Waarom uitsluitend in Midza-zaken koopen! MlDZft STADS NIEUWS RIJNSTREEK Omdat U er niet duurder en zeker beter slagen zult Om niet te spreken van de enorme voordeelen der Midza-Bons DINSDAG 12 MAART 1940 DE LE'OSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 ST. ELISABETHVEREENIGING. Het jaarverslag over 1939 der St. Elisa beth-vereen iging vermeldt o.m. het vol gende; Indien de beoefening der katholieke charitas in deze voor allen bezorgde, doch zeker voor de beschermelingen van onze vereeniging wel zeer zorgvolle tijden meer dan ooit noodzakelijk is, dan volgt hier uit helaas ook, dat de finantieële zijde van ons werk daardoor steeds moeilijker wordt en wij meer dan ooit zijn aangewezen op de overigens bekende liefdadigheid en offer zin van Leiden's katholieken. Bij het aan bieden van ons jaarverslag willen wij ons dan ook niet verheelen, dat wij tegenover de talrijke aanvragen niet steeds hebben kunnen geven in die mate, als dikwijls gewenscht en noodzakelijk was, doordat de uitgaven de inkomsten anders verre overtroffen zouden hebben. Toch meenen wij met voldoening te mo gen terugzien op de bereikte resultaten in het afgeloopen jaai, dank zij de vrijgevig heid onzer weldoeners en weldoensters. Wij willen echter niet nalaten uiting te geven aan onze bezorgdheid, dat in het toepende jaar wegens het toenemen der nooden en het duurder worden der levens middelen, de toestand onzer kasmiddelen steeds drukkender zal worden. Het is daarom dan ook, dat wij ons met groot vertrouwen richten tot Leiden's lief dadige katholieken met het dringend ver zoek, dat zij ons in deze moeilijke tijden meer dan ooit met hunne edele gaven wil len gedenken. De bestuursfuncties bleven ook dit jaar in dezelfde handen. Van de werkende le den bedankte dit jaar mevrouw J. Keesom- Gieliam, na een veeljarig en verdienstelijk lidmaatschap; in hare plaats werd geko zen mevrouw R. Geise-v. d. Kroft. Driemaal werd bestuursvergadering ge houden naast de wekelijksche vergadering op Donderdag. Driemaandelijks werd een H. Mis gele zen voor de overleden zieken, tijdens him ziekte bezocht door de dames der vereeni ging, ook op 20 November de gebruikelijke H. Mis voor leden en weldoeners. Ter versterking der kasmiddelen werd op 14 Februari een feestavond gehouden in een der zalen der R.K. H.B.S. De op brengst was evenredig aan het daarop ge boden kunstgenot en de penningmeeste- resse mocht de schitterende recette boeken van 400.15. Het programma werd uitsluitend ver zorgd door werkende leden en vrienden van onze vereeniging, zoodat een hartelijk woord van dank aan hen allen wel zeer op zijn plaats is, evenals aan de vele do nateurs bij deze uitvoering tegenwoordig. Bij gelegenheid van de geboorte van prinses Irene werd een geldinzameling met zakjes gehouden, welk het mooie saldo van 184,91 opbracht. De collecte gehouden in de parochie van den H. Leonardus bracht op f 42.93^ Dankbaar memoreeren wij ook de ver schillende extra giften, aLs ook verschil lende giften in natura, voornamelijk klee- dingstukken van leden en oud-leden, als ook nog 70 stuks ondergoed van de Ned. naaivereeniging. Dit stelde ons in staat bij gelegenheid van het Kersfeest aan 38 ge zinnen een pakket kleeren uit tt reiken. Er werden 52 pakjes aan kraamvrouwen uitgereikt. 10805,5 liter melk en 5967 eieren. Het aantal bezochte gezinnen be droeg 269 waarvan 130 in de parochie van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Jozef, 60 in de parochie van St. Petrus, 52 in de parochie van O. L. Vr. Onb. Ontv., 27 in de parochie van den H. Leonardus. Er werden 1765 huisbezoeken gedaan. De ontvangsten bedroegen f 2417.01 de uitgaven 2578,66, nadeelig saldo van 161.67. Eindigen wij dit verslag met het vaste vertrouwen uit te spreken dat onze vele weldoeners in de moeilijke tijdsomstandig heden die op komst zijn, ons ook extra z-ullen steunen gedachtig het spreekwoord: „Nood leert bidden," doch ook geven, de aalmoes toch is het krachtigste gebed. GOUDEN DOCTORAAT Zondag a.s. zal bet vijftig jaar geleden zijn dat Mr. G. L. Mens Fiers Smeding, oud vice-president van het Hooggerechts hof te Batavia, thans wonende te 's Gra- venhage, aan de Leidsche universiteit pro moveerde tot doctor in de rechtsgeleerd heid. Gisteravond half twaalf is de 17-jarige J. v. d. B. uit Katwijk, die aan boord van een defecte motorschuit in de Zijl een sleepkabel wilde strak trekken, met zijn rechterbeen bekneld geraakt, waardoor het been brak. De E.H.D. bracht hem naar het Acad. Ziekenhuis. AANWINSTEN PRENTENKABINET In het Prentenkabinet der Leidsche Uni versiteit zijn thans tentoongesteld eenigc aanwinsten van den laatsten tijd, aange vuld met reproducties in kleuren naar landschap-teekeningen van Diirer en anderen. Van de aanwinsten noemen wij een tee- kening van Rembrandt's leermeester Jacob Swanenburg, een gekleurde ontwerp- teekening van Jacob Jordaens, teekenin- gen van Cornells Saftleven, Abraham Storck, Federigo Zuccaro, alsmede twee geestige penteekeningen, fantastische ge stalten verbeeldend en vermoedelijk het werk van Jacob Cornelisz van Oostsanen. Voorts blijken nog verkregen teekenin- gen van H. Heuff, fan Veth, alsmeden gra fisch werk van Isaac Israëls en H. Levigne. De genoemde aanwinsten zyn deels ge schonken, deels door aankoop verkregen. HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. Aan het verslag van de Commissie in zake Huishoudelijke Voorlichting en Ge- zinsieiding, Afdeeling Leiden, over het tijd vak van 1 Januari 1939—31 December 1939 is het volgende ontleend: De Commissie heeft zich in deze verslag periode wederom belast met het geven van voorlichting op naai- en kookgebied aan huisvrouwen of haar plaatsvervangsters, wier gezin door de tijdomstandigheden zeer is getroffen. In overeenstemming met een schrijven van het Departement van Sociale Zaken, afd. Huishoudelijke Voorlichting en Ge zinsleiding, werd de Commissie uitgebreid met een vertegenwoordigster van de Ver eeniging tot bevordering van het onder wijs in Kinderverzorging en -opvoeding, Mevrouw J. van Gilse-van West, en voor de gezondheidszorg met den directeur van den Geneeskundigen Dienst, Dr. M. D. Horst. De aanmelding tot deelname geschiedde in het afgeloopen jaar. a. op vastgestelde tijden aan de Gemeen telijke Arbeidsbeurs, Afd. Vrouwen; b. gedurende de tentoonstelling „Maak Zelf", gehouden van 2528 Januari 1939; c. aan het eind der cursussen. Geplaatst werden in 1939 386 ingeschre venen: a. Kookcursussen 122; b. Naaicursussen 204. Geen gebruik van de Voorlichtingscursus werd gemaakt o.a, door: 1. opheffing der werkloosheid van den man; 2. het vervullen van militairen dienst plicht door den man, waardoor de vrouw verhinderd is 's avonds uit te gaan; 3. gezondheidsredenen. Cursussen. Op den naaicursus werd onderwezen het vervaardigen van eenvoudige onder- en bovenkleeding, zoowel voor kinderen ais volwassenen en het vermaken van gedra gen kleedingsstukken, breien van mans sokken en camisoles. Op den kookcursus werd onderwezen de bereiding van eenvoudige, doch voedzame maaltijden, bereid volgens de recepten van de kookboekjes „Goedkoope Voorjaars- en Wintermaaltijden", uitgegeven door de Landelijke Commissie inzake Huishoude lijke Voorlichting. Van de Gemeente Leiden werd even als in 1938 een subsidie van 1 500. ontvangen. Van het Werkcomité werd een bedrag van 210.ontvangen. Wederom werd een beroep gedaan op de verschillen de vereenigingen, instellingen en particu lieren, teneinde de noodige gelden bijeen te brengen. De voorbereidende plannen, waarvan het verslag van 1938 gewag maakt, n.l. om te komen tot het houden van de tentoonstel ling „Maak zelf', uitgaande van het mu seum voor Ouders en Opv^erders zijn van 2528 Januri tot uitvoer gebracht. Ruim 5000 personen bezochten de ten toonstelling en de daaraan verbonden kook demonstraties. Mede op initiatief en in samenwerking met het bestuur van de loöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveilingsvereeniging „Lei den en Omstreken", alhier, werden op 4 ei. 11 Juli 's middags en 'a avonds in de Kleine Stadzaal kookdemonstraties gehou den. Hieraan verleenden medewerking lee- raressen en leerlingen der beide hier ge vestigde Meisjesvakscholen. Deze demonstraties hadden tot doel de huisvrouwen te wijzen op de noodzakelijk heid van het gebruik van proenten voor de gezondheid, hen kennis te doen nemen van 'n oordeelkundige bereiding en goede com binaties, terwijl voor de bewerking van rauwkostgerechten bijzondere aandacht werd gevraagd. Van alle gerechten werd een proefje ge geven. Ruim 1000 bezoeksters konden ge teld worden. Op verzoek van het Werkcomité werd 7 December een vergadering uitgeschreven met het bestuur van verschillende organi saties hier ter stede, werkend op sociaal en politiek gebied, om te komen tot het samen stellen van cursussen o.a. in kinderverzor ging en -opvoeding en wel volgens het karakter van de eigen organisatie. Besloten werd een inschrijving te openen, voorloopig onder de cursisten, die de naai en kooklessen bezochten en die door aan wezigheid van jonge kinderen in hun gezin voor deze lessen in aanmerking zouden komen. Er werden 63 cursisten Ingeschreven. De rekening en verantwoording van de commissie ge'eft aan ontvanaten en uit gaven een bedrag van f 2.567.73. TER AAR Aangereden. De heer R. werd des avonds laat aangereden door een motorrij wiel, komende van de richting Aardam, terwijl hij op den Kerkweg tusschen Aar- dam en de Kerkbuurt liep. De motorrijder had de onhebbelijkheid door te rijden. De heer R., die bewusteloos op den weg bleef liggen, had een hersenschudding bekomen. De politie stelt een onderzoek in. Rutten'anffis<*tie ««richten SCHOTSCH SCHIP VERGAAN. Het Schotsche schip „Clan Stuart", groot 5760 ton, is Zondagavond na een botsing met een ander schip in het Kanaal gezon ken. Twee reddingbooten zijn uitgevaren en hebben de geheele bemanning van 57 personen gered. IERSCHE TERRORISTEN AAN HET WERK. Een brand, die naar men gelooft, door Iersche terroristen, behoorende tot de Ira, is aangestoken, heeft vannacht ernstige schade aangericht in de parochiezaal van de Romaansch-gothische kathedraal van Darmargh in Noord-Ierland. Dze zaal, die op het oogenblik ter beschikking van het leger staat, had kortgeleden voor de huis vesting van soldaten gediend. De brand brak uit na een ontploffing. Er volgden daarop nog minder hevige ontploffingen en de brandweer moest derhalve zeer voor zichtig te werk gaan. Niettemin slaagde zij er in, den brand meester te worden. IN TURKIJE IS DE WINTER TERUGGEKEERD. In verscheidene doelen van Turkije heeft de koude weder haar intrede gedaan en is het weer begonnen te sneeuwen. Op den berg UI uda m ligt de sneeuw vier me ter dik. In het gebied van Tsjoekoerva is de rivier de Djihan 1.80 meter gestegen, hetgeen een overstrooming tengevolge heeft gehad. Premiewinnaars Ie Serie 1.00 lste premie f.20. Mevr. C., Hooigracht, Leiden. 2de premie f. 15. Mevr. v. S., Plantsoen, Leiden. 3de en 4de premie f. 12.50 Mevr. M., Morschweg, Leiden. Mevr. S., v. Assendeütstr., Leiden. 5e t.e.m. 7e premie f. 10. Mevr. V., Hooigracht, Leiden. Mevr. v. d. B„ Duinzichtstr., Oegstg. Mevr. K„ Stompw.weg, Stompwijk. 8e t.e.m. 10e premie f. 8.50 Mevr. C., Dorpstr., Koudekerk a. d. Rijn. Mevr. V., Apothekersdijk, Leiden. Mevr. R., Gravedijk, Hazerswonde. lie en 12e premie f. 8. Mevr. B., Lin denstraat, Leiden. Mevr. N., Haarl.straat, Leiden. 13e en 14e premie f. 7.50 Mevr. v. d. H., J. v. Beierenw., Voorhout. Mevr. V.| Damlaan, Leidschendam. 15e Mevr. Mevr. Mevr. 18e Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. 22e Mevr. Mevr. Mevr, 25e t.e.m. 33e premie f. 5. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mew. Mevr. Mevr. t.e.m. 17e premie f. 6.50 v. W., Valdezstraat, Lelden v. d. P„ Haarl.straat, Leiden, v. H„ Hoogl. Kerkkoorsteeg, Leiden t.e.m. 21e premie f. 6. A-, Mare, Leiden. T., Leidschestr. weg, Oegstgeest. v. Z., Stationsweg, Leiden. G„ Aalmarkt, Leiden. t.e.m. 24e premie f. 5.50 R., Stieltjesstraat, Leiden. v. d. V., Maredorpscht dw^traat. S., Haagweg, Leiden. de Z., Kanaalstraat, Leiden. N., Boerhaavelaan, Leiden. H., Warmonderweg, Oegstgeest. v. B., Stompwijkschew., Stompwijk. K., Quarles v. Uffordstr., Noordw. Z., H. Rijndijk, Zoeterwoude. v. d. H„ L. Rijndijk, Leiden, de K„ Yweg, N. Vennep, Haarl.m. A., Hoo ge woerd, Leiden. 34e t.e.m. 39e premie f. 4.50 Mevr. H„ Bakhuis Rozenboomstr., Lelden. Mevr. v. L., B, Hoogmade. Mevr. S., O. Heerengracht, Lelden. Mevr. M., Lagewaard, Koudekerk. Mevr. S., Acacialaan. Leiderdorp. Mevr. K-, Vaartkade, Lelden. 40e t.e.m. 52e premie f. 4. Mevr. EL, Oude Rijn, Leiden. Mevr. S., Nassaulaan, Oegstgeest. Mevr. v. 8., Korevaarstraat, Leiden. Movt. P., de Sitterlaan, Leiden. Mevr. B„ H. Rijndijk, Zoeterwoude. Mevr. O., Zoeterw. Singel, Leiden. Mevr. Z., Koningstraat, Leiden. Mevr. M., Meerburgerstraat, Leiden. Mevr. de R., Kerkhofpad, Noordwijk. Mevr. v. d. L., Minnebroersgr., Lelden. Mevr. M., Maredijk, Leiden. Mevr. C., J. Llevensstraat, Leiden. Mevr. G., Rljnsbnrgerweg, Leiden. 53e en 54e premie f. 3.50 Mevr. M., Oudewetering. Mevr. P., Noordbunrt, Zoeterwoude. 55e t.e.m. 58e premie f. 3. Mevr. v. D., Oude Singel, Leiden. Mevr. T., Sieboldstraat, Leiden. Mevr. K., de Sitterlaan, Leiden. Mevr. O., L. Morschweg, Leiden. 59e t.e.m. 74e premie f. 3. Mevr. K., B. Ballotstraat, Leiden. Mevr. H., Steenstraat, Leiden. Mevr. G„ Kijfgracht, Leiden. Mevr. M., Levendaal, Leiden. Mevr. ten W.. P. J. Stokstraat, Lelden. Mevr. K., Rijnzichtweg Oegstgeest. Mevr. F., Janvossensteeg, Lelden. Mevr. D„ Wasstraat, Leiden. Mevr. F., v. d. Duynstraat, Leiden. MevT. B.. Jan v. Houtkade, Leiden. Mevr. V„ Vrouwenweg, Zoeterwoude. Mevr. K., de Sitterlaan, Leiden. Mevr. v. W., Hooigracht, Leiden. Mevr. D., Cobetstraat, Leiden. Mevr. L., Schenkeiweg, Zoeterwoude. Mevr. v. P., Kuipersteeg, Lelden. 75e t.e.m. 101e premie f. 2.50 Mevr. v. H„ Sumatrastraat, Leiden. Mevr. de G„ Galgewater, Leiden. Mevr. K., O. Hoefstraat, Leiden. Mevr. P., Hooge Morschweg, Leiden. Mevr. v. H., Oude Vest, Leiden. Mevr. N., Westeinde, Hazerswonde. Mevr. v. d. M., Morschsingel, Lelden. Mevr. B., Mauritsstraat, Leiden. Mevr. de K, Morschweg, Lelden. Mevr. A., Levendaal. Leiden. Mevr. de B„ L. v. O. Poelgeest, Oegstg. Mevr. G„ Deylerweg, Wassenaar. Mevr. V., Os- en Paardenlaan, Lelden. Mevr. K., Zoeterw. Singel, Leiden. Mevr. K„ L. Rijndijk, Lelden. Mevr. 8., Leidscheweg, Voorschoten. Mevr. E.. Haarl.straat, Lelden. Mevr. R., Heerensingel. Leiden. Mevr. 0„ Langegracht, Leiden. Mevr. v. d. B., Evertsenstraat, Leiden. Mevr. M., Soembastraat, Leiden. Mevr. H., Nonnensteeg, Leiden. Mevr. de J., Binnenweg, Noordwijk. Mevr. B., K. Galgewater, Leiden. Mevr. B., Hyacinthenstraat, Leiden. Mevr. T., Kooihof, Leiden. Mevr. de K., H. Rijndijk, Leiden. 102e t.m. 119e premie f. 2. Mevr. G., Pasteurstraat, Leiden. Mevr. K., H. R., Hazerswoude. Mevr. H., Rijnsburgerweg, Rijnsburg. Mevr. N., Sumatrastraat, Leiden. Mevr. de FE., Oltmanstraat, Leiden. Mevr. L„ Amaliastraat, Leiden. Mevr. B.. Kanaalstraat. Leiden. Mevr. P., Gasstraat, Leiden. Mevr. T., Oude Rijn, Leiden. Mevr. S., Hondsdijk, Koudekerk. Mevr. v. B., Evertsenstraat, Leiden. Mevr. K., Tib. Siegenbeekstr., Leiden. Mevr. M., Haven, Leiden. Mevr. v. d. L., K. Oranjegracht, Lelden. Mevr. M., H. Morschweg, Oegstgeest. Mevr. W., Hoefstraat, Leiden. Mevr. v. B„ Borneostraat, Leiden. Mevr. v. d. M., Pr. Hendrikplein, Lelden. Premiewinnaars 2e Serie f. 0.50 lste premie f. Mevr. v. Z., Stationsweg, 2.50 Leiden 2de premie f. 2.50 Mevr. F., Hooigracht, Leiden. 3de en 4de premie f. 2. Mevr. A., Mare, Leiden. Mevr. V., Hooigracht, Leiden. 5de t.e.m. 14e premie f. 1.50 Mevr. G.t Kijfgracht, Leiden. Mevr. H., Bakh. Rozenboomstr., Leiden. Mevr. v. d. Z., Langegracht, Leiden. Mevr. C., Hooigracht, Lelden. Mevr. N., Boerhaavelaan. Leiden. Mevr. R., Piet Heinstraat, T-eiden. Mevr. D., Wasstraat, Leiden. Mevr. K., Haarl.straat, Leiden. Mevr. P., St. Jorissteeg, Leiden. Mevr. B., Heerengracht, Leiden. 15e t.m. 20e premie f. 1. Mevr. v. d. P., Haarl.straat, Leiden. Mevr. D., Cobetstraat, Leiden. Mevr. M., Morschweg, Leiden. Mevr. G.. Javastraat, Oegstgeest. Mevr. K., Vaartkade, Leiden. Mevr. v. d. P.. Wald. Pyrmontstr., Lelden. Premiewinnaars 3e Serie f. 0.25 lste premie f. 2.50 Mevr. V., Hooigracht, Leiden. 2e t.e.m. 4e premie f. 2. Mevr. A., Mare, Lelden. Mevr. de G.t Morschweg, Lelden. Mevr. v. O., v. d. Werfstraat, Leiden. 5e t.e.m. 9e premie f. 1.50 Mevr. v. B., v. 't Hof f straat, Leiden. Mevr. F., Hooigracht, Leiden. Mevr. D., Nieuwe Rijn, Leiden. Mevr. R., Boerhaavelaan, Leiden. Mevr. v. d. L., K. Oranjegracht,. Lelden. 10e t.e.m. 18e premie f. 1. Mevr. D., Wasstraat, Lelden. Mevr. v. d. P.. Haarl.straat, Lelden. Mevr. T., Heerengracht, Leiden. Mevr. Z., Mare, Leiden Mevr. V., Haarl.straat, Leiden. Mevr. R., Prinsestraat. Leiden. Mevr. M„ 3e Groenesteeg, Leiden. MevT. M., Morschweg, Leiden. Mevr. H., Hooigracht, Leiden. 825 2 nieuwe deelnemersGebr. ZAALBERG, Nieuwe Rijn 24 en HaarLstraat - B. C. FELD, Vischmarkt 5.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7