Qfuvtcfdil ou&t dm aoxlag, Activiteit aan het Westtront £n oovc de opvatting mm neuttaCUeil fiöt dahl tanden! eext eert gxoaten daade. De regeering van Nanking Vetócheidene luchtgevechten MAANDAG 1 APRIL 1940 DE LEinsCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Als alle neutralen hadden meegedaan VERSCHERPING IN UITZICHT. De eerste lord der Britsche admiraliteit, Winston Churchill, heeft Zaterdagavond zijif aangekondigde rede voor de radio ge houden. „Het lijkt mij tamelijk hard", aldus de minister, „nu de lente over het land streelt en, na de harde slagen van den winter, nieuw leven komt op onze velden en in onze bosschen, al onze gedachten te moe ten wijden aan een krachtiger oorlogvoe ring. Toen ik zes maanden geleden tot u sprak, zeide ik, dat, indien we de lente zouden halen zonder dat zich iets bijzon ders had voorgedaan, wij in feite een be langrijk succes zouden hebben behaald. Ik ben nog van meening, dat die extra-periode van voorbereiding een onschatbare hulp is geweest voor de geallieeerden. Tot nog toe heeft de tijd aan onze zijde gewerkt, maar de tijd is een wisselvallige bondgenoot. Hij zal het eene oogenblik met u zijn en zich het volgende tegen u keeren, om dan later, als ge die periode zijt door gekomen, weer trouwer te worden dan ooit. Onze hulpbronnen, wanneer zij eenmaal tot volle ontwikkeling zijn gekomen, zijn grooter dan die van den vijand. De Brit sche en Fransche rassen samen tellen 110 millioen zielen tegen minder dan 70 mil- lioen Duitschers, want men kan de 16 mil lioen, die zij door middel van bruut ge weld onderdrukken, niet meerekenen. De menschen vragen mij vaak, of de oor log lang of kort zal duren. Het had wel licht een zeer korte oorlog kunnen zijn, wel licht zelfs zou er in het geheel geen oorlog zijn geweest, indien alle neutrale staten, die in fundamenteel opzicht onze overtui ging deelen en openlijk of in het geheim met ons sympathiseeren, zich aaneengeslo ten hadden op één teeken en in één lijn. Wij hebben daarop niet gerekend en daarom zijn we niet teleurgesteld. Doch het feit, dat vele kleinere sta ten van Europa met nazi-geweld ge dwongen worden tot het verschaffen aan Duitschland van materiaal voor den modernen oorlog, zal wellicht de geheele wereld veroordeelen tot een verlengde beproeving met verschrikke lijke consequenties in vele landen. Daar om kan ik u niet de verzekering ge ven, dat de oorlog kort zal duren en nog minder, dat het een gemakkelijke zal zijn. Eenige weken geleden sprak ik over de actie der neutrale staten, die het ongeluk hebben, Duitschlands buren te zijn. We hebben de volste en grootste sympathie met deze wanhopige landen. Wij begrijpen him gevaren en hun standpunt, doch het zou niet rechtvaardig zijn, of in het algemeen belang, dat hun zwakheid de kracht van den agressor zou versterker en het glas der menschelij'ke ellende tot overvloeiens toe zou vullen. Er zou geen rechtvaardigheid kunnen be staan, indien in een strijd op leven en dood de aanvaller ieder gevoel van menschelijk- heid met voeten treedt en degenen, die hem weerstaan, verstrikt blijven in de flarden van de geschonden wettelijke conventies. Er gaat bijna geen dag voorbij zonder nieuwe uitbarstingen van wreed, bar- baarsch karakter tegen de scheepvaart en de zeelieden van alle Europeesche landen. Hun schepen worden door mijnen of tor pedo's of bommen uit de lucht tot zinken gebracht, en hun bemanningen vermoord of achtergelaten om om te komen, tenzij wij in staat zijn, ze te redden. Zweden, Denen, Noren en zelfs Italia nen en vele anderen zijn het slachtoffer ge weest van Hitler's moorddaden. In zijn woede keeren deze verdorven man en het misdadige regime, dat hij ingesteld heeft, zich in toenemende mate tegen de zwak ken en vooral tegen ongewapende schepen van landen, waarmee Duitschland veron dersteld wordt, vriendschappelijke betrek kingen te onderhouden. Sprekende over de verschrikkingen van den oorlog ter zee, zeide Churchill, dat al leen in de Britsche en Fransche convooien veiligheid te vinden is. Een dergelijke vorm van oorlogvoering is niet toegepast sinds de onderdrukking der zeerooverij en het is een monsterachtige macht, die de neutralen, 'welke het meest hebben geleden en nog lijden moeten voor zien van de middelen voor een toekomstige agressie. Dit is 'n macht waarvoor zij moe ten buigen en tot welker overwinning zij gedwongen zijn bij te dragen, hoewel zij weten, dat de overwinning van die macht hun e'jen slavernij zou beteekenen. Nog gisteren hebben Nederlandsche vlie gers, terwijl opvarenden van een Engel- sche duikboot acht uitgeputte Nederlanders die, na zes dagen in een open boot te heb ben rondgezwalkt, op brancards aan land droegen, in naam van de strikte en onpar tijdige orthodoxie een Engtlsch vliegtuig, dat verdwaald was, neergeschoten. Ik maak den Nederlanders, onzen dapperen bondge- nooten uit vroeger dagen, geen verwijt: Mijn sympathie gaat uit naar hen in hun gevaren en hun benardheid, terwijl zij met den tüger in één kooi wonen. Doch wanneer men ons vraagt de inter pretatie der neutraliteit, die alle voordee- len aan den aanvaller toekent en alle na- deelen op rekening van de verdedigers der vrijheid schrijft, dan herinner ik aan de woorden van lord Balfour: „Dit is een merk waardig slecht opgezette wereld, maar niet zoo heel erg slecht opgezet". Wij zullen dezen oorlog voortzetten, waartoe hij ons ook mag leiden, doch wij wenschen het terrein van het con flict niet uit te breiden. Bij het uitbreken van den oorlog wisten wij niet, of Italië niet onze vijand zou zijn. Wij hadden geen zekerheid, dat Japan niet onze vijand zou zijn. Velen hadden gehoopt, dat Rusland zou hebben-meegeholpen bij de bescherming van het arbeidende volk in de geheele wereld tegen de nationaal- socialistische agressie. Doch geen dezer dingen, goed of slecht, is gebeurd. Wij heb ben geen twist met Italië of Japan. Wij zul len ons best doen, in zoo goed mogelijke verhouding met hen te leven. Het behoort niet tot onze politiek, oorlog met Rusland te zoeken. De Russische r peering heeft bij haar aanval op de heldhaftige Finnen voor de geheele wereld duidelijk gemaakt, wel- Verllezen aan belde kanten TUSSCHEN SAAR EN VOGEZEN. Tusschen de Saar en de Vozen heeft weer groote bedrijvigheid geheerscht. Za terdagmorgen in de vroegte hebben de Duitschers een aanval ondernomen op een Fransche post in de buurt van Nied. De Duitschers werden evenwel teruggedreven met verlies aan manschappen. Voorts heb ben de Duitschers na voorbereiding door de artillerie twee vlak bij elkaar gelegen Fransche buitenposten aangevallen. Beide aanvallen werden afgeslagen en de Duit schers leden verliezen. Wegens het slechte weer was er weinig bedrijvigheid in de lucht, aldus meldt Parijs. Van Duitsche zijde wordt echter gemeld, dat Zondag boven het Westelijk front een aantal luchtgevechten gevoerd zijn. Duit sche jachtvliegtuigen, die de grens bewa ken, zijn op verscheidene plaatsen slaags geraakt met de modernste Fransche vlieg tuigen. In totaal hebben 25 Messerschmidt- toestellen tegen 36 Morane-vliegtuigen ge streden. Zeven Fransche vliegtuigen wer den omlaag geschoten, zonder dat een Duitsch vliegtuig verloren ging. Het officieele Duitsche communiqué luidt als volgt: „Zondag zijn boven het Fransche front verscheiden groote luchtgevechten gele verd. Duitsche jachtvliegtuigen, die aan de grens patrouilleerden, hebben op verschei den punten gevechtsvliegtuigen van het laatste Fransche type ontmoet. Totaal heb ben 25 Messerschmidtts en 36 Moranes aan de verschillende gevechten deelgenomen. De Diiitsche vliegers hebben een groote overwinning behaald en zeven Fransche vliegtuigen neergeschoten, zonder zelf een enekele machine te verliezen. De volgende gevechten zijn geleverd: lo. Nabij Püttlingen streden twee keer achte Messerschmitts tegen acht Moranes. Een Morane werd boven Püttlingen naar beneden geschoten, een ander vliegtuig werd door den piloot verlaten, die er met zijn parachute uitsprong. 2o. Ten Zuiden van Sarreguemines heb ben negen Messerschimtts 20 Moranes aan gevallen. Een Fransche vliegtuig stortte brandend neer, een ander brak midden in de lucht, als gevolg van de beschieting, in stukken. 3o. Nabij Mörchingen hebben acht Duit sche machines den strijd aangebonden te gen acht Fransche. Een Fransche piloot sprong na een korte aarzeling met zijn pa rachute uit het toestel en liet het aan zijn lot over. een ander vliegtuig geraakte in de lucht in brand en nog een ander stortte op den grond neer, daar blijkbaar de piloot doodelijk getioffen was". Twee Duitsche vliegtuigen neergeschoten. Officieel wordt te Londen medegedeeld, dat Britsche gevechtsvliegtuigen Vrijdag aan het Westelijk front sterke formaties vijandelijke vliegtuigen, die bij Metz over de grens waren gekomen, op hun eigen ge bied terug hebben gedreven, waarbij twee Messerschmitt-toestellen brandend neer stortten. Een andere Britsche patroiulle viel een Dornier 17 aan, die een verkenningsvlucht maakte. Het toestel werd het laatste gezien toen het in een steile duikvlucht, met één motor buiten werking, in de laaghangende wolken verdween. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben Zondag een Duitsch vliegtuig verdreven, dat de Shetlandeilanden naderde. Er wer den geen bommen uitgeworpen. Een ander vliegtuig, waarvan men gelooft, dat het Duitsch was, is boven de Orkaden gezien. Het werd door luchtafweergeschut verdre ven. Voorts wordt gemeld, dat een Britsch ke verwoestingen het communisme veroor zaakt in het karakter van elk volk, dat het slachtoffer wordt van die doodelyke gees telijke en moreele ziekte. Rusland behoeft niet bij dezen oorlog be trokken te worden, tenzij het dat wenscht uit een verouderde imperialistische ambi tie en zijn gewicht in de schaal werpt aan de zijde van Duitschland. Wij hebben te doen met Hitier en de nazi-Duitsche macht. Daar is het hoofd en de voorste linie van de aanvallers en daar alléén trachten wij te staan. Aan het Westelijk front is alles rustig en ter zee of in de lucht is niets gebeurd, doch meer dan een millioen Duitsche soldaten, met inbegrip van vrijwel al hun actieve en gepantserde divisies, staan gereed, om langs de grenzen van Luxemburg, België en Ne derland binnen enkele uren na het bevel hun slag te slaan. Elk oogenblik kunnen deze neutrale lan den geplaatst worden tegenover een la wine van staal en vuur. De beslissing ligt in de handen van één enkelen man. Zoo ziet de toestand in Europa er uit. Kan het iemand verwonderen, dat wij vast be sloten zijn, zoo spoedig mogelijk en voor goed een einde te maken aan dezen af schuwelijken toestand van alarm en bedrei ging? Weinigen van hen, die vanavond terug zien op de zeven maanden oorlog, zullen er aan twijfelen, dat de volken van Frank rijk en Engeland in hur recht stonden, toen zij het zwaard van gerechtigheid en ver gelding trokken. Nog geringer is het aantal van hen, die zouden wenschen, het in de scheede te steken, voordat het sombere werk der gerechtigheid gedaan is. gevechtsvliegtuig, dat gistermiddag ten Oosten van de kust van Suffolk op pa trouille was, een ontmoeting heeft gehad met een Duitsche machine, welke 300 me ter beneden het Britsche toestel vloog. De Engelschman achtervolgde den Duitscher en scheen de machine te treffen, want het Duitsche toestel vloog laag boven het zee oppervlak in Oostelijke richting weg, in kennelijk onklaar geraakte positie. AVONTUUR VAN BELGISCHE TREILER. Te Oostende wordt bij geruchte verno men, dat een Belgische treiler, die vischte op de Noordzee, met mitrailleurs is bescho ten door een vliegtuig. Twee torpedobooot- jagens openden het vuur op het toestel, waardoor het gedwongen was te vertrek ken. NOORSCH PROTEST TE BERLIJN. Noorwegen heeft te Berlijn geprotesteerd tegen de torpedeering van het stoomschip „Steinstad" ter hoogte van de Iersche kust door een Duitsche duikboot. Dit is op 15 Februari gebeurd, toen het schip op weg was van Turkije naar Noorwegen. Naar voorts officieel uit Oslo wordt me degedeeld, is Vrijdagmiddag boven de Oslo fjord en naby Oslo een buitenlandsch vliegtuig, waarschijnlijk een Heinkel 3, waargenomen, dat op 6000 meter hoogte vloog. Drie Noorsche jachtvliegtuigen be gonnen de achtervolging, waarop het toe stel in Zuidelijke richting verdween. Voorts zijn ook twee buitenlandsche vlieg tuigen waargenomen in de buurt van Ber gen en later ook boven Hardanger, Tele- mark en Christiansand. DUITSCHE PROPAGANDA IN DE VEREENIGDE STATEN. De Amerikaansche autoriteiten bereiden een gedetailleerd rapport voor over de Duitsche propaganda jegens de Vereenig- de Staten, aldus meldt de Washingtonsche correspondent van de „New York Times". Dit feit wordt door gezaghebbende kringen in het licht gesteld als antwoord op het Duitsche witboek over de verantwoorde lijkheden van de Vereenigde Staten in den oorlog in Europa. Dit rapport zal ontledin gen bevatten van documenten, publicaties en geïnspireerde artikelen, benevens van radiolezingen, die ten doel hebben invloed uit te oefenen op de Amerikaansche mee ning, of daar verdeeldheid in te zaaien. Men laat zelfs doorschemeren, dat een pu blicatie van dit rapport mogelijk is. MINISTER GILMOUR OVERLEDEN. Sir John Gilmour, de Britsche minister voor de scheepvaart, is Zaterdagochtend te Londen plotseling overleden. Nou en óf 1Sterk accelereeren, het gaspedaal forsch intrappen krachtig remmen en door de bocht „scheuren", dat is haast even slecht voor de banden als rijden op te lage •panning. NATIONALE BEGRAFENIS VAN EDOUARD BRANLY. Indrukwekkende plechtigheid in Notre Dame. Frankrijk heeft Zaterdag aam het stoffe lijk overschot van Edouard Branly de eer van een nationale uitvaart gebracht, waar aan staaatshoofden en regeering, de hooge staatscolleges, de universiteiten en de we tenschappelijke instellingen hebben deel genomen. De Parijsche correspondent van de „Maasbode" meldt; Om ongeveer half tien werd het stof felijk overschot afgehaald van het „Insti- tut Catholique", alwaar gedurende twee dagen een ingetogen menigte niet had op gehouden Langs de baar van den grooten overledene te defileeren. Even voor tien uur arriveerde de presi dent van de republiek, aan de portiek ont vangen door den kardinaal-aartsbisschop van Parijs Z.H. Em. kardinaal Verdiier, om geven door het geheele kapittel van de Nótre Dame. De heer Lebrun werd in pLechtigen stoet binnengeleid tot aan den voet van het altaar en nam plaats op een troon aan de Evangeliezijde van den in gang van het priesterkoor. Aan de Epistel- zijde nam de kardinaal-aarstbissohop van Parijs op den troonzetel plaats. In het tran sept waren twee zetels geplaatst, waarop kardinaal Baudrillart, rector van het „In stitut Catholique", en kardinaal Subard, aartsbisschop van Rheims hadden plaats genomen, terwijl in de koorbanken vele aartsbisschoppen en bisschoppen, be- schermheeren van de Parijsche katholieke hoogeschool, gezeten waren. Aan de linkerzijde van het transsept be vonden zich de familie-leden van den over ledene en de professoren en studenten van het „Institut Catholique"; aan de rechter zijde de leden van het diplomatieke corps, de militaire autoriteiten en tevens de ver tegenwoordigers van het Britsohe en het Poolsohe leger en de militaire attaché's van verschillende landen. Aan den ingang van 't middenschip had den minister-president Raynaud en de mi nisters die deel uitmaken van het oorlogs- comité, plaats genomen en achter hen de overige ministers en ook de staatssecreta rissen, die nagenoeg voltallig aanwezig waren, waarbij ook de socialistische minis ters, voor het eerst waarschijnlijk, het re- ligieuse deel der plechtigheid bijwoonden. Daarachter waren gezeten de Leden van de hooge staatscolleges, de rechterlijke macht in de zwarte en roode toga's de pro- feseoren van de Sorbonne en de leden van de academies, die het „Institut de France" uitmaken, alsmede een groot aantal alge- vaardigden van deze wetenschappelijke collages. Het H. Misoffer werd opgedragen door Z.H. Exc. mgr. Marmottin, bisschop van Saint Dié. Het koor van de Nótre Dame was versterkt met dat van St Sulpice. De ahsoute werd verricht door den kardinaal aartsbisschop van Parijs. Ruim elf uur ving de officieele hulde aan op de esplanade van de Nótre Dame. Het ruime voorplein had een rouwversie- rimg ontvangen, welke getuigde van bijzon deren smaak. Op de katafalk was weer de Fransche driekleur geplooid. Nadat degenen, die in de Nótre Dame de H. Requiemis hadden bijgewoond, op de tribunes hadden plaats genomen en het stoffelijk overschot in de sarcophaag was geplaatst, betrad de heer Albert Sarraut, minister van kunsten en wetenschappen, het spreekgestoelte om Edouard Branly te herdenken, zijn wetenschappelijk werk te schetsen, en hem namens de regeering en het land een laatste hulde te brengen. Onmiddellijk nadat de gedachtenisrede was uitgesproken, ving het troependefilé aan, waaraan het geheele garnizoen van Parijs deelnam. De begrafenis had plaats oip het Père Lachaise-kerkhof, waar het stoffelijk over schot in het familiegraf werd bijgezet. Buitenlandsche Berichten DE OVERSTROOMINGEN IN ZUID-SLA VIE. De overstroomingen in verschillende deelen van Zuid-Slavie en vooral in de Donau vallei, dreigen den omvang van een ramp aan te nemen. Save en Donau heb ben het recordipeil van 1932 bereikt. Te Belgrado staan reeds geheele wijken on der water. Het verkeer wordt daar onder houden door booten. Ook verschillende stations en vele pakhuizen staan blank. In de aan den Donau liggende steden ten Oosten en ten Westen van Belgrado zijn sommige wijken ontruimd. CHOLERA IN CALCUTTA DOOR STAKING VAN STRAATREINIGERS. Te Calcutta zijn tien menschen aan cholera overleden als gevolg van een Dins dag j.l. uitgebroken staking onder de ge meentelijke straatreinigers. Zonder acht te slaan op de godsdienstige voorschriften, welke den hoogeren 'casten verbiedt dit vernederende werk te verrichten, organi- seeren de burgers van Calcutta, die in meerderheid Hindoes zijn, thans ploegen van vrijwillige straatreinigers. Men vreest Amerika erkent deze stroomannen niet. HET POLITIEKE PROGRAM VAN WANG TSJING WEI De nieuwe Chineesche regeering van Wang Tsjing Wei heeft een politiek pro gram gepubliceerd, dat de volgende tien punten omvat: 1. Het verzekeren, door een vreedzame diplomatie, van de souvereiniteit en be- stuurs-integriteit van China, en deelname aan het opbouwen van een nieuwe orde in Oost-Azië. 2. De wettige rechten en belangen van bevriende mogendheden in China zullen geëerbiedigd en de betrekkingen zullen aan gepast worden. 3. De activiteit van de Komintern en alle andere activiteit, welke vrede-verstorend werkt, zullen in samenwerking met de be vriende mogendheden onderdrukt worden. 4. De militaire dictatuur zal afgeschaft worden en de ongeregelde troepen zullen in het nationale verdedigingsleger worden op genomen. 5. Het instellen van democratische open bare lichamen, waarin alle klassen verte genwoordigd zijn. 6. Een nationale vergadering zal worden bijeengeroepen om een grondwet op te stellen en de constitutioneele regeering te bekrachtigen. 7. De economische en industrieele weder opbouw na den oorlog zal tot stand ge bracht worden door het kapitaal en vaklie den van bevriende mogendheden uit te noodigen. 8. De buitenlandsche handel zal tot ont wikkeling worden gebracht en er zal een centrale bank worden opgericht om een heid te brengen in het muntstelsel. 9. Het belastingstelsel zal herzien wor den om de lasten welke op het volk druk ken te verlichten. 10. Het leidend beginsel voor de opvoe ding zal tegen de Komintern gericht zijn en voor vrede en nationalen wederopbouw. AMERIKA ERKENT SLECHTS DE REGEERING TE TSJOENGKING De Amerikaansche staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, heeft verklaard, dat het vanzelf sprak, dat de Vereenigde Staten de nationale Chineesche regeering te Tsjoengking zouden blijven er kennen en niet de onder Japansche con trole staande regeering te Nanking. Hij voegde hiér aan toe, dat de instelling van het regime te Nanking lijkt op een verdere tenuitvoerlegging van het program ma, volgens hetwelk een land door geweld zyn wil aan een buurstaat wil opleggen en een groot gebied van de normale betrek kingen met de rest der wereld wil af sluiten. De voorzitter van de Amerikaansche se naatscommissie voor buitenlandsche zaken, Pittmann, heeft de verklaring van Cordell Huil gesteund. Pittmann zeide: „Japan gaat voort het Negenmogendheden-verdrag te schenden. De te Nanking gevestigde regee ring is ingesteld door de Japansche regee ring. Het is geen Chineesche, maar een stroomanregeering, zooals die van Mand- sjoekwo. Ik keur het communiqué van Cordell Hull van harte goed". Te New-York is een druk bezochte Chi neesche protestvergadering teger de instel ling eener regeering te Nanking gehouden. Eer. zoon van Tsjang Kai Sjek, die het woord voerde, noemde Wang Tsjing Wei een verrader. Na de vergadering verbrand de de menigte een afbeelding van Wang. DE BERICHTEN OVER MACAO De autoriteiten van Macao spreken tegen, dat Japan van Portugal zou hebben ver langd, dat te Macao het Japansche militaire geld circuleert en dat de Japanneezen het recht krijgen huiszoeking te verrichten in Chineesche scholen ter bestrijding van anti-Japansche propaganda. evenwel, dat het aantal vrijwilligere niet voldoende zal zijn om te verhinderen, dat de epidemie zich uitbreidt, indien de sta king aanhoidt. De stratenechoonmakers, die in dienst staan van de gemeente Calcutta, eischen een loonsverhoogimg van 25 procent. WEER HOOG WATER IN NOORD- CALIFORNIA Zondag zijn voor de tweede maal in één maand overstroom in gen ontstaan in de dalen van Noord-Califomië. Gezwollen door een week lang neerstroomende regens zijn de Sacramento, de Napa en de San Lorenzo met bun zijrivieren buiten hun oevers getreden, terwijl andere stroomen gevaarlijk in peil gestegen zijn, zoodat een herhaling van de overstroomingen van het begin dezer maand dreigt. De overstroo ming van begin Maart had een sohade aangericht, die geraamd wordt op 15 miil- lioen doller. REYNAUD MOEST ZWICHTEN VOOR DE STORINGEN. De rede, die Paul Reynaud Zaterdag avond zou houden en die per radio naar de Vereenigde Staten zou worden uitge zonden, is uitgesteld in verband met den ongunstigen atmosferischen toestand.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6