Duitsche luchtaanval op Scapa Flow De nieuwe toestand rond Finland Plaats een Telefoontje MaeueeC ffiütócfïe owCegA&cflepm beschadigd Ma&kau wil aexdUage*i met Zweden en ACaauaegen MAANDAG 18 MAART 1940 TE LEIDSCHE COURANT TWEEDE RLM) - PAO. 5 DE MENSCHHEID AAN HET KRUIS door Prof. dr. Fr. Muckermann S. J. Wat is in enkele jaren tyds het aan schijn van de hedendaagsche menschheid veranderd! De blijde lofzangen op den on- beperkten vooruitgang der beschaving zijn weggestorven. Er hebben gruwelijke din gen plaats gegrepen, en het lot van ge- heele volkeren is één groote marteling ge worden. Zelfs diegenen, die nog aan gelukkiger stranden wonen, zien eveneens hun vrede bedreigd. Weldra zal men amper nog een mensch kunnen vinden, die geen rol speelt in dat reusachtige schouwtooneel, dat men niet beter kan kenschetsen dan met deze woorden: „De Menschheid aan het kruis". Want datgene juist, wat het huidige ge slacht angstvallig getracht heeft te vermij den, is noodlottig geworden. Of is er on der de groote wereldbeschouwingen, waar mee men de massa's poogde te lokken, wel één enkele, die niet de vlucht beteekent voor het Kruis? Gevierde schrijvers van onzen tijd, hebben het woord van de Hei lige Schriftuur: „Kom van uw Kruis af" op steeds nieuwe toonaarden uitgezongen. Daal af van Uw Kruis, kom bij ons in de schoone wereld, herschep 't „tranendal" m een Land van Belofte, bedelf Uw Kruis on der rozen, en dan zullen we U erkennen, dan willen we Uw volgelingen zijn. Zóó willen we hopen op dien dag der bevrij ding, dien grooten zonnedag der mensch heid, waarop de kluisters zullen vallen van de handen van het proletariaat, waarop de techniek brood en rijkdom zal bezorgen aan eenieder, waarop de organisatie een zwierige dans der orde zal geworden zijn en het werk nog slechts een groot genoe gen is. Indien we alle vermaarde verkondigers van zulk een toekomst uit de jongste dagen zouden gaan opsommen, dichters of politici, musici of economisten, er zou seen einde aan komen. En nu is dit alles heel anders dan men verwacht had. De sprookjesdroom van het paradijs op aarde is in ijlen rook verwaasd, een grauwe hemelhangt loodzwaar over de lijdende menschheid, over millioenen wanhopigen, over millioenen ten dood opgeschrevenen, over pijnbanken en folte ringen, over haat en leugen, over bar- baarschheid en bestialiteit, kortom: over de menschheid aan het kruis. Het is maar al te natuurlijk, dat men zich ten aanzien van zulk een schouwspel in alle landen afvraagt, hoe het anders kan worden op aarde; hoe men zich zal 'os- worstelen uit dien zwaren nachtmerrie, hoe men de booze geesten zal bezweren. Het is eveneens vanzelfsprekend, wat thans ven groot deel van de menschheid zegt, dat men zich elk offer moet getroosten, indien het loon van zulk een offer de verlossing maar kan brengen uit dien poel van leed, waarin een halve wereld zich gedompeld ziet. Geen wonder, dat men vol dankbaar heid opblikt naar die mannen en vrouwen in Kerk en Staat, die al hun krachten wijden aan het heil van de volkeren. An derzijds zullen juist diegenen, die belang loos werken, het sterkst voelen, hoe de moeilijkheden steeds dreigender worden, hoe hopeloos in de war de dingen liggen, hoe algemeen reddende ideeën verbleekt zijn, hoe ongenaakbaar de eigenlijke haard van het kwaad verborgen zit. En zoo komt het, dat men op zoek gaat naar menschen, die in him denken vul lijden van de hendaagsche menschheid genoeg zijn om zulk een lijden te verzach ten. Bestaan er zulke menschen? Of zal het ontzaglijke leed van onzen tijd per slot van rekening zonder zin blij ven, bij gebreke aan de kracht, die het werkelijk zal weten te overwinnen? Deze vraag wordt thans dringend ge steld door allen, het dringendst echter door hen, die men van huis en have verjaagd heeft, die voortdolen van land tot land, die van deur tot deur bedelen, wier hart gebro ken is, omdat de idealen, waaraan ze hun bestaan hadden gewijd, eveneens gebroken werden. Er is een troost, er leeft een kracht, er bestaat een bevrijding. Laten we het rond uit zeggen, wat hier bedoeld wordt. In het lenden van de hedendaagsche menschheid lijdt ook Christus. Onder de millioenen, die het harde lot ondergaan, staat ook Christus. Onder de talloozen, die onder den zwa nen last van hun kruis haast ineenstorten, stapt ook de kruisdragende Christus. Christus lijdt mee in de Kerk, die de voortlevende Christus is. Heerlijke vertroosting in het lijden onzer dagen, dat het ook een lijden van de Kerk is, een lijden van al de menschen, die vol geloof en vertrouwen hun blikken richten naar den stervenden Heiland, en voor wie de weg van het lijden een „via triumpha- lis", een i.weg der zegepraal" beteekent. Hoe vreeselijk zou het zijn, zoo deze verhoudingen anders waren. Hoe ver schrikkelijk zou het zijn, indien de geheele menschheid zou lijden en alleen de Kerk niet. In zulk een geval zou het lijden van de Kerk de bijzondere kracht ontberen die alleen in staat is om van binnen uit te over winnen, wat men buiten uit haast onmoge lijk schijnt te kunnen meester worden. Nu echter lijdt de Kerk mee. Ze staat getooid met het sieraad van haar marte laren, ja, met geheele volkeren van mar telaars. Duizenden en duizenden van haar priesters deelen in ontzettend gruwelijke vervolgingen het lot van tienduizenden lee- ken. Van al de wonden, die geslagen zijn geworden, zijn die van de Kerk de diepste en pijnlijkste. Het zijn ook die wonden, die het mooste d^en liidpn, want onder het gewelf van de eeuwigheid neemt alles on eindige vormen aan. Laten wij het herhalen: Het is een ze gen, dat de Kerk medelijdt, een zegen voer de Kerk en voor de wereld. Indien de za ligheden uit de Bergrede tot op den hui- digen dag hun onweerstaanbare toover- kracht uitoefenen, dan is het vooral, omdat Hij, die de armoede, de zachtmoedigheid, de vreedzaamheid, de rechtvaardigheid, de zuiverheid en de grootmoedigheid in de vervolging heeft geprezen, zelf arm was, zachtmoedig, rechtschapen, rein, en omdat Hij zelf het Kruis heeft opgenomen. Hetzelfde geldl voor de Kerk, die be zwaarlijk de armoede zou kunnen predi ken, indien zij zelf in weelde getooid ging, en die kwalijk zou kunnen gewagen van zachtmoedigen, treurenden, en van hen, die naar rechtvaardigheid dorsten, indien Zijzelf in haar uiterlijke verschijningsvorm heelemaal het tegenovergestelde liet blijken. O, er ligt ook hier een gevaarlijke beko ring. De mensch is eenmaal zoo, en blijft gewoonlijk zoo ook als christen, dat hij in hachelijke uren gaarne zijn toevlucht neemt onder een schuttend dak, dat hij van wereldlijke machten weieens de red ding verhoopt, die ze hem nimmer vermo gen te geven. Nooit toch wordt door conjunctuur, poli tiek, door militaire macht datgene opge lost wat alleen in het Kruis van Christus is op te lossen. Onze zegepraal zal altijd slechts de zegepraal zijn van den Meester, die dooi Zijn lijden en dood de wereld heeft verlost In het gestadig mede ondergaan van lij den en kommer alleen kan het medelijden geboren worden, dat de harten der men schen voor de Blijde Boodschap openzet. De eerste burger gedood DE DUITSCHE MEDEDEELING. Het opperbevel der Duitsche luchtmacht deelt mede: „Op grond van de resultaten der ver kenningsvluchten van de laatste dagen heeft de Duitsche luchtmacht een aanval gedaan op de in Scapa Flow liggende deelen van de Britsche vloot. Hierbij wer den minstens vier oorlogsschepen, waar onder drie slagschepen, en een kruiser, door bommen getroffen en zwaar bescha digd. De beschadiging van twee andere oorlogsschepen is waarschijnlijk. Bovendien werden de vliegvelden Stom nes, Earth House en Kirkwall, alsmede een luchtafweerbatterij gebombardeerd. Nietegenstaande krachtigen afweer van vijandelijke jachtvliegtuigen en luchtdoel geschut, voerden de Duitsche vliegtuigen hun opdrachten met succes uit en keerden zij zonder verliezen terug." DE ENGELSCHE LEZING. De Britsche admiraliteit heeft een offi cieel communiqué uitgegeven, waarin ge zegd wordt: Duitsche vliegtuigen hebben Zaterdag om 19.50 uur een luchtaanval gedaan op de vlootbasis Scapa Flow. Veertien vijandelijke vliegtuigen bereik ten het doel. Zij wierpen een aanzienlijk aantal bommen, waarvan er één een oor- De menschheid hangt aan het kruis, maar ook de Kerk hangt gekruisigd, en zoo rijst op den Calvarieberg van deze eeuw ook dat teeken op, dat in het Kruis over wint, omdat hier een liefde gekruisigd wordt, die in den dood. juist heeft bewe zen, dat ze de sterkste macht ter wereld is. De zegen, die de Kerk ontvangt met de palmen van haar martelaars, is goddelijk genoeg om in zijn overweldigenden over vloed een zegen te worden voor de geheele menschheid. Al degenen, die het lijden van deze dagen enkel maar in dien zin be- oordeelen, dat het in louter stoffelijken zin met overwonnen worden, zijn per slot van rekening toch maar het slachtoffer van een begoocheling, en wel van die begoocheling, welke aanleiding geweest is tot het Gol gotha van ons geslacht. Hun wijsheid zal hun steeds weer begeven, zoodra hun luchtkasteelen in rook vervliegen, en de grijze, gesloten hemel, loodzwaar boven hun hoofd hangt. En dan zou er hun niets overblijven, dan de radeloosheid, indien er geen kruisdragende Verlosser van het „heilige volk" zou bestaan. Nu evenwel zullen ze bij dit groote lij den opnieuw getuigen kunnen zijn, mis schien meeleven, hoe Christenen weten te lijden. Vandaag of morgen zullen ze on dervinden, hoe Goddelijk hun macht moet zijn, die in dit mateloos leed kalm en rus tig haar gang gaat, vanzelfsprekend, zco- als soldaten, die er niet van opschrikken dat er slagvelden bestaan. Of wij het nog zullen beloven, wie kan het zeggen, maar zeker is het, dat in het morgenrood van de toekomst het stralende Kruis de oude Kerk in haar verjongde ge stalte zal begroeten. En wereldlijden zal nogmaals heeten: Wereldverlossing. logsschip trof, dat slechts geringe schade kreeg. Ook werden bommen uitgeworpen bo ven alnd, waarbij geen militaire doelen werden getroffen, doch een burger werd gedood en zeven gewond, waaronder twee vrouwen in het dorp Bridge-of-Waith, ter wijl vijf huisjes werden beschadigd. Onder het vlootpersoneel vielen zeven slachtoffers. De familie is verwittigd. De scheepsbatterijen, de kustbatterijen, en gevechtsvliegtuigen kwamen in actie om den vijand te verdrijven. Een vliegtuig werd neergehaald en naar men gelooft, zijn andere vliegtuigen beschadigd. DUITSCH BERICHT OPGEBLAZEN, ZEGT ENGELAND. Britsche vlootkringen hebben gisteravond commentaar gegeven op de Duitsche bewe ringen ten aanzien van den aanval op Sca pa Flow: „Het feit, dat het Duitsche opper bevel zoo begeerig is om de luchtschermut- seling boven Scapa Flow op te blazen, en de belachelijke beweringen over schade toege bracht aan eenheden der Britsche vloot verraadt ongepaste zenuwachtigheid en den bijna kinderlijken wensch om iets te heb ben waarover gepocht kan worden. Steeds is erkend, dat onze Oostelijke en Noorde lijke bases bloot staan aan luchtaanvallen, maar wij vertrouwen in staat te zijn ons van een goeden kant te laten zien bij het voortzetten van den strijd. Het is zeer ken merkend, dat slechts een klein deel der door den vijand uitgezondei vliegtuigen er prij op stelde in actie te komen. De andere moeten verdwaald zijn. Zelfs waren de meesten, die aankwamen, er tevreden mee burgers van een klein dorp, 5 of 6 mijl van de havens, te dooden en te wonden, liever dan het vuur der schepen en batterijen te braveeren". DE EERSTE ENGELSCHE BURGER, DIE GEDOOD WERD De eerste burger, die op de Britsche eilanden door een Duitschen bom is gedood, sedert den aanvang van den oorlog, is ge vallen tijdens den luchtaanval op Scapa Flow, Het was James Isbister, oud 27 jaar, ambtenaar bij den graafschapsraad der Orkaden. Hij stond in huis bij de deur te kijken naar het vuren van het luchtafweer geschut op de aanvallende vliegtuigen, toen een vijandelijk toestel, ijlings vertrek kende, zijn last van 19 zwaar-explosieve bommen liet vallen. Dezelfde bom ver wonde twee buren, die ook bij de deur stonden. De andere bommen vernielden het huisje van een oude vrouw. Een tweede vluchtende machine wierp 18 bommen tegelijk neer. In totaal kwamen ruim 50 zwaar explosieve bommen en vele tien tallen brandbommen neer bij huizen, boer derijen en op de helingen der heuvels van het district. SCHEPEN AANGEVALLEN Zondagochtend zijn ten N.O. van Schot land drie treilers en een kolenboot door Duitsche vliegtuigen aangevallen. De schepen werden echter niet getroffen en niemand werd gewond. De kolenboot, de „Redhall", verdreef haar aanvaller met haar machinegeweer Een „Worpsjilof-linie" TRANSITO VAN RUSSISCHE GOEDEREN Het Zweedsche blad Aftonbladet meldt uit Moskou, dat de Sovjetregeering het voornemen heeft, met Finland onderhande lingen te openen over een handelsverdrag en met Zweden en Noorwegen over con venties, die niet alleen betrekking hebben op den goederenruil, maar ook op het tran sito van Russische goederen naar havens aan de Westkust en de Atlantische kust van Noorwegen. Het genoemde blad voegt hieraan toe, dat den beiden Scandinavi- schen landen gevraagd zal worden vrijha vens ter beschikking te stellen van Rus land. Deze havens zijn nog niet uitdrukke lijk aangewezen. RUSLAND GAAT NIEUWE GRENS MET FINLAND VERSTERKEN Het Finsche dagblad „Uusi Suomi" pu bliceert een bericht uit Moskou, volgens he-twelk de URSS zich voorstelt een enor me verdedigingslinie te bouwen langs de nieuwe grens met Finland. Deze linie zou „Worosjilof-linie" heeten. De verdedigings werken zullen een dekking vormen voor de Karelische landengte en het gebied van het Ladogameer. De werkzaamheden zou den spoedig ter hand genomen worden. Het door Finland afgestane gebied zou als militaire zone worden ingericht, waar zich gen burgers zouden mogen ophouden. Ook zou zoo spoedig mogelijk begonnen worden met den wederopbouw van Viipurl. BEZETTING VAN VnPURI DOOR DE RUSSEN De „Krasnaja Zwezda" meldt over de be zetting van Viipuri door de roode troepen: eenheden sappeurs zijn krachtig bezig de stad van mijnen te zuiveren. Zij worden ge volgd door eenheden wegenbouwers, die sneeuw ruimen en den ijskorst verbreken, om de straten vooi het verkeer geschikt te maken. Electriciens herstellen de leidingen, teneinde op 19 Maart de stad van licht te voorzien. De pompinstallaties en waterlei dingen worden nagezien, zoodat de bevol king spoedig water zal hebben Brandweer- afdeelingen blusschen de laatste branden. Spoedig zal niets herinneren aan de vijan delijkheden. DE RATIFICATIE VAN HET FINSCH— RUSSISCHE VREDESVERDRAG President Kallio heeft besloten, het FinschRussische vredesverdrag te ratifi- ceeren. Hij heeft Paasikivi en Vojonmaa gevol machtigd voor het uitwisselen der ratifica tie-oorkonden, die volgens het vredesver drag uiterlijk tien dagen na het sluiten van den vrede te Moskou dient te geschieden. De datum voor de uitwisseling is nog niet bepaald. Men wacht op bericht der Sovjet regeering. VERKLARINGEN VAN PAASIKIVI In zijn verklaringen voor de pers heeft P&asikivi medegedeeld, dat Molotof bij de De Duitsche vliegtuigen werden door Britsche machines achtervolgd. DUITSCH VLIEGTUIG OP DEENSCH GEBIED NEERGESTORT Nabij Koebelav, in het N.W. van het Deensche eiland Lolland, is gisteren een buitsch militair vliegtuig neergestort. Men gelooft, dat de uit twee personen be staande bemanning zich met valschermen heeft gered, daar vanochtend in de nabij heid van de machine twee parachutes wer den gevonden, welke gedeeltelijk door vuur hadden geleden. Mogelijk hebben de vlie gers zelf de machine in brand gestoken. De politie en militaire autoriteiten zoeken thans naar de vliegers. DE VERLOVEN IN HET ENGELSCHE LEGER Het Britsche departement van oorlog deelt mede: „Tengevolge van onvoorziene vertraging, zijn de met verlof naar huis komende man nen van het Britsche expeditieleger tijde lijk opgehouden. Het normale verlof zal zoo spoedig mogelijk hervat worden". Er zijn geen bijzonderheden medegedeeld in het officieele communiqué over den aard der vertraging. vredesonderhandelingen te Moskou her haaldelijk den naam van Peter de Groote heeft uitgesproken. De nieuwe grenzen lij ken zeer veel op die van het vredesverdrag van Nystad, geteekend in 1721, waarbij Pe ter de Groote Zweden voor de afgestane gebieden twee millioen daalders heeft be taald. De sfeer der onderhandelingen was koeler dan in het najaar, doch zij bleef cor rect. Stalin is ditmaal in het geheel niet verschenen. Er zijn acht bijeenkomsten ge houden, alle in de werkkamer van Molotof. Nadat het Finsche standpunt ten aanzien van de door Stockholm overgebrachte voor stellen volledig uiteengezet was, stemde men wederzijds toe in verscheidene wijzi gingen van secundair belang, b.v. betreffen de den termijn, waarin de Finsche troepen zich zouden terugtrekken en den termijn voor het vertrek van particulieren uit de gecedeerde streken. In de eerste voorstellen kwam de kwestie van het aanleggen van een spoorweg Ke- mijaervi-Kantahlati niet voor. Paasikivi sprak alle geruchten over geheime clausu les in het verdrag met stelligheid tegen. Er zijn geen eischen van politieken of militai ren aard gedaan dan die, welke bekend zijn. De Russen hebben geen oogenblik de de mobilisatie van het Finsche leger gevraagd en er is ook geen sprake van een Russisch FinschEstlandsch accoord over gemeen schappelijke verdediging van de Finsche Golf. De Russische regeering heeft de wettig heid van de Finsche delegatie in het ge heel niet betwist. Slechts in het voorbijgaan heeft Molotof den naam Kuusinen ge noemd, zonder dieper daarop in te gaan. Het geallieerde hulpaanbod is herhaalde lijk te berde gebracht, doch de Russische regeering verklaarde steeds daar geen bij zondere beteekenL aan toe te kennen. Over de plannen voor een Noordsch defensief verbond is niet gesproken. Een dergelijk verbond, aldus Paasikivi, is niet gericht te gen Rusland, doch tegen ieder, die ons zou willen aanvallen. Uit Helsinki wordt nog vernomen,, dat geen enkele demobilisatiemaatregel is ge volgd op de onderteekening van den Rus sischFinsch en vrede. De opleiding van gemobiliseerde militairen wordt actief voortgezet en reeds is de aanleg van ver- sterkingswerken ter hand genomen door soldaten van oudere lichtingen langs de nieuwe grenzen. Arbeiders, die in dienst gesteld zyn van de fabrieken van oorlogs tuig, worden daar neg drie maanden ge houden. Urn fawdt dii wel... PENSiON 6CVRAA6D

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5