AGENDA Burgerlijke Stand MAANDAG 1 APRIL 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 AbonnenvintsprUs: voor L«tden II cent r/er week; 2.5J per kwartaal. BU onze agenten /O cent per wvvk; f Zt.60 per kwartaal. Franco per po»t 1 1.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT BET WEER 7 GURE WIND. De BUI seint l Verwachting: Zwaarbewolkt tot betrokken, eenlge re gen. Iets zachter des nachts, kouder over dag. Krachtige tot matige, aan de kust tijdelijk stormachtige Zuidelijke tot Zuid- Westelijke wind. De weerstoestand vïli hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: betrokken, krachtige Z. W. wind, 7 gr. C. Vlissingen: betrokken, matige Z. Z. W. wind, 7 gr. C. De Bilt: halfbewolkt, matige Zuidelijke wind, 9 gr. C. Groningen: zwaarbewolkt, matige Z. Z. W. wind, 7 gr. C. Maastricht: halfbewolkt, matige Zuide lijke wind, 8 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De kleine depressiekern, die Zaterdag over de Noordzee gelegen was, is snel op gevuld. Deze werd gevolgd door een rug van hoogen luchtdruk. Tegelijkertijd ont wikkelde zich over Duitschland weer 'n be langrijk hoogedrukgebied, waarvan de kern thans met luchtdrukwaarden van 1036 mbar over Zuid-Oost-Europa is gele gen. Over de Noorsche Zee is een depres sie getrokken, die zich thans over Noord- Scandinavië bevindt. De laagste barome terstand is daar ongeveer 970 mbar. Het storingsfront van deze depressie naderde gisterenavond reeds ons land. Hierin ont wikkelde zich een nieuwe storing, zoodat dit front vertraagd liep en ons land nog niet bereikte. De invloed van deze nieuwe depressie is al merkbaar aan de hooge be wolking en aan een toenemen van den wind, die aan de kust reeds stormachtig werd. Bijna overal is de temperatuur in de afgeloopen dagen sterk gestegen, in ons land lot een paar graden boven de nor male waarde. Alleen in het hooge Noor den blijft het zeer koud. Op Spitsbergen vriest het 28 graden bij stormachtige Noord-Oosten wind. LUCHTTEMPERATUUR. 15.6 gr. C. LICHT OP VOOR FTETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 7.03 uur tot Dinsdagmorgen 5.04 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 1 April Voorrn. 11.10 en nam. 11.35 uur. Maan op 3.14 uur Dinsdagnacht. Maan onder 1.17 uur Dinsdagmiddag. NEDERLANDSCHE OPDRACHT VOOR LUCHTDOELGESCHUT IN DE V. S.T De „New York Times" zegt vernomen te hebben, dat voor Nederlandsche rekening 210 onderdeelen voor luchtdoelgeschut in Amerika zijn besteld; het hiermede ge moeide bedrag wordt op 00.000 dollar ge schat. Dit zou een van de grootste orders zijn, die Nederland in de Vereenigde Sta ten heeft geplaatst, sedert eenlge maanden geleden de Neder!andsche aankoopcom- missie in New York aankwam. ONVEILIG GEBIED WEGENS SCHIETOEFENINGEN AAN DE KUST TUSSCHEN ZANDVOORT EN NOORDWIJK Ter kennis wordt gebracht, dat in ver band met schietoefeningen der artillerie op Woensdag 3 April en Vrijdag 5 April a.s. ST. LIDUINA-PROCESSIE NAAR SCHIEDAM. Plaatsvervangende gezondheid. Het is wel eens goed ziek te zijn, om, na herkregen beterschap, des te meer de ge zondheid te waardeeren. Het is wel eens goed in den geest het lijden-leven van Li- duina te overwegen, om dankbaar gestemd te blijven voor de verrukkelijke gave van een gezond lichaam. Wij, de sterken en de opgeruimden, beschouwen die gave als iets vanzelfsprekends, als iets dat ons toekomt, eigenlijk als iets, dat van ons zelf is. Een bloeiend-jong meisje was vroolijk aan het schaatsrijden, aan het zwieren en krullen- trekken, toen het ijzer uitgleed en zij een buiteling maakte, gelijk er dezen winter zooveel buitelingen gemaakt zijn. Men noemt dat „dubbeltjes-verdienen". Sommi gen sparen op die wijze een vermogen bij een! Liduina heeft met haar buiteling ver diend tot de eer van de altaren te worden verheven; het zal 18 Mei een halve eeuw geleden zijn, dat haar, reeds eeuwen-oude vereering, door Paus Leo XIII werd geap- probeerd. Zij, het levenslustige meisje, aan wie in één ondeelbaar oogenblik de ge zondheid des lichaams werd ontnomen, is de patrones geworden van alle zieken, maar evenzeer van alle gezonden. Oók van haar mag gezegd worden, dat zij „weet wat lijden is". Zij zal gaarne onze voorspreek ster zijn. wanneer wij haar smeeken om voor het behoud van onze gezondheid te pleiten. En evenmin zal zij, eens deelge- noote in de Passie des Heeren, thans deel- genoote in Zijn verheerlijking, haar broe ders en zusters op het ziekbed vergeten, als wij hun zaak, hun verlangens en zorgen, bij haar aanhangig maken. Vandaag over een week vertrekt de jaar- lijksche processie naar Schiedam; wie de gave van de gezondheid heeft ontvangen, zal zich gedrongen voelen, met dankbaar gemoed deze bedevaart mee te maken. Wij kennen een plaatsvervangend lijden, maar er is ook een plaatsvervangende gezond heid. Laten de gezonden, die deel uitma ken van deze processie, dus ook niet ver geten in him gebed te gedenken hen, die zoo gaarne zouden willen, maar niet meer kunnen. SCHINDERHANNES. Er wordt een operette gegeven in het Sint Antonius-clubhuis, Mare 43; een ope rette, getiteld: „Schinderhannes". Gisteravond was 't de eerste opvoering, Donderdag en Zondag a.s. zijn de twee vol gende vertooningen. De baten van deze avonden zijn voor het Sint Antonius-clubhuis, dat zooaLs pater v. Heusden gisteravond in zijn welkomst woord mededeelde versterking van in komsten, ten bate van het parochieëele jeugdwerk, zoo zeer noodig heeft. Dus wij wekken de parochianen en belangstellende niet-parochianen op, ze ker Donderdag- of Zondagavond naar het Sint Antonius-clubhuis te gaan, o m zóó, door hun geld, de goede zaak te steunen? Neen, dat doen wij niet. Zeker, wij hopen levendig, dat het zoo voortreffelijk werkende mannelijke jeugd werk met pater v. Heusden als hoofdleider de zeer gewenschte baten uit deze avon den zal trekken. Maar d a t is toch niet de eenige en de eerste reden, waarom u Donderdag- of Zon dagavond naar „Schinderhannes" moet gaan. Wij raden u aan, deze opvoering te be zoeken, omdat zij uw belangstelling v e r- dient! Er is een berg van moeiten en zorgen verzet, om het resultaat te bereiken, wat men bereiken wilde en bereikt heeft. Het resultaat, namelijk, dat er een spel wordt gegeven, dat, vlot en levendig ge speeld, zéér mooi gezongen, de aandacht onafgebroken boeit; een spel, dat den toe schouwers enkele luchtige, vroolyke uren schenkt. De inhoud van de operette? Wij zullen u die niet vertellen, maar ons beperken tot de mededeeling, dat er ten tooneele in een echt bosch! verschijnen roovers, met een rooverhoofdman (Schinderhannes), die twee lieve zoontjes heeft, een heks en.... een duivel; dat de rooverhoofdman zijn ziel aan den duivel verkoopt, maar wij willen u liever tot Donderdag- of Zondag avond in spanning laten. Pater v. Heusden, die de regie van het spel heeft (en ook wy verklappen dat hier even niet geheel onschuldig is aan de muzikale illustratie) is 't mogen geluk- het strand, het achtergelegen duinterrein, zoomede de zee tot drie kilometer uit de kust, op genoemde dagen tot 15.00 uur on veilig zullen zijn en wel tuschen de strand- palen 67 en 76. AFSCHAFFING WEGGELDBELASTING IN NOORD-BRABANT. Naar de „Prov. 's Hertogenb. Crt." mee deelt heeft de Kroon de verordening tot afschaffing van het weggeld in Noord-Bra bant goedgekeurd. Dat wil dus zeggen, dat van 1 Mei a.s. af deze heffing vervalt. Geen audiëntie Commissaris der Koningin in Zuid-Holland De minister van Staat, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, is verhinderd Donderdag 4 dezer audiëntie te verleenen. ken, voortreffelijke zangers te engageeren voor de vervulling van de hoofdrollen. Niet alléén echter de zang is uitstekend ook het spel, de mimiek is vaak voortref felijk. Hoe levendig en mooi is het samen-spel en de samen-zang tusschen Schinderhannes en den duivel in het tweede bedrijf! De heks is een volmaakt type in haar soort. De kastelein (wij vergaten nog dien te noemen) heeft ons door zijn mooie zang zeer voldaan. Allen speelden en zongen goed. De zang met vele alleraardigste melo dieën. en meermalen heel geestig, zal iedere hoorder, ongetwijfeld, zéér waar deeren. Een orkestje, onder leiding van den heer S. Theelen, begeleid met onvermoeide toe wijding heel het spel. Met specialen nadruk deelen wij verder nog mede, dat de heele aankleeding, too- neeldecor, constumeering en grime, tot in de puntjes verzorgd is. Wat wil men nog meer? Is dat alles niet voldoende, om u te bewegen, ook zelf te gaan zien en hooren. De gisteravond aanwezigen o.w. ook de pastoor der parochie, de zeereero. heer R. Smitz waren allen zeer voldaan over het gepresteerde. VEERTIGJARIG JUBILEUM W. A. KOHLBECK Aan het Rijksmuseum van Nat. Historie Onder hartelijke blijken van belang stelling heeft vandaag de heer W. A. Kohlbeck, technicus le klasse aan het Rijksmuseum voor Nat. Historie, zijn veertigjarig jubileum in dienst van deze instelling gevierd. Hedenmorgen te half elf uur werd de jubilaris met zijn familie binnen geleid in een der college-zalen, waar, behalve het volledige personeel, onder leiding van den directeur, Prof. dr. H. Boschma, nog aan wezig waren: Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, burge meester en president-curator van de Leid- sche Universiteit, mr. P. J .Idenburg, se cretaris van curatoren en pastoor Th. M. Beukers van de St. Petrus-parochie. De burgemeester, de carrière van den jubilaris overziende, noemde den dag van> heden er een van groote beteekenis, waarop vele herinneringen uit het verleden naar voren treden. Na erop gewezen te hebben, dat ook de vader en broers van den jubilaris gedurende vele jaren als praeparateur aan het museum verbonden waren, zeide spr., dat Kohlbeck zich Hoor zjjn ijver en toe wijding geleidelijk heeft opgewerkt van den rang van jongste bediende tot zijn huidige positie. Kohlbeck heeft steeds al zijn krachten aan het Museum gegeven en tot volledige voldoening van tegenwoordige en vroegere directeuren zijn arbeid ver richt Met het overige personeel leefde hij steeds' in de meest vriendschappelijke samenwerking. Het deed spreker genoegen hem te kunnen mededeelen, dat het H.M. de Koningin behaagd had hem te be giftigen met de eere-medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Onder applaus der aanwezigen speldde spr. hem de versierselen op de borst, zijn de een geschenk van het gezamenlijk per soneel. Spr. besloot met het uitspreken van ge- lukwenschen en van de hoop, dat Kohl beck nog eenige goede jaren aan het museum werkzaam zal mogen blijven. De hoogleer aar-directeur, dr. H. Bosch- ma, zeide, dat allen zich er over verheu gen, deze stillen en bescheiden werker van daag eens op den voorgrond te kunnen plaatsen. De jubilaris beschikt over voor treffelijke kwaliteiten, welke hij sedert het begin van zijn loopbaan in diverse func ties heeft bewezen. Hij is een van de beste ppaeparateuren, wiens liefde vooral uitgaat naar de vervaardiging van skelet ten, waarin hij een groote handigheid be zit. Geen enkele zaal van het museum zou groot genoeg zyn om alle door hem ver vaardigde objecten te kunnen bevatten. Ook bij transporten van aangespoelde wal- vischachtige dieren, van vaak afgelegen plaatsen, waarbij slechts ongeschoolde werkkrachten ter beschikking stonden, heeft de jubilaris aan het museum uitne mende diensten bewezen. Na nog te hebben gewezen op de per soonlijke kwaliteiten van den jubilaris als mensch, besloot prof. Boschma met het uitspreken van de hoop, dat de goede sa menwerking tusschen allen nog eenige jaren moge wórden voortgezet. Namens, het personeel overhandigde spr. een enve loppe met inhoud. De heer Kohlbeck zeide in zijn dank woord, den arbeid te beschouwen als een zegen en een roeping van den oppersten Werkgever. Hij heeft hier steeds met groo te lust en opgewektheid zijn arbeid mogen verrichten, zeer in het bijzonder geduren de de laatste zes jaar, onder het directoraat van prof. Boschma. Voor deze sfeer van prettige harmonie en samenwerking houdt spr. zich ook voor zijn laatste dienstjaren aanbevolen. Hierna werden ververschingen rondge diend, terwijl in de middaguren velen den jubilaris ten huize van zijn broer in de van 't Hoffstraat hun felicitaties kwamen aan bieden. „ST. CHRISTOFFEL". De afd. Leiden der R.K. Handelsreizi gersver. hield haar algemeene vergadering in de „Harmonie". Den voorzitter was het in zijn openings woord een genoegen een behoorlijk aantal leden welkom te mogen heeten, in 't bijzon der den heer Bekkering B.B. der organi satie. Spr. vertrouwde, dat dit een zeer leerzame vergadering zou zijn, aangezien de B.B. over de wettelijke bescherming van het beroep kwam spreken. De ervaring aldus spr., heeft geleerd, dat de meeste le den van de speciaal voor handelsreizigers gemaakte wetten nog maar weinig afwe ten, en hij achtte het daarom van zoo'n groot belang voor de afd., dat de bij uit stek ingewijde B.B. dit onderwerp kwam bespreken. De notulen werden zonder aanmerking en onder dank geteekend. De ingekomen stukken bevatten een schrijven van den heer P. B. Luyxk, waarin hij dank bracht voor de betoonde belangstelling bij zijn zil veren jubilé ondervonden. Hierna volgde de installatie van twee nieuwe leden, hetgeen door den eerw. advi seur geschidde. Deze wees er op, dat het installeeren van nieuwe leden voor hem altijd een buitengewoon aangename taak is. Op de eerste plaats omdat aan het voor schrift van Paus en Bisschoppen wordt voldaan, en daardoor het roomsche leger wederom wordt versterkt, maar ook omdat de ideeën de wereld regeeren. Zijn eerw. ging hier even nader op in. In „St. Chris- toffel, aldus spr., worden de goede ideeën bij gebracht en het goede idee kan nooit beter verspreid worden, dan door handels reizigers. Op de vergaderingen worden de R.K. idealen versterkt. Wees dus trouwe vergadering-bezoekers, aldus spr., want daardoor dient gij de roomsche zaak en u zelf het beste Daarna werd den nieuwen leden het insigne opgesteld. De voorz. feliciteerde de heeren en spoorde hen aan de lijnen, door den advi seur aangegeven, te vo-lgen. Hij vertrouw de, dat zij hun insigne altijd en overal zou den dragen, want dit is. aldus spr., het eere-metaal onzer organisatie. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat de soc.-economische studieclub heden opnieuw zou worden opgericht onder lei ding van het afd. bestuur. Spr. wees er op, dat, wanneer men zich opgaf, men dan ook de stof welke vanuit het hoofdbestuur wc-rdt gezonden, moest bestudeeren en niet naast zich neerleggen. De B.B. verzocht eenige toelichting te mogen geven, hetgeen gaarne werd toegestaan. Mede als gevolg daarvan gaven zich een aantal leden op. Hierna was de rede door den B.B. aan de orde. Spr. begon met de mededeeling, dat he onderwerp dat hij zou bespreken, vroe ger genoemd werd: „Het gesloten maken van het beroep". Dit was, aldus spr., fout, want wanneer wij ons beroep gesloten maken, moeten wij het aantal reizigers en agenten gaan begrenzen, wat niet de be doeling is. Er is, aldus spr., jaren lang ge zocht naar een middel om te voorkomen, dat niet iedereen maar een koffer op kan nemen en gaan reizen. iDt euvel is in strijd met het algem. belang. De eerste gedachte was: is zulks mogelijk? In de Scandinavische landen, aldus spr., moet men al jaren lang een erkenning hebben, wil men zich als reiziger presen teeren. Doch voor deze erkenning als zoo danig worden geen eischen gesteld en zij kan ons dus geen bevrediging schenken Na de vele besprekingen dienaangaande te hebben toegelicht en uiteengezet, zeide spr., zijn we gekomen aan het unicum in Europa, n.l. de stichting van de federatie van werkgevers en werknemers, met als doel: het bevorderen van het vakonderwijs aan handelsreizigers en agenten. De te stellen eischen en de opleiding werden door spr. uitvoerig uiteengezet en bij het eindigen van den cursus worden di ploma's verstrekt, welke een Rijkserken ning hebben. Op deze pijlers, aldus spr., n.l. vakbe kwaamheid en handelskennis, rust de wet telijke bescherming. En deze bescherming wordt groepsgewijze toegepast. Natuurlijk komen, zooals bij elke wet, overgangsbepalingen, doch dit is slechts een hulpmiddel. Een dankbaar applaus bewees spreker, dat hij een aandachtig gehoor had. De voorz. dankte spr. voor zijn breedvoerige uiteenzetting Naar aanleiding van het gesprokene vroeg de heer Antoni de bepaling bij ver andering van vakgroep. Dan moet men aan de eischen voldoen voor die vakgroep gesteld; dit is in 't kort het antwoord dat door inleider breedvoerig werd gegeven. De heer Meyer vroeg naar maatregelen LEIDEN. Donderdag opvoering operette „Schlmder- ihannes", St. Antoiniustehubh/uis, Maine 43, aanvang 8.15 uur. Zondag operette etc. (zieboven). De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 30 Maart tot en met V r ij d a g 5 April a.s. waargenomen door apotheek C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. LEIDEN. Ondertrouwd: A. Bavelaar, Jm. 22 j. en G. Crama jd. 21 j. L. de Romijin jan. 25 j. en P. Brugman jdi 21 j. J. L. H. Schramp wed. 39 j. en J. W. G. Tette- ro jd. 32 j. J. W. Wurzer jm. 30 j. en C. W. Cozijn jd. 29 j. D. Zaalberg, wedr. 66 j. en J. Blok gesoh. 51 j. O. Nekemam jm. 24 j. en J. Corneliisse jd. 21 j. H. F. Maarsman jm. 35 j. en L. J. Kouw jd. 21 j. O v e r 1 e d e n: W. O. Lamters, hsvr. van J. P. Stam, 62 j. J. Ruiigenddjik M. 72 j. ter bestrijding van de moordende concur rentie in het aannemersbedrijf, wat insol vente cliënten kweekte. Hierop kan de eerw. adv. van antwoord dienen, waarmede beide heeren tot hun ge noegen waren beantwoord. Van de rondvraag werd door den heer Antoni gebruik gemaakt om namens de kascommissie mede te deelen, dat alle be scheiden bij den penningm. in goede orde waren bevonden. WONINGBOUWVEREENIGING „ONS BELANG". In het jaarverslag over 1939 schrijft de secretaris van de Woningbouwver. „Ons Eelarig", dat ook dit jaar niets gekomen is van het Vide bouwplan. Wel namen de plannen een vasten vorm aan, doch daaruit blijkt tevens, dat de te bouwen woningen ook duurder moeten worden door de stij ging der materiaalprijzen en de door de duurdere levensomstandigheden noodza kelijke loonsverhoogingen. Hierdoor zal het heel moeilijk zijn woningen te bouwen tegen een zeer redelijken huurprijs, tenzij hiervoor in overleg met gemeente en r\jk een oplossing kan worden gevonden. Het plaatsen van watermeters toonde aan, dat het waterverbruik zeer uiteen liep. Kleine gezinnen gebruikten soms nog meer dan groote gezinnen. Het bleek intusschen, dat de mededeeling van watervcrbralk. over de diverse woningen niet goed was en varieerde van 52 tot 87 M3. per jaar. Het bestuur trad hierover in overleg met de L. D. M. en stelde voor het verbruik voor alle woningen even hoog te stellen, nl 64 M3. Dit voorstel werd door de leden vergadering aangenomen. Wat het verhuren en bewonen der hui zen betreft wordt medegedeeld, dat er niet zooveel woningen vacant kwamen als in andere jaren het geval was. Over het bewonen der huizen werden enkele klach ten geuit en de bewoners opgewekt de wo ning zoo netjes mogelijk te bewonen. Het onderhoud der woningen bezorgt het bestuur veel zorg. De bouwblokken I en TL beide ruim 20 jaar oud, gaan ouder domsgebreken vertoonen, vooral wat be treft de daken. De andere bouwblokken vroegen even eens veel uitgaven. Een gunstige uitzonde ring hierop maakt plan IV; van dit bouw plan beleven wij tot heden veel genoegen. Het tegendeel is het geval met bouwplan V; dit bouwplan baart veel zorg en rier- aan moet veel geld ten koste worden ge legd, terwijl de toestand nog verre van 'ideaal blijft. De onderhoudsfondsen stonden er niet rooskleurig voor, terwijl bij de gehoiden inspectie gebleken was, dat het innerlijke van de woning hoog noodig ver betering of vernieuwing vroeg. Hieiver trad het bestuur in overleg met hel ge meentebestuur, hetgeen tot gevolg had, dat het hoogst noodige mocht worden uit gevoerd. De woningen aan het Haagwegkwïtier vroegen ook haar aandeel in het o der- houd. Er openbaarde zich in den b ind- gang en tuinen achter de woningen de Genestetstraat (zijde Da Costastraat een nieuw ongerief, nl. de waterplaag, di zich in het voor- en najaar ernstig openb irde. Aandacht is daaraan besteed en alles ordt in het werk gesteld om deze onaangpame zaak uit den weg te ruimen, doch t zal niet gemakkelijk gaan. Het verslag geeft voorts uitéerige fmantieele overzichten der diverse ouw- blokken. Handelsregister egister K. v. K. >r. PM W U z i g i n g: 6689. Fa. Gébr. P M. en W. J. Pasman, Leiden, Heerenstrai 108a. Schildersbedrijf. Oph. fiL (wink*): Lei- diem, Heeremstraat 39, dd, 1 Mrt 940. Door de politie is aangehouden de 17- jarige M. J. J. R., die zich heeft ichuldig gemaakt aan rijwieldiefstaL De Leidsche Belasting Ophaaldiest heeft in de afgeloopen maand 11.752.1É)a<an dien Rijksontvanger afgedragen, ten evens 126,57 aan den Gemeente-Ontvftger. De aandacht wordt er op geveiigd, dat aanslagen en beschikkingen zoc spoedig mogelijk ma ontvangst ten kantor* van den dienst Nieuwe Rijn 22 moetec worden ingeschreven.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2