Vredesvoorstellen van Hitler l Muó&aiini zau ap matifyitity aan^edmng,en h&Men Gissingen naar het besprokene op den Brenner DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Vredesoffensief of Balkanpacificatie DINSDAG 19 MAART 1940 31ste Jaargang No. 9595 Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Adv. en Abonm-tarleven zie pag 2. Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer beslaat uil vier bladen. V Solidariteit ls plicht! Op een bijeenkomst van den Kring Gel derland van den Kath. Bond „Voor het Gezin" heeft de heer J. A. M. Bruineman, lid van de Eerste Kamer en burgemeester van Druten, een causerie gehouden over het onderwerp „De Kinderbijslag". De spreker begon met de mededeeling, dat het ontwerp op de Kinderbijslagverze kering in het onlangs verschenen Staats blad No. 806 is opgenomen. In verband met te verwachten nieu we belastingen achtte spr. het drin gend noodig, dat de Bond paraat blijft, want, zoo verklaarde hij met nadruk, alleen van u-zelf en van niemand an ders hebt u hulp te verwachten. Al leen wanneer de Bond zich organiseert tot een strijdorganisatie is te verwach ten, dat er iets voor de groote gezin nen wordt gedaan. Een feit is, dat de groote massa er niets voor voelt om iets meer te betalen ten bate van het groo te gezin. Wij zijn het volkomen eens met dezen spreker, dat „de groote massa er niets voor voelt om iets meer te betalen ten bate van het groote gezin". Dit is helaas! een feit. En onder die „groote massa" zijn er ook velen, zéér velen, van wie men een rede lijker, een betere houding zou verwach ten. Er ligt voor de zeer sympahtieke activiteit van genoemden Bond nog een wijd arbeidsterrein open! Maar, als de spreker zegt: „alleen van uzelf en van niemand anders hebt u hulp te verwachten", dan overdrijft hij toch gelukkig! En niet kwaad-bedoelde, een, van ora torisch en propagandistisch standpunt be zien, verklaarbare overdrijving, maar een overdrijving is 't. En, hoewel wij deze overdrijving, den 6preker niet zoo heel euvel duiden, mee- nen wij, voor de verspreiding van zulk een opvatting te moeten waarschuwen. Op een arbeiders-vergadering wordt wel 'ns beweerd, dat alléén bij arbeiders het ernstig streven bestaat, om de rechten en rechtmatige belangen van de arbeiders in vertegenwoordigende lichamen te beharti gen. Op een middenstands-vergadering hoort men wel 'ns verkondigen, dat in vertegen woordigende lichamen anderen dan mid denstanders voor den middenstands-aange legenheden min of meer onverschillig zijn. Dat zijn overdrijvingen van eenzelfle Boort. Men trekke uit deze opmerkingen nu niet een conclusie, die slaat als de bekende tang op het bekende varken! Trouwens, wie on ze courant leest, weet wel, dat wij er voorstander van zijn, dat bekwame arbeiders en bekwame middenstanders worden gekozen in vertegenwoordigende lichamen. Wij zijn er van overtuigd, dat dil zéér gewenscht is,o m d a t deze perso nen vaak veel meer feite n-kennis, noo dig om goede besluiten te nemen, van res pectievelijk arbeiders- en middenstands kwesties bezitten, dan anderen. Dit is al een voldoende reden naast de andere motieven, die wij óók nog zouden kunnen aanvoeren vóór bedoelde afvaardigingen. Maar men zegge niet, zooals de spre ker voor den Katholieken Bond „Voor het Gezin" tot de leden van dien Bond zeide: „Alleen van u-zelf en van niemand anders hebt u hulp te verwachten". Is er dan ook zelfs niet onder ons, Ka tholieken, een solidariteit, een waarachtige solidariteit, waardoor wij voor eikaars rechten en rechtma tige belangen voelen en voor eikaars rechten en mechtmatige belangen willen yveren en strijden! Dat die solidariteit lang niet volmaakt is, dat er véél aan ontbreekt en zéér veel wij erkennen dat, voor onszelf en voor anderen! Maar men critiseere dan die ge breken en wan toestanden. Doch men leg- ge zich niet daarbij neer, alsof 't zóó normaal, gewoon is, alsof 't niet anders kan! Wij moeten solidariteit eischen, als een noodzakelijke voorwaarde voor een gezon de samenleving; als een wezenlijk element in het katholiek-zij n! Wij willen nu terugkeeren tot ons uit gangspunt. De Katholieke Bond „Voor het Gezin" zette zijn actie energiek voort, propageere zijn wenschen en verlangens en doe deze doordringen in vertegenwoordigende licha men. Maar hij mag, en moet dan e i s c hen den hulp van allen, die in het openbare leven dienen het recht en speciaal van allen, die krachtens hun beginselen moeten inzien en begrijpen, wat in de samenleving de groo te gezinnen beteekenen, moeten inzien en begrijpen, dat zy zich met anderen solidair, in belangen-gemeenschap verbonden, moe ten weten! WAT HITLER ZOU HEBBEN VOORGESTELD PUBLICATIES IN BRITSCHE PERS. De Engelsche bladen meenen, dat het hoofddoel van de ontmoeting tusschen Mussolini en Hitler was, Hitler in staat te stellen, zijn laatste vredesvoorwaarden aan Mussolini te overhandigen, opdat deze ze aan Sumner Welles kon doorgeven. De „Daily Telegraph" zegt in een hoofd artikel: „Welke wijzigingen Hitier ook mag hebben aangebracht in zijn fantasie van oorlogsdoeleinden, er Ls geen wijzi ging in die van de geallieerden. De Romeinsche correspondent van de „News Chronicle" meldt, dat Hitier vol gens Vaticaansche kringen een vredesplan heeft ingediend, dat aan den Paus en aan Sumner Welles is voorgelegd. Hij voegt hieraan toe, dat naar men gelooft, de reis naar den Brenner ten doel had, dit plan te bespreken. Het plan omvat de volgen de punten: 1. Ontwapening te land, ter zee en in de lucht. 2. Terugkeer naar het viermogendheden- pact tusschen Frankrijk, Engeland, Italië en Duitschland, die een Europeesch direc torium zouden vormen, dat in de plaats zou moeten komen van den Volkenbond. 3. De mogelijkheid van een kruistocht tegen het bolsjewisme. 4. Erkenning van de vrijheid van gods dienst. 5. Emigratie der Joden van Duitschland naar Palestina, Oost-Afrika en Madagas car. 6. Teruggave van de Duitsche koloniën in twintig jaar. - 7. Vorming van een nieuw onafhankelijk Polen met grenzen, welke door een inter nationale commissie zijn vastgesteld. 8. Oplossing van alle minderhedenvraag stukken door landverhuizing op groote schaal. 9. Vorming door de Tsjechen, Slowaken en Magyaren van een drievoudigen staat, verbonden met Duitschland. 10. Oostenrijk blijft deel uitmaken van het Duitsche Rijk. 11. Vorming van een Donau-Statenbond, omvattende Duitschland, Italië, Bohemen, Slowakije, Hongarije, Roemenië. 12. Geen wijziging in den status quo op den Balkan. 13. Vrij douaneverkeer voor Italië in Djiboeti en herziening van den status quo der Italianen in Tunis. 14. Vrij verkeer door het Suez-kanaal voor alle mogendheden. In officieele kringen te Londen werd vanochtend vroeg verklaard, „dat de Brit- sche regeering niets weet van de vredes voorstellen van Hitier, waarover in enkele berichten uit het buitenland wordt gespro ken." In een telegram uit Rome zegt de „New York Times", dat Hitiers vredesvoorstellen welke Ribbentrop aan den Paus heeft over handigd, volgens Vaticaansche kringen elf punten omvatten. Deze punten komen overeen met die, welke de Romeinsche correspondent van de „News Chronicle" opsomt. Ten aanzien van den terugkeer tot het viermogendhe- denpact wordt er echter aan toegevoegd, dat het de bedoeling zou zyn, Europa in invloedsferen te verdeelen en een anti- bolsjewistische politiek te gaan voeren met het doel Rusland, zoo noodig met wa pengeweld, van het communisme te be vrijden. Voorts wordt als een der elf pun ten opgenoemd, absolute vrijheid van han del en toegang tot de grondstoffen, als mede nauw contact met de Vereenigde Staten voor economische samenwerking er vergemakkelijking van de Duitsche en Italiaansche emigratie. Een ander punt is teruggave binnen twintig jaar van de Duitsche Koloniën of een gelijkwaardige koloniale compensatie, of minstens be scherming van de Duitsche emigratie naar vastgestelde gebieden in Afrika. In het telegram van de „New York Times" wordt voo» s gezegd, dat von Rib bentrop deze voorwaarden ook aan Sumner Welles heeft overhandigd, en dat hij te genover ieder zou hebben verklaard, dat iij het voorjaar een groot offensief zou worden ontketend, als het streven naar den vrede faalde. Volgens een theorie zou Sumner Welles Mussolini ervan overtuigd hebben, dot er voor zulk een vredesplan geen hoop was en dat Mussolini daarom met Hitler is gaan spreken om hem ertoe te bewegen, het plan aanzienlijk te wijzi gen. GEZAMENLIJKE VERKLARING OMTRENT DEN BALKAN. Zegt men in Zwitserland. Volgens berichten uit Berlijn in de „Bas- Ier Nachrichten" wordt in Berlijn een ge zamenlijke verklaring van Duitschland, Italië en Rusland betreffende de handha ving van den vrede op den Balkan be schouwd als een der waarschijnlijke con sequenties van de ontmoeting tusschen Mussolini en Hitier. Waarnemers in Zwitserland gelooven, dat Duitschland, nu het zijn Noordelijke flank heeft beveiligd tegen een aanval, tracht zich in Zuid-Oost-Europa te be schermen door gebruik te maken van Ita- liaanschen en Russischen steun om de geallieerden uit te sluiten van dat deel van Europa. Men is van meening, dat Duitschland reeds een voordeel heeft ver worven door het tot stand brengen van een verzoening tusschen de IJzeren Garde en de Roemeenrche regeering, welke ver geleken wordt met de inlijving van de Oostenrijksche nationaal socialisten in het Vaderlandsche Front vóór den Anschluss. DUITSCH—RUSSISCH—ITALIAANSCH BALKANBLOK. Wordt in Rome geopperd. In Italiaansche kringen in Rome vormt net onderhoud op den Brenner practisch het eenige onderwerp van gesprek en het volledig ontbreken van gezaghebbende aanwijzingen over de doelstellingen en re sultaten der bespreking, laat den weg open voor alle mogelijke gissingen. De meeste !*>litieke waarnemers zien een verband tusschen het onderhoud en de wijziging van het vertrekplan van Sumner Welles. Zij denken, dat het duidelijke Amerikaan- sehe verlangen naar een vredesoffensief Mussolini er toe geleid kan hebben, dit oogenblik te kiezen voor een intieme ge- ■lachtenwisseling met zijn spilgenoot en dat het onderhoud met Sumner Welles een beslissenden invloed zal hebben op Wel1 es' rapport aan Roosevelt. Een waarnemer oppert het denkbeeld, dat de beide staatslieden bijeen kwamen om een concreet plan voor te bereiden voor de vorming van een Duitsch-Rus- -isch-Italiaan--ch Balkanblok, dat volgens dezen waarnemer niet gericht zou zyn te gen eenige andere mogendheid, maar slechts den vorm van een blok zou heb- I ben voor de handhaving van den vrede ln Oost-Europa en het Donaubekken, met een economische voorkeur voor de twee «-.pilmogendheden. Onder de niet bevestigde gissingen, die gisteravond in Rome de ronde deden, was deze, dat Daladier Dinsdag of Woensdag een ontmoeting zou kunnen hebben met Mussolini. Uit Parys kwam echtei nog denzelfden avond een gezaghebbende tegenspraak van vleze gissing, waarbij er op gewezen werd, dat Daladier zich nog in Parys bevond en dat hij Dinsdag het woord zou voeren tij dens de debatten in de Kamer. VREDESOFFENSIEF EN BALKAN- PACIFICATIE. Aldus verneemt men in Frankrijk. Ln de berichten uit Berlijn wordt de ontmoeting tusschen Mussolini en Hitler zoowel in verband gebracht met het ver blijf van Summer Welles in Rome, als met den toestand iin den Balkan, dooh er wordt meer nadruk gelegd op den tweeden dam op den eersten factor. In het brein van de Duitsche leiders, aldus Havas, schijnen beide vraagstukken echter nauw verbamd met elkaar te houden. Ondanks de her haalde verklaringen van Roosevelt, schynt men in Berlijn de hoop niet te hebben op gegeven, Welles te overtuigen van de op portuniteit van een vredesoffensief en hem aan te toonen, dat de vreedzame onganisa- tie van den Europeeschen sector vam den Balkan kan samengaan met de afbakening der respectieve belangen van Duitschland en Rusland. Naar de „Oeuvre" meent te weten, ge looft men in bevoegde kringen in de groo te hoofdsteden, dat het onderhoud usschen Hitler en Mussolini een tweeledig doel had. In de eerste plaats, van Italië de instem ming te verkrijgen met een Duitsch-Itali- aamsch-Russisch pact, waarbij Midden- Europa en de Balkan wordan gegaran deerd. Duitschland- zou terstond de tot standikoming van dit garantiepact willen aankondigen. Hitler meent, dat dit de eenige kans is, die hem nog overblijft, om de democratieën een Duitsch vredesplan te doen aanmemen. De definitieve opstelling van het programma van zulk een vrede was het tweede doel van de ontmoeing. ZIE VERVOLG 2DE KOLOM PAG. 2. De drie briefkaarten met de beeltenissen van de prinses jes Beatrix en Irene, Ver vaardigd door Z. K. H. Prins Bernhard, welke briefkaar ten vanaf 21 Maart a.s., zul len worden uitgegeven ten bate van het Algemeen Steuncomité 1939 en van dien datum af aan de post kantoren verkrijgbaar zul len zijn.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1