doetje qoed! Qemen^de^Befdchten Lijden vergt wilskracht BIOSCOPEN TE LEIDEN ZATERDAG 23 MAART 1940 DE LE'DSrHF. COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 MACHINIST DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD Bij het staticnsemplacement Roosendaal is gisteren de machinist Tekamp aldaar, toen hij langs de spoorbaan fietste door een uit de richting Breda naderenden trein ge grepen. Met een zeer ernstige hoofdwond werd hij langs de spoorbaan gevonden. Hij moet vrijwel op slag gedood zijn geweest. AUTO WAS IN DE EERSTE VERSNELLING BLIJVEN STAAN. Chauffeur raakte bekneld en overleed aan zijn verwondingen. Gistermiddag was de 62-jarige chauf feur G. Bras, wonende aan de Claes de Vrieselaan te R'dam bij een garage in de Jan van Vuchtstraat bezig met het op gang brengen van een vrachtauto. De wagen stond, zonder dat Bras dit wist, in de eer ste versnelling, zoodat hij, toen de motor aansloeg, plotseling vooruit reed, den chauffeur met zich meesleurend. De auto kwam tot stilstand tegen de pui van een winkel aan de overzijde van de straat Deze gevel werd ernstig bescha digd. De chauffeur kreeg een der wielen over het lichaam, waardoor hem de borst kas werd ingedrukt. In zorgwekkenden toestand werd hy naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar hij korten tijd later is overleden. ERNSTIGE AANRIJDING Bij het oversteken van den Rijksweg te Ede, welke voorrangsweg is, is gisteren avond de ongeveer 45-jarige bakker A. van Appel uit Ede door een militaire auto, wel ke hij niet zag, aangereden. De man liep hierbij een schedelbasisfractuur op en brak een been. In zeer zorgwekkenden toestand is hij naar het ziekenhuis te Arnhem ver voerd. OP HET SPREEKUUR VAN DEN DOKTER Diefstal van geld uit de handtaschjes van patiënten. Naar het „Utr. Nwsbl." verneemt, is bij de justitie een aanklacht ingediend tegen den Utrechtschen geneesheer J. D. K., die er van verdacht wordt gelden te hebben ontvreemd, welke aan zijn patiënten toe behoorden. Dit geld zou dan zijn weggeno men o.a. uit handtaschjes van damespatiën ten, die op het spreekuür van den dokter waren gekomen teneinde medisch advies in te winnen. K. zou o.m. een geldsbedrag hebben ont vreemd ten nadeele van een patiënte, die later tot de ontdekking kwam, dat zij geld vermiste. By onderzoek bleek, dat de pa tiënte het geld niet thuis had laten liggen, zoodat zij bij de politie aangifte deed op vermoeden van diefstal. De politie heeft toen K. een verhoor afgenomen, waaruit bleek, dat deze geneesheer het feit had ge-, pleegd. Uit het verdere justitieel onderzoek kwam vast te staan, dat K. in zijn vorige stand plaats zich eveneens aan dergelijke feiten heeft schuldig gemaakt. K. zou daar meer malen gelden hebben ontvreemd, die aan zijn patiënten toebehoorden. De dokter heeft in verband met een en ander zijn praktijk neergelegd. HET GEVAAR VAN ZICH NIET TE LEGITIMEEREN Fortwachter werd in pyama weggevoerd. Er zijn fortwachters en fortwachterc, dat wil zeggen, dat er fortwachters zijn, die een militairen rang bekleeden, maar ook, die eenvoudig burgerlijk ambtenaar zijn in 's Rijks dienst en dus ressorteeren onder de Ambtenaren wet. Dit kan op bepaalde oogenblikken aanleiding geven tot vreemde incidenten. Ergens in Nederland heeft zich in ver band hiermede dezer dagen het volgende afgespeeld, aldus de „Tijd". Een compagnie soldaten kreeg van haar superieur opdracht voor het ten uitvoer brengen van een nach telijke oefening en wel op en rondom een nabij gelegen fort, waar toevallig de wach ter géén militairen rang bekleedde, zoodat hij ook niet in uniform loopt. „Jullie zult waarschijnlijk het hek gesloten vinden rondom het fort" aldus instrueerde de superieur zijn manschappen „maar dan wek je den fortwachter maar en deelt hem mee, welke orders je hebt". Toen de soldaten in het nachtelijk uur by het fort arriveerden, was het hek geopend, zoodat zij zich de moeite konden besparen, den wachter in zijn zoete nachtrust te sto ren. De militairen betraden dus een der Nederlandsche verdedigingswerken en toen er andere soldaten die eveneens bepaal de orders hadden het fort wil ien nade ren, klonk op luiden toon: „Halt, wie daar!" Door dit geroep ontwaakte de fort wachter en hij besloot, zij het dan ook in nachtelijke kleedij, eens een kijkje te gaan nemen. Toen hy op een der met gras be groeide heuvels soldaten ontdekte, vroeg hij hun, wat zij daar uitvoerden, maar de nldus toegesproken militairen, die een bur ger vóór zich zagen, dien zij niet kenden (onze jongens zijn nu eenmaal over het ge- heele land verspreid), vroegen op hun beurt aan den fortwachter, wie hij was. „Dat gaat je geen blaan", klonk het vriendelijk bescheid. Met een dergelijke repliek is echter een militair en vooral in een streek, welke in staat van beleg is verklaard, n'et tevreden en de soldaten hielden dus voet by stuk. De fortwachter toonde zich zeer ontstemd over dit optreden, maar zijn ontstemming zou nog een veel hoogeren graad bereiken, want even later kwam een korporaal ter pkatse, die dezelfde vraag stelde, maar wéér gaf de burger-fortwachter hetzelfde onvriendelijke antwoora. Tot onbeschrijfelijke verbazing van den beheerder van het fort gaf de korporaal den so'daten nu het bevel, eerstgenoemde vast te grijpen en weg te voeren. Hoe deze ook mocht sputteren en op hoogen toon protes- tceren tegen deze behandeling, het mocht hem niet baten. ,Maar ik ben de fortwach- ter", riep hij hoogst verbolgen uit, „ga maar mee naar mijn huis, dan kan ik je mijn pa pieren toonen" „Dat had je dan maar eerde; moeten zeg- gcr", klonk het antwoord van den korpo raal en de fortwachter, gekleed in pyama, waarover in alle haast een jas was gewor pen, werd nu onder militaire geleide naar het bureau van den militairen staf geleid. Ook daar verklaarde de miskende fortwach ter uitdrukkelijk, wie hij was, maar ook de hoogere militairen, voor wie hij nu ter verantwoording werd geroepen, waren in het kleine stadje niet bekend en dus werd de plaatselijke politie te hulj geroepen. Deze kon ten slotte naar waarheid verzeke ren, dat de man in pyama toch heusch de fortwachter was, waarop hij zich weer naar zijn woning mocht begeven. Den volgenden dag werd echter by het betrokken militaire gezag een uitvoerig rap port ingediend over hetgeen zich 's nachts had afgespeeld en de fortwachter zal er bij een volgende nachtelijke oefening wel eerder toe overgaan, zich te legitimeeren. GRENSCONTROLE DOOR DE GESTAPO Van een Poolsche die spoedig haar man zal wederzien Men schrijft van de grens aan de „Tyd": De intrekking van de „toestemmingen" dei Landrate op de z.g. grenspasjes, welke een formeele sluiting van het grensverkeer ten gevolge zou gehad hebben, heeft voor- loopig een verzachting ondergaan Wel zijn de toestemmingsstrookjes uitgescheurd," maar voorloopigtot 1 April a.s. is het aan de Gestapo, die de grenscontrole heeft, overgelaten, grensbewoners op een gewone grenspas te laten passeeren. Men is van de veronderstelling uitgegaan, dat de grens- Gestapo de bewoners aan weerszijden van de landspalen genoegzaam kent, om de schapen van de bokken te scheiden. Dat de Gestapo de wederzij dsche grens controleert, blijkt herhaaldelijk. Ergens aan de grens vertoefden dezer dagen een aantal officieren van den Generalen Staf ter in spectie van het spoorwegemplacement in verband met het onderzoek van uit Duitsch- land komende treinen, 't Wast juist op den tijd, dat een Duitsche trein binnenliep en het Duitsche personeel van dien treil de of ficieren moest opmerken. Den volgenden morgen verscheen dan ook prompt de Ges- stapo per auto in de Nederlandsche grens stad. We weten natuurlijk niet, of dit prompte bezoek van de Duitsche politieke politie voor haar resultaat heeft opgele verd, maar opvallend was het zeer zeker. Dezer dagen kwam bij Overuinkel een gedeserteerd Duitsch sergeant-vlieger over de grens en deze werd ter nadere beschik king eenige dagen in een maréchaussee kazerne in bewaring gesteld. Nauwelijks werd dit over de grens ruchtbaar, of weer verscheen de Gestapo op Nederlandsch gebied, om naar een en ander, vooral naar den naam van den deserteur te informee- ren. Dat deze herhaalde bezoeken van de Duitsche politieke politie in de grensstad de aandacht trekken, behoeft geen betoog. Nog steeds wordt in Duitschland een ze kere S. uit Losser gevangen gehouden, die op een textielfabriek te Nordhorn werk zaam zijnde, zich onbehoorlijk had uitgela ten. Dezer dagen ging het gerucht, dat te gen S. het doodvonnis geëischt was. Waar de familie sinds langen tijd niets van hem gehoord heeft, worden op het oogenLlik van officieele Nederlandsche zijde in Duitsch land stappen gedaan, om informaties te be komen. Geregeld geeft Duitschland aan Joodsche emigranten nog toestemming Duitschland te verlaten. Zoo kwamen Woensdagavond een dertigtal meest bejaarde Joodsche vluchtelingen over de grens, die passage hadden genomen op de „Springfontein" van de HollandZuid-Afrika-Lijn, teneinde te emigreeren naar Windhoek. Op dat grensstation troffen we ook een jonge Poolsche vrouw met een ongeveer twee-jarig kind aan. Ze was aanvankelijk zeer terughoudend, maar langzamerhand drong het tot haar door, da* ze in het vrije Ntderland was, en toen vernamen we dan ook, dat ze de echtgenoote was van een of ficier op de Poolsche U-boot „Orzel", wel ke voor twee jaren te Vlissingen van stapel is geloopen. In dien tyd had ze met haar man, die by de afwerking de; U-boot aan wezig was, te Vlissingen eenigen tijd ge woond en daar was ook haar kind geboren. Ze had al de ellende der vernieling van Polen meegemaakt, had dagenlang in de Poolsche bosschen rondgezworven, om ten slotte, daar haar man zou omgekomen zijn, naar Nederland te mogen vertrekken. Welke middelen ze voor het verkrijgen dezer vergunning gebruikt had, wilde ze niet vertellen, maar in angst en vrees was ze door Duitschland gereisd, bang, dat de positie van haar man, die nu op de „Orzel" in PoolschEngelschen dienst is, zou uit lekken. Ze was blij in Nederland te zijn. Voor haar eigen veiligheid en di*_ van haar man wilde ze verder niets meedeelen. Nu reisde ze naar Vlissingen, om vandaar naar Engeland over te steken, in de hoop, spoe dig met haar man hereenigd te zyn. MENSCHENSMOKKELAAR VERDWENEN. Sedert de ontdekking van een complot menschensmokkelaars, die tot de arresta tie van drie personen uit Blerick en Tege- len heeft geleid, worden uiteraard weer vroeger voorgekomen gevallen van smok- kelpractyken opgerakeld en de daarbij be trokken individuen, die hun onmensche- lyke rol vervuld hebben, geraken weer in opspraak. In de grensstreken, waar deze smokke larijen voorheen zoo menigvuldig voorge komen zyn en bedreven worden door lie den, die ter plaatse met de grenstoestan- den uitstekend op de hoogte zijn, gaf het politie- en recherche-onderzoek tot menige arrestatie aanleiding. De arrestanten, tegen wie het vermoeden van menschensmokke- larij rees, werden veelal achter de water linie gebracht, van waaruit zij dikwijls hun duistere practyken in samenwerking met hun collega's, die nog van de vrijheid ge noten, trachtten voort te zetten. Verschei dene hunner konden ook mede door bemid deling van relaties heimelijk en ter sluiks hun woonplaats in het grensgebied bezoe ken om daar verdere plannen te smeden of gedeeltelijk uitgevoerde verder te vol tooien. Tot deze categorie kan men ook rekenen een ongeveer veertigjarigen Heerlenaar, die voorheen o.m. werkzaam was in het mijnbedrijf en bij andere ondernemingen, waar hij het nooit heel lang heeft kunnen bolwerken. Hij stond dan ook herhaalde lijk als werkloos ingeschreven. De man, die voor de tweede maal gehuwd is thans met een Duitsche werd destijds al van menschensmokkelarij verdacht en achter de waterlinie geplaatst; nadien maakte hy met de Amsterdamsche recherche kennis, omdat hy Duitsche emigranten had geplun derd. Tijdens zyn verblijf buiten het bewa kingsgebied waagde hij zich hier herhaal delijk om zijn woning te bezoeken. Pogin gen om hem te arresteeren, gelukten niet zoo gemakkelijk, want op allerlei wijzen had hij voorzorgsmaatregelen genomen. Bij een onderzoek door de politie werd zijn woning afgezet, doch nog net bijtijds had hy over daken en muren en door de buur- tuinen de vlucht kunnen nemen. Drie weken geleden heeft de man zijn woning verlaten om in Aken te gaan wer ken, zooals beweerd wordt; sedertdien heeft niemand meer iets van hem verno men. Zijn vrouw heeft eenige dagen gele den in deze stad bij de Duitsche autoritei ten naar zijn verblijfplaats geinformeerd, maar niemand kon haar de gewenschte in lichtingen verschaffen. Het is echter heel goed mogelijk, zelfs waarschijnlijk, dat hij verder Duitschland ingereisd is om zijn duister bedrijf voort te zteten. Hij heeft te Amsterdam en wellicht in andere plaatsen van ons land relaties aangeknoopt met Duitsche vluchtelingen, die hij met zijn vertrouwen wekkende praatjes wist over te halen om hem adres sen van beter gesitueerde Joden in Duitsch land te verschaffen. Met de opgestreken „provisie" schijnt de man royaal geleefd te hebben. Hij was vrij wel steeds op reis en bezocht niet alleen Duitsche en Nederlandsche steden, maar vertoefde ook vaak in België, o.a. te Ant werpen, soms dagen achtereen. Het is niet uitgesloten, dat hij ook hier relaties heeft weten aan.te knoopen. »iTel." FOTOGRAFEEREN ONDER VERDACHTE OMSTANDIGHEDEN. Het wekte gisteren de bevreemding van den stationschef te Waalwijk, den heer Meulènbroek, en den commandant der al daar gelegerde militairen, dat een der rei zigers, die op den trein moest wachten, foto's maakte van de terreinen rond het stationsemplacement. Zij waarschuwden de marechaussées, die zeer spoedig ter plaatse waren en den man aanhielden. Het bleek te zijn een 41-jarige instrumentma ker uit Amsterdam, die den laatsten tijd optreedt als vertegenwoordiger. S. ontkende ten stelligste met zyn# opna men een bijzonder oogmerk na te streven. Hij had pas een nieuwe camera gekocht en wilde hiermee voor de aardighe'd en kele opnamen maken. In het fotograteeren van terreinen zag hij niets bijzonders. Zijn verklaringen konden de mareThaus- sées maar weinig vertrouwen inboezemen, weshalve hij werd meegenomen naar de kazerne. De camera, waarmede reeds en kele opnamen werden gemaakt, is in be slag genomen. Het onderzoek duurt voort. LICHTPIJLEN AFGESCHOTEN De rijks- en gemeentepolitie te Véghel, hebben na een uitgebreid onderzoek drie jongens van 13 tot 16 jaar aangehouden, die er van verdacht werden zich te hebben schuldig gemaakt aan het afschieten van lichtpijlen. De jongelui, afkomstig uit Kei donk, gemeente Erp, legden een volledige bekentenis af en verklaarden uit pure bal dadigheid te hebben gehandeld. DE „PHOBOS" EEN HAVEN BINNEN GESLEEPT Het tankschip „Phobos" van de N.V. Ne derlandsch—Indië Tankstoomboot Maat schappij, dat Woensdagmorgen bij de Brit- sche Zuidoostkust op een mijn is geloopen, waarby zeven personen het leven hebben gelaten, is gisteren door sleepbooten een Britsche haven binnengebracht. Aanvankelijk werd gevreesd, dat de „Phobos" zou zinken en de bemanning be gaf zich aan land. Ondanks de ernstige schade, welke het schip had opgeloopen, bleef het drijven. Reddingsploegen en dui kers begaven zich met sleepbooten naar de plaats waar het schip voor anker lag en gingen aan boord. Later keerde ook de bemanning naar de „Phobos" terug. Omdat aan boord van het tankschip slechts één zeewaardige boot was overge bleven de andere waren door de explo sie vernield werd een reddingboot op gedragen een oogje in het zeil te houden. Deze reddingsboot keerde gisteravond, na vierentwintig uur in de buurt te zijn geble ven, in de haven terug. De zee in de om geving van het tankschip was bedekt met een dikke laag olie, welke uit een twin- ting tot dertig voet groot gat aan stuur boord stroomde. Het overtrof alle verwach tingen, dat de „Phobos" drijvend bleef. Het was slechts te danken aan de krachtsin spanningen van de leden van de reddings ploegen en van de duikers, die dag en nacht aan de pompen bleven en het schip inmid dels herstelden, dat het gelukt is de „Pho bos" in veilige haven te brengen. VLIEGERS NAAR DUITSCHLAtyD TERUGGEKEERD De vier Duitsche vliegers die Woensdag middag op de Noordzee met een rubberboot werden opgepikt door den schippe van den motorkotter IJmuiden 203 en Donderdag morgen te IJmuiden werden aangebracht, zijn gistermiddag per spoor naar Duitsch land vertrokken. HISTORISCHE VONDSTEN BIJ TIEL. Vermoedelijk dateerend uit begin vijfde eeuw. Bij graafwerkzaamheden in de omge ving van Thiel heeft men eenige voorwer pen in den grond gevonden,' welke moge lijk van groote historische waarde zullen blijken te zijn. Zoo heeft men o.m. opge graven eenige oude sabels, een aantal lanspunten, een zeer oud paardengebit en glas en aardewerk. Hieronder bevonden zich kleine en groote urnen en een ge draaid schaaltje, dat groote overeenkomst vertoont met een gloednieuw etensbakje voor een hond. In eenige van de groote urnen bevindt zich een stof, die naar op het oogenblik wordt aangenomen, uit verkoolde beende- renresten bestaat, zoodat deze urnen ver moedelijk de stoffelijke resten van lijk verbrandingen bevatten. Voorts heeft men menschelijke geraam ten gevonden en een schedel met een ge deelte van een helm nog op. Ofschoon daaromtrent nog niets met ze kerheid vaststaat, neemt men aan, dat de meeste vondsten dateeren uit pl.m. 400 na Christus, in ieder geval uit of vlak na den Romeinschen tijd. De voorwerpen worden voorloopig door den heer M. H. E. Jonxis, doctorandus in de sociale geografie te Tiel, verzameld; zi| zullen naar alle waarschijnlijkheid aan de Oudheidkamer te Tiel worden afgestaan. „Hbld." Bnltenlandsctie Berichten TWEE SPOORWEGONGELUKKEN IN JOEGO-SLAVIë. Gistermorgen zijn in Kroatië twee nieu we spoorwegongelukken gebeurd. Bij Iwa- nitsjgrad reed de uit Belgrado komende Oriëntexpress op een rangeerenden goe derentrein, daar de machinist in de mist voorbij het stopsignaal gereden was. De beide locomotieven vielen omver. Zes goe derenwagons werden vernield. De dienst- wagon van de Oriëntexpres werd zwaar beschadigd. Tal van personen liepen lichte verwondingen op. Onder de passagiers ont stond een paniek. Bij de botsing was ook de langs de spoorlijn loopende telefoonlijn Belgrado— Agram met haar internationale verbindin gen vernield. De Oriëntexpres kwam met acht uur vertraging in Agram aan. Het andere ongeluk gebeurde bijna op dezelfde plek .waarop j.l. Zondag bij Za- luka een boemeltrein in een rivier werd geslingerd. Een geheele rotswand is thans weer over een lengte van 50 meter op de spoorlijn neergekomen. Gelukkig kwam het gesteente neer, voordat de trein, die juist om 'een hoek kwam, de plek passeer de. De machinist kon den trein niet meer tot stilstand brengen, doch gelukkig werd de machine geremd door het puin en ge steente. Eenige wagons onspoorden. Tien personen werden licht gewond. KATHOLIEK COMITÉ VAN ACTIE „VOOR GOD" N g grooter dan de christe lijke daad is het christelijk lijden j voor het lijden is meer wilskracht en meer genade noodig dan voor de daad» 3jjj|y Kard. Faulhaber. HOOFDFILMS De Roos van Was hington Square. (Tyrone Power). Alice Faye, Al Jol- son). Charley Chan in de moordkamer. (War ner Oland). Goodbye Mr. Chips (Robert Donat, Greer Garson). Kouwe Drukte. (George Formby) Twee Pientere Jon gens (Jackie Coo per, Freddie Bartho lomew). Het Vreemdelingen legioen (Stan Laurel Oliver Hardy). Heerschers der Zee. (Douglas Fairbanks Jr.. Margaret Lock- wood). 't Begon In China (Clark Gable, Myr- na Loy). De vliegende Zot (Joe E. Brown). AANVANGSULx. Speelfilm Geheimzinnig Speelfilm Komisch Avontuur Komisch Avontuur Speelfilm Dagelijks één avond voorst. te 8 uur; Zondag 2 voorst. 4 7 en 811 uur, 2en Paaschdag 3 voorst, te 2 uur, 4.30 uur, 8 uur; Zaterdag, en Woensdag matinée 2.3U uur. Dagelijks één avond voorst, te 8.15 uur; Eerste en tweede Paaschdag doorl. voorst, van 27.15 uur. Avond voorst, v. 15—11.15 uur. Za terdag en Woensdag Matinée 2.30 uur. De beide Paaschda- gen van 27 uur doorl. voorst.; 's av. van 811 uur een avondprogram. lederen dag matinée 2 uur. Dagelijks 1 avond- voorst. te 8 uur; Zon dag en Maandag doorl. voorst. 27 uur. Avondvoorst, aanvang 8 uur. Dagelyks 1 avond- voorst. te 8 uur; Zondag en Maandag doorl. voorst. 27 uur. Aanvang avond voorst. 8 uur. Eiken werkdag matinée tc 2 uur. Toelaatbaar v. volwassenen Goedgekeurd. Goedgekeurd. Toelaatbaar v. volwassenen Goedgekeurd.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 10