DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN NEDERLAND PARAAT Regeering ten volle waakzaam ffiiitten zetten Uaepen aan tand Landingspoging bij Narvik zou geslaagd zijn VRIJDAG 12 APRIL 1940 31ste Jaargang No. 9815 S)e£cld^cHeSou^<Mtt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Adv. en Abonn.-tarleven zie pag 2. Giro 103003. Postbus 11. NOORSCHE MIST Zware mist hangt over de Noorsche wa teren; wij trachten te vergeefs te ontdekker wat er precies gebeurt. De strijdende par tijen camoufleeren hun operaties met rook gordijnen van stilzwijgen en van tenden- tieuse geruchten. De Duitschers stellen het zóó voor, alsof zij erin geslaagd zijn, op alle belangrijke punten aan de Noorsche kust te' landen, daar met eiken Noorschen tegen stand hebben afgerekend, de Engelschen verhinderen om te landen en het met de Noorsche regeering wel klaar zullen spelen, daar zij voortdurend en ongehinderd nieu we troepen uit Duitschland aanvoeren. De Noren, die na de eerste verrassing blijkbaar ingezien hebben, dat de situatie nog niet zoo hopeloos is, als zij aanvanke lijk scheen te zijn, doen thans al hun best om de wereld en den tegenstander ervan te overtuigen, dat de Duitsche opmarsch wordt tegengehouden, dat het verzet groeit naar mate de mobilisatie zich organiseert en dat de Duitsche landingstroepen van het bin nenland verwijderd worden gehouden. De Engelschen wekken den indruk, dat zij door hun vlootactie in het Skagerrak den aanvoer van Duitsche troepen uit het Zuiden verhinderen en dat zij de Duitsche bezetting in de Noorsche havensteden blok- keeren als ratten in de val. Bovendien zeg gen zij, dat Hitler met deze uitval naar het Noorden de domste zet van den oorlog heeft uitgehaald, want dat nu de blokkade, die langs de territoriale wateren Van Noorwe gen lekte als een mandje, hermetisch is gesloten. Er zit in deze voorstelling van zaken een groote dosis propaganda. De situatie is ze ker nog niet muurvast, maar er lijkt inder daad een goede kans te bestaan, dat de No ren erin slagen om de Duitschers tegen te houden. Vooral wanneer er waarheid schuilt in de berichten, dat de-Engelschen erin ge slaagd zijn om troepen aan land te zetten. Krijgen de Noren voldoende versterking en slaagt de geallieerde vloot erin de aanvoer van Duitschers te beletten of aanzienlijk te belemmeren, dan beteekent de jongste Duit sche stap inderdaad een gevaarlijke mis stap. Slagen de Duitschers er echter in om zooveel mannen naar Noorwegen over te brengen, dat zij den Noorschen tegenstand breken, dan hebben zij zich een belangrijke strategische voorsprong verschaft. Al blijft het waar, dat de zee-corridor door de voor malige neutrale Noorsche wateren is toe- gekurkt. Er moet den Duitschers dus heel wat ge legen zijn aan de mogelijkheid om troepen naar Noorwegen te kunnen vervoeren. Van daar, dat men zich in Zweden ongerust be gint te maken; want als de Duitschers niet over zee kunnen, zullen zij dan niet trach ten hun doel over'land via Zweden te be reiken? Een kat in 't nauw doet nu een maal rare sprongen en van de dynamische politiek van Berlijn kan men alles ver wachten. Churchill, die gisteren een uitvoerige rede heeft gehouden, in het Britsche Lagerhuis, heeft er niet toe bijgedragen om het gevoel van onrust en spanning weg te nemen. Integendeel, hij zinspeelde op mogelijk heden tot verdere uitbreiding van het con flict en zeide o.a. dat de Britsche vloot zich sterk genoeg voelde om niet alleen den Duitschers het hoofd te bieden, maar bovendien de wacht in het Middellandsche Zee te houden. Bovendien sprak Churchill over de actie in het Noorden als over „het voorspel van gebeurtenissen van nog grooter omvang welke te lande dreigen". Wat verwacht Churchill? Een groot offensief aan het Westfront? Uit voorzorg zijn in Frankrijk de militaire verloven reeds ingetrokken. Een meedoen van Italië? Ook in Italië zijn weer nieuwe lichtingen onder de wa penen geroepen, terwijl men voorspelt, dat binnenkort gemobiliseerd zal worden. Dit behoeft echter nog niet te wijzen op een deelname van Italië aan den oorlog". Hoe het ook zij de hel is losgebroken in het Noorden, de eerste groote knauw wordt op het oogenblik gegeven. Het kan zijn, dat het daar voorloopig bij blijft, maar wij kunnen dat moeilijk gelooven, daar Duitschland zoowel bij een slagen van zijn actie in Noorwegen als bij een misluk king niet zal blijven stilzitten. ZORG VOOR DE UITWENDIGE EN DE INWENDIGE VEILIGHEID Men hoede zich voor onjuiste en kwaadwillige geruchten Officieus verluidt: Verrassende gebeurtenissen als die der laatste dagen veroorzaken begrijpelijkerwijze ook onder de Nederlandsche bevolking sterke reacties. De centrale ligging van ons land doet bovendien het gerucht welig tieren, in tweeërlei vorm: het gerucht, geboren uit verklaarbare, maar vaak ondoordachte pogingen tot het door- en voorzien van de gebeurtenissen, maar ook het gerucht, met kwaadwillige bedoeling en zelfs zonder feitelijken grond slag door onvaderlandslievende elementen rondgestrooid. Dergelijke geruchten vinden dan veelal in den vorm van positieve berichten hun weg naar de we reldpers. Wie dit bedenkt, moet beseffen, dat een ieder, die oncontroleerbare, om niet te spreken van kwaadwillige, geruchten helpt verspreiden, mede ver antwoordelijk wordt voor buitenlandsche berichten over ons land, welke onder bepaalde omstandigheden hoogst nadeelig voor ons kunnen zijn. Van bevoegde zijde wordt daarom nog eens met grooten ernst gewaarschuwd tegen het helpen verbreiden van geruch ten. Dat het de plicht van een ieder, en in het bijzonder van militairen is, «jlsprek- ken achterwege te laten over onderwer pen van militair belang, die door onbe kenden kunnen worden opgevangen, kan naar de ervaring leert, niet krachtig ge noeg worden herhaald. Wat voor de Nederlandsche bevolking in de eerste plaats van belang moet zijn. is, op te merken, dat de Regeering t?n volle waakzaam is en zonder verwijl de maatregelen neemt, noodig óm de grootst mogelijke veiligheid aan ons land te waarborgen. Ook Nederland ligt in den stormhoek van Europa, daarom zal het steeds de sterkst mogelijke veilig heidsmaatregelen moeten toepassen en het kan zich, gegeven deze ligging, niet de weelde veroorloven om welk risico ook te nemen. Hiervan is onze Regee ring ten volle doordrongen en zij han delt daarnaar. Men kan ervan verzekerd zijn, dat het hier niet gaat enkel om de zorg voor de uitwendige veiligheid, maar de inwendi ge veiligheid daarbij evenzeer onder de oogen wordt gezien. Het spreekt van zelf. dat de Regeering niet te koop kan loopen met de maatregelen welke zij dienaangaande neemt en heeft voorbe reid. Men behoeft ei echter niet aan te twijfelen, dat zij zich volkomen bewust is van gevaar, dat ook van binnen uit kan dreigen. In deze onzekere dagen moet niet al leen de Regeering sterk zijn, maar ook de bevolking. Deze hoede er zich daar om voor, in extra verdedigingsmaatrege len naar buiten en naar binnen, reden voor ongerustheid te zien. Uit zulke maatregelen immers blijkt dat alles ge daan wordt om ons land zoo krachtig mogelijk te maken. Luchtgevechten TEN ZUIDEN VAN NARVIK Naar in welingelichte Noorsche kringen te Stockholm wordt vernomen, zouden de Britsche troepen even ten Zuiden van Narvik een landing heb ben uitgevoerd en zouden zij thans trachten zich te vereenigen met de Noorsche troepen. In dezelfde kringen verluidt, dat na bij Bergen de Noren en Engelschen in nauw contact met elkaar staan. Volgens inlichtingen uit gezagheb bende Noorsche bron zouden Britsche troepen aan land gegaan zijn op een punt aan de kust gelegen op korten af stand van Narvik. Volgétis een te Uddevala van de Hvaler- cTanden en andere plaatsen bij de Oslo fjord ontvangen bericht zouden op ver scheidene punten langs de kust Britsche schepen zijn waargenomen, die naar het schijnt troepen aan lar.d zetten. Bij Hell, in de buurt van Drontheim, zijn Duitsche oorlogsschepen te zien. Men ge looft, dat zij de fjord, welke door Britsche zeestrijdkrachten wordt bewaakt, niet kun nen verlaten. ZEESLAG BIJ DRONTHEIM? Volgens „Jaemtlands Tidning" heeft ra dio Aalesund - gistermiddag om vijf uur medegedeeld, dat op de re ede van Dront heim slag geleverd wordt tusschen Engel- sche en Duitsche oorlogsschepen. Engel- sche vliegtuigen hebben Duitsche oorlogs schepen en vliegtuigen in de fjord van Drontheim aangevallen. duitsche vliegtuigen vallen britsche zeestrijdkrach ten aan. Gisteravond hebben Duitsche vliegtui gen Britsche zeestrijdkrachten op 200 km. ten Noord-Westen van Drontheim met suc ces aangevallen, aldus wordt uit Berlijn gemeld. Een Engelsch vliegkampschip werd door een bom van zwaar kaliber op vernietigende wijze gestroffen. Voorts werd een Britsche kruiser door twee bommen getroffen. In den nacht van 10 op 11 April zijn in de Westfjord bij Narvik opnieuw twee Britsche torpedojagers tot zinken gebracht. Het aantal bij Narvik vernie'de Britsche jagers is daarmede tot zes gestegen. Men verneemt, dat, op 14 na, alle opva renden van den Britschen torpedobootjager Gurkha, die, na door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd te zijn. zonk, gered zijn. De bemanning van de „Gurkha" is blij ven vuren tot het water over het dek spoelde. Zeventig gevangen genomen Duitschers werden onder sterke bewaking aan land gebracht. luchtactiviteit boven noorwegen. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat Donderdagavond twee aan vallen zijn gedaan door de Britsche lucht macht op het vliegveld van Stavanger, dat door de Duitschers is bezet. Een van de Britsche vliegtuigen is niet teruggekeerd. Halden en Frederikssten zijn door de Duitschers gebombardeerd, doch de Noor sche vlag wappert nog steeds in Frederiks sten. In den loop van den dag heeft men ver scheiden malen gezien, dat Duitsche bom menwerpers zich naar het binnenland van Noorwegen begaven. Te Kongsvinger werd driemaal alarm ge- Een duidelijke, overzichtelijke kaart, waarop men de Scandinavische landen met de omringende gebieden overziet. De voor naamste plaatsen zijn in Noorwegen aange geven alsmede de plaatsen Hamar, Elve- rum, Eidsvoll en Nybergsand, in welke plaats momenteel de Noorsche regeering vertoeft. Daar, waar een kruisje is geteekend, vond een zeeslag plaats. Ter oriënteering van eenige afstanden is van uit de Britsche vlootbasis „Scapa flow" een actiestraal ge trokken van 700 K.M.; dit is ook het geval van uit de Duitsche vlootbasis Helgoland. Van veel belang is het ingeteekende spoorwegnet in Zweden en Noorwegen. maakt, doch er werd niet gebombardeerd, van de Zweedsche grens hseft men boven verscheiden plaatsen in Noorwegen rook wolken waargenomen. Ook heeft men ge schutvuur gehoord. RFïNAI'D over de zeegevechten. In een rede voor de Fransche Kamer heeft Reynaud gisteren ten aanzien van de zeegevechten bij de Noorsche kust ver klaard: „De Fransche vloot heeft geen en kel verlies geleden. De Britsche vloot ver loor vier torpedobootjagers. De Duitsche marine heeft vier kruisers, die een tiende deel van de vloot vertegenwoordigen, een duikboot, een jager en 12 troepentransport schepen verloren. In totaal liggen 22 sche pen, 4 Engelsche en 18 Duitsche, op den bodem der zee". De Fransche marine verklaart, dat het bericht van de Duitsche radio, waarin werd medegedeeld, dat de „Duinkerken" en de kruiser „Foch" op de Noordzee tot zinken zouden zijn gebracht, volkomen onge grond is. niet de bluecher, doch de gneisenau in den grond geboord? De marine-medewerker van de „Times" acht het niet uitgesloten, dat niet de krui ser „Bluecher" doch het slagschip „Gnei- senau" in de Oslo-fjord tot zinken is ge bracht. Het is niet twijfelachtig, dat een groote Duitsche oorlogsbodem in de Oslo fjord tot zinken is gebracht en honderden menschen moeten hiervan getuige zijn ge weest vandaar dat het verlies door de Duitschers wordt toegegeven. De Noor sche kust-artillerie, die Oslo beschermt, omvat twee 11 duims-kanonnen. Een slechts licht gepantserde kruiser met 8 duims-kanonnen schijnt nauwelijks in aanmerking te komen om met zulk een fort den strijd aan te binden. Een verstan dige commandant zou ongetwijfeld een li nieschip gebruiken. Dit wettigt de veron derstelling, dat het in de Oslo-fjord gezon ken schip in werkelijkheid de „Gneise- r.au" is geweest, waarvan het silhouet veel lijkt op dat van de .Bluecher". De „Scharn- horst", Duitschland's eenige andere linie schip, was op dat tijdstip in een gevecht gewikkeld met de „Renown". de ontwikkeling in noorwegen Volgens den specialen correspondent van Reuter kon omtrent de ontwikkeling van de gebeurtenissen in Noorwegen gezegd worden, dat deze op het oogenblik hoofd zakelijk gekenmerkt wordt door Duitsche luchtaanvallen op groote schaal. Verschei dene steden nabi' de Zw°edschè grens zijn gebombard erd en lal van gebouwen zijn in vlammen opgegaan en verwoest. Uit Stockholm en Ostersund wordt ge meld, dat voor Trondheim een groote zee slag woedt. Beule partijen worden door vliegtuigen gesteund. Kilornviters ver land inwaarts hoort men kanongebulder. Oslo en het gebied tot Mo.ss in het Zuiden zijn in Duitsche handen. Tweeduizend Noorsche nazi's hebben zich bij de Duit schers gevoegd. Te Eidsvold, ongeveer 50 K.M. ten N.O. van Oslo, staan sterke Noor sche en Duitsche troepen tegenover elkaar, gereed voor een beslissenden slag. Gisterochtend zyn te Oslo vijf door tor pedojagers geëscorteerde Duitsche trans portschepen voor anker gegaan, die 10.000 man troepen aan land hebbrn gezet. Ook wordt gemeld, dat een Noorsche kust- patrouille 3000 lijken van Duitschers uit het water heeft opgepikt. Al het nieuws uit Oslo staat onder stren ge censuur, doch wel weel men, dat de be volking alle voorzorgsmaatregelen tegen luchtaanvallen neemt. Volgens den correspondent van „Social- demokraten" aan de Zweedsch-Noorsche grens, was de bezetting der Noorsche kust steden door de Duitschers alleen mogelijk door de medewerking van de Noorsche na zi's en de voorbereidingen, die zij voor den inval hadden gteroffen. Dr. Lund, een der leden van dc Marionetten-regeering van Quisling, is gisteren, toen hij op weg wa3 naai- de Zwecdschc grens, door Noorsche vrijwilligers gevangen genomen. Er vond een kort vuurgevecht plaats. Lund wordt beschouwd als een der leiders van de Noorsche nazi's en als de rechterhand van Quisling. een veldslag bij kongsvinger De radio van Helsinki meldt, dat sedert vannacht nabij Kongsvinger een groote veldslag moet woeden. Voorts wordt gemeld, dat te Oslo nieu we Duitsche troepen zouden zijn aange komen. de strijd in het skagerrak. Uit Stroemstad wc-rdt gemeld, dat om half vijf vanmorgen eenige zware ontplof fingen gehoord zijn in het Skagerrak ten Zuidwesten van de Koster-eilanden. On middellijk daarna werd waargenomen, dat een schip met een zeer groote tonnage in vlammen was gehuld. Een aantal in do naburige wateren patrouilleerende Duit sche schepen snelden toe. De hevigheid van het vuur scheen er op te wijzen, dat het schip was geladen met groote hoeveel heden petroleum. britsche luchtaanvallen in i1et kattegat. Officieel wordt te Londen medegedeeld, dat Britsche bommenwerpers gisteravond aanvallen hebben ondernomen op vijande lijke transportschepen in het Kattegat en de Kleine Belt en Groote Belt. Uit de eer ste berichten blijkt, dat de aanvallen o.a. gericht waren op een schip van ongeveer 8000 ton, dat met een hevigen slag in de lucht vloog en dus munitie aan boord moet hebben gehad. duitsche troepen bereiken drammen en eidsvold. Uit Berlijn wordt het volgende gemeld: In het kader van de uitbreiding van het bezette gebied rondom Oslo hebben Duit sche troepen Drammen (40 kilometer ten Oosten van Oslo) en Eidsvold (70 kilome ter ten Noordoosten van Oslo) bereikt. Bij de in den loop van den llen April voltrokken bezetting van Elvenes door Duitsche troepen, die in het gebied van Narvik opereeren, werden de zich aldaar bevindende Noorsche troepen onjwapend.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1