f. n.M Nieuwe uitgaven Lend- en Tuinbouw Lepels en Vorken LIEFDEWERK „OUD PAPIER" Oude Couranten De Leidsche Courant LEIMUIDEN B. VERHEUGD ilnn.Un.pam fa MAANDAG 18 MAART 1940 Ut LEMJSLHE COURANT IWttUE BLAD - PAG. 8 NIEUWKOOP BEGRAFENIS OUD-BURGEMEESTER H. B. ONDERWATER Zaterdagmiddag vond onder groote be langstelling op de begraafplaats Wester- veld te Velsen de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer H. B. Onderwater, oud-burgemeester der gemeente Nieuwkoop', die de vorige week te Assendelft op 91-jarigen leeftijd overleed. Onder de vele aanwezigen merk ten wij o.a. op: den burgemeester der ge meente Nieuwkoop, den heer P. M. M. v. d. Weyden, de wethouders de heeren M. J. H. Bots en H. Blijleven en den gemeente ontvanger, den heer P. G. O vervliet. Ver der waren aanwezig de heeren J. de Boer, burgemeester van Assendelft, jhr. J. A. Bo.'el de Maregnault uit Harmeien, dr. J. L. Lammerté uit Krommenie, dr. J. P. Canne- gieter, Ned. Herv. Pred. te Oudshoorn en vele vrienden en kennissen van den over ledene. Bij het verlaten van den aula speelde het orgel het Largo van Handel. Nadat de kist in den groeve was neder- gelaten sprak de heer M. Onderwater, ge meente-ontvanger van Utrecht. Een droeve plicht, noemde spr. het, om hem naar zijn laatste rustplaats te moeten brengen, die voor een ieder veel liefde en toewijding be zat. Vervolgens werd het woord gevoerd door dr. J. P. Cannegieter, Ned. Herv. pred. te Oudshoorn. Spr. wilde den overledene een laatste groet brengen van de vier nichtjes, die hem nog lang in dankbare herinnering zullen houden. De overledene gevoelde sterk den familieband en daarom zeide spr. zeker te zijn uit hun naam te mogen spreken, als hij een woord van troost richtte tot de kinderen. Hierna voerde het woord de burge meester van Nieuwkoop, die als volgt sprak: Toen de thans ontslapene op 1 October 1877 het burgemeesterambt aanvaardde, nam hij zich voor te regeeren met liefde, met wijsheid en met kracht Uit overleve ring is mij bekend, dat burgemeester On derwater zijn devies getrouw is gebleven. Gedurende 42 lange jaren heeft hij op de bres gestaan voor de belangen van de hem toevertrouwden, door een zuinig beheer heeft hij de gemeente voor moeilijkheden behoedt, terwijl hij, zoonoodig met kracht, orde en wet wist te handhaven. Persoon lijk heb ik burgemeester Onderwater in zijn werk niet gekend. Mijn heugenis gaat niet verder dan de tijd, toen hij den leeftijd der sterken reeds had bereikt, de periode, waarin tegenslagen hem troffen w.o. de dood van zijn eenige dochter. In die dagen is burgemeester Onderwater een voorbeeld geweest van gelatenheid er berusting en het was ook in die dagen, dat zich in mijn ziel een diep respect voor den overledene ontwikkelde. Met Hugo Boude wijn Onder water is heengegaan een goed mensch, wiens nagedachtenis te Nieuwkoop in aan gename herinnering zal blijven. Hij rustte in vrede. Hierna werden bloemen in het graf gestrooid, waarna de zoon van den overledene, dr. M. Onderwater uit Assen delft, namens de familie alle aanwezigen dank zegde voor de betoonde belangstel ling zijn Vader bewezen, in het bijzonder het gemeentebestuur van Nieuwkoop voor diens tegenwoordigheid. Vele kransen dek ten de kist, waaronder er zich een bevond van het gemeentebestuur van Nieuwkoop. NOORDEN Tuinbouwcursus. Alhier werd de eind ies gehouden van den tweejarigen tuin bouwcursus. Voor dezen cursus zijn ge slaagd: Met zeer veel vrucht: H. Pieter- se Jzn., J. van der Lingen, H. Fransen. C. Fransen, W Leliveld, Joh. Pieterse Jzn., en N. Hendriks Met veel vrucht: J. Pieterse Azn., A. Vervoorn, G. Verburg, Z. Groe- nenveld, A. Schalkwijk en J. Koek. Met vrucht: W. Hoogendoorn, J. Douven, J. Schalkwijk en W. Pieterse Jzn. Deze eind- les werd bijgewoond door den heer ir. G. W. van der Helm, Rijkstuinbouwconsulent te Amstelveen en door de commissie van toezicht, bestaande uit de heeren J. C. Fransen en A. L. van der Zwet. Onder een toepasselijk dankwoord werd den leeraar, den heer N. J. H. Klaus, door de cursisten een geschenk aangeboden. a Driehoekig bord (punt naar boven) met rooden rand is de waarschu- 4^ wing voor mogelijk gevaar. Vlüüüü'V Rond ïijr verkeert- borden, die een verbod Vj of een gebod inhouden. 0 0 Onze Kinderen. Uitgave van de N. V. Het Nederlandsche Boekhuis te Tilburg. Het Maartnummer opent met de gevoeli ge schets van J. J. C. Böckling: De ouders of de kinderen en hij concludeert: „Die van mijn sohool verkeerde daden vertoonen, zwierven reeds, toen ze nog in de lagere klassen zaten, tot laat in den avond rond op straten en hoeken. Liever dan een uur tje in de kinderherrie te zetten, liet men hen tot 9 uur, half 10 rondzwalken, dan een pak slaag, „je bent veel te laat, don- dersche jongen" en „naar bed.". Naast an dere oorzaken ligt de hoofdoorzaak bij de ouders. Jos. Detony laat zich in: Onwillige ouders in denzelfden geest hooren. In dat artikel heeft hij het over de kwestie van tuchtrecht en tuchtigingsrecht: „De re cente rechtszaken tegen leerkrachten, die kinderen vooi straf in de school op hun knieën hadden laten zitten, zijn er wel het ceste bewijs van, dat hier een en ander nog lang niet als gemeengoed tot de massa is doorgedrongen, want de betrokken leer- arachten werden beiden veroordeeld we gens „mishandeling" omdat de desbetref- rechters het „op de knieën" een meer dan ergerlijke strafmaatregel achtten." Hy illustreert zijn artikeltje door een schets: De dwarskop. Daarin treden op: net hoofd van de school, de onderwijzer, de koppige jongen en de onverstandige vader. Wanneer de auteur ons niet verzekerde, dat deze schets steunde op het Onderwijs verslag 1936 (inspectie Amsterdam), dan zou men inderdaad aan fantasie denken! Wat kunnen ouders toch onverstandig zijn handelen tegen het belang van hun kinderen en tegen him eigen belang in. Van geheel anderen aard is wat Dra Sis Heyster schrijft in haar frisch artikel: „Moedertje" en „schooltje" spelen: „Wie iets van het wezen van het kind wil ach terhalen, wie door zijn aan maatschappij en school aangepaste gedrag heen wil zien naar zijn spontaan-natuurlijk innerlijk, die observeere het tijdens zijn spel. Een kind, dat met overgave speelt, speciaal de kleuter doet dat in de meest ideale vorm verbergt niets, omdat zijn bezigheid hem totaal opvraagt en in beslag neemt. Er is geen energie over voor maskerade! Het spel is de spiegel van zijn ziel het spel 's hij zelf. Vandaar dat het iets beteekenen moet, als bij vele kinderen eenzelfde spel constant terugkeert als we kunnen waar nemen, dat in den loop der tijden meisjes consequent andere spelen bedrijven dan jongens. Tenminste enkele zeer bepaalde spelen." De rubrieken: Uit de pers en Boekbespre king zijn wederom rijk vertegenwoordigd. ARBEIDSVOORWAARDEN 1940/41 BLOEMBOLLENSTREEK. Onder dagteekening van 15 Maart 1940 heeft de Minister van Economische Zaken aan de niet-georganiseerde patroons in de gemeenten: Bennebroek, Hillegom, Lisse, Noordwijk, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Sassenheim. Voorhout en Warmond, in totaal 275 personen, mededeeling gedaan van zijn besluit hun wederom de ver plichting op te leggen, de arbeidsvoorwaar den, neergelegd in de arbitrale uitspraak van den heer mr. M G. Levenbach, Am sterdam d.d. 4 April 1938, voor de periode 1 Maart 194028 Februari 1941 na te le ven. Deze 275 personen, waaronder zich een groot aantal Katholieken bevinden, heb ben, blijkens de motiveering van deze ar bitrale uitspraak, alleen bezwaar tegen het systeem van het Pensioenfonds voor het Bloembollenbedrijf, een stichting van de samenwerkende werkgevers- en werkne mersorganisaties. De niet-contractanten achten het pen sioenfonds niet op de beste mogelijke ma nier opgezet, wijl daarin het omslagsys teem een huns inziens te groote rol speelt in verhouding tot de fondsvorming. De arbiter bepaalt zich tot het uitspre ken van de hoop, dat men een weg zal kunnen vinden, om in onderling overleg tot een allen bevredigende overeenstem ming zal komen. Tegen het Kindertoeslagfonds werd geen bezwaar gemaakt en de arbiter heeft dan ook een aantal artikelen samengesteld, waarin de betrokken werkgevers verplicht worden tot naleving van alle bepalingen van de C.A.O., dus ook wat loon, arbeids tijd, kindertoeslag enz. betreft, uitgezon derd de in deze C.A.O. vervatte bepalingen omtrent het pensioenfonds. Lelden 40-JARIG DIENSTJUBILEUM Morgen zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer Herman Devilee, als jongste be diende in dienst trad bij wijlen den heer J v. d. Heyden, oprichter van de „Gouden Sleutels", thans Haarl.straat 220. Geduren de dezen langen tijd heeft de heer Devilee zonder onderbreking de firma op voor beeldige wijze trouw gediend. Het zal den jubilaris, die nog steeds blijk geeft van een groote vitaliteit, op dezen dag onge twijfeld niet aan belangstelling ontbreken. l/lty -êêoiè wcui ■iteSt,^e4AH*a U/vit t&a>m ctê. Het Nederlandsche Roode Kruis Bloedtransfusiedienst. Meldt U aan als bloedgever bij de Plaatselijke Werf commissie of bij het Secretariaat van de Centrale Commissie, Prinsessegracht 27 te s-Gravenhage. Steunt met een bijdrage op Giro 291564 van den Penningmeester te Overschie. 16 deelig in GER0 ZILMETA en GER0 ZILVER. GROOTE verscheidenheid. Vraagt de NIEUWE getll prijscouranten. 1212 N.V v.h. Fa. BERNARD BREESTRAAT 55 Schuin t o. de Gehoorzaal. Werkplaats: v. d. Wertstraat 4 Telef. 24037 Voor het afhalen van papier gelieve op te bellen No. 20985. Brieven en boodschappen P. J. COLLA LANGE MARE 51 verkrijgbaar in pakken van 5 Kilo tegen 25 cent per pak Administratie Papengracht 32 Leiden, Tel. 20935 Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door Zeer chic en voor naam, bijzonder fijn calfsleder. In zwart en bordeaux rood. Qf) LEIDEN, Haarlemmepstpaat 133-135 Eigen filiale

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8