De tegenstand der Noren QJhwtcMl aue* de ape%atieö, in het ACaatden Strategische fout van Hitier fygtez-baden. geneeskrachtig en verkwikkend! dpmcvtaxM dex %)uitóche>ió tegengehouden Treffen bij Eiverum VRIJDAG 12 APRIL 1940 DE LEIOSCHE COURANT TWEEDE K!,/-n - PAD. f> DE BLOKKADE IS DUBBEL ZOO EFFECTIEF Toespelingen op groole gebeurtenissen DUITS CUE ACTIE WAS LANG VOORBEREID. Churchill heeft gistermiddag in het La gerhuis een uiteenzetting gegeven van den toestand in het Noorden, voorzoover hij althans vryelijk kon spreken in verband met de nog aan den gang zijnde activiteit in de Noorsche wateren. Churchill zeide, dat de Duitsche inval in Noorwegen en Denemarken reeds lang was voorbereid en dat in de laatste week van Maart de uitvoering van de plannen reeds was begonnen. Wanneer men de Duitsche vlootvoorbe- reidingen bestudeerde, viel niet te zeggen, tegen welk vreedzaam land zij gericht wa ren. Nederland, Zweden, Noorwegen en Denemarken schenen alle evenzeer be dreigd te worden met een plotselingen aanval. Alle kleine landen aan de Duitsche grens, aldus Churchill, waren en verkeeren nog in een staat van de grootste ongerust heid. Ook die landen, die het meest ge daan hebben, om Duitschland te beha gen. Churchill verklaarde, dat de admiraliteit er bij de regeering op aandrong mynen te leggen in de Noorsche wateren, aangezien er geen grooter gat in de blokkade bestond dan de corridor der Noorsche kustwateren. Alle maatregelen werden genomen, om gevaren voor de scheepvaart te voorko men. Churchill bestreed het Duitsche stand punt, dat de inval het gevolg is geweest van de Britsche actie. Hij zeide, dat bewe zen kon worden, dat de bewegingen van de Duitsche troepen en schepen zijn begon nen, voordat de mijnvelden werden ge legd. In de laatste week van Maart zyn in het geheim troepen en voorraden naar verschillende havens van Noorwegen ge zonden. DE CORRIDOR LANGS DE NOORSCHE KUST. De buitengewone vorm van de Noor sche westkust geeft een corridor of gedek- ten weg waar doorheen de neutrale han del en Duitsche schepen van alle soorten oorlogsschepen en ander af en aan konden varen door de geallieerde blokkade heen binnen de territoriale wateren van Noorwegen en Zweden tot zij kwamen on der doeltreffende bescherming van de Duitsche luchtstrijdkrachten in Noord- Duitschland. Er is geen grooter belemmering geweest voor de blokkade van Duitschland dan deze Noorsche corridor. Zoo was het ook in den vorigen oorlog, en zoo is het in dezen oorlog. Het was niet anders dan natuurlijk, dat de admiraliteit van den aanvang van dezen oorlog af er op aandrong, dat vergunning zou worden gegeven een eigen mijnenveld te leggen in de Noorsche wateren. Het was niet meer dan natuurlijk en terecht, dat de regeering lang uiterst schoorvoetend is ge weest om zich het verwijt op den hals te halen zelfs van een technische schending van het volkenrecht. Tenslotte streven wij er alleen naar, de heerschappij te vestigen van het volkenrecht (toejuichingen). Dat was het dilemma. Geleidelijk echter nam de overtuiging toe, dat toe staan, dat dit verkeer voortging, beteekende een onbe hoorlijker last te leggen op de geallieer den. REPRESAILLES? De nationaal-socialistische regeering heeft het trachten voor te stellen, alsof haar aanval op Noorwegen en Denemar ken het gevolg was van onze actie tot slui ting van den Noorschen corridor. Er kan echter buiten twijfel bewezen worden, dat zij niet alleen bijna een maand tevoren haar voorbereidingen had getroffen, maar dat de feitelijke bewegingen der troepen en schepen aangevangen was, voordat de Britsche en Fransche mijnenvelden werden gelegd. Er is geen twijfel aan of zij vermoed den, dat die mijnenvelden gelegd zouden worden. Inderdaad moet het hun onbegrij pelijk hebben toegeschenen, dat zij niet reeds lang tevoren waren gelegd (gelach). Zij besloten derhalve in de laatste week van Maart om gebruik te maken van den Noorschen corridor teneinde leege erts schepen naar het Noorden te zenden ge vuld met militaire voorraden, en met Duit sche soldaten, die onder de dekken waren verborgen, met het doel om op een gege ven moment verschillende havens op de Noorsche kust, die zij van militaire waarde achttei-, in te nemen. Ook zetten zij aan- valstroepen in beweging, die zij reeds lang hadden voorbereid tegen twee der onschul dige neutrale landen want er zijn an dere, die er nog niet bij betrokken zyn die hen op zoovele wijzen hadden gehol pen. Wij hebben de diepste sympathie voor het Noorsche volk (toejuichingen), wij hebben het verschrikkelijk dilemma, waar in het was geplaatst, begrepen. Wij zullen den oorlog gemeenschap pelijk met hen voe ren en alleen dan vrede sluiten wan neer hun rechten en vrijheden zijn hersteld. (Toejui chingen). Hun groo- te, wilde, bergachti ge land, is schaarsch bevolkt en ruw en vol plaatsen, waar vrije mannen be schutting kunnen vinden en strijden. Ten voorbeeld gesteld. Wanneer de Noorsche regeering niet zoo erg strikt en streng was geweest bij het handhaven van haar neutraliteit jegens ons en in het openhouden van den corridor voor Duitsche operaties en machinaties, wanneer zij in vertrouwelijke betrekkin gen met ons was getreden, zou het zeer gemakkelijk zijn geweest om haar tijdi- ger en meer van pas steun te verleenen, dan thans mogelijk is. Het dient nergens toe den geallieerden een blaam op te leggen, omdat zij niet in staat zijn aanzienlijke hulp en bescherming te geven aan neutrale landen, wanneer zij op armlengte afstand worden gehouden door die neutrale landen, tot zij feitelijk worden aangevallen (toejuichingen). Ik vertrouw, dat het feit, dat de strikte in achtneming der neutraliteit door Noorwe gen een oorzaak is geweest, welke heeft bijgedragen tot het leed, waaraan het thans is blootgesteld en oorzaak van de beper kingen der hulpverleening, die wij thans kunnen bieden, overdacht zal worden door andere landen, die morgen of over een week of een maand zelf het slachtoffer kunnen blijken van een even uitgebreid uitgewerkt plan voor hun vernieling en slavernij. WAT DOET DE VLOOT? Ik kom thans tot hetgeen in sommige kringen is gevraagd, n.l. wat doet de vloot? Ik zal trachten daar zoo goed mogelijk op te antwoorden, maar het Huis zal niet van my verwachten, dat ik den sluier oplicht, die behoorlijk de toekomstige operaties of de thans gaande zynde operaties moet be dekken. Ongeveer vijf weken geleden is de thuisvloot teruggekeerd naar Scapa Flow en is daar sindsdien gebleven of heeft van daar geopereerd. De vloot was in een oogenblik gereed in Scapa Flow, toen wij Zondagnacht van onze luchtverkenningen, die over de ge- heele Noordzee gaan, het bericht ontvin gen, dat een Duitsche slagkruiser met een aantal andere kruisers en torpedojagers zeer snel in Noordelijke richting voeren. De opperbevelhebber stak terstond in zee om ze op te zoeken en ze tot een gevecht te brengen. Tezelfdertijd en onafhankelijk daarvan naderde een sterke Britsche vloot- macht Narvik om een mijnveld te leggen buiten de Noorsche kust voor het omschre ven doel. Het mijnveld werd gelegd vol gens het plan bij het aanbreken van Maan dag. De mijnenleggers trokken zich toen terug om het gevaar van een botsing met Noorsche oorlogsbodems, die de neutrali teit van het land handhaafden, te voorko men. Verlies van de „Glowworm Een der torpedojagers die de mijnen ging leggen, de „Glowworm", voer in Noortïelijke richting, om zich bij de strijd macht te voegen, toen hij om acht uur des morgens eerst een en vervolgens twee vijandelijke torpedojagers zag, waarmede hij den strijd aanbond. Daarop meldde hij, dat de onbekende vijandelijke schepen in het Noorden waren verschenen. Deze be richten werden na elkander door ons ont vangen met tusschenpoozen van enkele mi nuten, maar het laatste bericht eindigde plotseling en wij kunnen daaruit slechts de gevolgtrekking maken, dat de „Glow worm" tot zinken is gebracht door veel sterkere vijandelijke strijdkrachten. Deze toevallige ontmoeting toonde aan, dat groote elementen van de vijandelijke vloot op zee waren, en dat aanzienlijke ge beurtenissen bezig waren zich te ontwik kelen. Sindien ging de stryd nacht en dag zonder ophouden voort, zooals hy thans nog voortgaat. Een groot deel, van wat ge schied is en zelfs meer dan dat, is door de dagbladen gemeld. Wij hebben de ha vens op de Noorsche kust, waarvan mel ding gemaakt is, niet bezet. Dit zijn ge ruchten uit neutrale bronnen. Ik zal. slechts trachten de voornaamste gebeurtenissen samen te vatten. DE LOOP DER GEBEURTENISSEN Maandagmorgen zag het er naar uit, alsof de vijandelijke strijdkrachten, die de Glowworm tot zinken hadden gebracht en waarby zich een Duitsche slagkruiser en andere vijandelijke schepen bevonden, ge vangen zouden worden tusschen onze strijdkrachten in het Noorden en het hoofd deel der thuisvloot, die beide sterker waren. Zij ontsnapten echter. Dinsdag kruiste de Britsche vloot naar het Zuiden ongev ter hoogte van Bergen, toen zij voort durend door Duitsche vliegtuigen werd aangevallen. De gebruikelijke verhalen werden door de Duitsche zenders uitge geven, over tot zinken brengen of ernstig beschadigen van verscheidene slagschepen en kruisers. In feite echter werden twee kruisers licht beschadigd waarvan hun werk geen hinder ondervindt. Een zeer zware bom trof het vlaggeschip Rodney, maar zijn zeer sterke dekpantser bood weerstand aan den schok en het had geen ander nadeel van de ontploffing dan dat vier officieren en drie manschappen gewond werden. Voor zoover de structuur van onze oorlogsschepen betreft, moet dit incident als zeer bevredigend worden be schouwd. De kruiser Aurora werd vijf maal vergeefs aangevallen. De torpedobootjager Gurka echter werd zwaar getroffen. Hij helde zwaar over en zonk na 4 1/2 uur in welken tijd bijna de geheele bemanning werd gered, ofschoon wij niet beschikken over een volledige lijst. Dienzelfden mid dag bracht de duikbootjager Zulu een Duit sche duikboot buiten de Orkaden tot zinken. De Scharnhorst ontsnapte. Intusschen zag bij het aanbreken van den Dinsdagochtend de Renown, een van onze slagkruisers, in de verte de Scharn horst en een kruiser van 10.000 ton, die klaarblijkelijk den vorigen dag met de strijdkrachten was meegekomen. Hij wend de zich terstond af en na negen minuten nam de Renown treffers waar op den voorsten bovenbouw van den Duitschen slagkruiser. De snelheid van de Duitsche slagkruiser was zeer groot en de Renown moest 24 knoopen varen door 'n zware zee Nog weer twee minuten later werd een Churchill kon niet zien, welke voordeelen Hitier zijnerzijds heeft behaald. Onze vloot en die der Fransche is vee! sterker dan de Duitsche marine. Wij hebben voldoende strijdkrachten om de controle op de Middellandsche Zee te handhaven en tegelijkertijd onze operaties in de Noordzee ten uit voer te leggen. Vier Duitsche .kruisers bijna de helft van de totale vooroorlogsche en veel meer dan die der bestaande sterkte in kruisers zijn tot zinken gebracht en een aantal Duitsche torpedojagers en verscheidene duikbooten zijn tot zinken gebracht dit alles sinds Zondag. De Duitsche marine moet als ernstig verminkt worden be schouwd met het oog op deze uiterst be langrijke en onontbeerlijke kruisersterkte. Onze duikbooten hebben een zwaren slag toegebracht aan Duitsche transport- en voorraadschepen, welke overstaken naar Scandinavië. Alle Duitsche schepen in het Skagerrak en het Kattegat zullen tot zinken worden gebracht als de gelegenheid ons gunstig ge zind is. Wij zullen den vyand niet toestaan zyn legers aan de andere zijde van deze wateren ongestraft te ravitailleeren. De roekeloosheid, waarmede Hitier en zijn raadgevers de belangen van de Duitsche marine op het water hebben gebracht om er alles te ontmoeten, wat er zich op beweegt, doet bij mij de meening opkomen, dat deze stout moedige en kostbare operaties slechts het voorspel kunnen zijn voor veel grooter gebeurtenissen, welke te land te wachten staan. Wy zijn waarschijnlijk gekomen tot de Het kauwen Is goed vooi kalmeert en zenuwen. Behalve dat de maaltijd de tenawen de spijsvertering en schoon, gaaf en ster! goede gewoonte vooi Koopt vandaag nog ejtitele pakjes c er steeds een paar VeeI genot eoot ireinig geldt 5 ?s een eerste groote knauw van dezen oorlog, wij vinden in de feiten van hetgeen zoo juist gebeurd is, geen reden en in onze eigen harten nog minder reden om terug te deinzen voor verdere krachtmetingen, wel ke ons te wachten zouden kunnen staan. Hoewel wy niet zullen profiteeren of pochen op slagen, welke nog geleverd moe ten worden, gevoelen wij ons bereid het hoofd te bieden aan de uiterst kwaad aardigheid van den vijand en al onze men- schelijke krachten in te zetten om de over winning te behalen voor hetgeen de zaak van de wereld is. Churchill heeft 63 minuten Per pak van 1 Kg.: 20 ct. Per pak van 3 Kg.45 ct. I verticale rookzuil waargenomen van een mogelijken tweeden treffer op de Scharn horst, die terstond met groote snelheid wegvoer. De 10.000 tons kruiser trok een rookgordijn voor de Scharnhorst en beide schepen trokken zich met groote snelheid terug. Ten slotte slaagden zij er tot mijn spijt in weg te komen. In de Westfjord en bij Bergen Vervolgens gaf Churchill een beschrij ving van den slag in de Westfjord Dinsdag avond, zooals reeds door Chamberlain was gegeven. De admiraliteit achtte deze operatie zoo hachelijk, dat zij den comman dant mededeelde, dat de admiraliteit ieder besluit, dat hij zou nemen, zou steunen. In het begin van zijn verslag deelde hij alleen mede, wat wij hadden verloren. En aan gezien wij alle nieuws, goed en slecht, wil len publiceeren, maken wij dat ook be kend. De strijd gaat thans voort en over eenigen tijd zal spr. een nadere verklaring afleggen. De heerschappij der geallieerde vloten over de zee beteekent niet, dat' zij altijd en overal heerschen, maar wel, dat zij overal, waar zij willen, hun wil kunnen doordrijven. Zijn rede vervolgende, zeide Churchill: Naar mijn meening, welke gedeeld wordt door mijn bekwame adviseurs, heeft Hitier een ernstige strategische dwaling begaan door den oorlog zoo ver naar het Noorden uit te breiden en de Scandinavische volken uit hun houding van neutraliteit te dringen De vermaledijde corridor is thans voor altijd gesleten. Hitier heeft Duit sche troepen van verschillende sterkte geplaatst op vele punten van de Noor sche kust en het onschuldige konink rijk Denemarken neergeslagen. Wij echter zullen van deze Noorsche kust nemen, wat wij willen met een enorme vergrooting en verbetering van de doel treffendheid onzer blokkade. Wij beaotten ook de Faröer, die aan Denemarken behooren, en een strategisch punt vormen van groot belang, en waar de bevolking alle bereidheid heeft getoond, om ons hartelijk te ontvangen. Wij zullen deze eilanden beschermen tegen alle ge strengheid van den oorlog en zullen ons er over zee en door de lucht op aangename wijze nestelen tot het oogenblik zal komen, dat zy zullen wórden teruggegeven aan de kroon en de bevolking van Denemarken, bevrijd van de voortdurende slavernij, waarin het door de Duitsche aggressie is gedompeld. De kwestie van IJsland be hoeft verdere overweging. IJsland is als het ware een dominion van het koninkrijk Denemarken. Een Duitsche strategische fout? Al wat ik voor het oogenblik kan zeggen is, dat geen Duitsch schip zal worden toe gestaan er ongestraft te komen. De marine is van meening, dat wij door hetgeen in Scandinavië en in de Noordelijke wateren is gebeurd, in strategisch en militair op zicht ten zeerste hebben gewonnen. Ik zelf ben van meening, dat de actie van Hitier Scandinavië binnen te vallen, een even groote strategische en politieke fout is als die, welke Napoleon heeft gemaakt, toen hij Spanje binnenviel. Hitier heeft de onafhankelijkheid en het grondgebied geschonden van krachtige volken, die met Britsche en Fransche hulp in staat zullen zijn een langdurigen tegen stand te bieden aan zijn soldaten en zijn Gestapo. Hij heeft de doeltreffendheid van de gcallioeide blokkade vrijwel verdubbeld BERGEN IN NOORSCHE HANDEN? Volgens berichten uit Stockholm is Ber gen in Noorsche handen, terwijl de sterkten aan den ingang van de haven door de Duitschers bezet gehouden worden. Uit Berlijn wordt gemeld, dat te Oslo, Bergen en Stavanger in den loop van gisteren nieuwe sterke Duitsche troepen- afdeelingen aan land zijn gezet. Het Noorsche Telegraafagentschap deelt mede, dat de mobilisatie der Noorsche troe pen in het geheele land stelselmatig wordt voortgezet. De militaire leiding organi seert de verdediging des lands naar mate de soldaten zich melden. De Duitsche troe pen, die geprobeerd hebben naar Eiverum op te rukken, werden bij Eidsvold terug geslagen. De Noorsche generale staf heeft de verdediging van de geheele provincie Oestlandet georganiseerd. Te Bergen is de Noorsche verdediging georganiseerd en er is reden te gelooven, dat de Duitsche troepen niet verder zullen kunnen opruk ken. Een overeenkomstige toestand be staat te Troudelag. De operaties der Duitsche troepen bij Eiverum, beoogden blijkbaar het Noorsche parlement te verrassen. De commandant der Duitsche troepen werd gedood. In draadlooze mededeelingen, welke te Stockholm zijn opgevangen van de radio stations Bodoe en Tromsoe, wordt gezegd, dat de commandant der Noorsche troepen in het Noorden bekend maakt, dat de Duitsche opmarsch in de provincie Oestlan det is tot staan gebracht. De zone der Duitsche operaties is beperkt tot de omge ving van de Oslofjord. De sterkte van de Duitsche strijdmacht in het Zuiden van Noorwegen wordt op het oogenblik op 20.000 man geschat. Men 'weet het evenwel niet nauwkeurig. WILDEN DE DUITSCHERS KONING HAAKON GEVANGEN NEMEN? Reuter meldt, dat de Duitschers op dracht zouden hebben gekregen zich tot eiken prijs meester te maken van de per soon van koning Haakon, maar dat zij, vol gens een bericht uit Stockholm, in dien op zet faalden. In verband met de gevechten in het ge bied van Eiverum is de Noorsche koninklij ke familie, de regeering en het parlement naar Nybergsund bij de Zweedsche grens, vertrokken. Het plaatsje Nyvergsund, waar ook de generale staf zich had gevestigd, is door Duitsche bommenwerpers vernield. De koning, prins Olaf en de minister-president zaten juist aan het diner toen zes Duitsche bommenwerpers verschenen en 25 tot 30 bommen wierpen. Het bombardement duur de één uur en de vliegtuigen schoten ook met de mitrailleurs. De drie genoemde autoriteiten vluchtten in een auto, enkele minuten later keerden de vliegtuigen terug en begonnen de auto te bestoken. De inzittenden moesten de auto verlaten en door het bosch te voet verder gaan. Prins Olaf heeft onderweg een gewonde verbonden. Hierdoor kwam hij eenigen tijd later dan de koning en zoo is vermoedelijk het gerucht onstaan, dat hij vermist zou zijn. Evenals in den veldtocht in Polen po gen de Duitschers de mobilisatie te voor komen door bliksemsnelle aanvallen op verschillende punten en tot nu toe heb ben deze aanvallen wel eenig succes ge had. Het blijkt, dat de Duitschers zeer goed ingelicht zijn over de opslagplaatsen van wapens en uitrusting. Twee munitiefabrie ken zijn gebombardeerd. Reizigers uit Noorwegen hebben mede gedeeld, dat Eiverum Donderdag verschei dene keeren is gebombardeerd. Twee per sonen zouden zijn gedood en een twintig- tel gewond. Een groot aantal huizen zou in brand zijn geraakt. Op verscheidene punten ten Westen van Kongsvinger, alsmede nabij Eidsvold zou den gevechten zijn geleverd, doch de Duit schers zijn vermoedelijk deze stad nog niet uit het Noorden binnengerukt. Uit het ge bied ten Westen van het Mjoesenmeer zijn den geheelen dag berichten over gevech ten ontvangen. BIJ NARVIK. De Noren hebben definitief een poging der Duitschers verijdeld om via den spoor weg Narvik naar de Zweedsche grens op te rukken. De tunnel bij Hundalen, twintig kilome ter van Narvik, waar de ertsspoorweg van Narvik naar de Zweedsche ertsmijnen doorheen loopt, is door Noorsche soldaten vernietigd. Deze vernietiging had plaats daar, waar deze tunnel het nauwst is. Aan den eenen kant van den tunnel rijzen de bergen om hoog en aan den anderen kant gapen diepe afgronden. De Noren hebben een volle ertstrein la ten ontsporen, zoodat de geheele spoor weg voorloopig onbruikbaar is geworden. Noorsche patrouilles handhaven zich in de bergstreken boven Narvik, slechts op acht kilometer van Narvik verwijderd. De c-enige posities, waar de Duitschers bij Narvik standhouden zijn Oyord in de Rom- bak-fjord en Heruanjen bij de Apreands- fjord. DE SITUATIE BIJ DRONTHEIM. Het dagblad „Landestidningen" meldt, dat de geruchten, volgens welke de Duit schers van Drontheim langs den spoorweg raar Zweden oprukken, ongegrond zijn. Een bijzondere correspondent van het Zweedsche telegraafagentschap te Charlot- tenberg meldt, dat de Noren verscheidene bruggen hebben vernield en de spoorlijn van Oslo naar Charlottenberg hebben op geblazen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6