'AME!) RUBRIEK Stuiten en óHepen lOtmetl worden gemoderniseerd a Verrassingen voor de Paaschtafel SERVETRINGEN KNIPPATRONEN gecombineerd met effen weefsels Weefsels maken een zeer belangrijk on derdeel der mode uit en bij de wisseling van seizoenen wacht iedere vrouw met een zekere spanning op de dingen, die komen zullen. Zullen bloemen, ruiten of strepen zich handhaven en welke kleuren gelden als de modekleuren? Om steeds het gewenschte effect te be reiken is samenwerking noodig tusschen de groote modehuizen en de textielfabrikan ten, die dan ook regelmatig in contact met elkander staan. Aan ruiten wordt een kans gegeven, doch ook strepen treden in de ko mende maanden op den voorgrond. Nog steeds wendt men deze tan voor ensembles, gecombineerd met effen weefsel voor man tel of rok. Men vindt voor mantelcostumes composé's (effen en gestreepte of geruite weefsels), die met de hoofdkleur overeen stemmen. Een zeer flatteuse voorjaarscom binatie is een roestkleurig-effen rokje met gestreept manteltje van de hoofdkleur en grijs. Groote ruiten worden voor swaggers verwerkt, terwijl die voor ensembles aan merkelijk kleinere afmetingen hebben en japonnen slechts kriebel-ruitjes te zien ge ven. Wollen en zijden voorjaars-collecties be staan ten deele uit ruiten en strepen, ter wijl ook bloemen weer een groote plaats in het modebeeld zullen innemen en wel in sprekende, zoo niet felle kleuren. Voor gekleede japon wordt tafzüde in ruit-dessin aangewend, doch ook vele kunst zij djes worden in den namiddag en zelfs 's avonds gedragen. Kleine ruiten worden meermalen aan schouderstukken en taille- deel gesmockt, doch deze alleszins mooie garneering leent zich alleen voor slanke fi guren. Kinderjurkjes met gesmockt han gertje en recht bo venpas je werken steeds zeer gedistingeerd. Terwijl men voor koude voorjaarsdagen flanel of vijella verwerkt, zal een effen waschzijdje meer geschikt voor den zomer. Het voorjaar brengt een menigte mooie, frissche ruiten, waaronder rood, blauw, groen, grijs en geel een groote plaats inne men en wel in een reeks van schakeeringen. Hoe geslaagd een geruite stof kan werken, bewijst bijgaand schetsje, dat een japon netje weergeeft, dat zich zoowel leent om van zijde als wol gemaakt te worden. De stof is schuin verwerkt, terwijl als garnee ring aan beide zijden van het voorpand ge- styleerde tulpen zijn aangebracht in de hoofdkleur van de ruit, waardoor een zeer aparte noot aan deze japon wordt gegeven. Niet slechts mannen, doch ook vele vrouwen begrijpen Madame Mode volkomen ver keerd. Zoo heel vaak worden haar creaties beschouwd als een socrt luxe, als overdaad, die slechts de enkeling zich kan permitteeren. Men ziet in haar een min of meer wufte vrouw, die bij hare volgelin gen slechts behaagzucht aan kweekt. Is het echter wel uit be haagzucht, dat een vrouw zich gaarne goed kleedt? We gelooven, dat ook in dit op zicht iikwijls een verkeerde meening bestaat, want het merendeel der vrouwen komt gaarne goed verzorgd voor den dag omdat zij het zelf aangenaam vinden, omdat het haar zekerder maakt in haar optreden. Niets drukt een vrouw zoozeer, als de weten schap, dat er iets aan haar kleeding hapert. De mogelijkheid bestaat voor een ieder om aan japon nen van vorige seizoenen nog een modische noot te verleenen. Met een weinig fantasie en handigheid kan men wonderen verrichten, alleen ver- eischt dit natuurlijk wat overleg. Indien men evenwel slaagt met het vermaken, dan geeft het een groote voldoening. Wij geven op onze schets verschillende gar neeringen, die voor het vermaken in aan merking komen. Eerst zal de japon onder handen genomen dienen te worden en grondig gelucht, geborsteld en gestoomd dienen te worden en zoo noodig laat men haar stoomen. Zwart is altijd de dankbaar ste kleur omdat vele combinaties mogelijk zijn. Tressen, plissé's jabots, kragen, man chetten, lint, passementerien en nog veel meer komt in aanmerking, vooral ook fantasie zijde, kant en fluweel. In de eerste zal zal men evenwel met de toepassing van garnituren rekening moeten houden met de japon, die men wenscht te moderniseeren, zoodat een vergalij king „als een vlag op een modderschuit" niet gemaakt kan wor den. Lint, i*uches, plissé's, tres en nog veel meer garnituren kunnen per meter ge kocht worden en om te voorkomen, dat men teveel of te weinig hoopt, moet men het eerst eens zijn, op welke wijze men een verandering denkt aan te brengen. Heeft men nog stofresten over, dan zal b.v. een puntvormige halsuitsnijding op geschikte wijze aangevuld kunnen worden, zoodat een geheel andere halslijn verkregen wordt en de japon hierdoor reeds een geheel ander aanzien krijgt. Men kan nu b.v. een recht, staand boordje aan brengen met pailletten bezet of wel met smal goudgalon, dat zich dan b.v. herhaalt langs de mouwen. Een ander detail, dat eveneens zeer apart werkt is een schootje, doch hiervoor is meer stof noodig, dan voor de aanvulling van een hals. Verschillende garnituren geeft neven gaande afbeelding weer en hiervan noemen wij in de eerste plaats het voorstuk van kant of bedrukte zijde, dat de schets links te zien geeft (1). Men kan zoo'n garneering aan de schouders met enkele steken op de japon hechten, het model ervan is in het midden aan gegeven. Enkele uitnaadjes zorgen voor de ruimte over de buste en geven vrouwen meer model aan het plastron. Op taille hoogte en daarboven wordt het materiaal ingehaald, terwijl een smalle band om de taille voorkomt, dat de 'garneering van haar plaats gaat. Sluiting van beide deelen met twee knoopen, die met een dubbele lus verbonden worden. Afb. 2. geeft revers van garneermateriaal te zien, die met tresband afgezet worden, hetgeen zich herhaalt langs hals en midden voor, ter wijl de ceintuur door dit zelfde tres ver vangen en op zij gestrikt wordt Afb. 3. geeft een garneering van plissé's, die langs den hals en rokzoom aangebracht wordt en zeer apart werkt. Bovenaan rechts nog enkele details, die bijzonder in den smaak -allen. De tres- garneering onderaan is op de deux-pièces als garneering aangebracht (zie bovenaan middel) en deze wordt ook meermalen ver vangen door brandebourgs van zijden of wollen tresband. Lint in een of meer kleuren werkt menigmaal fleurig op een donker japonnetje, en Schotsch lint neemt een groote plaats in. Voorspeld wordt, dat ruiten en strepen in de komende maanden den imprimé's concurrentie aan zullen doen en te verwonderen is dit niet, want zij bieden vele mogelijkheden, ook in verband met garneeringen en hiervan kunnen wij niet anders dan dankbaar gebruik maken, vooral nu de mode zooveel ruimte laat voor het eigen initiatief. Nerveuze menschen In den tegenwoordigen tijd worden aan de lichamelijke en geestelijke werkkracht groote eischen gesteld en het is geenszins te verwonderen, dat zenuwzwakte en over spanning de gevolgen zijn van dit ver schijnsel. Het leven eischt gezonde, krach tige menschen, die er tegen op kunnen en daarom is het noodig de eerste verschijn selen van nervositeit te bestrijden. De oorzaken zijn meestal op overwer ken terug te brengen, op te groote geeste lijke inspanning, doordat de overoelaste zenuwen niet voldoende rust gegeven wordt. Vermageringskuren, sterk bloed verlies, onregelmatige leefwijze, uitput ting na ernstige ziekten kunnen zenuw zwakte ten gevolge hebben. Ontspanning voor lichaam en geest, meermalen zelfs veel rust, zullen de zenuwen weer even wichtig moeten maken. Om dit laatste te bereiken, zal het noodig zijn om licht ver teerbare spijzen te gebruiken, waaraan geen specerijen zijn toegevoegd. Melk, eieren en visch met mate, doch bij voor keur zoo min mogelijk vleesch, liefst kalfs- vleesch. Groenten, ook rauwe, zyn zeer aan te bevelen, terwijl de meestal sterk vermin derde eetlust opgewekt moet worden door afwisseling in het menu te brengen. Het laatste is trouwens voor iedereen aan te bevelen. Dranken mogen evenmin prik kels bevatten, die het bloed verhitten en daarom zijn sterke koftie, thee en alcoho lische dranken verboden. Een glas lichte wijn zal een enkele maal een betere hart- werking geven in gevallen van hart zwakte. Goede, zuivere lucht is een eerste voor waarde, zoowel overdag als 's nachts, ter wijl men dagelijks een wandeling moet maken in de frissche lucht, niet in de met stof bezwangerde stadsstraten. Gevoelt men zich na de geringste inspanning moe, dan is een flinke wandeling den eersten lijd niet aan te bevelen, doch zoekt men een rustig, zonnig plaatsje op, waar men volop genieten kan van de zuivere lucht. Diepe ademhalingen en langzaam ademen zijn gewenscht, aangezien de bloedsomloop hierdoor bevorderd wordt. Vroeg naar bed gaan is noodzakelijk, aangezien overspan nen menschen van den nacht geen dag moeten maken, geen bioscopen moeten be zoeken noch op andere wijze uitgaan, die Wanneer men zich pas ingericht heeft valt er in ieder jong gezin nog veel aan te vullen, waardoor een behagelijke en ge zellige sfeer ontstaat. Iedere pas ingerichte woning ziet er anders uit, dan die welke „ingewoond" is. Soms zijn het slechts kleinigheden, die ontbreken, wellicht enkele schemerlampjes, een bowl met bloemen of een of ander kunstvoorwerp. Het kan ook voorkomen, dat men deze laatste bij verschillende gelegenheden ge kregen heeft of wel, dat er gebrek aan bergruimte is voor antieke serviezen of zil veren voorwerpen. Onze schets komt hier aan tegemoet en geeft een vitrine te zien, die speciaal voor dit dóel is ingericht en die men voor allerlei soorten hout kan laten maken. De afbeelding geeft een vitrine van ahornhout weer, waarvan de werking bijzonder mooi is, doch niet dij ieder interieur past, zoodat men rekening moet houden met de houtsoort der meu bels van een kamer wil men een harmo nisch geheel verkrijgen. In tegenstellingen met het rood wit en groen, dat de Kersttafel versierd zullen met Paschen geel en groen domi- neeren, de kleuren, die men in de ontwakende natuur vindt. Kleine vaasjes met versche bloe men o.a. primula's worden op tafel geplaatst of wellicht zal de midden versiering uit een sierlijk opgemaakt mandje met groen en gele primula's bestaan. De Paaschpudding zal zich veel beter laten smaken in een gezin met kin deren, indien deze uit gekleurde eieren van blanc-manger bestaat. Men heeft een aantal leege eierschalen noodig, die aan één kant een kleine opening hebben en door middel van een „trechter" van perkamentpapier ge vuld worden. Men heeft noodig 7 d.L. melk. 3 d.L. room 150 gr. suiker, essence voor het smaakjt en acht blaadjes witte en 3 blaadjes roode gelatine.Melk aan de kook brengen en er de suiker in oplossen, daarna de room toevoegen en het smaakje doorroeren. De het water geweekte roode gelatine in 3 d.L. van de heete vloeistof oplossen en de rest in een apart kommetje doen, waarbij de acht blaadjes witte gelatine komen. De room-melk koud laten worden en af en toe roeren om te voorkomen, dat de gelatine zakt. Vervolgens de leege eierschalen vullen met de roode en daarna een ander deel met de helft van de witte oudding. Bij de andere helft voegt men wat aangemaakte poederchocolade en laat de geheel gevulde schalen volkomen koud en stijf worden. Het beste is, dat m:n de pudding reeds daags te voren maakt en de gevulde schalen op een koude plaats bewaart. Voor dat men de paascheieren-pudding opdient worden de schalen verwijderd. Men snijdt reepen van soepel :arton, die 14 c.M. lang en 3)4 :.M. breed zijn en met water verf in lichte kleuren geverfd worden. Is de verf droog, dan worden de einden op elkander geplakt over een breedte van 2 c.M. Precies in het midden tegenover de verbinding worden de eieren van carton gemaakt opgeplakt, nadat men deze eerst voorzien heeft van de teekeningen 15. Met behulp van carbonpapier worden de teekeningen op het karton overgebracht, waarna de omtrek der motiefjes met Oost- Indische inkt wordt nagetrokken, nadat deze eerst met allerlei levendige kleuren met behulp van een dun penseeltje geverfd zijn. hun zenuwen pnnoodig prikkelt. Een tijd lang zal het noodig zijn zich genoegens te ontzeggen, waaraan men in normale ge vallen gaarne deelneemt, zelfs het lezen van opwindende of inspannende boeken is verkeerd. Negen uur slaap is noodzakelijk voor nerveuze menschen evenals het nemen van middagrust Gemoedsrust is voor nerveuze menschen van het grootste belang en opwinden mout voorkomen wor den. Strijdlustige familieleden gaat men liefst zooveel mogelijk uit den weg, want innerlijke vrede en rust sterken de zenu- en. De omgeving, in welke nerveuze en overspannen menschen dagelijks omgaan, omgaan, moet inderdaad rekening met hen houden en moet voor oogen houden, dat een vaak niet zeer ernstig genoemen ner vositeit zeer dikwijls ernstige lichamelijke en geestelijke storingen ten gevolge kan hebben. Een volkomen zenuwuitputting is later niet meer zoo gemakkelijk te ge nezen, dan helpt de goede wil alléén niet meer. Nerveuze menschen, die gezond willen worden, moeten hun zenuwen met energie in bedwang weten te houden, en zich niet zonder meer laten gaan. De tijd, waarin w(j leven, eischt krachtige menschen, die de hun toegewezen plaats met toewijding kunnen vervullen en hun familie en om geving niet tot last zijn. Met een ijzeren wil moet men zijn zenu wen weten te overwinnen, want jammeren en klagen over nervositeit heeft geen nut. Energie en zelfopvoeding hebben tot dus verre slechts medegewerkt om zwakke zenuwen et overwinnen. „Waar een wil is, is een weg 1" (Nadruk verboden). HUISHOUDELIJKE WENKEN Is er iets op 't fornuis overgekookt, b.v. melk, dan strooie men zout op die plek en wrijve met couranten na. Heeft men een buitenmuur, die eenlgs- zins vochtig is, en moet er toch ter plaatse een schilderij komen te hangen, dan hecht men op het behang met een paar kleine spijkertjes eenige couranten en hangt daar na de schilderij op de vochtigheid trekt in de couranten en deze kan men van tijd tot tijd vernieuwen. Couranten zijn ook als verwarmings middel te gebruiken, b.v. 's winters een paar laagjes in de schoenen, voorkomen koude voeten. Grauwe zakken, waarin men zijn kruide nierswaren thuis krijgt, beware men voor het schoonmaken van de koekepan. Het openen van blikken asperges ge schiedt niet door het blik aan den boven kant te openen, zooals men dit bij alle an dere blikgroenten doet, maar men ver wijder* den bodem, daar men dan ver mijdt, dat de koppen der asperges af breken. FLANELLEN PYJAMA Succespatroon VKK 1979. Prijs 0.40 Vele moeders stellen er terecht prijs op ook de nachtkleeding voor hare kinderen zelf te maken. Men weet, dat de modellen ruimer zitten dus niet te spoedig afscheuren en dat er steeds nog een lapje bij de hand is om te verstellen. Katoen flaneel, dat in derdaad zeer goedkoop, warm en sterk is, biedt dan ook vele voordeelen. De pyjama sluit met perlemoeren knoopen en knoops gaten, hetgeen verreweg te verkiezen is bov°n brandenbourgs, terwijl om het middel al dan niet een ceintuur gedragen wordt. Blousemouwen met smalle manchet. Patronen voor 810 jaar. MEISJESJURK Succespatroon WK 2040. Prijs f 0.40 Van vyella, flanel, fluweel of stof ge maakt staat dit vlotte modelletje aller aardigst. Het gladde lijfje heeft aan de voorzijde knoopjes en sluit met druk- knoopen. Klein liggend kraagje waarvan de b* itenomtrek evenals die van de manchette omgefestonneerd of omgehaakt is 1 losse 1 vaste). Ruim ingehaald rokje, waarop het lijfje gestikt wordt. Patronen voor meisjes van 24 jaar. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrijgbaar bij Het Practisch Mode blad. Postbus 30 Den Haag. Girc 203203. De prijs bedraagt per patroon t 0.30 plus 1 0.05 voor porto- en omz. bel. Beta Ling steeds vooruit In postzegels, per postwis sel of giro.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 11