STOFFENV/EEK VAM MOORSEL In spanning over komende gebeurtenissen Qiaeiende anuiói in Zweden BIJ VAN MOORSEL 45 45 45 49 60 70 Zie de attcaetieae CtaCayeó Donkersteeg 16 Botermarkt 19 VRIJDAG 12 APRIL 1940 f>v i rmcri-'i: fnifRAVT TWEEDE BLAD - PAG. Uitbreiding ook naar hel Zuiden? ZENUWACHTIGHEID TE GOTHENBURG. Te Gothenburg heerscht groote ongerust heid, want men vreest, dat Duitschland zich van een doortocht door Zweden zal verze keren om versterkingen naar Noorwegen te zenden. Ontkend wordt, dat Duitschland in dien zin eischen heeft gesteld. Ook te Berlijn verklaart men, dat de ge ruchten, volgens welk Duitschland van Zweden het recht tot doortocht van troe pen zou hebben verlangd, eiken grond missen. Sedert gisterenmiddag worden in Gothen burg alle voertuigen opgevorderd in ver band met eventueele troepentransporten. De stad is verduisterd. Te Gothenburg is vanmorgen zelfs voor het eerst in Zweden luchtalarm gemaakt. Dit luchtalarm heeft te Gothenburg groote ontsteltenis verwekt. Later werd de bevolking medegedeeld, dat ten onrechte alarm was gemaakt toen niet-geidentifi- ceerde vliegtuigen waren waargenomen. Later kwam aan het licht, dat het Zweed sche vliegtuigen waren geweest. Volgens uit Stockholm afkomstige ge ruchten zouden de Duitschers rond Kopen hagen, tegenover de Zweedsohe kust, een aanzienlijke troepenmacht concentreeren. Teneinde de handhaving der Zweedsche neutraliteit te vergemakkelijken, zijn in de Zweedsche territoriale wateren tusschen 57 gr. 15 min. N.B. en 58 gr. 25 min. N-B. mijnen gelegd. Volgens eer telegram uit Gothenburg aan „Aftonbladet" heef en Zweedsch oorlogsschip aan een Duits-:h troepentrans- portvaartuig van 10 000 ton, dat gisteren de haven Marsstrand was binnengeloopen, bevel gegeven te vertrekken. Het Duitsche Centraal Bureau van Groenten veilingen Na de openingsrede en een toespraak van dr. Van Rhijn werd de voorzitter, de heer F. V. Valstar, periodieK aftredende, met bijna alg. st. herkozen. Dan waren aan de orde de 12 voorstellen, één van het be stuur en elf van de veiiingvereenigingen. Het bestuursvoorstel luidde: De Alg. Ver gadering spreke uit dat het Centr. Bureau der Tuinbouwveilingen ook in dezen oor logstijd aan zijn taak, zooals het die tot nu toe vervuld heeft, steeds volle aandacht dient te blijven schenken en deze blijft uit voeren voor zoover de oorlogsomstandighe den zulks maar eenigszins toelaten. Die taak groepeert zich om de volgende drie punten: 1. bevordering van den afzet van het product in binnen- en buitenland; 2. verbetering en instandhouding eener goe de sorteering en verpakking, zoowel voor groenten als voor fruit; en ten 3de het stre ven naar een beheersching van den prijs om aldus voor den tuinbouw te komen tot een loonend bestaan. De afgevaardigde van Loosduinen open de de besprekingen met zijn verwondering er over uit te spreken dat een handelsde legatie niet meer heeft kunnen bereiken. De liefde moet toch niet steeds van één kant komen. Nederland koopt veel meer van België dan België van Nederland. Meerdere afgevaardigden spraken in gelij ken géést en meenden dat er spoedig veran dering moet komen anders is het weer te laat en gaan meer millioenen kilo's groen ten naar de belt. De heer v. d. Weijden van Noord wij kerhout vraagt iets te verne men over de plannen van het drogen van overtollige groenten. Neemt b.v. de Groen ten- en Fruit-Centrale dit ter hand of is het wachten op particulier initiatief. De voor zitter wijst op de ontzettende moeilijkhe den, vooral door de toedstand van thans. Wat kan Scandinavië betrekken? Wat zal Engeland afnemen? Het tekort aan wagons, nog erger zal het worden als we in de om geving „iets gaan hooien". De Groenten- en Fr.-Centrale heeft geen „drogersallu- res". Het bestuur zal er van maken wat er .van te maken is. Het voorstel wordt aan genomen. Noordscharwoude stelde voor, dat het Centr. Bureau alle pogingen zal aanwen den om door middel van ruimeren export werkelijk loonende prijzen voor de produc ten te verkrijgen en bij niet voldoende sla gen in deze eerste levensbehoefte voor den tuinbouw, met alle kracht te werken voor zoodanige productiesteun en richtprijzen, dat loonende prijzen verkregen kunnen worden. Het bestuur zegt van oordeel te zijn, dat loonende prijzen voor den tuinbouw moe ten worden verkregen en heeft daarom ook steeds meegewerkt aan de verhooging van minimumprijzen en zoodanige steunuitkee- ring, dat de bedrijven in stand kunnen wor den gehouden. Maar primair blijft de ex port. De andere maatregelen zijn slechts hulpmiddelen. Door enkele afgevaardigden wordt nog gesproken in den geest van het voorstel, doch ten slotte verklaart de vergadering schip zou aan dit bevel gevolg hebben ge geven. SPANNING TE BELGRADO. Duitsche pamfletten in Joego-Slavië. Volgens United Press is de spanning te Belgrado gisteravond grooter geworden, toen de politie verschillende personen ar resteerde, die ervan verdacht werden, door geheel Joego-Slavië uit auto's Duitsche pro- pagandabiljetten te hebben geworpen. Vele van deze biljetten werden in de stra ten van Belgrado opgeraapt. Sommige bil jetten werden uit een vliegtuig geworpen, dat boven Belgrado vloog. Deze biljetten waarschuwden Joego-Sla vië, niet met de geallieerden samen te wer ken en wijzen erop, dat „het nog niet te ?at is, om aan de zijde van Duitschland te komen, maar dat het wel eens spoedig te laat kan zijn." MOBILISATIE IN ITALIë? Naar gisteravond van betrouwbare zijde gemeld,wordt aldus Un. Press. heeft Mussolini begieten, nog vijf lichtingen on der de wapenen te roepen, in verband met het mogelijke lente-offensief. In zekere kringen te Rome werd verze kerd, dat het oproepen van vijf lichtingen slechts een voorbode is van verdere mo bilisatie. VERLOVEN INH^TWOKKEN IN FRANKRIJK. Alle Fransche militaire verloven zijn in getrokken. Als reden wordt opgegeven, dat berichten van het Westfront er op wijzen, dat de Duitsche militairen daar voorbereid selen treffen, terwijl ook de situatie in Scandinavië voor dit besluit verantwoor delijk is. zich met het praeadvies te kunnen vereeni gen. De Coöp. Veilingvereeniging te Venlo heeft een voorstel om het collectief sor- teeren van fruit met alle kracht te bevor deren. Aan de vraag om kwaliteitsfruit kan herhaadelijk niet worden voldaan. Het Centraal Bureau deelt mede alle mo gelijke hulp en steun te zullen verleenen. Er bestaan plannen tot het instellen van een Centraal Bureaumerk voor appelen en peren. Bedoeling is dit merk alleen te ge ven aan collectief gesorteerd fruit. Vermoe delijk reeds dit jaar za1 dit merk in toe passing gebracht worden. Met deze toezeg ging blijkt de vergadering ten slotte tevre den. Beide veilingen te Venlo hebben een voorstel, dat het bestuur stappen doet bij de bevoegde instanties tot het doen verhoo- gen van den minimumprijs en den vergoe- dingsprijs daarmee gelijk te stellen. Het groepsbestuur kan zich met de ge dachte van verhoogde minimumprijzen wel vereenigen. Dat evenwel de vergoedings- prijs steeds aan den ophoudprijs gelijk zou moeten zijn kan het bestuur zonder meer niet onderschrijven. Als prikkel tot verbetering van kwali teit en nog andere redenen, acht het be stuur het noodig, dat tusschen ophoud- en vergoedingsprijs als algemeene regel eenig verschil blijft bestaan. Meerdere afgevaardigden zijn het met hetgeen het bestuur naar voren bracht, vol komen eens en conform hetgeen het be stuur naar voren bracht, wordt het voor stel niet aangenomen. De Cöp. Groentenveiling te Loosduinen vraagt, en stelt voor dat de vergadering uitspreke: 1. dat het onbillijk is de bonken- tomaten. nadat ze vele jaren gesteund zijn, zonder eenige waarschuwing, aan het ein de van een willekeurig teeltjaar niet meer te steunen; 2. dat de grondslag, waarop deze maatregel heet te berusten, n.l. dat bonken-tomaten kwalitatief minderwaar dig zijn, volkomen onjuist is. Het bestuur antwoordt op dit voorstel het in het algemeen onjuist te achten, dat de Alg. Ver. zich zou gaan bezighouden met de technische vraagstukken der tuinbouw- steunregeling; Dit onderwerp behoort meer thuis by de kweekerscommissie, welke bij de Regeering advies uitbrengt. Nadat de voorzitter aan de afgevaardig den verzocht heeft deze aangelegenheid in Den Haag eens te komen bespreken komt dit voorstel niet verder in behandeling, en wordt besloten conform het advies van het bestuur. De twee veiiingvereenigingen te Venlo hebben een tweede voorstel, n.l. het be stuur te verzoeken stappen te doen bij de bevoegde instanties tot het verkrijgen van een aparte middenprijs voor de door de Coloradokever besmet verklaarde gebie den. Het groepsbestuur acht het gevraagde een moeilijke kwestie. Hoe te bewijzen, dat een minder gunstige prijsnoteering een gevolg is van de getroffen maatregelen. Het be stuur is van oordeel, dat dit vraagstuk al lereerst in de kweekerscommissie onder de oogen behoort te worden gezien. Na eenige bespreking wordt aldus besloten. De Coöp. Tuinb.veiling „Veur en O." stel de voor, dat het Centr. Bureau bij de Ned. Groenten- en Fruitcentrale zal bevorderen, dat de exportwinstregeling zoodanig wor de gewijzigd, dat ook de kleinere veilin gen hiervan de voordeelen ondervinden. Het groepsbestuur zegt er niet van over tuigd te zijn, dat wijziging nuodig is: dit aan de hand van cijfers over prijsverhou- ringen aan de veiling te Veur en omliggen de veilingen. Mochten maatregelen noodig zijn dan zal het bestuur diligent zijn. De veilingen te Enschede. Kesteren, Zwolle, Elburg en Steenwijk verzoeken het groepsbestuur pogingen in het werk te stellen ter verkrijging van een juistere ver houding tusschen veiling en detailprij zen. Het bestuur stelde daarom voor een commissie te benoemen met de opdracht omtrent dit vraagstuk een onderzoek in te stellen en daarover rapport uit te bren gen. De voorstellende vereeniging kon zich hiermede vereenigen; ook de afgevaardig den, die aan de besprekingen deelnamen. De Langendijker Groentenveiling had Vergadering van den Raad der gemeente Hazerswoude, gistermorgen te 10 uur. Te genwoordig alle leden. Voorzitter is de bur gemeester, de heer A. Warnaar. In verband met informatie bij de Pro vincie inzake het beplanten van het open gedeelte op den Provincialen weg, en het aanvullen van opkoopen bij de Sierteelt centrale uit deze gemeente, deelt de voorz. mede, dat hieromtrent nog geen beslissing door de bevoegde instanties is genomen. Aan de orde komt punt 2 der agenda: Aanvrage van de Ned. Herv. School om gelden voor leermiddelen wegens uitbrei ding van het aantal leerlingen. B. en W. stellen voor hieraan te voldoen en een be drag van 260.70 beschikbaar te stellen, wat wordt goedgevonden. Uitbreiding van de school aan het Zwaantje. Vervolgens komt in behandeling een aan vrage van de R.K. School in het Zwaantje, om gelden voor de uitbreiding der school. De voorz. deelt mede, dat deze zaak met het bestuur der school is besproken, en dat we gens vermeerdering van het aantal leerlin gen, dat nu op heden gestegen is tot 183, noodig is een tweetal lokalen te bouwen om voor de toekomst gewaarborgd te zijn, dat weer niet spoedig behoefte bestaat aan plaatsruimte, daar te wachten is, dat het aantal leerlingen zal stijgen in de naaste toekomt en het aantal leerkrachten met één zal moeten aangevuld worden. De voorz. geeft omtrent dit punt een breedvoerige toelichting en wijst er op, dat het uit een praktisch oogpunt financieel voordeeliger een voorstel, om aan het groepsbestuur op te dragen er bij de regeering op aan te dringen, dat de tijd, dat de vroege aard appelen onder garantie van de Regeering ter veiling kunnen worden aangevoerd, wordt verlengd van 15 Juli tot 31 Juli. Het bestuur kon zich met het voorstel en de argumentatie niet vereenigen Na 15 Juli worden de vroege aardappelen in den steunregeling opgenomen. Echter niet ver vroegde Eigenheimers. Aan de hand van gegevens zegt het bestuur dat de Eigenhei mers zouden profiteeren van wat voor de vroege aardappelen gevraagd wordt en dat kan de bedoeling niet zijn. Het bestuur zegt bereid te.zijn deze kwestie nog eens met de G. F.-centrale te bespreken. Na eenige bespreking wordt toch volgens advies van het bestuur besloten. Over eenige minder belangrijke voorstel len, o.a. een voorstel Loosduinen betreffen de de reductie van „De Tuinderij" werd beslist volgens prae-advies van het bestuur. Hierna sluiting. stijgende zijn. Door verschillende leden wordt deze zaak besproken, waaruit blijkt, dat het voorstel van B. en W. instemming vindt. De heer G. Goedhart zou echter, uit een oogpunt van bezuiniging willen vol staan met slechts één lokaal te bouwen, daar hiermede in de behoefte van heden wordt voorzien. De heer M. Scheel merkt op. da1 dit zou blijken verkeerde bezuiniging te zijn, daar spoedig zou blijken, dat er niet voldoende ruimte aanwezig is voor plaat sing van het aantal leerlingen. Het voor stel van B. en W. om aan de aanvrage te voldoen, wordt daarop met 10 tegen 1 st., die van den heer G. Goedhart, aangenomen. Vaststelling heeft plaats van een besluit tot inning van de staangelden voor woon wagens, en besloten werd een bedrag van 0.10 per dag te heffen van hen die hier van gebruik maken. Inzake een verzoek om een bijdrage in de kosten cursussen in huishoudelijke voor lichting deelt de voorz. mede, dat aan ver schillende organisaties een verzoek is ge richt om voor deze zaak een bedrag dispo nibel te stellen, waarvan het resultaat is, dat hiervoor geen steun werd toegezegd. Daar deze cursussen, waarvoor een 20 deel neemsters zijn, kosteloos worden gehou den, daar zij in het leven zijn geroepen door de vrouwen die financieel daartoe niet bij machte zijn, stellen B. en W. voor een be drag van 15 beschikbaar te stellen, waar toe met algemeene stemmen wordt beslo ten. Tot lid der commissie tot wering van schuilverzuim, wordt in de vacature M. Noordam. gekozen de heer E. van Klave ren. Hierop komt in behandeling een voorstel Wollen Stoffen tot verkoop van het perceel bouwgrond langs de Bruggestraat aan den Rijndijk. De v )orz. deelt mede, 'dat door den kantoor houder van het poststation, den heer Hol lander, ontslag uit zijn betrekking is aan gevraagd, en dat in zijn plaats vermoede lijk de heer Kok zal worden aangesteld, irdien een geschikte woning voor hem dis ponibel is. Om te voorkomen dat het sta- ti n aan den Rijndijk wordt opgeheven bij g« brek aan een goede gelegenheid, stellen B. en W. voor aan den heer Kok de bouw- g' ond te verkoopen voor den prijs van 3027.50. Bij de bespreking van dit voor st el informeert de heer Scheel of de huur der van dit stuk grond, bij verkoop aan den heer Kok, ook schadeloos wordt gesteld, daar hij x*eeds kosten heeft gemaakt. De \oorz. zegt dat hem een billijke vergoeding zal worden gegeven indien het voorstel wordt aangenomen, Het voorstel, in stem ming gebracht, wordt daarop met algemee- ie stemmen aangenomen. Wijziging heeft plaats gehad van het Ambtenarenreglement en het Arbeidsover- eenkomstenbesluit, waarbij werd besloten, dat aan een der ambtenaren, die in militai ren dienst is en ongehuwd, 70 procent zal worden verleend van het salaris dat hij ge niet. De verordening op de heffing van op centen op de gemeentefondsbelasting wordt vastgesteld op 75 opcenten. Komt aan de orde wijziging van de begrooting 1940, waarbij de voorzitter mededeelt, dat een verzoek is ingekomen van den heer W. Roos, controleur bij de steunverleening, om zijn salaris dat 18 per week bedraagt, met 2 te verhoogen. Na ampele bespreking, waaraan verschillende leden deelnemen, wordt besi iter aan het verzoek te voldoen. Goedgevonden worcl wijziging der begroo tingen 1939 en 1940. Bij de gehouden rondvraag vestigt de heer Scheel de aandacht van B. en W. op de onvoldoende afwatering in de Toren- straat by den tuin van den heer Jac. van Gorkum. De voorz. belooft een onderzoek te zullen instellen. De heer Jac. de Kort informeert naar de steunregeling bij werk- loozen, waarop de voorz. eenige mededee- lingen verschaft, waarop de heer Scheel er op wüst, dat het gewenscht is, dat werk gevers zich vervoegen aan de secretarie, wanneer zy werkkrachten noodig hebben. De heer W. van Klaveren geeft B. en W. in overweging, of het voor de gemeente ook aanbeveling verdient, middelen in het werk te stellen tegen de ratten- en muizenplaag, zooals door verschillende gemeenten wordt toegepast. De heer Kamper informeert, of door B. en W. al aandacht is geschonken aan de betere verlichting. De voorz. zegt, dat deze zaak by de Sted. Fabieken van Gas en Electriciteit te Leiden is bespro ken, die er wel voor zullen zorgen dat het in orde komt. Hierna sluiting. Zijden Stoffen w nu if it m man Waschstoffen Cloquette a Fleurs frissche bloemdessins, zon en waschecht Per meter Schorten Cretonne enorm assortiment, nieu we dessins, 80 c.M. breed Per meter Vistrella in 90 moderne dessins, kreukvry Per meter Cordeline geheel nieuw artikel, in frissche streepdessins, «deur en waschecht, 80 c.M. breed Per meter Popeline in effen en gestreept voor blouses en overhemden, 80 c.M. breed Per meter Laine Carreaux fyne kwaliteit in prachtige voorjaarskleuren, 130 c.M. breed «4 2 5 Per meter Laine Georgette pracht sotjpt^e kwaliteit, voorjaa^ breed Laine vlotte japonstof, kleurei Tailleur flanel voor mantelpakjes, kinder mantels en rokken, in grijs en beige, 140 c.M. breed Per meter Engelsche Mantelstof voor sportmaiitels en swag gers, 140 c.M. breed extra aanbieding Toile Lavable in effen en gestreept voor blouses en ;.aponnen Per meter de Soie r lei mooie matzyde, 'groot assortiment, 90 breeT Per meter <|40 •J60 195 195 Sole Lavabic in exclusieve dessins, kreukvry, 90 c.M. breed Per meter Lavable Imprimé handdruk, 90 c.M. breed Q95 Per meter JL Soie Ramagé soepele zyde voor middag en avondjapon, 90 c.M. breed Per meter 140 GRATIS MODEBLAD OF KNIPPATROON GEMEENTERAAD VAN HAZERSWOUDE

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7