Toerisme hlji honk Land- cn Tuinbouw RIJNSTREEK ÜUNUEKUAÜ 29 FEBKUAKI 1940 OE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BOE WORDT HET WEER 7 VRIJ KOUD. De BUI seint: Verwachting: Des nachts lichte tot matige vorst. Over dag om of even boven het vriespunt. Af nemende bewolking, overwegend droog. Meest matige Noordelijke tot Oostelijke wind. Het Koninklijk Nederlandsch Meteoro logisch Instituut waarschuwt degenen, die daarbij belang hebben, voor het optreden van lichte tot matige vorst in de komende nachten. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: regen, krachtige Noordelijke wind, 2 gr. C. Vlissingen: zwaarbewolkt, matige N. N. O. wind, 2 gr. C. De Bilt: zwaarbewolkt, zwakke Noorde lijke wind 2 gr. C. Groningen: zwaarbewolkt, zwakke N. W wind, 1 gr. C. Maastricht: zwaarbewolkt, matige Weste lijke wind, 8 gr. C. BUITENLANDSCR WEEROVERZICHT De belangrijke wijziging in de algemeene luchtdrukverdeeling is de ontwikkeling van een uitgebreid hoogedrukgebied, dat met een kern van omstreeks 1030 mbar 1en Zuiden van de Faroer is gelegen. De barometers zijn hier nog stijgende en thans breidt de hoogedruk zich sterk uit over Zuid-Scandinavië en de Randstaten. De \our van lagen luchtdruk, die gisteren van de Britsche Eilanden over Scandinavië naar Finland liep, heef zich naar het Zuiden verplaatst en is daarbij aanzienlijk korter geworden. Hedenmorgen is de wind in de Randstaten, Zuid-Scandinavië en Dene marken reeds overal naar het Noord-Oos ten gedraaid. In Zuid-Noorwegen daalde de temperatuur plaatselijk tot 18 graden, cn in Denemarken is de temperatuur weer onder het vriespunt gekomen. De Vrij kou de luchtmassa's bereikten vannacht en vanmorgen ook ons land. Te De Bilt daal- d.- de thermometer tusschen vier uur en zeven uur van 6 graden tot 2 graden. Het Zuid-Oosten van ons land was vanmorgen nog niet onder invloed van deze koude luchtstroom gekomen. Maastricht meldde nog een temperatuur van 7 graden met Westenwind, Het verdringen van de warme lucht ging met slechts weinig neerslag ge paard. Groningen meldt met 2 m.m. de grootste hoeveelheid. Over Noord-Scandi- navië blijft de luchtdruk laag, zoodat langs het midden van de Noor'-che kust het lucht- dmkverval groot is en daar krachtige Noord-Westelijke winden voorkomen, die rechtstreeks uit het Poolgebied koude lucht aanvoeren. P'aatselijk vallen hier sneeuw buien. Ten Wasten van Portugal ligt een denressie van ongeveer 1005 mbar, deze dringt zeer lantaarn door naar het Ibe risch Schiereil- Op den Balkan blijft de luchtdruk hoog en ziin de hoogste lucht drukwaarden boven 1030 mbar plaatselijk komt hier mist voor. LUCHTTEMPERATUUR 2.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.t Van Donderdagnamiddag 6.06 uur tot Vrijdagmorgen 6.18 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 1 Maart voorm. 7.55 en nam. 8.20 uur. Maan op 1.42 uur Vrijdagnacht Maan onder 10.35 uur Vrijdagmorgen. (1 Maart laatste kwartier.) ZENDEN VAN „LIEBESGABEN" NAAR HET BUITENLAND. Alleen van particulier tot particulier toegestaan. De regeeringspersdienst meldt: De rege ling betreffende geschenkzendingen van levensmiddelen naar het buitenland is ge wijzigd en luidt thans als volgt: Zonder dat daartoe bij de desbetreffende instanties uitvoermachtigingen behoeven te worden aangevraagd, is het geoorloofd bij postpakketzendingen van particulier tot particulier, levensmiddelen naar het buitenland uit te voeren tot een maximum van 3 K.G.. per pakket, en met dien ver stande. dat van de hierna genoemde levens middelen niet meer dan de daarbij vermel de hoeveelheid per pakket mag worden verzonden: Boter 1 kg.; kaas 1 kg.; gebrande kof- VRIJDAG I MAART OPENEN WIJ EEN NIEUWE ZAAK O voor onze OUDE. BOEKEN op Oude Rijn 45, Tel. 26667 Toegang vrlll FIRMA B. DE KLER OUDE EN NIEUWE BOEKHANDEL Nieuwe Rijn 45 Tel. 20885 Leiden Tweede Kamer Vergadering van gisteren. WAARDEBEPALING GOUD-VOORRAAD Alvorens over te gaan tot voortzetting '*an de behandeling van de begrooting van Nederlandsch-Indië voor 1940, heeft de Tweede Kamer zich gistermiddag geruimen tijd beziggehouden met het wetsontwerp voorloopige voorziening ten aanzien van de waardebepaling van den voorraad gouden munt en gouden munt-materiaal van de Nederlandsche Bank en regeling van de ge- volgen dier voorziening. Deze voorziening beteekent een voorloopige depreciatie van den gulden met 18 procent. Van de door de herwaardeering verkregen boekwinst wordt voorgesteld een bedrag van ruim honderd en zestien millioen aan den Staat en een bedrag van by na dertig millioen aan de Nederlandsche Bank ten goede te doen komen. Volgens den heer ROST VAN TONNIN GEN (N. S. B.) is dit ontwerp de plechtige bezegeling van den toestand van voortge zette inflatie die sinds 1933 bestaat. Hoewel de voorkeur van den heer SCHOUTEN (A.R.) uitging naar handha ving van den bestaanden toestand totdat een definitieve beslissing genomen kan worden over de pariteit van den gulden en hoewel hij het onjuist achtte dat de goudwinst wordt gebruikt en niet voor cventueele appreciatie wordt gereserveerd, verklaarde hij niettemin zich onder de huidige omstandigheden niet tegen her waardeering te zullen verzetten. Spr. dient een amendement in, dat de strekking heeft, dat van de winst geen uit- keering wordt gedaan aan het reservefonds en aan de bijzondere reserve van de Ne derlandsche bank. Ook de heer TEULINGS (R. K.). stelt bij amendement voor, de reserve-positie van 1932 integraal te doen herstellen door in plaats van bijna dertig millioen, zooals wordt voorgedragen, ruim elf millioen aan de reserves der bank ten goede te doen komen en het resteerende bedrag van ruim achttien millioen aan den staat boven het voorgedragen bedrag van ruim honderd en zestien millioen. De heer RUTGERS VAN ROZENBURG 'C. H.). betoogde, dat het niet juist is de aandeelhouders van de Nederlandsche Bank wel in het verlies te laten deelen, doch niet in de winst. Het voorgestelde be drag achtte hij voor den staat geen offer van beteekenis. De heer VAN GELDEREN (S.D.) was het in groote trekken eens met de heeren Schouten en Teulings. De heer BIEREMA (Lib.) maakte hoe- A'el hij de regeling zeer gunstig achtte voor de aandeelhouders van de Bank, toch geen overwegend bezwaar tegen het regee- rings voorstel. De heer SCHÏLTHUIS (v. d.) verklaarde zich eens met het amendement Teulings. In zijn antwoord zeide minister DE GEER, dat de winst, juridisch gezien, eigen dom is van de Nederlandsche Bank, daar dt Staat een der grootste participanten is, komt zij echter toch den staat ten goede. Uitdrukkelijk verklaarde de minister, dat het pondenverlies niet voortvloeit uit een fout in het beheer van de directie van de Bank, het is een gevolg van de publiek rechtelijke positie dier Bank. De beide amendemesnten achtte de minister niet aan vaardbaar, doch hij achtte een tusschenre- geling wel gewenscht. Daarom diende de minister een nota van wijziging in, waarbij hij een eigen tusschenweg voorstelde, die inhield, dat aan den staat zal worden ver goed, hetgeen deze als deelhebber in de Nederlandsche Bank in de schrale jaren van 1932 tot '939 is te kort gekomen. Dit is een bedrag van ruim tien millioen gul den. Op verzoek van den heer Schouten werd vervolgens de behandeling van het ortwerp geschorst tct Vrijdagmiddag om de Ktmer in de gelegenheid te stellen, deze wijziging te overwegen. De Dinsdag afgebroken replieken op de rede van den minister van koloniën bij de behandeling van de Indische Begrooting werden vervolgens voortgezet. Hierbij voerden het woord de heeren WAGENAAR A.R EFFENDI (Comm.), TEULINGS 'RK.) en JOEKES (V.D.). tie, verpakt en onverpakt, >4 pond; cacao poeder, chocolade en chocoladeproducten, tezamen niet meer dan y pond; worst, vleesch in blik, spek, reuzel, tezamen niet meer dan 1 kg.; gecondenseerde melk 1 kg.; slaolie 1 liter; harde zeep, zeepvlok ken of zeeppoeder 1 pond. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat, in overeenstemming met het karakter de zer zendingen, de ambtenaren van de pos terijen alleen zendingen van particulier tot particulier zullen aannemen, zoodat post pakketten, zooals hierboven bedoeld, die dooi firma's of winkeliers worden aange boden al geschiedt dit ook in opdracht van een particulier, zullen worden geweigerd. Tevens moge worden vermeld, dat de verzending van de hierboven bedoelde producten, anders dan per postpakket, niet zal kunnen geschieden dan met uitvoer- machtiging van de desbetreffende instan tie. Deze nieuwe regeling geldt met ingang van 1 Maart. DE GEHEIMEN VAN DE ZIJLPOORT Op het bovenste deel van deeze Poort, hebben de Rederykers, naa datze van de Rynsburgsche Poort, en van de Konstschilders gescheiden wa ren. hunne vergader-kamer gehadt; doch de Heeren Regeerders kennis hebbende van den handel deezer broederen, oordeelden dit vertrek tot nutteren dienst te konnen besteeden. en stelden aldaar omtrent het Jaar 1736 een school voor de arme Kin deren, 't welk zedert weder ver plaatst is Deze zinsnede uit Frans van Mieris' „Be schrijving der Stad Leyden" wekte niet weinig onze nieuwsgierigheid. De verdie ping op de Zijlpoort ziet er, van buiten be keken, in 't geheel niet gastvrij en geriefe lijk uit, en wij wilden het oord wel eens betreden, waar de rederijkers zóó geweldig veel pleizier hebben gehad, dat ,.de stad" er schande van sprak. De inspecteur van de gemeentegebouwen, de heer D. de Graaf, was zoo welwillend de boven-bouw voor ons te ontsluiten. Het vertrek is nog vrijwel in denzelfden toestand, als waarin de verheven dichter zielen en de arme kinderen het hebben ach tergelaten. Arme, arme kinderen! als je hier, in zulk een naargeestig hol, het abc moest leeren. Fn wat de rederijkers er gezocht hebben, dat mag Joost weten. Maar pret hebben ze er gehad! Tot ze er uit gesmeten werden. Naakte muren van Rijn-steentjes en een stel ruwe stammen van ongelijke'dikte, die de zolder schragen. De schouw (vermoede lijk zijn er twee geweest) is weggebroken. Steenen treden voeren omlaag naar een poort, die toegang gaf op de kruin van de stadswal. Onze voorvaderen konden zich al de weel de veroorloven hun verdedigings-werken met torentjes en beeldhouw-werk op te sie ren het bleven niettemin verdedigings werken. In dit vertrek lagen in den eersten tyd steenen kogels opgestapeld, en rond het flakkerende vuur van de schouw warm den zich de soldaten. Een tooneeltje als de Nachtwacht van Rembrandt! PROV. BOND VAN GEITENFOK- VEREENIGINGEN. Op Zaterdag 17 Febr. j.i. hield de Pro vinciale Bond van Geitenfokvereenigingen in Zuid-Holland zijn algemeene vergade ring in hotel Coomsns te Rotterdam. De vergadering was druk bezocht. Ruim 70 afdeelingen van de 83 waren aanwezig, vertegenwoordigd door hun afgevaardig den. Onder de aanwezigen bevond zich de heer Ir. P. Verhoeven, Rijksveeteeltconsu- '.ent voor Zpid-Holland. Uit het jaarverslag van den secr.-pen- ningm. blijkt, dat de Bond zich in een ge- stadigen groei mag verheugen. Het aantal a*deelingen klom van 76 op 83, het aan tal leden van 3816 tot 4J81. terwijl het aantal geiten steeg van 7069 tot 7402. Het aantal bokken in de afdeelingen gestatio neerd bedroeg 115 of 13 meer dan het vo rige jaar. Het verslag wijdt veel aandacht aan de nelkcontrole, die sedert enkele jaren met stijgende resultaten wordt toegepast. In c-en luttel aantal jaren is op dit gebied veel bereikt, zoodat producties van 700800 kg. melk per melkperiode. geen zeldzaamheid meer zijn. Van de 137 volledige gecontro leerde geiten waren er 6 met een melkpro ductie van 1000 en .meer kg. Het hoogste resultaat bereikte een geit van den heer H Wielaart te Melissant die de 1515 kg. haalde. Ruim 60 pet. der gecontroleerde geiten had bovendien een vetgehalte der melk van 45 pet. Als regel stelt de Bond, dat geen bok ken worden aangehouden /an moeders, die niet zijn gecontroleerd op melkgift en vet gehalte. Het verslag dringt er voorts op aan dat de afdeelingen plaatselijk propaganda zul len maken voor het fokken van goede gei ten en dat met name de plaatselijke auto riteiten niet mogen worden gepasseerd als het gaat om belangstelling te wekken en i* vragen voor het werk van geltenfokkers. De vergadering koos met bijna alg. st. opnieuw de heer H. Roest tot haar voor zitter, die reeds vanaf de oprichting deel uitmaakt van het bestuur. De vergadering, waarvan de agenda tal van voorsteden bevatte had een vlot ver- Ir-rn. terwijl vooral de rondvraag door de 4Wopiim»pn werd benut voor het ver'-ril- <*rn van n-u«*,«»hs vnoriHitm" M°er dan 20 afdeelingen namen hieraan deel. Als we in onze verbeelding deze kille ruimte stoffeeren met kleurig-gekieede krijgslieden, de breed-gerande zwierige flaphoed op het hoofd, krijgt deze holle wacht-zaal iets krijgshaftigs en strams. Een belegering heeft de poort ze is in 1647 door den stads-bouwmeester Willem van der Helm opgetrokken nooit te door staan gehad. Toen de tijden soepeler wer den, nestelden er zich de rederijkers, en toen deze gewipt werden, de arme kinde ren. Maar krijgshaftig en dapper is de Zijl poort gebleven: een gepensionneerd sol daat, hoog opgevend van helden-daden, welke hij geen kans heeft gekregen ooit te bedrijven. Twee getergde leeuwen omklau- wen en omklemmen woedend het Leidsche wapen, hetwelk een devies voert, dat ook onze huidige verdedigingslinie met eere voeren mag: HAEC LIBERT AT IS ERGO „Dit omwille der vrijheid". Het forsche beeldhouwwerk, van nie mand minder dan Rombout Verhulst, waar schuwt den vijand: dit is een vesting; hier zijn soldaten; raak me niet aan. Dit menschlievende vermaan is tegen woordig wel eenigszins in onbruik geraakt. Misschien ligt er voor de stad een twee de, moderne Zijlpoort, die dan zoo arglis tig is verborgen, dat zelfs de burgers er het bestaan niet van kennen. Beeldhouwers zul len er weinig aan verdiend hebben, maar de zin van de Leidsche wapenspreuk blijft stoer gehandhaafd. Spionnen mogen thans in de oude Zijl poort vrij rondneuzen; ze mogen zelfs, als ze er een stoffige broek voor over hebben, tot boven in het torentje kruipen, en op hun gemak bestudeeren en fotografeeren, met welk een kimde en vakbekwaamheid de vestingbouwers van 1647 het hebben klaar gespeeld, in een wal, die scheef op den verkeersweg stond, een poort te bou wen, die den indruk maakt rechthoekig te zijn. De Zijlpoort let er maar eens op is scheluwe opgetrokken; al het hout- en steenwerk is „verkant" zooals de geijkte term luidt om aan het scheve bouwsel een evenwichtig, symmetrisch en indruk wekkend aanzien te geven. Het ornament is niet voltooid. Aan de stadszijde hangen wapenschilden met een blanco stamboom. Het was fle bedoeling op deze schilden de blazoenen van de edel achtbare burgemeesters uit te beitelen, die toenmaals op het kussen zaten. Er is nooit iets van gekomen. Arme edelachtbaren zij hadden er zoo op gevlast! VENATOR VAGANS. HAZERSWOUDF Uitvaart Pastoor J. Ruijter lederen keer, dat een priester-graf zich opent, wordt een stukje geschiedenis af gesloten. Vele pastoors heeft het dorp van Hazers- woude gehad, sedert het uit het heidendom bekeerd werd, en iedere herder heeft ach tereenvolgens zijn eigen zieleven gestem peld op het leven der parochianen Er zijn tijden van geloofs wel vaart en tijden van verslapping geweest. Er is wel niemand, die zou durven of kunnen beweren, dat met het heengaan van Pastoor Ruijter een tijd ven verslap ping wordt afgesloten. Daarin ligt de eerekroon van den over leden herder: nieuwe geestdrift te hebben gewekt voor de oude, eeuwige waarheden. Bij het laatste Misoffer, waarbij Pas toor Ruijter lichamelijk tegenwoordig was, waren de parochianen in groot getal samengestroomd. Iedereen, die in de gele genheid verkeerde, was ter kerke geko men, om voor de zielerust van den Pas toor het Offer op te dragen. Het stoffelijk overschot lag opgebaard voor het altaar; de kist was nog niet ge sloten. Koor en altaar waren met sobere rouw in paars en zwart overtrokken, waartu- schen vele kaarsenvlammen flakkerden. De uitvaart-dienst was reeds den avond tevoren ingezet met de Metten, waarbij agens was de hoogeerw. heer C. M. Jonck- bloedt, deken van Zoeterwoude, geassis teerd door de zeereerw. heeren Th. West geest, rector te Zoeterwoude en Th. W. Loomans, pastoor in den Hoorn. Als can- tores fungeerde de weleerw. heeren J. N. Verkley, rector in den Haag en A. H. Duyvestijn, kapelaan te Zoeterwoude. Bij de Lauden hedenmorgen was agens deken Jonckbloedt, geassisteerd door de zeereerw. heeren Th. W. Loomans, pastoor in den Hoorn, en dr. W. van Hees, prior van het Kruisheerenklooster te Zoeter woude. Als cantores fungeerden de wel- .eerw. heeren H. Stringa, Kruisheer en kapelaan Duyvestijn. Door den Deken van Zoeterwoude werd vervolgens de plechtige Uitvaart-mis op gedragen, met dezelfde assistentie als bij de Metten. In het priesterkoor had plaats genomen Z. H. Exc. Mgr. Th. van Roosmalen C.s.s.R., titulair-bisschop van Antigona, apostolisch-vicaris van Nederlandsch Suri name, de hoogwaardige heer Mgr. N. L. A. Ammerlaan, vicaris-generaal van het Bis dom, en voorts de zeereerw. heeren pater H. Vaessen O. Carm., oud-pastoor van de Groenendijk, pater J. R. Keulers, O. Carm., pastoor van den Groenendijk, pater C. Willems, kapelaan, aldaar, G. C. J. van Leeuwen, pastoor te Hazerswoude ,,'t Zwaantje", A. J. J. Leusen, pastoor te Zoe- termeer, A. Hakkeling, pastoor te Reeu- wijk, C. Floor, pastoor te Stomp wijk, E. Mathot, pastoor te Spanbroek, A. J. Oude- jans, pastoor te Warmond, A. Hollenberg, deken te Purmerend C. J. Boekhorst, de ken te Buitenveldert, pater Ruijter, leeraar aan het Montfortanér-college te Helden- Panningen, C. N. J. Meysing, pastoor te Wassenaar, A. H. I. van Leipzig, pastoor te De Beemster, L. Voets, kapelaan te Bos koop, M. H. v. d. Togt, kapelaan te Haar lem, J. C. van der Loos, pastoor te Uit geest, W. Roozen, pastoor te Bovenkerk, J. Dekker, kapelaan te Den Haag en de deservitor, kapelaan P. M. Verhoofstad te Leiden. In de kerk had o.a. plaats genomen de bur gemeester van Hazerswoude, de edelachtb. heer A. Warnaar en het kerk- en arm bestuur. Het zangkoor, versterkt met vele oud- parochianen, voerde Gregoriaanschc ge- zar.gen uit, de vaste gedeelten van de H. Mis in beurtzang met de geloovigen. De lijkrede Na de H. Mis heeft deken Jonckbloedt een korte lijkrede gehouden. Zoo zijn wij de laatste maal bijeengeko men, zeide spr., rond het stoffelijk over schot van dezen dierbaren herder, van hem, die dagelijks gebeden en offers voor u heeft opgezonden voor de troon van God, die gewerkt heeft voor uw zieleheil en die u thans vraagt, nu hij de eindpaal des le vens heeft bereikt en het huis zijner eeuwigheid is binnengegaan, om uw ge beden, uw offer. Wanneer hij had kunnen voorzien, wat hier zich afspeelt, zou hij in zijn eenvoud, nederigheid en soberheid hebben ge vraagd, aan zijn nagedachtenis maar niet veel woorden te wijden, doch wèl: veel te bidden. Eenvoud, soberheid en oprechtheid wa ren de kenmerken van zijn leven. In eenvoud heeft hij gewerkt aan het zielen-heil en de hem toevertrouwden den weg naar den hemel gewezen. Hij heeft hun geleerd de schoone gebruiken van onze Moeder de H. Kerk te waardeeren en dat met de onverzetbare standvastig heid en on wankelbaren ijver, die hem van nature eigen waren. Bij zijn arbeid heeft hij betrouwd op Gods genade, diep overtuigd als hij was, dat niet hij, die zaait niet hij die giet, maar dat het God is, die wasdom geeft. Het was door Gods genade, dat hij gewerkt heeft voor uw zieleheil. Oculi mei semper ad Dominum Mijn oogen zijn steeds gevestigd op den Heer, was de Introitus van het laatste Offer, dat hij voor u heeft opgedragen. Van God ver wachtte hij kracht voor zijn werk. Na een laatste belijdenis van zijn ge loof in de H. Drievuldigheid, trof hem de hand des Heeren. Hij is neergevallen, dien wij in zijn schijnbare gezondheid nog vele jaren hadden gegeven. Aan u is het zeide de Deken tot de parochianen zijn nagedachtenis in eere te houden, en voor hem te bidden, volgens het woord van St. Paulus: „Gedenk uw oversten, die het Woord Gods voor u ver kondigd hebben". Men zegt wel eens, dat onder de leven den niemand zóó spoedig vergeten is als een gestorven priester. Als een priester sterft, zijn allen ont daan, maar ach, na eenige weken komt een nieuwe herder, en het leven gaat gewoon door. Dit gezegde zal maar al te dikwijls waar zijn. Maar ook heeft spr. er gekend, die na tientallen van jaren den zieleherder van hun jeugd gedachtig waren, en voor hem baden. Moge het zoo ook gaan met dezen over leden priester. „Er is geen gedachtenis aan hen, die ons zijn voorgegaan" deze klacht moge bij ons niet in vervulling gaan. Hij blijve in dankbare herinnering. Zeker de priesters worden door God met bizondere genaden toegerust, maar daarom zijn zij nog niet heilig. Priesters zijn, volgens St. Paulus' woord: „dienaren van Christus en uitdeelers van Gods gehei men" maar daarom zijn het nog geen heiligen". En zelfs al zou de mensch geen fouten in ons ontdekken: „Die mij oordeelt is de Heer". De mensch ziet naar het uiterlijke, God naar het innerlijke. Laten wij daarom de gedachtenis aan de zen priester levendig houden. Wat heeft hij in de afgeloopen twaalf jaar vcor u niet gearbeid en ieder bijgestaan van 's levens opgang te 's levens ondergang. De dankbaarheid vergt, dat wij veel voor hem zullen bidden en hem zullen ge denken in onze Offers. God, die zijn jeugd verblijdde met de ge nade van het priesterschap, zal hem in 't einde van zijn leven verblijd hebben met barmhartigheid. Toch rust op ons den plicht, besloot spr., voor onzen overleden herder te bidden, opdat hij het Eeuwige Licht moge binnengaan en daar ten beste mag spreken voor zijn parochianen, opdat wij allen eens vereenigd mogen werden in de volmaakte gelukzaligheid van de aan schouwing Gods. Nadat de familieleden een laatsten blik hadden geslagen op het stoffelijk over schot, werd de kist gesloten en toog de rouwstoet naar het kerkhof, waar het lijk van pastoor Ruijter te rusten werd gelegd, verbeidend de opstanding op den Jongsten Dag.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2