NIEUWS VOOR ONZE ZIEKEN. Plaats een Telefoontje ^ZATERDAG 9 MAART 1940 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 12 HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING De voordrachten-reeks voor vertrou wenspersonen, sociale werksters, ver pleegsters e.a. werd gistermiddag in hot gebouw Gravenstein gesloten. Mevrouw van Oerle-Nipper gaf een uiteenzetting van de verdeeling van het geld, dat in ge zinnen met klein inkomen voor voeding en huishouding beschikbaar is. Vast staat, dat de gesteunde gezinnen bij de verdeeling van de steungelden met zeer groote moei lijkheden te kampen hebben. Toch zou meer warm voedsel bereid kunnen worden Indien de huisvrouwen eenige kennis oe- zaten van voedingsleer en uit de door hen te bereiken levensmiddelen zoo danig voedsel kozen, dat zou kunnen vol doen aan de gestelde eischen. Dezelfde op merking gold eveneens voor het inkomen van den vakarbeider of beambte. Ophef fing van te weinig elementaire kennis -tp dit gebied bij de huisvrouwen o.a. door het volgen van een voedingsleercursus met practische toepassingen uitgaande van de Huishoudelijke Voorlichting, zou zeer gewenscht zijn. Daarna gat mej. Remmelts een overzicht van het oordeelkundig behandelen der ge- zinswasch. Rekening moet bij de waschbe- handeling gehouden worden met de grond stof der te wasschen goederen, de meest geschikte zeepsoort, de hardheid van het water, den aard van het bleekmiddel en de wijze van wasschen, spoelen, stijven en drogen. Daarna werden in een overzicht van een gezinswasch de fouten opgespoord. Met een hartelijk dankwoord aan de aanwezigen voor hun trouwe opkomst werd de vertrouwenspersonencursus e.a. gesloten. HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN. Met klem wekken 1 wij u op, de groote propaganda-avond op Maandag 11 Maart a.s. des avonds half negen, in den foyer van het Hotel-Restaurant „Den Burcht" ingang Nieuwstraat, te bezoeken. De heer de Wit uit Amsterdam zal op deze verga dering komen spreken over één der mezst actueel e onderwerpen van dezen tijd n.l.: Hoe verwerven wij hoofd-arbeiders onze rechtmatige plaats in onderneming en be drijf? Zij, die door omstandigheden niet van nabij de sociale ontwikkeling hebben kunnen volgen, zullen nu, in dezen tijd gaarne willen luisteren naar deze rede, welks inhoud, ook voor ons, bedienden, van buitengewoon belang is. Laat het r.óó zijn: U maakt het vaste voornemen om te komen en.... wij ver wachten en danken U. Bestuur „St. Franciscus van Assisië". DE WERKLOOSHEID. ."1*1 De stand der werkloosheid was op 8 Maart als volgt: Aardewerk enz. 96, boekdrukkerijen, enz.. 44, bouwbedrijven enz. 826, chem. nijver heid 10, houtbewerkers 149, kleedingbe- drijf 68, lederbewerkers 7, metaalnijver heid 365, boekbinders 13, textielnijverheid 241, voedingsgenotmiddelen 174, land bouwbedrijven 130, handel 108, verkeers wezen 298, verzekering en bankwezen 13, vrije beroepen 53, ongeschoolde handar beiders 367, huispersoneel 7, verplegers 2, analysten 2, leerl. kapsters 1, naaisters 4, winkeljuffrouwen 16, serveersters 1, kan toorbedienden 24, ongedipl. verpleegsters 2, bedrijfsleidsters 1, onderwijzeressen 1. ass. en huishoudsters 10, dienstboden 3, dagmeisjes 10, kinderjuffrouwen 4, werk sters 35, fabr. arbeidsters 5, A.V.O. 3. Alg. totaal 3129. 9 Maart 1939 (22 W.V.) 4044; 10 Maart 1938 4507. Ben. 16 ged. werkloozen, 278 in werk verschaffing, 72 vorstwerkloozen. Meisjescongregatie O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph. Morgenochtend, kwart voor zeven alg. H. Communie met luide voorbereiding en dankzegging voor de leden van beide af- deelingen van onze congregatie. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n: 38. N aamlooze Ven nootschap Leidsche Duinwater Maatschap pij, Leiden, Stationsweg 12. Uittr. Comm.: Dr. P. G. Knibbe, Leiden en M. H. de Ree- de, Leiden N. Comm.: Jhr. Mr. L. H. W. F. M Bosch ridder van Rosenthal, Leiden en D. Parmentier, Leiden. 6571. N.V. „Alphia Film". Alphen a. d. Rijn, Prins Hendrikstraat 17. Uittr. Mede- di. van de Brielsche Bioscoop te Brielle: P. A. J. van der Reijden. Gistermiddag ongeveer half vijf, toen de schipper W. Z. aan de Stille MareStille Rijn zijn schuit wilde afduwen, schoot zijn vaarboom uit, waardoor hij te water ge raakte. Juist toen op de wal staande per sonen hulp wilde verleenen, kwam de man, die reeds geheel onder water verdwenen was, weer boven, en kon, nadat hij in een meerpaal was geklommen, met behulp van omstanders den wal weer veilig bereiken. Door de politie hier ter stede zijn bij ver schillende boekhandelaren alhier in totaal 36 exemplaren in beslag genomen van het boekwerk: „Hitler's eigen woorden". (Men zie hiervoor een desbetreffend bericht on- der Binnenland). Muziek ARIBO SWAAP STOTUN. Ten bate van de militairen te Leiden. Onze landgenoot Iskar Aribo (pseudo niem) naar Aribo Scholasticus die rond 1078 te Freising woonde, een muziektheo reticus, die nogal eens met Guido van Arezzo van meening verschilde over diens opvattingen. Iskar Aribo dan woont als concertpianist te Parijs en is ter vervul ling van zijn militairen dienst te Leiden in garnizcen. Omdat hij zijn artistieke gevoe lens wel wil bevredigen maar niet minder om ten bate van O. en O. te werken, heeft de jonge kunstenaar enkele concerten ge arrangeerd, en de eigenaar van Schutters hof, de heer Boer, heeft zijn mooie, groote en uitstekend klinkende zaal belangeloos afgestaan. De belangelooze medewerking van Stotijn en Swaap (mannen met klin kende namen), had Aribo zich verzekerd. Er waren wat militairen enLeidens burgers schitterden door afwezigheid! Hierin hadden zij groot ongelijk. Aribo trad uitsluitend in samenspel en begeleiding op. Hij was hier onbekend, maar wij deden de ervaring op, dat hij zich op het concertpodium goed thuis gevoelt. Deze pianist weet kleur en toonintensiteit te ge ven, weet de geest van het werk te bena- neren, is vaardig en actief. Aangevangen werd met een Sonate voor hobo en piano van Handel De hobo was Handel's lieve lingsinstrument en het prachtige stuk mu ziek werd gemaakt met onnavolgbare stijl- aanvoeling en charme. Wij weten hoe artis tiek voornaam Stotijn de essentieele belich ting geeft. Het samenspel met den pianist was vitaal en sprak geheel. Beide solisten waren, niettegenstaande de teleurstelling der leege zaal in uitmuntende conditie en werd het spelen onmiddellijk tot een suc ces. In Beethovens „Romances in f en g". voor viool en piano, werd door Swaap een gedegen prestatie gegeven, waarbij de pia nist hem zeer wel secundeerde. Swaap's voordracht was van een warme innigheid van touche, welke zijn stijlvolle voordracht zeer verhoogde. Uitmuntend schikte de pia nist zich naar toonkracht en kleur. Zoo werden wij aangeraakt door de poëtische charme. Hierna volgde een niet dikwijls gehoord trio van Bach's tijdgenoot Tele- mann. Een voortreffelijk ensemble werd ge maakt, een stijlvolle, transparante interpre tatie der polyphonie ,een prachtig tempo. Na de pauze waren het „Elegie et danse rustique" van Stan Golestan. Met veel kennis van het instrument was hier voor de hobo muziek met sterk Oosterschen in slag geschreven, welke doet denken aan Zi- geuner-muziek. Blijkbaar ligt het werk Stotijn na en ook de pianist was in de mo derne muziek best op dreef. Swaap maak te zijn toehoorders opnieuw warm in de „Sarabande" van Voormolen, en op zijn typische joyeuse manier gaf hij de „Balla de et Polonaise" van Vieuxtemps ten beste. De stemmingsvolle „Pastorale" en de bi zarre. maar geestige „Herlequinade" van Eugène Goossens voor drie instrumenten kon zeker geen beter vertolking te beurt vallen dan dezen avond. Dat was een me ieeren en combineeren der instrumenten in eenheid van geest en sfeer. Artistiek spel muzikaal en technisch. Waar waien de muziekliefhebbers uit eigen stad? Terecht zeide Majoor Mulder in zijn dankwoord na mens den Cantonnements-commandant Stadlander: „Ik schaam mij tegenover deze heeren". De militairen hebben een excuus voor hun matig opkomen n.l. vermoeidheid na zwa- ren dienst De burgers hebben geen ex cuus. Zij moesten er zijn om goede muziek te hooien, om mede te helpen tot het ver krijgen van een batig saldo, om te hooren wat kunstenaars van eigen land vermogen. Wat deze kunstenaars vermogen, iedereen zal over zoo'n uitvoering te spreken zijn. Het was wat de interpretatie betreft een geanimeerde soirée en niettegenstaande al les, succesvol voor de drie kunstenaars, die telkens weer met dankbaar applaus wer den gehuldigd. 15 Maart is het volgend concert, dat Ari bo arrangeert met medewerking van Char les van Iterdaal en Henriette Sala. Moge er dan geen plaats onbezet z(jn en de trou we concertbezoekers vooral niet ontbreken, eerstens om de werkende artisten te eeren en verder mede te helpen aan het mooie doel: „Ontwikkeling en ontspanning voor militairen". J. K. Agenda LESSCN AANGEBODEN NED. R.-K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTRALE VAN DE R.-K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat: Verl. Bloemistenlaan 45. Zondag: Het gebouw is den geheelen dag gesloten. Maandag: Repetitie R.-K. Gem. Zankvereeniging Pulchri Studio", 8 uur (Zaal 6). Maandag: Bestuursvergadering R.-K. Volksbond, 8 uur. (Kantoor). Maandag: Ledenvergadering Kleermakers- bond, 8 uur. Maandag: Bestuursverga dering Metaalbewerkersbond, 8 uur. Maandag: Kantoor Bouwvakarbeidersbond (zaal 10), nam van 7.308.30 uur. Dins dag: Rechtskundig Adviesbureau voor de leden van de Afdeeling Leiden en Omstre ken. Kantoor, Bondsgebouw, Steenschuur 15, nam. van 6—308.00 uur. Woens dag: Ledenvergadering (jaarvergadering), R.-K. Volksbond, 8 uur (zaal 9). Woens dag: „De Poedelaars", 8 uur, (zaal 9). Donderdag: Bijeenkomst Missiebroeder schap, 8 uur. Donderdag: Bestuursverga dering „St. Paulus", 8 uur. Donderdag: Bestuursvergadering Bakkersgezellen bond, 8 uur. Zaterdag: Spaarbank op het kan toor, 78 uur. Zaterdag: Bibliotheek, 78 uur (zaal 5). INTERPARCHIEELE ST. JOSEPHS- GEZELLENVEREENIGING. Rapenburg 52. Heden Zaterdag van 8.159.15 Biblio theek. Beurtrooster: Heden Zaterdag: C. v. d. Meel en S. v. d. Aar; Zondag: C. v. d. Meel, D Devilée en J. Hillenaar; Maandag: A. de Gunst en A. Verhoogt; Dinsdag: ver valt; Donderdag: W. v. d. Holst en A. Gies- ke; Zaterdag: G. Bot en S. v. d. Aar. Zondag: Zesde der zeven Zondagen, die het feest van St. Joseph 19 Maart voorafgaan. De zaal is geopend van 12.30 2.30 uur en van 710.15 uur; verplichte bijeenkomst van* 8.459.45 uur; om 10.15 uur wordt de zaal gesloten. Van 12 uur Bibliotheek. Van 11.30 uur Zitting St. Joseph's Spaarkas, welke wordt waargeno men door den heer J.A. Vreeburg. 8.30 uur prijsbiljarten; op veelvuldig verzoek als hoofdprijs een pracht fototoestel. Maandag: 8—10.15 uur Bijeenkomst voor de gezellen. 8 uur Biljart- en Tafeltennis club. 8 uur Bestuursvergadering Retraite club „St. Clemens". 8.30 uur Cursus voor commissarissen afd. gezellen voor aspirant- cpleiders. Heden 11 Makrt viert onze vori ge gezellenvader H. Schrama zijn verjaar dag Dinsdag: 8.30 uur Verplichte verga dering afd. gehuwde gezellen. Woens dag: 8.30 uur Repetitie Liedertafel „Sebas tian Schaffer". 8.30 uur Repetitie Tooneel- club afd. jongeren. 8.30 uur 2de les aspi rantencursus. Donderdag: 810.15 uur Bijeenkomst voor de gezellen 8.30 uur Schaakclub „De Raadsheer" Gongwedstrijd Vrijdag: 15 Maart, Sterfdag van den H. Clemens Maria Hofbauwer, Patroon der Retraiteclub. 8.30 uur Repetitie Muziekge zelschap „Frans Schweitzer" Zaterdag: 810.15 uur Bijeenkomst voor de gezellen. 8.159.15 uur Bibliotheek. 8.30 uur Kegel club „De Poedelaars". Ieder goed gezel is minstens lid van één onderafdeeling. ST. ODO-KOORKNAPEN. Zondag: half vier Inleidingsmiddag in het St. Lidwinahuis assistentie van enkele St. Odo-Koorknapen Maandag: kwart over vijf: alle aspiranten zes uur: repe titie voor de geheele Schola (Generale!) Dinsdag: de Schola komt op de Generale Repetitie in de Stadsgehoorzaal om 8 uur Woensdag: Passie-uitvoering. Om 8 uur bij de Hoofdingang der Stadsgehoorzaal Donderdag: om 6 uur de geheele Schola Vrijdag: kart na vijf: Crescendogroep kwart voor zes: Kleine Schola half negen: repetitie in de Kerk voor Schola met de heeren Kaareverkoop Passie avond: Gelegenheid tot afrekenen: Zondag avond na de Meditatie aan de Pastorie er Maandag- en Dinsdagavond op de repetitie. Jongens! Doet je best veel kaarten te ver- koopen, hoor! Hallo Boys! Zie goed de agen da na en onthoud alles, hoor. Deze week Donderdag en Vrijdag krijgen jullie brie ven mee voor je ouders met uitnoodigingen voor den Ouderavond op Donderdag Maart. De strook, die bij deze brief gaat, zullen je Ouders wel willen invullen en mee teruggeven. Voor de Ouders der As piranten worden de brieven thuis bezorgd door de jongens van de Schola. Tegen in levering van deze stroken krijg je toe gangskaarten mee. Het programma voor den Ouderavond komt deze keer apart als een extra nummer van de St. Odo-Klok, op den Ouderavond voor 5 cent te ver krijgen. De Schola is voor Zondag 31 Maart uitgenoodigd een Uitvoering in Wassenaar te geven. Doen we natuurlijk. We gaan met de gele tram van de Haarlemmerstraat, ieder een eigen wagen!! Asjeblieft! Dag hoor! Tot kijks. Kapelaan E. A. M. PAAP. 1 KRUISVAART. Cohort „St. Petrus", Burcht: Garenmarkt. Zondag: 3.30 Bijeenkomst Sleutelkoor. Allen in uniform. 8.30 (na het Lof) schaak club. Dinsdag: 6 uur Sleutelkoor; 8 uur Stephanusban. Woensdag: geen baai bij eenkomsten wegens de Passie-avond in de Stadsgehoorzaal. Donderdag: 8 uur Kard. v. Faulhaber- en Aloysius-han. Vrijdag: 6 uur Sleutelkoor. Zaterdag: 7 uur K. J. C. Mis. 4 uur Tooneelclub. 5.45 uur St. Lodewijtoban. 7.15 uur Huisvlijt- club. Cohort „Aeternus Pater" Burcht: St. Antonius Clubhuis Maandag: 7.30 uur Willibrordus-, Boni- fatiusban. Dinsdag: 7.30 uur Francius-, Tarcisiusban. Woensdag: 7.30 uur Ser- vatius-, Paschalisban. Donderdag: 7 uur Aspiranten I, II. Cohort „St. Pancras" ^|j| Burcht: Anna Paulownastraat Maandag: 7 uur gedialogeerde H. Mis; uur W. Dayleban. Dinsdag: 8 uur Kruisvaartring. Donderdag: 8 uur Roode Vendel. Vrijdag: 6.15 uur Adspiranten- bijeenkomst; 8 uur Tarcisius en Canisius- ban. Zaterdag: 67 uur afrekenen 3 ets fonds. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE. Parochie: O.L.Vr. Hemelvaart en St. Joseph. Clubhuis: Maria Gijzensteeg. Maandag: 6.45 uur: Gemma Galgani- groep. 78.30 uur Marg. Sinolair-groep. 8.159.45 uur: Maria-groep. Dinsdag: 7.30 uur: H. Mis en Alg. H. Communie. Donderdag: 7 uur: Tooneel. 8.15 uur Caecilia"-groep. Vrijdag: 7.8.30 uur: Theresia-groep. 78.30 uur Agnes-groep. Aanmelden van nieuwe leden op de club avonden. (Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage). Lelden i t GREGOR FITELBERG Voor het Residentie-orkest Het vijfde concert van het Residentie orkest was grandioos. De Poolsch-Russische dirigent Fitelberg voerde de leiding. Het programma kondigde uitsluitend Brahms aan. Het gedeelte vóór le pauze werd dan ook ingenomen door de 2e Symphonie, ter wijl Henriëtte Bosmans het 2e piano concert zou spelen na de rustpoos. De 2e Symphonie heeft bij haar verschijning vrij wat gemakkelijker ingang gevonden dan Branms moeilijke le, die trotscher en mach tiger van stijl is. De 2e is vriendelijker en zien wij de meer optimistische zijde van -en componist. Alles is doorzichtiger en klaar der, uitgenomen in de tweede Satz, die weer het echte Brahms' aanschijn vertoont. De „durchbrochene thematische Arbeit" ontbreekt ook hier niet: de onderverdee ling van zyn melodieën tot in de kleinste brokstukjes. Dit vraagt een exacte saam- hoorigheid. Anders is Brahms' werk mei te vaiten, inaar goed uitgevoerd zijn de klankresultaten in deze verbrokkelde poly phonie meermaals bijzonder interessant en verrassend door treffende verdeeling van licht, haif licht en donkere tinten. Dat de verklanking uitmuntte bij dezen dirigent begrijpt men, als men ervaart, dat nij Brahms muziek volkomen beheerscht «sn een warm hart heeft. Met veel geestdrift lu absoluut eigen visie heeft hij de sympho nie opgevoerd tot een briljante prestatie. Maat voor maat legt hij openduidelijk be wogen, maar beheerscht. Sterk houdt hij le spanningen. Forsch het klankbeeld, liet Residentie-orkest, dat het lang niet gemakkelijk had, beeft zijn ouden roem van een first class Brahmsvertolker ge handhaafd. Zeldzaam fijn was 't beminne lijke 3e deel, waarin de droefgeestige Brahms een oogenblik ontsnapt aan zijn zwaarmoedigheid. Levendig het rhythme ei prachtig de kleur van het uitnemend in gespeelde orkest. Staande werden dirigent en orkest toegejuicht. Henriette Bosmans speelde zooals hierboven gezegd het 2de pianoconcert, en zij deed dit boven lof. Alle reden is er om te wijzen op het mees terschap. van deze hoog muzikaal begaafde pianiste, die voornaam van klank, technisch vaardig spel te hooren heeft gegeven. Om dat deze (toch ook) cerebraal knappe mu ziek zulke prachtige cantilene gedeelten in houdt ligt dit concert terecht een sym phonie met obligaat klavier genoemd, haar uitstekend. Na de doorwrochte twei eerste deelen brengt het Andante dat gecomponeerd ?s op het lied „Immer leiser wird mein Schlummer" en waarbij van Isterdael zijn weldoende cello tonen laat hooren een aangename rust, zoodat Je lyrische idéé van de zich uitzingende melodie zich na tuurlijk kan verheffen. Henriëtte Bosmans, die het loodzware concert pianistisch analystisch mooi be lichtte, soeelde in-muzikaal, in fraaie te gen steil'ng van licht en donker, maar de orkest-partij, hoe uitnemend ook geleid en uitgevoerd, is hier en daar zóó overwel digend en grootsch. dat, niettegenstaande zij het technische en mentale element met veei beheersching weergaf, haar snel toch niet zóó van graniet opgetrokken is, dat men bij haar van heroïeke macht kan spreken. Daarvoor is haar spel (gelukkig) te vrou welijk. Toch kan men zeggen, dat dit werk haar zeer wel ligt, omdat zij in de talrijke cantilene passages superbe was en prach tig legato speelde. De begeleiding was tot in détails verzorgd. Groot toewijding werd betoond, zoodat 't een vertolking werd van geest en inhoud, een voornaam geheel waarvoor aan allen lof toekomt. Er was veel dankbaarheid van de zijde der toehoorders. Kleurige blopmen voor de soliste en aan 't slot een ovationeele h"ldi- ging. J. K. BINNENLAND. „O. 11" WORDT VOORLOOPIG GEDICHT. De „O. 11". welke op het oogenblik op nen zandplaat achtei in de haven, te Den Helder ligt, wordt ter plaatse voorloopig gedicht. De onderzeeër zal vermoedelijk naar een dok van de marinewerf te Den Helder worden versleept. De mogelijkheid is niet uitgefloten, dat de „D. 11" naar Rot terdam of Amsterdam vervoerd werdt om daar te dokken. Z. K. H. PRINS BERNHARD OP DE JAARBEURS. Vanochtend bracht prins Bernhard een bezoek aan do 42ste Koninklijke Neder- ''-ndsche Jaarbeurs. De prins woonde de vergadering bij Van bet algemeen bestuur en maakte vervol gens een rondgang over de verschalende rfdeelingen waar hij speciaal een bezoek tracht aan de koloniale afdeeling en de buitenlandsche inzendingen van Duitsch- land. Frankrijk, België en Luxemburg. Op de Fransche afdeeling werd den Prins door een exposant van mechanisch kinderspeelgoed twee dansende aapjes voor de beide princesjes aangeboden. Ambtsbezigheden deden den prins afzien van het voornemen, dat aanvankelijk be stond om de lunch in het jaarbeursrestau rant te gebruiken. Het Katholiek Comiié van Actie „Voor God" schrijlt ons. i Oordeelt allereerst U zeil. Vestig uwe oogen op Uw zeil en wacht U de daden van anderen te beoordeelen. Hij. die anderen oor deelt. doet nutteloos werk. bedriegt zich dikwijls en zondigt licht die zichzelven onderzoekt en oordeelt, werkt altoos met vrucht. Thomas a Kempis. Wij weten, dat „De Leidsche Courant" in zeer vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen. En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend, hoe ongaarne ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen hulsgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, hulsgenooten van abonné's, die in een ziekenhuis (niet sanato rium) worden verpleegd, lederen dag een exemplaar van ons blad te doen toekomen, zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de abonné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van den patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant. fliiiiiii

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 12