BINNENLAND Innerlijke vernieuwing KERKNIEUWS MAANDAG 18 MAAKT 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAO. 6 DE KONINGIN TER KERKE H.M. de Koningin heeft gisteren den dienst in de Bethlehemskerk bijgewoond, onder gehoor van ds. Schoneveld. PRINS BERNHARD Z. Z. H. Prins Bernhard heeft heden na mens H.M. de Koningin, vergezeld door zijn waarnemenden adjudant luitenant-ko lonel H. J. Phaff, oefeningen bijgewoond van het derde legercorps. KOFFIE WORDT DUURDER. jvuCT INGANG VAN HEDEN 54 CENT PER POND. Verhoogde Invoerrechten. De minimum kleinhandelsprijs voor kof fie zal met ingang van Maandag 18 dezer 54 cent per pond bedragen. Dit besluit werd Zaterdag genomen in de vergadering van Nederlandsche koffiebranders en thee verpakkers, ten einde door de prijsverhoo- ging het geheven invoerrecht op koffie verder te compenseeren. Daar de minimum prijs medio Februari werd vastgesteld op 46 cent per pond, komt de verhooging neer op 8 cent per pond. In het begin van de volgende week zul len de branders nader bekend maken, wel ke prijsverhooging er voor de betere soor ten wordt verlangd. Hieromtrent kon in de vergadering geen beslissing worden geno men m verband met het feit, dat iedere brander andere melanges gebruikt en daar om zelf moet uitmaken tot welke verhoo ging hij voor de betere soorten moet over gaan, ten einde de lasten der invoerrechten op het publiek af te wentelen. Zooals bekend, werd er vorige maand door de regeering een invoerrecht inge steld op ongebrande koffie ten beloope van 10 cent per pond. Dit komt in verband met het verlies bij het branden uit op 12 cent per pond voor gebrande koffie. Naar aan leiding van dit invoerrecht werd op 15 Fe bruari besloten, om de kleinhandelsprijzen met 6 cent te verhoogen. Na de nieuwe ver hooging van 8 cent, welke heden ingaat, is de koffie voor de huisvrouw dus 14 cent per pond duurde geworden. Het zou echter verkeerd zijn te meenen, dat de branders nu een extra-winst gaan maken van van 2 cent. Dit is niet het geval, want over de 12 cent, die de koffie duur der wordt ten gevolge van het invoerrecht, moet omzetbelasting worden betaald. Voorts moet de winkelier, die zijn bruto-winst in procenten ziet uitgedrukt, een iets grootere winstmarge krijgen, aangezien hij meer geld moet uitzetten bij het inslaan van zijn voorraden. De branders ontvangen in wer kelijkheid slechts 12 cent meer, hetgeen dus het invoerrecht compenseert. „Tel." UITVAART EN BEGRAFENIS GENERAAL ALTING VON GEUSAU Ter aanvulling van het Zaterdag ge plaatste verslag vermelden wij hier nog het volgende van de uitvaart van generaal Alting von Geusau. De uitvaart Zaterdagmorgen om 10 uur heeft in de H. Familiekerk de plechtige uitvaart plaats gehad. De Requiem-Mis werd gecelebreerd door Pastoor J. A. Annegarn. Kapelaan H. C. A. M. Kouwenhoven was diaken, kapelaan G. Heemskerk subdiaken, terwijl kapelaan C. Pouw als ceremoniarius fungeerde. De aalmoezeniers majoor J. J. Brouwer en majoor S. J. Morel deden dienst als can- tores. Op het priesterkoor had de Apostolische Internuntius Mgr. Paolo Giobbe, plaats ge nomen, alsmede de Deken van 's-Graven- hage, Mgr. J. M. v. d. Tuyn, de Hoofdaal moezenier van Leger en Vloot Mgr. J. J. J. Noordman en de aalmoezenier Majoor van Vegchel S.J. De kist, die voor in de kerk stond opge baard, was gedekt door de vlag waarop steek en degen van den overledene waren neergelegd, alsmede een bloemenkruis van de familie. Alle andere bloemstukken waren reeds des morgens naar de begraafplaats ge bracht, behalve de bloemstukken van H.M. de Koningin, van het Ned. Leger, van het lste Legercorps, van de Vereeniging tot be vordering van de Krijgswetenschap en van den broeder van den overledene. Deze bloemstukken waren bij de kist neergelegd en werden met de stoet nar het kerkhof gebracht. De onderscheidingen van den overledene werden gedragen door den kapitein P. A. de Zwart. Het parochieel zangkoor „Jubilate Deo" zong, onder leiding van den directeur, den heer Jan Danckaarts, de driestemmige Mis van Perosi. De begrafenis. Evenals bij den plechtigen uitvaartdienst was ook op de R.K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan te Den Haag de belangstelling buitengewoon groot. Reeds om 11 uur kwamen Zaterdagochtend de troepen aan, die voor de afzetting en de militaire eer- Radiorede van H.M. de Koningin H.M. de Koningin heeft Zaterdag avond de volgende radiorede gehouden voor de Foreign missions conference of North America. „Waar tot mij het verzoek is gericht mijn oordeel te geven omtrent het werk der christelijke zending, zooals ik dat in de wereld heb leeren kennen en waardeeren, is het mij aangenaam enkele woorden tot u te richten. In de eerste plaats zoude ik u willen zeg gen, dat ik groote belangstelling en sym pathie heb voor de zending, vooreerst om dat haar arbeid te allen tijde voortgekomen js uit eene diepe en spontane ervaring van Christus ais levende werkelijkheid. Voorts, omdat zij zich altijd gedrongen heeft ge voeld te leven in gehoorzaamheid aan Christus' geest, hetgeen wil zeggen dat zjj zich vereenzelvigd heeft met de geestelijke, maatschappelijke en stoffelijke nooden van onzen medemensch over de geheele wereld Als wereldbeweging, welke diep contact zoekt met haar geheel onbekende volken en hunne levensomstandigheden, heeft de zending in hooge mate bijgedragen tot beter begrip en onderlinge waardeering. Dit, ondanks het feit, dat zij en de om geving, waarin zij werkt, in diepe tegen stelling tot elkaar staan op godsdienstig gebied, op dat van den geest, op cultuur en sociaal gebied, op opvoedkundig terrein en op dat van zeden en gebruiken. Indien men vraagt, hoe al dit voorafgaan de bereikt is kunnen worden, luidt het ant woord, dat de liefde tot Christus en tot den medemensch daartoe de machtige drijf veer is geweest. Waar men mij tevens verzocht heeft mijn oordeel, juist in dit tijdsgewricht, te zeggen omtrent de behoefte aan, en de be- teekenis van openbaring van krachtiger geestelijk leven in de in diepen nood ver- keerende wereld, wensch ik uiting te geven aan mijn rotsvaste overtuiging, dat thans vóór alles noodig is een algeheele inner lijke vernieuwing van elkeen persoonlijk. Alleen dit kan de levende bron zijn waar uit de noodige kracht Vloeit voor de ver wezenlijking van dat practische, opbou wende werk, zonder hetwelk onze huidige wereld ten onder dreigt te gaan. Wat mij betreft, heb ik den weg tot in nerlijke vernieuwing gevonden bij de bron van het christendom, gelijk deze in het Nieuwe Testament te vinden is, welke bron ieder mensch, niemand uitgesloten, noodt en roept, opdat elkeen in haar opnieuw de waarheid en het leven kan ontdekken en vinden. Moge het menschdom door Christus' oogen leeren zien.... en zoodoende alle gedachten gevoelens en omstandigheden te boven komen, die op dit oogen blik zoo diepe scheiding maken tusschen menschen en menschen en welke toch, geplaatst in het licht van Christus' geest, als oorzaken van verwijdering hun recht van bestaan gaan verliezen. Hiermede hoop ik voldaan te hebben aan het tot mij gerichte verzoek en besluit met mijne beste wenschen te uiten voor het welslagen van dezen zendingsdag". bewijzen zouden zorgen. Van ieder regi ment van het eerste legercorps was er een sectie en ook van het tweede en het zesde regiment veldartillerie was een sectie aan wezig. Deze troepen vormden tezamen twee eereconvooien, die onder commando stonden van majoor W. Antheunissen. De koninklijke militaire kapel was hierbij in gedeeld. Zij stond onder leiding van kapi tein dr. C. L, Walther Boer. De muziek instrumenten waren omfloerst. Klokslag twaalf uur kwam de stoet bij de begraafplaats aan. Bij het uitdragen van de kist speelde de Koninklijke militaire kapel een treurmarsch van Schubert. De kist was gedekt door de Nederland sche vlag. Achter de baar liep kapitein- adjudant P. de Zwart, die de decoraties van den overledene op een kussen droeg. Nadat pastoor J. A. Annegarn in de kapel de absoute had verricht, werd de kist grafwaarts gedragen. Achter de baar liepen jhr. De Jonge van Ellemeet, de mi nister van Defensie, de opperbevelhebber en de commandant van het veldleger. Bij het graf stond de Koninklijke militaire kapel opgesteld, welke den treurmarsch van Chopin speelde. Pastoor Annegarn verrichtte de beaar- ding, waarna H.Ms. adjudant jhr. de Jonge van Ellemeet naar voren trad om een krans bij de baar te leggen, waarbij hij de woor den sprak: „Ik leg dezen krans in opdracht van en namens H.M.- de Koningin". Luitenant-kolonel D. A. van Hilten, chef van den staf van het le legercorps, heeft in een enkel woord uiting gegeven aan de dankbaarheid, die de weermacht voor ge neraal Alting von Geusau gevoelt. De over ledene heeft zich met zijn geheele persoon en met al zijn groote gaven aan de weer macht gegeven. Voor het eerste legercorps was hij een humane en eminente chef. Zijn opgewektheid zal bij allen een levend voorbeeld blijven. Nadat het Wilhelmus was gespeeld, heeft een broeder van den overledene voor aller belangstelling bedankt. ZAKELIJKE BIJSTAND AAN GEMOBILISEERDEN Per schrijven van 16 Februari 1940 heeft de Opperbevelhebber van Land- en Zee macht aan de legeronderdeelen bekend ge maakt, dat met zijn volle instemming de Kamers van Koophandel en Fabrieken het initiatief hebben genomen, om commissies voor zakelijken bijstand aan gemobiliseer- den in het leven te roepen. Het meerendeel der momenteel reeds in gestelde commissies zal haar arbeid na 18 Maart e.k. aanvangen en daarom is het wenschelijk, dat wij iets naders erover me- dedeelen. Vele kleine zelfstandigen op het terrein van nering, ambacht, landbouw en tuinde rij, die door de mobilisatie in moeilijkhe den met hun bedrijfje zijn gekomen, weten daarmee vaak geen raad. Zij weten dikwijls niet alleen geen uitweg voor de kwesties zelf, maar zeer velen hunner weten ook niet, tot wie zij zich met hun vragen moe ten wenden. Het is nu al herhaaldelijk gebleken, dat er talloos velen zijn, die onbekend of on voldoende ingelicht zijn ten aanzien van de diverse instellingen, welke in de laat ste jaren ten behoeve dezer kleine onder nemers in het leven worden geroepen. De commissies voor zakelijken bijstand aan gemobiliseerden, welke thans op initia tief van de Kamers van Koophandel zijn of worden ingesteld, willen gaarne deze ge mobiliseerde, kleine ondernemers in hunne moeilijkheden een helpende hand bieden. Uit wat de militair aan deze commissies omtrent zijn kwesties vertelt, zullen zij zich een concreet beeld van het geval pro- beeren te maken, waartoe een contact met de soortgelijke commissie in de woonplaats van den man de aangewezen weg zal zijn. De militair wendt zich echter in eerste in stantie tot de commissie in de plaats, waar hij gelegerd is. Is hetgeen deze commissie omtrent het geval verneemt, duidelijk genoeg en be hoeft dit geen nader onderzoek in de woon plaats van den man, dan zal de commissie der legeringsplaats, tot welke de man zich wendde, zelf het gevraagde advies kunnen geven. Tenslotte is het doel der commissie in die gevallen, waarin de man niet zonder meer met een raad of bemiddeling geholpen kan worden, hem in verbinding te stellen met een bepaald orgaan, zooals borgstellings fondsen, teeltcentrales, pachtkamers, cre- dietinstellingen, gemeentediensten, enz. enz. In verband met deze taak zijn de com missies voor zakelijkpn bijstand dan ook zoo samengesteld, dat de commissie, door de georiënteerdheid van ieder der leden op bepaald gebied, in haar gehepl zich in hoofdzaken georiënteerd weet ten opzichte dier diverse steuninstellingen. In de kleine plaatsen, waar troepen ge legerd zijn en waar om plaatselijke rede nen het niet, of nog niet, mogelijk is, om een commissie voor zakelijken bijstand in te stellen, is of wordt een agentschap ge houden, tot welk adres de militair, in die plaats gelegerd, zich wenden kan. Door affiches in de soldatenverblijven zal de troep er geregeld aan herinnerd worden, dat deze commissies er in zijn kan- tonnement zijn en waar en wanneer zij zit ting houden. Dagverblijven, cantines, militaire tehui zen enz., die om één of andere reden nog geen affiche ontvingen, kunnen dit nog aanvragen aan het bureau Centrale Raad van Advies, Zeestraat 71 B, 's Gravenhage, telef. 111580. De groote Middenstands- en Land- en Tuinbouwbonden dragen mede dit sympa thieke en belangrijke werk door Hun be langstelling en actieve medewerking. De bestuursleden der plaatselijke afdee- lignen zijn in verschillende plaatsen als le den der commiessies voor zakelijken bij stand toegetreden. Het centrale punt dezer in wezen geheel zelfstandige commissies wordt gevormd te 's Gravenhage, Zeestraat 71 B; daar bren gen de commissies ook elke twee maanden, rapport uit van hare bevindingen. Het is zeer te waardeeren, dat men deze actie ter hand heeft genomen. Zij kan voor het bewaren van den goeden geest in onze weermacht van groote beteekenis zijn. Deze kleine zelfstandigen toch, voorzoo ver zij in zorg zitten over de moeilijkheden met de zaken thuis, zijn niet geholpen met ontwikkeling en ontspanning alleen. Zij hebben noodig een meevoelen dier zorgen, een begrijpen ervan en een welwillend hun toegestoken hand, om te trachten den weg te vinden, die uit de moeilijkheden lei den kan. Die hand wordt hun in deze commissies voor zakelijken bijstand gereikt: En hoe dit werk zich verder ontwikkelen zal, moet natuurlijk nu worden afgewacht. Op allerlei organisaties en instellingen, welker leden op één of andere wijze in dit werk betrokken kunnen worden door een vraag om advies, medewerking, controle, inlichtingen, enz. is een beroep gedaan, een beroep, dat wel niet vergeefs zal zijn. Ook met enkele overheidsorganen is ten behoeve van dit deel der gemobiliseerden reeds contact gezocht. TOCH GOEDKOOPE PAASCH- EIEREN? Van exporteurszijde wordt ons gemeld, dat heden door het Britsche ministerie van oecselvoorziening is afgekondigd, dat met ingang van 28 Maart a.s. de maximum prijzen voor eieren worden verlaagd met 2 smllings 6 pence per 120 stuks, hetgeen voor Nederland neerkomt op een verlaging van 75 cent per 100 stuks. De eieren, die deze week van Nederland naar Engeland verscheept worden, zullen reeds onder de nieuwe maximum prijzen vallen. „TeL" R.K. Ver. v. Kraamverzorgingv. alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le Binnenvestgracht 30, voorheen Boerhaavestr. verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 24 uui tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 23420. b. g. g. Inlicht. K 08. Aanvragen (schriftelijk) adres lste Bin nenvestgracht 30. LAATSTE NACHT VAN DEN STILLEN OMGANG Zaterdagnacht hebben de leden van den Stillen Omgang, die de pelgrimage in de hoofdstad nog niet een der laatste Zonda gen volbrachten, den bidweg door de oude stad gemaakt. Met 23 treinen werden de bedevaartgangers uit verschillende deelen de.' lands aangevoerd. Zeven treinen aan de Westzijde van het Centraal Station brachten de mannen uit Den Haag, West- Friesland, Alkmaar en IJmuiden, aan de Oostzijde van dit station liepen zestien ex tra treinen binnen. Hieronder was er een, die 400 militairen uit Veenendaal vervoer de, verder treinen uit Tilburg en Waalwijk, 's Hertogenbosch en Utrecht, Arnhem en Maastricht, Roosendaal en Zwolle, Olden- zaal en Gouda. Naar schatting maakten 20.000 deelne mers dezen nacht den omgang, zoodat het totaal van dit jaar ligt tusschen 80.000 en 90.000 pelgrims, die allen hun gebed heb ben gestort, dat Nederland bevrijd mag blij ven van de ramp van een oorlog. MILITAIREN, DIE THUIS ZIEK ZIJN. Tot nog toe bestond er geen zekerheid omtrent het recht op periodiek verlof voor militairen, die tijdens dit verlof ziek w^ren geworden. Meermalen is ons gevraagd of dit verlof later kan worden ingehaald. Naar wij thans vernemen, heeft de mi nister van Defensie uitdrukkelijk bepaald, dat het recht op periodiek verlof in be- dcplde omstandigheden vervalt. Volgens een Zaterdag verschenen leger order hebben militairen, die tijdens hun ziekte in hun gezin of, indien zij ongehuwd zijn, in het gezin van hun ouders zijn ver pleegd, b.v. omdat zij wegens ziekte niet van verlof zijn teruggekeerd, over het tijd vak, waarin zij van hun onderdeel afwezig zijn geweest, geen recht op periodiek ver lof. EEN BENOEMING VOOR DE EEUWIGHEID. Op 100 gld. per jaar. Vrijdag vergaderde de gemeenteraad van Abbekerk. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. om een gemeentelijk bouw- opzichter te benoemen in de plaats van de tijdelijke kracht. B. en W. stellen voor om met ingang van 1 April te benoemen den heer Dammes van Twisk op een wedde van 100.'s jaars. Voorzitter: De heer Kool trekt een be denkelijk gezicht. De heer Kool: Is dat voorgeschreven? Ik vind het nogal rijkelijk. Voorzitter: We zien geen kans het goed- kooper aan te leggen. De heer Kool: Wat doet zoo'n man eigenlijk? Voorzitter: Toezicht houden of de bepa lingen van de woningwet nageleefd wor den. De heer Kool blijft het rijkelijk vin den. Voorzitter antwoordt, dat Dammes het niet goedkooper wil'doen en ook niet per keer wil werken. De heer Kool: Is het een benoeming voor een jaar? Voorzitter: Nee, dit is iets voor de eeuwigheid. Zonder hoofdelijke stemming wordt tot aanstelling besloten. „Tel." LEIDER EN TWEE LEDEN DER FINSCHE AMBULANCE PER VLIEGTUIG VERTROKKEN. Vierde deel van de bagage al vroeger door de lucht naar Zweden verzonden. Naar wij van de zijde der ambulance- commissie van het Nederlandsche Roode Kruis vernemen, zijn hedenmiddag eenige ïeden der Roode Kruis ambulance voor Finland per vliegtuig naar Zweden ver trokken. Het zijn de heer F. H. Meihuizen, arts-leider der ambulance, de heer A. W. C M. de Ruyter, administrateur, zuster P. A. A. Mesdag. Deze voorhoede van de ambulance zal in Stockholm verschillende zaken, o.a. de passage der ambulance naar Finland, regelen, terwijl de administrateur in Malmo de omvangrijke bagage en uit rusting der ambulance zal opvangen, ten einde die langs den snelst mogelijken weg naar Finland te re-expedieeren. Een vierde deel van de bagage, die totaal uit 150 colli, ongeveer 25.000 kg. bestaat, is in enkele dagen door de lucht naar Zwe den overgebracht. Ook de auto der ambu lance is dezer dagen per schip verzonden. Voor het vertrek hebben de drie „kwar tiermakers" der ambulance ten gebouwe van het hoofdbestuur afscheid genomen van den eersten ondervoorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, mr. W. J. ba ron van Lijnden en van de leden der am- bulance-commissi® PATER L. SCHUURMAN O. F.M.t In het St. Jozef-Paviljoen te Gouda, waar hij sinds 4 Maart werd verpleegd, is Za terdag in den ouderdom van 61 jaren over leden de weleerw. pater Ligorius Schuur man O. F. M., kapelaan aan de H. Sacra mentskerk in het stadsdeel de Korte Ak keren, aldaar. De toestand van pater Schuurman was vooral de laatste dagen van dien aard, dat op beterschap niet kon worden gehoopt. Het einde van zijn leven is dan ook niet onverwacht gekomen. Alfonsus Wilhelmus Johannes Schuur man werd geboren te Woerden op 13 September 1878. Na zijn gymnasiale studie trad hij reeds op 16-jarigen leeftijd, in 1894, in de Orde van de Minderbroeders en in 1901,. op 23-jarigen leeftijd, ontving hij de H. Priesterwijding. Als kapelaan heeft pater Schuurman zijn priesterlijken arbeid verricht te Nijmegn (1909), Leiden (1919), daarna werd hij be noemd tot godsdienstleeraar aan het R.-K. Lyceum te 's-Gravenhage (1922), vervol gens is hij wederom kapelaan geweest en wel te Gorinchem (1924), Coevorden (1926) en Gouda (1937). Pater Schuurman is, zooals in het bo venstaande reeds gememoreerd, kapelaan aan de „Hartebrug" te Leiden geweest van 1919 tot 1922. Hier heeft hij zeer vele geest, adviseur schappen vervuld, o.a. van Volksbond, Hanze, Vrouwenbond, Bond voor Groote Gezinnen. De „Lfidsche Courant" van 5 Sept. 1922 schreef bij het vertrek van pater Schuur man uit Leiden: „Zonder aanziens der persoons, openlijk en oprecht gaf hij wei-overwogen en voor zichtige adviezen". Wij willen nu gaarne deze woorden her halen, om er in neer te leggen de waardee- rende en dankbare herinnering van nog velen in Leiden aan pater Schuurman's werken in onze stad. Mogen velen ook hun herinnering aan dezen boven alles oprechten mensch en ijverigen priester uitdrukken in gebeden en goede werken voor zijn zielerust. De plechtige uitvaart zal Woensdagmor gen in de Sacramentskerk te Gouda plaats hebben, nadat om half tien de Lauden zul len zijn gezongen. Daarna heeft de begrafe nis plaats op het kloosterkerkhof te Katwijk aan den Rijn. OUD-REGENT M. WIJTENBURG. Veertig jaar priester. Op Zondag 31 Maart a.s. zal de hoog eerwaarde heer M. W. A. Wijtenburg, ka nunnik var het kathedraal kapittel van Haarlem, oud-regent van het seminarie Ha- geveld en thans rector van het St. Jozef- gesticht te Bloemendaal, zijn veertigjarig priesterfeest vieren. Matheus Wilhelmus Antonius Wijten burg we: u op 16 April 1874 te L e i d e n ge boren. Op 31 Maart 1909 ontving hij de H. Priesterwijding en werd dienzelfden dag benoemd tot kapelaan te L iss e. Twee jaar later volgde zijn benoeming tot kape laan te Amsterdam in de parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen. In Septem ber 1904 werd kapelaan Wijtenburg leeraar op het seminarie Hageveld, wat hij 8 jaar bleef, waarna hij professor in de liturgie en econoom werd aan het groot-seminarie te Warmond. In Maart 1919 verwisselde hij de professorale toga met den herdersstaf over de parochie van O. L. Vrouw van Lourdes te Rotterdam, terwijl in 1923 zijn benoeming volgde tot pastoor en deken van Hoorn, waar hij in 1925 luisterrijk zijn zil veren priesterfeest vierde. In 1928 toen Mgr. Callier was opge volgd door Mgr. Aengenent was een der eerste benoemingen van den nieuwen bis schop deken Wijtenburg als regent van het klein seminarie naar Hageveld te roepen. Zes jaar bleef Z.H.E. regent en was er een gezien en bemind bestuurder. Behalve dat gaf hij zijn krachten aan de missie als president van het Diocesaan Missiecomité. Tevens was hij voorzitter van de broeder schap van den H. Geest tot voortplanting des Gebeds, visitator van kloosters in enkele des Gebeds, visitator van kloostes in enkele dekenaten. In Februari 1929 werd hij be noemd tot kanunnik van het kathedraal kapittel van Haarlem. Intusschen liet zijn gezondheid steeds meer te wenschen over. Dit leidde tot zijn emeritaat als regent en tot zijn benoeming tot rector te Bloemendaal. Het priesterfeest van den hoogeerwaar den heer Wijtenburg zal alleen in den huiselijken kring gevierd worden. DE ZUSTERS CARMELITESSEN IN POLEN. Naar de „Universe" meldt, zetten zeven zusters Carmelitessen op de puinhoopen van het Lobzowska-klooster in Krakau het communiteitsleven voort. De Carmelitessen hebben in Polen zware verliezen geleden. Het klooster te Wilna heeft een heftig bombardement ondergaan; de Priores bracht het Allerheiligste naar den kelder, waar de Zusters in gebed bijeenbleven. Van de kloosters in Russisch-Polen heeft men nog geen mededeelingen ontvangen. Men meent, dat enkele Priester en Zusters daar mogen blijven.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6