JUiAcfieti g t<J7d fcyfri ?37a C37S1 ta/rf f37p1 ta7iöi fg7p} ta/pi H7(5i a/ri) tg7p) door Oom WIM. Paschen is voor ons 'n feest, dat spreekt en leert van Jezus' leven, Alsmee van opstaan uit 't graf, om waarheid van die leer te geven. Stemmen jub'len op dien dag, bezingen Jezus' glorie; Christ'nen aller landen, stammen, talen, vieren Zijn victorie: Houden Jezus voor Gods Zoon, en den Verlosser aller menschen, En buigen allen saam in 't stof en leggen need'rig hunne wenschen, Neder aan Zijn voet, want Hij alleen is machtig, groot en goed. Paaschvrede Verrijzen! Correspondentie Kees v. Zwieten, Langeraar. Ja vriendje, bij zoo'n wedstrijd heb ik heel wat te lezen en te verbeteren. Of ik onder dienst moet? Neen, daar sta ik boven, w. z. ik ben boven de jaren. Hoe bevalt jou het akkerwerk? Maar of je nu kun. doen wat je wilt, betwijfel ik. Je zus was ook niet mis, zeg. Zoo'n fietstochtje van Lan geraar naar Bergen, is lang niet min. Hoor ik nog eens wat van je? Dag Kees. Groet Vc.der en moeder, Cor, Jan en Jacob van me! Het versje laat ik ook plaatsen. Nog «ven geduld! Jacob v. Zwi ten,. Langeraar. Het schikt nogal Jacob! Je briefje was goed. Hoe bevalt je de hengelsport? Heb je wel eens wat gevangen of hebben de vischjes jou soms gevangen? Je kunt nooit weten. Als moe ze bakte, lustte ik ze ook wel. Ik had jou wel eens op buurmans ezel zien rijden. Dat zal 'n mooi gezicht ge weest zijn. Zoo'n kiekje wou ik van je hebben. Ik hoop het voor je broers, dat er vrede is, vóór ze loten moeten. En jij? Dag jor gen. Ik geef u allen de hand ten af scheid. Koos Wagenaar, Wassenaar. Dat briefje was voor jou doen a! heel aar dig. Ja, zusje schrijft beter, maar eer jij 12 jaar bent, schrijf jij zóó mooi, dat ik het je niet verbeteren zou. Let eens op! Beviel het in Medemblik zoo goed? Wel, dat zul je zeker in de groote vacantie weer naar opa en opoe willen. Als jij bakker bent, en ook zulke fijne tulbanden en an dere lekkernijen kunt maken, dan kom ik eens bij jou logeer en; ik houdt ook wel van een lekker taartje. Jongen wat heb jij al veel gezien. De zee; IJmuiden, het Noordzeekanaal, Utrecht, in den „Diesel" gezeten en dan in Medemblik gelogeerd geweest, het is me nog al niks, voor zoo'n klein manneke! Schrijf nog eens! Dag Koos; groet je ouders en zusje van me! Kinderen Hornan, S:. ssenheim Dank voor hartelijk briefje en bijdra gen. Alles wordt geplaatst. Zie in dit num mer. De rest volgt. Dat kleine zusje maak ik mijn compliment, al was het alleen maar vcor haar goede wil. Zij zal- later mij trouw helpen en zoo zullen we hopen nog veel mcois van haar te mogen lezen. Dag jon gens! Wederkeerig „zalig Paschen" en pret tige vacantie en veel groeten voor pa en moe! Pietje Janson, Leiden. De verjaardag is ingeboekt. Den 29en dezer ben ik in den geest bij je. Als je goed leert en nog een paar jaartjes ouder bent, moet je eens probeer en, iets moois voor ons Ht tkje te maken. Maar.... het zal niet bijzonder meevallen, vrees ik. Dag Pietje! Groet je ouders van me! Martin Sep, Z'woude. Als jij wil priester worden, .dan moet je goed lee- ren, goed gehoorzamen en veel bidden en dan.... als je het zoover gebracht hebt, dan kom ik jou feliciteeren, wil zeggen, als ik dan nog loopen kan of nog beter, als ik dan nog in het land der levenden zijn zal, wat ik betwijfel. Dag Sep! Ik wensch u allen een Zalig Paaschfeest. En dan de hand voor u allen. Hierbij zullen we het laten. De volgende week gaan we door. En nu ik wensch al mijn neefjes en nichtjes en al de vaders en moeders, de broers en zusjes en verdere familie een „Zalig Paaschfeest" en de schoolgaande jeugd een „Prettige Vacantie". Oom WIM. U vraagt 1. Wat beteekent een S. O. S.-bericht? 2. Wanneer leefde en stierf de H. Theo- door? 3. En wanneer leefde en stierf de H. Ma thilda? 4. Iemand noemde een pop, die in een auto hing „mascotte". Waarom dat zoo? 5. Wat is een manége? 6. Ik las in de krant, de mimiek van den tooneelspeler, was buitengewoon. 'Wat is mimiek? Wij antwoorden 1. S. O. S. bet. save our souls, w. z. redt je ziel; is een scheepsterm; waarschuwings- sein. 2. De H. Theodoor was soldaat. Stierf als martelaar in 306. De andere Heilige onder dien naam stierf in 376 (was abt). 3. De H. Mathilda was keizerin en gema lin van den Duitschen Keizer Hendrik I, stierf in 968. 4. Een mascotte is een soort talisman; een ding dat geluk aanbrengen moet, wat natuurlijk onzin is. Wij „Roomschen" lachen met dergelijke prullen. 5. Een manége bet. rijschool; een gebouw, waar gelegenheid gegeven wordt om paard te rijden niet alleen, maar vooral om te leeren paardrijden. 6. Mimiek is gebarenspel, dus de uitdruk king voor gemoedstoestand door gelaats uitdrukking en gebaren. door? „Moeder, ik ga even weg", riep Luus van Someren tot haar moeder, terwijl ze in den gang haar mantel omdeed. „Goed kind, ga je „biechten?" Welnee, waar is dat goed voor, was 't onverschillige antwoord. Moeder zuchtte, 't was nu al de derde keer dat Luus haar Paschen niet hield. Hoe kwam 't toch dat haar meisje de laatste jaren zoo onverschillig was. Och ja ze wist 't wel, sinds Luus op dat kantoor was in de stad, en dan die omgang met dat meisje, niet eens katholiek. Doch in haar hart woelde de wroeging. Ze had haar niet moeten laten gaan, ze had er sterker tegen in moeten gaan. Geld verdienen was toen haar eenigste gedachte geweest, over haar ziel had ze niet gedacht. Ze was veranderd in die drie jaren. De dood van haar man, de langdurige zieale van haar jongste kind, dat alles bij elkaar had van de eenmaal zoo trotsche vrouw een wrak gemaakt, dat niet in staat was tegen de stroomen des levens op te roeien. Snikkend viel ze op haar knieën voor 't H. Hartbeeld, en zocht daar kracht en troost voor al dat zielsverdriet. Getroost stond ze op en ging naar 't ziekbed van haar kind, de zesjarige Hans. „Moedertje hebt U geschreid?" „Welnee, lieve jongen, waarom," zei ze zooveel mogelijk haar aandoening trach tend te verbergen. „Wel Moes" hield 't kind aan, maar ik weet wel waarom, hoor. Wil Lucie weer niet haar Paschen houden?" „Ja m'n jongen" zei ze snikkend. „Huil maar niet hoor Moes, dat zal ik wel aan O.L. Heertje vragen". Moeder ging weg, en dit voor zijn leeftijd veel te wijze kind, bad God het offer van zijn leven te nemen, als Lucie's ziel daar door gered werd. Onderwijl liep Lucie van Someren, in de stad, trachtent haar gedachten wat af te leiden. Vervelend ook dat Moeder, daar ieder jaar weer over begon. Moest ze toch zelf weten. Haar vriendinnen zouden haar uitlachen, als ze weer braaf naar de kerk ging. Niks hoor, allemaal larie, deed ze niet meer aan. „Hallo Luus waar loop jij over te pie keren", klonk eensklaps een stem naast haar. „Toe zeg laat me niet zoo schrikken asjeblieft", kwam Luus met een gedwon gen lach. „Nou maar, wat mankeert jou vandaag, anders ben je ook zoo bleu niet. Wat scheelt er aan, een standje gehad van Mamaatje, of was je weer niet braaf naar de kerk gegaan." Luus werd wrevelig en voor 't eerst van haar leven kreeg ze een hekel aan haar vriendin. „Och ja natuurlijk", zei ze onwillig, ,,'t oude liedje". „Nou adieu, je laat je niet op je kop zitten hoor". Luus ging 't huis binnen. Haar moeder kwam haar al tegemoet. O, Luus Hans moet bediend worden, hij is zoo naar". Luus holde naar het bedje van Hans. Juist sloeg 't kind de oogen op. „Lucie", fluisterde hij. De priester kwam, en Hans ontving voor 't eerst en voor 't laatst de H. Communie. Zijn gezichtje straalde. Snikkend stond Lucie aan 't ziekbed samen met Hans bad zij de Oefening sterfbed worden zou. 't Kind richtte zich op, en Luus strak aanziende zei hij „Lucie kan je nog bidden". Snikkend viel Luus op haar knieën en bad samen met Hans bad zij de Oefening van Berouw. Tevre. V. ging 't kind weer liggen en van dat oo0enblik af, werd de koorts minder en langzaam aan beterde hij weer. En nog diezelfde avond knielde Luus neer in de biechtstoel en viel een groote last van haar af. En op de blijde Paaschmorgen, toen alles jubelde om de verrezen Christus, knielde Luus met haar moeder aan de Communiebank en ontving daar 't Brood des Levens. En toen ze weer op haar plaats zat, sloeg ze haar oogen op naar 't tabernakel en zuchtte: „Mijn hart rust niet voor 't rust in U, mijn God". door ANNY v. DIEST Hoe nietig en klein staan we neder [gebogen Aan den voet van den berg, waar [Jezus vol pijn, Aan 't kruis daar nu hing We [staren, begrijpen niet Waarom. o waarom moest alles [dan zijn? O Jezus, vol naamloos geduld Boet Gij dan voor 'smenschen- zondenschuld? Vergeten is ons spel; verlaten ook [ons werken; Heel dicht bij Jezus willen wij nu zijn! Zoo gaarne zouden wij U willen troosten Verzachten, Jezus, Uw zoo wreede pijn. Geloofd, Verlosser, zij Uw heil'ge naam, Gij leedt voor allen, klein én groot [te zaam. Maar dan verrees Gij uit 't enge graf, Bracht ons de vreugde weer en heil'ge [vreê. En dankbaar zingen wij met [d'Eng'lenschaar Zoete, reine jubelzangen mee: Alleluja, 't is Paschen, heft het aan; In volle glorie is Jezus thans weer [opgestaan. De Droom van Clau-ilia gemalin van Pilatus (LEGENDE) door ANNY v. DIEST' Wat hevig lawaai pijnigt mijn oor; Wat toch beduidt dat gejoel, getier? Claudia krimpt ineen; vraagt haar [kamenier; „Vertel me de reden van 't gekrijsch, [dat ik hoor", 't Meisje, van Joodsehe afkomst [staat daar, „Vrouwe, mag ik u vertellen, [wat er geschied, O. luister naar mij; straf me niet, 't Is verschrikkelijk; helaas al te waar, Die Man, die zooveel wonderen deed, En altijd was voor iedereen zoo goed, Ach, hij staat daar beneden, gansch [bebloed, Nog is niet geleden al het leed. Hij staat daar voor uw heer gemaal; Gesold hebben de soldaten heel den nacht Met Hem. Maar wat nu wordt [verwacht. Het vonnis o, luister naar die taal Van het gepeupel! Nee, dat mag [niet zijn. „Aan het kruis met Hem"; schreeuwen zij „En niemand heeft er medelij!" Die Man, Hij kreunt reeds van felle pijn! 't Kind snikt: „Die Man, vol goedheid" „Wat zachte trekken sieren Zijn gelaat". „Ziet, hoe. hulpeloos Hij daar staat". „O, 't mag niet, dat Hij zooveel lijdt!" Zachtjes streelde Claudia 't kind [over 't haar. Ze troostte 't meisje en zei dan zacht: „Hij is goed; 'k droomde van Hem [van nacht, „Hij is rechtvaardig!" Kom help me [maar. Dan. zendt ze een boodschapper [naar haar man: „Vergrijp u niet aan dezen [rechtvaardige!" „Ik droomde zoo hevig terwille [van deez' goedaardige", „O besef uw taak, wend uw [invloed ten goede aan". Pilatus hij durfde 't volk niet [weerstreven; Gaf Jezus aan 't volk ten smaad en hoon. Kon niet verwerken de boodschap [hem aangeboón, Was bang en vreesde voor zijn [eigen leven. Claudia welk een hevige zielepijn, Werd u door uw echtgenoot aangedaan. Immer zou uw droom u voor [d'oogen staan. Uw harte steeds in diepe rouwe zijn. Paschen door Sisca Homan. Hoort de blijde klokketonen Beieren met zilveren klank, Aanzwellend in sterke accoorden Zingen ze heur lied van lof en diank. Hoort! ze zeggen ons: ,,'t is Paschen, Christus vei rees uit 't verzegeld graf, Vol glans en glorie vol schittering, Schudt Hij als Overwinnar de kluisters af. 't Paradijs werd voor ons geopend: 't Verlossingswerk werd volbracht. Christus hergeeft ons den schoonen hemel Waar eeuwige zaligheid ons wacht. Hoort de blijde klokkentonen Juub'len met zilveren klank, Ook wij juichen en zingen mede Brengen onzen Reddier lof en dank! Paasch bieren door Riekie Homan. O, kom toch eens kijken, Komen jullie gauw! Daar liggen mooie eitjes In rood en geel en blauw! Ze liggen zoo verscholen Hier in 't groene gras; 'k Wed dat een lief kaboutertje, Daar even hier nog was. Hij bracht die mooie eitjes, Zijn ze nu niet fijn? Wat zullen ze straks gepeld Lekker toch wel zijn. Moe zal er dan voor zorgen, Dat ieder krijgt zijn deel. Want. mochten we zelf kiezen, We kregen er licht te veel! En dan is 't pijn in 't buikje, O stel je nu eens voor! Neen, dat vind op den Paaschdag, Toch niemand prettig hoor! Zeg, komen jullie zoeken, Die eitjes rood, geel en blauw, Ze liggen op ons te wachten; Komt nu allen, maar komt gauw. ATTENTIE. Men vraagt mij, wie het tooneelstukje en het versje van Lente uit het vorig nummer schreef? Antwoord, het Blijspelletje was van Cor van Diest; Lente was van mij. Oom W i m. NIEUWE RAADSELS VAN Truus v. d. Geest. Voor de grooten. Verborgen plaatsnamen: 1. De agent zei: je mag niet bij iemand op de fiets rijden. 2. De bomen, die daar staan zijn geen eiken maar essen. 3. Heb je wel eens de kaken van een paard gezien? 4. Limonade en pils en fosco is lekker. 5. Veel toeristen gaan naar 't Berner- öberland. Voor de grooten. Verborgen namen van Rivieren: 1. De H. Lidwina leefde in Schiedam. 2. Is mama in de keuken? 3. Is de post er al? 4. Mijn zusje heet Katrijn. 5. Dat is een aartje naar zijn vaartje. Voor de kleinen: 1. Met k ben ik liets lekkers Met h zit geen kind graag. Met d droogt men zich af. Met z tracht hij het verlorene te vinden 2. Met 4 letters ben ik 100 jaar. Met een kop er aan, ben ik een ver scheurend dier. 3. Wat is het zwaarste een pond prui men of een pond veeren? De opl. niet opsturen. Deze geeft Truus de volgende week zelf. Oom W i m. De antwoorden der raadsels van Mies Versteeg v. d. vorige week waren: 1. 'n IJsbaan. 2. Een duizendpoot, die wintertenen heeft. 3. In bedsteden. 4. Als hij in slaap valt. 5. Een consul. 6. Een roman. 7. Appelmoes koken. 8. Met 'n spin. Haar leven hangt aan 'n zijden draadje. 9. 99 9/9. 10. Een kip, want die heeft altijd kip penvel. Wie zifn jarig Van 23 tot en met 29 Maart. Op 23 Maart. Ria de Winter, woonpl.?? Jantje Zandbergen, Haarl.weg 12, Oegst- geest. Nelly v. d- Meer, A 201, O.-Wetering. Willy Broekhuizen, Heerenw. 347, Lei- muiden. Jo Disseldorp E69, Oud-Ade. Antoon Fasel. Langebrug 32. Beb Ruitenbeek, Kampersteeg. Bertus Mulder, Watertje D 14, Z'Woude. Antoon v. Haastregt, Dorpsstr. D 76, Zoe- terwoude. Leo Warmerdam, 's Grav.weg 42, Voorhout Cor Verhoef, Boterdijk, Kwakel. Piet Vliet, D 37, H'Woude. Kees v. Zeggelen, Verl. Dorpsstr. 189, Warmond Tijsje Compier, H'Woude 108, Oegstgeest. Jantje v, d Voet, Boerh.str. 17, Voorhout. Steef Ammerlaan, Weip., Z'Woude. Jantje Haverkort. Dorpsstr. B 272, War mond. Op 24 Maart. Nellie Kraan, Veendermolen, Woubrugge. Lenie Goeman, Veenestr. 108 Leidschendam Quirinus v. d. Voort, Miening E 130, Zoe- terwoude Cornelis Padberg, Leeuwerikstr. 11. Marietje Ouwerkerk, Heerenstr. 72. Anke Edelaar, Oude Singel 66. Wim v. Brecht, Leidschendam. Catootje Straathof, D 34 Rijpwetering. Op 25 Maart. Atti Omtzigt. Wasstr. 21. Clasina v. d. Mey, Groenesteeg 49 B. Tonia v. d. Vlugt, Ter Aar C 77. Bep v. Tol, Hoogmade B 358. Jantje Vink, Wald. Pyrm.str. 30. Rietje en Lenie Annard, Haverz.lahn 1. Toosje van Leeuwen, Z.B. C 53, Z'Woude. Op 26 Maart. Joop van Kampen, A 450, H'Woude. Nelly Kroon, Haverstr. 46, N'Hout. Ina v.. d. Berk, Veldhorststr. 44, Lisse. Henk Veldhoven, Rijndijkstr. 75. Rietje Oosterhout, Oranjegr. 39. Bep Kouwenhoven, Langeraar. Truusje v. d. Akker, W.E. C 122 Z'Woude. Nico Kager, Doelenst. 9. Antoon Borst, Ringdijk 27, Nes a. d. Amstel Liza Jansen, Groenendijk A 204, H'Woude. Hannie Verstraten, Munnikenstr. 82. Antoon Borst, F. 98, Z'Woude. Op 27 Maart. Steven Fakkel, St. Jacobsgr. 1. Mechalina v. d. Kraan, N. Beestenmarkt 16 Johan v. Britsum, Zijlstr. 7. Willy Meyer, Cobetstr. 9. Joop v. Fulpen, Boskoop, Tuinstr. 79. Leo Bentvelzen, Garenmarkt 25. Kees v. Vliet, Emmal. 8, Alphen. Adriana v. d Meer, Woubrugge 177a. Janniè Guley, Kooip. 3. Bep Jaspersen, Dorpsstr. 143, Nootdorp. Betsie de Haas, Pickéstr. 50 Noordwijlc (b.) Nico de Vogel, Rijnstr. 142, H'Woude. Cornelis Sassen, Molenst. 24. Piet v. d. Hoorn, R'Veen B 351. Cor v. d. Bosch, Meerl. 5, Stompwijk. Op 28 Maart. Bep Kneppers, Hoefstr. 347, Bleijswijk. Nicolaas Warmerdam, Zilkerdw. 78E de Zilk. Alie v. d Hoorn, R'Veen B 351. Cor Borst, Hoofdstr. 14, Voorhout. Rikie v. d. Berg, Hoofdstr. 96, Voorhout. Op 29 Maart. Pietje Janson, Morschw. 7. Johan v. d Aart, Heerenw., Lisse. Nico Over de Vest, E 167, N.B. Z'Woude. Arie Vink, Voorstr. 127, Noordwijk (b.)« Frans Wensveen( Stompw.weg 59, Stomp wijk. Kees v. d. Poel, Oud-Ade E 59. Jo v. d. Winden, Rijnd. 31, Voorschoten. Kees Verhoeven, Hoogewoerd 130. Theo Krof, Heerenw. 230 N'Hout. Annie Ammerlaan, Weip. Z'Woude. Bertus Bierhuizen, Stompwijk. Ik feliciteer de jarigen. Wie der schoolgaande kinderen in deze lijst wil opgenomen worden, of bij het ver laten der school afgevoerd wenscht te wor den, schrijve minstens 14 dagen vóór den verjaardag. Zoo ook wie verandert van woonplaats, straat of huisnummer, of wie in de lijst een fout ontdekt. Nog eens zeg ik: „deze lijst is alleen en uitsluitend voor schoolgaande kinderen". Oom WIM.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 16