NIEUWS r Academienieuws Holderdebolder we hebben een koe op zolder I GEMEENTERAAD VAN LEIDEN AGENDA DINSDAG 12 MAART 1940 0E LWn.SCWF rniTRANT EERSTE BLAD - PAG. 2 A&onuenvmtsprys: voor Lelden II cent per «eek; t I.6J per kwtrUaL Bij onze afenten '0 cent per wvuk; f U 80 per kwartaal Franco per po»t t SOS per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeel ingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens- 80 woorden. 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT BET WEER 7 KOUDE WIND. De BUI seint Verwachting: Aan de kust tydelyk stormachtige, ove rigens krachtige tot matige naar Noord- West ruimende wind, betrokken tot zwaar bewolkt, 'ater met opklaringen, regen- of hagelbuien, veel kouder. De weerstoestand va-i hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: zwaaibcwolkt .krachtige Z. Z.W. wind, 6 gr. C. Vlissin-gen: zwaarbewolkt, matige Zuide lijke wind, 6 gr. De Bilt: zwaarbewolkt, matige Z. Z. W. wind, 7 gr. C. Groningen: betrokken, matige Z. Z. W. wind, 7 gr. C. Maastricht: helder, matige Zudelijke wind, 8 gr. C. BÜITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De diepe depressie van 980 mbar over Scandinavië trok gedeltelijk naar de Rand staten. Haar storingsfrent bereikte gister avond het Noorden van ons land, waarbij een weinig regen viel. Onder invloed van de ontwikkeling vn een nieuwe actieve storing, vermoedelijk met een laagste stand van 958 mbar in de omgeving van de Iersche Zee, ging dit front zich echter in den morgen weer in Noordelijke richting bewegen. Tengevolge hiervan kwam ons land weer geheel in de betrekkelijk warme Zuid-Westelijke luchtstrooming. De nieu we depressie over de Iersche Zee schijnt snel dieper te worden, zoodat de luchtdruk verschillen in onze omgeving toenamen en de wind langs de kust reeds krachtig werd. De kern beweegt zich in Noord-Oostelijke richting naar de Noordzee. De fronten van deze depressie veroorzaakte langs de Por- tugeesche kust zware regen. H arctische gebied van hoogen luchtdruk (ongeveer 1040 mbar) over Groenland breidde zich in Zuidelijke rich'" uit. Daar bij de kust van Noorwegen nog een restant van het Scandinavische lage drukgebied achter bleef, wordt de koude lucht uit de Pool streken met vrij vootp snelheid in Zui delijke richting getransporteerd. Deze kou de luchtstrooming moet Schotland en Ier land reeds bereikt hebben en zij zal waar schijnlijk via de Britsche eilanden naar ons lar.d doordringen. Het maxixmum van 1025 mbar in het Middellandsche Zeegebied trekt steeds verder in Zuid-Oostelijke rich ting weg. Het weer blijft daar rustig, ter wijl de temperaturen geleidelijk hooger worden. LUCHTTEMPERATUURt 11.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS a.a.ï Van Dinsdagavond 6.29 uur tot Woens dagmorgen 5.50 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 13 Maart voorm. 5 uur; nam. 5.25 uur. Maan op 7.56 uur Woensdagmorgen; on der 10.47 uur Woensdagavond. LEIDEN Geslaagd: Doctoraal examen Indisch recht de heer Mr. H. van Rijgersma, Amsterdam; Doctoraal examen geneeskunde de hee- ren P. J. J. Versluijs, Oegstgeest; C. F. Winkel, Den Haag; C. Kuitert, Oegst- g e es t; Doctoraal examen Nederlandsch recht de heer S. Ivens, Rotterdam. Eén koe 7 Een heel veestapeltje kunt U gratis en franco thois» krijgen als U wint de eerste prijs van de NATONALE PAASCHLOTERIJ 1940 goedgek. bij Ministr. besl. v. 27 Jan. '40, 2de afd. No. 1158 ten bate van het Katholiek Comité van Actie „Voor God" en van de R K. Centrale „Voor Onze Gemoblliseerden" (V0G.) Want: die Eerste prijs ter waarde van 3000 gulden is naar keuze een traaie Mercury 8 Clubcabriolet-auto ot een Veestapel. 1050 2de prijs, waarde f. 2000.— 3de prijs, waarde f. 1265.— I2DOO GULOcN AAM PRIJZEN Trekking reeds 10 April a.s. Nog lotkaarten gratis en franco verkrijgbaar: P3STBUS 2, HEEMSTEDE, HET STA RTJE VAN DE GEMEENTEBEGROOTING. NIEUWE DEKKING*" DDELEN AANVAARD. EEN PR JE OVER SCHOONMAAK. DE SLACHTOFFERS VAN DIN STADHUISBOUW. 2o. Voorstel tot het benoemen van een viertal onderwijzers aan o. 1. scholen. De heer Riedel (Vrijz. Dem.) infor meert naar de kwaliteiten van eenige can didates De heer Kooien (S. D. A. P.) breekt een lans voor eenige onderwijzers, die op v/achtgeld zyn gesteld. Wethouder Tepe (R.-K.) geeft inlich ting aan den heer Riedel. De wachtgelders blijven in aanmerking komen. Benoemd worden de heeren I. v. Iter- son, G. J. Spanjaard, P. T. Klinkhamer en J. Slegtenhorst. 3o. Benoeming van drie leden van de Commissie van Toezicht op de Bewaar scholen. Benoemd worden rector F. A. M. Berne- feld, mevr. Z. KruitVermeer en mej. J. C Baars. 4o. Voorstel tot het verlengen van de aanstelling van T. Lekkerkerker als tijde lijk leeraar in het Nederlandsch aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cur sus. Goedgekeurd. 5o. Voorstel tot het aanstellen in vasten dienst van C. P. J. Stotijn als 2en genees heer aan de gestichten „Endegeest", „Voor geest" en „Rhijngeest". Goedgekeurd. 6o. Praeadvies op het verzoek van mej. B. W. van Duyn, om ontslag als hoofd van de bewaarschool aan het Elisabethshof. Goedgekeurd. 7o. Voorstel in zake het aangaan van kasgeldleeningen gedurende het 2e kwar taal 1940. Goedgekeurd. 8o. Voorstel: a. tot het verhoogen van het voor den bouw van de rioolwaterzuiveringsinrich ting aan de Slaagh- of Stinksloot toegesta- ,ne crediet en tot het vaststellen van den desfcetreffenden begrootingsstaat; b. tot het met den Staat der Nederlan den aangaan van een overeenkomst tot het verhoogen van de uit het Werkfonds 1934 verstrekte geldleening ten behoeve van het onder a genoemde werk. Goedgekeurd. 9o. Voorstel tot het weder inhuren van de Gemeente-Commissie van het Ned. Herv. Kerkgenootschap van het als alge- meene begraafplaats ingerichte gedeelte der begraafplaats „Rhijnhof". Goedgekeurd. lOo. Voorstel: a. tot het aankoopen van een door dem ping te verkrijgen strookje grond aan de van Speykstraat, deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Lei den, sectie N no. 237; b. tot het verhoogen van de bij raads besluit van 12 Februari 1940 beschikbaar gestelde gelden voor het bouwrijp maken van gronden aan de van Speykstraat en de door te trekken Evertsenstraat en Korte- naerstraat. Goedgekeurd. llo. Voorstel tot het aankoopen van een gedeelte van het terrein op den hoek van den Overrijn, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie K no. 4151. Goedgekeurd. 12o. Voorstel tot het aankoopen van verschillende perceelen, begrepen in het saneeringsplan Geeregracht-Kraaierstraat. Goedgekeurd. 13o. Voorstel tot het verleenen van me dewerking aan het bestuur der Vereeni- ging voor Christelijk Onderwijs tot het aanschaffen van schoolmeubelen ten be hoeve van zijn school voor gewoon lager onderwijs aan den Hooge Morschweg en tot hel vaststellen van den desbetreffenden beerootingsstaat. Goedgekeurd. 14o. Voorstel inzake het vaststellen en uitkeeren van de voorschotten op de ver goeding, bedoeld bij de artikelen 101 en lOlbis der Lager Onderwijswet 1920. ten behoeve van bijzondere scholen vooi ge won lager- en uitgebreid lager onderwys, over het jaar 1940. Goedgekeurd. Praeadvies op het verzoek van dr. H. G. S. Snyder om ontslag als leeraar in na tuur- en scheikunde aan het Gymnasium. Goedgekeurd. HET SLUITEND MAKEN VAN DE BEGROOTING. Voorstel tot het wijzigen van de ge- meentebegrooting en van eenige bedrijfs- begrootingen voor het dienstjaar 1940. De heer Donders (R.-K.) heeft geen bewondering voor de gevolgde methode. Het voorstel zelf zal spr.'s fractie niet be strijden. Spr. heeft er bij de begrooting op gewezen, dat te weinir rekening wa- ge houden met de factor versobering. Het zwaartepunt ook van dit voorstel ligt in het opvoeren van de inkomsten der be drijven. Spr. zal zich daartegen nu niet ver zetten, doch hij maant tot voorzichtig heid. Een opmerking maakt spr. over de post van 8000 wegens verhaal op patiënten in de gemeentelijke gestichten. Heeft men daar nooit eerder aa!n gedacht? Aan de fac tor versobering is z.i. te weinig aandacht besteed, al begrijpt hij, dat op dezen kor ten termyn het college weinig mogelijk heid heeft gezien tot breede bezuinigin gen. Hij citeert hetgeen de minister van Econ. Zaken heeft gezegd in de Eerste Ka mer over differentiatie in de versobe ring. Wij zyn nu nog vrij; het is thans de tijd, ons ernstig te beraden op de nood zaak van versobering, opdat wij over de wijze waarop inderdaad vrij kunnen beslis sen. Aan belastingverhocging heeft het col lege bij dit voorstel niet gedacht. Toch zou het aanbeveling verdienen om de belas ting-verhooging, die komen moet, gelei delijk in te voeren. Spr. geeft echter toe, dat er reeds een verzwaring van belasting druk is m dit jaar zoodal het college zich cfp een zekere geleidelijkheid zou kunnen beroepen. De heer Veenendaal (A.-R.) is te leurgesteld, dat deze voorstellen zoo laat bij den Raad zijn ingediend, zoodat er geen tyd meer was voor eenigen bestudee ring. Spr. staat voor het raadsel, hoe het college van B. cn W. tijdens de begroo ting kon zeggen, dat dekking van het te kort niet mogelijk was, terwijl het na ge bleken oppositie toezegde, het nog eens te zullen probeeren. En nu blijkt, dat het in derdaad kan. Spr. kan niet beoondeelen, of de nieu we ramingen juist zijn. Het is evenwel een feit, dat ook verschillende posten zul len tegenvallen. Er moest echter een be drag van 106.000 worden gevonden en men is aan het rekenen gegaan. Eenige spe ling zit er nu niet meer in de bcgrooting; het risico is aanmerkelijk grooter gewor den, dat de a.s. rekening toch een tekort zal aanwijzen. Deze methode heeft spr.'s bewondering niet en hij kan zijn stem aan deze voorstellen derhalve niet geven. Z.i. hadden B. en W. met een matige belasting- verhooging moeten komen. Wethouder Verweij (S. D. A. P.) zet de motieven uiteen, waarom B. en W. hun voorstellen zoo op het laatste nippertje heb ben ingediend. De verordening inzake de opcentenverhooging op de Personeele Be lasting is nog niet door de Kroon goedge keurd en daarom heeft de gemente den plicht zooveel mogelijk spoed te maken om den daardoor ontstanen achterstand niet te vergrooten. Door de houding van Ged. Staten n.l. is stagnatie ontstaan in de afwikkeling van deze opcentenverhooging. Ged. Staten heb ben de verordening niet doorgezonden, in afwachting van de goedkeuring van de be grooting, welke goedkeuring afhankelijk is van de aanvaarding der nieuw gevonden dekking van het tekort van 106.000. Verdere stagnatie voor de opcentenver hooging zou tot grootere moeilijkheden bij de verordening aanleiding geven en van daar de spoed, waarmede B. en W. deze voorstellen hebben ingediend. Het was geen eenvoudige opgave, om de dekkingscijfers te vinden. Het college heeft de motieven, ontleend aan den oorlogstoe stand, opzettelijk buiten beschouwing gela- tenn. Het tekort kan gedekt worden met reeële middelen, welke eerst naderhand bekend zijn geworden. Het blijkt wel, dat aan vroegtijdige behandeling van de be grooting ook nadeeilen verbonden zijn. Spr. gaat niet diep in op beschouwingen, wel ke teruggrepen op het begrootingsdebat. De opvattingen van den heer Veenendaal zyn zeer soliede. maar hij stelt het wat te somber voor. De tijd heeft ons geholpen; wij beschikken thans over gegevens, welke wij by de begrooting nog niet hadden. Wat het verhaal op de krankzinnigen betreft, zegt spr. dat verleden jaar nieuwe denk beelden naar voren zijn gebracht, waar van de gemeente thans gebruik maakt. Het is uitermate mooilijk om reëele bezuini gingsmaatregelen te vinden. Nauwelijks wordt een object naar voren gebracht, of er wordt onmiddellijk aanmerking op ge maakt. Spr. geeft toe, dat, als wy lang in den mobilisatietoestand blijven, wij zullen moeten overgaan tot een soort distributie van lasten. Wat de mogelijkheid van belas- tingverhooging betreft, meent het college, dat, waar er jiog eenige speling is op dat gebied, de gemeente beter doet deze moge lijkheden te reserveeren tot nog ongunsti ger tijden. De heer Veenendaal (A.-R.) was op de hoogte van de motieven voor het spoed- eischend karakter van dit voorstel. Doch juist daarom had het college eerder met dit voorstel moeten komen. Spr. zal niet aan de stemming deelnemen. De heer Parmentier (A.-R.) acht het onjuist, dat de post inkomsten Lichtfabrie ken verhoogd is zonder commissarissen van de lichtfabrieken te hooren. Wethouder V e r w e ij (S. D. A. P.) deelt mede, dat eerst op 5 Maart door Ged. Sta ten is meegedeeld, dat zij de stuiting van de belastingverordening handhaven. De v'o o r z. zegt, dat raadpleging van de commissarissen nog meer vertraging zou hebben veroorzaakt. Het voorstel van B. en W. wordt daarna z.h.st. aangenomen. SCHOONMAAK. 15o. Voorstel om het in- en uitwendig schoonn aken van gemeentegebouwen, mei toebehooren, het bedienen van kachels en cent'.ale verwarmingen, het vegen van schoorsteenen en rookkanalen, enz. onders hands op te dragen aan de N.V. Chemische en Mechaniscne Stofbestrijdings-Ondcrne- ming (C.E.M.S.T.O.). Hierbij komt adn de orde een amende ment van mevr. de Cl er (S.D.A.P.). Zij stelt voor het uurloon voor de werksters van de N.V. CEMSTO te stellen op 0.35 per uur en voor de z.g. voorvrouwen op 0.37. (Het voorstel van B. en W. luidde 0.34). Mevr. de C1 er (S. D. A. P.) licht haar amendement nader toe, zich beroepend op de stijging der pryzen van de eerste le vensmiddelen. De heer Kooien (S. D. A. P.) vraagt, waarom de gemeente dit werk per se bij de C.E.M.S.T.O. wil onderbrengen. Z.i. ont breekt er heel wat aan het schoonhouden van sommige scholen, sinds de C.E.M.S.T. O daarmee belast is. Vroeger zag het er heel wat beter uit. De heer Lom bert (R.-K.) zet ook een vraagteeken achter de uitspraak, dat de C.E.M.S.T.O. tot volle tevredenheid werkt. De heer Riedel (Vrijz. Dem.) meent, dat het loon van 34 cent per uur voldoende is, waarmede de werkvrouwen ook tevre den zijn. Z.i. levert de C.E.M.S.T.O. ook goed werk. Wethouder Wilbrink (C.-H.) verde digt het loon van ƒ0.34. Men heeft juist gemeend de billykheid te betrachten door te nivelleeren op f 0.35. B. en W. wijzen het amendement van mevr. de Cler af. Wel wil spr. overwegen of het mogelijk is, dat vrouwen, die in loon achteruitgaan als com pensatie langer kunnen werken. Wat de klacht over minder goed werk betreft, zegt spr. dat de schoolhoofden zulks ter kennis moeten brengen van de bevoegde instanties. Mevr. de C 1 e r (S. D. A. P.) komt er op terug, dat bij de voorgestelde loonregeling sommige werkvrouwen in loon achteruit gaan -en dat moet bij de huidige omstan digheden vermeden worden. Het amendement van mevr. de Cler wordt verworpen met 23 tegen 11 stem men. Vóór: de S. D. A. P. (behalve de wethou ders) en de heer v. Weizen. Het voorstel van B. en W. wordt zii.st. aangenomen. STADHUIS-SLACHTOFFERS. 16o. Praeadvies op het verzoek van I. Zandvoort, om de noodige gelden te zijner beschikking te stellen voor den herbouw van het afgebroken gedeelte van het per ceel Maarsmanssteeg no. 12. De heer Tobé (R.-K.) betreurt het, dat deze zaak nog altijd hangende is. Zooveel instanties hebben er aan gedokterd, dat niemand er meer uit wijs kan worden. De juristen vinden het een intsressant proces, maar voor de slachtoffers is het minder in teressant. Spr. vraagt, of B. en W. niet be reid zyn, de slachtoffer zoo spoedig moge- lyk .tevreden te stellen. De heer Lombert (R.-K.) komt nog eens terug op zijn opmerkingen tijdens de begrootingsdsbatten gemaakt, welke be trekking hadden op de kosten voor onder zoek en arbitrage. B. en W verklaarden bij de begrooting. deze kosten nog niet te weten. Ze waren echter toen wel bekend, aldus spr., en spreker zal ze nu den Raad noemen. Hij noemt een bedrag van 9.200. (Uitroepen van verwondering). De voorz: zegt, dat hem het door den heer Lombert genoemde bedrag nog niet bekend is. Spreker waarschuwt tegen uitdrukkin gen, die den indruk wekken alsof de ge meente eenige schuld draagt voor de scha de, aan enkele particulieren toegebracht. De gemeente heeft herhaaldelijk pogingen ge daan om de „slachtoffers" tegemoet te ko men. Die pogingen zijn niet gelukt Wan- Soep van VOlrijpB tomaten! Tomatensoep gemaakt va* volrijp geplukte tomaten. Eea rijkdom aan gezondheid ea genot. Voedzaam en heerlijk van smaak! Ook vegetarisch en ritueel verkrijgbaar. Gemeentel. Aankondiging GEMEENTELIJKE REINIGINGS- EN ONTSMETTINGSDIENST. De Directeur van den Reinigings- en Ontsmettingsdienst deelt mede, dat den in gezetenen, aan wien deze week een gemeen telijke vuilnisemmer werd uitgereikt, gele genheid wordt geboden hun oude vuilnis- vaatwerk op Woensdag of Vrijdag a.s. aan den ophaaldienst mede te geven. De aandacht zij er op gevestigd, dat hier toe extra materieel zal worden ingescha keld, zoodat dringend wordt verzocht voor afgifte dan ook op voormelde dagen zorg te dragen. LEIDEN. Woensdag, Passie-herdenkingsavond R.K. Alma Mater-koor St. Odo-koor- knapen Wim Quint, Stadsgehoor zaal, 8.15 uur. Donderdag. „Geloof en Wetenschap", voor dracht-avond Henk Schaer, over de Apocalyps, ,,'t Schuttershof", te 8.15 uur. Donderdag, Jongeren-bijeenkomst R. K. Staatsparty, bijeenkomst in café „den Doelen", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 9 tot en met Vrijdag 15 M a a rt as., waargenomen door de apotheken Boek wijt, Breestraat 74 tel. 20552 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelm in apark 8, tel. 26274. r.eer de gemeente de mogelijkheid krijgt om tot overeenstemming te komen, zou het college dat alsnog zeer toejuichen. De heer Riedel (V. D.) heeft niet de indruk, dat de gemeente zich bij de laat ste poging eenige moeite heeft gegeven om tot overeenstemming te komen. Zij heeft het aanbod zonder meer afgewezen. De voorz. wijst den heer Riedel er op. dat de raad op de hoogte is gesteld met de motieven, welke geleid hebben tot de af wijzing van het jongste aanbod. Daarna z.h.st. aangenomen. UITSTEL. De twee aan de agena toegevoegde inter pellaties, n.L van de heeren Veenendaal en Schüller. worden aangehouden^ RONDVRAAG. De heer v. O yen (R.-K.) vraagt, of de tijdsomstandigheden thans niet zoodanig zijn, dat gedacht moet worden aan een duurtetoeslag voor het lagere gemeente- personeel. De voorz. verzekert, dat het college van B. en W. te dezer zake diligent is. De gemeente wacht op de maatregelen, welke de regeering nemen zal. De heer Groene veld (S. D. A. P.) vestigt er de aandacht op, dat de rector van het Gymnasium de gemeente gaat ver laten. Wat is de reden daarvan? De Conv- missie v. h Onderwijs weet ook van niets. De voorz.: Misschien is er bij de ont slagaanvrage gelegenheid om daarover iets mede te deelen, De heer v. Weizen (Comi!.) zegt, dat binnenkort in den raad van Oegstgeest esn voorstel aan de orde komt om het land goed Poelgeest arm te koopen. Ook de ge meente Leiden heeft daar wel eens aan ge dacht in verband met uitbreidingsplannen van de Leidsche Hout. Bestaan die plan nen niet meer? De voorz. antwoordt, dat hem geen plannen bekend zijn. Er is wel eens aan de mogelijkheid gedacht, maar bepaalde plan nen zijn er, voorzoover hij weet, niet. Daarna sluiting.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2