SUMNER WELLES IN ITALIË. Avontuur Venezuela. Het Groningsch kustvaartuig .Ida dat aan de West kust van Engeland ter hoogte van St. David vergaan is Woensdag te Amsterdam een demonstratie gegeven Dit apparaat stelt den drenkeling in staat 24 uur boven water te blijven b,, du zenden zuilen tnge.scn. werkioozen m de dri.tth. oo logsmdus.-ieen wegwedstrijd o.er 3 K M ,00. miktenen, weereen honderd menscheppen tewerk geste d worden, wee,door hun prestel,es het .ederiend ten nutte doelna„en, Woensdeg te Hoek ven Hollend gehouden. - De tinish een komen. - A.n den erbeid ,n een vliegtuiglebnek 1 Voo de winnaar <f. W de Heen Sumner Weles (tweede van links), de Amerikaansehe onder staatssecretaris, bij zijn aankomst aan boord van de .Rex" in Italië Naast hem Myron Taylor, de persoonlijke ambassadeur van Roosevelt bij de H. Stoel ten niet ontp one granaat uit het lucntdoeigeschut. dat Woensdagnacht te Amsterdam in actie was, sloeg in een vier verdiepingen hoog huis op den hoek van de Bernard Kochstraat in de hoofdstad De commandant van de brandweer, de heer C Gordijn, bekijkt de aangerichte schade FEUILLETON !n Naar het Ameril'aansch van R. HARD IMG DAVIS. '..Nadruk verboden). 13) Peter, als het eenige, werkelijke slacht offer, werd tot een heroïsche figuur verhe ven. Men wilde de Amerikanen niet laten vertrekken voordat op hun gezondheid ge dronken was met warme, zoete champagne. Toen de glazen gevuld waren, wendde de Venezolaan zich tot de mannen, die rondom het gras stonden en verzocht stil te. Hij sprak nu in uitstekend Engelsch maar het ontging Roddy niet, dat een paar van de mannen, die geen Engelsch ver stonden, hem onrustig aanzagen. Ik verzoek u, vrienden, riep de jon ge man vol vuur, te drinker op den naam Forrester. Wat beteekent die naam toch veel voor mijn ongelukkig land! Ik had gaarne mijn leven veil gehad voor de goe de zaak, maar dat het voor mijn land ge spaard blijft door iemand, die dezen naam draagt, is voor ons een gelukkig voortee ken. Hij hield plotseling op alsof hij zich be wust werd van de waarschuwende blik ken van zyn vrienden en toen vervolgde hij rustig, met een sierlijke buiging, ter wijl hij z'jn glas nar Roddy ophief: La ten we drinken op de gezondheid van een goed vriend van Venezuela van Mr. For rester. Pas toen het rijtuig een flink eind op weg was naar Willemstad, waagde Roddy het een vraag te doen. Hoe heet die meneer, dien die andere meneer probeerde dood.te schieten?, vroeg hij den koetsier. Deze draaide zich op zijn zitplaats om. Zijn oogen stonden wijd open van verba zing. U dat meneer niet kent?, riep hij uit. Ikke denk, iedereen dat meneer kent. Hij een dappere meneer uit Venezuela is hy Kolonel Vega is. Alsof hij zeker was van de uitwerking van dien naam hield hij op, maar de Ame rikanen gaven geen teeken van herken ning. Misschien beter als ik dat meneer „Pino" noem?, opperde de koetsier. Ieder een hem Pino noemt, en of hy iedereen's broeder wees. De man liet zijn tanden zien in een bree- den, verrukten glimlach. De marktvrouwen, de politie-mans, de zwarte mans en de witte meneers. ieder een hem Pino noemt. Pino verbannen is. Als hij naar zijn land gaat, dan President Alvarez gezegd heeft hij hem doodschieten zal. Dus Pino zóó is gegaan, (met zyn zweep wees de neger naar het Oosten). Ze zeggen, hij heb gaan leven in Parijs. Maai gisteren hij gekomen is in een boot en alle mensch op hem wachten op de kade. Ieder een blij om Pino te zien. Behalve dan toch die man met z*n pistool?, veronderstelde Roddy. De koetsier rolde somber met'zyn oogen en stak zyn lippen vooruit. Dat een slechte man is, besliste hy. Heeft President Alvarez, onderzocht Roddy argeloos, dien slechten man hier naar toe gestuurd om die geliefde meneer Pino dood te schieten? Peter liet opeens een verontwaardigd gegrom hooren. Kijk es uit, waar je rydt!. beval hy. Toen de neger zich naar zyn paarden had gewend, keek Peter Roddy lang en strak aan. Wat die papegaai van jou zei, ver klaarde hij grimmig, was waar! De Venezolanen, die op hun ponnie's on middellijk den aanvaller achterna waren gegaan, hadden het bericht van den aan slag op Kolonel Vega al in Willemstad ge bracht en de rust in het vredige stadje was volkomen verstoord. De aankomst van het tweetal vermeerderde de opwinding nog en hoewel ze naar hun kamers vlucht ten. konden ze op de kade hun koetsier, troonend op zijn bok. het incident hooren schilderen aan een gretig en aandachtig gehoor. Terwijl Peter bezig was een schoon pak aan te trekken, hield hij Roddy zijn horloge voor. Hoe lang zou je zeggen dat we op dit eiland zijn?, vroeg hij. O. minstens een week. riep Roddy uit. Ik heb meer avonturen beleefd dan in een jaar in New-York en we zyn hier nog geen twaalf uur! Maar 't is nou ook genoeg, kondigde Peter aan. We kunnen hier niet blijven. We worden, dank zy jou, veel te dik met die Venezolaansche Kliek. Wat heb ik nou weer gedaan?, jam merde Roddy. Ja. jy kunt er niks aan doen, gaf Pe ter toe, maar je ziet dat deze stad een rood gloeiende broedplaats van revolutionairen is. Niemand denkt aan iets anders dan po litieke intrigues en iedereen denkt, dat jij, net zoo vurig tegen Alvarez bent als je vader en als we hier nog langer blijven zal Alvarez-zelf het ook gaan denken. We zullen terug moeten naar Porto Cabello, waar we een blanco strafregister hebben. Roddy had zich op zijn bed uitgestrekt en maakte zich klaar voor zyn middag slaapje, maar nu schoot hij met een ver schrikt gezicht overeind. En niet naar de familie Rojas gaan?, riep hy. Peter gromde verontwaardigd. Daar naar toe gaan? Hoe kan jé daar nu naar toe willen? We zyn alleen maar langs hun huis gereden langs een openbaren weg en nu is iedereen in de stad al op de hoogte. Maar we hebben onze introductie nog niet. wierp Roddy tegen. Dan zullen we het daar zonder moe ten doen. En ik verklaar je, dat als jy je in laat met die broeder Pino, ze je in Porto Cabello in de gevangenis stoppen zoodra je er aankomt. En hoe wil je dan Generaal Rojas redden? Hij zal in de gevangenis blij ven en doodgaan. Als witte Muizen, be toogde Peter met zekere plechtigheid, heb ben we ons werk te volbrengen en ons daarbij niet in de war laten brengen door de particuliere revolutie-liefhebberij van wien dan ook, hetzij van jou pipa of van Pmo Vega of van Jan Plank. We zijn Wit te Muizen, nu, straks en altijd. Onze plicht is niet levens te nemen, maar ze te red den. Alsof er plotseling een nieuwe gedachte bij hem opkwam, brak Peter plotseling af Ik veronderstel, vroeg hy cynisch, dat je de Witte Muizen-medaille zal ver langen, omdat je vindt dat je vanochtend een moord hebt voorkomen? En of, verklaarde Roddy opgewekt; je zal moeten getuigen dat ik hem verdien, want je was er bij. Niet waar, verkondigde Peter. Ik zat onder de tafel. Roddy sloot zyn oogen en viel terug op zijn bed. Hij bleef zoo lang stil, dat Peter, die op het balkon was gaan staan, dacht dat hij sliep, tot Roddy zich opeens, op zyn elleboog steunend, oprichtte. In elk geval, begon hy, kunnen we niet weg. voordat er een boot gaat, over drie dagen. Ik wed, dat ik in drie dagen alle introducties die we noodig hebben, bij elkaar krijg. Roddy had sedert zonsopgang niet ge slapen; de hitte had hem erg slaperig ge maakt en de gebeurtenissen van den dag waren vermoeiend geweest. Binnen twee minuten sliep hij den slaap des rechtvaar digen zonder revoluties en onverschillig voor spionnen, complotten en tegencom- plotten. Maar terwijl hij sliep werden in twee landen, op verren afstand van el kaar, hy en zijn zaken ernstig besproken. Op de zeven-en-twintigste verdieping van Forrester Building zat zijn vader met een verbluft gezicht en gefonste wenkbrauwen een telegram te oestudeeren; in Casa Blan- ca zaten Senora Rojas en haar dochters vol verbazing naar een wonderlijk verhaal te luisteren. Als de verteller niet hun trouwe vriend en zorgvuldige beschermer, de Amerikaansehe consul was geweest, zouden ze het nooit geloofd hebben. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5