VOOR ONZE ZIEKEN. Laatste Berichten Burgerlijke Stand ZATERDAG 23 MAART 1940 DE I.Ein.SDHE C^HRANT EERSTF Ri.AD - PAG. 3 Bioscopen Lidt> „GOODBYE, MR. CHIPS!" Al weken, ja maanden lang hebben we bijzonderheden moeten hooren over „Good bye, mr. Chips!" Dit is de film, waarvan Amerika's groot ste en invloedrijkste „columnist", Alexan der Woolcott, eenvoudig categorisch neer schreef: „Dit is de beste film, die ik ooit gezien heb". De schrijver van het gelijknamige we reldberoemd geworden boek over den En- gelschen dorpsschoolmeester James Hilton, verklaarde toen hij de film gezien had spor tief: „De film is beter dan mijn eigen boek". Robert Donat heeft hier en daarover zijn tientallen critici het eens een monu ment gesticht voor een der meest meeslee- pende creaties van alle tijden. Van deze Metro Goldwyn Mayer-film was gezegd, dat zij zonder twijfel den prijs van de beste film van het jaar zou krijgen en deze voorspelling was niet ver van de waarheid. Het Lido-theater heeft met de keuze van dit superbe en magnifieke filmwerk een uitstekend Paaschprogramma en de direc tie zal er ongetwijfeld succes van oogsten. „Goodbye, mr. Chips!" heeft als een storm de wereld voortgesleept en Robert Donat, bekend uit het fantastische succes van „De Citadel", speelt hier inderdaad zijn meesterrol. Het is een film, zoo aan doenlijk, zoo warm-menschelijk, zoo innig- verheugend in haar groote lijn en treffend détail, dat men haar zal aanschouwen met een traan in het oog én een glimlach op de lippen. De film brengt het verhaal van een leer- aar aan een Engelsche kostschool, waar tal van sterren uit Engeland's veelzijdig maat schappelijk leven hun eerste opleiding ge noten. Robert Donat is die leeraar Chipping en angstvallig, gelijk de nieuwbakken leerlin gen, maakt hij als „stinkerd" kennis met de school, waar de jongens voor een joy euze entree zorgen. Dat ging er geducht van langs en niet zonder moeite weet de droogstoppelige Chipping langzamerhand de harten van collega's en leerlingen* te winnen en dan zien we hem leven met de honderden leerlingen, die geslachten lang „zijn jongens" blijven, waarbij de eersten hun kinderen en kleinkinderen eveneens onder zijn leiding stellen. Wij zien hem als den leeraar, die gepas seerd wordt voor de functie van onderdi recteur, omdat hij niet gemist kan worden voor de Latijnsche les, wij zien hem afge dankt als leeraar wegens ouderdom, maar wij zien hem ook weer terug èn nog wel als directeur, wönneer de oorlog van 1914- 1918 den toenmaligen directeur eveneens onder de wapenen riep. En als stokoude man verrichtte mr. Chips zijn taak, bewon derd door talrijk velen en zoo eindigt de film met een laatst vaarwel van den laat ste der drie geslachten Colley, die met aan doening in zijn stem de slotwoorden spreekt „Good bye, mr. Chips!" Robert Donat heeft een wonderlijke cre atie gegeven van dezen mr. Chips en hij geeft daarbij den toeschouwer zulk een heel bijzondere en juisten kijk op het echte schoolmeesterschap, dat wij deze film van harte kunnen aanbevelen. Haast Robert Donat treedt als hoofdrol vertolkster nog op een nieuwe creatie: Green Garson, wier rol jammer genoeg te klein is, maar daarom niet minder verdien stelijk. Het voorprogramma is deze week ook uitermate goed verzorgd, zoodat de talrijke toeschouwers dankbaar gestemd het theater verlieten. Luxor. KOUWE DRUKTE. Luxor heeft voor de Paaschdagen den bekenden Engelschen komiek George Formby geëngageerd om het publiek de goede gave van den gullen lach te schen ken. Formby wij kennen hem in Lei den wel. want hij heeft zoolang „in de lucht" gezeten! is bij uitstek geschikt, om alle Maartsche buien te verdrijven en de zon van den schaterlach te doen door breken. In de film „Kouwe drukte" begint onze George als assistent van een kunstfoto graaf, maar een succes is hij niet. Hij vindt er niets aan, de menschen te fotografeeren als ze weten, dat 't oog van de camera op hen gericht is, en daarom heeft hij een klein toestelletje uitgevon den. Hij kan dit apparaatje in zijn dasje verbergen en zoodoende de menschen fo tografeeren als ze er niét op verdacht zijn. Zoo'n apparaat is goud waard, maar brengt een man als George Formby on herroepelijk in de gekste verwikkelingen. Omwille van die verwikkelingen, welke elkander in Amerikaansch tempo opvolgen, heet de film ongetwijfeld „Drukte". Het koude element wordt voornamelijk ge vormd door zijn meisje Judy; niet omdat zij zoo koel zou zijn, maar omdat zij schaatsenrijdster van beroep is en optreedt in een „ijsrevue". Zoo komt het, dat George zich ook wel eens op glad ijs waagt en dan een zeer rare schaats rijdt. Zijn schaatsen en zijn dasje brengen hem in de grootste moeilijkheden. Hij maakt kiekjes van personen, die absoluut niet gefotogra feerd wenschen te worden en biedt die aan de kranten aan, die zoo gaat dat in Amerika -♦-juist verzot zijn op dergelijke foto's. Zoo komt hij ondanks zijn fabel achtige onhandigheid toch in dienst van de krant en verschaft hij waardevolle foto's. Vermomd als sch°Msr echter in een ijs hockey-wedsi rijd, waarbij geen persfoto graaf tegenwoordig mocht zijn, maakt het dasje verscheidene kieken, terwijl zijn eigenaar zich in groote benauwheden be vindt. Hoe zoudt u zich voelen als u op een paar gladde schaatsen stond te glibberen temidden van woest aanstormende ijs- hockey-kerels? Maar als u op uw fauteuil zit en u ziet George Formby in de klem, vindt u het buitengewoon grappig! De geschiedenis is overigens niet na te vertellen, maar het spreekt vanzelf, dat bij alle scheeve schaatsen, welke de filmko miek rijdt, hij tenslotte toch regelrecht op het „happy end" weet aan te stevenen. Vóór de pauze zien wij Jackie Cooper en Freddie Bartholomew als „Twee pientere jongens". Het gaat er in deze film ook Amerikaansch naar toe. De Amerikaan- sche zakenlui kennen geen scrupules, als zij iets in hun bezit willen hebben, maar tegen deze twee pientere jongens zijn zij niet opgewassen. Het is een spannende film met een bevredigend slot, alles overgoten met petroleum. Het programma wordt met een teeken film (met een moraal) en met een journaal op gelukkige wijze aangevuld. Casino DE ROOS VAN WASHINGTON SQUARE 'n Buitengewoon Paaschprogramma deze week. Twee aantrekkelijke films en een actief journaal, waarin o.m. zijn opgeno men, het bezoek van Sumner Welles aan Europa, de Nederlandsche ambulance naar Finland en aansluitend daarop het werk der vrijwillige Nederlandsche „Lotta's" in Amsterdam. Voor de pauze kunnen we Charlie Chan bewonderen om zijn speurders talenten en om zijn fijnen humor. Met medewerking van zijn populairen zoon nummer twee, lost hij een moord op, waarvoor een ander persoon onschuldig gevangen zat. De span ning blijft er tot het einde in, terwijl de ontknooping weer zóó verrassend is, als we van dergelijke films gewend zijn. Na de pauze draait de bekoorlijke revue film „De Roos van Washington Square", boeiend door de vele afwisselingen, doch vooral door de goede songs, gezongen door 'All Jolson en Alice Faye. Het scenario, dat in deze film verwerkt is, speelt tusschen twee artisten, die opgang hebben weten te maken. Bart Clinton (Tyrone Power), een goedhartige jongen, is door financieele moeilijkheden in handen geraakt van de „zware jongens" en is hierdoor geheel af hankelijk van „De Linke". Na een ont moeting met Rose Sargent (Alice Faye), die met All Jolson al zingend het hart van het publiek heeft weten te veroveren, worden zij op elkaar verliefd, waarbij Bart op allerlei manieren tracht weer een fat soenlijk mensch te worden. Hij wordt hierbij daper terzijde gestaan door zijn vrouw, die hem steunt met haar liefde. Ze zijn op den goeden weg en hebben den strijd bijna gewonnen, als er plotseling weer groote moeilijkheden voor Bart op duiken. Hier faalt hij helaas en ondanks zijn goede voornemens, wordt hij bij zijn laatste karweitje voor de Linke gesnapt. Aantrekkelijk in deze geschiedenis is voor al het lied van Rose over „My Man". En al moet Bart voor vijf jaren naar huize „Sing-Sing", het is een troost voor hem, te weten, dat Rose op hem zal wachten. In gezelschap van „Charlie Chan in de moordkamer" biedt dit Paaschprogramma een zeer amusanten avond. Rex T BEGON IN CHINA. ,,'t Begon in China" is niet een avontu renfilm uit China, zooals men wellicht bij het zien van dezen titel zou denken, maar een beeld van den concurrentiestrijd tus schen eenige filmmaatschappijen. De hoofdrollen worden hier vertolkt door Clark Gable en Myrna Loy. Clark Gable is de filmoperateur van de Unioji Film Mij. Hy is een handige jongen, trekt zelf een luchtafweerkanon af in een Chineesche stad om materiaal te hebben voor een op name, maar niet dan nadat hy zijn concur renten tevoren had uitgeschakeld. Boven dien, om „copie" te hebben, zet hij zelf vliegtuigongelukken in elkaar en dat zet kwaad bloed bij zijn concurrenten, zoodat zij besluiten ook iets te doen. Er wordt een vliegtuig gecharterd, waarbij de zuster van een in de oerwouden vermisten vlieger als bestuurster optreedt. Zij moet de brengster zijn van een choleraserum en de verschil lende operateurs willen daarvan een ex clusieve opname maken. Evenwel, Clark Gable verschijnt op het laatste oogenblik in een Roode Kruis-auto op het vliegveld, doch zijn auto veroorzaakt een botsing met de machine, waarop hij de bestuurder redt, maar tevens, nadat hij uitstekende opnamen gemaakt heeft, verneemt, dat het slechts een gefingeerde geschiedenis is. Deze en nog meerdere opnamen zijn in- tusschen wel in staat voor de noodige actie te zorgen. Dat is vooral het geval met de opnamen in de oerwouden, wanneer zij op zoek gaan naar den vermisten broer van het meisje. Voor de pauze draait een aardig sterio- filmpje, waarvoor gekleurde brillen worden beschikbaar gesteld. De eerste groote film is aan den luchtigen, vroolijken kant, in overeenstemming met de naderende lente. De held van deze week is Joe Brown, de man met de groote sla-bek, de man met meer goedhartigheid dan hersens, die zich in allerlei dwaze avonturen steekt, maar toch op z'n pootjes terecht komt. In de hoofdfilm van deze week is hy „De vlie gende zot" ofwel een man, die op de zotste manier vliegt. Wie de geschiedenis van Joe Brown en als Elmer Lane wil kennen, hij ga naar Rex. Trianon LAUREL EN HARDY IN HET VREEMDELINGEN-LEGIOEN. Stan en 0111e, die een tydje elkaar niet aangekeken hebben, zijn weer dikke maat jes geworden cn hebben de wereld ver blijd met een ongelooflijk-gek verhaal: hun opname in het vreamdtelingen-legioen. De aanleiding tot dezen stap van een desperado is de liefde-zonder-hoop, die Ollie heeft opgevat voor een Parijsche jon gedame, die reeds stevig getrouwd blijkt te zijn. Deze film is geen verheerlijking van mi litaire discipline; Stan en Ollie hebben in 't geheel geen ontzag voor militaire para dies en goud-gekraagde officieren klappen zij eens vriendelijk en hartelijk op de schouder. Maar die amicaliteit loopt toch verkeerd af, want, alszij op een goeden dag, na een berg kattekwaad te hebben uitgehaald, zich vergrijpen aan de sigaren van den generaal, dient volgens dezen, het levensboek van de beide soldaten te worden afgesloten. Het doodvonnis wordt get eekend en de jacht op duo begint. De dwaasheden, tot nu toe verkocht of kosteloos uitgedeeld, zijn nog slechts een voorpretje geweest van het festijn, dat nu volgt. De toeschouwers hebben gejubeld, toen het tweetal door den geheimen gang kroop, in een slaapkamer terecht kwam en, ofschoon nagezet door het geheele gar nizoen, rustig achter hun jachthonden aan wandelden. Dat begon hen echter te ver velen; zij klauterden in een vliegtuig en toen openden zij vanuit de lucht een wilde warrel-jacht op het garnizoen, dat als een leger van vlooien uiit elkaar sprong onder de drieste aanvallen van de beide vluch telingen, die zelf echter in namelooze angst verkeerden. Het was voor eerst, dat zij een vliegtuig bestuurdenHet is een zie lig slot; Ollie valt te pletter en zijn zieltje rijst op in ijle nevel-contouren. Maar hy wordt onmiddellijk gereïncarneerd in een paard en zoo blijven de vrienden toch vereend. De film voor de pauze draagt een veel ernstiger karakter. „Heerschers der zes" branigt den strijd tusschen zeil- en stoom schepen in het middi&n der vorige eeuw in beeld. Als men ziet met welke nietige boo ten onze voorvaderen de zee bevaren en stormen doorstaan hebben, krijgt men eer bied voor dit pionierswerk. Geen wonder, dat dit stoere filmwerk eerbiedig aan de geheele koopvaardijvloot der wereld is opgedragen. Fotografisch is de film heel goed, prach tige zee-opnamen en opnamen van zeil schepen zijn te bewonderen. Douglas Fair banks Jr. zet de traditie van zijn overleden vader voort Het zeer geslaagde Paasch-programtma wordt bovendien nog opgevroolykt met een Popeye-teckcnfilm. Popeye is in dit filmpje, waarin hij een stevige tuk doet, op zijn allerbest. Binnenland DIEFSTAL EN HELING VAN MILITAIRE GOEDEREN. De recherche te Groningen is een dief stal van militaire goederen op het spoor ge komen, welke door een rijkswerkman op het kazerneterrein te Groningen ten na- deele van het Rijk is gepleegd. Deze werkman, de 57-jarige A. H. uit Groningen, is gearresteerd. Verder zijn aan gehouden de 38-jarige expediteur G. H., die de goederen vervoerde en bovendien een kleinigheid van het gestolen materiaal als belooning ontving, en de gebroeders W. uit Groningen, die de goederen ver beneden de waarde hebben gekocht. Laatstgenoemden trachtten de politie op een dwaalspoor te brengen door het noe men van een verkoerden naam. Meer dan tweehonderd kilogram prikkel draad, dat op het kazerneterrein lag opge slagen, is ontvreemd, alsmede een partij golfplaten en een partij nieuw touw. Dief en helers zijn opgesloten in het hoofdbureau van politie en worden Dins dag ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. HERDENKING 900-JARIG BESTAAN VAN GRONINGEN. Er heeft zich, zooals men weet, in Gro ningen een comité gevormd ter herdenking van het 900-jarig bestaan der stad, welke veel ouder is, maar die pas in het licht der historie treedt door een document van 1040. Het comité zal trachten dc noodige gel den bijeen te krijgen voor het aanbrengen van een steencn frontispice aan het stad huis. Deze gevel werd inderty'd door ge brek aan geldmiddelen in hout uitgevoerd. Verder staan op het programma: onthul ling van de gerestaureerde poort van het oude Prinsenhof, de aanbieding van drie beelden, ter versiering van den hoofdin gang van den Martinitoren, een tentoonstel ling van foto's, gravures, kaarten en andere documenten, welke een beeld geven van oud-Groningen en de uitvoering van oude volksdansen op de Groote Markt. Buitenland HET NIEUWE FRANSCHE KABINET. Britsche persstemmen. LONDEN, 23 Maart. (A. N. P.). De vorming van het kabinet-Reynaud wordt door de Engelsche bladen met voldoening begroet en beschouwd als weer te geven den wil van Frankrijk, den oorlog zoo krachtig mogelijk voort te zetten. Een- slemmig wordt hulde betuigd aan de per soon van Paul Reynaud. De „Times" schrijft, dat de politiek van Frankrijk on gewijzigd blijft en dat de Britsche minis ters vertrouwen zullen stellen in den nieu wen premier, die voor hen geen onbekende is. Het doel, dat Frankrijk zich gesteld heeft, aldus de „Daily Telegraph", is dat der geallieerden: de stoutmoedigheid drij ven tot de grens, het initiatief nemen en behouden en den vijand vóór zijn. Het blad herinnert aan de vele kabinetswijzigingen in den vorigen oorlog, hetgeen geen af breuk heeft gedaan aan het eindresultaat. Het spreekt de hoop uit, dat Frankrijk een nieuwen „tijger" gevonden heeft of zal vin den voor de overwinning, want in Frank rijk telt op het oogenblik alleen de oorlog. Met voldoening wordt ten slotte geconsta teerd, dat Daladier de portefeuille van na tionale verdediging behouden heeft, waar hij zich zoo buitengewoon verdienstelijk heeft gemaakt. Uit de Fransche pers. PARIJS, 23 Maart (A. N. P.). De Fransche bladen bevatten uitvoerige com mentaren op de regeeringsverklaring, de Kamerzitting en den kabinetsraad, en som mige organen maken bepaalden afgevaar digden er een verwijt van, niet voldoende er aan gedacht te hebben, dat Frankrijk se dert het begin van den oorlog zijn eerste minister-crisis beleefd heeft. De „Ordre" constateert, dat de taak van Paul Reynaud zwaar zal zijn, maar die van Clemenceau was het niet minder, toen hij in 1917 aan het bewind kwam, terwijl Duitschland ge loofde den oorlog gewonnen te hebben en hem integendeel verloor. Het resultaat der stemming over de mo tie van vertrouwen was als volgt: aantal uitgebrachte stemmen: 424, absolute meer derheid: 213, voor 268, tegen 156, blanco 111, drie afgevaardigden konden niet aan de stemming deelnemen en 12 waren afwe zig. LEIDEN. Geboren: Catharina Wilhelmina d. v. L de Jong en C. v. Dijk. Pieternella d. v. M. Onvlee en L. F. M. Honsbeek. Wil helmus Cornells z. v. Ph. Pouw en E. Petit. Cornells z. v. J. Hulsebosch en C. Spigt. Nicolaas z. v. J. Hulsebosch en C. Spigt. Overleden: E. Koek dr. 31 j. W. F. Francois wed. v. jhr. J. J. Roëll 81 j. L. Lasander wedn. 72 j. VERSTERKING DER ZWEEDSCHE NATIONALE DEFENSIE. STOCKHOLM, 23 Maart (ANP). Zweden is begonnen aan een groote actie tot versterking van zijn verdediging. Tot de nieuwe maatregelen, welke daartoe van daag gameid worden, bc-hooren 1. De benoeming van een nieuwen en jongeren opperbevelhebber in den peruoon, van den generaalmajoor Ivar HoLmquisL 2. Tiendiuizend dienstplichtigen, die nog geen militaire opleiding- hebben genoten worden opgeroepen om 150 dagen dienst te doen. 3. Sommige categorieën van die lichtingen 1937 en 1938 der dienstplichtigen voor de marine zyn opgeroepen. 4. De voorpost ven de Zweedsohe ver dediging in de Oostzee, het eiland Gotland, is krachtiger versterkt dan ooit in de ge- sohiedienis het geval was. 5. In het Noorden is het fort Boden, diat van vitaLe strategische batoekenis is, on langs geïnspecteerd door een gezelschap offiicieelie personen, die het „onneembaar" noemden. DE TORPEDEERING VAN DE „HEDDERNHEIM." KOPENHAGEN, 23 Maart (ANP). Naar heden vernomen wordt, heeft de commandant van de Britsche onderzeeboot, die het Duitsche s-s. „Hicddernheim" tot zinken heeft gebracht, dit vaartuig ge- ruimen tijd achtervolgd alvorens het aan te houden, omdat er zware zeeën waren en het mistig weer was en hij besefte, dat da bemanning weinig of geen kans op redding zou hebben, indien zij toen ge noodzaakt zou zijn geworden in de red dingbooten te gaan. De commandant van de duikboot heeft daarom gewacht, totdat de „HieddiernheiLm" dichter bij de Deen- sche kust was .gekomen. Wetende dat de bemanning bijna zieker veilig zou zijn, heeft de commandant daarop het Duitsche sohip opgevangen en de bemanning gelast in die sloepen te gaan. DE ZWARE VERLIEZEN DER DEENSCIIE SCHEEPVAART KOPENHAGEN, 23 Maart (A.N.P.) Bij den ondergang van zes Deensche schepen in enkele dagen tijds schrijft „Politiken": „Een gevoel van ontzetting verspreidt zich in alle lagen der bevolking bij het verne men van de vele verliezen aan scheepston- nage en menschenlevens. De thans vergane schepen droegen duidelijke kenteekenen van neutraliteit, zoodat geen duikbootkapi tein in twijfel kon verkeeren, dat het vreed zame koopvaardijschepen van het neutrale Denemarken waren. De voorschriften, wel ke hun gegeven waren, hebben zij opge volgd en zij hebben niet in konvooi gevaren. Het ministerie van buitenlandsche zaken dient al het mogelijke te doen om tot een bevredigende regeling met de beide oor logvoerende partijen te geraken. Het gaat hier in de eerste plaats om het leven van onze Deensche zeelieden, het gaat om onze scheepvaart en het gaat om den toevoer van levensmiddelen naar ons land". Het blad „National Tidende" schrijft: „De Deensche openbare mecning kan het doel van het tot zinken brengen dezer schepen niet inzien, daar zij even weinig Engeland kunnen benadeelen als Duitsch land bevoordeelen. Wij mogen aannemen, dat de Deensche regeering, zoodra deze ge vallen voldoende zijn opgehelderd, het al- lerscherpste protest laat hooren en regelin gen tracht te maken, welke een voortzetting van dergelijke verliezen aan levens van Deensche burgers en Deensch eigendom verhinderen". BEMANNING VAN DEENSCHE sa CHARROW" OMGEKOMEN. LONDEN. 23 Maart. (A. N. P.). Een Britsch oorlogsschip heeft heden op de Noordzee eenige vlotten «gevonden van het Deensche s.s. „Charkow". Dit schijnt er op te wijzen, dat de bemanning van-dit schip is omgekomen. Op een der vlotten bevond zich het lijk van een zeeman, doch van de andere leden der bemanning werd geen spoor ontdekt. Dit vlot werd aangetroffen op eenige mijlen buiten de Schotsche kust. Het lijk is vervoerd naar een stad in het Noord-Oosten van Schotland. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 7. Berlijn75 50 Parijs 3 96 Brussel 32 08 Zwitserland 42 24'/2 Kopenhagen 36 45 Stockholm 44.95 Oslo 42.85 New York1.88 Wij weten, dat „De Leidsche Courant" in zeer vele gezinnen 1 een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen. I En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen I huisvriend, hoe ongaarne ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten in een ziekenhuis f wordt verpleegd en het bezwaarlijk is, hem eiken dag „De Leidsche f Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, I huisgenooten van abonné's, die in een ziekenhuis (niet sanato- rium) worden verpleegd, lederen dag een exemplaar van ons blad i te doen toekomen, zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de abonné's, die van deze i gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den j naam van den patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3