DE BLOEMENTENTOONSTELLING .AMSTELFLORA" TE AMSTERDAM Avontuur Venezuela. 3)e £eictocHe Gou/fco/nt Koningin-weduwe Elisabeth bracht in de afgeloopen week een bezoek aan verschillende Belgische militaire kampen, om er getuige van te zijn, hoe de manschappen, die opgeroepen zijn, om het land te beschermen, „fit" gehouden worden voor hun verantwoordelijke taak Het nieuwe beursgebouw aan den Coolsingel te Rotterdam nadert zijn voltooiing, waarmede de Maasstad een imposant bouwwerk rijker zal zijn geworden. Een overzicht van den stand der werkzaamheden Kostbare Aronskelken, een prachtige inzending op de tentoonstelling „Amstelflora" in de Amsterdamsche Apollo- hal FEUILLETON ln Naar het Amerikaanecb van R. HARDING DAVIS. '.Nadruk verboden). 27) Roddy vond Peter in de rooksalon en wenkte hem mee naar het dek, waar hij hem vertelde wat er gebeurd was. Jij bent me en mooie Witte Muis, zei Peter verontwaardigd. Je bent er niet om menschen dood te maken, maar om ze te redden. Er hoeven in een duel immers geen dooden te vallen, verontschuldigde Roddy zich. Ik zal in de lucht schieten en Pino zal wel missen. Dat hoop ik tenminste. Maar de zaak heeft toch ook een goeden kant. Alvarez zal zien dat ik geen vriend van Vega ben en niet in zijn revolutiema kerij betrokken ben. Je hoeft heusch iemand niet dood te schieten om de menschen te laten zien, dat je geen vriend van hem bent, merkte Pe ter op. Hun gesprek werd gestoord door de komst van Vega's voornaamste raadslie den en intiemste vrienden: Generaal Pu- iido en Kolonel Ramon. Pino schijnt haast te hebben, grinnik te Roddy. Ik had niet gedacht dat hij zoo bloeddorstig was. Kolonel Vega, begon de Generaal plechtig, heeft ons op de hoogte gebracht van het ongelukkige meeningsverschil. We moeten u echter tot onzen spijt n dedee- len dat er geen duel kan plaats hebben. Het is monsterachtig. Het leven van Kolonel Vega behoort niet hèm toe, maar de zaak! We kunnen hem niet toestaan het noodeloos in de waagschaal te stellen. Dat moest u toch zeker inzien. U moet uw excuses aan bieden. Deze stoutmoedige eisch en de kort-afge- beten toon, waarop hij werd geuit, deden het vechtersbloed van zijn lersche voor vaderen in Roddy's aderen opborrelen. „Moeten" en „excuses maken" zijn woorden, die niet in mijn woordenboek voorkomen, meneeren. Bedenkt u dan niet, riep Pulido met pathos uit, welke groote belangen van Ko lonel Vega's leven afhangen? Ik vind mijn eigen leven belangrijk genoeg, antwoordde Roddy nuchter. Maai ik heb niets gedaan, waarover ik mijn ex cuses zou moeten maken. Nu mengde Kolonel Ramon zich een beetje beschroomd in het gesprek. U hebt uw leven voor Pino gewaagd. Waarom wilt u hem dan nu z ij n leven benemen? Denk toch aan de beteekenis voor ons vaderland, aan het geluk, dat hij zijn broeders zal brengen en vooral aan wat zijn verlies voor uw eigen vader zou beteekenen. Mijn vader? Wat heeft mijn vadei hiermee te maken? De twee Venezolanen keken elkaar ver bouwereerd aan en staarden daarop achter dochtig naar Roddy. U maakt gekheid, nietwaar? infor meerde de Generaal. In tegendeel; ik ben mijn heele leven nog nooit zoo ernstig geweest, Het is zooals Pino zegt, concludeerde Pulido ten slotte. Hij spreekt de waarheid, de jongeman! Wat dacht u dan van mij? viel Roddy nijdig uit. Zoekt u voor u privé misschien ook een aanleidding voor een duel? Vertel het hem, commandeerde de Generaal. Maar de orders van mr. Forrester? protesteerde Kolonel Ramon schuchter. Generaal Pulido hakte den knoop door: Hij is gevaarlijker als hij niets weet. Hij wierp Peter een blik toe, die aan dui delijkheid weinig te wenschen overliet. Ik ben op knock-out-afstand als je me noodig hebt, Roddy, zei deze jonge man en slenterde naar de reeling aan den anderen kant. Toen hij weg was, boog de Generaal zich naar Roddy over en vroeg fluisterend: Weet u werkelijk niet wat uw vadei bezig is in ons land te doen? Neen; ik schijn inderdaad de eenige te zijn die dat niet weet! Pulido sprak met een grafstem en met theatrale gebaren alsof hij bezig was Roddy in de mysterieën van een geheime orde in te wijden. U moet dan weten dat uw vader Pino Vega steunt met .wee millioen Bolivar en dat hij wil dat Vega president van Vene zuela wordt. En dien man wilt u dooden. Begrijpt u de zaak nu? Roddy zweeg een oogenblik en zei toen bitter: Ik begrijp dat als mijn vader mij zijn geheim telefoonnummer had gegeven, hij mij een heelen hoop last had bespaard. Geen wonder dat wiereen me verdenkt. En nu, verklaarde Generaal Pulido met een angstig gezicht, bent u een van de onzen. Ik denk er niet aan om iets dergelijks te zijn, snauwde Roddy. Als mijn vader mij niet in zijn plannen wil inwijden, zal hij zeker niet verwachten dat ik me gebonden voel door wat ik van vreemden toevallig hoor. Ik zal voortgaan, zei hij met bijna onnoozele gedweeheid, met het werk dat vader mij heeft opgedragen. Wie ben ik dat ik mij zou mengen in de staatszaken van uw groot land? En het duel? vroeg Pulido. Ik ben er zeker van, bracht Kolonel Ramon haastig in net midden, dat wanneei Kolonel Vega zijn beleedigende opmerking over President Alvarez terug wil nemen, mr. Forrester hetzelfde met zijn slag zou willen doen. Het was Roddy niet bepaald duidelijk hoe een klap, die een gehavende plek op de kin van den heer Vega had achtergela ten, door een we«.erzijdsche overeenkomst van het tooneel kon verdwijnen. Maar als zoo'n wonder in deze streken mogelijk was zou het onaardig zijn om er niet mee ac coord te gaan. Als ik u goed begrijp, vroeg Roddy, dan trekt kolonel Vega zijn kwetsende op merking in? De beide secondanten knikten heftig van ja. Dus, vervolgde Roddy, aangezien er geen beleedigende opmerking was, kan er ook geen klap zijn gegeven en dus is er ook geen aanleiding voor een duel. Roddy's constructie van het geval ver rukte de heeren en ze verdwenen haastig na verklaard te hebben dat op deze wijze aan ieders eer voldaan was. Toen de nieuwe dag aanbrak doemde aan den horizon het tort San Carlos op en te gen tien uur was Roddy weer aan het werk en uitte een schat van bedreigingen aan het adres van een ploeg Jamaica-koe- lies. Maar hij ging toch niet met de oude opgewektheid tegen ze te keer. Zijn geest was vervuld met gedachten aan de tunnel, die een halve eeuw !ang voor de menschen verborgen was geweest of hij zag het lief lijk beeld van Inez Rojas vf r zich opdoe men, lenig en rank te paard op een zonni- gen weg of als een onbeweeglijk blank beeld op de rots, waartegen de golven van de Caribische zee in waaierend schuim uit eenspatten. Na den terugkeer van de ballingen in Porto Cabello werd dat schilderachtige ha venstadje een oord waar vroolijke bijeen komsten en feestmaaltijden aan de orde van den dag waren. De café's ontwaakten weer tot nieuw, gezell'g-roezemoezig leven. De Alameda was weer vol met kleurig-ge- kleede wandelaars, weelderige aanto's en keurige equipages. De activiteit van de geheime politie vermeerderde naar even redigheid van de meerdere levendigheidl Roddy kwam tot de ontdekking dat hij 'n voorwerp van de algemeene belangstelling was geworden. Als de zoon van zijn vader en als de man die den moord op Pino Vega verhinderd had, beschouwden de aanhan gers van de regeeringspartij hem als ver dacht. terwijl hei feit dat hij ruzie met Vega had gemaakt om Alvarez te verdedi gen hen voor een onoplosbaar raadsel stelde. (Wordt ven/olgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 9