Ontmoeting van Mussolini met H In het grensstation op den Brenner MAANDAG 18 MAART 1940 BERICHT. £eti nieuw uiede&affenóief, in de maak Sumner Welles stelde zijn vertrek uit 31ste Jaargang No. 9594 Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Adv. en Abonn.-Urleven zie pa? 2. Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer vier bladen. bestaal uil CONSULT OP V »Lok mij niet bij je In je holle kerk" „Lok my niet bij je in je holle kerk". Dit is een regel uit een vers, dcor een dichter dezer dagen geschreven in het „Vaderland" een dichter, die in datzelf de vers van zichzelf getuigt: „Ik hoor geen school meer toe en geen partij". „Lok mij niet bij je in je holle kerk".... 't Is bedoeld, zooals uit den samenhang duidelijk blijkt, op de Katholieke Kerk «oowel op de Katholieke Kerk, de door Christus gestichte gemeenschap, als op de Katholieke Kerk, het vcor den Katholieken eeredienst bestemde kerkgebouw. Toen wij dat vers lazen, gingen onze ge dachten uit naar verzen van een anderen dichter, van den vorst der Nederlandsche dichters, naar Vondel! „Lok mij niet bij je in je holle kerk" Vondel jubelt, als hij, bekeerling, de Ka tholieke Kerk is binnengetreden: Zij noodigt alle scharen Ter maaltijd op Gods gave, en zielenlekkerny, En bindt den doek van 't oog, om blinde afgoderij En godsdienst door het licht van rede t' onderscheiden. De stomme, doove, blinde en Kranke en kreuple Heiden Kan spreken, hooren, zien, en springen, als een hert. God wischt de tranen af, geneest den droeven smert En wonden, in dit rijk des Zoons, uit Hem ontsproten. „Lok mij niet bij je in je holle kerk". Vondel, die langen tijd, vaak ook alléén, in de kerk, in aanbidding voor het Allerhei ligst Sacrament, kon neergeknield liggen, zingt in verrukking: Wel zalig, die in 't hijgende verdriet Naar dezen troost en vasten burcht vliedt: Wanneer u macht van vijanden ontzeggen, Is 't veilig in Gods schaduw stil te leggen: Geen Cherubijn den vromen wisser dekt Dan Christus zelf, wiens vleugel wijder strekt: De klcekhen dekt haar ongepluimde kieken, Maar God zijn kind met dees genadewieken. O, "zielen, die belast zijt en belaan, Hier rust uw heil, aanbidt dit hemelgraan. „Lok mij niet bij je in je holle kerk".... Wij weten, welk een Goddelijken zegen de muren van een Katholiek kerkgebouw om vatten! Och, mochten wij het ook altijd waardeeren. Vondel zingt het juichend uit: Hier bloeit de boom des levens dag aan dag. Hier rust de ziel van 't ydele bejag. Hier toomt de geest het vleesch zijn dartelheden. Hier antwoordt God op zuchten en gebeden. Hier wischt hij af de tranen in den nood. Hier leeft het hart in trcost: hier sterft de dood. Hier geeft u God den voorsmaak van 't onsterflijk, Ook van zichzelf, door 't offeren verwerflijk. „Lok mij niet bij je in je holle kerk". Wij „lokken" niet. maar wij wenschen een ieder toe het geluk, dat onze grootste dich ter de Katholiek geworden geniale Von del bezingt: Gelukkig is de man, die, uit de wilde zee Zoo veler dwalingen en jammeren en wee, Door alle klippen heen, bij wijle in schuim begraven, Van barningen bestulpt, in 't eind de stille haven Des Godsdienst innezeilt, en veiliglijk belandt Bij God, der menschen heil, in 't hemelsch vaderland. Zij, die zich vanaf heden op „DE LEIDSCHE COURANT" abonneeren, ontvangen de nog verschijnende nummers tot 1 April a.s. gratis- DEN BRENNER Eenige dagen geleden, toen het vredes- accoord tusschen Rusland en Finland was gesloten, besloten wij een beschouwing over den Europeeschen toestand met de vraag: Welk offensief volgt nu? Het antwoord laat niet lang op zich wachten. Het nieuwe offensief is reeds ingezet. Vanmorger begon n.l. een bespreking tus schen de beide dictatoren in het grens- plaatsje op den Brenner. Mussolini werd vergezeld van graaf Ciano, zijn minister van buitenlandsche za ken, en een heele staf hooge ambtenaren van dat ministerie. Hitier werd eveneens vergezeld van zijn minister van buitenland- sche zaken, von Ribbentrop. Rondom deze onverwachte en sen6atio- neele gebeurtenis groepeeren zich eenige gebeurtenisen, welke naar alle waarschijn lijkheid aaarmede verband houden. De bijzondere afgezant van Roosevelt, Sumner Welles, neeft zijn vertrek weer een dag uitgesteld; hij vertrekt thans Woensdagmiddag, waardoor hij nog in de gelegenheid is om een onderhoud met Mus solini te hebben, zoodra deze is terugge keerd van den Brenner. Voorts heeft Sum ner Welles vanmorgen een audiëntie genad bij den Paus, den ïllusteren en verheven medewerker van Roosevelt in den vredes- arbeid. Tenslotte als derde, maar in zijn samenhang minder duidelijk feit: het bom bardement van Scapa Flow door de Duit-' sche luchtmacht. Wij zien natuurlijk ais niet ingewijden als door een spiegel in een raadsel, maar de gedachte dringt zich onweerstaanbaar op, dat de oplossing van dit raadsel moet zijn: een nieuw vredesoffensief. Waarschijnlijk is men te Berlijn bij het bezoek van Sumner Weller nog gereser veerd geweest: wilde men niet alle troe ven op tafel leggen, omdat de Amerikaan nog naar Parijs en Londen ging. Na zijn terugkeer wil men vernemen wat hij uit Londen en Parys heeft meegebracht en kan Hitier door middel van zijn vertrouwden vriend Mussolini open kaart spelen. Von Ribbentrop heeft by zijn bezoek te Rome en bij den Paus het terrein reeds geëffend. Sumner Welles krijgt thans de laatste en meest gewientige inlichtingen. Tegelijkertijd wordt welbewust de keer zijde van de medaille gedemonstreerd. Wie geen vrede wil, moet voelen wat oorlog beteekent en daarom is Scapa Flow nog eens gebombardeerd. Misschien wil de Duitsche leiding ook in het binnenland den indruk vestigen, dat zij niet uit zwakte (zie de demonstratie) den vrede aanbiedt. In Engeland doorziet men de bedoeling, vandaar het Britsche commentaar, dat de Duitsche mededeehngen het succes opbla zen, omdat men in Duitschland behoefte heeft aan heldendaden. Men zou daar de opmerking aan kunnen toevoegen, dat En geland van zijn kant evenzeer behoefte heeft, om het succes der Duitsche lucht macht te verkleinen. In elk geval ligt het verband tusschen deze gebeurtenissen voor de hand. Maar al is een nieuw vredesoffensief nog zoo waarschijnlijk, daarmede is geenszins gezegd, dat het ook het gewenschte resul taat zal opleveren. De beteekenis van het consult op den Brenner is.natuurlyk niet ontgaan aan de persorganen van de tegen partij. En daarin is van eenige bereidwil ligheid om met het nationaal-socialisme te onderhandelen voorloopig nog geen sprake. De „Times" waarschuwt reeds bij voorbaat, dat men in Engeland geen „opgelapten vredewil- en ook de Fransche pers stelt geen vertrouwen meer in afspraken met Hitier. „Vrede sluiten zou op net oogenblik voor de geallieerden den nederlaag betee- kenen". Dat if net Leitmotiv van zoovele perscommentaren, zoodat men zich af vraagt, hoe het mogelijk zal zijn zonder strijd tot een voor beide partijen aan vaardbare oplossing te komen. Nu moeten wij geen al te groot gewicht hechten aan uitingen van de openbare mee ning, want het voorbeeld van Finland be wijst, dat de openbare meening zich snel aanpast aan voldongen feiten, terwijl het aan den anderen kant tot de opvatting van goed koopmanschap behoort, om het ver langen naar vrede dat ongetwijfeld ook in de geallieerde landen zeer sterk is niet te laten blijken, zoolang van de tegen partij nog concessies te verwachten zijn. In dit verband rijst de vraag, of volstaan zal worden met de waarschuwing van Scapa Flow. Zullen Hitler en Mussolini be halve vredesvoorstellen ook stokken ach ter de deur fabriceeren? En zal het nog zoover komen, dat deze stokken ook in derdaad gehaald zullen moeten worden? Het zijn alle vragen, waarop de wereld het antwoord nog niet bevroeden kan. Maar een ding is zeker: het consult op den Brenner leidt groote beslissingen in. Europa wordt binnenkort opnieuw ge plaatst voor de keus: oorlog of vrede. Twee dictatoren ensceneeien een derge lijke sensationeele ontmoeting niet voor de grap; als zij bijeenkomen staan gebeurte nissen met ver-strekkende consequenties voor de öeur Hedenmorgen hadden Hitler en Mussolini een onderhoud in het Duitsch- Italiaansche grensstation op den Brenner. Het met Duitsche en Italiaansche vlaggen versierde station was door een troepencordon afgezet. Op de per rons stonden afdeelingen Alpenjagers en infanteristen opgesteld. Er viel overvloedig sneeuw. Mussolini was Zondagmiddag onverwacht, in gezelschap van zijn minis ter van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, uit Rome vertrokken. De Füh- rer en rijksminister von Ribbentrop hadden op hun beurt Berlijn verlaten. In den trein van den duce bevonden zich ook de chef van zijn particulier kabinet Sebastiani, de chef van het kabinet van den minister van buitenland sche zaken en andere hooge ambtenaren van dat ministerie. Mussolini heeft den nacht doorgebracht in zijn specialen trein te Bres- sanone, niet ver van de grens, waar de trein te middernacht was aangekomen. De trein zou doorrijden naar den Brenner, waar de ontmoeting tusschen Hider en Mussolini zou plaats vinden in den trein van den Duce. Vanmorgen om tien uur is Hitier, vergezeld van den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, op het Italiaansche station Brenner aangekomen. Mussolini en Ciano wachtten Hitier op en verwelkomden hem op zeer hartelijke wijze. Na de begroeting en het inspecteeren van de eere compagnie begaven zich Hider en Mussolini naar den salonwagen van den Duce, waar de besprekingen om half elf begonnen. Bij het eerste onderhoud tusschen Hitler en Mussolini in het studeerver trek van Mussolini's trein was geen andere staatsman aainwezig. Later wer den graaf Ciano en von Ribbentrop toegelaten. De besprekingen duurden 2Yi uur. Daarna is Mussolini weder naar Rome vertrokken, waar hij van nacht zal arriveeren. Mussolini zou dan nogmaals Sumner Welles ontvangen. EEN ONDERHOUD VAN Zy UUR. Van de Brennerpas meldde vanmiddag het Duitsche Nieuwsbureau: Hitler en Mussolini hebben hedenmor gen op den Brenner in den salonwagen van den Duce een hartelijk onderhoud gehad, dat 2 y7 uur duurde. Bij het onderhoud wa ren aanwezig de rijksminister van buiten landsche zaken von Ribbentrop en de Ita liaansche minister van buitenlandsche za ken, graaf Ciano. Mussolini is om 13.13 uur met Ciano van den Brenner naar Rome vertrokken. Van semi-officieele Duitsche zijde wordt gemeld: De 1370 meter hooge Brennerpas vertoont nog een geheel winterschen aan blik. Diep onder den sneeuw liggen de ber gen en hellingen en tot kniehoogte reikt de sneeuw op de bergweiden. Hier wor den thans door de leiders der regeeringen van de beide groote Europeesche mogend heden. die door het bondgenootschap Ber- lynRome met elkaar vereenigd zijn, de vraagstukken besproken, welke beide lan den raken, vraagstukken, welke voort spruiten uit het feit, dat het nationaal-so- cialistische Duitschland thans in den door de Westelijke mogendheden opgedwongen beslissenden strijd zijner geschiedenis staat, terwijl het fascistische Italië als „niet-neu- trale doch niet-oorlogvoerende" natie even eens voor zich net levensrecht der jonge volkeren opeischt Dit is de vijfde ontmoeting van den Fuehrer met den Duce. De eerste was de byeenkomst van Venetië in Juni 1934, de tweede de Duitsche reis van Mussolini in September 1937, de derde de Italiaansche reis van Hitler in Mei 1938 en de vierde hel gemeenschappelijke werk tijdens de confe rentie van München in September 1938. De ontmoeting is door beide partijen met die snelle vastneradenheid en tevens abso lute geheimhouding voorbereid, welke steeds een essentieel bestanddeel vormen van de nauwe fascistische en nat. socialis tische samenwerking. Zoowel de Duce als de Fuehrer werden slechts vergezeld door een kleinen staf van medewerkers, die steeds tijdens hun reizen bij hen plegen te zyn. WAT ER TER SPRAKE ZOU ZIJN GEKOMEN. De Berlynsche correspondent van „Stock - holms Tidningen" bespreekt de ontmoeting tusschen Hitler en Mussolini en gelooft, dat beide leiden tot het volgende besloten zijn: 1. Zich volledig accoord te verklaren wat de vredesvoorwaarden betreft, welke aan Sumner Welles ten behoeve van Roo sevelt moeten worden overgebracht, 2. Tegen eiken prijs te vermijden, dat de oorlog wordt uitgebreid tot de Mid- dellandsche Zee en het Nabije Oosten. 3. Een Duitsch-Italiaansch bondgenoot schap te vormen in Zuid-Oost Europa, dat een ruime bron van voedselaanvoer moet worden voor Duitschland en Italië. 4. De vorming van een gemeenschap pelijk front van de „bezitlooze staten" te gen de „plutocratische mogendheden". 5. De leden van dit front moeten tot overeenstemming komen over de funda- menteele richtlijnen voor een nieuw gesta biliseerd Europa. De correspondent denkt voorts, dat Ita lië niet den oorlog zal ingaan, doch een gebaar zal maken in Duitschlands voordeel. HET EINDE VAN DE BESPREKINGEN AAN DEN BRENNER. ROME, 18 Maart. (A. N. P.). Hitler en von Ribbentrop verlieten om 12 uur den trein van Mussolini in gezelschap van den Duce en Ciano. Hitier begaf zich direct naar den Duitschen trein en vertrok om 13.00 uur naar Berlijn, vergezeld door von Ribbentrop en de Duitsche ambtena ren. Vóór het vertrek van den trein, leun de de Fuehrer uit het raam van zijn wa gon en schudde Mussolini de hand. Mussolini en Ciano vertrokken kort daar na naar Rome. In denzelfden trein reizen ook de Duitsche ambassadeur von Macken- sen en de ambtenaren van het Italiaan sche ministerie van buitenlandsche zaken naar Rome. SUMNER WELLES STELDE ZUN VERTREK UIT. Sumner Welles is Zaterdag om zes uur door Mussolini ontvangen. Het vertrek van Sumner Welles naar de Vereenigde Staten is vastgesteld op 13 uur Woensdagmiddag rnet het Italiaansche s.s. „Conté di Savoia". Welles had verwacht Maandagavond naai Genua te kunnen gaan om daar zijn echtgenoote ie ontmoeten, die uit San Remo zou komen, en Dinsdag naar de Ver. Staten te vertrekken. Zondagmorgen heeft Welles een onder houd gehad met den Amerikaanschen am bassadeur Phillips. Den middag heeft hy doorgebracht met bezoeken aan oude mo- '■''menten. Vanmorgen kort voor tien uur is Sumner Welles, vergezeld van Taylor, aangekomen bij het Vaticaan, waar hij met het gebruikelijke ceremonieel ont vangen werd. Om tien uur werd hij geleid naar de particuliere bibliotheek van den den Paus. Daarna zou Welles een bezoek brengen san kardinaal staatssecretaris Maglione. ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN BERLIJN EN VATICAAN? Naar verluidt zouden Duitschland en. het Vaticaan onderhandelingen geopend hebben voor het sluiten van een concor- oaat, dat vrijheid van godsdienst zou in houden voor Duitschland, Polen en het pro tectoraat De desbetreffende besprekingen zouden gevoerd worden door den nuntius te Berlijn Mgr. Orsenigo en von Ribben trop. DE INDRUK TE WASHINGTON. De aandacht in politieke kringen te Was hington is in hoofdzaak gericht op de ont moeting tusschen Hitler en Mussolini, doch tot nu toe wijst niets erop, zoo meent men, dat Sumner Welles hierbij betrokken is. In de kringen van het Amerikaansche staats- departement wordt geen commentaar ge leverd, doch welingelichte politieke krin gen zijn geneigd te gelooven, dat de bij eenkomst eerder wijst op een Duitsch vre desinitiatief dan op het voornemen van Italië, aan de zijde van Duitschland in den oorlog te gaan. Men acht het mogelijk, dat de bespreking ten doel heeft, Mussolini in staat te stellen, Duitschlands laatste woord aan Welles over te brengen. „GEEN OPGELAPTE VREDE", ZEGT DE „TIMES". Verscheidene Britsche bladen brengen de aanwezigheid van Welles in verband met de nieuwe Duitsche vredesvoorstellen, die door Welles moeten worden overge bracht. De „Times" verklaart in een hoofdarti kel: „De eenstemmigheid, waarmede het denkbeeld van een opgelapten vrede door de Westelijke democratieën van de hand wordt gewezen, moet Welles alleszins dui delijk geworden zijn." DUITSCHE BLADEN ONTHOUDEN ZICH VAN COMMENTAAR. Het bericht dat Hitler en Mussolini elkaar hedenmorgen op den Brenner ont moeten, wordt door de Duitsche Maandag ochtendbladen in grooten opmaak gepubli ceerd. De bladen geven het Duitsche com muniqué over de ontmoeting weer onder groote opschriften op de eerste pagina. Zij rnthouden zich echter van commentaar.. FRANSCHE PERSSTEMMEN De „Ordre" ziet in de opeenvolging~"dêr gebeurtenissen van het laatste weekeinde, een aanwijzing, dat een vredesoffensief op handen is. De Duce en achter hem de Fueh- rei vleien zich met de hoop, door bemidde ling-van Sumner Welles hierin Roosevelt te kunnen betrekken. Wij hebben goeden grond om aan te nemen, zoo voegt het blad eraan toe, dat Sumner Welles te verstaan heeft gegeven, dat de stemming te Londen en te Parijs niet van dien aard was, dat zij de voorspelling van Mussolini: „De vrede is meer nabij dan men meent", kan recht vaardigen. De „Jour" schrijft: Er zijn aanwijzingen, dat Hitler die de Balkanstaten in zijn voor deel wil neutraiiseeren, thans Italië in zijn kring tracht te betrekken door aan Italië de verzekering te geven, dat het niets te vreezen heeft van de ondernemingen der Sovjet-Unie. De kwestie van ontspanning in de ItaliaanscheRussische betrekkingen hangt natuurlijk af van de houding vèn Moskou op den Balkan. Het schijnt, zoo besluit het blad, dat het orderhoud tusschen Hitler en Mussolini ook nog een ander doel heeft. Het schijnt, dat Hitier nader vorm wil geven aan het vredesoffensief, dat door de Wilhelmstrasse en door de Duitsche propaganda op touw gezet is. In de „Ordre" schrijft Emile Buré nog: „Als Frankrijk en Engeland ermede ac coord zouden gaan, met Hitier te onderhan delen, zouden zij snel afglijden naar hei graf, waar zij Oostenrijk, Tsjecho-Slowaktffl en Polen niet uit hebben kunnen trekken Vrede zou op het oogenblik voor de geaL lieer:'?n een nederlaag beteekenen".

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1