[De Liturgie der Kerk ZATERDAG 16 MAART 1940 DERDE BLAD - PAG. 10 R. K, DIOC. VROUWENBOND AFD. LEIDEN OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Processie naar de H. Lidwina van Schiedam Dames, denkt aan de processie op 8 April a.s. Zorgt Ln grooten getale aanwe zig te zijn. De processie van Gouda sluit zich by onze processie aan. De hoogeer waarde heer Deken van Gouda zal de preek houden. De kosten zijn 1.60 voor de reis en 0.65 cent voor een lunohkaart. Excursie naar Vlaardingen. Voor deze excursie op Dinsdag, 2 April a.s., gaven zich nog te weinig leden op. De kosten be dragen slechts -.60. Het is een zeer in teressante excursie, waarop u de werking van het door de huisvrouwen wel het meest gebruikte reinigingsmiddel, de zeep, en de vervaardiging ervan u duidelijk ge demonstreerd zal worden. Bovendien ont halen u de Sunlight-zeepfabrieken om 10 uur op een kopje koffie en noodigen u om 12 uur gratis ter koffietafel, terwijl u nog een verrassing zal worden aangeboden. Ten slotte is aan de exoursie nog een rond vaart door de Rotterdamsche havens ver bonden en een bezoek aan de Cineac, 't Belooft een zeer gezellige dag te worden. Des morgens te half negen van het sta tion. De heenreis moet gezonmelijk afge legd worden, de terugreis kan afzonderlijk geschieden. Et is nog tot Dinsdagmorgen 12 uur ge legenheid zich op te geven bij mevr. J. Manders-Vermeulen, Boerhaavelaan 12 TeL 26292. JAARVERSLAG OVER 1939. Van de R.K. Vereeniging „Hulp ln de Huishouding en de Baby." Niettegenstaande de financiëele vooruit zichten voor 1939 verre van rooskleurig waren, hebben wij allen met frisschen moed en vol liefde onze beste krachten voor de vereeniging gegeven. Vertrouwend op Gods onmisbaren zegen en veler offervaardigheid, hebben wij ge tracht zoo goed mogelijk hulp .e bieden. Dankbaar mogen wij een terugblik slaan op het afgeloopen jaar; want in vele gezin nen, waar door ziekte en zwakte of bij vermeerdering van het gezin de moeder niet in staat was voor haar gezii te zor gen, heeft onze vereeniging deze zware taak van die arme moedertjes kunnen ver lichten door een hulp in de huishouding te plaatsen, door vrije wasschen te geven, in sommige gevallen door de kinderen tijde lijk op haar kostei bij de Berw. Zusters te laten verzorgen. Voor de baby's heeft onze Vereeniging de noodige uitzetjes enz. gegeven. Dank zij de warmvoedselactie, ingesteld door het Bestuur van den .K. Vrouwenbond, heeft onze vereeniging zeventig moedertjes door haar geholpen, gedurende 12 dagen een warm middagmaal, kunnen toezeggen. AlLe patiënten waren vol lof en dankbaar heid over deze maaltijden. Dat onze veelzijdige hulpbeiding groote fianciële offers vraagt, zal ieder duide lijk zijn. Onze bronnen van inkomsten waren: de vaste donaties, die veel en veel meer konden bedragen in een stad als Leiden de opbrengst van de speldjesverkoop, de zakjescollecte met moederdag en losse gif ten. Extra willen wij memoreerer. de vrije wasschen ons geschonken door de verschil lende Firma's hier ter stede. Moge God hen hiervoor in gezin en zaken zegenen. Ook voor de linnenkast ontvingen wij met Kerstmis verschillende pakjes met fraaie baby goederen. Aan allen, die ons materieël en finanoieël steunden onzen hartelijken dank. Dit jaar werden 3 Bastuurs- en 11 le denvergaderingen gehouden. In deze ver gaderingen werden de belangen van de vereeniging besproken om zooveel en goed mogelijk hulp te kunnen bieden. Dit was geen gemakkelijke taak, daar de aanvra gen om hulp door de droeve tijdsomstan digheden steeds grooter werden en helaas de inkomsten geen gelijken tred hielden met de noodzakelijkste uitgaven. Het andere charitatieve vereenigingen „Sancta Veronica", parochiaal armbestuur en Maatschappelijk Hulpbetoon werd in prettige verstandhouding samengewerkt. Op de vergaderingen van „Katholiek Leiden" en Armenraad vertegenwoordigde onze presidente de vereeniging. De jaarlij ksche H. Mis voor de overleden leden van onze vereeniging werd gelezen in November door onzen geestelenk ad viseur in de kapel van het St Elisabeth Ziekenhuis, Onze vereeniging telt 11 leden, door en uit deze leden is het dagelijks bestuur ge kozen, n.1. meg. Th. L. Elshof, presidente, mevr. H. Colla-Hueber, meg.ess, mej, A. van Deene, penn.esse, mej. E. Timmerman., 2e secr.esse, mevr. J. M. van Kampen hout-u he, le secr.esse. Als afgevaardigde van het Vrouwenbondsbestuur bezoekt mej, M. Niemer trouw onze vergaderingen. Onze geestelijk adviseur is de bondsadvi- seur rector F. Bernefeld. Het bureau voor hul paan vragen is ge vestigd bij de 2e secr.esse, mej. E T immer- m-ann. Kort Galgewater 4. Bij jaarlij ksche loting worden de dames de parochie aangewezen, waarin zij dit jaar haar arbeidsveld hebben en zij we kelijks haar patiënten moeten bezoeken. Moge dit jaaroverzicht en de verslagen van de mag.esse en penn.esse u een beeld geven van de veelomvattende taak onzei vereeniging. Door materieël te blijven helpen, beschermen wij vele arme moe ders tegen het groctste kwaad onzer tijden. Daarom blijft daadwerkelijk belangstel len in onze arbeid. Geeft ons uw fiancieele steun en onder Gods zegen hopen wij in 1940 even vruchtbaar te werken tot wel zijn van onze naasten en heiliging van ons zeiven. Inkomsten: 229.75 43.60 397.85 234.01 50.46 t, 10.— 10.— 3.— 1.50 980.17 1122.41 980.17 142.24 372.— 226.52 331.98 6.90 105.06 21.16 h 3.— 55.79 1122.41 Hulp in de huishouding is gegeven in 60 gezinnen gedurende 1043 dagen; wasch- behandeling in 104 gedurende 236 weken. Gestiohtsverpleging kinderen van 4 ge zinnen met 168 verpleegdagen bij de Eerw. Zusters Dominicanessen en Carmelitessen. Magazijn verslag: in 87 gezinnen werden totaal 1630 stuks babykleeren verstrekt, bovendien 2 wiegen met toebehooren Totaal werden dus aan meer dan 200 ge zinnen door onze vereeniging hulp gebo den. WIE KOOKT ER MEE? Bemoedigd door hetgeen we hoorden op de cursus georganiseerd door de Huis houdelijke Voorlichting voor 'e afgevaar digden van vereenigii-gen werkend op so ciaal en charitatief gebied, sociale werk sters en wijkverpleegsters die op 23 Fe bruari en 8 Maart 1.L in het gebouw „Gravensteen" is gehouden, gaan we ver der met onze kookpraatjes, die er de le zeressen van deze rubriek de moderne op vattingen omtrent voedingsleer en koken wil brengen. Telkens weer moet ik u aansporen om vóór dat u opmerkingen maakt eerst het gerecht practisch te beproeven. Vaak is één keer onvoldoende en moet u de proef eenige malen herhalen. Elke nieuwe theorie heeft steeds felle tegenstand ont moet! Wil in elk geval ons uwe ervaring blij ven "mededeelen. Vandaag ontvangt u met het ook op bo>n 14, die u in staat stelt een hoeveel heid bruine of witte boon en, groene erw ten enz. te koopei. het volgende recept, dat evenals in de vorige rubrieken bere kend is van een gezin van man, vrouw, 2 kinderen van 3% en 5%A jaar. Hutspot met groene erwten of witte boonen. 2 K.g. (4 H.) aardappelen 5 ct. p. Kg. 10 ct; 3/4 K.g {Vt. H.) winterwortelen 10 ct. p. K.g., 7Het; H K.g. (1 H.) uien 10 ct. p. K.g., 5 ct.; 250 gr. (H H.[ groene erwten of witte boonen k 20 ct. p. K.g., 5 ct.; 8 dl. taptemelk (kan ook volle melk zijn) plm. 5 ct.; 100 gr. (1 ons) vet k 60 c. p K.g., 6 c.; iets zout. Laat de voor deze stampot benoodigde hoeveelheid erwten of boonen 2 3 nach ten weken (liefst in gekookt, afgekoeld water daarna opzetten met het weekwa- ter (na H uur iets zout) en gaar koken on geveer 1 uur. Leg onder in de pan de geboende (niet geschild), gewasschen, in parten gesneden aardappelen met een bodempje kokend water en wat zout; daarop de gesnipperde wortelen en uien. Laat op een zacht vuur in de goed gesloten pan alles samen gaar en bijna droog koken (H uur); giet er de melk bij, laat die vlug aan de kook komen en stamp dan alles door elkaar onder toe voeging van het vet Roer tenslotte de gare erwten of boo nen er losjes door (niet stampen!) en laat ze even mee warm worden. Opmerkingen gaarne aan de kook-redac- tie, adres mevr. J. Manders-Vermeulen Boerhaavelaan 12. WAARDEERING. Wat een prachtwoord. En wat komt er bitter weiinig van te recht in de werkelijkheid. Waarschijnlijk is er wel geen deugd die meer in de verdrukking komt, of als ge het anders wilt, die minder beoefend wordt, dan wel, de waardieering voor elkander. Kon eens op een gezellig avondje, een theemiddag, of beluister eens een praatje tusschen vriendinnen zoo op straat; hon derd tegen een dat er iemand wat we zou den noemen „afgemaakt" wordt. Wij vrouwen, o schande, kunnen zoo lief deloos een ander beoordeelen, en vam iemands goede bedoelingen en goede da den, blijft er na zulk een oordeel niet veel over. Wat kunnen we b.v., hard zijn voor een huisvrouw die zoi.der hulp haar ge zin moet verzorgen, en daarbij dikwijls te tobben heeft met ziekte. Zou het er in onze kamers en kasten zooveel beter uit zien wanneer we i dt zelfde omstandig heden verkeerden? Zouden wij dan ook met een opgewekt gezicht en vriendelijk humeur onze dagely ksche plichten vervul len, zooals toch vele onzer medezusters doen? Laten we dit eens waardeeren. Een opgeruimd humeur en rommelige kamer, is toch nog altijd te verkiezen boven eer zure huisvrouw in een keurig vertrek. Het is zoo gemakkelijk in voorspoed al les in en bij anderen af te keuren. Laat onze waardeering voor onze mede- menschen zich toch verder uitstrekken, dan tot een mooie japon, een groot huis, INTER PAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING TE LEIDEN Hieronder laat ik volgen 'n schoon ge dicht van S. v. D. op onzen Bescherm- patroon en voorbeeld. Als ge dit gedicht aandachtig hebt ge lezen, onderzoek dan eens je geweten: als gezel heb je immers te trachten, telkens weer, om beter, flinker, degelijker te zijn. Hoe beter, hoe flinker, hoe degelijker? Ach, schijnt de zon van de tevreden heid op je levenspad? Het komt er maar op aan, onzen plicht goed te doen. Wat God, onze Werkgever van ons eischt is dat we ons werk goed doen. Steeds onzen plicht, ook als wij in zorgen en moeilijkheden zijn. Was het niet vol moeilijkheid voor Jozef om plots naar het vreemde Egypte te vluchten? En jaren later, bij zijn terugkeer, moest hij weer van voren af beginnen Sober stil zorgelijk maar tevre den deed hij zijn plicht: voor God, voor Jezus en Maria. Hij, de stille, sterke Jozef. Zij, die geen hoogere idealen kennen dan de stoffelijke, leven zóó in dat stoffe lijke, dat zij al het betere, al het edele be- dompen, door ontevredenheid. Maar wij, Gezellen, die toch levens uit een hooger beginsel, wij willen ons niet ver-engen in de donkerte van hunne ontevreden zinnen. St. Jozef heeft ook zijn moeilijke dagen gekend en is niet ontheven geweest van dagelijksche zorgen en moeilijkheden. Hij heeft heusch geen voorspoed gekend en die ook niet voor zich opgeëischt. Tevre den heeft hij trouw z'n plicht vervuld, z'n werk voor Vrouw en Kind volbracht. Tevredenheid bij arbeid èn bij zorgelijk heid, hoogere opvatting van onzen arbeid en ens levendoel, sterkte by onze druk en be nauwenis, licht en lucht tegenover die stcf lelijkheid verwerve voor ons Sint Jozef onzen Patroon. Sober leven, Stille kracht, Ongeweten en verborgen, Rijk geworden door de zorgen Die de hemel bracht. Sterke hulp en trouwe Hoeder Van het Kind en van de Moeder. Sober leven, Sterke man, Die de hamer hebt geslagen En de arbeid wilde dragen Met de last daarvan. In uw liefde trouwq Hoeder Voor het Kind en voor de Moeder. Sober leven, Larig voorbij. Want uw eenvoud werd herboren In een stralend hemelgloren En sindsdien deelt gij In de luister, trouwe Hoeder Van het Kind en van de Moeder. S. v. D BILJARTCLUB T.E.P. Donderdag 7 Maart werd er een vriend schappelijke biljartwedstrijd gespeeld in Leidschendam tegen de biljartclub „Ado", welke verloren werd met 41. Maandag 11 Maart werd er een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tegen de biljartclub uit Boskoop. Hier bleken de leden van Tep de sterksten te zijn, want de wedstrijd ein digde in een 42 overwinning. A.s. Dins dag 19 Maart wordt er een vriendschappe lijke wedstrijd gespeeld in Roelofarends- veen tegen de biljartclub „de Caramboles". Het vertrek is gesteld op 7.30 vanaf het Gezellenhuis. Er wordt gespeeld met een 8-tal, waarvan de opstelling in de zaal hangt. N.B. De leden, welke mee naar R.veen gaan, zijn verplicht a.s. Maandag op de verplichte vergadering te komen. Met Kolpingsgroeten. H. DEVILEE, secr. Diocesane gymnastiek-wedstrijden, georganiseerd door den Sportraad van de Vrouwelijke Jeugd beweging voor Katholieke Actie in het Bisdom Haarlem. Op Tweeden Paaschdag zullen voor de damesafdeelingen der bij den Sportraad aangesloten vereenigingen de diocesane wedstrijden gehouden worden te Rotter dam; niet" in het gebouw der St. Josephs- een goede positie im de maatschappij. Dat alles bepaalt toch niet de waarde van een mensch. Willen wij leden van den Vrouwenbond, medewerken aan de opbouw van een betere wereld, dan moe ten we toch zeker beginnen met elkanders goede bedoelingen trachten te begrijpen. Kijken we dan niet altijd naar uiterlijk heden, die toch velen onzer zelf ook zóó niet wenschen. Een hartelijk woord van waardeering zal menige vrouw sterken in een moeilij ken en zwaren tijd. LEVERTRAANVLEKKEN. Een zeer gevreesd soort vlekken in een hu is ge zón met kinderen, daar ze zeer moei lijk te verwijderen zijn. Probeer: u een* het volgende. Leg het kleedingstuk, met een krant er tusschen om het doortrek ken op de volgende laag te voorkomen, plat op een tafel of strijkplank. Strooi op de vlekken een flink laagje talkpoeder; (verkrijgbaar bij den drogist) laat dit ge durende de nacht stil liggen. Sla den an deren morgen de talk eraf en de vlekken zijn verdwenen. DE GOEDE WEEK. ZONDAG, 17 Maart. Palmzondag. In de palm wij ding en palmprocessie, welke even als het uitdeelen van de palmen behooren plaats te hebben vóór de Hoogmis, viert de H. Kerk de triomf van Jezus. Voor een oogenblik vergeei zij haar boetestemming om Christus a!s haar Koning te huldigen door het herdenken en voor oogen stellen van Zijn glorievolle intocht binnen Jeru- zelem. Voor ons is de processie en opwekking om aan Jezus' strijd en Lijden deel te ne men, om eenmaal ook deel te kunnen heb ben aan Zijn zegepraal. Mis: Nomine. Geen Gloria. Geen 2e ge bed. Credo. Prefatie v. h. H. Kruis. Kleur: Paars. In de stille H.H. Missen het laat ste Evangelie van de palm wij ding. In de Hoogmis behoort men onder het zingen of lezen van de heilige Passie de gewijde palm in de hand te houden. De heilige Mis vormt een schrille tegen stelling met de Hosanna-jubel uit de palmwijding. De Introitus stelt ons voor c^gen den verlaten Heiland, in diepe ver nedering en gehoorzaamheid tot aan het Kruis, Zijn Vader smeekénd om hulp. Ge hoorzaamheid en nederigheid en geduld moeten ook de gevoelens zijn, die ons be- ziflen (Epistel), waarom wij dan ook vra gen in het gebed. Het is de Wil van den Vader, dat de Zoon zoo machteloos is te genover Zijn vijanden. Daarom berust de Heiland daarin. Het loon, de opname in den hemel, zal niet achterblijven. Een aanmoe diging voor ons, als wij zien, hoe dikwijls de braven door God worden gekastijd en de zondaars (althans uiterlijk) tevreden heid wordt geschonken. (Graduale). Ons geloof is nu weer versterkt en stelt ons in staat eerbiedig te luisteren naar de Lij- aensklachten van Christus (Tractus) en Hem te zien lijden (Lijdensverhaal). In het Offertorium klaagt de van alle troost verstoken Heiland, hoe zij Hem spijzigen met gal en met azijn Zijn dorst lessen. Maar: hoe bitter de Lijdenskelk ook is, als de Vader wil, dat Hij die drinke, Zijn hei- i ge Wil geschiede (Communio). Geven wij ook ons geheel over aan den heiligen Wil van den Vader, dan zullen door het hei lig Kruisoffer ook onze fouten gedelgd worden (Postcommunio). MAANDAG, 18 Maart. Mis v. d. Maan dag in de Goede Week: Judica. Geen Glo ria. 2e gebed v. d. H. Cyrillus van Jeruza lem Bisschop en Kerkleeraar; 3de voor de vrede. Geen Credo. Prefatie v. h. H. Kruis. Kleur. Paars. N.B Wegens de Goede Week wordt het feest v. d. H. Joseph verschoven naar 2 Aoril, Dinsdag na beloken Paschen. DINSDAG, 19 MAART, Mis v. d. Dins dag in de Goede Week: Nos autem. Geen Gloria. 2e gebed voor Kerk of Paus; 3e voor de vre<ie. Geen Credo. Prefatie v. h. II. Kruis. Kleur: Paars. WOENSDAG, 20 Maart. Mis v. d. Woensdag in de Goede Week: In Nomine. Geen Gloria. 2e gebed v d. H. H. Wulfran- nus. Bisschop en Belijder. (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom); 3e voor de vrede. Geen Credo. Prefatie v. h. H. Kruis. Kleur: Paars. DONDERDAG 21 Maart. Witte Donder dag. Gedenkdag van de instelling van het Allerheiligst Sacrament. Mis: Nos autem. G'oria Credo. Prefatie v. h. H. Kruis. Kleur: Wit. N.B. Men lette op de veranderingen in de Canon (lijst van de vaste gebeden) van Je H. Mis. zooals die op Witte Donderdag staan aar>gegeven. De Liturgie van dezen dag spreekt van vreugde en droefheid. Het kruisbeeld op het altaar is met een witte doek bedekt; gezellenvereeniging, zooals aanvankelijk gepubliceerd werd, maar op twee punten van de stad. De wedstrijden in het voorgeschreven werk, die bestaan uit: een oefening aan brug en ringen, een vrije oefening, een sprong en een oefening naar keuze op de evenwichtslat, voor respectievelijk 3, 2 en 1 gr. (a) ad (en) zullen plaats vinden in de beide gymnastiekzalen der Gemeentelijke H.B.S., gelegen aan het Afrikaanplein. De middagwedstrijden, waarin elke ver eeniging uitkomt met. een nummer eigen gekozen werk zullen gehouden worden in de groote zaal van het feestgebouw „Ly- belle, Gedempte Vest 26. Deze wedstrijden vangen aan te 3 uur, zijn voor het publiek toegankelijk en wor den besloten met de prijsuitreiking en be kendmaking van de behaalde resultaten der vereenigingen. Ook uit onze stad zullen turnsters aan dezen sportieven strijd deelnemen en trachten de eer van haar club en stad hoog te houden. LENTETOCHT. In tusschen nadert het voorjaar. Al drij ven hier en daar nog groote ijsschotsen op hel water en liggen de vijvers in de stads parken nog hier en daar voor een gedeel te dicht, de merels probeeren hun liedje \an verleden jaar terug te vinden, de mus- ochen worden met den dag luidruchtiger, het gras krijgt meer kleur en de boomen staan te wachten om hun knoppen te la ten uit botten, dus we gaan weer denken aan onze Lentetocht. Zondag 7 April trek ken we er op uit, naar verkiezing in klei nere of grootere groepen, maar we maken er iets buitengewoons van. Bijzonderheden worden binnen kort be kend gemaakt. Voorloopig gaan we vast trainen. het orgel wordt gespeeld tot en met het Gloria, onder het zingen waarvan altaar schellen en kefkklokken luiden. De pries ter is bekleed met witfe vreugdekleeren, want vandaag herdenken wij de Instel ling van het Allerheiligste Sacrament des Altaars en de eerste H. Communie van de Apostelen en hun heilige Priesterwijding. Maar het afscheid des Heeren en het droevig verraad van Judas maken deze dag tot een droeve dag. En daarom wordt de altaarschel vervangen door de ratel, het orgel zwijgt, evenals de kerkklokken tot aan de Gloria onder de Paaschimis op Paaschzaterdgamorgen. Nu Christus gaat lijden verstommen alle vreugdeklanken. Alleen het kruisbeeld blijft staan voor het geopende tabernabel. De ontblooting van het altaar wijst ons er op, dat het onbloe dig Offer tijdelijk heeft opgehouden en het ontklcede altaar is een 6prekend beeld van de verlatenheid van Christus aan het Kruis. VRIJDAG, 22 Maart. Goede Vrijdag. Sterfdag van Onzen Heer Jezus Christus. Vandaag wordt geen H. Mis opgedragen. Al onze aandacht dient gevestigd op het bleedig Kruisoffer. Onder de plechtigheden: kleur: Zwart. In de zinrijke en hoogst indrukwekken de plechtigheden van de Goede Vrijdag bedoelt de H. Kerk ons voor oogen te stel len: Jezus aan het Kruis, opdat wij tot leedwezen gestemd worden, ons hart zóó bereiden, dat wij de vrucht van de Ver lossing deelachtig worden. Doordringen wij ons diep van onze schuld, van Gods recht vaardigheid en bidden wij om vergiffenis als vrucht van Christus' Lijden. ZATERDAG, 23 Maart. Paaschzaterdag. Bij de plechtigheden de kleur: Paars. Bij de wyding van de Paaschkaars, kleur: Wit. De plechtigheden en de H. Mis spreken ons van het Geheim van den Verrijzenis van Christus, ons Hoofd en van de gees telijke Verrijzenis van Christus' Lichaam (wijding van het nieuwe vuur en van de Paaschkaars) en ledematen (wijding van het doopwater). In de twaalf profetiën wordt het tijdperk ons voor oogen gesteld, waarin de Aartsvaders verlangend uitza gen naar het nieuwe rijk, dat Christus, de Messias, stichten zou en het menschdom nog niet deelachtig was aan de genade van de Verlossing. Aldus bereidt de H. Kerk ons voor op de hernieuwing van leven, welke zij viert in de heerlijke Paaschmis. (Epistel). De H. Mis werd vroeger opgedragen in den nacht van Zaterdag op Zondag. (Zie gebed en de Prefatie van Paschen, waar moet worden ingevuld: „Vooral in dezen nacht". Alleluja! Lof aan God voor Zijn goedheid, uitstralend in de weldaad van de Verlossing. (Tractus). N.B. In de H. Mis bij de voetgebeden weer de psalm „Judica". Geen Introitus. Onder het Gloria luiden altaarschellen en kerkklokken. Geen Credo. Geen Offerto riumzang. Achter de „Lavabo", gebed bij de handwassching, weer het Gloria Pa tri". IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN. Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: MAANDAG. 2e gebed v. d. Z. Salvator van Horta, Belijder; 3e v. d.. H. Cyrillus van Jeruzalem; 4de voor den vrede. WOENSDAG. 2e gebed v. d. Z.Z. Joan nes van Parma, Marcus van Monte-Gallo en Hippolytus Galantini, Blij der; 3e voor den vrede. ALB. M. KOK, Amsterdam. Pr. PASCHEN. Het Katholiek Comité van „Actie voor God" heeft een vlugschrift uitgegeven „Pasen". Het heeft een inhoud, die een versprei ding op ruimen schaal heel begeerenswaar- dig maakt. Heel begeerenswaardig, omdat het velen even zal doen nadenken God weet, met welk zegenrijk gevolg! De eerste drie pagina's gevens ons drie geïllustreerde artikelen over Paschen. De vierde pagina biedt ons verschillende kortere stukjes. Wij drukken er hier een van over: Onze eeretitels. Onze gegarandeerd gezonde, aan alle eischen van den nieuwen tijd beantwoor dende moderne mentaliteit beroemt zich op de drieëemg noodzakelijke kwaliteiten die de volmaakte mensch maken: Wij zijn nuchter. Wij zijn zakelijk. Wij zijn vlot. Vertaald in ordentelijk Nederlands, wil dit zeggen: Wij hebben afgerekend met elke gevoelswaarde: Wij loopen over de lij ken en trappen op de harten. Wij willen niets weten van moraal Deze drie eigenschappen vormen onze roem en onze grootspraak: „Ik ben een nuchter mensch!" „Hoor eens; je moet Jat zékelijk opvatten". „O, ja! weet je geen raad? Ga maar 's met die praten, 't Is een vlotte kerel!" Hóórt u 't ze niet zéggen? Wat hierboven gezegd werd zijn maar potloodlijnen. Het komt de talloos goeden niet te na, maar het drukt zeer nauw keurig uit de tendenz van dezen tijd. Als 1940 een ideaal-mensch kan scheppen naar eigen inzicht, zou hij zóó denken en doen. Donatiën Collecte „Kath Leiden" Speldjesverkoop Zakjescollecte Giften Par. Armbestuur Maatsch. Hulpbetoon Bussen huur Terug on tv. ren te zege ls Uitgaven Inkomsten Nadeelig saldo Uitgaven: Hulp i. d. huish. W asebbeh ande 1 ing Babygoederen Ren te zege ls Gestich ts verp Leg ing Drukwerk BiLSsenhiuur Diversen

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 10