STADS NIEUWS fx Toerisme bi) honk WOENSDAG 13 MAART 1940 OE I.EinsCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Aöonnenv/ouprya: voor Lelden II cent per week; 2.5ü per kwertaaL by onze (en ten z0 cent per wvn»& f ft. 60 per kwartaal. Franco per paal 195 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losm nummers 6 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeel ingeo dubbel tinei Telefoontjes hoogster* 30 woorden. 60 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v HOE WORDT BET WEER 7 PLAATSELIJKE BUIEN. De Bill seint Nog eenige verdere daling van tempera tuur, en plaatselijk enkele buien, betrok ken tot zwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen, krachtige tot matige Zuid- Westelijke tot Noord-Westelijke wind. De weerstoestand va.i hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: lichte regen, krachtige Z. Z. W. wind, 6 gr. C. Vlissingen: motregen, matige Z. Z. W. wind, 6 gr. C. De Bilt: lichte regen, matige Z. Z. W. wind,' 9 gr. C. Groningen: zware regen, krachtige Z. W. wind, 9 gr. C. Maastricht: matige regen, matige Zuide lijke wind, 10 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De depressie, die gisteren over de Brit- sche Eilanden tot ontwikkeling kwam, trok in diepte toenemend, tot 976 milibar in de richting van Denemarken. Zij veroorzaak te in een uitgebreid gebied zware bewol king en regen en langs onze kust tijdelijk etormachtigen wind. Over de Golf van Biscaye ontwikkelde zich een actieve nieu we storing van 985 milibar, die via West- Frankrijk naar het Zuiden van ons land trok. Deze veroorzaakte langs de West kust van het Iberisch Schiereiland zware regen, waarbij plaatselijk onweer voor kwam. (La Coruna 42 m.m.). Onder in vloed van dezelfde storing, namen in onze omgeving de luchtdruk-verschillen weer ai. In Scandinavië steeg de luchtdruk een weinig. De zeer koude lucht, die daar nog steeds aanwezig is, drong verder in Zui delijke richting door. In Noord-Denemar- ken daalde de temperatuur tot 4 gr. Cel- cius onder nul, waarbij matige sneeuw viel. In Zuid-Noorwegen vriest het 12 gr. bij betrokken lucht en lichte sneeuwval; ook in Estland komt nog strenge vorst voor. Het arctische maximum over Groenland r.eemt thans in beteekenis af. Vooral in de omgeving van IJsland daalt de luchtdruk regelmatig en vrij snel. Het hoogedrukge- bied in Zuid-Oost-Europa boette eveneens aan beteekenis in. In Italië viel hier en daar eenige regen of motregen, terwijl de tem peratuur nog iets steeg. LUCHTTEMPERATUUR. 10.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS a.a.: Van Woensdagnamiddag 6.30 uur tot Donderdagmorgen 5.47 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 14 Maart voorm. 5.35 en nam. 6 uur. Maan op 8.26 uur Donderdagmorgen. Maan onder 11.50 uur Donderdagavond. Academienieuws LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen Rechten: de heer J. B. H. A. Dickes, Den Haag; candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter E: mej. E. M. I. Lesk, den Haag en de heer C. L. van Panthaleon van Eek, Den Haag; idem letter F: de heer H. J. Hoek, Den Haag; idem'letter H. de heer H. M. Harsvelt, Rijswijk; idem letter L. de heer J. Fokkens, Dor drecht apothekersassistent de dames J. C. Geur- sen, Den Haag, en J. de Haan, Hillegers- berg. VII DE OUD-KATHOLIEKE KERK. Het is nauwelijks uitvoerbaar de rustièke en urbane heerlijkheden van de Zoeter- woudsche Singel in gewone aardsche taal te beschrijven. Er is een ganzenhok en een muziektent, tusschen wier beiden op zoele zomeravonden een wedstrijd wordt genou- den in het hard-schetteren; er is een Wil- helmma-boom, een uitgespoten fontein, e n vvatei-volière in den vorm van een Chir.ee- sche pagode, een brug van gefriseerde boomstammen, een dieren-tuin in zak-for- maal, een historisch monument en. een echt-antieke kruittoren, bijgenaamd Oos ten rijk", omrankt met een weelderige baard van klimop. Tusschen deze overdaad van bezienswaar digheden wringt zich en kronkelt als een gekietelde paling de Zoeterwoudsche Sin gel. W:j zullen de kuif kippetjes en de par kieten in het dierentuintje maar niet las tig vailen. Deze ontwikkelde vogels heboen net erder geschopt dan de sprekende oees- ten uit de fabels, en een eigenhandig schryven op hun kooi bevestigd: „Laat ons met rust!" Ook over het monumentje zullen wij nie- manc lastig vallen. Het gedenkteeken is zichzelf van zijn onbeduidendheid al te goed bewust en tracht, door zich met mos groen te overtijgen, zooveel mogelijk bij het omringende struikgewas aan te passen, om aan de blikken der voorbijgangers ont trokken te worden. Het is lofwaardig en redelijk de heugenis aan mannen, die onze stad door benauwde oogonblikken hebben heen-geholpen, in een gedenkteeken te versteenen, maar dan moet het een gedenkteeken zijn, hunner waardig. Het monument aan de Singel is niet eens zoo onaardig ofschoon het veel weg hetf» van een gevel-versiering, die tijde lijk op den grond is gezet maar is het waardig? Als herinnering aan Boisot, Jan van Hout en Van der Does zou het nog genade kun nen vinden, maar als blijvende hulde aan den Vader des Vaderlands, aan wien Lei den zyn roem en glorie dankt, is het een beleediging. Twee bouw-werken van godsdienstigen aard zijn aan de Singel verrezen: het St. Lidwina-gesticht en de Oud-Katholieke kerk. Het eerste, een internaat met school voor buitengewoon lager onderwijs, vertoont aan de Singel-zijde kalme,' rustige gevels, De harlen omhoog. Welke ontwikkeling de gebeurtenissen zullen nemen, als de vrede tusschen Rus land en Finland een feit is geworden, kan niemand met eenige waarschijnlijkheid voorspellen. Men kan redenen aanvoeren zoowel voor een gunstigen als voor een ongunsti- gen invloed door dit feit op den duur van den oorlog. Zelden of nooit zijn de internationale verhoudingen zoo gecompliceerd, zoo inge wikkeld geweest als op heden. Zelden of nooit heeft menschelijke ver dwazing zich zoo allerdroevigst gema nifesteerd als op heden. Zelden of nooit heeft de macht zoo bruut getriumfeerd over het recht als in onzen tijd.... En deze laatste overweging vooral slaat ons met droefheid en met vrees. En toch, tóch mag deze, alleszins ver klaarbare, benauwenis ons niet te veel om klemmen. Wij moeten er ons uit weten los te rukken, om vrij te kunnen ademen in een blij vertrouwen op God! God schrijft de historie in letters, die voor ons niet altijd duidelijk zijn, zoo hoorden wij onlangs een spreker in beeldspraak op merken: Wij zien b.v. een „r" en maken ervan „ramp", terwijl die „r" kan zijn de eerste letter van „rust". - Wij kunnen vaak niet een feit overzien geheel en al en in zijn consequenties. En het daarom ook niet volkomen beoordeelen naar de waarde en beteekenis, die het heeft voor ons, voor de samenleving, voor de menschheid. Op God kunnen en moeten wij onder alle omstandigheden ons vertrouwen gericht houden. De harten omhoogl een wierspiegeling van het vriendelijke ge duld, waarmeed de Zusters vaak moeilijke pupillen opvoeden. Hoewel overbodig, wordt de gevel opge- vroolijkt met een altyd-durend aanplakbil jet in aardewerk van dansende engelen met weinig engelachtige gezichten en een vrouwenfiguur, die vermoedelijk de H. Li- dwina moet voorstellen. De kapel van het gesticht is een sober heiligdom, schoon in zijn eenvoud, gekuifd met een Spaansche klokkestoel. De Oud-Katholieke kerk het godsdien stig middelpunt van de kleinste kerkelijke gemeente in Leiden ziet er al even zon nig uit als het Katholieke gesticht. Het ge- heele, witgekalkte tempeltje is zoo blank en netjes, dat het dan schyn wekt zóó van de bleekery te zijn afgeleverd, gemangeld en gestreken, en keurig in de plooi geste ven. De tegenstelling tusschen binnen- en bui tenkant is des te opvallender. Er is wel geen ruimte in Leiden dermate druk en zwaar beschilderd als het kerkje van de H.H. Fredericus en Odulphus. Pastoor W. Gol, die ons rondleidde, was zelf niet al te best te spreken over de kunstzinnige uitbundigheid van Chris Le- beau, die de wanden heeft volgepenseeld met honderden somber-kijkende snuiten. „Het lijkt wel een meeting" zuchtte de pastoor. De symboliek o.a. van Geloof, Hoop en Liefde is even bizar-opdringerig in uitbeel ding als onnaspeurlijk in haar bedoeling. Deze wand-vensiering heeft een zeer sto rende uitwerking. In een verscholen hoek, bij de trap naar het zangkoor, heeft Lebeau echter een schildering gemaakt, die zyn meesterschap verraadt: de levensgroote figuur van Saul, met een vergramd gezicht luisterende naar den harpspelenden David. Het interieur bevat nog slechts enkele overblijfselen van het vroegere kerkmeu- bilair: een sierlijk tabernakel op een mo dern, zwaar, marmeren tombe-altaar, een preekstoel met krullend houtsnijwerk en een „vesper-stoeltje" in denzelfden stijl. In de sacristie enkele olieverf-schilderijen o.a. een portret van den bekenden historicus Van Heussen, die e'ertijds pastoor was aan de Hooigracht. Voor zulk een kleine gemeente de stad Leiden telt slechts 77 Oud-Katholieken maakt deze kleine kerk een zeer welvaren den indruk. Al is het getal der Oud-Katholieken ge ring, het blijft te betreuren, dat dit groepje zich van de Moederkerk heeft afgescheiden, en, eenmaal gescheiden zijnde, hoe langer hoe meer prys geeft van de overgeleverde leer en gebruiken. Wie de Steenrots ver laat, verdwaalt in het mulle zand. De kans op een hereeniging is, onder deze omstan digheden, wel zeer moeilijk. VENATOR VAGANS. INGEZONDEN STUKKEN GEBEDEN OM VREDE Hoe heeft ons allen onlangs getroffen de boete- en bedetocht naar den Bosch van die duizenden en duizenden menschen en de godsdienstoefening aldaar in de St. Janskathedraal voor den vrede gehouden. Hoe troffen ons ook de woorden van den President van het Groot-Seiminarie te Roermond, die aldaar die geweldige predi katie hield en aanmaande tot boete en gebed. Ja, daar zijn wij, katholieken, allen zachtjesaan wel van overtuigd, dat er ge boet en gebeden moet wordtn, willen wij den geesel Gods, den oorlog, althans van onze landouwen verwijderd houden. Door velen zal die aansporing ook wel gevolgd worden, doch er zullen er ook velen zijn die haar vergeten. Om nu hieraan tegemoet te komen en ons als het ware te vereenigen in een dagelijksch gebed, heb ik gedacht dat net nuttig zou zijn, dat we ons onder elkander verbonden, iederen dag een gebed'Voor den vrede te storten en wel het gebed, dat door het Hoogwaardig Episcopaat na iedere H. Mis publiek te bidden is voorgeschreven (Het zij hieronder nog eens afgedrukt). Wie zich hiertoe met mij wil verbinden ('t is natuurlijk niet op zonde!) zegge bij zich zelf: ik verbind mij hiertoe met schrijver dezes. Een burgemeester LAAT ONS BIDDEN OM VREDE O, God, uit U is elk zuiver verlangen, elk juist oordeel en iedere goede daad. Geef aan Uw dienaren dien vrede, welken de wereld niet geven kan, opdat wij, in gehoorzaamheid aan Uw wetten, bevryd mogen worden van oorlogsgevaar en onder Uwe bescherming rustige tijden mogen beleven. EEN HACHELIJK AVONTUUR. De Waddenzee In plaats van operatie-tafeL Gisteravond omstreeks 10.45 uur is een militair vliegtuig van Texel opgestegen om een ernstige patiënte, mej. Grolle, een on derwijzeres, over te brengen naar Den Hel der, waar zij een spoedoperatie zou moeten ondergaan. Het vliegtuig was bemand door kapitein J. Zegers ,en sergeant-majoor D. Lambermont. Verder bevond zich aan boord de officier van gezondheid H. W. van Dom melen. Sindsdien werd niets meer van het vliegtuig vernomen. Hedenochtend omstreeks 10 uur is het vliegtuig 20 K.M. uit de'kust ten Noordoos ten van de Noordpunt van Noord-Holland in zee aangetroffen, waar het gedaald was. Het vliegtuig werd door een watervliegtuig en door een bommenwerper, die op onder zoek waren uitgestuurd, gevonden. De inzittenden zijn in veiligheid gebracht. Nader vernemen wij, dat het toestel een Focke Wulf-landvliegtuig tengevolge van den mist was verdwaald. De bestuur der, die als een uitstekend vlieger bekend staat, achtte het raadzaam in de omgeving van het eiland te blijven rondvliegen. Toen de benzinevoorraad uitgeput dreigde te ra ken, is hij op korten afstand van de kust op de Waddenzee vijf kilometer ten Noordoos- Uit den Leldschen Raad Het venijn zat ditmaal niet in den staart, maar in den kop. Nauwelijks was de Raad Maandagmiddag begonnen of er brak een onweer los, zooals de Leidsche Raad nog zelden heeft gekend. Het is er wel eens meer zwaar naar toe gegaan, heftiger zelfs dan nu het geval was; maar het zeldzame zat in de pijnlijke situatie, waarin een der leden geplaatst werd, die openlijk onge schikt werd verklaard wegens gemis van cultureele en intellectueele eigenschappen. Dat was buitengewoon pijnlijk, niet alleen voor den betrokkene, maar voor den gehee- len Raad; dat was bovendien beschamend voor degenen, die deze situatie hadden ge forceerd. De zaak zat zóó in elkaar. In de Commis sie van Toezicht op het Middelb. Onderwijs moest een vacature worden aangevuld, ont- stEan door het heengaan van den heer Hes- sing. De Commissie heeft het recht van aan beveling, de Raad heeft het benoemings recht. Hierbij dient rekening te worden ge houden met een bij een vroegere benoe ming genomen raadsbesluit dat in deze Commissie zooveel mogelijk vertegenwoor digers van de groote stroomingen onder de burgery zitting moeten hebben. Deze vacature was een z.g. sociaal-demo cratische vacature, zoodat de Commissie zich allereerst wendde tot personen van die gees tesrichting, welke zij geschikt achtte. Het bleek echter, dat de soc. dem. raadsfractie reeds een candidaat had uitgezocht, dien zij aan de Commissie wilde opdringen. Want toen de Commissie dezen candidaat niet ac cepteerde, bleek, dat het consigne was uit gegeven aan de geestverwanten, geen can- didatuur te aanvaarden. De Commissie be val toen andere personen geen soc. de mocraten aan. Er zitten aan deze kwestie twee kanten. Men kan zich afvragen of de door de soc.- dem. raadsfractie gepousseerde candidaat geschikt is. Doch men kan dat ook in het midden laten en bezwaar maken tegen de door genoemde raadsfractie gevolgde dwangmethode. Het eerste de vraag omtrent de al of niet geschiktheid vonden de A. Rev. doorslaggevend; over het tweede de me thode van de party dictatuur vielen de Katholieken en de Christ. Historischen. De grondfout was al dadelijk, dat de lei ding der soc. dem. raadsfractie een candi daat naar voren schoof, aan wiens capa citeiten getwijfeld kon worden; welke fout ei niet minder op werd, toen zy hem on danks alles handhaafde en een conflict met de Commissie trotseerde. Daardoor werd een pijnlijk openbaar debat onvermijdelijk. Maar de gevolgde methode zou even ver werpelijk zijn geweest, als men een candi- daar had willen opdringen, die zonder twij fel geschikt zou zijn geweest. De Commis- de zoowel als de Raad hadden dien dwang dan gemakkelijker geslikt, doch in zich zou het even erg zijn geweest. Volkomen terecht is dan ook van Katho lieke en van Christ. Historische zijde het goed recht van de Commissie en van den Raad verdedigd een recht, dat geen recht meer zou zijn, als een bepaalde raadsfractie er in slagen zou haar wil op te dringen. Bij de benoeming van raadscommissies waarop de heer v. Eek zich beriep is het een ander gevat. Daar is het usantie, dat de raadsfracties over en weer hun candidaten aanbevelen, die dan zonder meer plegen te worden geaccepteerd. Raadscommissies worden uit en door den Raad benoemd; men is derhalve op eikaars medewerking aangewezen. Uit deze usantie de bevoegd heid af te leiden om ook andere commissies de wet voor te schrijven, gaat waarlijk al te ver. De Raad heeft dan ook met groote meerderheid de soc. democratische fractie gedesavoueerd. Een belangrijk voorstel, dat spoedeischend op de agenda werd geplaatst, was de aan wijzing van dekkingsmiddelen voor het aan vankelijk tekort op de begrooting 1940 van ruim 106.000. Bij de begrootingsdebatten hadden B. en W. voorgesteld, dit te kort over 5 jaren uit te smeren, een weinig aan ten van Den Helder neergestreken, ln de' hoop daar een van de vele zandbanken te vinden. Deze toeleg gelukte volkomen, want het toestel kwam op een zandplaat, welke gedeeltelijk onder water stond, terecht. De machine werd slechts licht beschadigd, en bleef grootendeels boven de oppervlakte uitsteken. Er is slechts weinig in de cabine doorgedrongen. De inzittenden konden niets anders doen dan rustig afwachten, tot de mist zou optrekken en hulp zou komen op dagen. Toen het toestel op het vliegveld de Kooy, waarop het moest landen, uitbleef, is men onmiddellijk op het eiland Texel met de na sporingen begonnen, welke den geheelen nacht voortduurden. Bij het aanbreken van den dag is toen een watervliegtuig van de Mok opgestegen, die de omgeving van het eiland heeft afgezocht met het gemelde gunstige resultaat. De inzittenden, die ern stig van de koude te lijden hebben gehad, zijn door het watervliegtuig overgenomen en naar de Mok vervoerd, vanwaar zij met een motorbarkas naar Den Helder werden overgebracht. Hoewel verkleumd, heeft de patiënte het hachelijke avontuur goed doorstaan. Ook de drie andere inzittenden van het toestel heb ben geen nadeelige gevolgen van het ge beurde ondervonden. Mejuffrouw Grolle, die vermoedelijk een blindedarmontsteking had, zou vanmiddag worden geopereerd. Het verongelukte vlieg tuig moest op de zandplaat worden achter gelaten. Het zou bij laag water worden weggehaald. bevelenswaardige methode, die zoomin bij den Raad als bij het college van Ged. Staten goedkeuring vond. Steunend op de nader hand bekend geworden cijfers hebben B. en W. thans een nieuwe raming voor som mige posten gevonden en aldus het aanvan kelijke tekort weggewerkt. Wij nemen aan, dat de wijziging dezer ramingen verant woord is, al blijft het een eigenaardig iets, dat een tekort van ruim een ton in Decem ber nog „onmogelijk" te dekken was en thans,' een paar maanden later, wel. Maar wij geven gaarne toe, dat men inderdaad een zuiverder kijk op de begroptingsposten kan hebben naarmate de tijd verstrijkt en meerdere gegevens bekend worden. De kwestie van de z.g. „stadhuisslachtof fers", wier panden ernstig geleden hebben door de grondwerkzaamheden bij den stad huisbouw, blijft nog altijd rondspoken. Het is nu al jaren geleden, dat deze menschen schade hebben geleden en nog altijd is het pleit niet beslecht. De heer Lombert ont hulde, dat de schade-bepaling en arbitrage reeds circa 10.000 had gekost, een bedrag waarvan het college van B. en W. niet op de hoogte zou zijn. Aannemende, dat de heer Lombert de door hem genoemde cijfers niet uit zijn duim heeft gezogen en wij heb ben reden om aan te betrouwbaarheid der cijfers niet te twijfelen verwondert het ons wel, dat het college dit antwoord meen de te moeten geven. Wij weten zeer wel, dat het ontrafelen van juridische puzzles soms heel lang kan duren, maar de Leidsche bur gerij begrijpt den gang van zaken in deze onverkwikkelijke, historie allerminst. Waar om geen klare wijn? Mr. H. G. DE LIJN LEIDEN—UTRECHT. Vanaf gisteren zijn de stroomtreihen op het baanvak LeidenWoerdenUtrecht weer door Diesel-Elec.-treinen vervangen Vanaf trein 3321, vertrek 6.14 van Leiden, zullen de treinen cm de 2 uur weer door- loopen naar Utrecht, en omgekeerd zullen de Dieseltreinen vertrek 5.58 van Utrecht om de 2 uur doorloopen naar Leiden, zoo dat bij deze treinen het overstappen te Woerden komt te vervallen. De treinen, die doorloopen naar en van Utrecht, zullen ook weet te Vleuten stop pen. Ook is het baanvak Woerden—Harmeien —Amsterdam weer in gebruik genomen en zal van het AmStelstation om de 2 uur via Harmeien en Woerden weer een trein naar Leiden vertrekken. NED. VÉR. E. H. B. O. Voor de leden van de afd. Leiden van de Ned. Ver. E.H.B.O. werd een Oranje- Kruis-filmavond gehouden. Dank zij de welwillende medewerking van prof. Suer- mondt en dr. Maas, werd de beschikking verkregen over de collegezaal van het Acad. Ziekenhuis. In de pauze sprak dr. Brauns een op wekkend woord om zich aan te sluiten bij den bloedtransfusiedienst.- Gezien de groote opkomst kan de afdee- lin gterugzien op een welgeslaagden en leerzamen avond. Handelsregister K. v. K. Wijziging. 6898. Naamlooze Vennoot schap Brama, Zevenheven, (post Nieuw- veen), Stationsstraat 60, fabriceeren en re- pareeren van trailers, aanhangwagens, machinerieën, ijzerconstruc'.ies enz. Uittr. Dir.: J. Brandt, Zevenhoven. N. Dir.: M. L. Brandt-Visser, Zevenhoven Procuratie verleend aan: A. Vitters, Amsterdam Mej. G. M. Saraber, tijdelijk onderwij zeres bij het bijz. lager onderwijs hier ter stede, is door B. en W. te Den Haag op de voordracht geplaatst ter benoeming aan de o. L s. aan Hemsterhuisstraat aldaar. Door Christus, onzen Heer. Amen. Onze Vader Wees Gegroet

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2