstraat in te slaan, waar* toe de bestuurder tijdig de richting had aan gegeven. De wielrijdster meenue, dat zij nog we voor de auto langs kon, doch zij werd ge grepen door het voorwiel van de auto. Ze geraakte onder den vrachtwagen. Het slachtoffer werd zwaar gewond en overleed even later ter plaatse. DOOR EEN BOOMSTAM DOODELIJK GETROFFEN Gistermiddag omstreeks vijf uur is te Dordrecht een doodelijk ongeluk gebeurd, waarvan de 50-jarige gehuwde walbaas P. Ruigendijk het slachtoffer is geworden. R. was bezig met het overladen van boomstammen van een vrachtauto in een schuit. Plotseling gleed hij van den wagen af en stortte in het vaartuig, in zijn val een boomstam medesleepend, welke op het hoofd van den man terecht kwam. Hij was op slag dood. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AAN VANGSULx. KEURING Casino: Marinespion (Con rad Nagel, Eleanor Hunt). Een wilde Jacht. (Gene Autry). Spionnage Wild-Wes' Dag. uur; Zondag 47 en 811 uur. Matinée Zaterdag en Woensdag 2.30 uur. Goedgekeurd Lido: Hotel voor Vrouwen. (Elsa Maxwell, Lin da Darnell). Mr. Moto op het Eiland des Doods. (Peter Lorre). Humoristiscl Detective Dag. 8.15 il, Zondag doorl. voorst 27 u'tr; Matinée Zater dag en Woensdag 2.30 uur. Toelaatbaar v. volwassenen Luxor: De Dag van Morgen (Irene Dunne en Charles Boyer). Wie doodde Gail Preston? (Don Terry Robert Paige). Speelfilm Sensatie Dag. 8 uur; Zondag doorl. voorst. 2—7 u. Matinée 2 uur iede- ren dag behalve Vrijdag. Toelaatbaar v. volwassenen Trianon: De 9 Vrijgezellen. Honderd tegen Een. (Melvyr Douglas, Louise Piatt). Humoristisch Sensatie lederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matiné. Toelaatbaar v. volwassenen Fez: Je kunt het toch niet meenemen (Jean Ar thur, James Ste wart). „Lord Jeff (Mickey Rooney). Speelfilm Sensatie Dag. 8 uur; Zondag doorl. 27 uur; Matinée eiken werk dag 2 uur. Goedgekeurd Bulten'snHsche Berichten MAATREGELEN MET HET OOG OP DEN OORLOGSTOESTAND. Een défilé van tienduizenden. Volgens den Parijschen correspondent van de „Msbd." gaat het défilé van de ont zaglijke menigte, die een laatste hulde aan het stoffelijk overschot van den kardinaal aartsbisschop van Prijs wil brengen, onaf gebroken voort van des ochtends negen uur tot des namiddags vijf uur en de prefectuur schat het aantal, dat er aan deelneemt, op 20.000 per dag. Met het oog op den oorlogstoestand blijft het stoffelijk overschot tot Dinsdagoch tend in het aartsbisschoppelijk paleis in de Rue Barbet de Jouy. Tot na de uitvaart plechtigheid zal het dan in de Notre Dame blijven tot des middags zes uur op het oogenblik, dat de bijzetting in het graf van de aartsbisschoppen van Parijs zal plaats hebben en gedurende dien tijd zal het pu bliek ook nog kunnen defileeren. Met het oog op den oorlogstoestand is afgezien van de mogelijkheid om a.s. Dins dag de overbrenging naar de Notre Dame te doen geschieden met denzelfden praal als bij andere gelegenheden, met deelneming van alle congregaties, alle priesters van het diocees en alle katholieke vereenigingen. De lijkstoet zal slechts zeer kort zijn en worden voorafgegaan door de Petits Chan teurs la Croix de Bois en geopend wor den door de aanwezige kardinalen, ge volgd door delegaties van de verschillende katholieke vereenigingen. De burgerlijke en militaire autoriteiten, alsmede de bisschop pen, die van elders zijn gekomen, gaan rechtstreeks naar de Notre Dame: De leden der verschillende katholieke vereenigingen zullen langs den weg wor den geschaard. De president van de republiek en mevr. Lebrun zullen den uitvaartdienst bijwonen. DUITSCH MUNINTIEDEPOT IN DE LUCHT GEVLOGEN? Bij de Belgische grens. Uit Eupen wordt gemeld: Een zware ont ploffing is in Duitschland, op eenige kilo meters van de Belgische grens, ontstaan. Men gelooft, dat de explosie in een munitie depot is gebeurd, omdat men van de grens de vlammen kon waarnemen van een ont zaglijke vuurhaard en talrijke ontploffin gen konden worden gehoord. KOUDEGOLF IN HONGARIJE. Gistermorgen vroeg is in de Matraber- gen veel sneeuw gevallen. De sneeuwval duurt voort, zoodat er Zondag winter sportmogelijkheden zullen zijn. Gisteren heeft het meteorologisch instituut een sneeuwbericht ui+gegeven, hetgeen uiterst zeldzaam is in dit seizoen en op dezen breedtegraad. In de Subkarpathen liggen op de hoogste bergen groote hoeveelheden sneeuw. HAAGSCUE RECHTBANK Ernstige aanrijding veroorzaakt De chauffeur C. de R. uit K a t w ij k aan Zee had op 13 Februari te Delft een ernstige aanrijding veroorzaakt, door dat hij op een kruispunt, geen voorrang had verleend aan een 18-jarigen wielrijder, die voor hem verkeer van rechts was. De aanrijding was dusdanig ernstig ge weest, dat het jongmensch gedurende zes weken in een ziekenhuis verpleegd is moe ten worden en ook thans nog niet bij mach te is zijn beroepsbezigheden uit te oefenen. De officier had verdachte gedagvaard wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld en dat ten laste gelegde achtte spr. bewezen, waardoor de eisch werd, rekening houdende met de geldelijke omstandigheden van verdachte, een geld boete van' 15 subs 15 dagen hechtends. Nadat verdachte zijn onschuld in deze aanrijding betuigd had, bepaalde de recht bank de uitspraak op over 14 dagen. Smaad? Het was een ingewikkelde kwestie, die de Haagsche Politierechter uit te zoeken kreeg. P. J. W. van Z., typograaf te Voor schoten was gedagvaard wegens smaad. Als eerste getuige werd gehoord de 54- jarige boekbinder W. G. uit L e i d e n, die voor het bedrijf van v. Z. werkzaamheden had verricht. Deze getuige vertelde, dat v. Z. op 1 November de drukkerij aan kant had gedaan en dat deze voortgezet zou worden als een N.V. met van Z. tijdelijk als commissaris. De reden, dat verdachte zijn bedrijf had overgedaan, was gelegen Li het feit, dat hij directeur kon wordien bij een groote drukkerij te Vught Deze directeursbenoeming was evenwel niet- doorgegaan en toen deze getuige aan van Z. naar de reden daarvan gevraagd had, had van Z. gezegd, dat hij achter een frau de gekomen was, zoowel op financieël, als op moreel gebied. Omdat hij dat wist en tevens, omdat het hier den boekhouder- sahoonzoon betrof van den eigenaar van het bedrijf te Vught, had hij de betrekking niet gekregen. Ook werd nog als getuige gehoord W. v. R. chef-typogTaaf te Leiden, die werk zaam geweest was bij van Z. Ook tegen hem had van Z. de dingen gezegd, die te gen W. G. gezegd waren. Tevens kwam hierbij naar voren, dat van R. deze zaak aan het rollen had gebracht door den heer K. van de drukkerij te Vught, in te lichten. Daarna was een klacht wegens smaad ingediend. Men kwam er niet uit, want de hoofd getuige was niet gekomen, reden voor den Officier om de zaak aan te houden tot 3 Mei met bevel tot medebrenging van den getuige K. uit Vught. Goedkoop gas. Mej. K. uit Noord wij k-B innen zei, dat zij uit armoede gehandeld had toen zij knoopjes en halve centen in de gasme ter deed inplaats van dubbeltjes. Dat nam de officier gaarne aan, maar niettemin heeft de gemeente Noord wijk een schade geleden van f 6.65 Toch wilde spr. haar nog wel een kans geven, maar dan met een bijzondere voorwaarde. De eisch werd tenslotte een voorwaarde lijke gevangenisstraf van drie maanden met drie jaar proeftijd en met de bijzonde re voorwaarde, dat verdachte binnen een half jaar de 6.65 betaalt aan de gemeen te Noord wijk. De politierechter wees conform dezen eisch vonnis. Het gunstige rapport. W. J. M. B. te Leiden had terecht gestaan wegens verduistering in dienstbe trekking meermalen gepleegd. De zaak was toen aangehouden om een rapport over ver dachte in te winnen. Dit document was thans uitgebracht en luidde gunstig voor verdachte en drong aan op een voorwaar delijke straf. Zoowel de officier als de politierechter gingen met het rapport mede, zoodat eisch en uitspraak werden een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met drie jaar proeftijd. DE POSTVLUCHTEN OP NED.-INPIë. De positie der K.L.M. postvliegtuigen op de Indië-lijn was gisteravond als volgt: Op de uitreis bereikten de „Torenvalk" met gezagvoerder Brugman Rangoon en de „Pelikaan" met gezagvoerder Kooper Alexandiié. Deze vielgtuigen worden on derscheidenlijk 14 en 17 April te Batavia verwacht. Op de thuisreis landden de „Buizerd" met gezagvoerder van Veenendaal te Alexandrië en de „Oehoe" met gezagvoer der Hondong te Rangoon. Deze toestellen worden respectievelijk 13 en 16 dezer te Napels verwacht. ....rood er anderen hun bocht ver keerd moeten nemen en het uit- BIGGEN. Als je op een min of meer gevorderden leeftijd, waarop men is uitgestudeerd, nog plotseling iets heel nieuws te weten komt, iets wat je vroeger zoo heelemaal niet ge weten hebt, dan ga je jezelf toch weer even anders bezien. Je raakt dan weer bewust overtuigd, dat je eigenlijk moest blijven studeeren, omdat er nog zooveel is, waar je niets, maar dan ook heelemaal niets vanaf weet. Om een voorbeeld te noemen. Het woord boventallig. Als wij nog eens Hollandsch taalwerk moesten maken en we kregen een opgave met allemaal van die titteltjes, waarvoor je dan een woord in de plaats moest zet ten, b.v. eenrookvleesch, een spek, een duisternis, een bo venkamer, dan zou nu iedereen bij het woord boventallige ongetwijfeld invoegen: onderwijzers. Men zou stellig denken, dat dit de eenig mogelijke combinatie is. Maar zie, ik heb al weer iets geleerd. Want naast de boventallige onderwijzers weten wij nu ook van boventallige biggen. Zie hier geen mentaal verband. Momenteel hebben die biggen en die on derwijzers honneur aux dames niets met elkaar gemeen. Maar er zijn werkelijk boventallige big gen. Tenminste tot Voor eenigen tijd, toen er minder menschen werden dood gemaakt dan nu. Dat liep zelfs in de duizenden. De minister noemde ze surnumeraire biggen. Juist zooals sommige ambtenaren bij de P.T.T. en wij noemden ze gewoon over complete biggen. Er was toen een moeilijk gevaL Waar moesten die overcomplete biggen heen? Eerst werden zij opgekocht door de var kenscentrale, welke naam toen direct ver anderd werd in nationaal-crisiscomité of Doorgangshuis voor surnumerairs. Daarna gingen zij naar het kantoor van den meneer, die „maakt wat smaakt", maar omdat zij daar ook niet konden blij ven knorren, kwamen zij bij het crisis comité terecht. Maar wat moest men op de Kneuterdijk met al die biggen aanvangen? Een fijn gevuld speen varkentje, dat ging. Maar honderdduizenden? Dat was te erg. Dan weggeven maar. Gaat niet, zeiden de slachthuisdirec teuren. Zooveel keurloon, zooveel slacht- loon, zooveel voor vervoer. Dat wordt nóg te duur. Maar er valt over te praten. Stop!, zeiden de slagers, er valt niks te praten en niks weg te geven, want dan blijven wij met onze hammen en worsten zitten. Men zat er mee en men sprak reeds ern stig over de oprichting van een asyl voor boventallige biggen. Dat was toen. En nu is het oorlog. Nu zijn er geen overtallige biggen meer. In Frankrijk aan het Westfront zijn zij gebruikt als lokaas voor de mijnversper- ringen. Zoo werden zij la minute ge slacht en gebraden. En er was een mijn- versperring opgeruimd. Hier zijn nu geen overtallige biggen meer vanwege de paar honderdduizend ge zonde soldatenmagen. Maar, zoo noodig, is het Fransche voor beeld doeltreffend, nuttig en aanbevelens waardig. DANIëL. CYSTOSCOPY. De medische wereld kent heel mooie namen, Die zoo in den tijd zijn gerijpt. Die worden gebruikt door de dokters, bekwame, Geen leek echter, die ze begrijpt. Die gaat met een zucht op de snijtafel liggen En denkt aan zijn naderend end, Of hij is benieuwd, als hij straks weer in bed ligt, Of hij dan zich zelf nog herkent. „Zoo maakt u zich nu maar in 't minste geen zorgen, Wij verdooven u eerst hier en daar En voor u beseft, wat er toch aande hand is, Is 't heele karweitje al klaar. Maar bijt eerst eens eventjes goed op uw tanden", En 'k dacht, 't is toch zeker niet pluis. Toen schrok ik: ik lag daar met twee leege handen, Ik had geen gebit, het lag thuis. Ik vroeg toen eens eerst, wat hij wel met mij doen ging, 'k Was in z ij n atelier in de maak, O, zei hij, u voelt niets, u voelt u precies als Een heel lange wurm aan een haak. En toen het gebeurd was, toen lachte hij vriend'lijk En zei: da's nou cystoscopie. Ja, zei ik: u hebt mij een koopie geleverd, Want dat is een marteling, die Alleen de Chineezen maar uit kunnen denken. Ik weet u's bijzonder bekwaam, Maar wat er aan goeds is in deze behand'llng, Dat's niets meer dan enkel de naam. Ik zal nog een keer bij u t'rug moeten komen, Ik doe het, omdat het wel moet, 't Is jammer alleen, dat u deze behand'ling Alleen maar bij anderen doet TROUBADOUR.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 10