KERKNIEUWS Brand in een pension te Haarlem De ondergang van de „Prolinus" MAANDAG 1 APRIL 1940 Ut LEIDSCHE COURANT UcSDE BLAD - PAG. 9 Jwee l/muidet txawlexó met (lommen uit uCiegtuigen, êeótaofot KANUNNIK M. W. A. WIJTENBURG. Op „Dennenheuvel" te Bloemendaal is gisteren het veertig-jarig priesterfeest van kanunnik M. W. A. Wijtenburg plechtig en hartelijk gevierd. De jubilaris is rector van het St. Joseph-internaat en van het Obser vatiehuis „Maria Immaculata", zoodat de feestelijkheden zich ook tot buiten den familie- en vriendenkring uitstrekten. In de bloemrijk versierde kapel der eer waarde zusters celebreerde de rector des morgens om tien uur een plechtige H. Mis, met assistentie van dr. J. M. H. van der Lugt en P. J. S. Juffermans, leeraren van het seminarie Hageveld, resp. als diaken en subdiaken. In het priesterkoor hadden plaats genomen Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hui- bers, bisschop van Haarlem, Mgr. N. L. A. Ammerlaan, vicaris-generaal, Mgr. H. J. M. Taskin, oud-praeses van Warmond, le den van het Kathedraal Kapittel, Dr. C. J. Henning, regent van het seminarie Hage veld, rector Th. Westgeest van het gesticht „De Goede Herder" te Zoeterwoude, de bei de secretarissen van het bisdom H. W. Ag- terof en F. J. Bank, pastoor L. J. Willen- •borg uit Bloemendaal. VeEder zagen wij naast de vele familieleden de provinciaal overste van de Congregatie van „De Goede Herder". Zuster Maria van het H. Hart en de oud-overste van „Dennenheuvel". Het koor van de Zusters zong een meerstem mige Mis en tot slot een speciaal gedicht van dankbaarheid en hulde. Des middags om 1 uur had de felicitatie plaats by de Zusters, waarna de jubilaris door een achttiental bruidjes in het St. Jo seph-internaat verwelkomd werd. De hoo- ge gasten, uitgezonderd de Bisschop, wa ren ook bij deze blijde incomste aanwezig. Het was een aardig gezicht, die kleine meis jes, met de groote waaiende palmtakken en de kleurige confetti, die kwistig in de gangen gestrooid werd. Een der meisjes van het Internaat hield een toespraak, waarin de rector geschetst werd als een goede va der en een meelevend kindervriend. De toespraak werd in een fraaie omlijsting ter herinnering ten geschenke gegeven. De ju bilaris zeide in zijn dankwoord, dat het de grootste voldoening voor hem was, dat hij veertig jaar lang de H. Mis mocht opdra gen en communiceeren. Deze groote wel daad moeten de kinderen goed beseffen, want daaruit vloeit de rijkdom van het priesterschap voort. Maar ook de kinderen moeten het grootste geluk van hun leven vinden in het dagelijks nadereti tot de H. Tafel. Vanzelfsprekend bleef de tracta'tie niet achterwege. Toen de rector de zaal verliet gaf hij zijn herdelijken zegen, die op dezen dag meer dan ooit gewaardeerd en begre pen werd. In denzelfden geest werd de kanunnik gehuldigdin het Observatiehuis, en door de misdienaars. Reeds voor drie uur maakten verschil lende geestelijke autoriteiten hun opwach ting in de rijk versierde woonkamers van den jubilaris. De talrijke bloemstukken wa ren op artistieke wijze rona de wanden ge arrangeerd. Hun gelukwenschen kwamen o.a. aanbie den: Mgr. M. P. J. Möllmann, em. vicaris- generaal van het bisdom, Mgr. P. G. Groe nen en de president van het Theologicum en de directeur van het Philosophicum te Warmond, de hoogeerw. heeren W. J. J. de Jongh en J. H. Niekel; kanunnik L. A. A. M. Westerwoudt uit Noordwijkerhout, ple baan F. Filbry, pastoor J. Kok uit Delft, oud-rector van het Internaat, Dr. Th. Vlaar, rector van het R.K. Lyceum te Haarlem en vele geestelijker uit Haarlem en omstreken. Verder kwam ter receptie een deputatie der parochie H. Cyriacus, welke gevormd was door het dag. bestuur der vereeniging „Ka tholiek Hoorn", het kerkbestuur en den Kath. Kring, die door den jubilaris tijdens zijn dekenaat aldaar werd opgericht. Vele vrienden en belangstellenden bezochten in den loop van den middag verder „Dennen heuvel". Om 5 uur werd een plechtig Danklof gehouden in de kapel. PASTOOR B. P. M. DE JONG t Zaterdag is op 55-jarigen leeftijd over leden de zeereerw. heer B. P. M. de Jong, pastoor van de parochie Velsen-Driehuis. Tweeden Paaschdag werd pastoor de Jong in het St. Antonius Ziekenhuis te IJmuiden opgenomen tot het ondergaan van een operatie. Pastoor B. de Jong, die nooit met een sterke gezondheid is gezegend geweest, heeft heel zijn priester-leven met geest- driftigen ijver veel en hard gewerkt. In de parochies, waar hij kapelaan en pastoor is geweest, zal in eere blijven de nagedachtenis van een eenvoudig, vroom en werkzaam priester. Groot vereerder van den Vlaamschen priester-dichter Guido Gezelle, droeg hij ook zelf in zijn leven iets mee van dat kin derlijk-blijde en teer-gevoelige, dat ge noemden dichter typeerde. Hij kon intens meeleven met de vreug de en met het verdriet van allen, in wier midden hij zijn priesterlijken arbeid ver richtte. DEKEN J. L. VAN MULUKOM t Gisteren is te Nijmegen na een langdu rige ongesteldheid, en meermalen voorzien van de laatste H. Sacramenten, overleden de hoogeerwaarde heer Deken J. L. van Mulukom, kanunnik van het kapittel in het Bisdom 's Hertogenbosch. Deken J. L. van Mulukom heeft den leef tijd bereikt van 66 jaar. BENOEMING IN HET BISDOM HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den weleerw. heer B. J. A. Haanen benoemd tot kapelaan te Rotterdam (H. Hil- degarde). CONGREGATIE VAN MILL-HILL In Mei van dit jaar zal het feit herdacht worden, dat 50 jaar geleden de bovenge noemde Congrpgatie zich in ons land ves tigde; ook de missie-annalen „Mill-Hill" zul len dan 50 jaar bestaan, terwijl het St. Jo- sephs-Missiehuis te Roosendaal, (N.Br.) eveneens in Mei 50 bestaansjaren zal tel len. De Congregatie heeft thans in ons land ook huizen te Tilburg, Hoorn, Haelen bij Roermond en te Arnhem (huize „Vrij land"). Een der baanbrekers van het werk dezer Missionarissen in ons land is de alom bekende Father Lefeber. Qemeng.de tBetichten Man verbrand In een pension op den hoek van den Zijlweg en de Pieter Kiesstraat te Haar lem heeft gistermorgen een korte, doch felle binnenbrand gewoed. Een der pen siongasten, de 52-jarige heer R. Men- sink, die een kamertje op den zolder be woont, vond hierbij den dood. Op den zolder van het huis had men door middel van houten afscheidingen, een ze vental kamertjes gebouwd, waarvan vijf bewcond waren. Niettegenstaande deze zeer brandbare inrichting gebruikte een der bewoonsters een petroleumvergasser. Gis termorgen omstreeks half elf had zij dit toestel ontstoken en was hierop even naar beneden gegaan. Waarschijnlijk hebben eenige gordijnen vlam gevat en in een oog wenk verspreidde het vuur zich over den geheelen zolder. De 52-jarige heer Mensink ontdekte den brand en ging ijlings naar beneden om de overige bewoners te waarschuwen. Daarna na snelde hij weer naar boven om te trach ten neg wat van zijn bezittingen te redden. Daarna heeft men niets meer van hem ge zien. Een andere bewoner, die nog te bed lag, wist door een raam op het dak te ko men en zich zoo in veiligheid te stellen. De ander drie bewoners bevonden zich niet meer boven. De inmiddels gealarmeerde brandweer tastte met vier stralen het vuur aan en wist reeds na een half uur den brand te be dwingen. Toen men bij de nablussching op zolder een onderzoek instelde, vond men het lijk van den heer Mensink. Het lichaam vertoonde slechts enkele brandwonden, zoodat het slachtoffer waarschijnlijk door den rook is bedwelmd en op deze manier den dood heeft gevonden. Het stoffelijk overschot is naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht. MEISJE DOOR AUTOBUS GEGREPEN. Aan gevolgen overleden. Zaterdagmiddag is te Siddeburen het vierjarige meisje Jeannette Haze, toen zij van achter een wagen plotseling den weg overstak, door een autobus aangereden. Het kind werd met ernstige verwondingen naar het academisch ziekenhuis te Gronin gen overgebracht, waar het Zondagmid dag is overleden. AAN GEVOLGEN OVERLEDEN. Op den avond van den eersten Paasch dag is op den Amersfoortschen straatweg onder Nijkerk de achttienjarige jongen Pijpers door een auto aangereden. Hij liep verwondingen op aan noofd en buik. P. is thans aan de gevolgen van dit on geval overleden. Acht Nederlandsche zeelieden, de over levenden van de uit twaalf koppen be staan hebbende bemanning van den Ne- derlandschen treiler „Protinus", die door een Duitsch vliegtuig tot zinken werd ge bracht, liggen thans in een ziekenhuis in een havenstad aan de Schotsche oost kust. Zes dagen hebben de mannen op de Noordzee rondgedobberd in een open boot, zonder voedsel, zonder water, tot zij eindelijk opgepikt werden door een Engelsche duikbooteenheid. Een der schipbreukelingen, de tweede machinist Bertus Glazemaker, heeft in een onderhoud verklaard, dat de opvarenden van de „Protinus", toen het Duitsche vlieg tuig verscheen, in de meening verkeerden, dat het een geallieerd 'toestel was. Zij wuifden het toestel toe. Dit werd beant woord met een regen van bommen. Een bom trof de brug en doodde den kapitein en een matroos. Het vliegtuig maakte toen een duikvlucht en richtte mitrailleurvuur op het schip, terwijl de bemanning naar de reddingboot snelde. Hierbij werd niemand getroffen. Twee opvarenden konden de ontberin gen in de open boot niet doorstaan. Zij overleden en werden in zee begraven. Glazemaker voegde aan dit relaas nog toe: de Duitschers cirkelden verscheidene maken over ons hoofd voor zij verdwenen. Helaas was de reddingboot niet van pro visie voorzien en was het drinkwater brak. Terwijl de mannen rondzwalkten zagen zij nog een tweede Duitsche machine, doch deze merkte hen niet op. De schipbreuke lingen hadden vreeselijlc te lijden, zoo erg, dat een hunner op Goeden Vrijdag en een tweede op Tweeden Paaschdag bezweek. De hoop op redding begon reeds te wij ken, toen op den Tweeden Paaschdag een Britsche duikboot in zicht kwam. Deze duikboot hield, zoolang het licht was, con tact met hen en toen de nacht was aange broken, nam zij hen aan bcord. De duik boot zette haar patrouille nog vier dagen voort, alvorens zij de geredden aan land bracht. Tijdens deze patrouille dook zij nog eenmaal onder om aan de aandacht van een Duitsch vliegtuig te ontsnappen. DE ONDERGANG VAN DE „GRUTTO". Lijk van den eersten stuurman geïdentificeerd. Zaterdagmiddag zijn de vrouw en de zoon van den 59-jarigen eersten stuurman van het s.s. „Grutto". Rurt Teensma, op Texel aangekomen voor de identificatie van het Vrijdagmorgen bij paal 9 aange spoelde lijk. Zij hebben het stoffelijk over schot als dat van hun man en vader her kend. Teensma zou over anderhalf jaar met pensioen zijn gegaan. Dinsdagmiddag zal het stoffelijk over schot te Schiermonnikoog, waar Teensma werd geboren, op de algemeene begraaf plaats ter aarde worden besteld. ERNSTIG VERKEERSONGELUK BIJ HOOFDDORP. AUTO VAN DIJK GESTORT. Twee zwaar gewonden, een licht gekwetste Gisteravond om kwart over zeven ge beurde op den Haagschen weg onder Hoofddorp een ernstig auto-ongeluk, waar bij een Engelsche dame en haar vierjarig dochtertje zeer ernstig werden gewond. De vier andere inzittenden van de veronge lukte auto liepen lichte verwondingen op. Op genoemd tijdstip reed een groote per- stonenauto. komende uit de richting Den Haag, naar Amsterdam, waarin zich be vonden een echtpaar uit de hoofdstad en een Engelsch echtpaar met twee kinderen. De auto werd bestuurd door een der da mes. Op een gegeven oogenblik wilde de bestuurster een bus. die vlak voor de auto reed, passeeren. Bij deze manoeuvre raakte zij het stuur kwijt en kwam van de rechter rijbaan op de linkerbaan terecht. Het ge lukte haar niet tijdig de macht over het stuur te hervinden en, hoewel zij remde, kwam de auto terecht tegen de leuning van het viaduct over den Kruisweg: De leuning werd verbrijzeld en de auto stortte onge veer vijf meter den dijk af, hierbij viel een der kinderen van de Engelsche familie, een vierjarig meisje, uit de auto. Het kind is met een schedelbasisfractuur opgenomen. Ook haar moeder werd zeer ernstig ge wond. Zij is, eveneens met een schedelba sisfractuur, met haar dochtertje door een ziekenauto uit Haarlemmermeer naar de diaconesseninrichting te Amsterdam ver voerd. Ook de Engelsche heer, die licht gewond werd, is naar genoemd ziekenhuis ge bracht, waarin tevens het driejarig zoon tje van deze familie, die ongedeerd bleef, is opgenomen. Het Nederlandsche echtpaar bleef zonder letsel. Dokter Bult uit Hoofddorp verleen de de eerste hulp. De auto is vrywel ge heel vernield. Beide echtparen waren gisterochtend uit Amsterdam vertrokken en hadden een be zoek in Den Haag afgelegd. Gelukkig misten de projectielen hun doel De schipper van die omstreeks twaalf uur Zaterdagmiddag te IJmuiden aange komen treiler „Vikingbank" IJM 183 rap porteerde, dat zjjn schip Donderdagmid dag j.l. om vijf uur door Duitsche vliegtui gen is gebombardeerd. Een eskader van zes Duitsche bommenwerpers vloog over het schip. Drie machines zetten hun re's voort. De andere drie onderbraken hun tooh't en wierpen in totaal vijf bommen naar de IJm. 183. Geen der bommen raakte echter het schip. Alle leden van de beman ning zijn veilig. De IJm. 183 zette onmid dellijk na het gebeurde koers naar IJmui den. Hier zal nader worden onderzocht of het bombardement inderdaad geen schade aan het schip heeft toegebracht. Tevens raporteerde de schipper van de „Vikingbank", dat hij bericht had ontvan gen van den schipper van de „J. S. Groen", IJm. 13 dat ook dit schip door Duitsche vliegtuigen was aangevallen, eveneens zonder schade op te loopen. De 352 bruto ton metende stoom treiler „Vikingbank" behoort toe aan de natio nale stoomvissohsrij te IJmuiden. De „J. S. Groen" meet 195 brutoton en behoort toe aan de stoomviseoherij „Eendracht". Nog was geen volledige klaarheid geko men over de ramp van de „Protinus", waarvan Dinsdag j.l. bekend werd, dat de- zie trawler op de Noordzee is verongelukt, of Zaterdagmiddag was IJmuiden opnieuw vol verontrustende geruchten, bij welke de namen werden genoemd van de trawlers „Vikingbank". Beide trawlers zijn inmiddels behouden te IJmuiden aangekomen, eerst de „Vi kingbank" en eenige uren later de „J. S. Groen." Zij liggen thans veilig voor hal C, waar zij gisternacht hun vangst kondein lossen. De opvarenden van beide sohepen heb ben eenige bange oogenblikken beleefd, toen zij in het noorden van de Noordzee stoomden op één tot twee uur afstand van elkaar. De radiotelefonie had al het be richt gebracht, dat beide sohepen door Duitsche vliegtuigen waren beschoten en het bleek thans, dat de „Vikingbank" ter nauwernood den dans is ontsprongen. Hoe de aanvallen geschiedden. Het was Donderdagmiddag half zes. De „Vikingbank" was stoomend naar zuidelij ker vischgronden, toen plotseling vier of vijf Duitsche vliegtuigen naderden. Eén ervan kwam recht op den trawler toe en LETLANDSCH SCHIP OP EIERLAND- SCHE GRONDEN GESTRAND. Op de Eierelandsche gronden is gister nacht een schip in nood geraakt. De bemanning van het schip had aan vankelijk niet om hulp gevraagd. Met een eigen boot had zij het schip verlaten. Daar het weer echter mistig werd en de bemanning uitgebleven is, is gistermorgen de reddingboot uitgevaren om haar te zoe ken. Omstreeks het middaguur had men nog geen spcor van de schipbreukelingen gevonden. Een nader te De Cocksdorp ontvangen bericht meldt, dat een sleepboot van de firma Doeksen, welke uitgevaren was naar de Eierlandsche gronden om het gestrande schip hulp te bieden, ten noodoosten van Vlieland een sloep met vijf leden van de bemanning heeft opgepikt. De sleepboot heeft haar weg voortgezet naar de Eier landsche gronden, waar zich eveneens de reddingsboot in de nabijheid van het ge strande schip bevindt. Het schip bleek het Letlandsche stoom schip „Ausma" te zijn, dat een draagver mogen heeft van 3500 ton. De stranding geschiedde gisternacht. De positie van het schip was buitengewoon gevaarlijk. Aan boord bevonden zich vijftien opvarenden. Vijf hunner waren gisterochtend in een sloep gegaan, vermoedelijk om het anker uit te zetten. Hierbij is de sloep afgedre ven. Later werden de mannen door de ber gingssleepboot „Bornriff" van de reederij Doeksen, wier hulp door den kapitein langs radicgrafischen weg was ingeroe pen, ten noodoosten van Vlieland opgepikt en aan boord van de „Ausma" terugge bracht De „Bornriff" en de sleepbooten „Neptunus", eveneens van Doeksel en de „Utrecht" van de firma Wijsmuller, welke beide laatste booten eveneens naar het ge strande schip waren uitgevaren, bevonden zich gistermiddag in de nabijheid van de „Ausma". Men zou trachten verbinding met het schip tot stand te brengen en het vannacht tijdens hoog water probeeren vlot te trekken. Het schip vlot gekomen. Vannacht omstreeks twee uur, bij hoog water, is het de sleepbooten „Bornrif" en „Neptunus" van de firma Doeksen en Utrecht" van de firma Wijsmuller gelukt het Zondag j.l. op de Eierlandsche gron den gestrande Letlandsche s.s. „Ausma" viot te brengen. Het schip heeft onmiddellijk de reis ver volgd en kwam vanmiddag te IJmuiden aan. De sleepboot „Utrecht" maakte den tocht mede, om eventueel assistentie te verleenen, daar nog niet vaststaat of het .•chip belangrijke schade heeft opgeloopen. L»e „Ausma" meet 1905 ton en behoort thuis te Riga. begon zijn bommen naar de „VLkingbair.lk" uit te werpen. De hevig opgeschrikte be manning koos een goed heenkomen, wamt het was hun duidelijk, dat het vliegtuig hun boot in den grond wilde schieten, niet tegenstaande op alle mogelijke plaatsen de bekende ken teekenen duidelij k waren aangebracht. Drie bommen explodeerden oip eenigem afstand van het schip. Dat liep dus goed af. Maar de vierde bom kwam vlak bij het schip in zee terecht. De opvarenden, dachten niiet anders, dan dat hun schip was geraakt en er ontstond een groote pa niek, welke wel te venklaren is, als men, weet, dat de trawler ongeveer een meter omhoog werd gelicht Toen men van dien schrik was bekomen, bleek ook ditmaal •de trawler niet te zijn geraakt. Tot aller groote geruststelling werden die aanvallen niet herhaald, vermoedelijk omdat het vliegtuig al zijn bommen kwijt was. Maar geheel zonder gevolgen was deze aanval toch niet gebleven. Wel is waar was geen der opvarenden getroffen, maar het bleek, dat de ketel ontzet was, ver moedelijk als gevolg van den schok. Zoo spoedig mogelijk werd de thuisreis aanvaard, nadat per radio-telefoon meldinig van den aanval was gemaakt. Aan boord van de „I. S. Groen" IJm. 130 werd men, terwijl de boot lag te steken, Donderdagavond om kwart over zes ver rast, doordat drie Duitsche vliegtuigen, laag vliegend, op den trawler af kwamen. Het is zeer wel mogelijk, dat het dezelfde machines waren, wel kis bij den aanval op de „Vikingbank" betrokken waren. De ver rassing verkeerde in een hevigen schrik, toen één der vliegtuigen, dat zeer laag over de „I. S. Groen" sohieerda met een machinegeweer een kort salvo voor den boeg loste. Schipper Visser list onmiddel lijk de boot stopen. Hij liet een extra drie kleur omhoog hiijsohen, om bij dsn be stuurder van het vliegtuig alle twijfel omtrent de nationaliteit van de boot weg te nemen. Hierop werd de „L S. Groen" verder met rust gelaten. Met de vreugde over den gosden afloop van dezen aanval aanvaardde ook ds „I. S. Groen" de thuisreis. Ongeveer veertig uur later was ook deze boot in IJmuiden aan. SLOEP VAN „DEN HAAG" OPGEPIKT? De kustvaarder „Badzo", kapitein J. Hui zebosch uit Rijswijk, heeft te Harlingen een sloep binnengebracht, welke gemerkt v/as „Den Haag". De sloep is tusschen Hoek van Holland cn Schouwenbank opgepikt en was aan stuurboord geheel gespleten, vermoedelijk tengevolge van een aanvaring. MIJNEN OP DE SCHELDE. Zaterdag dreven op de Wester-Schelde vijf mijn-en. De marine heeft hiervan twee stukgeschoten, de drie andsre zyn naar zee afgedreven. Gisteren werden tusschen Breekens en Nieuwe Sluis drie mij-ruen ge signaleerd. Met afgaand water dreven ook zij naar zee. Onder die gemeente Hoofdplaat is een vliegtuigbom aangespoeld. De marine heeft het projectiel doen springen; er werd geeni schade aangericht. NA DRIE MAANDEN LIJK GEVONDEN. In December van het vorig jaar is te Willemstad een schippersknecht verdron ken. Tot op heden vond men het lijk niet. Vorige week waren werklieden aan de bo- vensluis bezig met herstelwerken, die ver richt werden, aangezien het hooge water dezen winter veel schade heeft aangericht. Tusschm het houtwerk ontdekte men een lichaam, dat in verren staat van ontbin ding verkeerde. Uit de kleeding en verdere gegevens bleek, dat dit het lichaam was van den in December verdronken schip persknecht. hecte\£ancl L/ei£cyl Steunt Luchtverdediging sfondsl Postgiro Den Haag 320004» ten name van

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 9