De lorpedeering van de „Sliedrecht" OMGEVING RECHTZAKEN KUNSTREEK DONDERDAG 7 MAART 1940 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 £eft aaexieaende a&ifiacdt aan de aewxdfaifilieiiffilleid De Raad voor de Scheepvaart hoorde Woensdagmiddag den eersten stuurman, den heer P. Brons, over de toedracht van den ondergang van de „Sliedrecht". Bij het verhoor bleek, dat het schip ge laden was met gasolie, benzine en petro leum voor Noorwegen. Het kwam van Aba dan in Perzië. President: Is in Port Said iemand aan boord gekomen? Getuige: Ja, de Engelsche contrabande controleurs. In Gibraltar moest het schip opnieuw onderzocht worden. Daar werd weer een verklaring gevraagd n.l. «om Kirkwal aan te loopen, Deze verklaring werd gelegaliseerd voor den Nederland- schen consul. President: Welke route werd gekozen? Getuige: Bewesten Engeland, vroeger gingen we om de Noord. Er gebeurde aan vankelijk niets bijzonders. Op 16 Novem ber 's avonds om 8 uur nam de derde stuurman mijn wacht over; om half negen moest ik op de brug komen. Daar waren ook de kapitein en de marconist. Er wer den aan bakboord seinen gegeven: send a boat with papers. Van een duikboot was nog niets te zien. President: Wat voor weer was het? Getuige: Tamelijk ongunstig. Ik moest een boot bemannen, de kapitein zou de papieren in orde maken. Het schip slin gerde sterk. Aan bakboord ging de boot over boord. Hierin konden veertig per sonen. President: Hoeveel van deze booten waren aan boord? Getuige: Twee voor veertig personen. Voorts nog twee werkbooten. Ook deze laatste hingen in davits. De reddingboot werd gestreken. Ik vroeg wie gaan er mee? Vier man sprongen aan boord. President: Dit zijn ook de geredden, is het niet? Getuige: Ja. zeker. President: Welke was de inventaris aan boord van deze boot? Getuige: We hebben alles achtergelaten, vuurpijlen, levensmiddelen. President: Waarom toch? Getuige: Omdat de ouderwetsche davits moeilijkheden gaven met uitdraaien. Daar enboven dacht ik natuurlijk terug te komen. President: Wat had u over? Getuige: De riemen, dollen, water, een zeekaart en scheepsbeschuit. President: Kon u den mast niet op zetten? Getuige: Dat zou het roeien hebben be moeilijkt. Na twintig minuten kwamen we bij de duikboot. Van dichtbij vroeg men ons of we Hollanders waren. We gooiden een vanglijn uit en reikten de papieren over. De sloep moesten we afhouden, want de deining was te sterk. Ik kon niet aan boord van de duikboot komen. Na vijf minuten kwam de commandant terug aan dek. Hij zeide: „Ik zie dat u naar Kirkwal gaat. Ik moet u torpedeeren". Ik merkte op, dat we een neutraal schip waren, met neutrale lading. Ik protesteer de tevergeefs. Ik kreeg een half uur tijd, mits we niet zouden seinen. Daarop gooide ik de boot los. Van eenigen afstand riep ik, dat ieder in de booten moest gaan, omdat het schip werd getorpedeerd. Ik wist niet precies den tyd. ik meende 25 minuten geroeid te hebben. Daarom kwam ik niet terug aan boord. Daarop gingen we van het schip weg. Een tweede boot werd uitgezet met de rest van de bemanning. Ik koos ligplaats achter het schip. De andere boot verwijderde zich te snel met 26 man in Zuidoostelijke rich ting. Die kon ik niet inhalen met mijn vier man. President: Waar was de duikboot toen? Getuige: Ook schuin achter het schip Na tien minuten klonk er een doffe knal.... een ontzettende vuurstraal schoot naar bovenIk wilde bij het schip blijven, omdat het de beste kans was opgemerkt te worden. We meen den zoowel schip als duikboot te zien, doch later bleken dit de twee helften van de „Sliedrecht" te zijn, die onmid dellijk in tweeën was gebroken. Den volgenden dag waren we dicht bij het voorschip. We roeiden er om heen. Later voeren we ook naar het achterschip. De mogelijkheid bestond, dat er nog menschen aan boord waren. Daarenboven wilden we onze inven taris hebben. Een poging om aan boord te komen slaagde niet. We zagen het schip steeds meer zin ken 's Avonds om zeven uur, 17 No vember, ging het achterschip naar de diepte. President: Wat gebeurde er verder? Getuige: Wat moesten we doen? Ik had geen seinen. Het weer werd steeds slechter. Den derden nacht hadden wij het zeer slecht, hooge zee, veel wind en water. Mijn vermoeden is, dat de sloep met 26 man in dit noodweer is gebleven. Wij had den het al vreeselijk moeilijk. Het was ontzettend In den middag van den vierden dag werd het beter weer. Den vijfden nacht hadden we weer storm. President: Wat deed u met de scheeps beschuit? Getuige: Dit rantsoen was voor veertig menschen. Voor ons dus voldoende. We zijn zes dagen van de zeven doornat geweest. 22 Nov. gingen we zeilen met twee jassen. We oriënteerden ons op de sterren. Om 7 uur zagen we helder licht rechtuit. Het licht naderde. Toen de maan doorbrak, zag ik flauw land. Den volgen den dag opnieuw storm, wind en regen vlagen. Ik ging niet verder om niet op de klippen te blijven. Later zijn we den kop van het land om gevaren. Een trawler zag ons tenslotte. Het laatste uur hebben we geroeid tot het einde van onze krachten. Het was hoogste tijd, dat de trawler kwam. We hadden 280 mijl gezwalkt. We konden niet meer staan, slechts kruipen Op dat oogenblik is de heer Brons diep ontroerd. De getuige kan nauwelijks verder spreken President: Hoe lang bent u in het hos pitaal geweest? Getuige: Negen weken lang.... Onze beenen weigerden iederen dienst. Ze waren totaal doorweekt en gevoelloos. De inspecteur-generaal van de Scheep vaart, de heer P. S. van 't" Haaff, memo reerde in de eerste plaats de 26 slachtoffers die hun leven hebben gelaten en hun na gelaten betrekkingen. De oorzaak van deze ramp is bekend: Torpedeering. Spr. zal zich over de aan leiding van een meening onthouden, om dat bevoegde instanties haar opinie daar omtrent wel kenbaar weten te maken. Het groot aantal menschen in de tweede sloep is oorzaak van het ongeluk geweest. Er moesten zoo wel slachtoffers vallen. Den stuurman komt lof toe voor zijn door zettingsvermogen en zijn standvastigheid. Spr. brengt hulde aan allen, die reddings pogingen hebben ondernomen, zoowel Engelschen als Nederlanders. De leering uit deze ramp is vastgelegd in een nieuw Koninklijk Besluit, dat vier dagen geleden verscheen. Prof. Taverne sprak eveneens woorden van dank tot de redders en zwaaide den stuurman lof toe. De Raad zal later uitspraak doen. Haagsche Politierechter Rondom twintig pond vet. De slager W. A. K. te Leiden had aan C. J. v. 4. G- te Alkemade op 3 October twintig pond dierlijk spijsvet verkocht, welke hoeveelheid meer was dan v. d. G. in één week met zijn gezin gebruikte. Verdachte gaf het feit toe, maar voerde tot zijn verdediging aan, dat hij altijd zulk een hoeveelheid vet aan v. d. G. verkocht. Verder zeide hij nog, dat hij in de war was gebracht door de kranten en de radio, die geschreven en gezegd hadden: doet ge woon, dan gaat het ook gewoon! Daar had verdachte zich toen maar aan gehouden. De Officier nam dezen stelregel van verdachte niet aan, want de kranten had den ook dikwijls gewaarschuwd, dat er niet meer verkocht of gekocht mocht wor den dan men in een week gebruikte. De eisch werd dan ook een geldboete van 5.subs. 5 dagen met verbeurdverkla ring van het in beslaggenomen vet. De Politierechter wees conform dezen eisch vonnis. Daarna had zich te verantwoorden C. J. v. d. G. te A1 k e m a d e, die van de vorige verdachte de twintig pond vet had ge kocht. Ook hij gaf het feit toe, maar zeide dat hij reeds twintig jaar aldus had gehandeld. Politierechter „Maar die twintig pond vet was toch meer dan u in één week noodig had." „Ik had er drie weken genoeg aan", deelde v. d. G. mede. De Officier was van meening, dat ver dachte had moeten weten, dat hij in October maar niet meer zooveel vet mocht koopen als hy wilde, omdat toen de ham ster- en distributiewet in werking was ge treden. Eisch en uitspraak werden ook hier een geldboete van 5.subs 5 dagen met ver beurdverklaring van het inbeslag genomen vet. De 200 liter petroleum. De oliehandelaar te V. te A1 p h e n a. d. R ij n had aan den aannemer E. van B. te Woubrugge op 10 October 1939 200 liter petroleum geleverd en dat was vol gens de Officier meer dan van B. in één week gebruikte. Tijdens de zitting kwam echter aan het licht, dat van B. de eene week geen petro leum gebruikte, maar de volgende week 300 a 400 liter; dat hing van het feit af, hoeveel schuiten getuige had varen. Aangezien het ten laste gelegde niet be wezen werd geacht werden eisch en uit spraak vrijspraak. HAAGSCHE RECHTBANK Warme worstjes-kwestie. De winkelier P. L. te Leiden, was door den Leidschen kantonrechter veroor deeld tot een geldboete van 10 subs. 4 dagen, omdat hij zonder vergunning een bediende had laten venten met warme worstjes op de Steenstraat te Leiden. Verdachte was van dit vonnis in hooger beroep gekomen bij de Haagsche Recht bank om, zooals de gemachtigde van ver dachte, mr. Hempenius, mededeelde, uitge maakt te zien wat art. 51 van de A. P. V. te Leiden inhoudt. Is het venten met vleeschwaren volgens dit artikel geoorloofd of niet? De Officier wilde zich op dit punt niet uitlaten en hield zich geheel aan het ten laste gelegde: het venten zonder vergun ning, welk feit spr. bewezen achtte en der- halve bevestiging van het vonnis van den kantonrechter vroeg. Mr. Hempenius vroeg aan de rechtbank om uit te maken of de redactie van art. 51 A. P. V. Leiden juist is aangaande het ven ten met vleeschwaren. De rechtbank zal een en ander overwe gen en over 14 dagen uitspraak doen. Op den voorrangsweg. A. Th. W. K. uit Den Haag was door den kantonrechter veroordeeld tot een geldboe te van 40 subs. 20 dagen, omdat hy, ko mende uit een particuliere uitrit op den Leidschen weg te Wassenaar, geen voorrang had verleend aan het verkeer op dezen voorrangsweg, waardoor een gecom pliceerde autobotsing was ontstaan, waarbij ook nog een bakfiets gekraakt was. De Officier achtte het vonnis juist ge wezen en vroeg dan ook bevestiging daar van. Uitspraak over 14 dagen. HILLEGOM y.V.V. De Hillegomsche V.V.V. hield haar jaarvergadering in hotel Sistermans; de belangstelling was matig. De voorz., de heer C. Joh. Bakker Jzn., opende met een woord van welkom. Met gemengde ge voelens schouwt spr. op het voorbije jaar; met grooten ondernemingsgeest begonnen kostte de uitkijktoren door het buitenge woon slechte weer in het voorjaar veel geld. Toch verliest het bestuur den moed niet. Veel werk, ook naar buiten uit, werd verzet en daarvoor brengt spr. hulde en dank aan den secretaris. Een feit van grote beteekenis is onze aansluiting bij den Bond van Zuid-Kennemerland; de secretaris as daarvan bestuurslid. De Kamer van Koophandel subsidieerde ons en de meste vereenigingen en leden ble ven ons trouw; spr. doet een beroep op den propagandistischen geest der leden. Door den dood ontvielen ons het oud bestuurslid, de heer P. D. van Mourik, en de heer L. v. d. Linde, die plotseling over leed. Vooral aan den laatste wydt de voor zitter waardeerende woorden. Het jaar verslag van den secretaris gaf een be schouwing over de samenwerking in het voorjaar 1939 met V.V.V. te Den Haag. Het aantal leien en begunstigers bedraagt 52, wat voor een gemeente van onze grootte beschamend mag worden genoemd. De penningmeester sloot zijn boeken met een batig saldo van 7.59. Tot leden der verificatie-commissie voor dit jaar werden benoemd de heeren H. Schoonderbeek, G. W. van Dril en J. Kunst. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Veelenturf en M. G. Th. Maas kant werden herkozen; in de vacature L. v. d. Linde koos men den heer H. Schoon derbeek. Hierna werd de a.s. voorjaars actie breedvoerig besproken. Bouwen. Aan de firma De Groot en Kalkers alhier is opgedragen het bouwen van een burgerwoonhuis met bijkomende werken aan Loosterweg III, voor rekening van Jonkheer S. Bloembollenbedrijf. KATWIJK AAN ZEE K.R.B. Ter gelegenheid van de slui ting van den bazar, gehouden ten bate der Katwijksche Reddingsbrigade, welke bazar een waar succes is geweest voor de K.R.B., werd gisteravond een muzikale rondwande ling gehouden door het dorp, waarbij het muziekkorps van het derde bataljon zich zeer verdienstelijk maakte. Er was èn van de zijde der bevolking èn vanwege de mi litairen zeer veel belangstelling. LISSE Bond voor Groote Gezinnen. Gister avond hield de afd. van den R.-K. Bond voor Groote Gezinnen haar 8ste jaarverga dering in de groote zaal van de „Vereeni- ging" onder voorzitterschap van den heer H. J. v. d. Berk. De penningmeester, de heer N. P. v. Rooyen, bracht verslag uit van het financieel beleid. Hieruit bleek, dat ontvangen was 650.60 en uitgegeven 580.82, voordeelig saldo 69.78. Het rapport van de kascommissie, de heeren A. Augustinus en J. v. d. Eist, luidden gun stig. Vervolgens bracht de escretaris, de heer L. B. Jonkman, het jaarverslag uit, waaruit we aanstippen, dat het ledental met een groot aantal vooruit ging. Behalve de voorzitter en secretaris, werd tot het -bezoeken der Kringvergade ringen aangewezen de heer C. W. Barn- hoorn, terwijl de heer L. van der Lans werd benoemd als plaatsvervanger. Aan de or de was de bestuursverkiezing wegens aftre ding van de heeren H. J. v. d. Berk en N. OUD-BURGEIVIEESTER VAN DINXPERLO VRIJGESPROKEN Het gerechtshof te Arnhem heeft van daag arrest gewezen in de zaak tegen den oud-burgemeester van Dinxperlo, mr. H. J. V., wien ten laste was gelegd, dat hy een gift had aangenomen, wetende, dat deze hem werd gedaan om hem te bewegen, in strijd met zijn plicht en bediening, aan Duitsche vluchtelingen voorloopige ver blijfsvergunningen te verleenen. De rechtbank te Arnhem had mr. V. van het hem ten laste gelegde vrijgesproken, tegen welk vonnis de Officier van Justitie appel had aangeteekend. De procureur-generaal mr. J. A. de Visser, had vernietiging van het vrijspre kende vonnis van de rechtbank en ver oordeeling van verdachte tot een maand ge vangenisstraf gevorderd. Het Gerechtshof heeft vandaag het vonnis van de rechtbank waarbij de ver dachte werd vrijgesproken, bevestigd. VERLIES VAN UITERLIJK SCHOON? Proces tegen medicus. Een meisje uit Schoonhoven was op ze venjarigen leeftijd aan haar keel geope reerd waarbij de chirurg ongelukkiger wijze twee tanden van haar onderkaak uitstiet. De ouders lieten een brug in de onderkaak aanbrengen doch door deze behande ling groeide de onderlip van het meisje iets naar binnen waardoor zij, vol gens haar ouders, aan schoonheid inboet te. Het meisje is thans vijftien jaar. Zij spraken den chirurg in rechten voor de gemaakte tnadartskost enaan en te vens voor de geleden schade door het schoonheidsverlies. In totaal vorderden zij f 13.000. De Haagsche .rechtbank wees alleen de vordering voor zooveel de tandartskosten betrof, ten bedrage van 1250.toe en ontzegde de vordering voor al het overige. P. v. Rooyen en door bedanken van de heeren P. Romijn en J. van Dijk. De aftredende heeren werden bij enke le candidaatstelling herkozen. Als candi- daat was ingediend de heer J. van der Eist in de vacature-J. v. Dijk. In de andere vaca ture zal later worden voorzien omdat de ..wenschelijkheid werd betoogd hiervoor iemand uit de parochie van de H. Engel bewaarder gekozen te krijgen. Na een gratis verloting om nuttige prij zen volgde sluiting. St. Barbara-vereeniging. In het Bonds- gebouw hield de St. Barbaravereeniging haar 37e jaarvergadering onder presi dium van den heer A. H. Schrama. De se cretaris, de heer C. Th. Duivenvoorden, bracht zijn jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat in 1939 grafwaarts waren gedragen 12 niet-leden, 20 leden en 5 kinderen van le den, dus totaal 37. Het ledental bedraagt 567. De penningm., de heer A. Augustinus, bracht hierna zijn jaarverslag uit. De ont vangsten hebben bedragen 2034.79 inclu sief het saldo van 1938, al ƒ793.89, en de uitgaven 1262.57. Alzoo een nadeelig sal do van ƒ21.57 en eindsaldo van 772 in kas. Tot verificateurs werden benoemd de heeren B. Verdoorn en K. Linaard. De af tredende bestuursleden de heeren A. H. Schrama, voorzitter; A. Augustinus, pen ningmeester, J. H. Hilders, 2e secretaris en A. Th. van der Oort, le commissaris, wer den herkozen. De geestelijk adviseur, kap. van Bu- chem, hield een causerie over de ceremo nieën en plechtigheden bij de begrafenis. NOORDWIJKERHOUT Bijarten. „Piet Gijzenbrug" en „L.U.T. O." staan momenteel bijna jelijk. De eerste club heeft 66 p., de tweede 63. „Piet Gijzen brug" moet nog 2 wedstrijden spelen en Luto moet nog naar Noordwijkerhout ko men, dat is voor den laatsten wedstrijd vap de competitie op 14 Maart. Voor „Piet Gij zenbrug" een mooie prestatie, als men be denkt, dat deze club voor het eerst mee dingt! Personalia. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de R.K. school in de Zilk is aangesteld mej. L. v. Iersel, alhier. d(,BcraiinogizBWigijzen-cmfw aodrdw cm VOORSCHOTEN Geen huisbroeitentoonstelling. De hya cinthen voor de huisbroeitentoonstelling zullen dit jaar niet uitgegeven kunnen wor den, tengevolge van de lange en strenge vorst, waardoor de bollen niet genoeg ont wikkeld zijn om door de kinderen in huis in bloei gebracht te worden. Zij, die hun giften voor deze tentoonstelling hebben ge schonken, kunnen ervan verzekerd zijn, dat deze gelden door het comité zullen worden bevorderd voor het volgende jaar. VOORHOUT Holland's glorie. Onder auspiciën van het „Holl. Bloembollenkw. Genootschap" en de vereeniging „Bloembollencultuur", afd. Voorhout, werd gisterenavond in de groote zaal van het parochiehuis een ver tooning gegeven van de kleurenfilm „Hol land's glorie", eigendom van de veilingver- eeniging „Hobaho", waarvan de leiding de zen avond berustte by den heer P. van den Nouland. De zaal was jammer genoeg niet geheel gevuld, in tegenstelling met een vo rige gelegenheid toen er zelfs huiswaarts moesten worden gezonden. Onder de vele aanwezigen merkten we onder meer op den heer en mevr. van Berckel en kapelaan H. Stoelinga. WARMOND Van dak gevallen. De werkman G. v. d K. uit Leiden is bij het herstellen van een dak er af gegleden en kwam zooo onge lukkig terecht, dat hij met inwendige kneu zingen werd opgenomen. Het b'.eek, dat hij een paar ribben gebroken had. Hij is ter verpleging opgenomen in het ziekenhuis te Leiden. Vertrokken: A. J. H. Drost, naar Wormerveer. H. v. d. Beek, naar Gor gel. K. Zopfi, naar Amsterdam. J. v. Leeuwen, naar Alkmaar. C. G, M. de Vroomen, naar 's-Gravenhage. N. J. v. d. Voet, naar Haarlemmermeer. S. J. Boekei, naar Heerhugowaard. J. M. de Koning, naar Zoeterwoude. H. v. d. Loo, naar Leiderdorp. Gevestigd: C. W. van Benten, Dorps straat B. 144. C. A. Dongelmans, Dorps- setraat B. 318. M. S. van Dam, Dorps straat B. 52. R. Sytsma, Heerenweg 52. ZOETERMEER De motorspuit. In tegenwoordigheid van B. en W., leden van den Raad, ge meente-secretaris, gemeente-opzichter, de heer De Graaf, in zijn kwaliteit van verte genwoordiger Z.-H. Brandweerbond; waarn. directeur van de drinkwaterleiding „de Tien Gemeenten" en vele andere ge- noodigden, had Woensdagmiddag de offi- cieele overname plaats van de motorspuit en babyspuit. Op de Leidsche Wallen werd met het materiaal gedemonstreerd, en met zeven slangen aangesloten op de spuiten, waarvan vier op de motorspuit en 3 op de babyspuit, de capaciteit vertoond, welke aan de gestelde verwachting benatwoordde. Het geheel maakte een zeer gunstigen in druk, temeer daar het perroneel, dat uit vrijwilligers bestaat, in uniform is ge kleed en goed op de hoogte bleek te zijn met de behandeling der spuiten. Na de demonstratie had een bijeenkomst plaats van het gemeentebestuur, met de Raadsleden, de genoodigden en het perso neel, op welke bijeenkomst door den bur gemeester het woord werd gevoerd. ALPHEN AAN DEN RIJN De Finland-actie. Na een zeer geslaag de actie tot hulpverleening aan Finland is gisterenmorgen het comité door den burge meester ontbonden. In totaal werd bijeen gebracht een bedrag groot 4290.14. De penningmeester, de heer P. B. Olthof, werd gemachtigd nog eventueel binnenkomende gelden in ontvangst te nemen. AARLANDERVEEN „Ziekenfonds" De Mij. „Ziekenfonds" heeft een vergadering gehouden. Ten gevolge een vergissing op de vorige ver gadering moest een toestemming plaats hebben voor een plaatsvervanger ver zekerden-vertegenwoordiger. De heer I. Zwaneveld werd als zoodanig herkozen. In het water geduwd. Toen de heer J. v. d. Lijn, aannemer alhier, gistermiddag den smallen Ziende weg met zijn auto af kwam, werd hij door een hem passeeren- de vrachtauto, geladen met stroo, in het water geduwd. Met groote moeite wist hij zich te redden. BODEGRAVEN Aanbesteding Rijndijk. De Rijkswater staat heeft aanbesteed het uitvoeren van grond- en straatwerken met bijkomende werken tot verbetering van den rijksweg ZwammerdamHarmeien tusschen de Ki- lometerpunten 41,4 en 42,8 onder de ge meente Bodegraven. De laagste inschrijver was K. van Bar- neveld te Zeist voor 14.916.- -. HOOGMADE Kerkschapcn. Woensdagmorgen vond by café Witleman weer de jaarlijksche verkoop plaats der ten bate der R. K. Kerk geweide schapen, welke een succes is ge worden. Ondanks de lange en strei-ge win ter vielen de 'beestjes erg mee en het aan gevoerde aantal, 117 stuks, werd verkocht voor totaal 2513.d.i. bijna 21.50 per stuk, belangrijk meer dan vorig jaar dus. LEIDERDORP Gemeenteraad. De gemeenteraad ver gadert Vrijdagavond te 7.45 uur. De agen- de bevat o.m.: Voorstel tot het aangaan van een geldleen ing. Voorstel tot aanstel ling van een 2en gemente-werkman. Vast stelling salarisverordening gemeente-ar beiders. Eervol ontslag -controleur der wa terleiding en voorziening in deze vacature. Ontslag en benoeming controleur der steunverleening. Benoeming lid van het Burgerlijk Armbestur. Bespreking ver pachting tol op de Leiderdorpsche brug. Voorstel tot medewerking aan de uitbrei ding van de Ned. Herv. School. ZEVENHOVEN Roode Kruis-collecte. De opbrengst van de in 1939 uitgestelde extra Nationale Roo de Kruls-collecte heeft 9.60 opgebracht Vast staat, dat deze opbrengst gedrukt is door de buitengewone collecte van Finland, toen immers 165 werd opgehaald. Alle beetjes helpen echter.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7