Vliegtuig bij Ypen- burg neergestort. Laatste Berichten Burgerlijke Stand Mark*bericht°n ZATERDAG 16 MAART 1940 0E LEIDSCHE COURANT eERSTF R'.AD - PAO. 3 MORGFN GAAT T BETER. Deze week wordt de zorg en ernst ver geten, als men een bezoek brengt aan het Rex-theater. Hoopvol klinkt ons al tege moet de titel „Morgen gaat 't beter". En omdat zooveel menschen dat ook verlan gen, zal 't wel een reden te meer zijn, om deze film nog eens te gaan zien en ervan te genieten. De hoofdrol wordt vervuld door Lily Bouwmeester. We zijn er al aan gewend, dat zij de vrouwelijke hoofdrollen bezet in onze Nederlandsche films. Ze is ook hier weer opgewekt, pittig, amusant en op z'n tijd ernstig. In deze film maken we haar eerst mee als de vlotte bakvisch, die na veel geharrewar boven onze ver wachting slaagt voor haar eindexamen. De rol van haar vader, den kapitein, 'n ware kameraad voor z'n dochtertjpe, speelt Nico de Jong. Die rol heeft hij zich zeer goed ingedacht en hij speelt deze dan ook bui tengewoon natuurlijk en sterk. Nog enkele belangrijk groote rollen worden gespeeld dooi Theo Frenkel, den flirt en ontrouwe minnaar en daartegenover staat Paul Steenbergen, die door z'n liefde en trouw voor het hoofdpersoontje van dit verhaal voor 't happy-end zorgt Als Lily voor haar examen geslaagd is, begint de jacht naar een baan. Ook haar wachten veel teleur stellingen en eindelijk heeft zij een „krui wagen" en komt aan 't werk in een radio studio. Haar leven gaat eerst z'n gewone gangetje, maar plots krijgt ze de kans en grijpt die, ofschoon ze zich dat toen niet realiseerde. De omroeper krijgt, even voor z'n dagtaak beindigd is, een treurig fami liebericht en is niet in staat verder te spre ken. Zij maakt dat toevallig mee en is diep getroffen door dit ernstig geval. Ze voelt den drang om troostwoorden te spreken en doet dit en nog wel voor de microfoon. Dat is de kans, en zij slaagt. Den volgen den dag regent 't brieven, inlichtingen, in stemming, vraag naar herhaling, enz., maar allemaal goeds, van de abonné's. Ineens is zij er boven op, maar 't allerbeste moet dan nog gebeuren. Als eindelijk alle moei lijkheden uit den weg zijn geruimd, heett een gelukkig huwelijk plaats. Voor de pauze krijgt men ook al gele genheid om eens hartelijk en gul te lachen, 'n Film met Maurice Chevalier "als hoofdfiguur, moet een lachsucces.zijn, vol van humor en jolijt. Ook nu weer zijn kos telijke situaties en allerlei vermakelijkhe den in het verhaal verwerkt. Alles te samen dus een echt „lach"-pro- gramma, wat men heusch wel eens gebrui ken kan en noodig heeft. Lux ar. DAS LIED DFR WüSTE. Na de verschillende interieurveranderin gen van het Luxor Theater heeft de direc tie thans ook voor een beeldvernieuwing gezorgd. Door de opstelling van twee Ashcraft-lichtapparaten is het op het witte doch geprojecteerde beeld belangrijk aan helderheid vooruitgegaan. Het programma van deze week opent met een zeer uitvoerig journaal, waarin o.m. de gebeurtenissen rond de ramp van de O. XI een belangrijke plaats innemen. Daarna komt een Hollandsch zangnum mertje onder leiding van Daan Hooykaas, een één-acter, getiteld: „De jongens van on ze Marine". Voor de pauze gaat dan als hoofdfilm: „Ondeugend maar aardig", een rolprent met Ann Sheridan, Dick Powell en Cale Page in de hoofdrollen. Een allervermake- lijkste geschiedenis, welke een uurtje on schuldige ontspanning biedt. Tegenstellin gen in de muziek en tegenstellingen in ka rakters vormen de grondmotieven voor de ze film, welke uitstekend geslaagd te noe men is. Na de pauze de Ufa-film „Das Lied der Wüste" met Zarah Leander in de hoofdrol. In deze rolprent worden de toeschou wers verplaatst naar de zandwoestijnen van Afrika. Ergens in dit uitgestrekte on herbergzame oord is men bezig met voor bereidingen tot ontginning van kopermij nen. Dit geschiedt door een combinatie van inboorlingen onder leiding van den inge nieur Nic. Brent. Rondom dit alles ontspint zich een avon turenverhaal, doch al spoedig blijkt, dat het meer is dan een gewone avontuurge- schiedenis, er zich politiek achter. De Engelsche militaire overheid be schermt in schijnt het ondernemen van deze nationalisten, maar speelt in werke lijkheid in de kaart van den „internatio nalen kapitalist" Collins, die de sabotage van het werk betaalt, teneinde gemakkelij ker tot aankoop van de mijnen over te kunnen gaan. Brent nu beschermt van zelfsprekend de belangen der inheemschen en vreest niet daarvoor den strijd tegen het Engelsche ge zag aan te gaan. Die strijd wordt des te interessanter als men weet, aat Brent zijn hart heeft verlo ren aan Grace, een schoone zangeres, die de dochter is van den gewetenloozen kapi talist. Het ziet er treurig voor hem uit als de commandant van de bezetting aan zijn vriend, den officier Stanney, opdraagt, den opstandeling te fusilleeren, maar gelukkig schieten de Inheemschen Collins ten gepas- ten tijde dood en gaat de overheid uit een ander vaatje tappen. De combinatie van Brent komt weer in het geding en de jonge held brengt het er levend af, zoodat hij zijn Grace in zijn armen sluiten kan. Een avontuurlijk verhaal dus met poli tieke en liefdesstrijd, met Zarah Leander bij velen zeer gezien en haar veelal weemoedige liedjes. Reeds geplaatst In een gedeelte onzer vorige oplage. BINNENLAND. DE TWEE INZITTENDEN GEDOOD. Vanmiddag om 14.15 uur is een mili tair vliegtuig, een „Northrup Douglas" op een hoogte van ongeveer 150 meter boven het vliegveld Ypenburg in een vrille geraakt en op ruim 100 meter buiten het veld neergestort. Er waren twee- inzittenden, die op slag gedood werden. Het toestel is bij aanraking met den grond in brand ge vlogen en geheel vernield. Nadere bijzonderheden zijn tot nu toe niet bekend. Nader wordt gemeeld, dat de beide in zittenden, die op slag zijn gedood, de eer ste luitenant-waarnemer H. F. J. M. Pias- mans, en de sergeant-vlieger, G. Nijhuis, waren. Laatstgenoemde bestuurde het neergestorte vliegtuig. De oorzaak van het ongeval wordt nog nader onderzccht. Eerste luitenant-waarnemer H. F. J. M. Piasmans is in 1912 geboren. Tweede lui tenant werd hij 1 Augustus 1934 en eerste luitenant 1 Augustus 1938. AUTOBUSDIENST LEIDEN—GOUDA. Voor vervoer van sigarenmakers. Bü Kon. besluit Is met vernietiging van de beschikking van de commissie autover voer personen aan H. van Hoorn, te Gou da, alsnog vergunning verleend Gouda en Leiden, uitsluitend tot vervoer van siga renmakers naar en van de fabriek van de firma Wijtenburg, te Leiden, op dagen, waarop daarin gewerkt wordt. Katholieken, Uw eigen Dagblad is DE LEIDSCHE COURANT Binnenland Uitvaart Generaal Altiny von Geusau Onder buitengewoon groote belangstel ling is heden de uitvaart geschied van het stoffelijk overschot van Jhr. J. Th. Ailing von Geusau, generaal-majoor, commandant van het eerste legercorps. De kerk van de H. Familie aan het Kam- perfoelieplein vulde zich tusschen 9 en 10 uur met een groote schare autoriteiten en andere belangstellenden. De baar was ge dekt met de Nederlandsche driekleur, ter wijl op een kussen de ondersoheidingstee- kenen van den ontslapene waren gelegd. Vier kapiteins vormden de ©erewacht. Bij de kist lagen een krans van het eerste le gercorps en een bloemstuk van de ver- eenigimg tot bevordering der krijgsweten schap. De plechtige Requiemmis werd opgedra gen door pastoor Annegarn. Tot de aanwezigen in het kerkgebouw behoorden de Internuntius, Mgr. Paolo Giobbe, de opperbevelhebber van land en zeemacht, generaal H. G. Winkelman, vergezeld van zijn adjudant, eerste luite nant N. M. Japiksc, de chef van den ma rinestaf. vioe-admiraal J. T. Furstner, ver gezeld van zijn adjudant Luitenant ter zee 2de klasse M. J. Vos, verder een deputa tie van den generalen staf, bestaande uit den sous-chef generaal-majoor H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst, kolonel L. C. Prey en majoor J. J. C. P. Wilson, een de putatie van de hoogere krijgsschool (waar van Jhr. Alting von Geusau oud-directeur was) gevormd dooi den tegenwoordigen directeur kolonel M. W. L. van Aliphen, prof. mr. dr. J. A. Eigeman, kapitein P. L. van Boven en kapitein J. J. Mo jet. Aan wezig waren vervolgens de commandant van de vesting Holland, luitenant-generaal J. van Andel, de militaire attaché van hel Fransche gezantschap, Comte J. de Mas- cureau, de militaire attaohé van het Bel gische gezantschap, kolonel P. J. Diepen- rijkx, de commandant van het 2e leger corps, generaal-majoor J. Harberts, de commandant van het 4e legercorps gene raal-majoor A. R. va- den Bent, een de putatie van het 3e legercorps, bestaande uit kolonel C. de Iough en majoor A. G. J. F. van der Kroon, de inspecteur der in fanterie, generaal-majoor W. F. A. Hack- stroh. De commandant der eerste divisie, ko lonel W. F. K. Bischoff van Heemskerck, de generaal-majoors Carstens, Froger en A. A. G. Feuilleteau de Bruyn, de oud-mi nisters ir. König, Lambooy en Goseling, een deputatie van hel stafkwartier van het eer ste legerkorps, Jhr. Verheyen, eerste stal meester van H. M. de Koningin, luitenant- generaal P. J. van Munnekrede, lid van Voor wie onder de wapenen zijn! Vader komt niet thuis vanavond niét, morgen niet reikhalzend wordt uit gekeken naar de paar verlofdagen, die de dienst toestaat. En hoe lang kan dat nog wel duren? En hoe gaat het intus schen met zijn broodwinning? U kunt zich niet goed voorstellen, welk een offer huisvaders die in dezen tijd onder de wapenen zijn, aan land en volk brengen.... U die nu, in de gezellig heid van thuis, Uw krant zit te lezen. Wilt U iets voor hen doen? Maak het ons dan mogelijk, hun de krant te bezorgen, die zij thuis ook lazen. Dat beteekent voor hen werkelijk een stuk je van thuis! kunt bestellen tegen halven prijs, ten behoeve van de gemobiliseercle katho lieken van land-, zee- en luchtmacht. De R.K. Centrale V.O.G. („Voor Onze Gemobiliseerden") zorgt dan dat de abonnementen zoodanig worden ver spreid, dat iedere katholieke militair, waar hij ook iigt, de krant kan lezen, die hij thuis ook las vanzelfsprekend voorzoover het aantal extra abonne menten, dat ons op deze wijze bereikt, het toelaat (deze abonnementen kunnen dus niet aan een bepaalden persoon wor den zeadrptteerd). U doet daar een goed werk mee: de toestand is zoo verward, dat het voor een katholiek een waarachtige steun voor zijn overtuiging betee kent, in zijn krant voor lichting omtrent 't we reldgebeuren te kriigen. U hebt slechts neven- staanden bon in te vullen, waarop U een extra abonnement RON KN,P D,T UIT EN ZEND HET OP Aan de R.K. Centr. V.O.G., Postbui 2. Heemstede Ook ik wil zorgen, dat iedere gemobiliseerde katholiek een R. K. krant leest. Ik verzoek U daarom op mijn kosten een militair abon nement tegen halven prijs dus, te willen noteeren op DE LEIDSCHE COURANT waartoe ik vandaag op Uw postrekening 364620, ten name van den penningmeester van het R. K. Centraal Comité V.O.G. te Heemstede, een bedrag stort van 1.30 voor dit abonnement toil April a.s ook nè dien datum gelieve U de krant door te blijven zenden, waartoe ik vóór den aanvang van elk kwartaal gere geld remise ad t 1.30 zal zenden. Voor toezending van het blad aan de R. K. militairen zorgt U. NAAM en ADRES bet Hoog Militair Gerechtshof, mr. J. R. H. van Schaik, voorzitter van de Tweede Ka mer, voorts waren officieren van het staf- kwartier van het le legercorps aanwezig, een deputatie van het 4e legercorps en vele andere officieren, o.a. de commandanten van de regimenten grenadiers en jagers, 4e R I. en 2e R. A.. leden van het kerkbe stuur der parochie en tal van anderen. Burgemeester de Monchy, die het voor nemen had te kennen gegeven de plechtig heid bij te wonen, was wegens ongesteld heid verhinderd daaraan gevolg te geven. Te elf uur was de dienst in de kerk ge ëindigd, waarna de stoet met de door paarden getrokken koetsen zich near de begraafplaats aan de Kerkhoflaan begaf. INBRAAK TE WARMOND OPGEHELDERD. Berucht onderwereldtype gevat. De Haagsche politie is er, dank zij de opmerkzaamheid van twee rechercheurs van den centralen opsporingsdienst in geslaagd •en viertal arrestaties te verrichten, waar door de dader van een onlangs te War- o n d gepleegden inbraak gevat is en ook de buit grootendeels in handen van de po litie is gekomen. Bovendien heeft de politie een berucht nbreker, die een groot deel van zijn leven achter de tralies heeft doorgebracht, ge arresteerd. Op Woensdagavond jl. patrouilleerden twee rechercheurs op den Bezuidenhout- schenweg ter hoogte van Bellevue, toen zij een bekend inbreker, den 49-jarigen portier J C. K. opmerkten, die per rijwiel was. K had de beide rechercheurs ook spoedig de gaten en probeerde zich daarna uit de voeten te maken door het het drukke verkeer te verdwijnen. Het viel den re chercheurs op. dat de man heel schichtig deed, toen h(j de rechercheurs had opge merkt. Zij slaagden er in nem aan te hou den en namen hem mee naar het hoofd bureau van politie. Bij fouilleering werd op hem een groot aantal gouden voorwer pen gevonden, die hij op het lichaam ver borgen had. Het waren gouden armbanden, oorhan- gres, ringen en dergelijke. K. is een goede bekende van de politie. Van zijn 49 levens jaren heeft hij er ongeveer 19 in de gevan genis doorgebracht, waarvan tussche" de jaren 1912 en 1928 niet minder dan v v-*-n jaar. In 1920 werd hij tot acht jaar ge vangenisstraf veroordeeld voor een inbraak bij de familie G. gepleegd, waarbij een buit werd gemaakt van ongeveer een waarde van f 120.000. K. staat bekend als een meester in het „scheuren" van brandkasten en het ver breken van z.g .„pompsloten", welke men op oudere brandkasten aantreft. Onmiddellijk na de arrestatie van K. heeft men huiszoeking gedaan bij zijn vriend, den 34-jarigen los-werkman H. S., die tot nog toe steeds uit de handen van de politie is gebleven, doch van wien men sterk vermoedt, dat hij veel met K. heeft „samengewerkt". Inmiddels was ook de herkomst van de juweelen vastgesteld. Zij bleken afkomstig te ztfn van een inbraak te Warmond, gepleegd op Zondagavond 3 Maart, teen de bewoners 's avonds tusschen 7 en 9 uur naar de kerk waren. De inbrekers hebben zich toegang verschaft door verbreking van een ruit aan de achterzijde van het huis, nadat ze eerst getracht hadden het raam van de buitenzijde te openen. Dit 'gelukte echter niet, omdat het raam in geen jaren opengeschoven was. Toen de politie bij den los-werkman S. kwam, trof zij daar aan den 30-jarigen A. E. uit Warmond. Beiden zijn meegenomen naar het hoofd bureau van politie, waar zij aan een lang durig verhoor zijn onderworpen. Het bleek, dat beiden ten huize van S. op de komst van K. hadden gewacht, die zou probeeren de juweelen van de hand te doen. Als dader van de inbraak wezen ze aan een jongeien broer van A. E., die dezelf de initialen draagt. Deze A. E. Jr. werd later in Warmond gearresteerd. In gezelschap van A. E. Jr. is de cen trale opsporingsdienst Donderdag j.l. naar Warmond gegaan, waar E. ver in een weiland de plek heeft aangewezen, waar hij het geld in den grond heeft gestopt, Er werd inderdaad een beurs met ƒ116 gevonden. In de villa te Warmond was behalve een groot aantal juweelen een bedrag aan geld van f 160 gestolen. De huiszoeking ten huize van S. heeft nog meer opgeleverd. De politie vond een aantal apparaten om goud en zilver te toetsen, alsmede gereedschap voor het uit breken van juweelen. Deze voorwerpen werden in beslag genomen. Het viertal werd in verzekerde bewaring gesteld en zal worden voorgeleid. DE ONDERGANG VAN DE „EULOTA". Leden der bemanning op Schiphol. Met de twee eerste K.L.M.-machines uit Londen zijn hedenmorgen op Schiphol ge arriveerd zes opvarenden van het Neder landsche motortankschip „Eulota", dat in den nacht van Zondag 10 op Maandag 11 Maart op 120 mijl ten westen van Oues- sant tengevolge van een ontploffing is ge zonken. (Men zie Gem. Ber. pag. 15). Buitenland DE ONTRUIMING VAN HET AFGESTANE FINSCHE GEBIED. Bouw van drie nieuwe steden? STOCKHOLM, 16 Maart. (A. N. P.). Dui zenden Zweedsche auto's, autobussen en vrachtauto's rijden vandaag naar Finland om hulp te verleenen bij de ontruiming derbevolking van 400.000 zielen uit het aan Rusland afgestane gebied. Na het be roep van Finland om hulpverleening, heb- LEIDEN. '-r Geboren: Hendrik Jacobus, z. van H. Zuidema en A. Sjardijn Elisabeth, d. van H. S. v. Dam en J. Niehot Johanna Maria, d. van J. C. Heintz en W. A. v. Har- tevelt Lilian, d. van A. Strik en C. Rom- beck Jannetje ,d. van C. Kralt en M. v. Egmond Johannes, z. van C. Tates en M. J. v. Hoven Cornelia Dingena, d. van R. Schutte en P. M. Grooteboer Pieter- tje, d. van P. A. Muilwijk en B. Gorissen Teun Marinus, z. van J. J. Hameeteman en C. A. M. Vermet Frank, z. van J. v. Straten en H. Coopman Wily Alexan dra, d. van W. A. Mulder en A. v. Duyn. Ondertrouwd: H. J. J. Knaap jm. 37 j. en C. Pannek Jd. 36 j. J. Ju jm. 23 j. en Z. Arnoldus jd. 23 j. Overleden: F. Bonte dr. 1 mnd. W. F. Crama zn. 19 j. A. Werner m. 51 j. S. J. Versteeg m. 72 j. R. A. Starre hsvr. van J. Kooien 70 j. H. J. Sloos m. 60 j. C. J. Kaan m. 78 j. J. Mamroth hsvr. van B. Blatt 54 j. ben de Zweedsche verkeersorganisaties maatregelen getroffen om den vrij willigen hulp uit geheel Zweden te coördineeren. In Zweden is een organisatie van vrij willigers gevormd, die zich in het bijzon der zal instellen op de bestrijding van z.g. valschermtroepen. Uit Finland worden voorts berichten ont vangen over een voorstel, dat gedaan zou zijn om drie geheel nieuwe steden te bou wen, die genoemd zullen worden: Viipuri, Hangoe en Sortavala, ter vervanging van deze aan de Russen verloren gegane plaat- LEIDEN, 16 Maart. Groen tenveillng. Per 100 kg.: roodekool 6.10—7.80, savoyekool 4.505.10, rapen 5.005.50, prei 13.20 kroten f 1.50—2.40, kroten, gekookt f 4—9, uien 1.00—3.20, peen 3.00—7.40, sprui ten 10—16, andijvie f 27—36, sla 25— 39, Nero 4—7.80, witlof f 8—25, spinazie 3641, per 100 stuks: salade 2.508.20, knolselderie 1.50—4.90, per 100 bos: sel derie 5.005.80, raapstelen 3.103.60. Boter. Aanvoer 300 leg. Prijzen: pri- n.a fabrieksboter f 1.67, prima boerenboter f 1.54—1.61 per kg. Handel goed. Turfmarkt van 11 Maart tot esn met j6 Maart. Lange turf geen aanvoer. Prijzen 12—13 per 1000 stuks. LEIDERDORP. 15 Maart. Elerenveiling. Prijzen: kippeneieren 4.805.20, kuiken- eieren 3.70, ganzeneieren 15 per 100 stuks; boter 7276 en kaa3 1835 cent per pond; konijnen 0.802.25 per stuk. LEIDSCHENDAM, 15 Maart. Groenten- veiling. Kropsla le soort 6.308.10, an dijvie per kg. 16—21 cent. spinazie per 4 kg. 1.50—1.62, radijs 4.80—5.60. VINKEVEEN, 15 Maart Groentenveillng. Witlof I 21.50—24.00, idem II 13.50— 17.00 en idem stek f 6—7 per 100 kg. TER AAR, 15 Maart. Centrale Veiling Andijvie 40 cent, uien i 1.202.50, knol selderie 4.—, witlof 14—22.40, kroten 2.20—4.00. NOOTDORP, 15 Maart. Eicrenveiling. Aanvoer 5259 stuks. Prijzen: kippeneieren f 4.205.25, eendeneieren f 4.404.80, gan zeneieren 11—12 per 100 stuks, hanen 70 cent per stuk, kaas 2535 cent per pond. KATWIJK a. d. RIJN, 15 Maart. Groen- tenveiling. Per 20 kg.: waschpcen f 0.80— I 50, kroten f 0.450,70, uien f 0.600.75, per 100 kg.: roodekool f 67.50, gelekool 4.oo5.40. schorsenceren f 15.0016.50. LOOSDUINEN. 15 Maart. Groentenvei- ling. Kaskomkommers le soort 14.40 16.80. 2e soort f 9.10—10.70, 3e soort 7— 9.10 per 100 stuks,e schorseneeren le soort 7.40, idem 2e soort 3.— ped 100 kg., spinazie f 1.25—1.64 en winterpostelein 76 78 cent per 4 kg. salade f 2.20 per 100 krop, radijs 4.90—6.30, raapste'en 1.002.00, selderie f 9.40—10.40 per 100 bos, knolsel derie 4.90—7.70 per 100 stuks, prei f 12.60 en andijvie 22.50—33.- per 100 kg., komkommerstek 1422, per 100 kg., stoof sla 90 cent per 6 kg., eieren 5.60 per 100 stuks. UTRECHT, 16 Maart. Vee Totaal aange voerd 3535 stuks, vee w.o. 850 runderen: stieren 26—32 cent per pond. handel rede lijk, prijzen hooger; slachtkoeien 2e soort ?2—35 cent en 3e soort 26—31 cent per pond, handel matig, noteeringen iets hoo ger; vaaTzen f 130210, melkkoeien f 150 250, kalfkoeien 160—270, varekoeien 110—190 per stuk, handel matig, prijzen •ets hooger: 45 magere kalveren 45—95 per stuk, handel kalm. prijzen onveran derd; 1930 nuchtere kalveren 4.007.25, per stuk, handel vlug. prijzen oploopend; 410 magere varkens f 28-^1 en schram men 20—28 en 275 biggen 13—19 per stuk, handel redelijk, prijzen hooger; 75 magere schapen f 16—34, handel vlug en duurder. Kleinhandel: 300 kg. boter f 1 84, 150 kg. kaas 6080 cent per kg., 40.000 eieren f 4.505.50 per 100 stuks. WISS^LNOTEERINGEN (AMST"»»>AM) Londen 6 97 Berlijn75 55 Parijs 6 95! .j Brussel 31 9Q3/4 Zwitserland 42.22 Kopenhagen 36 371/2 Stockholm44 871/2 Oslo 42.80 New York1.88-Viq

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3