5PORT SPEL Smadelijke 7-1 nederlaag van „Oranje" in Antwerpen Reeds in de eerste helft was de over winning van België zeker MAANDAG 18 MAART 1940 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 HMANDAG BWOR33EL De begroeting tusschen Paverick en Caldenh Jiet Nederlandsch elftal, voor den aan DE WEDSTRIJD Ondier leiding van den Zwitserschen scheidsrechter, den heer Wuthrich, werd om precies drie uur Belgischen tijd begon nen. Nederland heeft den vrij sterken wind, welke over de Lengte van het veld staat, mede. België heeft den oipgooi verloren en dus trapt van Craen af. De eerste aan val van Nederland wordt afgeslagen en eerst na vijf minuten komt er wat teeke- ning in den strijd. De Belgen hebben den eersten hoekschop genomen en bij een doelworsteling redt Michel, maar uit zy>n optreden blijkt, dat hij zeer nerveus is. In het veld gaat het gelijk op. De Harder, die vrij staat, brengt den bal keurig op, geeft op het juiste mo ment over aan Vente, die wel berekend in het hoekje plaatst. België heeft dan ge- luik, want via een been en een paar hoof den, waarbij ook de doelverdediger den bal nog aanraakt, wordt het leder tot hoek schop verwerkt. In het eerste kwartier is de Belgische verdediging verre van be trouwbaar, het samenspel van Neder laud is niet onverdienstelijk, men poogt onmid- delijk den rechten weg naar het doel te vinden. Maar ook de NederLandische verde diging maakt een niet al te zekeren in druk en vooral doelverdediger Michel, die debuteert, wordt sterk op de proei gesteld. Een fraai schot van van Craen wordt door Michel tegen de lat getipt, van Wouwer is er onmiddellijk bij, maar de Velsenaar gooit zich moedig op den bal, waardoor Caldenhove nog in staat wordt gesteld te redden. Het is echter uitstel van executie, want na zestien minuten is Michel reeds voor de eerste maal gepasseerd als de schietvaardige Nelis een laag schot in zendt, dat door den Nederlandschen doel verdediger verkeerd beoordeeld wordt. Mede door het effect verdwijnt het leder in het hoekje (10). Beide ploegen gooien er een schepje op, een schot van Drager na een goed opge zetten aanval een zeldzaamheid vliegt naast. In de hitte van den strijd krijgt de Belgisohe linksbuiten Eeoksman ikramp en hij moet enkele minuten van het veld verdwijnen. In die periode slaagt de Harder er bijna in den gelijkmaker te sco ren. Zoo verloopt het eerste half uur en hoewel bij het Nederlandsch elftal geen oogenblik het peil tot groote hoogte stijgt, toch krijgt men niet den indruk, dat een debacle voor de dfeur staat. Een tweede hoekschop op het Belgisohe doel wordt genomen, Vente kopt in, maar de Raedt heeft zich uitstekend opgesteld. Langzamerhend blijkt, dat de Belgen het in enthousiasme van ons winnen, zij zit ten er meer boven op, het tempo is hoo- ger, zoodat de Oranjetruien steeds iets te laat zijn. Tien minuten voor die rust weet Voorhoof dankbaar gebruik te maken van slecht wegwerken der Nederlandsche ver dediging; eerst schiet hij tegen Caldenhove aan en de terugspringende bal wordt on houdbaar voor Michel in doel geplaatst (2p). In de laatste vijf minuten voor de pau ze wordt, na later zou blijken, de wed strijd 'beslist. Nederland is beslist sterker. Na een hoeksohop, door de Harder geno men, schiet Vente in, de bal komt tegen den onderkant van de lat, maar stuit niet in, maar voor het doel. Scheidsrechter Wuthrich heeft zich vlak bij de doellijn opgesteld en heeft duidelijk kunnen con- stateeren, dat het leder de lijn niet is ge passeerd. Het Oranjeteam komt terug, weer wordt bijna een Hollandsch doel punt geteld, als een kopbal van Smit over vele Belgen heen in doel belandt, doch van 'Ve, de aanvoerders van het Belgische- en ang van den wedstrijd in Antwerpen ENTERO RINNE EN PENTTI ERONEN GESNEUVELD. Tijdens de laatste dagen van den oorlog zijn twee bekende Finsche voetballers, En- tero Rinne en Pentti Eronen gesneuveld. Beiden waren lid van de voetbalclub „Hel sinki". Eronen speelde dertig keer in landen- wedstrijden mede, terwyl Rinne twintig maal in de Finsche ploeg uitkwam. Caelenberg heeft zich op de lijn opge steld en kopt den bal er uit. Een uitval van België wordt Nederland by na noodlottig, als Michel den bal uit de handen laat vallen; op het laatste moment redt de Velsenaar nog, doch de Belgen keeren terug en als Stam onnoodig op Mi chel terugspeelt, heeft de doelman het le der wederom niet klem vast in de handen. Van Craen is er onmiddellijk bij en weet zonder moeite het derde doelpunt voor Bel gië te scoren (30). Op dat moment is Nederland reeds een geslagen elftaL Een miniuut voor tijd maakt een der Belgen uit een kluwen ven spe- lens o.i. op volkomen regelmatige wijze een vierde doelpunt, doch de scheidsrech ter annuleert deze goal wegens buitenspel Zoo komt de rust met een 30 voorsprong der gas thee ren. De tweede helft. Direct na de hervatting zijn de Belgen sterk in den aanval. Een vrije trap wordt keurig door Nelis op doel geplaatst, maar Michel stopt den bal goed. België komt terug en onze verdediging gaat steeds on zekerder spelen. Als Wilders dan nog blijft staan voor een vermeend buitenspelgeval, heeft van Vraen geen moeite een vierde doelpunt voor zijn land te maken. (40). Er zijn dan zeven minuten van de tweede helft gespeeld. In het Nederlandsch elftal lukt niets meer, alle spelens zijn er volkomen uit en zelfs Smit en Bas Paauwe voelen er den weerslag van. Na achttien minuten maakt van Craen opnieuw een doelpunt, nu ech ter in zuiver buitenspelpositie, waarvoor de geheele Nederlandsche achlUerhoede heeft geappelleerd. De heer Wulbhrioh heeft echter niets gezien en ook het pro test van aanvoerder Caldenhove helpt niets. Zoo is de stand een klein half uur voor het einde reeds 50 voor België. De middenlinie van Nederland steunt zeer slecht. Het plaatsen lijkt naar niets, waar door de voorhoede geheel op haar zelf is aangewezen. We zien Smit een vrijen schop nemen, hij neemt den trap zeer tac tisch, maar het lijkt wel, of Nederland door pech aohtervolgd wordt: de bal be landt tegen de lat en springt weer in het veld terug. Ook dat nog! Enkele oogen- bliikken daarna mag Smit weer een vrijen schop nemen, nu plaatst hij onverwacht naar Drager, die echter naast schiet. Met het lichte overwicht van Nederland is het dan spoedig gedaan en dertien minuten, voor het einde loopt van Craen goed door, Michel kan den bal slechts wegtrappen, hij schiet daarbij tegen Wilders aan en zoo ontstond het zesde doelpunt. Vijf minuten voor het einde weet van de Wouwer het zevende doelpunt tegen de geheel gede moraliseerde ploeg te maken. Vier minu ten voor het einde weet Smit dan, nadat Stam nog tegen de lat heeft geschoten, een vryen trap van de Harder te benutten, en met een kopbal vliegt het leder langs doelman de Raedt. De eer is gered, maar daar blijft het dan ook bij. De beide elftallen opgesteld voor den aanvang van den voetbal-landenwedstrijd 'm Antwerpen. Links: het Belgische team; rechts: de Oranje-ploeg Een zwarte dag voor de Oranj'eploeg Lof voor de Belgen Een zeer zware nederlaag heeft de Oranjeploeg in het Deurne-stadion ge leden: met 71 wisten de Belgen in den jaarlijkschen wedstrijd te zegevie ren, een overwinning door een in som mige periodes uitstekend spelend team behaald op tegenstanders, die een vol komen off-day hadden. Nog nimmer heeft Nederland tegen België met der gelijke cijfers verloren. In 1906 won België met 50 en dit waren de hoogste cijfers tot gisteren in de wedstrijden tegen Nederland. Om op objectieve wijze de oorzaken van deze nederlaag op te scoren, is geen een voudige arbeid. Men mag niet als veront schuldiging aanvoeren, dat door de vorst periode en door de mobilisatie de spelers var. het Nederlandsch elftal geen voldoen de oefening hebben gehad, immers van den strengen winter hebben onze Zuider buren denzelfden last ondervonden en van de twee-en-twintig spelers, die dezen mid dag in Antwerpen tegenover elkaar ston den, waren er drie aan Nederlandsche zij de gemobiliseerd ennegen aan Belgi sche zijde. Op de slechte weersomstandig heden en de minder goede couditie van het terrein kan men het ook niet gooien. Van begin tot einde heeft het hard geregend en beide partijen hadden er evenveel hinder van. Uit de Oranjeploeg, de schitterende van weleer, zijn bijna alle „oudjes" verdwenen, er speelden zelfs enkele debutanten in in ternationaal voetbal mede, maaj bij de Belgen was dat precies eender: ook daar een algeheele verjonging met zelfs het ex periment om Raymond Braine er uit te laten. Had het Nederlandsch elftal dan zoovele zwakke plekken, dat de groote nederlaag daaruit verklaard zou moeten worden? En hier komen wij op een der kernpun ten van de debacle der Nederlandsche ploeg. Het gaat er niet om of een Van der Veen er hopeloos uit was en dat men voor hem veel beter een ander had kunnen kie zen, het doet er niet toe of een Stijger min der in vorm was en dat misscnien de Vroet beter voldaan zou hebben. Deze verwijten mag men, wil men het verloop van de ont moeting in breedere lijnen zien, de keuze commissie van den K.N.V.B. niet maken. Want wij durven te beweren, dat dergelijke laag hadden kunnen redden, omdat het g e- h e e 1 e elftal, zonder uitzondering, beneden het peil speelde, wat men redelijkerwijs had mogen verwachten. Het was een zwar te dag voor de Oranjeploeg, niets gelukte, alles zat tegen, van den beginne af. Er zat geen verband tusschen de linies, het plaat sen was slecht, het tempo liet alles te wen- schen over, de geestdrift, juist een der be langrijkste wapenen van de Oranjeploeg, bleek in Nederland te zijn achtergelaten. Enkele debutanten hadden plankenkoorts, waardoor fouten ontstonden, die niet altijd door de anderen konden worden goedge maakt. En nu deed zich het merkwaardige feit voor, dat de geroutineerde interna tionals als Smit in de voorhoede, Paau we in de middenlinie en Caldenhove in de achterhoede in iedere linie een speler, die volgens de keuzecommissie het klappen van de zweep kent niet over de moreele kracht beschikten de falende teamgenooten over het doode punt heen te helpen, ja hen te inspiree- ren tot een spel, dat meer kans op suc ces zou hebben geboden. En waarom waren deze spelers hier niet toe bij machte? Wij zijn er van overtuigd, dat zij dit in den aanvang hebben getracht, maar door den voortdurend en druk, wel ken de Belgen uitoefenden, is hun opzet mislukt. En logisch deed zich toen het feit vcor, dat zij gingen deelen in de algemeene malaise, dat ook hun spel er sterk onder leed, waardoor de algemeene indruk nog treuriger werd. Door deze feiten te constateeren, hebben wij meteen een pluim op de hoed gestoken van de Belgen, die inderdaad over een zeer krachtig elftal beschikten. In deze ploeg zat tempo, met vaart en met vaardigheid werden de aanvallen opgezet en uitgevoerd, aan uithoudingsvermogen ontbrak het niet en in technisch opzicht hebben de Belgen nooit over gebrek aan capaciteiten te kla gen gehad. Raymond Braine, de typische vertegenwoordiger van het midden-Euro- peesche spel, had men uit het elftal gela ten. Na den jubileumwedstrijd te Rotter dam, in December j.l., schreven wij reeds, dat men in België gerust met deze proef kon beginnen. En den eersten den besten keer, dat men er toe overgegaan is, lukte het. Van het midden-Europeesohe speltype was nu niets meer te bespeuren, integen deel, van een remmenden invloed, onge twijfeld door Braine in de ploeg gebracht, viel totaal niets te onderkennen, want daarvoor in de plaats waren gekomen snel heid en tempo met open spel, factoren, wel ke juist Nederland zoo vaak aan een over- *Trir,r.intr bpbben geholoen. Wij hebben niet de schuld van de zware nederlaag op een of enkele spelers van het Nederlandsch elftal willen gooien, maar ar dersom is de zege van België ook niet behaald, omdat er enkele uitblinkers in het team der Roode Duivels hebben ge zeten. Sterren zaten niet in deze ploeg, al mag de eene speler dan misschien wat meer opgevallen zijn dan de ander. De eene ploeg was nu eenmaal een klasse beter dan de andere, en zoodoende is de overwinning van België op regelmatige en volkomen verdiende wijze behaald, al spraken in en kele perioden het geluk bij België en de pech bjj Nederland een hartig woordje mee. Geen spanning, geen sfeer Sedert 1934 heeft het Nederlandsch elf tal niet meer te Antwerpen kunnen win nen. De traditie is voortgezet, en hoe! Maar in vorige jaren was het toch steeds die onzekerheid over het resultaat, welke een bepaalde sfeer in het stadion van Deurne schiep. Dan waren er de vijftien a twintigduizend Nederlanders, die door hun machtigen samenzang, hun vlaggen en hun aanmoedigingskreten het Neder landsch elftal mede aanspoorden tot da den, welke boven de normale somtijds uit kwamen. Dan was er die spanning, die fel heid van strijd, welke men alleen binnen de muren van het bouwwerk aanwezig wist en die niet konden worden begrepen door degenen, die de ontmoeting niet bij woonden. Dit alles was tr bepaald niet. Nog geen 3000 landgenooten hadden den tocht naar de Scheldestad aanvaard, de tri bunes vertoonden leelijke gapingen, en het teleurstellende spel van het Nederlandsch elftal vormde, zeker ook voor de Belgen, een groote desillusie. Van een ouderwetsche HollandBelgië- ontmoeting was nu geen sprake. Herinne ringen werden opgewekt aan de debacle van de Belgen van Amsterdam in 1934, toen het Nederlandsche publiek, naarmate de score steeg, van de tribunes riep: tien, tien! De uitslag werd toen 93 voor het Oranje-elftal. Was het wonder, dat niet al leen de Roode duivels, maar ook de Belgi sche toeschouwers op revanche belust wa ren en dat wij telkenmale de kreet konden hooren: tien, tien! En moeilijk zou men dit onzen Zuiderburen kwalijk kunnen nemen: de Nederlanders hadden het hun toch zelf geleerd.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 13