Land- en Tuinbouw VRIJDAG 29 MAART 1940 DE LEIDSCHE COIJRANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 H1LLEGOM Begrafenis Th. Mooyekind. Gisteren had die H. Uitvaartdienst en begrafenis plaats van den heer Thomas Mooyekind, oud-zouaaf. De overledene heeft gedurende 2H jaar in Italië gestreden voor de rech ten van den Paus. Mooyekind zou in Juli 95 jaar zijn geworden. Gedurende ruim 12 jaar verbleef hij in Huize St Jo seph. De H. Uitvaartdienst werd opgadra- gen door pastoor B. v. Leeuwen, adviseur van den Ned. Bond van oud-Zouaven. Er •was veel belangstelling. Verkooping. Gisteravond had in ho tel Sistermans ten overstaan van notaris D. Lodder alhier de-afslag plaats van: L De dubbel villa aan den Stationsweg 81 en 33 met tuin, groot f 6.40 A. In hoog ste bod gebracht op 6400; gemijnd op 500 door den heer J. D. Fhilippo qq. Ge gund. II. Prima bloembollengrond met bloem- lbollenkraam, twee groote bloembollensohu- ren, kantoren, pakplaatsen enz., gelegen tussohen dien Stationsweg en de Wilhelmi- malaan, samen groot 4.37.21 H.A. In hoogste bod gebracht op 600000; gemijnd op 7500 door den beer G. H. Hermans qq. alhier. Gegund. m. Bloembollengrond gelegen in de z.g. Negory te Hillegom, groot 1.83.30 H.A. In hoogste bod gebracht op 6400. Gemijnd op 700 door den heer A. W. Nieberdjng qq te Vogelenzang. Gegund. Totale op brengst j 81500. KATWIJK AAN DEN RIJN Tuinbouwoverzlcht. De lente Is er, doch aangezien er, wat betreft de aanvoer van jonge groenten, nog betrekkelijk wei nig van te bespeuren valt, is er voor de win- terproducten en zelfs voor de grovere win- terproducten nog voldoende plaats. Het liet zich enkele dagen aanzien of het met alle producten, ook zelfs de waspeen mis zou loopen. De prijs haalde zich echter, voorna melijk dan voor de betere kwaliteit, weer aardig op, zoodat men nog van een bevre digende gang van zaken kan spreken. Van bijna alle producten gaat de aanvoer gelei delijk verminderen, doch van waspeen is er nog een flinke massa voorradig, ook al valt er bij meerdere tuinders tengevolge van den strengen winter, soms een flink kwantum als afwijkend of soms als veevoe der, uit. Er is nogal verschil in den prijs. Dit vanwege het groote verschil in kwali teit. Per kist van 20 kg. was de noteering varieerend van f 0.952. Met kroten was het minder goed. Alleen de allerbeste kwa liteit kon een vrij goede noteering verkrij gen. Deze varieerde van 0.280.50 per kist van 20 kg. De afloop gaat dus niet naar wensch. Langen tijd werd dit product loo- nend betaald. Maar de vorst heeft ook hier veel schade gedaan. Ook met uien is het verloop heel anders dan men zich had voor gesteld. Eenigen tijd verkreeg dit artikel een goede noteering, voornamelijk tenge volge van eenige vraag voor export. Thans gaat het slecht. Een noteering van 2 3.50 is voor uien die men tot het voorjaar heeft moeten bewaren een lang niet loo- nende prijs. Schorseneeren konden mees- tentijd goed geplaatst worden met een loo- nende prijs, voor de goede kwaliteit van 12.1015.80 per 100 kg. Selderieknollen gaat in kwantum verminderen, maar de opbrengst is nog bevredigend. In de A- kwaliteit deed dit artikel van 6.108.20 per 100 stuks, B-kwaliteit bracht van f 4.20 5.10 per 100 op. Met de gele en roode kool is het zoo goed als afgeloopen. De voorraad is niet noemenswaard. In aard appelen is weinig handel en de prijzen zijn onbevredigend. Het is met de vorstschade nogal meegevallen. Er is zeer weinig be vroren. Goede kwaliteit eigenheimers gaan voor 3.603.90 per 100 kg., Red Star staat lets hooger in prijs, doch voor de telers, vooral van de mooie duinaardappelen, is deze prijs een teleurstelling en geeft geen of zeer weinig winst. Begrafenisvereeniging. Gisterenavond hield de begrafenisvereeniging „St. Barba ra" haar jaarvergadering in het parochie huis. Uit het jaarverslag van den secre taris, den heer W. Caspers, vernemen we, dat de leden in het afgeloopen jaar acht maal hun taak van naastenliefde hadden vervuld. Het leder tal bedraagt 168. Het fi nancieel verslag van den penningm., den heer M. J. Alkemade, vermeldde aan in komsten inclusief het batig saldo van 1938 groot 67.18, een bedrag van 116.88, de uitgaven waren 59, batig saldo 57.88. Bij monde van den heer C. v. d. Marei bracht de controlecommissie een gunstig verslag uit. De contributie werd vastgesteld op hetzelfde bedrag van vorig jaar, nl. 25 ct. voor leden A en 10 ct. voor leden'B. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag, dat de periodiek aftr. leden, de heeren M. J. Alkemade en W. Caspers, werden herko zen. Besloten werd nog om het bestuur te machtigen om de contributie van hiervoor in aanmerking komende alleen wonende dames-leden in bijzondere gevallen tot de helft te reduceeren. Enkele huishoudelijke aangelegenheden werden nog besproken, waarna de vergadering door pater Livarius O.F.M. met gebed werd gesloten. Katholieken, Uw eigen Dagblad is DE LEIDSCHE COUPANT I LISSE AUTO GEKRAAKT TUSSCHEN TRAM EN TRAILER Een ernstig verkeersongeval, dat goed afliep Gistermiddag had in deze gemeente op den Rijksweg in de gevaarlijke bocht Bond- straatVierkant, een verkeeriongeval plaats, dat ernstiger gevolgen had kun nen hebben. Vanaf de richting Haarlem had een tram, die niet gestopt had voor de halte Vierkant en om kwart over vier wederom vertrekt naar Leiden, zich goed en wel in beweging gezet, toen van de richting Leiden een auto, bestuurd door den heer G. uit Heemstede, volgens ooggetuigen in een tamelijk snel tempo, kwam aangereden. Gelijk met de tram reed in dezelfde richting een groote trailer van de firma de Haan uit Alblasser- dam. De personenauto werd door den ach terkant van de trailer geraakt aan den rech terkant en tegen de in beweging zijnde tram geslingerd, doordat hij vermoedelijk slipte op de tramrails. De auto werd tus- schen de trailer en tram gekraakt. De heer G. bekwam een verwonding aan het linkeroog, alsmede enkele schaafwon den. Een dame beliep eveneens verschillen de schaafwonden aan haar arm op en werd in bewusteloozen toestand per draagbaar in een naburige woning binnengedragen. De doktoren J. M. van Dijk uit Lisse en Hoeffman uit Goudswaard verleenden de eerste geneeskundige hulp. Het mag een wonder genoemd worden, dat hierbij geen menschenlevens zijn te be treuren, daar de slag wel op 40 50 meter afstand werd gehoord. De personenauto was zwaar beschadigd o.m. waren de spatborden aan den rech terkant geheel van den wagen af en lagen onder de tram, terwijl de wagei. er overi gens ontredderd uitzag en moest dan ook worden weggesleept. De tram werd be schadigd aan de treeplank, terwijl de rech- terachterveeren van de trailer over den rijksweg lagen verspreid, zoodat ook deze zyn weg moeilijk kon voortzetten. Met een oponthoud van ongeveer 20 mi nuten vertrok de tram. De politie zorgde voor een goede verkeersregeling en nam de situatie op. Groene Kruis. Gisteravond hield de afd. Lisse van het „Groene Kruis" haar 37e jaarvergadering in het Wijkgebouw, onder voorzitterschap van ds. Th. Ruijs Jr. De penningm., de heer J. Zaneveld, bracht het financieele jaaroverzicht uit. Hieruit bleek, dat was ontvangen voor de algemeene kas 3149.67 en uitgegeven 2702.68, alzoo een voordeelig saldo van 446.99. Van de af- deeling t.b.c.-bestrijding bedroegen de ont vangsten 5045. 84 en de uitgaven 6085.23, alzoo een tekort van 1039.39. Van de af- deeling gezinsverpleging bedroegen de ont vangsten 1320.70 en de uitgaven f 2387.58, dus een tekort van 1066.88. Vervolgens bracht de secr., de heer A. H. Schrama, het jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat het aan tal leden in totaal 2383 bedraagt. Uitgege ven werden 162 porties aan 25 gezinnen. Zuster Bosman en de wrn. zuster verpleeg den 90 patiënten in 86 gezinnen. Het aan tal afgelegde bezoeken bedroeg 3277. Acht patiënten zijn met hoogtezon behandeld. In het consultatiebureau werden 190 nieu we zuigelingen ingeschreven, gevoegd bij de 145 van het vorige jaar bedraagt het aantal 335. Het aantal gegeven consults, dat werd gecontroleerd, bedraagt 2104. On der toezicht van de t.b.c.-bestrijding ston den 61 gezinnen met 62 patiënten. In 1939 werden 6 patiënten uitgezonden. Verpleegd werden in een sanatorium 7 volwassenen en 4 kinderen. Het aantal huisbezoeken bij t.b.c.-patiënten bedroeg 741, waarvan 516 door zuster Bosman en 231 door zuster Jo- sepha. Het aantal verpleegdagen in een sa natorium bedroeg 2312. Vervolgens bracht dr. v. Dijk verslag uit van de algem. ver gadering van den Zuid-HolL Bond. NOORDWIJKERHOUT V. V. V. Het besbuur van de „Vereeni- gimg voor Vreemdelingenverkeer" alhier heeft dezer dagein besloten na een bespre king met dien directeur der Alg. Vereeni- ging te 's-Gravenhage, een grootere acti viteit te ontplooiien. Op de allereerste plaats zal men trachten Noordwijkerhout meer rijp voor het toerisme te maken. Het pensionwezen zal meer aangewakkerd wor den en er is een speciale commissie be noemd die door huisbezoek enz. zal trach ten de menschen die daarvoor in aanmer king komen op te wekken tot het houden van pension of wel hun huizen of gedeel ten daarvan in de zomermaanden te verhu ren. Dat Noordwijkenhout voor toerisme gangbaar is staat onomstootelijk vast. De ligging nabij zee, bosah en duin is zoo gunstig, dat het als vacantieoord zeker iin aanmerking komt. Ook voor het maken van uitstapjes is Noord wij kerhout zeer gunstig gelegen. Men kan Haarlem, Leiden, Am sterdam en Den Haag op alle mogelijke manieren bereiken, per fiets, autobus, trein of tram. Voor de zomermaanden is informatiebureau ingesteld dat onder gebracht is in het raadhuis (zij-ingang) en vanaf 1 April geopend zal zijn van 9—12.30 uur en van 35 uur. Alle mogelijke infor maties betreffende uitstapjes, pensions enz. kan men daar bekomen. Om de ingezetenen en meer in het bij zonder de hotelpensionhouder en alle ne ringdoenden met de werking van V.V.V. op de hoogte te brengen, zal een alge meene vergadering gehouden worden op Vrijdag 5 April a.s. des namiddags te 8.15 uur in de zaal van café „De Zwaan", al waar de heer F. H. W. v. cL Laan een cau serie zal h-aden over: „Wat be teekent VV. V. voor Noord wij krrhou t Aller op- Is drrvend gewenscht! ZIEK Huls- en kasbroeitentoonstelllng. Zon dag as. 31 Maart zal door K. J. C. en St. Josephsgezellen de 12e huis- en kasbroei- tentoonstelling worden gehouden in het parochiehuis aan de Beeklaan. De opening zal Zaterdag a.s. geschieden door burge meester van Iersel. Bij deze gelegenheid zijn o.m. uitgenoodigd het kerk- en armbe stuur, de besturen van L. T. B., Leo XIII, K. J. C. en St. Josephsgezellen en de schenkers der bollen. Evenals andere jaren zyn er ook nu weer fraaie prijzen voor de win naars beschikbaar gesteld. Tevens is aan deze tentoonstelling verbonden een wed strijd in soortenkennis en beteekenis en af leiding der benamingen. Gezien het groote succes van vorige jaren zal het ongetwij feld de moeite waard zijn deze tentoonstel ling te gaan bezichtigen. Ziekenhuisverpleging. Gisterenavond hield het ziekenhuis-verplegingsfonds „St. Carolus Borromeus" zijn 17e jaarverga dering in het parochiehuis onder voorz. van den. heer W. H. Ruigrok. Uit het ver slag van den secr., den heer L. de Winter, vernamen wij, dat in het afgeloopen jaar 38 leden in de verschillende ziekenhuizen zijn verpleegd met een totaal van 595 ver pleegdagen, terwijl het aantal loopende patiënten 67 heeft bedragen. Tot slot nam de secretaris het woord om den scheiden den voorzitter dank te zeggen voor zijn pionierswerk als mede-oprichter van het fonds waaraan hij gedurende deze acht tien jaren onafgebroken als voorzitter is werkzaam geweest. De penningm., de heer J. Remmerswaal, gaf hierna het fmantieel verslag, hetgeen aan winst vermeldde een bedrag van 1812.93 Namens de controle-commissie verklaarde de heer v. d. Drift de boeken en bescheiden van het fonds in orde te hebben bevonden De voorzitter stelde hierna voor de vervoerkosten vanaf de plaats waar een lid iets overkomt naar een ziekenhuis, waar dat lid wenscht te wor den opgenomen, voor rekening van het fonds te nemen. Na breedvoerige bespre kingen werd dit voorstel ten slotte voor een jaar aangenomen. Het volgende punt van de agenda bracht verkiezing van drie bestuursleden, wegens het bedanken van den heer J Bon en het periodiek aftreden van de heeren W. H. Ruigrok, voorzitter, en A. H van Saase. De heer W. H. Ruig rok stelde zich niet herkiesbaar. Door het bestuur werd voorgesteld te kiezen de hee ren A. H. van Saase, J. v. d. Berg en Th. G. van Haastêr. Na stemming was de uit slag volgens het voorstel van het bestuur. Tot voorzitter werd vervolgens gekozen de heer A. H van Saase. De pastoor sprak hierna een woord van dank tot den voorzitter, den heer W. H. Ruigrok, voor de vele diensten aan het fonds en aan de parochie bewezen, en sloot zich aan bij het voorstel van den heer J J. Pijpers, den heer Ruigrok tot- eere-voorzitter te benoemen. Met dit voor stel ging de geheele vergadering accoord. Hierna had plaats de bespreking betref fende de contributie. Aangekondigd werd, dat de contributie zal worden terugge bracht tot het normale bedrag, n.l. 6 ct. voor volwassenen en 3 ct. voor kinderen. Gehandhaafd blijft echter, dat bij geval len van besmettelijke ziekte en t.b.c. geen uitkeering door het fonds zal geschieden Militairen in actieven dienst zijn vrij van contributie, doch zij genieten ook geen vergoeding. In verband met dit laat ste stelde het bestuur aan de vergadering voor deze militairen tegemoet te komen en hen te verzekeren tegen half geld. Ook dit voorstel werd met alg. st. aangenomen. OEGSTGEEST Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Maandag 1 April, des namiddags 7 uur in het gemeentehuis. De agenda bevat o.m.: opening. Voorstel van B en W. tot verhuur van het post-, tele graaf- en telefoonkantoor aan het Rijk. Id. tot verhuur van de perceelen Geversstraat 18 en Deutzstraat 16. Id. tot aankoop van het clubhuis van het Centraal Jeugdco- mité. Id. tot verlenging van den termijn van ontruiming van onbewoonbaar ver klaarde woningen Nader voorstel van B. en W. betreffende de bouw van 17 arbeiders woningen. Voorstel van B. en W. tot benoe ming van arbeiders 2e klasse. Verboden photo's. Dat men zich niet overal kan begeven in de gemeente om fo tografische opnamen te doen, ondervond dezer dagen iemand uit Leiden, die voor dit feit een proces-verbaal kreeg van de po litie. Geld-dief. De voetballer J. P. P. uit Leiden heeft bij de politie aangegeven, dat uit de kleedkamer van een voetbalveld aan den Rijksweg zijn portemonnaie met geld is ontvreemd. Radio-dief. Procesverbaal is opgemaakt tegen v. d. M. alhier, die op frauduleuze wijze was aangesloten op de leiding van de Radio-centrale. Fietsen-dief. Van mej. E. M. is een da mesrijwiel ontvreemd, dat zij had neergezet voor een huis in de Nassaulaan. Inbreker. Bij de familie K. aan de Nasasulaan is in den nacht ongewenscht bezoek geweest. Door het verbreken van een ruit is toegang verschaft. Hoewel in en kele kamers de kasten zijn nagezocht, is er niets vermist. Een onderzoek wordt door de politie ingesteld. VOORHOUT Bloembollencultuur. Onder voorzit terschap van den heer P. A. van Reisen, kwam de afd. Voorhout van Bloembollen cultuur voor het eerst van dit jaar in ver gadering bijeen. Ditmaal werd vergaderd in het nieuwe café-restaurant „Boerhaa- ve". Na opening door den voorzitter en het traditioneele welkom tot de slechts matig opgekomen aanwezigen, las de se cretaris, de heer C. J. Zonneveld, de notu len. Tot afgevaardigde naar de te houden algemeene vergadering werd met alg. st. de heer P. A. van Reisen gekozen, waarna de beschrijvingsbrief aan de orde kwam, die practisch geen nieuwe gezichtspunten opleverde. De heer P. A. van Werkhoven Th.zn. stelde evenwel voor de afgevaardig de op de algemeene vergadering aan het hoofdbestuur te doen verzoeken zeer voor zichtig te zijn, zoodra eventueel tot ver dere inkrimp van het areaal zou worden overgegaan, meer speciaal had de voor steller hierbij de narcissen op het oog. De vergadering stemde met dit voorstel vol komen in en de afgevaardigde kreeg zulk 'n opdracht. De secretaris deelde hierna, in verband met de van de Ned. Sierteelt-Centrale ont vangen gegevens mede, dat tot zijn spi.it niet kon worden overgegaan tot het ma ken van een uitzondering in de contribu tieheffing ten aanzien van die leden, die in grensgevallen in een hoogere klasse moeten worden gerangschikt. Waar voor de rondvraag ook weinig animo bestond sloot de voorzitter deze bij eenkomst o-nder aanbieding eener con sumptie, waarna men nog eenigen tijd bij een bleef. Blindenavond. Onder voorzitterschap van den heer J. Meijer, voorzitter van de afd. Leiden en Omstreken van den R.K. Blindenbond „St. Odilia" vond Woensdag avond een propaganda-avond plaats met een feestelijk karakter, in de groote zaal van het Parochiehuis. Onder de aanwezi gen, wier aantal zeker nog wel verdubbeld had mogen zijn, bevonden zich onder meer pastoor W. J. Wannenhoven en kapelaan H. Stoelinga. In zijn openingswoord heette de voorzitter speciaal de geestelijken har telijk welkom en wenschte verder aan alle aanwezigen een genoeglijken en tevens leerzamen avond toe. Hierna traden de heeren Albert Gerritsen en Han Langezaal voor het voetlicht. Op waarlijk komische wijze hebben deze beide heeren de aanwe zigen weten te amuseeren. Tijdens de pauze nam de voorzitter het woord om een propagandistisch woord te spreken. Allereerst hoopte spr. bij de aanwezigen geen medelijden, doch wèl medeleven op te wekken. Spr. liet allereerst goed uit komen, dat men volstrekt niet volslagen blind behoefde te zijn om lid dezer organi satie te kunnen wezen. Vervolgens wees spr. op de achterstelling van de blinden, vergeleken bij de ziende menschen, hier bij wijzende op de subsidiering van het Rijk van lagere scholen voor het blinde kind, terwijl spr. het als een noodzakelijk heid beschouwde, dat ook voor de blinde kinderen de leerplicht zou worden inge voerd, terwijl ook de collectieve werkge legenheid voor de oudere blinden onont beerlijk is. Tenslotte beval spr. de ver koop bij opbod van een Lourdesbeeld in de milddadigheid der aanwezigen warm aan, zoodat het later 10.05 bleek op te brengen. Na deze pauze kwam de heer Ger ritsen nogmaals voor het voetlicht, dit maal in een nieuwe creatie, n.l. als goo chelaar, waarin hij zeer bedreven was Goedkoope dagen ten paleize. Onze plaatsgenoot G. van Werkhoven, die eeni ge jaren geleden zijn eerst gevonden kie- vietsei aan Prins Bernhard opzond, had thans het geluk een tweetal zulke eieren te vinden, welke hij aan de beide jongste Oranjetelgen heeft aangeboden. Personalia. Voor het examen voor de aanteekening volgens art. 38 der Nijver heids-onderwijswet, behoorende bij de akte N.l. is geslaagd de heer R. H. Wienk, Voor hout. WARMOND Kindervoeding. Onder voorzitter schap van den heer J. Heitlager kwam de commissie voor kindervoeding alhier bij een om de resultaten var het werk der commissie in het afgeloopen seizoen te vernemen. De voorzitter bracht dank aan pastoor Oudejans, die deze localiteiten we der geheel belangloos ter beschikking stelde. Dat onze kindervoeding nog steeds de volle sympathie geniet van de War- mondsche ingezetenen, aldus spreker, bleek ons wel uit de financieele bijdragen en giften in natura van alle rangen der Warmondsche burgerij. In totaal werden gedurende 14 waken dezen winter 2576 maaltijden verstrekt aan 55 kinderen, ver deeld over twee groepen. Nog rest spr. de dank van de commissie te uiten tegenover de dames, die op zulk een lofwaardige wijze terzijde hebben gestaan. Hierna werd door de dames Ketelaar en Heitlager aan de dames-assistenten een souvenir aangeboden. Het woord werd hierna ge voerd door burgemeester Ketelaar, die na mens de ingezetenen dank bracht voor het mooie sociale werk, dat den afgeloopen winter door deze kindervoeding is ver richt. Nog werd het woord gevoerd door pastoor Oudejans, die de commissie even eens dank bracht voor dit mooie liefde werk en in dezen dank ook betrok den heer Slager, die zich met de leiding der voeding had belast Nadat mej. Derriks na mens de dames-assistenten dank had ge bracht voor het aangeboden souvenir en ook voor het komende seizoen de volle medewerking en hulp der dames-assisten ten had toegezegd, werd de bijeenkomst door den heer Heitlager gesloten. S.M.C. Misschien klinikt deze naam wel vreemd voor sommigen, doch voor de enkele trouwe supporters toch niet. Enkele supporters ja, het zijn steeds weer altijd dezelfden, die onze jongens komen aan moedigen, hetzy bij senioren hetzij bij de junioren. Waar blijven de overige bezoe kers? Of interesseert hun het voetbalspel niet? Och, het is de moeite niet waard om er naar te gaan kijken, dat hoert men zoo hier en daar nog wel eens fluisteren. Wij kunnen deen oud-S.M.C.-supporters wel Het regelmatig kauwen van de gezon* de, verfrisschende WRIGLEY'S P.K, kalmeert en sterkt do zenuwen. P.K. verdobbelt Uw energie bU Uw dage- lijksche bezigheden en bü sportieve pres taties. Het hondt de tanden schoon en gaat. Bovendien bevordert het de spüsverteringV Veel genot voor weinig geldt S cent KLEIN VEETEELT IN ZUID-HOLLAND Van den Rijksveeteeltconsulent ir. P. Verhoeven, ontvingen we de jaarverslagen van de stamboeken voor de kleinere huis dieren: varkens, schapen en geiten, in Zuid- Holland, over het jaar 1939. In het verslag van het Z.-H. Groot Yorkshire varkensstamboek wordt opge merkt, dat de varkensfokkerij (die door de teeltregeling echter beperkt is) loonend was; de uitkomsten van de mesterij daar entegen waren ongunstig; van een winst gevend bedrijf was geen sprake. De var kenspest kwam op verschillende bedreven voor. Van de in 1939 oo de selectiemestery te GiessenNieuwkerk afgemeste toornen werd 39 pet. premie-waardig verklaard, te gen 54 pet. in 1938. Het beste figuur sloeg een toom van sterzeug 1869 van C. Tuk ker te Bleskensgraaf, die voor 1 kg. ge wichtsvermeerdering 3.47 voedereenheden noodig had. Voor de premiewaardige too rnen schommelde de benoodigde hoeveel heid voedereenheden tusschen 3.47 en 3.96, met een gemiddelde van 3 75. Voor de met- premie waard i'ge toornen was dit cijfer 4.04. Van de premiewaardige toornen werd 47.5 pet. vleesch verkregen, van de anderen bedroeg het vleeschpercentage 46 pet. Vooral het type verdient de aandacht: van de premiewaardige toornen had 7 pet. minder dan b. voor type, van de niet-pre- miewaardige was dit met 37 pet. het geval. Het jaarverslag van ret Schapenstam boek voor Zuid-H illand constateert aller eerst dat de algemeene toestand voor de schapenhouderij en -fokkerij ongunstig was, mede onder invloed van de hevige vorst in December '38, die het grasbestand had vernietigd. Daarnaast waren de prij zen buitengewoon laag. Uit de ter keuring aangeboden vachten wol leveren: van 8.2 kg. eerste kwaliteit (een éénjarige ram van T. Pons te Groote Lindt en een tweejarige van wed. J. van Noort te Lisse; dan een éénjarige van Gebr. Kooiman te Barendrecht met 8.1 kg. waar na 7.1 kg. volgt; alles eerste kwaliteit) tot f4.7 kg. voor de jonge rammen en van 6.2 tot 4.2 kg. voor de oudere rammen. De productie der gecontroleerde ooien was goed: bijna 2 lammeren gemiddeld per worp, waarvan vrijwel gemiddeld wer den grootgebracht. Dit is hoog. De afzet van fokmateriaal verliep ongun- tig. De jaarlijksche verkoopdag viel samen met de algemeene mobilisatie en de paar denvordering. De wol was reeds vóór de wolvordering tegen lageren prys verkocht. De prijzen schommelden van 0.60 tot 0.88 per kg. Het stamboek zelf ging het goed. Het verslag van den Prov. Bond van Gei- tenfokvereenigingen gewaagt van grooten vooruitgang van leden- en afdeelingental. De melkcontrole wijst uit dat 3 pet. der gecontroleerde geiten meer dan 5 pet. vet in de melk gaf en W/2 pet. van 4.50 tot 5 pet. Zes melkgeiten gaven meer dan 1000 kg. melk, het hoogste kwam Marie B 549 R. met 3.48 pet. De afdeeling Stolwijk stond aan de spits met een gemiddelde productie per gecon troleerde geit van 957 kg. melk; Nieuw- Helvoet bereikte een gemiddelde van 712 kg. Het aantal gemeentelijke verordeningen tot het weren van witte bokken neemt toe: 41 af deelingen leven reeds onder zoo'n ver ordening. antwoorden, diat wat onzie éénste elftallers dezie competitie gepresteerd hebben en nog zullen prestoeren ten volle het aanzien waard is. Vraagt maar eens aan de trouwe bezoekers, die geen wedstrijd over slaan, of het weer of geen weer is, hoe on ze jongens in 'n wedstrijd zwoegen en wer ken om de eer van S.M.C. hoog te houden. Vier jaar geleden, als er een wedstrijd was, zag men 100 k 150 bezoekers, tegen woordig is het veel als men er twintig of dertig ziet. Verdienen onzen jongens dit? Het sipel van nu staat op hooger peil dan. vier jaar terug. Onze jongens verdienen ten volle om door een flinke schaar sup porters aangemoedigd te worden. Het be stuur doet 'n beroep op de Warmonders, om, als S.M.C. met 'n donateurskaart komt of een lootje er met gulle hand een te nemen. U steunt er onze R.K. Voetbalver- eeniging mee. Wij verwachten dan a.s. Zondag geen 30 maar 150 supporters op z'n minst, om onze jongens aan te moedi gen, die a.s. Zondagmiddag om half drie te gen hun zwaarsten concurrent, n_m. S.J.C. uit Noordwij ik zullen spelen om de leiding van hun afdeeling. Dus Wanner houdt a.s. Zondag vrij om de w: S.M.C.-S.J.C. te bezoeken.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6