Avontuur Venezuela. De luchtbeschermingsdienst gaf verschillende demonstraties voor H. M. de Koningin tijdens Haar bezoek aan R dam. Het blusschingswerk bij een door een brandbom getroffen gebouwtje Een Britsche bommenwerper is Donderdag boven Pernis door Nederlandsche jachtvliegtuigen neer geschoten. Vier der vijf inzittenden brachten er het leven af en werden geïnterneerd Het wrak van het toestel, dat geheel verbrandde Aan den bekenden teekenaar en illustrator W. C. Georg Rueter is op zijn verzoek eervol ontslag verleend els lector aan de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam Vijfentwintig personen werden gedood en zeventien gewond, toen een vrachtauto met Mexicaansche fruitplukkers op weg naar de boomgaarden te McAHen in Texas door een trein gegrepen en vermorzeld werd Op de plaats van de ramp, kort nadat deze plaats vond Een society-huwelijk. In Bennebroek had Donderdag de inzegening plaats van het huwelijk van graaf John Chichester, persattaché van de Britsche legatie in den Haag en freule Ursula von Pannwitz Het bruidspaar verlaat de kerk na de plechtigheid H M. de Koningin bracht Donderdag een bezoek aan Rotterdam De vorstin arriveert aan het stadhuis, waar Zij verwelkomd werd door burgemeester mr P. Oud In het gemeentemuseum te den Haag zal gedurende de maanden April en Me> een tentoonstelling worden gehouden van werken van een aantal stillevenschilders van heden FEUILLETON In Naar het Amerikaanscb van R. HARDING DAVIS. '.Nadruk verboden). 37) Ze zetten de steenen Weer voor de ope ning, maar zoo dat er breede openingen bleven waardoor frissche lucht en zonlicht konden binnendringen en gingen toen naar Roddy's huis terug. De openingén tusschen de steenen hadden ze losjes met wingerd ranken bedekt. Thuis vonden ze Vicente op hen wach ten, die belangrijk nieuws bracht. De aan hangers van Kolonel Vega verzamelden zich in de buurt van Porto Cabello en de re geering begreep heel goed dat Vega zich spoedig by hen zou voegen om het spelle tje te laten beginnen. Maar hij was nog niet gevangen genomen, omdat de regee ring hem tegelijk wilde arresteeren met al len die met hem de stad zouden verlaten. Het huis van Vega werd door de politie be waakt en zijn gangen werden nauwkeurig nagegaan. Het leek bijna onmogelijk dat hij zou ontsnappen op het oogenblik dat de regeering wilde toeslaan. En tegelijkertijd, vertelde de dokter verder, zijn wij gereed. Als Vega zijn troe pen kan bereiken en een opmarsch naar de stad zou beginne, breekt hier een opstand ten gunste van Rojas uit. Als we Rojas kon den bevrijden en als het volk hem ziet, kan niets Alvarez meer redden. Alvarez weet dat even goed als wij. Maar het is on mogelijk om het fort van San Carlos in handen te krijgen «zonder artillerie. We kunnen de stad innemen, we kunnen ons van de kazernes, van de douane meester maken, maar van San Carlos niet. Maar er is nog een grooter gevaar. Alvarez, die weet dat onze partij zonder Rojas direct uiteen zou vallen, zal hem misschien bij het uitbreken van den opstand laten doodschie ten. Roddy vroeg Vicente, of hij als dokter dacht dat Rojas sterk genoeg zou zijn om een veldtocht te leiden. Neen, verklaarde Vicente, dat kan hij niet, maar dat hoeft ook niet. Als hij zich maar vertoont, is er geen veldtocht noo- dig. Zelfs de regeeringstroepen zouden naar hem overloopen. Maar, voegde hij er bij met een zucht, waartoe dient het om over het onmogelijke te praten? De troepen, die San Carlo verdedigen, zullen Alvaree trouw blijven. Hy heeft daar alleen mannen van zijn eigen plantages geplaatst; hij heeft ze koninklijk betaald. En ze hebben nog an dere redenen om liever te sterven dan zich over te geven. Ze hebben zich in Porto Ca bello schandelijk gedragen. Bovendien kent iedereen hun wreedheid tegen de politieke gevangenen en zij begrijpen dat zij niet op genade behoeven te rekenen. Zij zullen vechten, niet om San Carlos te bescher men, maar om hun eigen leven. Vicente maakte zoo'n volkomen betrouw baren indruk, dat Roddy hem hun plan zou hebben verteld als zoowel Peter als Mc. Kildrick hem niet op het hart hadden ge drukt dat niemand het geheim van de tunnel mocht weten vóór het laatste oogen blik. Den volgenden morgen bracht Sam Cold- well, begeleid door Mc. Kildrick, een offi cieel bezoek aan den vuurtoren. Toen hij alles geinspecteerd had, ging hij terug naar het stuurhuisje van de sleepboot, die hem over de haven gebracht had en zond iemand om Roddy te halen. Roddy kwam bij hem in zijn werkkleeren, die bovendien nog ge heel bedekt waren met modder uit de ha ven. Coldwell, in zijn koele linnen pak met een keurigen panama op, grinnikte verge noegd, toen hij het contrast tusschen hen beiden opmerkte. Hij kon Roddy niet goed uitstaan en Roddy behandelde hem met openlijke, brutale vijandigheid. Ze waren ongeveer even oud en kenden elkaar al ja ren, maar ze hadden altijd op voet van oorlog gestaan. Roddy had, als zoon van den president van de maatschappij, alle "mo gelijke kansen gehad om het feit, dat hij er niet in geslaagd was de maatschappij van dienst te zijn, maar omdat hij geen moei te had gedaan om een „vette baan" machtig te worden, dat Coldwell hem minachtte en hem met geringschatting behandelde. Roddy, van zijn kant, beschouwde Cold well als de man, die het vuile werk voor de onderneming opknapte en koesterde al lerminst gevoelens van hoogachting voor hem. Ik heb hier een telegram van je va der, Roddy: ,,zeg Forrester jouw bevelen te gehoorzamen of den dienst van de maat schappij verlaten. Indien weigert geef hem geld voor terugreis en een maand sala ris". Na een korte stilte zei Roddy Ik ver onderstel, dat dat een antwoord is op een telegram van jou. Juist. Ik heb je vader meegedeeld, dat je weigerde te doen wat Ik zei en dat ik uit betrouwabe bron wist dat je de maat schappij tegenwerkt. Wat jij als particulier doet, is niet heel belangrijk, zei hij uit de hoogte, maar aangezien je je vaders zoon bent, schijnen ze er hier wel rekening mee te houden. Dus moet je uitscheiden met ons dwars te zitten og anders ophoepelen. Wat kies je? Voordat je antwoord geeft moet je je er goed rekenschap van geven, dat het hoofdkwartier op 't oogenblik allesbehalve over je te spreken is. Toen je vader hoor de dat jij ruzie had met Vega om Alvarez, die ons bestolen heeft, te verdedigen, was hij razend. Voor zoover ik weet ben je van hem afhankelijk en al heb ik er niets mee te maken geef ik je toch den raad Zooals je met je gewone bescheiden heid opmerkt, viel Roddy hem in de rede, heb jij er inderdaad niets mee te maken. Maar het is natuurlijk juist dat ik geen geld van de maatschappij kan aannemen en haar tegelijk tegenwerken, al was wat je mijn tegenwerking noemt, al begonnen, voordat ik wist, dat het op de één of an dere manier niet met de belangen van de maatschappij strookte. Roddy begon peinzend zijn natte, bemod- derde mouwen naar beneden te stroopen. De geloof, dat ik dan nou maar met een den dienst opzeg, zei hij. Dat was heelemaal niet wat Coldwell verwacht of begeerd had. Roddy was niet vara belang als employé van de maat schappij, maar wat hij persoonlijk uitvoer de en waar Vega zoo geweldig opgewon den over was, scheen dat wel te zijn. Sam Coldwell was buitengewoon verlangend om te weten wat het was. Hij had genoeg genoten van zijn triomf en vond nu het oogenblik gekomen om een meer verzoe nenden toon aan te slaan. Het hoeft niet zoo hals over kop, zei hij animeerend. Denk er eerst nog eens over. Roddy maakte aanstalten om het stuur huisje te verlaten. Ik heb er voldoende over nagedacht! Coldwell was overtuigd dat Roddy niet geloofde, dat het zijn vader ernst was. Maar Coldwell had opdracht om aan Rod- d> uitdrukkelijk mee te deelen, dat als hij doorging met zijn vader opzettelijk te dwarsboomen, hij niet moest verwachten, dat hij nog een roode duit van mr. Forres ter zou krijgen. Toen Roddy hardnekkig bleef zwijgen, verklaarde Sam dat er dan niets anders op zat dan dat hij hem een maand salaris gaf en zijn passage-biljet naar New-York. Ik ben niet van plan naar huis te gaan, antwoordde Roddy, en ik wil geen geld hebben waar ik niet voor gewerkt heb. Je moet niet denken, dat de maat schappij mij ontslaat, voegde hij er grinne- kend bij, of ik een keukenmeid ben. Ik ont sla de maatschappij. Wil je daar alsjeblieft nota van nemen? Denk er goed om, dat je op geen cent meer van je vader hoeft te rekenen, waar schuwde Sam. Roddy kwam terug en zei op ernstigen toon, terwijl hij met zijn uitgestrekten wijs vinger de woorden kracht bijzette: Sam, ik verzeker je, dat vader het mis heeft. En jij ook, al ben je duizendmaal de politieke slimmeling van de affaire. Jul lie wedden allebei op het verkeerde paard. Als die opstand van jullie uitbreekt, kon het zaakje nog wel eens anders uitpakken dan jij vermoedt! (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 12