NATIONALE PAASCHLOTERIJ1940 STADS NIEUWS 9 V 15 HOOFDPRIJZEN U A 1500 andere prijzen TWEEDE PRIJZENSERIE AGENDA Toerisme bij honl VRIJDAG 29 MAART 1940 DE is,",e"'"F r"'t«*VT f.tKSIK BLAÜ - PAG. 2 ten bate van het Katholiek Comité van actie „Voor God" en van R.K. Centrale „Voor Onzo Gemobili- seerdon" (V. O. G.) Goedgek. bij Ministr. besluit van 27 Januari 1940, 2e afd. No. A. 1158 en van 18 Maart 1940, 2e afd. No. A. 1138 Zooats reeds gemeld is wegens de groote deelname een uitgeloofd, geheel gelijk aan de eerste serie, als ver meld op de lotkaarten. De Trekkingen worden gohouden te Heemstede ten overstaan van Notaris G. F. M. ROOZEN en wel op: 10 APRIL 1940 trekking van lotnummers ingezonden vóór ot op 18 Maart 16 MEI 1940 trekking van lotnummers ingezonden ni 13 Maart Alle kaarten, die op 3 Maart buiten aan de kerken zijn uitgereikt of later zijn ontvangen blijven geldig! ZEND SPOEDIG UW KAART IN. Lotkaarten zijn nog tot een beperkt aantal gratis en franco verkrijgbaar POSTBUS 2, HEEMSTEDE. Abonnenwntsprys: voor Lelden II cent per week; 1.5») per kwartaal. Bij onze agenten '0 cent per woek; f Ji.60 per kwartaal Franco per poal 195 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad I 0.5b per kwartaal Losse nummers ft cent. met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: SO cent per regel. Ingezonden mededeel mgeo dubbel tarief Telefoon t jee hoogster* 30 woorden, 60 cent per plaatsing. al léén Woensdag en Zaterdag. BOE WORDT BET WEER 7 TOENEMENDE BEWOLKING De Bill seint s Verwachting: Zwakke tot matige Zuid-Westelijke tot Noord-Westelijke wind. Aanvankelijk: licht bewolkt, droog weer met lichte, in het Oosten plaatselijke matige nachtvorst. La ter: toenemende bewolking met kans op eenige regen en stijging van temperatuur. De weerstoestand va.i hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: lichtbewolkt: krachtige N. W. wind, 3 gr. C. Vlissingen: lichtbewolkt, zwakke N. W. wind, 3 gr. C. De Bilt: helder, zwakke N. W. wind, 2 gr. C. Groningen: lichtbewolkt, matige N. W. wind, 2 gr. C. Maastricht: halfbcwolkt, zwakke Weste lijke wind, 1 gr. C. BÜITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De depressie, die gedurende de afge- loopen dagen het weer in onze omgeving beheerschte, is over de Oostzee in Noord- Oostelijke richting weggetrokken en be vindt zich thans over Noord-West Rus land. Zij is gevolgd door een rug van hoogen luchtdruk, die zich over de Noord zee uitstrekt en zich in Oostelijke rich ting verplaatst. De buiigheid nam in ons land af, nadat gisteren nog regen, sneeuw en hagel is gevallen. Daarbij werd uit enkele plaatsen onweer gemeld. De ge noemde rug van hoogen luchtdruk wordt gevolgd door een depressie bij IJsland, die gisteren eerst dieper werd, maar thans aan het opvullen is. Deze is er de oorzaak van dat de koude polaire lucht- strooming over de Noordzee is afgenomen. Het arctische maximum over Groenland herstelt zich weer snel. Het hoogedrukge- bied van 1028 mbar bij de Azoren is wei nig veranderd. Over Italië bevindt zich een minimum van 993 mbar, dat daar stormachtige wind en plaatselijk veel re gen veroorzaakt. Te Forli aan de Adriati- sche Zee viel vannacht 41 m.m. Op den Balkan is een depressiekern van 989 mbar gelegen, die van de Sahara over de Zuid punt van Italië is getrokken. Stormachtige winden uit Zuidelijke richting voeren war me lucht aan, zoodat in Roemenië de tem peratuur tot 20 graden steeg. Deze depres sie veroorzaakte in Hongarije veel regen, te Szeged viel 23 mm.m. De temperatuur bedraagt er ongeveer 3 graden. LUCHTTEMPERATUUR. 6.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagnamiddag 6.58 uur tot Zaterdagmorgen 5.11 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 30 Maart voorm. 7.30 en nam. 7.55 uur. Maan op 1.21 uur Zaterdagnacht. Maan onder 10.15 uur Zaterdagmorgen. (Zaterdag laatste kwartier). LEIDEN. Van Maandag 25 Maart (2en P^aschdag) tot en met V r ij d a g 29 Maart a.s. nemen waar de apotheken: F B. de Metz, Lammenschansweg 4, tel. *:-553 en Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. Voor Oegstgeest: Oegstgeestsche apo theek, Wilhelminapark 8, tel 26274. HORTUS BOTANICUS De oogst van een bezoek aan de Hortus bestond uit twee onrijpe koffieboonen, wat pennekrassen en een verkouwen neus. De pennekrassen, in 'het net (of wat daarvoor door wil gaan) overgeschreven, worden hierbij ter lezing aangeboden. Het veiligst, dachten wy, is een bezoek aan den Hortus in de wintermaanden, als de boomen kaal en de planten onzichtbaar zijn. Voor een leek rest er dan nog maar geringe kans om blunders te maken. Deze sluwe berekening klopte evenwel niet. De nieuwe tropische kassen zijn in ge bruik genomen, en leveren ook in de win termaanden overvloedige gelegenheid tot struikelen. Nu zouden wy ons op de vlakte kunnen houden en in algemeene termen kunnen beweren, dat de hortus een tuin is met een heeleboei boomen en in de kassen een hee- leboel planten, doch wy vreezen de Leide- naars, die op den Hortus terecht prat gaan, in hun trots te krenken. Liever dan een medeburger voor het hoofd te stooten, glij den we over een flater uit. De Hortus is in het afgeloopen jaar over hoop gehaald en omgewroet; er is gegraven en gebouwd, gepoot en gesjouwd, en wie zich in den vroegeren tuin reeds thuis voelde, kent hem in zijn nieuwe gedaante nauwelijks terug. Alleen de groote boomen, door welke on ze botanische verzameling zich onderscheidt van vrywel iedere andere .op aarde, wor den door den bezoeker begroet als goeie bekenden: de stok-oude Gouden Regen bij den ingang, die al meer dan dertig kruis jes achter zich heeft, de akelig geampu- teeerde, maar desondanks trotsche Ceder van den Libanon, in wiens kruin de wind vrome psalmen zingt, de toren-hooge Ginkgo, een Japansche tempelboom, welig wortel schietend in deze ongewijde aarde en de Diospyros Lotus, die op vakkundige wijze is geplombeerd, een cementen stam heeft en niettemin monter voorttiert zijn zoo eenige van de oud-gedienden, die bij Jan Publiek het meest in het oog vallen. De tuin, die na een zaligen winterslaap nog aan het soezen is ofschoon ontwa ken nabij bergt in zijn perken, terras sen en rotspartijen een rijke belofte aan b3oemenschoon en botanische merkwaardig heden. Honderden metalen naam-plaatjes geven aan de doolhoven van paadjes, en de hellingen rond den ijver het aanzien van een kerkhof in Lilliput-land, uit welks gra ven straks de bloemen zegevierend zullen verrijzen. Paschen is dit jaar wel wat te vroeg gevallen. Slechts de goud-gele knopjes van win- ter-aconieten de sneeuwklokjes en de blauwe valschermen van de scilla's in de inkeeping van den „hollen weg" verkondi gen het voorjaar, gesecondeerd op stieke me wijze door de mistletoe, die, tafel schuimend op een meidoorn, thans in vol len bloei staat. Maar voor er bessen aan komen, mag er niet gezoend worden. Werd het klimaat in den tuin volgens De Bildt ongunstig beinvloed door polaire luchtstroomingen, de depressies in de kas sen waren van zulk een deprimeerenden aard, dat er „greote kans op onweer" be stond. Onze bloedverwanten in Indië klagen over de hitte, en alle natuurvorschers heb ben de zweet-zwangere zwoelte van de Amazone vervloekt, maar wanneer je, door één deur te openen, met het rechterbeen staat in een staart-roerende sneeuwbui aan de Witte Singel te Leiden en met het lin ker in de koortsmoerassen van de Amazo ne, aarzelt het eerste been geen oogwenk het laatste te volgen. De kassen zijn een soort ark van Noë, waar tropische planten van alderlei wind streken bij elkaar zijn gebracht, om te za- men een wonderlijk landschap op te leve ren, dat nergens ter wereld in de natuur wordt gevonden. Er fladderen helaas geen vlugge koli- brietjes om de Strelitzia te bestuiven, en in de bamboe-bosschages zwijgen de rijst- vogels; anders zou de verbeelding, in een utopisch oerwoud opgenomen te zijn, vol komen worden. Er zwemmen wel vischjes rond als gevin de edelsteentjes de liefhebberij van den heer Zwart, voorzitter van de Leidsche Aquarium-vereeniging en het begon er zelfs te regenen, een echte moesson-gieterij, die zwaar en dof nèertokkelde op de enor me groene zwaarden van den pisang, door- tikkelde op cacao-, peper- en Koffiestrui- ken, en siepelend zich een weg loosde naar de waterzuchtige Bromelia's, met him paarse hart. Men komt stil-aan in verrukking voor de kwistige veelvormigheid van de Schep ping voor de betooverende praal in lij nen, kleuren en geuren van bladeren en planten: reusachtige varens, bizarre orchi deeën, fijn-geveerde mossen, vleeschetende planten, zooals de kleverige zonnedauwen en de Nepenthes met hun doodelijke be kers, cactussen in alle mogelijke potsier lijke capriolen en een menigte van ongewo ne bloemen en planten, die allen te zamen den lof des Heeren sprakeloos verkondi gen. Het mooiste is vooj: het laatst bewaard: de vijver der Victoria Regia, hooggelegen als de hangende tuin van de in heimweh kwijnende Semiramis. In de vijver waterlelies, wit, roode, kost baar-geurende azuur-blauwe maar géén Victoria Regia. De Victoria Regia is nog niet geboren; het is nog een nuchtere grauwe erwt, die straks in een geranium-potje zal worden neergelegd en daarna, als dwerg-baby, UITSTEKENDE AVOND DER ST. ODO-KOORKNAPEN Voor ouders en genoodigden in ,,'t Schuttershof" Wanneer men zoo hier en daar het ge halte der verschillende kerkkoren nagaat en dan eens 'n avond meemaakt van de St. Odo-koorknapen, dan moet men wel tot de conclusie komen, dat het kerkkoor van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Jozef een goe de toekomst tegemoet gaat. 't Is waar, niet alle leden van het St. Odo- koor zullen later ook in de gelegenheid zijn toe te treden als lid var. het heeren zangkoor, maar er blijft toch allicht iets van hangen enop het ooger.blik bezit de parochie een prachtig jongenskoor, dat vele koordirecteuren zou doen watertanden. Die indrukken deden zich gisteravond bij ons op toen we in de gelegenheid wér den gesteld de uitvoering h. ,,'t Schutters hof" bij te wonen, welke door de St. Odo- koorknapen werd gegeven voor ouders en genoodigden. We kregen daarbij gelegen heid nog eens dieper in te dringen in het wezen van zulk een jongenskoor en wat het beteekent om den band tusschen geestelijk heid, parochianen en parochie te verstevi gen. De bezielende leiding van den ener gieken sympathieken directeur, kapelaan Paap en de steun van den hoogeerw. heer deken A. Homulle die ook op dezen avond weer blijk gaf van zijn zeer gewaar deerde belangstelling dat zijn de moto ren,. waardoor dit jongenskoor wordt voort bewogen en een goede toekomst tefemoet gaat. Het was een populaire avond, zouden we kunnen zeggen. Er was zang, er waren sa menspraken om nog eens :oe' te doen uitkomen wat het St. Odo-knaper.koor is en wat er leeft onder de jongens, er was contact tusschen de ouders en parochianen onderlingn zoo werd het een avond van goede zangkunst niet aleen, maar ook een van steedsche gemoedelijkheid, welke vooral in dezen tijd uitstekend kan bijdra gen om den goeden geest onder de parochia nen te versterken. Kapelaan Paap opende den avond met een welkomst woordje tot de talrijke aan wezigen, onder wie o.m. de hoogeerw. heer deken Homulle en later ook pastoor Th. Beukers en verschillende andere heeren geestelijken. wordt overgeplant in den vijver, om zich daar in weinige weken als een reuzen-ko ningin. de heerscheres van alle waterplan ten, te ontplooien. En zet nu de hoed maar weer op het warme hoofd, trek een jas aan, das om, kraag op. De deur gaat weer open en de droom van orchideeën en kolibrietjes ver ijlt als adem in de koude lucht. CLUSIO LUGDUNENSI HOC OPUS.. CONTEXUIT HONOREM Den Leidsohen Clusius strekt dit werk tot eer. Deze regel, een chronicon, staat op den hoofdingang tot de kassen uitgesneden. Clusius was de beroemde stichter van den Hortus, en het is goed hem te geden ken, maar ook was het goed in een steen, door hun kinderen gelegd, de na men te vereeuwigen van prof. Baas Becking en hortulanus Veen dorp, die het werk, door Clusius begonnen, volgens mo derne methodes met tact en toewijding heb ben voortgezet. VENATOR VAGANS. In een gemoedelijk praatje zette kap. Paap het doel van dezen avond uiteen, maar wekte ook vooral op tot belangstel ling en daadwerkelijk medeleven met het koor door toe te treden als donateur of do natrice. Wij twijfelen er niet aan of vele paro- cchianen, die tot heden misschien eeniger- mate onverschillig tegenover deze zingende jongeren-beweging stonden zullen na deze woorden en vooral ook na hetgeen door het jongenskoor zelf ten gehoore werd ge bracht tot andere gedachten zijn gekomen. Door een der boys werd ter inleiding een kerte proloog gezegd,waa na door de Schola, de hoogste groep van het koor, de Sint Odo- Marsch ten gehoore werd gebracht, vlot voorgedragen, pittig en overtuigend van zelfbewuste kracht. Dan maken we in een samenspraak nader kennis met hetgeen er leeft onder de jon gens, waarbij de Schola de samenspraak enkele malen onderbreekt en een reper toire van welgekozen liederen ten gehoore brengt. Vele bekende liedekens, de meeste ge arrangeerd door den ijverigen diréeteur zelf, volgden elkaar op, het een al schoo ner dan het ander. Natuurlijk was het „Wiegenlied" van Mozart daar ook weer bij en zeker niet het minst geslaagde. De uitvoering van de Schola viel te prij zen. Alleen dit. De jongens moeten nog meer zich instellen op den directeur. Zij moeten hem tot in alles volgen, om daar door nog meer gelijkheid, meer éénstem migheid van dictie, van intonatie, van ein digen te krijgen. Daardoor zal de uitvoe ring aan waarde winnen, daardoor wordt het geheel meer volmaakt, daardoor wordt een uniformiteit verkregen, welke het aan- hooren tot intense voldoening maakt. Behalve met de Schola maakten we ook kei-nis met de aspiranten en de Crescendo- groep en werden we ingewijd in de wijze, waarop de jongeren der jongens worden opgeleid tot degelijke zangers. 't Behoeft niet gezegd, dat de avond slaagde. Het ruime, telkens opklaterende applaus was daarvan het beste bewijs. Dat mag voor de jongens evei.wel geen reden zijn te meenen, dat zij het nu kennen. Integendeel, het moet aan aansporing ziin oir zich nog meer te geven om daardoor nog meer te kunnen bereiken. Dan zal ook deze uitvoering Laar nuttig effect niet missen. VEREENIGINGEN VOOR ZIEKENHUIS- VERPLEGING IN NEDERLAND Algemeene vergadering van het Streek- verband Bloembollenstreek Gisteravond werd de jaarlijksche algem. vergadering gehouden van het Streekver- band „Bloembollenstreek" van Vereenigin- gen voor Ziekenhuisverpleging in Neder land in hotel „Den Vergulden Turk" alhier. De zeer goed bezochte vergadering werd geleid door den heer P. P. de Koning, die bij den aanvang der vergadering een woord van hartelijk welkom sprak tot de aanwe zigen, vooral tot de afgevaardigden van het Streekverband „Rijnland" en den heer Stolk als afgevaardigde van het Federatie bestuur van Vereenigingen voor Zieken huisverpleging in Nederland. De notulen der vorige vergadering wer den na een toelichting van den secretaris ongewijzigd vastgesteld. De voorzitter stelde vervolgens allereerst aan de orde een bespreking over de ver hooging van den verpleegprijs, welke was aangekondigd door de besturen van de bei de particuliere ziekenhuizen te Leiden: het D*. conessenhuis en het St. Elisabethzieken- huis. De verpleegprijs van deze beide in richtingen zou met ingang van 1 April a.s. worden verhoogd van 2.50 tot 3 per ver- pleegdag, aangezien de kostprijs dermate is gestegen en het aantal patiënten, die in de derde klasse-behandeling worden opgeno men, steeds blijft toenemen, zoodat de twee de klasse slechts zeer gering wordt bezocht en de eerste klasse-af deeling bijna geheel geen patiënten meer bevat. Daardoor wordt 82 pet. van de patiënten in de derde klasse behandeld. Aangezien de meeste aangesloten ver eenigingen zijn gebaseerd op een uitkeering voor verpleeggeld van 2.50 per dag is er in den kring der vereenigingen een groote moeilijkheid ontstaan in verband met het standpunt, dat men meent te moeten inne men. Verhooging van den verpleegprijs zal in de meeste vereenigingen'verhooging der co tributie ten gevolge moeten hebben. Aangezien de verhooging reeds per 1 April a.s. zou ingaan was de termijn van behan deling van dit vraagstuk zeer kort. Een be noemde commissie uit de beide Streekver- banden „Bloembollenstreek" en „Rijnland" en het Federatiebestuur heeft geconfereerd met de besturen van de beide ziekenhuizen, hptgeen tot resultaat heeft gehad dat van deze inrichtingen een schrijven werd ont vangen, dat de verhooging werd uitgesteld tot 1 Mei 1940, opdat de vereenigingen deze materie in de plaatselijke vereenigingen zouden kunnen bespreken. Over de voor gestelde verhooging werd een zeer drukke en geanimeerde bespreking gevoerd. Het resultaat dezer besprekingen zal door de besturen der aangesloten vereenigingen in eigen kring nader besproken worden en de beslissing van deze besturen aan het secretariaat, Schoolstraa'- 17, Lisse, worden medegedeeld, opdat aan de besturen der beide ziekenhuizen de meening van de aan gesloten vereenigingen kan worden ken baar gemaakt. Na deze belangrijke besprekingen werd door den secretaris het jaarverslag over 1939 uitgebracht, waarin een kort en za kelijk beeld werd gegeven van hetgeen in het afgeloopen jaar de revue heeft gepas seerd. Uit dit verslag bleek overduidelijk, dat het leven der vereenigingen in orga nisch verband van zeer groot belang is te achten. Het Streekverband „Bloembollen streek" telt thans niet minder dan ruim 70.000 verzekerden. De beschrijvingsbrief voor de Alg. Verg. te Utrecht werd door den voorzitter der Federatie toegelicht. Op enkele punten werd nader de aandacht gevestigd. Na nog verschillende punten van Inter nen aard besproken te hebben sloot de voorzitter deze goe'd geslaagde vergadering met een woord van dank. KENT GIJ UW LAND? Unieke Nederlandsche natuurfilm. Woensdag 3 April 's avonds te 8 uiur zal in de groote zaal van het Schuttershof een unieke Nederlandeche Natuurfilm vertoond worden, die de typische schoon heden van ons land zal laten zien. Deze film is een unicum en is uitsluitend be doeld voor eigen land propaganda te ma ken. Het is dius wel een zeer vaderiand>- sohe film. Overal waar dit „Stedenplan" vertoond wend, is het door een zeer goede pers ont vangen en waren de zalen geheel gevuld. Het doel an deze film is vooral te bevor deren, diat de stadsmonsch in de vacantie naar buiten gaat en de buitemmensdh naar de stad. Zeer aantrekkelijk worden de bij zonderheden van stad en land naar voren gebracht en deze film bevordert ongetwij feld de 'bevordering van het vreemdeling- verkeer in eigen land. Alle Leidenaars (oprechte Nederlanders) zullen deze film ongetwijfeld willen zien, waarin dius Nederlandi's ongerept natuur schoon en stedenschoon op schitterende wijze naar voren worden gebracht. De eenige goede manier de a.s. zomervacantie voor te bereiden en uw vacantieverblijf op te sporen. Door H. M. de Koningin werd toestem ming verleend verschillende opnamen te mogen maken van het Koninklijk Paleis op 't Loo. Oud-minister prof. dr. ir. Ge- lissen, dr. W. L. Groene veld-Meijer, Re vee rings commissaris by de Algem. Ned. Ver. v. Vreemde lingverkeer te 's-Gravenhage, de A.N.V.V. betoonden hun warme belang stelling en sympathie over de totstandko ming van deze film. Een film tintelend van levensvreugde o.a. kostelijke bezoeken aan Amsterdam, Bergen, Zaanstreek, Volendam, Utredht, Amersfoort, Staphorst, Giethoorn, Veluwe, Twente, Den Bosdh, Middelburg, Veere, Limburg enz. enz. Wij verwijzen u verder naar de adver tentie in dit blad.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2