VOOR ONZE ZIEKEN. BINNENLAND Wilt U Iets weten? Voorbeelden trekken! Land- en Tuinbouw SPORT ZOEKT EERST HET RIJK GODS DINSDAG 12 MAART 1940 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAO. 6 SLOVVAAKSCHE LOF VOOR NEDERLAND De betrekkingen tusschen Nederland en Slowakije. In het blad van de Slowaaksche regee- ring, de „Slowak", van 8 Maart, is een hoofdartikel opgenomen, waarin wordt ge zegd, dat de Nederlanv che handel een groote en verheugende belangstelling toont voor den handel met Slowakije. De Neder- landsche handel heeft gezien, dat in Slowa kije vele mogelijkheden bestaan, welke vol ledig kunnen worden uit .ebuit, want de be langstelling, welke Nederland aan den dag legt voor Slowakije is niet eenzijdig. Ook Slowakije ziet gaarne nauwere betrekkin gen met Nederland, niet alleen om econo mische redenen, doch ook voelt Slowakije zich als neutrale staat aangetrokken tot de ardere kleine landen in Euorpa, in het bij zonder tot Nederland, dat ii: vroegere eeuwen een groottn vrijheidsstrijd heeft ge streden, welke juist door Slowakije zoo goed kan worden begrepen. Slowakije weet, dat Nederland zich na hef veroveren >'an ziin vrijheid heeft ont wikkeld tot een modernen staat, welke hooge beginselen huldigt en welke op we tenschappelijk en cultureel gebied veel heeft gepresteerd. Slowakije weet, dat Nederland, zoowel ale België en de Scandinavische landen, door den oorlog schade lijdt, niel door eigen schuld, doch door zijn aardrijkskun dige ligging. Slowakije heeft groote bewondering voor de verstandige neutraliteitspoli tiek, welke Nederland in het conflict der wereldmachten heeft gevolgd, doch rog grooter is de bewondering voor den daadwerkelijk getoonden wil tot vrede van het Nederlandsche volk en de door zijn, in Slowakije hoogelijk vereerde Koningin Wilhelmina, tezamen met Ko ning Leopold v;-.n België ondernomen «tappen tot het redden van den vrede. Helaas hebben deze stappen tot nu toe geen succes geftad, doch nog steeds verliest men den moed niet, dat de Ne derlandsche politiek onder leiding van den Minister-President De Geer en den Minister van Buitenlan Jsche Zaken Van Kleffens, een van de beste koppen van de internationale diplomatie, erin zal slagen alleen of in samenwerking met «.nderen een rechtvaardig en snel einde van het huidige conflict tot stand te brengen. Ondertusschen lost Nederland zijn eigen vraagstukken, welke thans moei lijk en veelvuldig zijn, op de best moge lijke wijze op. Dat men op het oogenblik in Nederland nog aan niets gebrek heeft, dankt men aan den Minister van Eco nomische Zaken. Steenberghe welke nog jong is, doch zeer energiek en die voor de Nederlandsche industrie veel heeft gepresteerd. Wat de commercieele betrekkingen tus schen Nederland en Slowakije betreft, deze zijn vooral levendig op het gebied van den uitvoer van out en cellulose, doordat Fin land, Rusland en Polen zijn uitgeschakeld als leveranciers. De belangstelling var. Ne derland richt zich hierdoor steeds meer op Slowakije en met de maand neemt de om zet toe. Ook voor andere voortbrengselen is een levendige belangstelling waar te ne men, en zonder twijfel zullen ook hier con crete resultaten worden bereikt. PRINS BERNHARD TE KLUNDERT. Maandagmorgen heeft Z. K. H. Prins Bernhard. tijdens het bezoek aan gedeelten van het Zuidfront van de vesting Holland, 0.a. de gemeente Klundert bezocht. Na het in renaissance-stijJ gebouwde raadhuis, dat uit het jaar 1621 dateert en door Prins Maurits aan de burgerij van Klundert werd geschonken, te hebben be zichtigd zette de Prins zijn tocht naar Wil lemstad voort, ARBEID IN WASSCHERIJEN EN STRIJK- INRICHTINGEN. De Minister van Sociale Zaken heeft aan hoofden of bestuurders van wasscherijen en strykinrichtingen in alle gemeenten des Rijks vergund, dat gedurende de tijdvak ken van 26 tot en met 30 Maart 1940, van 29 April tot en met 4 Mei 1940 en van 14 tot en met 18 Mei 1940 in hun onderneming door de aldaar werkzame arbeiders in afwijking van het bepaalde in de artikelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919 onder be paalde voorwaarden arbeid wordt verricht els volgt: Op 26. 27. 28 en 29 Maart, 29 en 30 April, 1, 3. 14. 15, 16 en 17 Mei 1940 gedurende ten hoogste 9 1/2 uur per dag en op de Za terdagen 30 Maart, 4 Mei en 18 Mei 1940 gedurende ten hoogste 6 1/2 uur per dag. DÜITSCH-NEDERLANDSCHE GRENSVERKEER Verscherpte bepalingen Naar wij vernemen zullen ingaande 15 Maart van Duitsche zijde nieuwe ver- scherptt grensbepalingen voor het z.g. kleine grensverkeer in werking treden. Nederlandsche grensbewoners moeten voor het passeeren van de grens voorzien zijn van een speciale machtiging van den Duitschen landrat te Bentheim. Aan de Duitsche grensbewoners zal slechts bij hooge uitzondering het passeeren der i grens worden toegestaan. R.K. WERKLIEDENVERBOND Buitengewone verbondsvergadering De besturen van de bij het R.K. Werklie denverbond aangesloten bunden kwamen e^i dezer dag?n te Utrecht in een buiten- gfwone verbondsvergadering bijeen. In zijn openingswoord constateerde de voorzitter, dat het Verbond, ondanks den oorlogstoestand, welke uiteraard ook voor ons land groots moeilijnheden meebrengt, zijn werkzaamheden zooveel mogelijk op de normale wijze voortzet. Een bijzonder woord van welkom riep de verbondsvoorzitter toe aan de vertegen woordigers van de R.K. Vereeniging voor Handelsreizigers en Handelsagenten „St. Christoffel", sinds 1 Januari 1940 bij het Verbond aangesloten. Deze vertegenwoor digers waren voor de eerste maal op de verbondsvergadering aanwezig. Uitvoerige beschouwingen werden gewijd aan het vraagstuk van den opbouw der werknemers-organisatie, nl. of deze be- drijfs- dan wel beroepsgewyze dient te wor den opgebouwd. Behandeld werd een aan het Verbonds- be? tuur uitgebracht rapport inzake „huis- hcudonderwijs voor arbeidersmeisjes". Overeenkomstig het voorstel van de commissie werd besloten tot het in het le ven roepen van een stichting „Huishoud- onderwijs voor meisjes en vrouwen uit den arbeidersstand" en werden voor deze stich ting statuten en reglement vastgesteld. Ook werden vastgesteld de statuten van de stichting tot oprichting en exploitatie van vacantie- en rustoorden der Katholieke Arbeidersbeweging, alsmede de statuten en het huishoudelijk reglement van de stichting „Onderlinge hulp aan rustbehoe- venden". eveneens een instelling van het R.K. Werkliedenverbond. De vergadering machtigde het Verbonds- bestuur voor de laatst twee genoemde stich tingen voor de eerste maal de bestuursleden aan te wijzen. De zomer-vergadering van 1939 had reeds in beginsel tot oprichting van een vacantie- rustoord besloten. SOCIALE NOODEN DER OPGROEIENDE JEUGD Congres op initiatief van de Nederlandsche Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid. Op Zaterdag 27 April a.s. zal op Initiatief van de Nederlandsche Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid een congres worden gehouden over de sociale nooden der opgroeiende jeugd. Dit congres, dat in het Jaarbeursrestau rant te Utrecht zal plaats vinden, Is toe gankelijk voor alle belangstellenden, die zich daartoe bij het secretariaat van ge noemde vereeniging (Koningskade 17, 's Gravenhage) hebben opgegeven. Ver wacht wordt, dat speciaal ook van de zijde van besturen en jeugdleiders van jeugdor ganisaties belnagstelling voor deze confe rentie zal bestaan. Ter voorbereiding van het congres zijn praeadviezen samengesteld, welke de noo den van de opgroeiende jeugd uit verschil* lende gezichtshoeken behandelen. Zoo staan achtereenvolgens op het programma: „De jeugd uit een oogpunt van de volksgezond heid" (praeadviseurs arts R. N. M. Eykel en arts P. A. van Luyt); „De jeugd uit een oogpunt van geestelijke verzorging en ze delijke beinvloeding" (praeadviseurs prof. dr. K. Dijk, ds. J. M. de Jong e: prof. J. H. Niekel)„De jeugd in het gezinsleven (prae adviseurs dr. L. H. M. Berger en G. van Veen); „De jeugd en de arbeid (praeadvi- seur G. W. J. van Sierenberg de Boer); „De jeugd en de vrije tijd (praeadviseur W. Thomassen) en tenslotte: „De zorg voor de verwaarloosde en misdadige jeugd (prae adviseur mr. H. de Bie). Deze praeadviezen zijn opgenomen in no. 72 der geschriften der Nederlandsche Ver eeniging. Het aanvangsuur is vastgesteld op 10.30 uur 's morgens. Na opening door den voor zitter van de Nederlandsche Vereeniging, mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, zullen de discussies onmiddellijk een aanvang ne men, waarna in den namiddag de praead viseurs aan het woord zullen komen. In het comité van aanbeveling hebben zit ting genomen: mejuffrouw M. W. Barger en de heeren rector G. P. J. Bannenberg, mr. H. de Bie, prof. dr. K. Dijk, mgr. F. B. J. Frencken, H. Gordeau Jr., dr. C. P. Gun ning, dr. J. A. de Koning en J. Peters. DUURTE-TOESLAG VOOR GEMEENTE AMBTENAREN. De gemeenteraad van Eygelshoven heeft imet algemeene stemmen een duurtetoeslag van 10 pet. toegekend op de salarissen van de gemeente-ambtenaren. Burgemeestersbenoeming Bij K.B. is aan J. H. Nannenga eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Beerta, met dankbetuiging voor de bewezen diensten, met benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Vraag: Tot wien moet ik mij wenden om een cursus voor verpleegster te volgen? Antwoord: Dit kan alleen in een zie kenhuis geschieden, waar meisjes worden aangenomen als leerling-verpleegster. Deze doen dan practisch werk dat afgewisseld wordt met lessen. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN ZEDELIJKE GEVAREN DER MOBILISATIE. De Pater P. H. Rongen schrijft in de Utrechtsche Courant: Het is niet de bedoeling onze militairen, die zich vaak zulke zware offers moeten getroosten voor het algemeen welzijn, op het zondaarsbankje te kijk te zetten en doorbij met een schijnheilig gezicht te be weren, hoe degelijk, solied en braaf wij, gewone burgers, wel zijn.. Het is nu -echter eenmaal zoo geschapen met de bekende menschelijke zwakheid, dat er af en toe gewaarschuwd moet worden tegen mis bruik en gevaren, die bij buitengewone ge beurtenissen onvermijdelijk zijn. Reeds eerder hebben wij te dezer plaat se gewezen op de gevaren van de mobili satie en op de oorzaken van deze geva ren. Hoe langer de mobilisatie duurt des te acuter worden de gevaren. Het gaat hier vooral om het jonge, onervaren meisje van het platteland, dat nog niet gehard is in den strijd, de valstrikken van den verlei der niet kent en heel gemakkelijk schip breuk lijdt op de klip van haar te goed en te lichtgeloovig hart. Voor den gehuwden militair is het mobi lisatieleven nog gevaarlijker dan voor den ongehuwden. Maar al te gemakkelijk komt hij in de verleiding zijn eenzame dagen wat op te vroolijken met lief en aardig gezel schap. Maar dit gezelschap houdt geen stand, als er geen beloften gedaan wor den. Wanneer op deze beloften voortge bouwd wordt, kan men zich den droevi- gen nasleep gemakkelijk indenken. Tegen deze gevaren moeten de ouders hun kinderen met allen mogelijken nadruk waarschuwen, hun de noodige voorlichting geven hun gangen en wegen nagaan en controleeren. Maar ook kunnen de mili taire overheden hier veel kwaad voorko men, zooals blijkt uit het volgende histori sche feit. Een kapitein loopt een straatje, of juis ter gezegd een laantje om. Hij ontmoet een soldaat van zijn troep, deftig gearmd met een dorpsschoone. De soldaat salueert. De kapitein salueert terug. Dan ineens: „Mag ik uw zakboekje even zien?" De ka pitein leest voor met zijn beste comman dostem: „Piet Pietersegehuwd vier kinderen...." De granaat sloeg in, onmiddellijk en overweldigendZoo'n trommelvuur zou af en, toe wonderen kun nen uitwerken. DE DUURDERE BROODPRIJS. Aan een beschouwing in de Volks krant over de verhooging van den brood prijs en de consequenties ervan ont- leenen we het volgende: „Minister Steenberghe heeft ons volk verteld, dat indien de broodprijs tot heden dezelfde is gebleven, dit te danken is ge weest aan de regeling, die de hoogere kos ten voor haar rekening heeft genomen. Hoogere kosten: de tarweprijs op de we reldmarkt is van f 3,20 omstreeks half Augustus van het vorig jaar tot 5,35 eind ïebruari van dit jaar gestegen; de vrach ten zijn omhoog gevlogen van 7 tot 27,50 per ton; de molestpremie, tot de oorlog een factor van geen beteekenis, be draagt thans drie percent van de waarde. Alles te zamen is de kostprijs der uit- heemsche tarwe, waaraan wij voor 65 per cent van onze broodbereiding behoefte l.ebben, van 3,95 tot f 8,35 per 100 kilo gram gestegen. Het publiek heeft dit tot heden niet ge voeld omdat de regeering de kosten daar van heeft gedragen, ten einde de prijs van deze allereerste levensbehoefte niet te dóen stijgen. Hierbij zet de regeering thans een punt. Zij laat de broodverbruikers voor het vervolg althans een deel van prijsstijging betalen. Van de 3,75 per 100 K.G die de regee ring tot dusver voor haar rekening nam, komt voortaan f 2,25 ten laste van de ver bruikers, wat wil zeggen dat dezen drie vijfden hebben bij te passen en de regee ring twee vijfden. Als men weet dat de regeering tot heden twee millioen per maand had te betalen voor de duurdere tarwe, dan volgt daaruit dat de prijsverhooging één cent per brood van 800 gram het publiek op twaalf ton per maand zal te staan komen of ruim 14 millioen per jaar. Daartoe groeit de eene cent per brood van acht ons aan. Een gezin waar men twintig kilo brood ln de week gebruikt er zijn er met een veel grooter verbruik betaalt daarvoor een kwartje extra, wat in een jaar dertien gulden uitmaakt". Het Katholiek Comité van Actie *Voor God" schrijft on»i Het voorbeeld is een wel sprekende redevoering. Men overtuigt gemakkelijk als men door zijne daden de mogelijkheid •antoont van hetgeen men voor staat St Barnardus. VEREENIGING „DE NARCIS", Maandagmiddag half drie hield de ver eeniging „De Narcis" haar jaarvergadering in café restaurant Brinkman te Haarlem. De voorzitter, de heer H. van Zonneveld uit Sassenheim sprak het openingswoord en herdacht wijlen C. M. Grullemans sr. uit Lisse, oud-voorzitter dezer vereeniging. De kascommissie, bestaande uit de hee ren D. Zandbergen, A. Eldering en W. K. Heyl, hadden de rekening over 1938 na gezien, waarna de heer F. van Limburg, directeur van den Keuringsdienst, het rap port uitbracht over 1939. Het aaltjesziek is vrijwel uitgerooid, terwijl-veel werk zaamheden zijn verricht om de gevreesde „Narcisvlieg" te bestrijden; verschillende partijen moesten worden afgekeurd, het geen grootendeels te wijten is aan de zor geloosheid ei. achteloosheid der Narcissen- kweekers. Spr. hoopte, dat de kweekers „het grijs" uit hun narcissen zullen ver wijderen, teneinde goede groene partijen te verkrijgen. Door den- heer H. J. Voors, werd het jaarverslag uitgebracht, waarin o.a. het volgende werd vermeld: Omtrent den omvang van het werk van den keuringsdienst in cijfers, kon spr. me- dedeelen, dat in 1939 de veldkeuring werd uitgevoerd in 3998 bedrijven, die tezamen, volgens hun opgaven een met narcissen beplante oppervlakte besloegen van 692.324 R. R. of circa 990 H.A., hetgeen o.a. beteekent, dat de onder de keuring staan de oppervlakte, sedert verleden jaar met 45.000 roe is toegenomen. De oorzaak daarvan vormen de 5 pet. uitbreiding van het areaal en de toetreding tot een totaal van 25.573 R. R. van de z.g. bloemist- kweekers (vergunning A.). Aan keurings gelden uit die bedrijven, waarvan 5 ets per Roe wordt nagevorderd, werd 881.08 ont vangen, het ontbrekende zal worden na gevorderd. Voor de jubileumviering was het aantal aangeslotenen dat tevens het bestuur als leden terzyde staat 399, thana tellen wij 1056 leden. En er is geen reden, dat de stijging niet zou aanhouden. Hierna werd het financieel verslag uit gebracht, waaruit bleek, dat de ontvang sten waren f 26.263,14, de uitgaven 24.129.12, alzoo een batig saldo van 2.134.02. De begrooting voor 1940 werd hierna behandeld en goedgekeurd. Deze sluit met een bedrag van f 27.445. In de kascommissie werden wederom de heeren D. Zandbergen, W. K. Heyl en Eldering gekozen. Aftredend was de voorzitter, de heer H. van Zonneveld. Door het bestuur werden 2 candidaten voorgesteld, de heeren W. M. Driehuizen, Lisse, en Th. de Vroomen, Warmond. Na gehouden stemming werd de heer Th. de Vroomen in het bestuur gekozen. Het voorstel tot wijziging van het keuringsreglement werd met alg. st. aangenomen. In den rondvraag verzocht de heer W. K. Heyl uit Warmond om het snijbloemen contract op te heffen, waarop de voorzit ter antwoordde, dat dit snybloemencon- tract van belang is voor den kweeker. De heer de Graaff wees op de mogelijkheid om narcissen 2 jaren achtereenvolgens te laten staan en geen inkrimping toe te pas sen. De voorzitter achtte het ook van be lang om inplaats van inkrimping zwakke partijen narcissen op te ruimen. De heer J. W. A. Lefeber ondersteunde het voorstel van den heer de Graaff en wees op de moeilijkheden bij een mogelijke inkrimp. Spr. hoopte, dat dit jaar geen inkrimp van narcissen zal plaats hebben, hetgeen de wensch is van alle bloembollen kweekers. De heer C. Clemens Pzn. Lisse wees op de inkrimp van simplus-narcissen door een te late aflevering, waardoor veel gewichts verlies ontstaat. De voorzitter deelde naar aanleiding hiervan mede, dat het in de bedoeling ligt om voor dit jaar de datum van inlevering voor narcissen vast te stel len in de 1ste week van October. Een mas sa grieven wonden hiermede opgelost. Ir. K. Volkersz gaf nog eenige wenken omtrent de kunstmestbehandeling. De heer G. v. d. Marei, 2de voorzitter, sprak hierna waardeerende woorden tot den scheldenden voorzitter. Tot slot dank te de heer H. van Zonneveld voor de goe de samenwerking, welke hij steeds mocht ondervinden. SCHIETEN WEDSTRIJDEN LEIDSCHE SCHIETBOND De einduitslag der wedstrijden van den Lendschen Schietbond luiden als volgt: Korps Buks: 1. W.P.S.S. 2e vijftal, Was senaar, 208 p. 2. S.V. „V.S.V.", Voorschoten, 201 p 3. W.P.S.S. Ie vijftal, Wassenaar, 199 punten Beker-wedstrijd-drietallen: W. P. S. S., Wassenaar, 135 p. Korps K.S.O.: 1. W.P.S.S. Ie vijftal, Was- naar, 217 p. 2. S.V. „Juliana", Wassenaar, 312 p Pers. baan buks: 1. J. J. Pijnnaken 4742, 2. P. J. v. d. Krogt 4644, 3. G. J. Yperlaan 4545, 4 J. J. Hoogendoorn 4544, 5. H. Göbel 4542, 6. D. P. Yperlaan 44—45, 7. J. v. Dongen 4443, 8. L. de Witt 4440, 9. C. van Tol 4438, 10. W. Valkenburg 43 —44. Pers. baan K.S.O.: 1. D. P. Yperlaan 48 36. 2. W. Valkenburg 46 3. H Engels 45. 4. J. v. Dongen 4448. 5. G. J Yperlaan 44—44. 6. P. J. v. d Krogt 44-^12. 7. E. Jurgens 4339. 8. P. A. Hitsert 42. Hoogste korpsschutter: E. Stuivenwold 47 p. Kleine beker: P. J. v. d. Krogt 44748 p. Hoogste korpsschutter: J. van Dongen 47 punten. Kampioen: W. Valkenburg 93 p. Buks vrije baan 432 series: 1. G. J. Yper laan 86 2x29 1x28. 2. H. Göbel 88 2x28. 3. P. J. v. d. Krogt 87 1x29. 4. A Dek 87 10x28. 5 A. Veelenturf 87 2x28. 6. E Stuivenwold 86 1x28. 7. F. v. d. Mark 86 2x27 29, 28. 8. J. v. d. Does 86 6x27 30, 28. 9. W. Meijer 85. 10. W. Valkenburg 84 3x27. K.S.O. vrije baan 255 series: 1. G. J. Yperlaan .90 8x29. 2. H. Engels 90 1x29. 3. A. Dek 88. 4. W. Valkenburg 86 2x27 2x26. 5. D. P. Yperlaan 86 2x27 1x26. 6. J. Knij- nenburg 86 1x26 1x25. 7. P. A. Hitzert 85. 8. P. J. v. d. Krogt 84. 9. H. Mulder 83. 10. F.vd Mark 81 Dagprijzen buks: le dag A Veelenturf 59 p. 2e dag P. J. v. d. Krogt 57 p, 3e dag G, J, Yperlaan 69 p. 4e dag E. Stuivenwold 58 p. 5e dag F v. d. Mark 58 p. Dagpryzen K.S.O.: le dag G. J. Yperlaan 58 p. 2e dag A. Dek 58 p. 3e dag H. Engels 60 p., 4e dag R C. Teerenstra 51 p. 5e dag W. Valkenburg 58 p. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons i De geschiedenis leert ons. dat de menschen* door de vo< ang te willen verleenen aan het zoeken van de rijken dezer wereld, de ontwikkeling van rijkdom en wel vaart, zich niet alleen hebben blootgesteld aan het verlies van het Rijk Gods, dat zij verachtten, maar dat zij het zichzelf onmoge lijk hebben gemaakt zich rustig te verheugen in de rijken d»zer aarde, de rij' '-»m en de welvaart, waaraan zij al het overige - ?- offerden* R. P. Coulefc. Wij weten, dat „De Leidsche Courant" in zeer vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen. En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend, hoe ongaarne ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonnó's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonnó's, die tn een ziekenhuis (niet sanato rium) worden verpleegd, lederen dag een exemplaar van ons blad te doen toekomen, zoolang zij al» patiënt zijn opqenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de abonnó's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven, den naam van den patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonnó's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen ln. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6