PINNENI.AND RIJNSTREEK rïu'flerlijkc Stand Mark*berichtvn VRIJDAG 29 MAART 1940 UE l.nnsCHF COURANT DF.ROF RlAD - PAG. 9 H.M. DE KONINGIN TE ROTTERDAM Even voor tweeën gistermiddag arriveer de H.M. de Koningin voor het stadhuis te Rotterdam. Het op den Coolsingel ver zamelde publiek juichte, toen de Konink lijke auto kwam aanrijden. Op het Stad huis werd de Koninklijke standaard gc- heschen, zoodra H.M. het gebouw had be treden. Het verblijf binnen duuide juist een half uur. Toen H.M. terugkeerde, nam zij met de hofdame, freule Van Tets, plaats in de Koninklijke auto, waarvan het achter ste gedeelte van de kap was neergelaten. H.M. groette het publiek, dat opnieuw de Vorstin toejuichte. Het verdere gLVolg van H.M. bestond uit baron Van Heemstra, jhr. De Jonge van Ellemeet en baron Lawick van Pabst. In de eerste der auto's, die den stoet vorm den, zat de waarnemende hoofdcommis saris van politie, de heer Dijkstra, in de volgende de burgemeester, mr. Oud, daar na H.M. de Koningin en vervolgens het verdere gevolg. De auto's reden, van den Coolsingel komende, onmiddellijk den hoek om en zoo langs postkantoor en Meent naar den Goudschen Singel voor een be zoek aan eenige schuilgelegenheden, daar en elders. Wegens den korten tijd, die voor het be zoek schikbaar was en de slechte weers gesteldheid moest de tocht worden inge kort. H.M. bracht vervolgens een bezoek aan het gemeentelijk waterleidingbedrijf. Het Koninklijk bezoek werd besloten met een rondgang over de tentdonstelling Rotterdam-Batavia aan den Schiedamschen Singel. Het is een tentoonstelling, inge richt door jeugdige werkloozen onder goede voorlichting, die Indië en Indische ver houdingen van den tijd van de Compagnie tot heden toe in beeld brengen. Prins Bern- hard en eenige ministers hebben haar reeds bezocht en de lang gekoesterde wensch van het bestuur, ook de Koningin hier te mogen begroeten, is gisteren in vervulling gegaan. De voorzitter, de heer W. A. Engei- brecht, en de bestuursleden zijn aan de Koningin voorgesteld. Bij den rondgang over de tentoonstelling heeft de heer Engelbrecht H.M. rondgeleid. MEDISCHE KEURING VOOR AUTOMOBILISTEN. Geen algemeene periodieke keuring. Wat dan wel? Naar aanleiding van het feit, dat de Mi nister van Waterstaat dezer dagen in het Parlement heeft verklaard, dat aan de in werkingtreding van de Wegenverkeerswet c.a. druk wordt gewerkt, is velen opnieuw de schrik om het hart geslagen met het oog op de abnormaal zware medische keu ring. Aldus schrijft ons de A. N. W. B., die een periodieke keuring ondoelmatig, on billijk en kostbaar acht. Juist, omdat de A. N. W. B., ook op grond van tallooze medische publicaties tn geneeskundige adviezen, die den Bond bereikt hebben, de stellige overtuiging be zit, dat iedereen volslagen in het duister tast, meent hij, dat er wel aanleiding be staat, om te trachten de noodzakelijke ge gevens te verzamelen. Door hierbij als volgt te werk te gaan zouden bovendien de bezwaren vervallen van hen, die mee- nen, dat er toch wel wat goeds in die her keuring zou zitten. De A. N W. B. advi seert dan ook, om de bevoegdheid, aan di verse autoriteiten gegeven, om herkeuring te gelasten, uit te breiden tot den straf rechter, terwijl herkeuring zou kunnen (of (misschien zelfs moeten) worden geëischt bij alle aanrijdingen, waarbij gegronde aanleiding bestaat voor het vermoeden, dat de oorzaak ervan te wijten zou zijn oan lichamelijke of geestelijke tekortko mingen. Op die wijze zou statistisch mate riaal kunnen worden verzameld. Daaren boven ware' wellicht te overwegen, of in het algemeen herkeuring van rijbewijs houders zou moeten - plaats hebben, als deze den 60-jarigen leeftijd bereiken. De bedreiging van de bestaanszekerheid is op dien leeftijd van veel minder beteekenis; of periodieke herkeuring daarna gewenscht zou zijn, zou nader moeten worden onder zocht. Een leeftijdsgrens van 45 jaar voor de periodieke herkeuring, wat wel als een „compromLs"-onlossing wordt voorgesteld, zou echter, óók naar het oordeel van den A. N. W. B. zéér 'ingewenscht zijn, niet alleen omdat deze grens zeer willekeurig zou zijn, maar óók, omdat voor menschen op dezen leeftijd het rijbewijs veelal nog een conditio sine qua non is voor hun be staan. Ook kan een periodieke herkeuring van autobuschauffeurs nuttig zijn. Daarvoor geldt natuurlijk evenzeer de bedreiging van de bestaanszekerheid, maar in dit ge val staat daartegenover, dat deze riiders doorloopend op den weg zijn en dat bij een ongejuk met een autobus, een groot aan tal menschen gemoeid is. De gevarenkans Is hier veel grooter. BELANGRIJKE KUNSTVERZAMELING AAN HET RIJK GESCHONKEN. Een Nedisrlaindsche verzamelaar, die voorloop ig onbekend wensch te te blijven, heeft aan die Staat der Nederlanden een zeer belangrijke kuir.isit verzameling ge schonken, ter plaatsing in het Rijksmuseum te Amsterdam. Deze collectie bestaat uil ruim 80 schilderijen en aquarellen, waar onder Nederlandsohe primitieven, Italiaan- eohie paneelen der 15 eeuw, werkten van Nederlandsche 17e eeuwsche meesters en een ruime vertegenwoordiging van de Haagsche school. De minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de ze schenking gaarne aanvaard en dien 6chenker deswege de bijzondere dank der regeering betuigd. De tentoonstelling van deze zeer belangrijke aanwinst wordt tot geschikter tijd uitgesteld. DE GOLFLENGTE DER K.R.O. Gedurende het tijdvak van 1 April tot 1 Juli 1940 zullen de programma's van K.R.O zoowel over den 415 5 M. als over den 1875 M. zender worden uitgezonden. NEDERL. R.K. BOND VAN HOTEL-, CAFé- EN RESTAURANT- GEËMPLOYEERDEN „ST. ANTONIUS" De Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant-geëmployeerden „St. Antonius" hield zijn 29ste jaarvergadering te Nijme gen. De voorzitter, de heer J. van Vlaar- dingen, opende de druk bezochte vergade ring met een rede, waarin hij allereerst de overleden leden herdacht. Met krachtig applaus werd tot het zenden van het volgende telegram aan de Ko ningin besloten: ,,De Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant-geëmployeerden ,,St. Antonius", in jaarergadering bijeen in gebouw „Uni- tas" te Nijmegen, gedenkt dankbaar uwe werkzaamheid voor vrede en gerechtigheid, voor geestelijke en moreele herbewape ning". De voorzitter bracht verder hulde aan het bestuur van het R.K. Werkliedenver bond, hetwelk op zoo prachtige wijze sa menwerking tusschen werknemers en werk gevers bevordert. Herinnerd werd aan de groote actie „Naar de Nieuwe Gemeenschap". Voorts werd besloten tol het zenden van een telegram aan Mgr. Diepen, Bisschop van 's Bosch. Nog deelde de voorzitter mede, dat het ledental de duizend was gepasseerd. Er valt, zoo zeide spr., in dit bedrijf nog zeer veel te doen. Het sociale vraagstuk vraagt dringend om oplossing. Het is nood zakelijk, dat werkgevers en werknemers de handen ineenslaan en samen het bedrijf op bouwen. Medegedeeld werd, dat de algemeene propaganda-actie reeds in enkele plaatsen zeer gunstige resultaten heeft afgeworpen. Deze actie zal krachtig worden doorgezel. Bij de beschouwingen over het bestuurs beleid werd veel lof aan het bondsbestuur gebracht; sterk werd aangedrongen op maatregelen voor garantieloonen voor de voor fooien werkende personen. Achtereenvolgens worden goedgekeurd de reglementen voor het pensioen- en overlijdensfonds. Op 65-jarigen leeftijd zal bij een 20-, 25- en 30-jarig lidmaatschap worden uitgekeerd resp. 100, 125 en 150 per jaar. Na uitvoerige discussie werd het bondsbe stuur gemachtigd om te zijner tijd over te gaan tot het aanstellen van een derden vrij gestelde Alle aftredende bondsbestuursle- den werden herkozen. Vervolgens hield mgr. F. B. Frencken een verhandeling over „Vrouwenarbeid in het hotel- en restaurantbedrijf". Ontegenzeggelijk brengt het milieu van hotel er. restaurantbedrijf gevaren me de voor haar godsdienstig leven. Het milièu moet zoo zijn, dat het meisje gerust kan zijn over haar zedelijke en maatschappe lijke positie. Hotel-arbeid heeft voor haar meer lichtzijden dan fabrieks-arbeid. Het hotel en restaurant geven haar in ieder geval huishoudelijke scholing, tenzij de meisjes speciaal gebruikt worden als dien sters in het café en restaurant. Er dient ge zorgd te worden voor sociale hulp en ver betering van milieu, waarin de vrouw werkt. Zoowel in het bedrijf als daarbui ten. De gérant kan daar veel aan doen, het toezichthoudend personeel kan de vrouwe-, lijke hulpen goed voorlichten en terzijde staan en daarnaast kunnen nog kernen ge vormd worden van goed-opgeleide en goed willende meisjes, die tevorenj opleidings kampen bezocht hebben. Wanneer de ar beid niet voldoende huishoudelijke vor ming waarborgt, moet dit tekort worden aangevuld. De arbeidsduur móet wettelijk geregeld worden met strenge controle door de autoriteiten. In de vakorganisatie moet een vrouwelijke afdeeling komen, welke de belangen van het meisje vooropstelt en re ning houdt met haar toekomst. De afdeeling Tilburg dankte voorzitter en hoofdbestuur voor het geslaagde con gres en de afd. Nijmegen voor de harte lijke ontvangst. KATHOLIEKE JEUGDLUCHTV AART ORGANISATIE. Zondag 31 Maart a.s. wordt de groote jaarvergadering gehouden van de „Katho lieke Jeuigdluchtvaartorganisatie in Neder land." Evenals het vorig jaar heeft d-ezc lucht vaartvergadering wederom plaats te 's-Hsr- togenbosch en wel in hst Parochiehuis van St Leonard'us, Kempenlandstraat. Uilgenoodigd worden alle leden der plaatselijke luchtvaartcLubs en allen, die belangstelling voelen voor deze r.og jonge tak van sport. Des morgens om elf uur wordt de ver gadering geopend met een tentoonstelling. De beste prestaties op het ge-bied der mo dellenbouw worden beloond met gratis Les vluchten en andere aantrekkelijke prijzen 's Middags om half twee beginnen de bes-preik-ingen over de organisatie van wed strijden, van een katholiek jeugdlucht- vaartkamp, enz. Na de besprekingen wordt een interes sante geluidsfilm vertoond, getiteld: „De Mensoh kan vliegen." De film toont, hoe een vliegtuig gebouwd wordt; zij geeft >p duidelijke wijze aan, hoe men het vlieg tuig bestuurt en wat er op de vhegschool geleerd wordt DE BOTERHEFFING Het bedrag van de heffing en steunuit- ketring op boter, is, behoudens tusschentijd- sche wijziging, voor de week van 28 Maart tot 4 April vastgesteld op 80 cent per kg. (onveranderd). DE NEDERLANDSCHE PADVINDERS. Luchtverkenners. In het Maartnummer van „Weest Paraat" is een uiteenzetting opgenomen over de Luchtverkenners. Vastgesteld is thans aan welke voorwaarden een Padvinderstroep of -patrouille moet voldoen, om aLs Lucht verkenners op het Nationaal Hoofdkwartier te kunnen worden ingeschreven. Voorop gesteld is, dat de Luchtverkenners in de eerste plaats Verkenners zijn, doch dat mo gelijkheden voor instructie op luchtvaart gebied aanwezig moeten zijn, om met suc ces een Luchtverkennerstroep of -patrouil le te kunnen vormen. In het belang van de opleiding op het gebied van de luchtvaart, zal ten nauwste worden samengewerkt met de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart en de Luchtverken ners zullen allen lid worden van de Ned. Jeugdluchtvaart Organisatie. De luchtvaartactiviteiten van de Ver kenners richten zich vooral op het bou wen van model-vliegtuigen en het laten vliegen van de zelf gemaakte modellen. Voor de Voortrekkers zullen de activitei ten meer met het zweefvliegen en even tueel sportviiegen verband houden. Een eerste Luchtverkennerstroep kon reeds ais zoodanig worden ingeschreven, namelijk de Icarus-groep te Amsterdam, met welke groep op het gebied van hel luchtverkennen geëxperimenteerd is. alvo rens men tot het vestigen van een afdee ling Luchtverkenners aan het Hoofdkwar tier is overgegaan. Het doel van het vormen van Luchtver- kennerstroepen of -patrouilles is, om de luchtgezindheid bij de Nederlandsche jeugd aan te wakkeren. In het gewone trainings programma van het Verkennen spelen de zintuigtraining, het aanlcweeken van initia tief en doorzettingsvermogen een voorna me rol en dit maakt het verband met de luchtvaart voor de hand liggend. Overigens vormen de momantiek van de luchtvaart, het avontuurlijke in het werk van de pio niers per vliegtuig een dankbaar uitgangs punt voor de Verkenningsspeden der Lucht verkenners. Het is niet de bedoeling om bij de pad vinders, die Luchtverkenner worden, ver wachtingen te wekken, wat betreft een car rière in de vliegwereld als piloot, of i.d.. doch wel om tegemoet te komen aan de wenschen van de jongeren, wier hobby de luchtvaart is en zoodoende de liefhebberij een doelstelling te geven en aan de jon gens mogelijkheid te bieden voor ontwik keling in de door hen verlangde richting. GRAAF DE MARCHANT EN DE JODEN. Woorden en daden, als er wat te verdienen valt. Het is bekend, hoe de N. S. B.-sohe Graaf de Marchant et d'Ansembourg in parlement en vergadering kan te keer gaan tegen de Joden. Hoe echter ook bij hem de natuur sterker blijkt dan de leer en dat zijn daden wel ietwat afwijken van zijn woorden, stelt het „Limb. "Dagbl." als volgt in het licht: „Thans verzoeken wy onzen lezers, zich in den geest te verplaatsen van het Haag sche Binnenhof naar het landelijke Amsten- rade, waar sinds eenige jaren een Naam- looze Vennootschap is gevestigd met den titel „Nederlandsche Parasin-fabrieken". Het doel dezer Vennootschap is krach tens de statuten: „het fabriceeren van kunstdarmen volgens het octrooi der Rhei- nisohe Parasinwerken A. G." Het maatschappelijke kapitaal bedraagt 118 000, verdeeld in honderd aandeelen, groot 1000 en twintig aandeelen, groot f900. Van de 58 volgestorte aandeelen zijn er een zeker aantal geplaatst bij graaf de Marchant et d'Ansembourg voor inbreng van grond enz. en een ander aantal bij Herr Julius Wolff voor inbreng van machines en dergelijke. En nu komt de clou der historie: Gedelegeerd Commissaris die de op- perleiding heeft en naar verkiezen de la kens of zoo ge wilt, de darmen uitdeelt is Max, Victor. Eugène. Hubert, Joseph graaf de Marchant et d'Ansembourg. Directeur der Vennootschap is Julius Wolff, een Duitsch Israëliet, die op 14 Fe bruari 1939 het Nederlanderschap door na turalisatie heeft verworven! Al deze feiten staan muurvast! En elk gegadigde kan de desverlangd controleeren op het bureau van de K. v. K. voor de mijnstreek te Heerlen. Breedvoerige commentaar lijkt ons vol komen overbodig! Slechts één opmerking moet ons van het hart. Hoe verregaand moet de Joodsche men taliteit haar stempel hebben gedrukt op het geestesleven van ons volk-, nu zelfs de uitverkorenen van het Germaansche bloed en den Nederduitschen bodem, de herauten der „Volksche gedachte", de profeten der raszuiverheid en de hart toch tel ij ke tegen standers van eiken „volksvreemden" in vloed, zich niet ontzoen in één vennoot schappelijk schuitje te varen met rasech te zonen van het Joodsche volk, om geza menlijk zaken te doen met het Derde Rijk! VOORUITGANG! In het dagblad der N. S. B. vinden wij he* volgende bericht: „Het eerste kievitsei, op Zaterdag 23 dezer Tufobergzin gevonden op het landgoed Herinokhave der familie Von.. Bönnmghausen is den. Leider dier N.SiB. toegezonden." Nu nog de eerste nieuwe haring, gevan gen op den logger van een nationaal-socia- list en de heer Mussert steekt met kie vitsei en haring de Koningin naar de Kroon. De N. S. B. gaat vooruit. „Avondpost". RIJKSSTEUN VOOR DE STOOMVAART MIJ. „ZEELAND" Bij de Tweede Kamer is een tweetal wetsontwerpen ingediend,, waarbij voor de ministers van Waterstaat en Financiën machtiging wordt gevraagd namens het Rijk over te gaan tot het verstrekken van eei rentedragende hypothecaire geldlee- ning tot een bedrag van 66.813 aan de N.V. Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" te Vlissingen, alsmede tot het verder deelne men in het aandeelenkapitaal dier ven nootschap tot een bedrag van f 550.000. De ótgrooting van het Verkeersfonds voor 1940 zal daardoor met 616.813 worden verhoogd. Nieuwe burgemeester van Oude Tonge Bij KB. is benoemd tot burgemeester der gemeente Oude Tonge de heer D. Rijn- ders. De nieuwbenoemde burgemeester is ge boren te Harderwijk op 8 Maart 1909 en is thans adjunct-commies ter gemeentesecre tarie van Hillegersberg. GEBEDSACTIE S.P.L. „Dat in Afrika de inheemsche pries terschap den veelbelovenden bloei der Kerk tot rijke vruchtbaarheid moge brengen". Het Pauselijk Liefdewerk van den H. Petrus tot opleiding van een inlandsche geestelijkheid in de missielanden vraagt in de maand April voor bovenstaande inten tie bijzonder de offers en gebeden van de deelnemers aan zijn gebedsactie. Afrika, het zwarte werelddeel, heeft een bevolking van circa 152.000.000 zielen, waarvan er ongeveer 9.000.000 den Katho lieken godsdienst belijden, dat is dus nog geen 6 pet. Ongeveer 5000 missionarissen van vreem de nationaliteit en ongeveer 500 inlandsche priesters werken in Afrika aan het zielen heil der bevolking, terwijl tot het leidend episcopaat reeds drie zwarte Kerkvorsten behooren. De missionecring van Afrika, vooral van Centraal Afrika, is nog jong, nog geen eeuw oud. Dzarom beteekenen deze successen, dat in Afrika de Kerk een schoone toekomst tegemoet gaat: de velden staan er wit van den oogst. Uit alle doelen komen verzoeken, ja zelfs heel dringende verzoeken van de inboorlingen, om priesters te zenden, die hen kunnen onderrichten in den waren godsdienst. Daarom is ook voor Afrika de inlandsche priester van zoo groote beteekenis! Hij is zulk een geschikte aanwinst van het mis- sioneerend leger. En het stemt tot vreugde en dankbaarheid dat het getal inlandsche priesterroepingen in Afrika steeds aan groeit: ongeveer 900 groot-seminaristen worden op 30 groot-seminaries en ongeveer 4100 klein-seminaristen worden op 80 klein seminaries voor het H. Priesterschap opge leid. God geve dat een groot aantal van hen eenmaal heilige priesters en vurige en wij ze apostelen zullen mogen zijn en zoo den veelbelovenden bloei der Kerk in Afrika tot vollen wasdom mogen brengen. Lezer of lezeres, gij zijt wellicht lid van S.P.L. en betaalt trouw uw contributie van één cent per week: dat is goed! Gij zult misschien zelfs door een jaarlijksche bij drage de studiekosten van een bepaalden seminarist helpen bestrijden; dat is mooi! Gij hebt mogelijk afstand gedaan van een deel van uw bezit om een studiebeurs te stichten: dat is prachtig! Maar vergeet niet uw stoffelijke offergaven vruchtbaar te ma ken door uw geestelijke gaven; bidt veel er. geregeld voor den aangroei der inland sche priesterschap en stort dit veelvuldige gebed in de maand April op een bijzondere wijze voor den aangroei van die Priester schap in Afrika. Voor de deelname aan deze belangrijke gebedsactie worden op aanvraag gratis de noodige intentieformu'isren toegezonden door den Nationalen Secretaris van S.P.L. Mgr. TH. M. P. BEKKERS, te Voorschoten. AARLANDERVEEN Landbouwcursus. Gisterenavond werd in de Chr. School de eindles gege ven van den gehouden tweejarigen Land bouwcursus, met het uitreiken der diplo ma's. Aanwezig waren de landbouw onder wijzer C. J. v. d. Loo uit Ter Aar, Ir. v. d. iiooven, veeteelt-consulent voor Z.-H. en het bestuur var. den L. T. B., afd. Aarlan- derveen. Nadat verschillende vragen wa ren gesteld en beantwoord, werden de diploma's uitgereikt aan de heeren: G. v. d Geest, G. de Jong, C. Verhaar, A. Win- ^elaar, A. Verduin, G. de Bruin, C. de Bruin, Th. v. d. Weijden, C. van Wouden berg, Joh. Stigter en C. 'van Veen. Vijf cursisten kwamen niet yoor een diploma in aanmerking. Ir. Verhoeven spoorde de cursisten aan, om toch vooral een vakblad ie lezen. Spr. dankte den onderwijzer v. d. Loo en ook het bestuur van den L. T. B., van wien deze cursus uitging Uit naam der leerlingen bprak de heer Th. v. d. Weijden een woord van dank tot den heer v. d. Loo, en bood hem aah als blijk van waar- o.eering een schilderij aan, voorstellende een prachtig landschap. Ook werd nog een aanmoedigend woord tot de cursisten gesprokon door den voorzitter van den L. T. B„ den heer J. Vernooij. Aan het einde sprak de heer v d. Loo een woord van dank tot de cursisten, alsook tot ir. Verhoeven en hel bestuur van den L. T. B. LEIDEN. Geboren: Wynand z. van C. Blans- jaar en S. Springer Elisabeth Wilhel- mira d. van B. Mossel en J. M. v. d. Sluis Maria d. van I. Baart en J. l'Ecluse. Overleden: C. A. v. Beelen d. 3 jaar J. Arnoldus z. 27 jaar. Ondertrouwd: J. Nieuwenhulzen jm 32 jaar en G. B. P. Graner jd 26 jaar. TER AAR „Bloemen!ust". Onder leiding van den heer A. J. Nieuwenhuizen kwa.n de bloem- kweekersvereeniging „Bloemenlust" in jaarvergadering bijeen, ten huize van den heer Verhoef. In verband met de te voeren reclame voor den Moederdag op'12 Mei, kon het be stuursvoorstel voldoende ondersteuning vinden, om tien gulden uit te trekken ter bestrijding van eventueele onkosten, welke deze actie met zich brengen zal. De secretaris, de heer Jac. Lek, voor de menigte komende met zijn jaarverslag, con stateerde een gestadige vooruitgang in de kwaliteit der aangevoerde bloemen, ver meldde een vermeerdering van het leden tal, n.l. drie en gaf tot slot een vluchtig overzicht van de verschillende sereenigings- zaken, die jaarlijks toenemen. Het finan- cieele gedeelte, in beheer bij den heer N. A. Hoogervorst, heeft een lichte aderlating moeten ondergaan, daar er een verlies ge boekt is van 22.70. Doch dit kan nog ruim schoots opgevangen worden uit het kapi taal, dat na deze afvloeiing gebracht werd op 850.44. De cijfers en verdere beschei den klopten precies, aldus luiende het rap port van de controle-commissie, bij monde van den heer J. v. d. Vlugt. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren M. v. d. Jagt en A. v. Emmerik, zagen zich bij enkele candidaatstelling herkozen. Verder kwam by de rondvraag nog het vervoer der bl emen ter sprake en aan drang om ook in aanmerking te komen vcor de diverse circulaires, die de Aalsmcer- sche veiling in den loop van het jaar aan haar leden bezorgt. Hierna sluiting. LEIDEN, 29 Maart. Vee. Aanvoer: 9 Stieren; 201 kalf- en melkkoeien 230280 handel tamelijk vlot; 327 varekoeien e. a. 120190, handel matig; 142 vette koeien i 200330, schoon gewicht 6688 cent, handel vlugger; 18 vette kalveren 75 130, schoon gewicht 80—125 cent, handel tamelijk vlot, 554 nuchtere slachtkalveren 4.5010.—, handel iets vlotter; 100 vette schapen 2235, 480 weideschapen 13 —18. 600 vette lammeren 2028, handel tamelijk vlot; 48 lammeren, 36 zeugen 6085, 577 mestvarkens 2445 per stuk, schoon «cwicht levend 5256 cent, 523 biggen 1421 en 8 paarden 250 475 handel vlug. 5 bokken of geiten 4 IC handel matig. Kaas. Aanvoer 30 partijen waarvan 29 partijen Goudsche kaas le soort 2425, 2e soort 2223. en 7 partijen Leidsche kaas le soort 2023 per 50 kg. Handel kalm. LEEUWARDEN, 29 Maart. Vee. Aanvoer 4b Enterstieren 65165, 110 Twenter- stieren 160365, 468 vette koeien 125 —310 per stuk, 4476 cent per kg.; 1650 melk- en kalfkoeien 110255, 90 pinken 45130; 18 vette kalveren 2565, 1498 r.uchtere kalveren 3—7, 251 vette scha pen 11—20, 210 vette varkens 45160; ter stuk, 5060 cent per leg.; 42 magere varkens 20—155, 102 kleine biggen 12 16 per stuk; 34 bokken of geiten en 44 paarden. Totaal aanvoer 4750 stuks. Kaas. Pryzcn: Sleutelkaas 625, Nagelkaas 6—30; Goudakaas 18—38; Edammerkaas 1632. Aanvoer 2539 kg. Boter. Veilingboter f 1.531.52 per Kg. Aanvoer 3 zesde vaten. Commissie 81 cent. AARLANDERVEEN, 28 Maart. Eieiien- veiling. Prijzen: kippeneieren 2.703.20 en eendeneieren 2 503.20 per 100 stuks, Goudsche kaas 33—34 cent per pond. NIEUWVEEN, 28 Maart. Eierenveiling, Aanvoer 2163 kippeneieren 2.953.35 ei 148 eendeneieren 2.703.05 per 100 stuks. BOSKOOP, 29 Maart. Bloemenveiling. Forsythia 45—80 cent, Rhod. Pink Pearl le soort 90—110 cent, 2e soort 5080 cent, Catawbiense 50—70 cent. Seringen 4070 cent, Azalea j 1.803.00, Andromeda 12 --20 cent, Viburnum 3560 cent. Cerasus Hisakura f 2.00—2.50, Prunus triloba 25— 51 cent, Azalea per stuk 1220 cent, Cle matis per stuk 3351 cent. BODEGRAVEN, 28 Maart. Eierenveiling. Aanvoer 14440 stuks. Prijzen kippeneieren wit 3.203.50, gemengd 3.403.60, eendeneieren 3.10—3.40 per 100 stuks. NIEUWKOOP, 28 Maart. Eierenveiling. Aangevoerd werden 7500 eieren. Prijs 3 —3.70 per 100 stuks. WISSELNOTELKINGEN (AMSTERDAM) Londen 7 tl/2 Berlijn75.55 Parijs 3 8II/2 Brussel 32.17 Zwitserland 42.221 /a Kopenhagen 36.40 Stockholm 44.90 Oslo 42.80 New York1.88P/a

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 9