5PO en Nieuwe nederlaag van het Nederlandsch elftal Olympische Spelen. JV.edextand neemt niet deet aan de dty-mpióche Speten te MetóinAi. MAANDAG 1 APRIL 1940 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 Hmai^DAG BlA/0F65EL Een onbevredigende wedstrijd Wanneer iemand, pas herste'd van een ziekte, na langen tijd weer buiten kumt, dan komt het meermalen voor. dat hij zich nog niet erg fit voelt. De bedlegerigheid zit hem dan nog in de beenen. Zoo is het ook met het Nederlandsch elftal op het oogenblik gesteld. Het eerste buitenkomen na de nederlaag tegen de Belgen is het zij het dan verjongde Nederlandsche elftal niet meegevallen. Ook hier zat 't hem voornamelijk nog in de beenen, met name in de verdediging. Het moge waar zijn, dat de voorhoede ongetwijfeld meerdere kansen had kunnen benutten en daardoor wellicht toch voor een overwinning had kunnen zorgen, het feit, dat vier doelpunten werden gescoord, bewijst, dat de voorhoede in haar nieuwe samenstelling geen onbevredigend werk heeft gedaan. De algemeene indruk is dan ook, dat we er nog lang niet zijn. Er bevinden zich nog verschillende zwakke plekken in het natio nale elftal, zoodat het heusch geen ver wondering zal baren, wanneer het elftal, dat tegen België zal uitkomen, weer be langrijk zal herzien worden. In de eerste plaats natuurlijk ten aanzien van de plaat sen, welke door geblesseerde spelers als Caldenhove, Vente en de Harder, thans door invallers moesten worden bezet. Maar ook nog ten aanzien van een andere en wel zeer belangrijke plaats, nl. die van den midhalf. Want na het heengaan van Andriessen hebben we nog geen oplossing van dit vraagstuk. Na hetgeen we vorige week van Poulus zagen in den wedstrijd UVSSW, waar hij als derde back zijn aanvallende taak volkomen verwaarloosde, viel zijn spel gis teren tegen de Luxemburgers ook aller minst mee. Voor de rust liet hij zich van het kastje naar de muur sturen, hetgeen vooral in een dergelijken wedstrijd een wel droevigen indruk maakt. Het Ned. ulftal had dezen wedstrijd al lerminst behoeven te verliezen, indien de spelers maar bezield waren geweest van die fitting spirit, welke de Oranje-ploeg zocvele jaren heeft gekenmerkt. Het leek wel of ze in den aanvang en gedurende de eerste helft bezield waren van den geest van: we kunnen het niet. Luxemburg had toen ongetwijfeld het bes te van het spel, de verschillende linies wa ren goed op elkaar ingesteld, het vlotte wonderwel en mede door geluk bij het fa- briceeren van de doelpunten, bleef de Luxemburgsche ploeg moreel zeker de sterkste. Dit kerkte eenigermate deprimeerend op de Oranjeploeg en hoewel er in de pau ze ongetwijfeld een hartig woordje tot de spelers zal zijn gesproken, duurde het toch tot geruimen tijd na de pauze alvorens het wat beter vlotte bij de onzen en die op leving kwam wel zoo laat, dat er nauwe lijks meer aan een keer ten goede gedacht kon worden. Toen in' die periode boven dien het Oranje-elftal een'ger tegenslag had, kwam juist aan de andere zijde een doelpunt en daarmee was feitelijk het pleit beslecht, want tot een gelijk spel kwam het niet meer. Het resultaat werd een nederlaag, welke te duidelijker spreekt, omdat zij geleden werd tegen een ploeg, waarvan in vroegere jaren de Zuid-Nederlandsche ploeg slechts sporadisch verloor. Dat is eigenlijk de g oote beteekenis van deze nieuwe nederlaag, welke ongetwijfeld verdient is en de Keuze commissie voor nieuwe moeilijkheden zal plaatsen. Over drie weken vindt de wedstrijd te gen België plaats. Met zorg dient de keu> ze van de nieuwe Oranjeploeg te geschie den. Thans met Luxemburg De wedstrijd 5 4 van verloren. Tegen half drie komen ae Luxemburgers het veld in, gekleed in roode shirts, witte broeken en blauwe kousen. Het muziek korps van de Steenkolen Handelsvereni ging speelt het volkslied en stram in de houding staan de jonge spelers. Dan volgen de spelers van de Oranje ploeg en na het Wilhelmus stellen de elf tallen zich volledig op. Feller brengt den bal aan het rollen, maar Poulus stopt den eersten aanval, geeft aan Paauwe, deze aan Drok, die Drager aan het werk zet, maar de bal gaat corner. De DWS'er zet goed voor, maar Lenstra knalt over. Dadelijk hierop zetten de Luxembur gers een aanval op, geleid door Everard op den rechtervleuge1, doch deze, in plaats van voor te zetten, schiet in het zijnet. Het spel verplaatst zich zeer snel, hetgeen voor een niet gering deel te danken is aan den v. stonde af aan uitstekend optredenden midhalf Becker, terwijl de binnenspelers Mengel en Libar door hun vrij ver terug getrokken positie mede voor steeds nieu we aanvallen der gasten zorgen. Keeper Ja ger onderschept dan den bal bij een ge vaarlijken Hollandschen aanval, maar da delijk zijn de Oranjemannen terug en Drok schiet tegen de deklat. Als opnieuw wordt ingeschoten, stopt de keeper het schot maar half, doch een der Witry's werkt het leer weg. Bij een volgenden aanval wordt de twee de corner op het doel der gasten gefor ceerd, maar nu is het de Vroomen, die over schiet. Lenstra geeft Oranje de leiding (10). Na tien min. laat Paauwe prachtig solo- werk zien. Hij passeert niet minder dan drie spelers op verrassende wijze en geeft den bal over aan Drager, die keurig voor zet, waarop Lenstra er in slaagt Oranje de leiding te bezorgen. (10). De Luxemburgers laten zich door dezen onverwachten tegeneslag niet ontmoedigen en pakken opnieuw flink aan. De binnen spelers werken Voor wat ze waard zijn, vooral op het middenveld, maar aarzelen ook geenszins zelf te schieten indien zij daartoe een kans hebben. Bij een dezer aanvallen schiet Libar hard in het zijnet. De gelijkmaker door een fout van v. Male (11). Maar de aanvallers komen terug. De rechtsbuiten Everard, die de Vroet en Choufoer een zware tegenpartij biedt en hen meermalen te vlug af is, zet onberispe lijk voor naar den naar binnengeloopen linksbuiten Kemp en deze lost een flink hard schot langs den grond, waarnaar van Male behoorlijk uitvalt. Tot ieders verwon dering echter rolt de bal onder hem door in het doel (1—1). Een kapitale blunder van den Feyenoord- doelman laat niet na een ongunstigen indruk op het spelpeil van het Oranje-elf tal te drukken. Na een kwartier is de stand dus weer ge lijk. Bijna zagen we hetzelfde gevalletje aan den anderen kant herhaald na een goeden Hollandschen aanval, maar Jager weet nog juist meester van den bal te blijven. Na een ren van Feller op het doel van v. Male vreezen we reeds het ergste, doch de Rotterdammer loopt tijdig uit en als de midvoor der gasten inschiet, keert hij den bal met den linkervoet ten koste van een corner, welke niets oplevert. Ook voor het Luxemburgsche doel volgt weer ongeveer eenzelfde situatie als Vroo men een goeden pass aan Drager geeft. De DWS'er snelt op het doel af, maar speelt dan den uitgeloopen Jager den bal in han den. Twee doelpunten in enkele minuten. Er ontstaat dan en schermutseling voor het Hollandsche doel, waaruit Feller hard tegen de deklat schiet. Mengel vangt den bal op en kogelt tegen de l^roet aan, waar na Feller het leer weer opvangt, maar nu om onberispelijk in te schieten (12). Dit prikkelt de Oranje-spelers tot meer dere activiteit, welke evenwel tegenactie ontlokt, welke volgens den scheidsrechter iets te fel wordt, zoodat Paauwe een vrijen trap krijgt te nemen, welk hij hoog in den uitersten hoek van het doel plaatst. Jager is wel op zijn post, doch Drok werkt kee per met bal in het doel (22). Langzamerhand worden de aanvallen der Oranjeploeg dan gevaarlijker, doch de eer ste helft naderde al ras haar einde. Lenstra, die buitengewoon actief was, „zat" overal en nauwelijks had hij een aanval goed op gezet of hij was weer voor doel om den bal opnieuw in te koppen, maar de scheidsrech ter had reeds voor buitenspel gefloten, zoo- dit een zeker doelpunt verloren ging. Da delijk daarop verrichtte v. Malle een goede safe, maar onmiddellijk kwamen de Luxem burgers weer terug. Slot maakt een fout. Razend snel zette de voorhoede-motor der Luxemburgers zich weer op gang en toen Tegen het karakter van den verbroederingsgeest De jaarlijksohie algemeene vergadering van het Nederlandsch Olympisch Comité heeft Zaterdagmiddag te Amsterdam een belangrijk besluit genomen: Nederland zal in geen geval deelne men aan de Olympische Spelen, welke dit jaar voor Helsinki zijn vastgesteld en die, ondanks het feit, dat er oorlog wordt gevoerd en ook Finland zelf in een oorlog was gewikkeld, nog niet door het organisatiecomité zijn afgelast. Nog een andisre belangrijke viel op deze bijeenkomst te noteeren. De opbrengst van den Olynupischen dag welke 23 Juni te Amsterdam wordt gehouden, is geheel bestemd voor het O. en O. werk, zulks Ln afwijking van de gewoonte, dat deze gelden worden besteed aan de uitzen ding van Nederlandsche athleten naar olympische spelen en voor het trainings- fonds der aangesloten bonden. Het was een zeer belangwekkende inlei ding, welke de voorziter van he Neder landsch Olympisch Comité, mr. A. baron Schimmelpenninck van dier Oye, hield naar aanleiding van het agenda pont Olym pische dag 1940. Wij weten niet wat in deze tijdsom standigheden de dag van morgen kan bren gen en daarom, aldus spreker, is bij het bestuur de vraag gerezen of in deze om standigheden Nederland wel aan de spe len van Helsinki zal kunnen deelnemen. Niemand zal er aan twijfelen, of onze sym pathie uitgaat naar Finland, maar de rea liteit van de feiten mogen wij niet uit het oog verliezen. Is het verantwoord thans een ploeg jonge menschen geruimen tijd uit te zenden, ver weg van eigen land? en bovendien, het karakter van de olympische spelen moet zijn een verbroederingsfeest, een feest van de sport, een feest van de jeugd der geheele wereld. En is dit mo gelijk in dezen tijd? Tal van andere argu menten pleiten eveneens tegen deelneming. De heer B. Swaab de Beer, van de Ne derlandsche Wielren Unie, vroeg zich af of het wel goed was vandaag reeds een be slissing te nemen om niet te gaan. Ir. J. W. Kips van den K.N.V.B. informeerde naar de houding van het I.O.C. De heer J. F. Sommer aohtte het beter nu reeds een beslissing te nemen, omdat Helsinki dan. weet, waar men aan toe is. Nadat de heer Schimmelpenninck nog maals de verschillende argumenten van het bestuur naar voren had gebracht, werd het voorstel niet cteel te nemen aai. de spe len te Helsinki, zonder hoofdelijke stemp ming aangenomen. Kanobond onderscheiden. De Van Tuyll-feeker kon worden uitge reikt aan den vertegenwoordiger van den Nederlandsohen Kanobond, den heer M. Ruytenschildt. Deze beker wordt, naar men weet, ieder jaar uitgereikt aan den bond, die zich het meest verdienstelijk heeft gemaakt en de beste sportprestaties heeft verricht. De Koninklijke Nederlandsche Vereeni- ging voor Luchtvaart werd als lid defini tief aangenomen. De heeren mr. A. baron Schimmelpenninck v. d. Oye en D. J. Cou- vee, werden als bestuursleden herkozen, de voorzitter reeds voor de vijde maal. De heer Schimmelpenninck had zich afge vraagd, of een herbenoeming wel juist was in verband met zijn principe, dat iedere sportorganisatie tijdig nieuw bloed noodig heeft. Maar hij was van meening, dat hij het contact met de jeugd nog niet verloren, heeft. DE OLYMPISCHE SPELEN HELSINKI 1940 ZULLEN GEEN DOORGANG VINDEN. Volgens de tot heden verzamelde in formaties wordt te Helsinki aangeno men, dat de Olympische Spelen geen doorgang zullen vinden. In verband met den oorlog hebben reeds 17 landen, waaronder Nederland, medegedeeld, dat zij niet aan de Spelen kunnen deelne men. Niettemin is men in Finland algemeen van meening, dat indien de toestand het toelaat men de organisatie der Spelen van de 12e Olympiade aan Helsinki zal overla ten. Slot aarzelde een gebroken aanval goed af te werken was Kemp er handig bij om zijn elftal de leiding te hergeven (23). Zoo kwam de rust, welke maar weinig aanleiding ga' tot beschouwingen. i)t tweede helft. Na de hervai'.ng volgen dadelijk eenige gevaarlijke IhJIandsche aanvallen, maar de gebrs. Witry en ten slotte ook Jager stonden pal. Zco stepte hij goede schoten ben overzicht van het Feyenoord-stadion te Rotterdam tijdens den voetbalwedstrijd Nederland- Luxemburg. Op den voorgrond het doel der gasten, waarvoor juist een scrimmage plaats heeft van Lenstra en Drok. Bergman deed het nog slechter, want hij schoot voor doel lang# en herhaalde dit even la*er toen hij den bal van Drok op fraaie wijze kreeg toege speeld. De Luxemburgers zyn veel beweeglijker en al word' het rpe1 meermalen teveel in de breedte doorgevoerd, er ontstaan toch herhaaldelijk gevaarlijke situaties voor het Oranjedoel. Fraaie kopbal van Feller (2—4). Zulk een gevaarlijke situatie noteeren we als Li'oar eens keurig voorzet en midvoor Feller in vliegende vaart op den zwevenden bal tecspiingt en onhoudbaar inkopt (24), Er is dan 14 min. gespeeld. Dit succes i-ispireert de gasten tot nog meerdere activiteit en vooral midhalf Becker verzet bergen werk. De Oranjeploeg daarentegen reageert te zwak, Pcuius start vele malen te laat en Is daardoor oorzaak, dat de gasten herhaalde lijk nieuwe aanvallen opzetten. Toch valt er eenige kentering te bespeu ren. De verdediging past zich langzamer hand wat beter aan, de middenlinie en vooral Bas Paauwe gaat zijn meerderheid over zijn tegenspelers toon en, er komt meer actie in de ploeg, de aanvallen vlotten be ter en de Luxemburgsche verdediging wordt danig aan den tand gevoeld. Vroo men schiet keihard juist naast. Het kan niet anders of doelpunten moe ten komen en dit geschiedt. Drok verkleint den achterstand (34). Bij een van de vele corners op het Luxem burgsche doel zette Bergman den bal na 25 min. ver voor, juist op de plaats waar Drok op behoorlijken afstand van het doel stond. Maar de Rotterdammer aarzel de niet en schoot keihard tusschen verschil lende spelers door langs den verrasten keeper in (34). Dan eerst schijnt de goede geest over de Oranjeploeg vaardig te worden. Aanval op aanval wordt ondernomen en elk oogen blik kan de gelijkmaker verwacht worden. Een kans daartoe krijgt Vroomen als hij een van den linkervleugel voorgezetten bal zal inkoppen, maar keeper Jager is hem

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 13