STADS NIEUWS h i i A- AGENDA Hebt (1 neg teen kaart ontvangen voor de Nationale Paaschloterij 1S4Ö? Penieuwe ioinatmojP ~k;stöcbweer!>tto- MAANDAG 4 MAART 1940 OE i.mnernr, rniiRANT EERSTE BLAD - PAG. 2 ADoiuiexrv/nLsprijs: voor L«tden 19 cent i>er week; 2.50 per kwirtaal Bfj onze a. (enten 0 cent per wvvk; f U.80 per kwartaal Franco per po»t 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad I 0.50 per kwartaal Loaaa nummer» 5 cent, met geïU Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief Telefoontje* hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al» léén Woensdag en Zaterdag. V HOE WORDT HET WEER 7 WEINIG VERANDERING. De Bill seint: Verwachting: Stormachtige tot krachtige Westelijke tot Noordelijke wind. Wisselende bewol king. Enkele buien. Des nachts weinig ver andering in temperatuur. Kouder overdag. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: zwaarbewolkt, matige Wes telijke wind, 2 gr. C. Vlissingen: zwaarbewolkt, zwakke W. Z. W. wind, 1 gr. C, De Bilt: zwaarbewolkt, zwakke W. Z. W. wind, 2 gr. C. Groningen: betrokken, matige Westelijke wind, 4 gr. C Maastricht: zwaarbewolkt, zwakke Z. Z. W. wind, 2 gr. C. BUITENLANDSCR WEEKOVERZICHT Sedert Zaterdag is het gebied van hoo- gen luchtdruk over den Oceaan, de Britsche Eilanden en onze omgeving voortdurend in beteekenis afgenomen. De kern, waarin barometerstanden boven 1030 mbar voor komen, is in Westelijke richting naar den Oceaan getrokken. De as van deze hooge- druk, die Zaterdag over de Duitsche bocht was eeleTen, heeft zich tegelijkertijd naar het Zuiden verplaatst, en is in den loop van den Zondag ons land gepasseerd. Ten gevolge van de opklaring, waarmede het passeeren van de as gepaard ging. vroor het in de vroege Zondag-ochtend in Twen te acht graden. Thans is de wind overal Westelijk, zoodat in de afgeloopen nacht geen temperaturen onder het vriesnunt meer voorkwamen. Bij IJsland ontwikkel de zich gisteren een actieve depressie, die sterk in diepte toenemend zich in onge veer Zuid-Oostelijke richting verplaatste. Hedenmorgen ligt zij met een laagste lucht- drukwaarde van omstreeks 980 mbar over ZHd-Noorwegen. Op IJsland en de Faroer stijgt de barometer weer snel. In deze om geving worden koude polaire luchtmassa's met stormsnelheden naar het Zuiden ge transporteerd. Op TJsland daalde de tem peratuur sedert gisieren avond van plus 5 tot min 6 graden op de Faroer van plus 8 tot 1 graden. Tusschen Janmayen en Noord-Scandinavië ligt nog een oude de- pres-ie van omstreeks 990 mbar. die zich langzaam in Zuidelijke richting verplaatst. Op Groenland herstelde zich de hoogedruk weer tot 1035 mbar. Het minimum van 1002 mbar bij de Azoren trekt steeds ver der weg naar het Westen. Het heeft daar nog wat regen gebracht. LUCHTTEMPERATUUR 3.4 gr. C. A e?» dl f>m tor» i on WS LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Scheikunde, mej. E. G. Hoskam, Rotterdam; candidaatsexamén Indisch recht: mej. J. C. de Klerk, Den Haag. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons: DE MACHT DER WAARHEID „Wij allen moeten opkomen en strijden om wille der waarheid, niet omwille der overwinning Groot is de macht der waarheid en zij za.' overwinnen I" August Reichensperger. STILLE OMGANG EERSTE NACHT De buitengewone tijdsomstandigheden hebben ook op den Stillen Omgang haar merkteeken gedrukt. Daar was vooreerst de intentie van den Omgang voor dit jaar: „Dat ons vaderland gespaard moge blijven van de rampen van een oorlog", een in tentie, die velen met des te grooter vurig heid den bidweg zal hebben doen volgen. Vervolgens deed zich het feit voor, dat net aantal pelgrims dit jaar over drie Zon dagen moet worden verdeeld, wilden de Nederlandsche Spoorwegen een ongestoord vervoer garandeeren. En ten slotte was er onder de tienduizenden, die den Stillen Omgang maakten een nieuw element, het groengrijs der militairen. Meer dan eens ontmoetten wij vannacht een groep mili tairen onder de bedevaartgangers, o.m. -ie Koloniale Reserve, waarbij wij dan nog zwijgen van diegenen, die zich bij de ge wone groepen hadden aangesloten. Is het ook wonder, dat degenen, die bereid zijn 't eerste en grootste offer te brengen voor het vaderland, kracht en hulp zoeken in het gebed en aan deze pelgrimage met deze intentie van harte deelnamen. Naar schatting volgden dezen eersten nacht een kleine twintig duizend deel nemers den Stillen Bidweg, op den Dam voor Vorstin en Vaderland, op de Nieuwe brug voor de zeevarenden en ter plaatse van de vroegere Oude Brug voor Kerk en Paus een speciaal gebed stortend. Vour zoover zij niet voor den Omgang de H. Mis in een der kerken hadden bijgewoond, deden zij dit na dm Omgang, waarbij allen tot de ..cilige Tafel naderden. De herdenking van net Heilig Mirabel van Amsterdam was dezen eersten Zondag vry vroeg kwart voor vyf uur af geloopen. Dit vond zeker zijn oorzaak in het feit, dat de viering over drie Zondagen is verdeeld, waardoor het aantal deel nemers per Zondag uiteraard geringer is. Aan het Centraal Station kwamen aan de Westzijde zeven en aan de Oostzijde acht extra-treinen aan, bovendien arriveerde een extratrein aan het Amstelstation en een aan net station naaiLmmermeer. Alles had een vlot en ordelijk verloop. De Leidsche groep. De pelgrims uit Leiden en omstreken, voor zoover dezen eersten nacht de Om gang makend, hebben een schoone bede vaart gehad. He weer was gunstig en de regeling zeer goed. Wen-.vaar ondervond de eerste van de twee extra-treinen op het station te Lei den een vertraging van ongeveer 20 mi nuten (wegens voorrang van het gewone erkeerj. ï^eze vertraging had tot gevolg, dat de eerste groep bedevaartgangers de „Mozes- en Aaron" nog niet verlaten had, toen de tweede groep reeds arriveerde. Hierdoor ontstona een pauze van een tien tal minuten. Daar staat tegenover, dat, door de ver deeling over drie Zondagen, de omgang- zelf zeer vlot verliep, en zelfs in de nauwe straten het voorDij trekken der honderden geen opstopping verwekte. Ongeveer 2000 pelgrims namen aan de „Leidsche" groep deel. De eerste trein vervoerde ongeveer 900 personen, waarvan afkomstig uit Was e- n a a r 120, K a t w ij k 90, 'Varmond 90, Voorhout 160, Nooi dwykerhout 250, Sassenheim 150. De tweede trein vervoerde ongeveer 950 pelgrims. Daarvan waren afkomstig uit Leiden: 500, Voorschoten 60, Stompwijk 85, Zoeterwoude 80, Leiderdorp 30, Hoogmade 40. Groenendijk 45, H zerswoude- Dorp 50, Hazerswoud e-R ij n d ij k 35. Een bijzonder woord van dank behoort te worden gebracht aan h Leidsche hoofd bestuur, de afdeelingsbesturen en corres pondenten, en vooral ook aan de orde commissarissen en al degenen, die heb'oev meegewerkt aan het welslagen van den Stilien Omgang 1940. ZILVEREN JUBILEUM. Op 15 Maait a.s. hoopt onze stadgenoot Je heer P. P. Luykx, Rijn en Schiekade 29, aen dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar geleden in dienst is getreden bij de firma Lethem Bros en Mellin te Amsterdam. Ongetwijfeld zal het hem dien dag van de zijde der firma en cliënten niet aan be langstelling ontbreken. VOOR ALLE JONGEMANNEN Vele Leidenaars zullen met oprechte be langstelling kennis nemen van de eervolle benoeming van pastoor Nieveen van Dij- kum tot Pastoor van Goes en Deken van Middelburg. De herinnering aan kapelaan Nieveen v. Dijkum leeft voort bij talloozen in onze stad, waar hij ruim 13 jaar kapelaan is ge weest, eerst aan de oude Mon Père en later aan de nieuwe St. Josephskerk. Zijn toegewijd werken op veelzijdig ter rein in onze stad is in waardeerende herin nering gebleven en wij maken ons, onge twijfeld, tot zeer veler to'k als wij pastoor Nieveen v. Dijkum onze gelukwenschen aanbieden bij zijn belangr' e benoeming. De Minister van Economische Zaken Leeft benoemd tot plaatsvervangend lid /an den permanenten raad van bindend advies, bedoeld in art. 2 van het Reglement ••uur bindend advies in den schoenhandel li. P. G. Knibbe, secretaris der K. v. K. alhier. Qp lijst II, bedoeld In art. 3 van het re glement voor bindend advies in den schoen- handel werden geplaatst dr. P. G. Knibbe en mr. A. G. de Biécourt, adj. secretaris der K. v. K. alhier. R.K. MILITAIRENVEREENIGING. Vc-or de ontspanning der gemobiliseerde militairen in de R.K. Militairenvereeniging Vorig bedrag 61.30 Door bemiddeling van P. v. H. 1. Van N.N. 10. Van N.N. 1.— 73.30 Dankbaar vermelden wij, behalve deze giften, ook vele zakjes tabak, welke wij onder de militairen verdeelden. Gaarne houden wij ons aanbevolen voor giften in geld, welke wij steeds in deze ru briek vermelden, terwijl tabak en sigaren eveneens dankbaar aanvaard worden. Wij blijven zoovele milde gevers dank baar voor alles wat wij steeds mochten ontvangen. Giften worden gaarne in ontvangst ge nomen door den directeur, den zeereerw. pater R. Smitz O.F.M. Pastorie Haarlem merstraat 104, door den penningmeester, den heer P. J. v. Kampenhout, Haarlem merstraat 125, giro 313847 en aan het bureau van „De Leidsche Courant". VEREENIGING VAN MATHESÏANEN. Lezing over Geometrie en Bouwkunst. QUARTETTO Dl ROMA. De vier heeren van het Quaretto di Roma, Oscar Zuccarini le viool, Francesco Mon- telli 2e viool, Aldo Perini alt en Camillo Oblack cello, hebben voor de leden van de Maatschappij voor Toonkunst meesterlijk gemusiceerd en hierdoor een mooien en succesvollen avond gegeven. Zij speelden de kwartetten „op. 76 No. 4" van Haydn, „Rispetti e strambotti" van hun landge noot Malipiero en „kwartet d. kl. t." (der Tod und des Machen), van Schubert. Alle v/erken uit den bloeitijd der componisten, gespeeld door kunstenaars in de volle rijp heid van hun vermogen. Met veel levens intensiteit werd er gespeeld in muzikale uitgezengenheid, die bijzonder aantrekke lijk is. Van uit deze sfeer musiceert dit en semble voortdurend in een vlot en vurig tempo, zich inwerkend èn vasthoudend aan de lijn van het werk met als kardinaal uit gangspunt de muzikale reflexies van den len violist Zuccarini. Technisch staat 't ensemble zeer hoog en is bijzonder saam- hoorig en ingespeeld. Geen enkele accen tuatie wordt Verzuimd en er zijn teêre be lichtingen, die hier en daar opkomen en LEIDEN. Maandag, Leidsche Kunstkring „Voor Al len", concert Hollandsch Trio, Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Woensdag, Inzet papierenactie voor „De Nieuwe Gemeenschap", Huize Ma ria, Pieterskerkkoorsteeg 15, 8.30 uur nam. Woensdag, jaarvergadering „Hanze", In den Vergulden Turk, 8.30 uur. Donderdag, Bureau-zitting R.K. Reclassee- ringsver. Afd. Leiden, St. Vincen- tiusgebouw, Hoogl. Kerkgr, 89 uur nam. Vrijdag, Solistenconcert in ,,'t Schutters hof" door Sam Swaab, Jaap Stijn en -Iskar Aribo, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 2 tot en met V r i^d ag 8 Maart a.s. waargenomen door de apotheken D C. Kok Rapenburg 9, tel. 24807 en Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, 'tel. 21060. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. weer verdoezelen, en vele andere plotse- lingen ingevingen, die veroorzaken, dat men luisteren meet met telkens herlevende attentie. Haydn kwam aldus gespeeld tot ons: zeer innerlijk beleefd, heel dichter lek en gevoelig, maar anders, zwoeler dan wij ons Haydn's geest denken en voelen. Evenwel zulk een zuidelijk sensitieve be lichting staat den componist niet slecht. In verband met de atmosfeer van hun gan- sche musiceeren was de interpretatie van Malipiero's werk welhaast volmaakt, daar hun enthousiasme, met dit Romaansche opus zoo zeldzaam harmonieerde. Malipiero in 1882 geboren is een groote figuur van het hedendaagsche Italiaansche muziekle ven. Hij staat onder invloed van de Fransch- Russische school, qua rhythme en harmo nie. Telkens weer ontmoet men bij dit oor spronkelijk en krachtig talent momenten van gevoelige inspiratie. Dan geeft hij mu ziek van groote allure, muziek van sterk folkloristischen inslag, welke een ideaal inhoudt. Daarbij is zij met meesterschap geschreven en juist lang genoeg om te bly- ven interesseeren. Er werd een glanzende interpretatie van het werk gegeven vol van dramatische vi taliteit. de melodie warm uitgezongen, het rhythme zeer gemarkeerd. Daarbij was het een pracht gelegenheid tot solieeren voor elk der vier uitnemende spelers, die prach tige instrumenten bezitten. Voor de pauze werd hier een hoogte punt bereikt. Niettemin, wanneer men Schubert's kwartet zich herinnert, dan was deze uitvoering toch ook wel zeer volko men. Zijn onvolprezen lied ,,der Tod und das Madchen" werd door Schubert omge werkt tot een gev/eldig toongedicht voor vier strijkinstrumenten, van universeel schoon. Door diepte van geest, door analys- tisch doorwrochte visie en niet het minste door eenig doorleefde essentieele meditatie werd den juisten indruk gemaakt. Het klankidioom van eerste viool en cello zijn vibreerend sensitief. Dichterlijk klinkt de alt, terwijl de muzikaliteit van den twee den violist hoogelijk te prijzen is. Schu bert's innerlijk conservatief wezen werd inderdaad benadeerd. Er is fameus en ex pansief opbouwend gespeeld; de détail-af werking belangrijk bij elk der vier mees ters over hun instrument. Door het geinspireerd spel van deze ras musici werd het een avond waarmede men tevreden mocht zijn et het ook was. Een enthousiast applaus deed de Schouwburg daveren. J- K. 40-JARIG JUBILEUM. Onder de leden van het personeel die In de'maand Februari j.l. gedurende 40 iaren bij de Spoorwegen in dienst waren, en Za terdag j.l. door de Directie der Nederland sche Spoorwegen in de personeelzaal op het Hoofdgebouw te Utrecht ontvangen en ge huldigd werden; was ook onze stadgenoot, de heer H. J. van de Weerthof, wegwerker der Ned. Spoorwegen alhier. Goedgek. bij Ministr. besluit van 27 Jan. '40, 2de afd No. 1158 ten bate van het Katholiek Comité van Actie „Voor God" en van: 826 de R.K. Centrale „Voor Onze Gemobiliseerden" (V.O.G.) 12000 gulden aan prijzen 1ste pr. waarde f. 3000.,2de pr waarde f. 2000. 8de prijs waarde f. 1265.— en nog 12 Hoofdprijzen. TREKKING reeds 10 APRIL. Z00 NEEN: Vraag haar dan aan bij POSTBUS 2, HEEMSTEDE waar nog een beperkt aantal ter beschikking is. Ue kaart wordt U dan gratis en franco toegezonden Mag ik de mededeelingen, die reeds ge daan werden naar aanleiding van den aan staanden Passie-avond en de voorbereiding hierop, nog met een en ander aanvullen? De Passie-avond, waarop het Lijden her dacht zal worden in muziek, zang en de clamatie, is Woensdag 13 Maart in de Stadsgehoorzaal. Zooals bekend, werken hieraan mede het Alma Materkoor, de Sint Odokodrknapen en Wim Quint. De zeer interessante voorbereiding, die gehouden zal worden onder leiding van kapelaan Paap en den heer Quint, is he den, Maandagavond in het Liduinahuis, Zoeterw. Singel 33 en begint precies te 9 uur. Hierop zijn alle katholieke jongemannen, die beschaving en ontwikkeling genoeg heb ben om muziek en declamatie te kunnen waardeeren, welkom en dat zonder entree. Dat wil dus zeggen alle leden van Congre gatie, Sint Josephsgezellenvereen.- en K.J. M.V., de jeugdleiders van onze verschillen de jongensjeugdwerken, voortrekkers en de senioren van onze sportbeweging en dan zoowel van de stad als van de omgeving. Wie zijn komst nog niet schriftelijk heeft gemeld, is ook zonder dat welkom. Tot vanavond 9 uur! L. BEUNE, pr. PASSIE-AVOND Alma Materkoor. St. Odoknapen, Wim Quint. Op Woensdag 13 Maart heeft in de Stads gehoorzaal een Passie-herdenkingsconcert plaats. Om meerdere redenen hebben wij van di* concert zeer hooge verwachtingen: zoo- wpI de uitvoerenden als het program wet tigt deze verwachting, flet Alma Materkoor en de Sint Odoknapen zijn waarborg voor de welverzorgde zang, terwijl aan den heer var Quint, ons wel beken door zijn uit zendingen van den K.R.O., volledig is toe vertrouwd door zijn declamatie de verschil- ier de zangnummers tot een eenheid te ver- b'i den. Een andere overweging, waaroj onze hooge verwachtingen steunen, is het feit, dat onze vrouwelijke en mannelijke jeugd beweging in de gelegenheid gesteld is, door een goede voorbereiding zich een volledig gerot te waarborgen door er. goed begrip van zang en declamatie. Jongèmannen he denavond 9 uur meisjes as. Zondag 3.30. De kaartenverkoop is reeds begonnen bij de firma Huibeis, Haarlemmerstraat 123, tel 22889. Voor de leden van de jeugdbeweging, dal is voor leden var de Congregatie, K.J.M.V., Joi Gez. voortrekkers, ieugdleiders, Kruis vaart, verkennen, S F.L., spoot tn voor alle clubs va nde vrouwelijk- jeugdbeweging is de toegangsprijs met niet minder dan 50 pet gereduceerd: dat wil dus zeggen eer ste rang voor volwassenen 1.25, voor de ji'Ugd onder de 25 jaar 0.60, tweede rang respectievelijk 0.80 en 0.40. derde rang 0.40 en 0.20. Een cultureel zeer prijzenswaardig ini tiatief! DEKEN NIEVEEN VAN DIJKUM. Over bovenstaand onderwerp werd Za terdagavond j.l. in de Collegezaal van het Kamerl. Onneslaboratorium gesproken door ir. J. A. C Tillema, architect te Rotter dam. In zijn openingswoord heette de voorzit ter, de heer J. Freeke, de aanwezigen, waarvan in het bijzonder den spreker en den bekenden architect, den heer A. J. Kropholler, hartelijk welkom en gaf ver volgens het wcord aan den heer Tillema. Deze begon met op te merken, dat vooral in de architectuur het tot uiting brengen van kunst kunde vereischt. Een bouwwerk ontstaat in de eerste plaats uit practische overwegingen en daarna volgen dan, ver band houdende met de kosten, de nadere gegevens zooals indeeling en constructie. De vormgeving van een bouwwerk hangt geheel samen met de functie van een ge bouw. Aldus is de schoonheid van b.v. een kerkgebouw in hooge mate afhankelijk van de religieuze bezieling en sfeer, welke in het bcuwwerk moet zijn uitgedrukt. Zoo gaan schoonheid en expressie van de hoo- gere doelstelling hand in hand. Bij het tot uiting brengen van- deze expressie is de geometrie van bijzonder belang. Indien in de architectuur de geometrie ontbreekt, dan ontstaat de chaos, terwijl, ind'en de geometrie ten koste van andere factoren overheerscht, de bouwkunst ver start en een dood element wordt, getuige de z.g. „moderne monumenten". Vervolgens behandelde spr. in verband met de vraag in hoeverre de geometrie sa menhangt met de expressie van het ge bouw. de symbolische waarden der rechte en gebogen lijnen. Met behulp van lantaarnplaatjes werden vele historische en moderne voorbeelden van de verschillende soorten van lijnen ge toond, waarna sprevenals Kropholler in zijn boek „Kunst en Leven" de vraag stel de: Is in dezen tijd van beton en ijzer de boog en gewelfconstructie nog wel up-to- date. nog wel modern genoeg? Een vergelijking van een Rotterdamsch flatgebouw en het interieur van Berlage's Beurs te Amsterdam doet de schaal in het voordeel der bogen overslaan. De eenvor migheid de cadaverdiscipline voert de bouwkunst naar den dood. De vraag: machinale productie of han den arbeid, staat in nauw verband met de beteekenis van geometrie en architectuur. Voci het kunstwerk geldt het woord van John Ruskin, dat daarin het hoofd, het hart en de hand des menschen samengaan. In het voltooide product mag de mensch niet ten onder gaan; het gebouw moet als het ware spreken van den maker en hoe kan dit, zoo het geheel machinaal tot stand wordt gebracht? In de volstrekte geome- ,trie, met haar absolute vórmen, vinden wij *°r mensch niet meer terug. Spr hoopfe tenslote, dat zij, die zich in 1e architectuur willen verdiepen, zich niet 1oor valschen schijn als weelde en modern- zucht zullen laten verblinden. Gezocht moet worden naar de eeuwige waarheden van harmonie en expressie, die vroeger, nu en altijd hebben gegolden. De voorzitter dankte den heer Tillema voor zijn bijzonder leerzame lezing, waar bij de aanwezigen zich met een hartelijk applaus aansloten en kondigde vervolgens het einde aan van deze bijeenkomst. Alleen de beste volrijpe tomaten werden verwerkt. De tomatensoep is dit jaar nog heerlijker en voed zamer. Ook vegetarisch en ritueel verkrijgbaar.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2