Avontuur Venezuela. Matrozen droegen de baar met het stoffelijk overschot van den sergeant G. L. Logmans, die te Nieuw Helvoet werd ter aarde besteld, grafwaarts. Mariniers bewezen de laatste eer Verkeersstagnatie in Finland. Met vereende krachten wordt een tankwagen, die in de sneeuw was vastgeraakt, ergens nabij het Noordelijk front, weer op het goede pad geholpen Nog steeds doet de winter er zijn invloed op de krijgsverrichtingen gelden Z K. H. Prins Bernhard heeft Maandag een bezoek gebracht aan het Zuidfront in de vesting Holland De hooge gast inspecteerde verschillende legeronderdee'en en nam militaire oefeningen in oogensehouw Als Palmpaschen nadert. De jeugd is druk bezig met de voorbereidingen Diplomaten op reis- Von Ribbentrop, Zaken, in gezelschap van graaf de Duitsche minister v. Ciano bij zijn aankomst in Buitenlandsche te Rome De tombe boven het graf van Hertog Karei van Gelder in de Groote Kerk te Arnhem zal in verband met lucht- gevaar van een speciale bescherming van hout en zandzakken worden „Amstelflora" in wording Voor de groote bloemententoonstelling, welke onder dezen titel van 15 tot 25 Maart in de Apollohal te Amsterdam gehouden zal worden, zijn de voor bereidingen in vollen gang - De werkzaamheden in de hal, waar een schat van planten en bloemen geëxposeerd zal worden Sumner Welles (rechts) werd bij zijn aankomst per vliegtuig In Engeland ver welkomd door sir Alexander Cadogan Links de ambassadeur Kennedv FEUILLETON In Naar het AmeriJ'aansch van R. HARDING DAVIS. '.Nadruk verboden). 23) Ik hèb het moeder niet verteld, zei Inez met iets in haar stem, dat trots over haar eigen dapperheid verried, ik zal het haar niet vertellen ook, voordat ik weer iets van u gehoorc heb en voordat u zegt, dat u gelooft dat we dezen keer werkelijk hoop mogen hebben. Maar ik heb het Pe dro verteld, voegde ze er bij. Ze glimlachte den ouden man liefdevol en dankbaar toe, en dat is beel gelukkig, want hij wist me een heeleboel te vertellen. Zijn vader, die bij de artillerie gediend heeft, was dikwijls in Morro voordat het verlaten werd. Dat is vijftig jaar geleden. De tunnel werd toen dagelijks gebruikt en ieder wis. ervan. Maar toen Morro ais vesting werd opgehe ven, werd de gang dichtgegooid en aan elk einde met steenen afgesloten. In San Car los kwam hij uit in de kamer van de wacht. El Morro was eigenlijk geen fort, het was meer een signaal-station. Het werd vroe ger, in de dagen van de zeeroovers, als uit- ijjktoren gebruikt. Daar waren altijd maai ïen paar man op wacht en dan nog maar illeen overdag. Ze sliepen in San Carlos, cederen morgen kwamen ze bij elkaar in het wachtlokaal en marcheerden dan door den tunnel naar El Morro en kwamen bij zonsondergang weer terug. Ik ken El Morro niet, zei Roddy. U zult het wel gezien hebben, veron derstelde Inez, zonder te weten dat het een fort was. Het is nu heelemaal verval len. Hebt u nooit rechts van de stad een klein heuveltje, vlak aan de haven gezien? Het is juist boven de vlakte, waar het vee wordt bijeengedreven tot het naar Cuba vervoerd wordt. Wel de ruïnes van El Mor ro liggen bovenop dien heuvel. Het is zoo wat een kwart mijl van San Carlos, dus we weten dat dat de lengte van de tunnel is. Pedro heeft gezegd dat hij gedeeltelijk onder de haven doorloopt. De gevangenen van San Carlos hebben hem vroeger in de rotsen uitgehouwen. Maar er zullen heel wat menschen zijm, wierp Roddy tegen, die van het be staan ervan afweten. Vijftig jaar geleden wel, maar u moet bedenken, dat hij eigenlijk al een halve eeuw niet meer bestaat. De menschen hier vinden zoo'n tunne' niet zoo'n geweldige bijzonderheid. Ze zijn haast bij elk fort, dat de Spanjaarden hier langs ''e kust heb ben gebouwd, en ook in Cuba en op de mdengte van Panama. Bijna al die for ten zijn met elkaar verbonden door tun nels. Ze dienden om de soldater te be schermen tegen het vuur van den vijand als ze van de eene stelling naar de andere moesten. Ze hadden tot aan hun enkels in het zachte, vochtige zand gestaan. Het meisje Liep op haar ponny toe, maar Roddy stond nog naar de ee te staren. Hy scheen Inez' tegenwoordigheid geheel vergeten te zijn en tuurde in gedachten verloren naar de golven, die zich omhoog hieven voor de rotsen en uiteen spatten in een glinsteren- den waaier van schuim. Ten slotte kwam hij met een ernstig gezicht naar haar toe. Ik zal de autoriteiten in Porto Cabel- lo probeeren te overtuigen, zei hy, dat ze een vuurtoren moeten bouwen bij El Mor ro. In elk geval zal ik toestemming vragen om daar een kykje te gaan nemen. Omdat zij toch niet van plan zyn vader zyn vuur torens te betalen denk ik niet, dat zy er bezwaar tegen zullen hebben! Myi vader zal zijn plan denkelijk toeschrijven aan misplaatsten ijver voor het heil van de maatschappij en het opnieuw een bewijs vinden voor zijn theorie dat ik niet het flauwste idee heb van onze zaaki Zoodra ik iets definitiefs gevonden heb, zal ik het u laten weten. Maar tusschen twee haak jes, hoe moet ik u iets laten weten? Inez gaf hem het adres van een banne ling uit Venezuela, die in Willemstad woon de en die in geheim contact met Pedro stond. Langs dezen weg zouden brieven haar veilig bereiken. Ze wendde zich naar hem toe en stak haar hand uit. U moet heel voorzichtig zyn. zei ze. Ik beloof u, zei Roddy op grappiger toon, dat ik net zoo'n geheimzinnige be drieger zal zyn als de doortrapte Venezo laan, die ooit gecomplotteerd heeft. Ik moet toegeven, dat ik .toen ik hier kwam, een baby met een paar onschuldige oogen was, maar ik verzeker u, dat ik myn le ven gebeterd heb. Uw landslui hebben een tweeden Metternich of een onvervalschten Machiavelli van me gemaakt U begrijpt me niet zei ze rustig, niet ingaande op Tyn poging om door een luch- tigen en schertsenden toon den grimmigen ernst van hun onderneming te verzachten. Ik bedoelde niet dat u voorzichtig moet zijn ter wille van ons, maar dat u voor zichtig moet zijn om u zelf. Als u iets over kwam. Ze aarzelde en keek langs hem heen naar zee. Denkt u, vroeg ze, dat het gemakke lijk voor mij is om dit van u te vragen? Ik wget, dat ik er geen recht toe heb. Mijn eenige verontschuldiging is, dat ik het niet voor mezelf, maar voor vader vraag.... a is dat natuurlijk, eigenlijk ook voor mij- z* lf. Een aardig meisje, dat hulp noodig heeft, begon Roddy levendig.... Dat bedoel ik juist, viel het meisje hem dankbaar in de rede; de manier waar op u het opneemt en het mij gemakkelijk maakt. Ieder man, dien ik hier verder ken. zou zeggen, dat hy het alleen voor mijzelf deed en hij zou hopen dat ik hem geloof de. Maar als u zegt. dat u een aardig meis je, dat hulp noodig heeft, helpen wil, bent u toch inwendig bang, dat ik geen gevoel voor humor heb en u wel zal gelooven. ik weet heel goed dat u dit alleen doet om- lat u medelijden hebt met ieder. Als ik dat niet zeker wist. zou ik de gelegenheid niet van u mogen eischen. Maar u hebt immers eerst geprobeerd het zonder onze hulp klaar te spelen. Ik weet dat het in uw aard 'gt anderen te helpen. Omdat u dapper en f delmoedig bent. Maar Roddy voelde er niets voor om op deze manier opgehemeld te worden. Het is uitsluitend omdat ik een Witte Muis ben, zei hy. Mijn eed dwingt me. Wat zcu u er van zeggen, vroeg hij. terwyl hij zyn voorhoofd fronste, als we u eens eere- Witte Muis maakten? Een oogenblik keek het meisje hem verbaasd aan. Toen glimlachte te met dien zelfden stralenden, ontwapenenden glim- l:ch, die hem den vorigen ochtend zich op genade of ongenade doen overgeven. Het was een gllimlach, die onverwacht guitige kuilrjes in haar wangen tooverde en om haar edel gesneden mond schelmsche lynen schetste. Maar die glimlach deed ook een schat van zachtheid en goedheid in haar oogen lichten. Inez hief haar hoofd uitda gend op. U denkt, verklaarde ze, dat ik niet óók dwaas kan zijn. Laten we hier op de klip gaan zitten en u zult zien hoe dwaas ik doen kan! V. Ik kan net zoo dwaas doen als u, her haalde Inez, toen Roddy haar nog steeds stond aan te staren. Op een dag, als alles afgeloopen is, als u succes hebt gehad, zullen we hier gaan zitten en net doen of we uit Venezuela ontsnapt zyn, dat we in het Noorden zijn, in moeders vaderland, in uw land. Dan zullen we ons voorstellen dat deze rotsen van Vork Harbour zyn en ons heelemaal jong eri uitgelaten voelen. Hebt u ooit op de rotsen van York Harbour „ezeten, vroeg ze gretig, als de golven u nat spatten en probeerden uw voeten nat te maken? Roddy keek haar verbluft aan. York Harbour? Dat heb ik ontdekt!, stamelde hij. Ik had nooit gedacht dat u daar was geweest en ook niet, dat u anders dan ernstig kon zyn. Dat maakt u ge weldig gevaarlijk. Gevaarlijk? (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 12